LETTEREN EN KUNST. VAN KUNST EN KUNSTENAARS. IN MEMORIAM PH. ZILCKEN. Kou in hef Hoofd VICKS Tijdschriften. Nieuws uit Indië. BURGERLIJKE STAND Scheepvaartberichten HAARDEN KINADRUPPELS RADIO-PROGRAMMA DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. MARKTNIEUWS HAARLEM'S DAGBLADVRIJDAG 10 OCTOBER 1930 Nr. 209. De Prins der Nederlandsche Etsers, zooals Vosmaer hem doopte, Philippe Zilcken is dan jongstleden Vrijdag in Villefranche sur Mer, bij Nice, na kortstondige ziekte, overleden. Hij is 73 jaar oud geworden. Maar was nog in begin Augustus van zins de honderd te halen. Hij laad zich al een aantal jaren ge leden uit het Hollandsche kunstleven terug getrokken en zich in Frankrijk gevestigd maar kwam toch nog vrij geregeld ieder jaar een paar weken naar Den Haag, en betrok dan als een eeuwig jongeling zijn oude ate lier aan den Bezuidenhout. Een historische plek daar, in het glorierijke leven der Haag- sche school, rondom waar Zilcken eerst de Helène-Vllla, later Takesono bewoonde. Het laatste atelier stond nog in dezelfde sfeer van rommelige gezelligheid waarin hij het jaren geleden verlaten had. Ieder jaar was hij bezig met „opruimen" maar het werd leder jaar rommeliger. En dan was hij op eens weer futshinaar het zonnige Zui den teruggekeerd. Of hij er gedurende die paar Hollandsche weken ook in sliep, weet ik niet, maar vermoed het wel, want toen ik hem begin Augustus daar opzocht, vond ik hem juist bezig met den bakker te onderhan delen. die hem een half brood kwam brengen en binnen op tafel stond een flesch melk die daar kersversch was gedeponeerd. Zijn hart hing nog altijd aan deze omgeving en zijn geest was, behalve met plannen voor de toe komst gaarne bezig met herinneringen aan groote dagen uit zijn leven. Wij hadden het voorrecht een paar kleine belangen voor hem te mogen behartigen en zoo kreeg Ik steevast de laatste jaren, zoo tegen het einde van den zomer een briefje uit den Bezuidenhout, ai- tijd onverwacht, altijd In hetzelfde karakte ristieke, losbandige handschrift met tallooze onderstrepingen, vraag- en uitroepteekens waarin Zilcker zijn kortstondig verblijf aan kondigde en tot een bezoek noodde. Nu had ik dit jaar in die weken toevallig andere bezigheden, die niet te verschuiven waren. Ik nam dus de vrijheid de rol om te draaien en noodde Zilcken naar Haarlem wat nog aan trekkelijk gemaakt worden kon bovendien, doordat de bekende letterkundige, mevrouw Van Zeggelen die nog leerlinge van Zilcken geweest is, voor na-de-koffie een ontmoeting had voorbereid tusschen Zilcken en Van Deyssel. De laatste heeft enkele malen een voorwoord bij Zilcken's kunst geschreven; Zilcken schatte hem zeer hoog en was met het plan die oude kennismaking op te frisschen, ten zeerste Ingenomen. Maar op den daarvoor bestemden Vrijdag kwam het bericht dat Zilcken ongesteld was, koude ge vat had en het feest een week verschuiven moest. Een week later liep het weer mis; hij was toen veel beter, maar had de afspraak niet goed begrepen. Toen ben ik hem den Dinsdag daarna, toch maar in zijn atelier gaan opzoeken en vond hem in zijn tuin op een tabouretje in het zonnetje zitten en zag den bakker het broodje brengen. Zilcken had het dit jaar met ons klimaat slecht getrof fen en had een lichten griepaanval moeten (Reeds in een deel van de vorige oplaag KRANKZINNIGENVERPLEGING DE OMWENTELING IN DE VERPLEGING DOOR DE ACTIEVE ARBEIDS-THERAPIE. Tn verband met het door de Provinciale Staten van Noord-Holland genomen besluit waarin uitgesproken werd, dat de doorvoe ring van de zoogenaamde actieve therapie toejuichingen verdient en aan de directeuren der drie provinciale ziekenhuizen gevraagd werd een r&pport uit te brengen over de toe passing daarvan in hun inrichtingen, leggen Ged. Staten thans een gezamenlijk rapport over van deze directeuren de heeren dr. W. M. van der Scheer, A. M. Benders en J. G. Diks- lioorn. Aan dit rapport ontleenen wij: De gevolgen, welke de invoering der actie ve arbeidstherapie heeft gehad, zijn van ver schillenden aard. Het voorkomen der afdee- ling heeft aanmerkelijke verandering onder gaan. De permanente baden konden daar, waar zij vroeger een groote plaats innamen bij de behandeling, van het oogenbllk der invoering af bijna alle worden ontruimd. De bedzalen herbergen op den dag nog alleen hulpbehoevenden (in hoofdzaak ouden van da^en) en verder lichamelijk zieken en en kele patiënten, wier psychische toestand (verwardheid e.a.) tijdelijk bedverpleging noodig maakt. De afdeelingen zijn overigens tijdens de arbeidsuren alleen bevolkt door de menschcn die daar hun werk verrichten, een groot deel der bewoners (van enkele afdeelingen bijna alle) bevindt zich in de werkplaatsen of op het terrein. De afzondering is afgenomen; de patiën ten. die nog voor isoleeren of separeeren in aanmerking komen, zijn bijna uitslui tend verpleegden, dis reeds lange jaren in inrichtingen verblijf houden en zich nog met groote heftigheid tegen elk ingrijpen in hun ln zich zelf gekeerd, ziekelijk geestesleven verzetten. Een voorzichtig beleid vordert, dat deze groep slechts geleidelijk wordt te werk gegaan. Het aantal conflicten onvermijdelijk bij een opeenhooping van menschcn. die niets uitvoeren en dikwijls verhoogde prikkelbaar heid vertoonen is merkbaar verminderd; ook 's nachts zijn de afdeelingen rustiger dan vroegen Wanneer in aanmerking wordt genomen, dat de toeneming van het aantal arbeidende menschen goeddeels is verkregen door het te werk stellen van verpleegden, die. voordat zij aan het werk gingen, óf wezenloos op een stoel hingen óf tegen een muur stonden óf meer of minder langdurig te bed óf in een isoleer- of separeerkamer óf in het bad wor den verpleegd en mede door hun niets doen er toe kwamen om allerlei te doen. dat ongewensch: was. wordt het gewijzigde aspect der afdeelingen als gevolg van de invoering der actieve therapie begrijpelijk Daar de hersenziekte, welke wij als oorzaak van krankzinnigheid moeten aannemen, voor actief therapeutisch handelen van enkele beginpogingen afgezien slechts weinig aangrijpingspunten bieden, zal het streven doorstaan .Maar hij scheen weer geheel de oude en alleen misschien nóg iets magerder dan vroeger. Maar levendig in beweging en ge sprek als men slechts meer dan, zeventig jarigen ontmoet. Vol plannen en zelfver trouwen. Vertelde van urenlange wandelin gen in de buurt van Nice, van aangevangen werk en vooral van de „Souvenirs" die nu eindelijk dit najaar bij Dorbon ln Parijs zou den verschijnen. Hij zal het boekje nu niet meer in handen krijgen, maarwat zal het voor velen, ouderen zeker, maar naar ik hoop vele jongeren ook, een aardige lectuur opleveren. Zilcken heeft zóo veel gezien, zóo vele menschen van meer dan alledaagsclie beteekenis gekend en goed waargenomen. Ik heb het manuscript dit voorjaar voor hem mogen doorwerken en er mijn op- en aan merkingen op mogen maken. Hoe aardig nam hij de laatste op, al vond ikzelf ze pijnlijk te maken soms. Want ja, natuurlijk, een artist van zijn leeftijd moest vanzelf in veel beleef de dingen een belangrijkheid zien, die ze veertig jaar geleden zeer zeker bezat, maar die voor de menschen van vandaag van pro blematieke beteekenis zijn. Zoo is er ook heel wat geschrapt ln den stapel manuscript en als nu binnenkort de Souvenirs verschij nen zal er in hoofdzaak alleen het interna- tionaal-interessante van gepubliceerd wor den. Want Zilcken bleef steeds jong ook in dien zin dat hij gaarne met een jonger in zicht medeging en allerminst geneigd zich toonde aan eigen inzicht koppig vast te hou den. Hij. die in zijn Jeugd secretaris van koningin Sophie was geweest en in zijn later kunstenaarsleven in den omgang met diplo maten en allerhande officieele persoonlijk heden behagen had gehad, was ook in de wellevenskunst doorkneed en schikte zich met een glimlach, als opofferen hem ge- wenscht scheen. Hij was. ook in zijn kunst, in ieder opzicht een heer, een heer van vrije op vatting, fijnen smaak en groote intelligentie. In de kunst van vandaag speelde hij geen rol meer doch hem te ontmoeten was als het nagenieten eener bekende sinfonie door een goed orkest gespeeld. Als ge dan naar huis loopt, komen kleine trekjes en gekende passages in uw hoofd postvatten. Zilcken nu was voor mij zulk een passage uit de Sinfonie der Haagsche School. Muziek die wij niet meer zoo vaak ais vroeger te hooren krijgen, doch waarvan de waarde nog niets heeft in geboet en die eerst weer een tijdje in de par- tituurkast moet blijven rusten. Onze natte en koude zomer heeft Zilcken parten gespeeld. Hijzelf zal het laatst gedacht hebben, dat de aanval zoo venijnig was en het einde zoo na bij. Nu krijgt hij zijn plaats in de memoires van mij en van anderen tot ook dezen weer aan de beurt komenZoo er althans over hen wat te memoreeren valt. En we gaan weer rustig verder en kijken intusschen weer naar de jongeren die komen met beloften en brengen de verwachting. 6 Oct. '30. J. H. DE BOIS. opgenomen.) vooral daarop gericht moeten zijn, dat de uitingen der ziekte geen ernstiger vormen aannemen, dan het oorzakelijk lijden zelf noodwendig meebrengt. De allervoornaamste hulpmiddelen daarbij zijn opvoeden en bezighouden. In de eerste plaats moet in den krankzin nige niet de zieke, maar de medemensch worden gezien, voor wiens geestelijk leven in het wezen der zaak dezelfde wetten gelden als voor de gezonden van geest. Zijn geeste lijk leven is slechts aan die gewijzigde wet ten onderworpen, welke door het ziekteproces in het leven zijn geroepen. Een deel der verschijnselen welke de patiënten vertoont, is niet inhaerent aan de ziekte (onrust, zucht tot knoeien, scheuren, smeren, bekras sen van muren etc.),; zij kunnen worden ver hinderd of tot een minimum worden terug gebracht mede door het bestrijden der ledig heid, welke het optreden van storende bijver schijnselen zoo sterk in de hand werkt en bij oen groote groep onzer patiënten het zich'af- sluiten van de buitenwereld en de vijandige instelling tegen die wereld bevordert. Uit het voorafgaande moge blijken, dat door actieve therapie beïnvloeding van het ziektebeeld, zooals wij dit b(j de psychosen kenden, mogelijk Ls. en hiewel deze therapie niet in staat is. volledige genezing te bren gen Is zij zeker in staat om de patiënten meer maatschappelijk té maken in hun ge dragingen. Dat zij ook in staat zal blijken, om op den duur het percentage ontslagen patiënten op te voeren, is vrij zeker. De invoering der actieve arbeidstherapie bracht met zich mede wijziging In den aard der verpleging en wel in dien zin, dat lei ding geven bij de bezigheden der patieën- ten voor een deel de plaats is gaan innemen van de gewone zaalvorpleglng. Daardoor wordt van het personeel iets heel anders ge vorderd dan vroeger, met name meer en an dere bemoeiing met de verpleegden indivi dueel. Het komt ons voor, dat de verplcgen- den, die de beteekenis van den nieuwen koers goed beseffen de daaraan verbonden wij- zinigng in hun werkkring zullen gevoelen als een verheffing daarvan, als een hoogeren vorm van verpleging dan het routinewerk, dat de zaalverpleging voor een goed deel is en dat het hun bevrediging moet geven meer nog dan te voren het hunne te kunnen bij dragen aan het welzijn der patiënten, die aan hun zorgen zijn toevertrouwd." Tenslotte constateeren de directeuren, dat de behoefte aan uitbreiding van personeel in verband met de invoering van de actieve arbeidstherapie nog niet ls gebleken. De gemeenschappelijke vergadering van de commissie van bestuur der drie zieken huizen is, na nog mondeling door de direc teuren gegeven toelichtingen te hebben aan gehoord. tot de overtuiging gekomen, dat er niet voldoende grond is voor de van som mige zijden uitgesproken vrees, als zou de personeelsbezetting te gering zijn ln verband met de eischen. welke actieve therapie stelt. Er wordt aan herinnerd, dat het aanta! verplegenden teSantpoort in den laatstcn tijd met het oog op deze eischen met 18 is uitge breid. De vergadering kwam eenstemmig tot de INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. wordt snel verlicht door een lepel vol Vicks VapoRub in kokend water te smelten en de dampen in te ademen. Ze lossen het slijm op en maken het hoofd on middellijk weer helder. W VapoRub slotsom, dat de huidige toepassing van de ac tieve therapie zeer bevredigend werkt in het belang der patiënten en dat er geen aan leiding bestaat om wegens die toepassing tot eenige verdere wijziging in de personeelsbe zetting, hetzij uitbreiding of inkrimping, over te gaan. Met deze conclusie kunnen Ged. Staten zich vereenigen. Ged. Staten willen niet nalaten, bij deze gelegenheid hun voldoening uit te spreken over de heilzame resultaten, met actieve therapie verkregen, dank zij het initiatief en de kunde van de medische leiding en de medewerking en toewijding van het verple gende en administratieve personeel. V/ERK IN DEN WIERINGER- MEERPOLDER. VOOR ONGEHUWDE LANDARBEIDERS. De directeur der Arbeidsbeurs te Haarlem verzoekt ons het volgende te plaatsen: In Mei j.l. is door het Departement van Waterstaat een dienst ingesteld voor het in cultuur brengen van de drooggevallen gron den in den Wieringermeerpolder. Het in cultuur brengen van dozen polder wordt uitsluitend met landarbeiders uitge voerd. Momenteel zijn er ongeveer een vijf honderd landarbeiders tewerkgesteld, welke zijn ondergebracht in speciaal voor dit doel gebouwde barakken. Er kunnen echter nog meer landarbeiders worden geplaatst, mits dezen zelf voor huisvesting en voeding, op niet te grooten afstand van het werk, zorg dragen. Deze werkgelegenheid is uiteraard geschikt en ook bedoeld voor ongehuwde landarbeiders, die in de omgeving van den Wieringermeerpolder een kosthuis betrekken en uit dit kosthuis dagelijks naar hun werk gaan. De benoodigde arbeiders worden in dienst genomen door tusschenkomst van de orga nen der arbeidsbemiddeling, voor zoover on gehuwde landarbeiders in de steden woon achtig zijn, door tusschenkomst der gemeen telijke arbeidsbeurzen en ten plattelande door tusschenkomst van den correspondent der arbeidsbemiddeling, waarvan de adressen op de gemeente-secretarieën kunnen worden medegedeeld. De arbeidsvoorwaarden zijn zooveel mogelijk in overeenstemming met de collectieve contracten, welke voor den land bouw gelden. Er wordt zooveel mogelijk in tarief ge werkt. De arbeidsduur is in den zomer 55 uur per week en overigens naar het jaarge tijde toelaat. Bij de bepaling der tarieven wordt uitgegaan van een gemiddeld grond- loon van 40 cent per uur. Verdere inlichtingen verstrekken de boven genoemde organen der arbeidsbemiddeling. DAG OPENLUCHTSCIIOOL. B. en W. vragen voor de aanschaffing van leermiddelen, boeken, kaarten, platen en natuurkundige instrumenten voor de dag- openluchtschool beschikbaar te stellen een bedrag van 6 956. B. en W. stellen .voor als onderwijzer(es) naar de üag-openluchtschool over te plaatsen de heer M. Bakker (thans werkzaam in de school aan de Overtonstraat, den heer A. P. Vogel (thans school Weltevredenplein), mej. H. E. Sietsema (thans Schoterstraat) en mej. .J Smit (thans Weltevredenplein). Voorts is voor de benoeming van een on derwijzeres aan de school de volgende voor dracht opgemaakt: le. Mej. A. C. Opbroek, onderwijzeres aan de R.K. Meisjesschool aan de Timorstraat 38, 2e. Mej. H. C. de Langen, onderwijzeres aan de Jan Pietersz. Coenschool (School no. 44), 3e. Mej. M. S. de Boer, onderwijzeres aan School no. 14 (Haarlemmerliedestraat). IN EN OM DEN VOLKENBOND. Voor de Vereeniging van jonge Liberalen zal. Mej. Mr. E. C. van Dorp, oud-lid der 2e Kamer der Staten-Generaal, hedenavond in de Kroon een lezing houden over bovenge noemd onderwerp. „Caecilia en het Muziek college". Het Octobernummer van de vereenigde tijdschriften „Caecilia en het Muziekcollege" wordt geopend met een groot artikel van Henry de Groot over „Die Kunst der Fuge" van Joh. Seb. Bach. Wouter Hutschenruyter besluit in deze af levering zijn vertelling over hetgeen Louis Spohr in Engeland beleefde. Het nieuwe werk van Arnold Schönberg „Von heute auf Morgen" wordt besproken door Julius Hij man. S. P. Abas schrijft over het leven en de werken van den Tsjechischen componist Egon Kornauth, wiens muzikale voortbreng selen hier vrijwel onbekend zijn. Van S. Bottenheim is er een artikel over de musicologische afdeeling in het Neder- landsch paviljoen op de Internationale ten toonstelling te Luik en van Jules Suikerman treffen we een bijdrage aan over de taak, die de z.g. „Tonmeister" bij de radio-uitzen dingen heeft te vervullen. DE BEVOLKING STERK VERMEERDERD. Uit de volkstelling, die op het oogenblik in Indië gehouden wordt, blijkt, dat de bevol king overal sterk vooruit is gegaan. In enkele gebieden op Timor bedraagt de vooruitgang, vergeleken met 1920 zelfs 80 pet. Op Borneo. Sumatra en Celebes is, naar Aneta meldt, naar aangenomen wordt het bevolkingsge tal met 50 vooruit gegaan. Van alle klassen der bevolking wordt een buitengewone mede werking ondervonden. BEVERWIJK. Marktbericht van 3 October 1930. Spinazie per kist f 0.901.40. Postelein per kist f 0.701.20. Andijvie, 100 struiken f 25. Wortelen 100 bos f 10—20. Komkommers per 100 f 36. Aardappelen, klei per K.G. f 0.040.06. Idem, zand per K.G. f 0.06. Doppers per K.G. f 0 200.30. Snijboonen per K.G. f 0.180.50. Heerenboonen per K.G. f 0.100.30. Trosboonen f 0.300.40. Spuitjes per K.G. f 0.10—0.14. Roode kool per 100 f 48. Savoye kool per 100 f 510. Bloemkool per 100 f 1025. Uien per K.G. f 0.03—0.04. Prei per bos f 0.080.12. Sla per kist f 0.100.50. Pieterselie per bos f 0.04. Selderie per bos f 0.040.06. Appelen per K.G. f 0.180.28. Peren per K.G. 0.140.32. VELSEN. Geboren: W. v. d. Werf-Helling-werf, z. G. de Waal-v. Henten, z. D. Klijzing-Zon, d. W. A. Sanders-Koks, d. D. P. Kossen- Hartogj d. L. Tervoort-Baltes, z. K. van Geldcr-Cornelisse, d. E. Boontjes-Brasser, z. G. de Vries-Raspoort, d. A. D. M. Jan- sen-de Visser, d. N. Jonker-Prins, z. S. Groen-Cramer, d. Overleden: Maria Bout Snijder, 43 j. Aaltje Zonderman, 4 j. Rebecca Hofman, wed. J. v. d. Ende, 84 j. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE- Geboren: Neeltje, d. van G. W. Polderman en N. Willemse. Agatha Cornelia, d. van R. M. Nelis en J. M. de Vlieger; Elisabeth, d. van J. Hoeksema en M. H. Lodder. Overleden: Maria Veldhuizen, weduwe van J. van Opzeeland, oud 85 jaren. Aldabi 8 v. Beira n. Lour. Marques Alhena 8 n m. v. Colombo, R'dam n. Calcutta Amstelland p 8 Madeira, B.-Aires n. Adam Aikmaar 7 v. Guayaquil n. Paita. Brielle 7 v. Coquimbo n. Valparaiso Buitenzorg 9 uur te Singapore, Rotterdam n. Batavia Conunewijne 4 v. Barbados n. Trinidad Ohristiaan Huygens 8 v. Genua, Batavia naar Amsterdam Crljnssen p. 8 Azoren, Barbados n. Amsterdam Eenüand 8 19 u. te Bremen v. Amsterdam Flandria s Las Palmas. Amsterdam n B.-Aires Giekerk p. 9 Perim. Beira n. Rotterdam Jonge Elizabeth S te Londen uitgeklaard Koudekerk 9 v.m. te Hamburg v. Rotterdam Lochkatrine 4 v. San Francisco, Rotterdam naar de Pacifickust Laertes 9 te Amtserdam v. Batavia Maasland 9 te Antwerpen v. Amsterdam Madioen 9 9 u. te Sabang, Rotterdam n. -Batavia Nias 8 v. Tanga INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regcL Fa. GEBRs. BRAKEL SOPHIAPLEIN 6-12 TEL. 10533 Dr. H.NANNING'S n EETLU5T-0PWEKKEND. /L30p.fl Nicöheroy 8 u v. Liverpool. Pacifickust n. R'dam Nleuwkerk S te Port Elizabeth, Beira n. R'dam Ouderkerk 8 v. Genua. Amsterdam n. Japan Orania 7 v. Santos. Amsterdam n. Buenos-Aires Riouw 8 v. Marseille, Batavia n. Amsterdam Samarinda 9 v. m. v. Madras, Britsch Indië naar Rotterdam Schiekerk 8 n.m. v. Hamburg n. Rotterdam Sumatra 8 V. Algoa Baai n. Londen Spaarndam 9 te Antwerpen, Rotterdam n. Ne* Orleans Sumatra 7 te Port Elizabeth, vertrok n. East London Sarpwtou 8 te Londen uitgekl., via Glasgow Sauerland v. Japan p. 8 Perim Sirius 8 te Londen uitgeklaard Soekaboemi 8 21 u. v. Genua, Rotterdam O. Batavia Tanimbar 9 v. Amsterdam n. Antwerpen Tiberius 9 te Hamburg v. Amsterdam Ulysses 8 v. Curacao n. S. Pedro de Mac. Venezuela 4 v. Barbados n. Trinidad Zeelandia 8 v. Santos, B.-Aires n. Amsterdam. HILVERSUM tot 6 uur: 298 M. Na 6 uur 1071 M. (Uitsl. V.A.R.A.-Uitzending). 8.Orgelbespeling. 9.Gramofoonpl. 10— Morgenwijding 10.15 Voordracht. 10.30 Zie- kenuurtje. 11.30 Gramofoonpl., 12.— Concert VARA-Septet. 1.45 Kinderliedjes. 2.45 Paeda- gogisch concert door de Holl. Kamermuziek- vereeniging o.l. van P. Tiggers. 4.15 Duitsche les. 4.45 Lezing over „Ons Huis". 5.30 Lezing door G. J. Zwertbroek over „De Arbeiders Radio-Internationale". 6.05 Kinderuurtje. 7— Uurtje voor de visschers op zee. (Voordracht zang en toespraak). 8.Concert door het VARA-Orkest. 8.45 Lezing over den student en Maatschappij. 9.15 Vocaal en instrumen taal concert. VARA-orkest, E. de Haas (sopraan), J. v. d. Meulen (bariton) 9.45 Persber.. 10.30. Bij de pomp 10 45 Vervolg con cert. 11.15 Gramofoonpl. 12.Sluiting. HUIZEN, 1875 M. (Uitsl. KRO-uitz.) 8.— Morgenwijding. 11.30 Godsdienstig half uurtje 12,15 Concert door het KRO-sextet. 1.45 Gramofoon. 2.30 Vragenhalfuurtje voor de jeugd. 3.Kinderuurtje. 5.Gramofoon. 6.— Sportpraatje. 6.15 Journalistiek over zicht. 6.35 Gramofoon. 6.45 Spaansohe les. 7.15 Lezing over rechtvaardigheid door dr. Weve. 8.- Populair concert door het salon orkest o.l. van M. v. 't Woud, L. v. d. Hulst, declamator. 9.30 Persber. 11.Gramofoon. DAVENTRT, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 1.20 Or kestconcert. 3.45 Berichten. 3.50 Concert. Or kest. K. Falkner (bariton). 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuws- ber.. 7.— Sportber. 7.05 Zang door P. Molcha- noff. 7.20 Lezing. 7.40 Lezing. 7.50 Vaudeville. 9.20 Berichten. 9.40 Lezing. 9.55 Concert. Mi litair Orkest L. Thistlethwaite (bariton). 10.55 Dansmuziek. PARIJS ..RADIO PARIS" 1725 M. 12,50 Gramofoonpl., 4.05 Kinderuurtje. 4.50 Dansmuziek. 9.05 Concert. 9.50 Russische lie deren door Russisch ensemble. LANGENBERG. 473 M. 6.20 Gramofoonpl. 9.35 Gramofoonpl. 11,30 Gramofoonpl., 12,25 Orkestconcert en bariton 4.50 Solistenconcert. 7.20 Vroolijke avond. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. 11.20 Dansmu ziek (Gramofoonpl.) 12,20 Concert. KALUNDBORG. 1153 M. 11,35 Gramofoonpl. 2,20 Kinderuurtje. 2.50 Orketconcert en zang. 7.20 Liederenvoor- dracht. 7.50 Orkestconcert. 9.25 Concert. Xylofoon en piano. 10.05 Dansmuziek. BRUSSEL. 508.5 M. 5.20 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8,35 Concert. ZEESEN 1635 M. 5.05 Berichten. 6.20 Gramofoonpl., 9.50 Be richten. 11.20 Gramofoonpl., 12,15 Berichten. 1,20 Gramofoonpl., 1.50 Lezingen. 3.50 Con cert. 4,50 Lezingen. 7.20 Gramofoonpl,. 7.50 „Das Marchen vom Wol", Spel van Franz Molnar. 9.35 Berichten. Daarna tot 11,50 Dansmuziek. Een dagelijksche Kindervertelling. Dc kabouter bleef intusschen niet bij de pakken neerzitten. Hij schreef een brief, riep den witten vogel en zeidc: ..Breng roo gauw mogelijk dezen brief naar den koning. We weten ons anders geen raad." TV vogel, blij hulp te kunnen bieden tegen dc heks, nam den brief in den bek en vloog weg. „Goeie reis," riep de kabouter, „en laat ons niet in den steek." Dc koning, nog altijd met zijn kroon op het hoofd, las met groote belangstelling den brief, welke hem door den vogel was gebracht. Hij dacht lang na. terwijl hij aan zijn langen baard trok- ..Daar moet dadelijk hulp worden geboden," ze:dc hij, •.laat ik er eens over nadenken. Bezint eer gc begint." .ZATERDAG 11 OCTOBER.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 12