HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 10 OCTOBER 1930 DERDE BLAD Tegen de Zuiderzee-steunwet. Een vergadering aan boord vande „Prins Hendrik". Wat moet er met 1500 schippers en 1200 knechts gebeuren T aar Volendam werden wij uitgenoo- cligd, om van de vertegenwoordigers der georganiseerde Zuiderzee- visschers te vernemen, welke grie ven zij hadden tegen het gewijzigde wetsontwerp inzake steun aan, door de droogmaking van de Zuiderzee gedupeerde bewoners der kustplaatsen. Het wetsontwerp tot wijziging der Zuiderzee steunwet komt Dinsdag in de Tweede Kamer. Per opleldingsvaartuig „Prins Hendrik" werd het groote gezelschap der Nederland- sche pers over een vrij woelige zee van Am sterdam naar Volendam gebracht. In de groote kajuit van de Prins Hendrik werd een vergadering belegd, waar de voorzitter van het Centrale Comité, de heer B. Demmer als woordvoerder optrad voor de organisaties. <St. Petrusbond, Bond van Christelijke Transport- en Fabrieksarbeiders) Het was niet de eerste keer, dat wij geroe pen werden om verslag uit te brengen, van de ontwikkeling, de voltooiing, of de organi satie van zaken die het droogleggen van De Zuiderzee betroffen. Maar het was toch bijna altijd, dat wij geroepen werden om het werk van de droogleggers te beschrijven en maar zelden om de belangen van hen te verdedi gen, wier leven door die drooglegging plotse ling een heel anderen keer gaat nemen. Vóór wij echter verder gaan met dit verslag, maken wij er den lezer opmerkzaam op, dat de Zuiderzeevlsschers wier belangen door de hierboven genoemde bonden behartigd wor den, geen tegenstanders zijn van de droog legging! Men begrijpe dit góed. Dit. artikel werd niet geïnspireerd door ant-i-droog- leggers! Integendeel. Herhaaldelijk is ons ge bleken uit de woorden van den heer Demmer en die van zijn medestanders, dat zij het zeer goed mogelijk achten dat het hier een groot landsbelang geldt. Zij achten zich niet com petent om dat belang te beoordeelen, maar scharen zich in dezen geheel aan de zijde van de deskundigen. Waar zij echter wel over kun nen oordeelen? Wel, over de schade die door den visscherman geleden wordt. Dat is een onderwerp dat uitteraard beter door de in siders, dan door iemand anders beoordeeld kan worden. En over de regeling van die schadevergoeding bestaat zeer groote onte vredenheid. Wij geven voor een uiteenzetting dus het woord aan den heer Demmer: „Minister Lely nam in het wetsontwerp tot droogmaking van de Zuiderzee ook een be drag op van vier en een half millioen gulden schadevergoeding aan de visschers. Tot 1918 bleef het ontwerp rusten, in dat jaar kwam I/Cly, die toen weer minister was, met een tweede wetsontwerp waarbij een bepaling was opgenomen, dat de schadevergoeding af zonderlijk bij de wet geregeld zou worden. In dc-n loop der debatten bleek echter reeds, dat het eertijds genoemde bedrag van 4 1/2 mil lioen veel te laag was. Minister Lely verklaar de toen al, dat hij dat bedrag uit eigen be weging op 6 millioen zou willen stellen. In 1901 reeds, waren de visschers bij elkaar ge komen om de gevolgen van de drooglegging te bespreken. Men besloot niet te ageeren tegen die droogmaking, doch wel voor een billijke schadevergoeding. Dit standpunt werd sindsdien niet losgelaten. In 1918 diende "minister van Swaay de Zuiderzeesteunwet in, die hij liet rusten tot 1925. Reeds in die pe riode hebben de visschers heel veel verloren. Ket aantal zelfstandige schippers liep terug van 2000 tot 1500, het verlies aan waarde vermindering ten aanzien van het materiaal (schepen en netten) was enorm. In '25 echter werd de Zuiderzee steunwet ingediend. Deze was zeer gebrekkig. Aan de zeer bescheiden wenschen van het vïsschersvolk werd niet tegemoet gekomen. Dankbaar gedenkt men dan ook de woorden van die tweede kamer leden, die hun stem tegen dit wetsontwerp verhieven. Ondanks het feit, dat de Kamer geneigd scheen het wetsontwerp te verwer pen. werd het met een kleine meerderheid aangenomen, met dien verstande dat voor eventueel later aan den dag tredende ge breken, maatregelen getroffen zouden wor den". Toen kwam de periode van der Vegte. „Wij hebben aldus de heer Demmer den drempel bij hem platgeloopen en petitie op petitie gestuurd, maar onveranderlijk kregen wij ten antwoord, dat de zaak over twee maanden geregeld zou worden. Maar telkens weer werden er twee maanden aan vast ge knoopt. Toen brachten wij een bezoek aan de koningin, wij werden vriendelijk ontvangen en onze bezwaren werden aangehoord. Kort daarop kregen wij een brief van den minis ter van der Vegte, dat de herziening binnen twee maanden ingediend zou worden Dat gebeurde natuurlijk niet. Die twee maan den werden historisch". „Minister Reymer diende het wetsontwerp in. dat Dinsdag aanstaande in behandeling komt. De groote grief van de visschers is, dat er in dit wetsontwerp geen rekening wordt gehouden met de waardevermindering der INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel ZOETE SPAANSCHE WIJN Goed, en Goedkoop f 0 95 en f 1.20 per flesch HAARLEMSCHE WIJNHANDEL „ROYA L" KRUISWEG 15 - TEL. 11416 J bezittingen. Het a an tal schepen is reeds door de gedeeltelijke voltooiing der droogmaking, teruggeloopen van 2000 tot 1500; maar straks zullen maar liefst alls 1500 schepen opgelegd moeten worden! Daar houdt het gewijzigde wetsontwerp geen rekening mee. Daarin wordt alleen gesproken van steunverleening, indien er bij de liquidatie der bedrijven blijkt dat er moeilijkheden (schulden) bestaan. Deze regeling is onbillijk. Zij komt neer feite lijk, op een premie voor de la uwen, die door verslapte energie in schulden zijn geraakt. De sterken, die met moeite de hoofden boven water hieldenkrijgen niets. De regeering heeft verklaard, dat de grondwet schadever goeding van waardeloos geworden schepen en netten verbiedt. De grondwet toch spreekt van de gevallen onteigening, vernietiging en onbruikbaarmaking. Volgens de regeering is hier van geen van de drie gevallen sprake. Volgens de visschers is er echter wel degelijk sprake van onbruikbaarmaking en dient een regeling in werking te treden. Aanstonds worden 1500 schepen "onbruikbaar, 1500 sche pen met al het kostbare materiaal! Deze schepen zijn een deel van een bedrijf dat historisch is gegroeid, en dat zich van jaar tot- jaar heeft geschikt naar de karakteris tieke eischen van de Zuiderzee! De vloot is volmaakt uitgerust voor de Zuiderzee en heeft geen waarde voor een ander vaarwater! De vloot is dus waardeloos geworden voor haar eigenaars cn niet meer bruikbaar voor het doel waartoe zij in gebruik was genomen. Wat vragen de visschers nu? Zij wenschen kapitaaïsuitkeering en wanneer dat niet mo gelijk is verlangen zij credietverleening, op de manier zooals die aangegeven wordt in de landarbeiderswet. Kapitaaïsuitkeering! Een kapitaaltje stelt den visscher in staat om, voorloopig zonder zorgen, opnieuw er gens te beginnen. Met geleend geld begin nen is niet goed. Men heeft dan geen vasten grond onder de voeten. Bovendien laat de visscher een eigen zaak achter, het is dus billijk dat hij er een eigen bedrijf voor terug krijgt. Volgens de oorspronkelijke regeling zou de visscher voor verstrekte credieten 5 pCt. rente moeten betalen en voor aflos sing in 10 jaar, zorg moeten dragen. In het thans voorgestelde gewijzigde wetsontwerp is sprake van 4 pCt. rente en aflossing in 15 jaar. Doch ook voor deze tegemoetkoming kun nen de visschers niet dankbaar zijn. Immers wanneer het niet mogelijk zou zijn, tot ka pitaaïsuitkeering over te gaan, verlangt men verstrekking van credieten op den basis van de landarbeiderswet. Daarbij is in de rentevergoeding tevens de aflossing begre pen, zoodat het land eigendom van den ar beider wordt. Genoemde wet schrijft 4 pCt. rente voor tot het derde kalenderjaar en daarna dertig annuïteiten en 5.8 pCt. „Wij zijn eindelijk, zoo vertelde de heer Demmer verder, zelf begonnen, volgens de regelen der kunst een wetsontwerp samen te stellen, dat de leden der Tweede Kamer ook ontvangen zullen. In dit omwerp wordt onzes inziens naar recht en billijkheid voor zien in de behoefte aan een goede regeling der schadevergoeding. In dit ontwerp word: rekening gehouden met de waardeverminde ring der vloot en van het materiaal. Het merkwaardige is. dat onze taxatie van de schade die geleden zal worden, bijna tot in nauwkeurigheden klopt met de schatting van de door den Zuiderzeeraad ingestelde commissie. Dit bewijst dat de visschers er niet „op los hakken" Maar hoewel de sub commissie B. in een rapport haar bevin dingen neerlegde en dit rapport aan de re geering deed toekomen, is er in het gewijzig de wetsontwerp geen letter van overgeno men. Toch was de regeering uitbundig in haar lof voor den arbeid dier commissie. Onze statistiek en die der commissie vertoo- nen eenige interessante cijfers. Men kan er in vinden, dat de netto opbrengst van de visscherij over 5 jaar (de statistiek is ge merkt met het jaar 1920) ruim vier en een half millioen bedroeg. Twee duizend sche pen (dit getal is tengevolge van de voorbe reidende werkzaamheden der droogmaking inmiddels gedaald tot 1500) vertegenwoor digden, met de netten enz., een waarde van ruim 7 millioen! Heel frappeerend is het, dat op den vischafslag te Volendam, op Dinsdag 7 October juist een omzet van 1 millioen over 1930 bereikt en gepasseerd werd. 1930 is een ongemeen gunstig jaar. Volgens menschenheugenis is het zelfs nim mer zóó goed geweest. Eén en ander neemt echter niet weg, dat wanneer dat alles verdwenen zal zijn artikel dertien van het gewijzigde wetsontwerp slechts voorziet in vergoeding in speciale gevallen (wanneer er schulden gemaakt zijn bijvoorbeeld) en dan nog op een uiterst bescheiden wijze. De visschers gaan overigens accoord met de voorstellen der reeds eerder genoemde sub commissie B. (welke voorstellen de regeering zooals gezegd niet overgenomen heeft-) en die eveneens gebaseerd zijn op het principe van de landarbeiderswet en waardoor het ook mogelijk zou worden dat de rente van een geschat kapitaal over een bepaald aan tal jaren aan de visschers uitgekeerd zou worden". „Wij hebben voorts een ernstige grief tegen de bepaling (in het wetsontwerp der re geering) dat een uitkeering voor levenson derhoud het karakter van levenslang zal dragen, wanneer de betrokkene 65 jaar of ouder is. De grens is veel te hoog gesteld Het is de vraag of een visscher van 55 jaar in staat zou zijn om zich een nieuw bestaan te scheppen. Op een schuit staan zijn han den nog goed. maar aan den wal kan hij niet veel meer uitrichten. Het komt ons voor dat 55 jaar de uiterste grens is". Tenslotte besprak de heer Demmer het werk van de zoogenaamde Generale Com missie, die belast is met het. beoordeelen van de aanvragen om steun. Reeds thans komen veien voor steun in aanmerking. Het is bij voorbeeld allernoodzakelijkst dat kinderen van visschers uit de visscherij gehaald wor den en een vak op het land gaan leeren. Zij moeten daarvoor naar schooi. Wanneer de ouders niet 'over voldoende middelen be schikken, kan de Generale Commissie een vergoeding doen uitkeeren. Volgens den heer Demmer heeft de Commissie zich bij de be volking van de plaatsen langs de Zuiderzee zeer gehaat gemaakt, door den willekeur, waarmede de verzoeken om steun behandeld worden. Het komt herhaaldelijk voor dat ouders him kinderen weer van school halen, omdat hun hulp op de schuit niet ontbeerd kan worden, en omdat de steun door de Generale Commissie uitgekeerd, op geen stukken na voldoende is. of kortweg, zonder nadere motiveering geweigerd wordt. Juist het feit, dat de Generale Commissie haar besluiten niet met redenen omkleedt (dit toch maakt ieder protest onmogelijk) zit den visschers buitengewoon dwars. De com missie steekt haar licht op bij den burge meester. De burgemeester, die ook niet van alles op de hoogte kan zijn, stuurt den veld wachter dikwijls op nader onderzoek uit. In de handen van dezen man ligt dus het lot van een gezin. Dat is een toestand die na tuurlijk heelemaal niet deugt. Er moet een neutrale plaatselijke commissie zijn, die op onpartijdige manier van advies kan dienen" Intusschen naderde de „Prins Hendrik' Volendam. Tot nu toe was het voor de wind gegaan met golven in den rug en de boot rustig op het water. Maar in de Gouwzee kregen we de zeetjes opzij. Het water sloeg door de patrijspoorten en bolderde boven onze hoofden op het houten dek. Ook de dis cussies in den roef werden heftiger. Een stoere Volendammer zette met klem uiteen dat men een Zuiderzeevisscher „niet op de Noordzee over kan planten". De journalisten mengden zich in het debat en over het alge meen concludeerde men, toen de „Prins Hendrik" eenmaal gemeerd was in de ha ven van Volendam. dat de werkverschaffing van den visscherman, die geen zee meer heeft, niet de geringste moeilijkheid zal zijn die de regeering op te lossen zal krijgen. Thans zijn er 1500 zelfstandige schippers en 1200 knechtsEn wat moet men met het sympathieke, stoere vïsschersvolk beginnen" In theorie heeft men reeds vele plannen ge maakt. Op weinige uitzonderingen na heeft de practijk echter bewezen, dat het ontzag gelijk moeilijk is voor een man van middel baren leeftijd, die zijn heele leven op zee heeft doorgebracht en zich daar een zelf standig bestaan met opbod van alle krach ten die zijn lichaam kon produceeren. heeft weten te bevechten, op den wal een nieuw bestaan te vinden. Onder de gun' stigste omstandigheden zou dat al heel moeilijk zijn. De visschers zijn er echt-er van overtuigd, dat de regeering hen de ongun stigste voorwaarden wenscht op te dringen. En dan denke men zich maar eens in wat het beteekent afstand te moeten doen van een bezit dat gegroeid is met de zorgen, met den arbeid van de handen, met ae medewerking van de zoons, van het heele gezinAfstand te moeten doen van wat toch een levenswerk in den letterlijksten en eenvoudigsten en daarom hardsten zin des woords was! Dat is zonder twijfel een scha duw kant. L. A. Dinsdag komt het gewijzigde wetsontwerp der Zuiderzee Steunwet in behandeling in de Tweede Kamer. Maandag zal er in Den Haag een groote protestvergadering gehouden worden, waar honderden visschers bij tegen woordig zullen zijn. Natuurlijk hebben de vertegenwoordigers van de organisaties der visschers, door verscheidene bezoeken aan Kamerleden hun invloed doen gelden. Het belooft Dinsdag dus een interessante zitting te worden. BINNENLAND HET WASSENDE WATER. ONRUSTBARENDE STAND VAN MAAS EN WAAL. Tengevolge van d enaanhoudenden zwaren regenval is het water in de rivier de Waal onrustbarend gestegen, meldt het Hbld. Bij een was van 85 c.M. in het afgeloopen etmaal bereikt de rivier voor Nijmegen Donderdag een stand van 9.85 M. boven AP. De uiter waarden zijn gedeeltelijk ondergeloopen. Keu len meldde 1.35 M. was, zoodat nog een aan zienlijke stijging van het water te verwach ten is. Ook de Maas is aanzienlijk gewassen. De werken aan de nieuwe Maasbrug ondervinden vertraging. VERZAKKINGEN IN DE MIJN STREEK. Op last van B. en W. van Kerkrade is, op advies van het bouw- en woningtoezicht, de concertzaal van den heer Jos. Haagmans te Chêvremont gesloten, wegens de belangrijke verzakkingen en scheuren van en in de zaal, tengevolge van den mijnbouw. Deze zaal ligt in de Chêvremontstraat: eenige huizen in die straat zijn zoolang gescheurd en verzakt, dat ze door de bewoners moesten worden ont ruimd, schrijft dc N.R.C. Er mogen voorloopig in de zaal geen bals of concerten gegeven worden. Dc zaal moest op enkele plaatsen met zware balken gestut worden. Ze ligt in het concessieveld der Domaniale mijn. DE VADER WIERP HET MES TE ROTTER- ROTTERDAM. Aangaande de stoeipartij in een huis te Rotterdam, waarbij een jongen een mes in de buik werd geworpen valt nader te mel den. dat de vader in drift met het mes ge worpen heeft. De vader is gearresteerd. Eerst zei hij, dat zijn zoon per ongeluk in het mes was geval len. Later heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. Hij is opgesloten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per resel VOORBURG „ROYAL" •laai in kwaliteit bovenal Gezoet of ongezoet f 2.25 per heele flesch KRUISWEG 15 - TEL. 11416 STRENGE EISCH TEGEN CHAN- TEURS TE SCHEVENINGEN. DE ERNSTIGE AFPERSINGEN AAN HET STRAND. Voor de vijfde Kamer van de Rechtbank te 's-Gravenhage is Donderdag behandeld de bekende chantage-aaak van dezen zomer, die zich aan het strand te Scheveningen af speelde. Terecht stonden de 24-jarige C. M. v. D. en de 37-jarige J. van E.. beiden kooplieden te 's-Gravenhage. die. zooals men zich herinneren zal op buitengewoon brutale wijze niets vermoedende heeren aan het strand beschuldigden van het plegen van on eerbare handelingen, waarna zij zich als re chercheurs voordeden en een vervolging als slechts te voorkomen schetsten, indien de betrokkene een bepaald bedrag in het on derhavige geval f 300 betaalde. Door de door tastendheid van een hunner slachtoffers is de zaak tenslotte aangebracht. Het O. M. eischte tegen ieder der ongunstig bekend staande individuen vier jaar gevan genisstraf. Een der verdedigers, mr. Moresco, pleitte vrijspraak, op grond, dat uit het getuigenver hoor niet is gebleken, dat de getuige zich aan eenig misdrijf zou hebben schuldig ge maakt. ONTVLUCHTE PSYCHOPATHEN STAAN TERECHT. EEN VERDACHTE DIE LEPELS EN VORKEN AT. Voor de Vijfde Kamer der rechtbank te Amsterdam hadden zich Donderdag te ver antwoorden de 25-jarige loswerkman T. A„ de 24-jarige boerenknecht G. J. dc B. en de 33- jarige arbeider J. H. E. S., verdacht van In braak met diefstal te Weesperkarspel. A. en De B. hadden de inbraak gepleegd toen zij juist ontsnapt waren uit het psychopathen- asyl te Leiden. De zaak tegen het drietal had reeds eerder op den rol gestaan, doch twee dagen vóór deze zou dienen waren A. en De B. voor de tweede maal uit Leiden ontsnapt. Dr. Scholtens, directeur van het rijkspsy- chopathen-asyl te Leiden, werd als getuige- deskundige buiten tegenwoordigheid der ver dachten gehoord. Get. Achtte verd. T. A. toe rekeningsvatbaar, in tegenstelling met dr. Wiersma, die verd. in zijn rapport ontoereke ningsvatbaar had verklaard, aldus de Tel. Volgens get. dr. Scholten hoort A. niet in het psychopathen-asyl thuis. Op hem kan een ge wone. gevangenisstraf, te ondergaan in de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen, worden toegepast. Verd. De B. was volgens get. een hoogst eigenaardig man. hij slikt van alles in: lepels, vorken, enz. Verdachte is zeer gemakkelijk te beïnvloeden, en waarschijn lijk door A tot de ontvluchting uit het asyl aangezet. Nadat de getuigen waren gehoord was het woord aan den officier van Justitie mr. De Blécourt, die tegen verd. De B., wiens houding hij op de zitting het meest sympa thiek vond, een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden, door te brengen in de bij zondere strafgevangenis te Scheveningen eischte. Tegen A. eischte spr. twee jaar ge vangenisstraf eveneens te ondergaan in Scheveningen en tegen verd. S. twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. Mr. J. K. M. Mat-hulsen drong aan op plaat sing in de bijzondere strafgevangenis voor een korteren tijd echter dan de Officier had geëischt. EEN BAARD IN BRAND GERAAKT. OUDE MAN ERNSTIG GEWOND. Een 81-Jarige heer uit de Hovenierstraat te Rotterdam wilde in den nacht van Woensdag op Donderdag weten, hoe laat het was. Daar toe stak hij de kaars op zijn nachtkastje aan. Toen hij zich over zijn horloge boog. kwam zijn lange baard ln aanraking met de vlam en raakte in brand. Bij de pogingen, om het vuur te dooven, heeft de oude man brand wonden aan de beide handen gekregen, aldus de N.R.C. Ook in het gelaat heeft hij zware brandwonden gekregen. Hij is in het zieken huis aan den Coolsingel opgenomen. Zijn toestand is hoogst zorgelijk. HET BESMETTE DUITSCHE SCHIP. NA ONDERZOEK VRIJGEGEVEN. Naar het Hbld. van den heer Heyermans, directeur van den Geneeskundigen en Ge zondheidsdienst verneemt, Is het gebleken dat de twee leden der bemanning van het Duitsche s.s. „Ernst Brockelman", die in het Wilhelminagasthuls zijn opgenomen, respec tievelijk lijden aan malaria cn typhus. Ver moedelijk zijn er typhus-bacillen in de drink watertank gekomen, waardoor aan boord een „typhus-explosie" is ontstaan. De tank Is te Duinkerken geheel schoon gemaakt, zoodat er geen aanleiding was om opnieuw in te grijpen. De overige leden der bemanning zijn onderzocht en na dit onderzoek heeft de Ge neeskundige en Gezondheidsdienst het schip ..vrijgegeven", dat wil zeggen: toestemming gegeven tot vertrek. INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT. EEN OUDE MAN MISHANDELD. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn twee mannen de woning van den 72 jarigen landbouwer Hinfert in het bij Almelo gelegen Albergen binnengedrongen. De inbrekers heb ben getracht een groote geldkist open te maken. Hierbij werd vrij veel lawaai gemaakt, zoodat H. wakker werd. Hij begaf zich naar de kamer en werd hier overvallen door de beide mannen, die hem zoodanig mishan delden dat hij bewusteloos neerviel. Hij had nog gelegenheid gehad om hulp te roepen, waardoor een knecht en een dienstbode toe schoten. De inbrekers namen toen de vlucht. Er is niets gestolen, naar naderhand bleek is de oude man niet ernstig gewond. Men heeft eerst in den loop van hedenmorgen de politie gewaarschuwd, die een uitgebreid on derzoek Instelt. MOORDENAAR PLOTSELING TERUGGEKEERD. DE FABER VAN RIEMSDIJKSTRAAT IN REP EN ROER. De Tel. meldt: Woensdagmorgen werd de Faber van Riems dijkstraat tc 's-Gravenhage. fn rep en roer gebracht door de verschijning van M. B.. de hoofdpersoon van het familiedrama in die straat, waarbij een vrouw het leven liet. B. was sinds lang voortvluchtig. Sir. Bourlier. de verdediger van verdachte, welke laatste dezer dagen voor het Hof, te Don Bosch, waarheen de zaak venvezen ls, zal terecht staan, heeft nl. met behulp van den wapendeskundige den heer Georts en den verdachte in het perceel, waar het drama zich heeft afgespeeld de feiten gereconstrueerd, zooals de verdach te ze voorstelt. De heer Bourlier hoopt nl. uit het verloop der gebeurtenissen in verband met den toestand ter plaatse te kunnen aan- tooncn, dat verdachte's verklaring, dat hier van een ongeluk sprake is. aannemelijk kan zijn. Zooals bekend is heeft de Haagsche Rechtbank die aannemelijkheid aangenomen, doch het Hof niet. SAMENWERKING IN DEN OMROEP. Door het defect aan den Hulzer zender op Zaterdag 4 October kon de uitzending van den H.I.R.O. niet doorgaan. Met toestemming van den Minister van Waterstaat en door welwillende medewerking van het bestuur van den K.R.O. zal deze uitzending thans plaats hebben op Zaterdag 18 October des avonds van 8 tot 9 uur over Huizer op golflengte 1875 Meter. DE VOLGENDE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. De eerstvolgende Nederlanrlsche Jaarbeurs zal worden gehouden van 10 tot en met 19 Maart 1931. GROOT BEDRIJF WIJKT NAAR HET BUITENLAND. De N.V. Gans' Knoopenfabrfek te Nljkerk zal wegens te geringe afzetmogelijkheden ln Nederland, naar Engeland verplaatst worden. Het personeel van 150 personen ls aangezegd, dat de fabriek in het volgend voorjaar zal worden stop gezet. ANTWOORD AAN DE COMMISSIE-PATIJN. Het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Autobusdiensiondcrnemers heeft een antwoord opgesteld aan de Staatscom- missie-Patijn voor het Vervoer, waarin het belang van de autobus als vervoermiddel on afstanden beneden de 200 KM. bepleit wordt „VLAG-INCIDENT" JURIDISCH NOG NIET UITGEVOCHTEN. Naar de Tel. verneemt is het vlagincdient met de toelating van het meisje tot de Adema van Scheltemaschool, hoewel ln zooverre practlsch opgelost, dat het meisje van de kwestie niet langer de dupe ls. ln principe nog niet van de baan. De juridische raadsman van den heer P. A. Koning (mr. J. de Vrfeze), heeft den wethouder van Onderwijs gesommeerd het kind tot de school aan den Asterweg toe te laten en hem gevraagd welke disciplinaire maatregelen hij voornemens ls te treffen jegens het schoolhoofd, dat den toegang heeft geweigerd. Wethouder Polak heeft op dit schrijven nog niet geantwoord. WIJZIGING ZIEKENFONDSWET. Ingediend is een derde nota van wijzi gingen van het wetsontwerp tot regeling der ziekenfondsen. De minister van Arbeid. Handel en Nijver heid wenscht bij de wijzigingen vast te houden aan de bedoeling van den wetgever dat de gelden, die krachtens art, 124 van de Ziektewet worden verkregen, worden aange wend voor de ziekenverzorging van de ver zekerde arbeiders. Dit wordt het beste be reikt langs den weg der verzekering, dus door middel van de ziekenfondsen. De instelling van een centrale commissie voor het ziekenfondswezen, wordt bij alge- meer.en maatregel van bestuur voorgesteld. Daarin zullen zitting moeten hebben medici en leeken, bekend met het fondswezen, als mede het Staatstoezicht op de volksgezond heid, tot welks bemoeiingen de ziekenzorg behoort. De taak van de commissie zai advi- seerend zijn. ONTVLUCHTE PSYCHOPATHEN TERECHT. Eenige weken gelden zijn twee psychopa- then uit de inrichting te Leiden ontvlucht De een ls naar het Hbld. bericht, vorige week aangehouden, de tweede Woensdag ln Diemen, waa hij een paard en een koe heeft gestolen. Hij is door de marechaussee naar Lelden ge bracht. DE VERGIFTIGING VAN HET OEHEELE GEZIN. Naar de Tel. over het verglftlgingsgeval te Rotterdam nog verneemt, maken de kinderen het vrij goed. Bovendien is nog komen vast to staan dat aan de bereiding van het maal de meeste zorg fs besteed. Niet de oude groot moeder verzorgde het eten, doch een negen tien-Jarige dochter van den overledene en een jonger zusje, die op de kookschool ls. ONTPLOFFING OP EEN FABRIEK. Donderdagmiddag Ls op de weverij van de firma Wittock en Landeghcm te Golrle een centrifuge uit elkaar gesprongen. Dc bedrijfs leider de heer F. de Jong, wonende te Golrle en de arbeider Kuiper uLt Poppel (België) werden door wegvliegende stukken metaal ge troffen en gewond. De G. G. en G. D. uit Tilburg werd onmiddellijk gewaarschuwd, waarna de overbrenging der gewonden naar het St. Elisabeth's Ziekenhuis te Tilburg plaats vond. Hun toestand is niet levensge vaarlijk. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per rcjrel OocJe Jenever in kelderflejch f 2.7S in kruik f 3.10 per Liter Beter dan andere HAARLEMSCHE WIJNHANDEL „ROYA L" J TEL. 11416 - KRUISWEG 15

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 9