BERDE KLASSE. RESERVE EERSTE KLASSE. HAARL. VOETBALBOND. Voetbal in Engeland. RANGLIJSTJES. DAMMEN. ROEIEN. Wedstrijden van den Westelijken Roeibond. SchotenAlphen (53) Buiten verwachting heeft Schoten kans gezien om aan Alphen, een gevoelige neder laag toe te brengen en zeer zeker verdiend. Om even over tweeën stellen de elftallen zich op; Alphen heeft het windvoordeel. Toch trekt Schoten het eerst ten aanval en al spoedig heeft Cuyon succes, na een fout van den Alphen-keeper. (10). Alphen gooit er een schepje op, en dringt Schoten op haar helft terug, maar haar aan vallen stranden op de beide goed spelende Schoten-backs. Dan speelt Van Roon een bal hard vooruit. Oorthuis geeft een kalm voor zetje en De Goede doelpunt fraai. (20). Dit is het sein voor Alphen om beter aan te pakken. Zij heeft dan ook succes met een fraai schot. (21). By een dubieus handsgeval wordt Dekker gepasseerd. (22). Hiermede is het rusten. In de tweede helft zien wij weer een vlug gen wedstrijd. Na goed doorzetten van Oort huis doelpunt hij kalm in den hoek. (3—2). Dan valt Alphen een penalty ten deel; hieruit maken de gasten wederom gelijk. (3—3). Schoten geeft den moed niet op. Speciaal Steenbergen speelt keurig. Dan is het weer Oorthuis, die aan Schoten opnieuw de lei ding geeft, om deze niet meer af te staan. (4—3). Alphen is uitgespeeld; Schoten valt steeds aan. De Goede maakt aan alle onzekerheid een einde en scoort no. 5. Als het einde daar is, heeft Schoten een fraaie overwinning behaald. U. V. S.Zeemeeuwen (32) Het gaat Zeemeeuwen dit jaar niet zoo voor den wind. Natuurlijk zal zij zich wel handhaven, maar het moet zeer betwijfeld worden of Zeemeeuwen in deze zware af- deelïng nog een rol om het kampioenschap zal kunnen spelen. Het bleek al spoedig da- Zeemeeuwen het niet gemakkelijk zou krij gen. Het veld was zoo goed als onbespeelbaar, zoodat het geruimen tijd duurde voor Zee meeuwen, dat aan een mooi droog veld ge wend is. zich wat ingespeeld had. Vooral de zwaardere spelers, zooals Keur. konden zich slechts zeer moeilijk verplaatsen. Speciaal van deze zijde dreigde dan ook steeds gevaar, en daar ook aan de tactiek der Zeemeeuwen verdediging nog heel wat onlnrak, ontston den zeer gevaarlijke momenten voor het doel der bezoekers, die dan ook de meerderheid van U.V.S. beloond zagen met een drietal doelpunten. Eerst toen Zeemeeuwen tegen- gescoord had, werd het zeer spannend. Zee meeuwen zwoegde, met den stand 3—1, voor een beter resultaat. U.V.S. werd teruggedron gen door de Zeemeeuwen die nu met de mi nuut beter gingen spelen. Wel scoorde Zee meeuwen nog één maal, maar 't was haar on mogelijk een gelijk spel te bevechten. H. F. C. 2Stormvogels 2 (32) Na een spannenden strijd bleef H.FC. 2 met het kleinst mogelijke verschil in de meer derheid, hoewel het krachtsverschil miniem was. Het spel stond niet op een hoog peil, speciaal het voorhoede spel was matig. De wedstrijd begint in een stroomenden regen, zoodat bal en veld weldra doorweekt zijn, wat het spel niet ten goede komt. De strijd gaat vrij snel op en neer, beide par tijen vallen om beurten aan nochtans zonder succes voorloopig. Het plaatsen der H.F.C.- mlddenlinie is in deze periode slecht, zoodat de voorhoede al haar aanvallen zelf op moet zetten. Stormvogels heeft dan ook het eerst succes als bij een algemeenen aanval de bal in het H.F.C.-doel verdwijnt. H.F.C. laat zich niet ontmoedigen en als bij een corner een der Stormvogels in eigen doel kopt, is de stand weer gelijk, waarna spoedig gerust wordt (11). H.F.C. pakt na rust direct flink aan en doet eenige aanvallen, waarbij de centers van Van Riemsdijk opvallen. Bij een dezer attaques stelt hij Van Zwijndrecht in staat om met behulp van den Stormvogelskeeper aan H.F.C. de leiding te geven (21). De strijd wordt nu vinniger, zoodat de scheidsrechter de teugels strak moet houden. Als Chapon evenwel binnen het doelgebied van Stormvogels aangevallen wordt, wijst de scheidsrechter naar de stip en Van Pareeren voltrekt het vonnis (31). H.F.C. speelt thans rustig verder en wijzigt de opstelling eenigszins. Als bij een Storm vogels-aanval de linksbuiten den bal krijgt lost hij met zijn rechterbeen een onverwacht hard schot, dat in den uitersten hoek ver dwijnt. (De strijd wordt weer spannend; de IJanui- denaren zijn thans beslist sterker, doch de H.F.C.-verdediging houdt standt, zoodat als het eindsignaal klinkt, H.F.C. 2 haar eerste overwinning behaald heeft. Z. F. c. 2—E. D. O. 2 (5—4) Deze wedstrijd heeft plaats onder leiding van den heer Van der Lee. Het was een gelijkwaardige strijd met EX>.0. gevaarlijker in den aanval. Het gladde terrein was oorzaak dat ED.O. er niet direct in was; Z.F.C. had spoedig de leiding met 2—0. Na een kwartier komt E.D.O. gevaarlijk in den aanval. Handig doorgeven van Swart stelt Calland in de gelegenheid om den ach terstand te verkleinen (21). De tweede helft begint met een heftig E.D.O.-offensief; spoedig maakt Calland ge lijk (22). Het missen van een Z F.C.-back geeft Swart gelegenheid om aan E.D.O. de leiding te geven (23). De Waard brengt den stand op 2—4. Z.F.C- maakt nog drie doelpunten. Het E.D.O.-elftal was als volgt: Van Roon, K. Zandstra, W. Zandstra, Gerritsen. Pennarts, J. Koene. Kok, De Waard, Swart, H. Koene, Calland. Haarlem 2R. C. H. 2 (4—3) Deze margarine-derby ls ln een kleine overwinning voor de roodbroeken geëindigd. Het elftal van Haarlem had nog eenige ver anderingen ondergaan; o.a. was Snooy. zon der eenig bericht te sturen, weggebleven, zoodat de beide elftallen er als volgt uit zagen: Haarlem 2: Hoeben,- Boot, Tiggelman, Torrlnga, Dik, De Vos, Murlnger, Bieshaar, Van Polanen, Onkenhout, Healy. It.C.H. 2: Spoor, Nachtegeller, Hoogendoorn, Kedde, Blokker. Van Dam, Wiekamp, Pre vóst Jr., J. van Es, Kuyt, Radsma- De wedstrijd is nog geen vijf minuten oud, als Van Polanen met een hard schot den eersten goai maakt (10) Haarlem blijft iets sterker; Onkenhout lost eenige flinke schoten, die echter geen succes hebben. Na eenige R.C.H.-aanvallen gelukt het aan den goedspelenden Nachtegeller om gelijk te maken (11). Bij eenige Haarlem-aanvallen wordt een gemakkelijke kans gemist, terwijl een schot van Healy met moeite gestopt wordt; even later krijgt Onkenhout den bal vrij. Hij scoort via den paal, als Radsma denkt, dat de bal achter zal gaan (2—1). Van Polanen staat als centervoor goed te spelen; hij opent naar beide zijden. Uit één zijner centers geeft Muringer den bal aan Bieshaar, die met een mooi, doch houdbaar schot het derde doelpunt maakt (31). Het spel is zeer vinnig; het blijft echter steeds binnen de perken Een goal van Van Polanen wordt terecht wegens buitenspel geannuleerd. Als Hoeben den bal laat vallen, wordt Kedde in de gelegenheid gesteld om den achterstand te verkleinen (32). Een hard schot van Nachtegeller wordt goed gestopt. Na de hervatting gaat het spel vrijwel ge lijk op. met het gevolg, dat beide partijen nog éénmaal het net weten te vinden, zoodat het einde aanbreekt met 43 voor Haarlem 2. KinheimAmstel 152 In een eenzijdigen wedstrijd heeft de thuis club met dubbele cijfers van de hoofdstede lingen gewonnen. Amstel kon het tempo van Kinheim niet volgen en raakte derhalve spoedig uitgespeeld. GroeneVeld opende de serie, EUe deponeerde spoedig daarna een voorzet van Boot achter den Amsterdam- schen doelwachter. De rechtsbinnen maakte met een fraaien kopbal het eerste tegenpunt. Daarna zette Kinheim haar opmarsch voort en maakte nog vóór de rust het half dozijn vol door toedoen van Elle, F. Michel en Groeneveld (tweemaal). De tweede helft van 't zelfde laken een pak. F. Michel, Elle, Druyve, A. Michel en Boot vinden met gemak het doel der tegen partij. Amstel doelpunt nog éénmaal en leidt tenslotte een verpletterende nederlaag. De uitslagen. A: H. F. C.3D. I. O. R.C.H. 3Damiaten E.H.S.Kennemers 2 Stormvogels 3Spaarnevogels I B: D. W. O.Bloemendaal 2 E.D.O. 3—R.C.H. 4 Haarlem 4R.C.H. 5 Kinheim 2—Ripperda I n A: I.V.O. 2—E.D.O. 4 SwastikaZeemeeuwen 2 Hillegom 2H. F. C. 4 n B: Bloemendaal 4VJ3.V. 0 Kennemer-s 3—Schoten 2 A Stormvogels 4—D.SK. n C: V. V. H.Zeemeeuwen 3 Hillinen 2Bloemendaal 3 R. C. H. 7—Schoten 3 Spaarnestad—Zandvoort 3 n D: Zandvoort 2V.O.G. Haarlem 5D.OA. Ill A: Ripperda 3Bloemendaal 5 Zeemeeuwen 5Hillegom 3 T.H.B. 3—Zandvoort 4 in B: Spaarndam 3T.H.B. 4 HI C: DrosteSpaarnestad 3 4—2 8—2 2—7 0-4 1—3 2—2 8—3 4—2 1—2 4—0 4—1 8—3 9—3 2—4 6—1 7—1 6—3 3—3 3—2 7—2 5—3 3—2 3—2 3—0 12—0 HI D: Damiaten 2Kinheim 5 42 Spaarndam 2Spaarnevogels 2 58 DBK. H—Beverwijk 3 1—4 (gestaakt). IH E: D.I.O.—Swastika 2 Zwaluwen 2Kennemers 5 III F, H. G. W.—R.C.H. 9 I.V.O. 3—Zwaluwen HI G: H. F. C. 5Kennemers 6 m H: Zandvoort 5Haarlem 6 Droste 2Damiatep 3 uitgesteld 10—0 0—14 1—6 7—1 5—2 7—0 3—5 12—1 Afd. A: H. F. C.Bloemendaal a R. C. H. a—Hillegom Afd. B.: KennemersR.CH. b Bloemendaal bE.D.O. b Afd. C: D.I.O.Zandvoort uitgesteld. ZeemeeuwenBloemendaal c n2 ADSPIRANTEN. Haarlem aBloemendaal a 21 Haarlem bHaarlem c 33 Bloemendaal bVliegende Vogels b 71 R. C. H. a—R.C.H. b 5—1 R.C.H. dR.C.H. c 0—1 V.V.LJ-adsp.Kinheim-adsp. 7—1 Eerste klasse A. R. C. H. 3Damiaten (82) Reeds dadelijk blijkt R. C. H. over alle lirvën sterker te zijn en de achterhoede der bezoekers met den keeper aan het hoofd, moet alle zeilen bijzetten om doelpunten te voorkomen. Geruimen tijd slaagt zij erin de score blank te houden, maar eindelijk wordt de druk zoo groot dat Kedde van dichtbij kan scoren. De voorhoede van Damiaten weet maar geen opluchting te brengen; d: uitstekend spelende middenlinie der Racing echter drijft de voorhoede steeds ten aanval. Nadat verscheidene kansen onbenut zijn ge bleven is het weer Kedde, die met een ferm schot den voorsprong vergroot Nauwelijks is de tweede helft begonnen of Verkerk kogelt uit een vrijen schop den ba! langs den verrasten keeper, terwijl even la ter Dollé op kalme wijze ten vierden male scoort. De weinige Damiaten uitvallen wor den meestal door de backs reeds onschade lijk gemaakt; ze zijn te eenvoudig van opzet om werkelijk gevaarlijk te zijn. Eerst nadat Dollé den stand op 50 heeft gebracht, wrijgt Damiaten een penalty toegewezen, die benut wordt. Dadelijk daarop verhoogt Ked de met een hard schot de score, hetgeen hij even later op dezelfde wijze herhaalt. Dan scoort Damiaten weer tegen, maar even voor het einde brengt Verkerk den stand op 8—2. E. H. S.Kennemers 2 (27) De thuisclub stelde zich volledig op en ging na den aftrap onmiddellijk tot den aanval over. Na 10 minuten nam zij bij een doel- worsteling door haar rechtsbinnen de leiding (10). Kort daarop maakten de gasten met een houdbaar schot gelijk <11) en maakten daarna twee goals achter elkaar, zoodat de achterstand spoedig in een 13 voorsprong was omgezet. E.H.S. stelde alle pogingen in het werk om den achterstand in te halen, maar door slecht steunen der middenlinie gelukte het niet. Kort voor de rust bracht de linksbinnen na goed samenspel den stand op 24. Na de rust een gelijk opgaand spel, maar door slecht werk van den keeper maakten de gasten er.25 van en kort daarop 26. E.H.S. werkte hard om den achterstand te verklei nen, maar door het goede werk van den keeper der gasten hadden de goede schoten van den middenvoor geen succes. Kort voor het einde scoorden de gasten wederom (27>. De overwinning was verdiend. Stormvogels 3Spaarnevogels (04) Als de scheidsrechter beginnen blaast, zijn beide ploegen volledig. Spaarnevogels, dat tegen wind in moet spelen, zet er een vlug tempo in en weet dan ook spoedig door J. Tenzen te doelpunten. Stormvogels brengt een tegenbezoek maar vindt de Spaarnevogeis-achterhoede in goe den vorm. Als de rechtsbuiten van Spaarne vogels goed voorzet, weet N. Tangerman mooi te doelpunten (02). Voor de rust maakt Spaarnevogels nog twee doelpunten (04). Als er weer begonnen wordt, zet Storm vogels flink op, om den achterstand in te halen, mar steeds weet de achterhoede in te grijpen. Dan ziet Spaarnevogels dat het zoo niet gaat; steeds bestookt zij het doel van Stormvogels. Daar ook de achterhoede van Stormvogels stand weet te houden, komt het einde met een verdiende 40 overwinning voor Spaarnevogels. H. F. C. 3-D. 1. O (4—2) Vrij veel publiek was Zondagmorgen ge tuige van één der fraaiste wedstrijden in den H.V.B. gespeeld. H.F.C. III bracht een zeer sterk elftal in het veld terwijl de kampioens- candidaat D.I.O. met het gewone elftal speelde. Voor rust vooral was de strijd leven dig en vol afwisseling. Miezérus, die bij H.F.C. de middenvoorplaats bezette, werd streng bewaakt, maar hij wist niettemin door goed spel verdeelen menigen gevaarlijken aanval op te zetten. Voor rust wisten beide partijen het tot één doelpunt te brengen. Onmiddellijk na rust nam H.F.C. het ini tiatief tot een reeks aanvallen, waarbij het D.I.O -doel danig onder schot werd genomen. De uitstekende doel verdediger zag zich dan ook na tien minuten door Kermer gepas seerd. Na eenigen tijd herstelde D.I.O. zich. maar de enkele malen, dat geschoten werd. gebeurde dit meestal van te grooten afstand of na te lang wachten. De D.I.O.-verdediging zette nu meermalen het buitenspel-valletje op, maar deze tactiek kan alleen toegepast worden bij zeer goede scheidsrechters. Spoe dig bleek dan ook het riskante daarvan, want toen de scheidsrechter liet doorspelen bij een duidelijk bultenspelgeval. had Kermer weinig moeite H.FC.'s derde doelpunt te scoren. (3—1). De H.F.C.-rechtsbuiten gaf eenige goede voorzetten, hiertoe in staat gesteld door goe de passes van Miezérus. Toen echter bij een sneilen uitval van D.I.O. de achterstand ver kleind werd tot 32, werd H.F.C. door het enthousiasme der D.I.O -spelers teruggedre ven. De gelijkmaker bleef evenwel uit. In de laatste minuut wist H.F.C. nog een corner te verkrijgen. Het doelpunt, dat Miezérus hier uit scoorde, was een knallende finale van een heel moolen wedstrijd. Eerste klasse B. Haarlem 4—R. C. H. 5 (8—3) Direct na den aftrap ontwikkelt zich een zeer snel spel. waarbij de R.CH.-veteranen het echter wel eens tegen de jongere rood broeken moesten afleggen. Speciaal de Haar lem-voorhoede vertoont een vlug spel; het is hier vooral Sala die zeer op den voorgrond treedt. Als er eenigen tijd gespeeld is, geeft Fort- gens Haarlem de leiding '1—0). Haarlem is nu overwegend sterker: Hetem ziet kans door drie doelpunten den stand op 40 te brengen. De R.C.H.-voorhoede heeft het nogal eens te kwaad met het listig opgezette buitenspel valletje der Haarlem-backs; sommige R. C. H.'ers moeten dan niet al tc luidruchtig pro testeeren, als de scheidsrechter voor off side fluit. De rust breekt aan met 4—0 in het voordeel der roodbroeken In de tweede helft pakt R.C.H. flink aan, om den achterstand ïn te halen, hetgeen ten deele lukt, als Maarse via den paal tegen- scoort (41). Hierna ontsnapt het Haarlem-doel nog eenige malen ternauwernood aan een door boring. Bij een Haarlem-aanval maakt Hetem op uitstekende wijze den 5en goal (51). Dit wordt R.C.H. toch te bar; Hazevoet gaat linksbuiten spelen en brengt hiermede weer aardig wat fut in de voorhoede. Weldra krijgt hij den bal vrij en brengt met een kogel den stand op 5—2. Even hierna mist Maarse een opgelegde kans. R.C.H. komt steeds terug: haar stevige linksbinnen maakt er 53 van. Hierna is het met de blauwzwarten echter afgloopen; Haarlem is niet meer van het R.C.H.-doel van daan te krijgen. Paardebek brengt met een hard schot den stand óp 6—3. Zeer goed werk van Sala, Schornagel en Kornmann stelt laatstgenoemde In staat no. 7 te scoren (73). Even vóór tijd maakt Hetem met een schot via een been van één der backs het 8e en laatste doelpunt, zoodat het einde aanbreekt met een verdiende, doch eenigszins geflat teerde overwinning voor Haarlem 4. Uitslagen van Zaterdag: Derby CountyArsenal 42 West Ham U.Manchester U. 5—1 Huddersfield T—Chelsea 1—1 Manchester C.Portsmouth 13 Liverpool—Sheffield W. 12 MiddlesbroughNewcastle U 31 SunderlandAston Villa 11 Leicester C.Leeds United I0 Sheffield U.—Blackburn R. 1—1 Birmingham—Blackpool 11 Bolton W.Grimsby Town 42 Arsenal heeft dus Zaterdag de eerste nederlaag te verduren gekregen en het is daardoor iets slechter geplaatst dan Aston Villa, dat het echter zelf niet verder wist te brengen dan een gelijk spel tegen Sunder land, dat op de voorlaatste plaats staat met 6 punten uit tien wedstrijden. Er zijn ln het geheel 42 wedstrijden te spelen in deze com petitie en daarvan zijn er nu tien, dus net ongeveer een kwart achter den rug. Er valt dus nog heel weinig te zeggen, zelfs van tie kwade kansen voor Manchester United. Want deze club zal uit een heel ander vaatje moe ten gaan tappen clan totnogtoe. Na haar eerste 10 wedstrijden heeft zij precies 0 pun ten behaald, 12 doelpunten gescoord en er 43 tegen zich gekregen. AFDEELING L Eerste klasse: gesp. thuis uit gew. gel. verl. pt v.-t. Z. F. C. 4 1 3 3 1 0 7 7—4 Ajax 3 2 1 2 1 0 5 8—2 D. F. C 4 2 2 2 1 1 5 6—6 Excelsior o 2 0 1 0 1 2 3—2 Stormvogels 3 2 1 1 1 1 3 3—3 Hermes-DV.S.3 2 1 1 1 I 3 3—4 •t Gooi 4 2 2 1 1 2 3 3—7 H. F. C. 2 0 2 0 1 1 1 0—1 H. B. S. 3 1 2 0 1 2 1 4—6 V. U. C. 2 1 1 0 0 2 0 1—3 Tweede klasse B: Velox 5 3 2 4 0 1 8 19—8 Haarlem 5 3 2 4 0 1 8 13—6 D. W. S. 4 2 2 3 0 1 6 10—6 Hercules 5 2 3 3 1 1 7 11—8 B. F. C. 5 1 4 2 0 3 4 10—13 Zandvoort 5 3 2 1 2 2 4 8—12 Baarn 4 2 2 X 1 2 3 7—9 Bloemendaal 5 3 2 1 1 3 3 10—16 V. V. A. 4 2 2 1 0 3 2 6—11 Spartaan 4 2 2 0 1 3 1 2—7 AFDEELING IL Eerste klasse. Blauw Wit 4 1 3 3 0 1 0 7—3 Sparta 3 2 1 2 0 1 4 9—4 Feijenoord 3 1 2 2 0 1 4 9—4 K. F. C. 4 2 2 2 1 1 5 11—9 A. D. O. 4 2 2 2 0 2 4 9—8 Hilversum 4 2 2 2 0 2 4 5—2 H. V. V. 4 2 2 1 1 2 3 5—12 V. s. V. 3 2 1 1 0 2 2 6—8 E. D. O. 3 1 2 1 0 2 2 4—6 R. C. H. 4 3 1 1 0 3 2 11—14 OM DEN MEESTERTITEL. De jaarlijksche eindstrijd om den meester titel van den Ned. Dambond zal Zaterdag 25 October beginnen. Naar wij vernemen zullen uit de volgende districten spelers worden af gevaardigd: Amsterdam. Utrecht, Gelderland, Overijsel. de Zaanstreek, Haarlem (de heer P. G. van Engelen van de „Haarlemsche Dam club"), 's-Gravenhage, Rotterdam, Dordrecht, Leiden en Zeeuwsch Vlaanderen. BEVERWIJKSCHE DAMCLUB. Door den bekenden hoofdklasse-speler B. Ris uit Wormen-eer werd in de Beverwtjksche Damclub een simultaanséance gegeven voor de leden en genoodigden dezer vereenlglng. De simultaanspeler won alle 16 partijen. Voor de Beverwijksche damspelers een bewijs dus dat er voor hen nog zeer veel te leeren valt! De heer Ris deed de toezegging, eenige theoretische lessen te geven. Volgende week begint in de Beverwljksche Damclub de Jaarlijksche wedstrijd om het clubkampioenschap. Laak en Spaarne samen in alle finales. De Laak wint den wisselbeker met 96 punten. De invitatiewedstrifd in achten voor Willem lil na feilen eindstrijd met Het Spaarne. Een uitstekend geslaagd roeifeest. De zesde najaavswedstrijd van den Weste lijken Roeibond. Zondag op het Zulder Buiten Spaarne gehouden, is een uitstekend geslaagd roeifeest geworden. Ofschoon de W R.B. deze wedstrijden altijd in OctcOer houdt genieten zij bij traditie mooi weer. Behoudens enkele regenbuien tijdens de voorwedstrijden werd die traditie ook ditmaal weer gehandhaafd. Het W.R.B -programma bestaat uit de vol gende vijf nummers: Jonge vier beginnelin gen (overnaadsch) 5 punten, Skrff beginne lingen id. (2 pt), Jonge Vier Dames Stijlroelen id (3 pt.). Oude Vier (8 pt.) en Oude Vier Dames Stijlroeien(2 pt.).De bedoeUng van deze puntenberekening voor de overwinningen Ls. dat de beginnelingen-nummers zullen domi- neeren. Het doel van de wedstrijden Is im mers. jonge roeiers en roeisters een voor bereiding te geven voor het komende seizoen. Het nummer Acht is een invitatiewedstrijd, die buiten het eigenlijke W.R.B-programma valt en waarvoor ook vereenigingen bulten dien bond uitgenoodigd worden. Het is be doeld als extra- propaganda voor de roei- sport bij het pvibliek m steden, waar men anders nooit races in achten te zien krijgt. Zooals altijd werd weer over een 1000 M.- baan geroeid, hier loopend van Spaar en Hout tot de jachthaven van Het Spaarne. De kamprechters, de heeren Dr. C. ,T. A. van Iter son (voorzitter van Die Leythe) en H. Schutte (secr.-penningmeester van den Ned. Roeibond) volgden de races per auto langs den So.halkwijker oever. Begonnen werd om 11 uur 's morgens met de voor wedstrijden in de nummers Jonge Vier, Skiff en Acht. Er waren vijf Jonge vieren, zoodat eerst een heat en drie rows-over noodzakelijk waren. In die voor-heat won De Schie met een paar lengten voorsprong van De Delftsche Sport. De beide heats Jonge Skif brachten over winningen van De Laak op De Schie (met zeer grooten voorsprong) en van Het Spaarne op Die Leythe (eveneens gemakkelijk gewon nen. met ongeveer l1i lengte). Het nummer Acht begon met een verrassing. In de eerste heat roeide Hei Spaarne tegen een combinatie-ploeg, bestaande uit de Neder- landsche kamnioensvleren van De Laak en Triton. In de Spaarne-acht. zaten eenige eer ste jaars-roeiers die voor het eerst ..clad uit kwamen" en de Haarlemmers maakten /irh geen groote illusies over hun kansen tegen een ploeg, bestaande uit de beste senfor- roeiers van dit Jaar. Maar opnieuw bleek hoe zeer de ploeg-eenheid ln de roelsport domi neert boven de persoonlijke prestaties. De gescombineerde acht. die in laag tempo een uitstekenden indruk maakte, bleek geen race-tempo te kunnen halen, en had na een goeden start, waarbij zij iets uitliep, geen kans meer. Het Spaarne liep regelmatig uit tot een lengte en won. In de tweede heat sloeg de uitstekende Willem IH-acht, die op de Holland Beker wedstrijden de Nederlandsche kamploensacht van De Maas wist te kloppen, met. 3 4 lengte de Amstel. Keurig gaf de Amstel-acht. waarin de Diamonds-winner van 1929. L. H. F. Gun- ther en verscheidene andere zeer bekende roeiers van enkele Jaren geleden uitkwamen, de sterke Willem Ill-ploeg partij. 's Middags was de publieke belangstelirng zeer groot, en het wemelde van in de Neder landsche roeierswereld bekende figuren op het Spaarne-terras. Het bestuur van den Ned. RoeTjond was bijna volledig tegenwoordig, en twee der bekendste veteranen van de roel sport Willem Hultzer, eerevoorzitter van De Amstel. nu 81 Jaar oud en nog steeds vol belangstelling en enthousiasme en B. J. Couvée Jr., medeoprichter en eerelid van het (thans 45-jarige) Spaarne, waren ook aan wezig. In de demi-finales Jonge Vier won Het Spaarne met kleinen voorsprong van De Schie, in een goede race. en De Laak van Die Leythe. met verscheidene lengten. De jury voor het dames stijlroeien, be staande uit mej. P. C. Fermin, mcj. L. Spaar- garen en dr. B. J.C. te Honnepe. plaatste in de heats van de Jonge Vier, De Laak (winnend van D. D. S.) en Het Spaarne (winnend van Die Leythe) in de finale. Toen volgden dan vijf finales Laak Spaarne en een finale Willem III—Spaarne (in de acht). De uitslagen waren: Damesvicr Seniores: 1. De Laak. 2. Het Spaarne. Dit was een nummer waarop de Haarlemmers min of meer gerekend hadden. Op Hollandia hadden de Haarlemsche dames vart De Laak gewon nen; ditmaal nam Den Haag revanche, en verdiend. De Laak-ploeg bleek vooruit ge gaan en vormde een keurig en snel ploegje; de Spaarne-ploeg was bepaald minder dan bij de laatste oefeningen. .Jonge Skiff. 1. De Laak, 2. Het Spaarne op 12 lengte. De jeugdige Spaarne-skiffeur beging de fout zijn eindspurt tc laat in te zetten, liep toen hard in maar kon zijn tegenstander, die eerst een paar lengten was uitgeloopen, niet meer halen, Ook tactiek is een belangrijk onderdeel van wedstrijdroeicn. Acht. 1. Willem III. 2 Het Spaarne (1/2 lengte). Een verwacht resultaat. De Willem III- ploeg beantwoordde het hooge Spaarne-tem- po met hetzelfde recept, liep uit tot een leng te, en ondanks een welgeslaagde eindspurt kon Het Spaarne den achterstand niet ge heel meer inloopen. Willem III won dus de zilveren plaquette, door den Spaarne-voorzitter, voor dit num mer uitgeloofd. Damesvicr Juniores Stijlrocien. 1. Het Spaarne, 2. De Laak. Terwijl van de kans van de senior-dames- vier veel meer verwacht was, won de Junior- ploeg. bestaande uit mej. A. Kamminga (boeg) mej. C. Timmermans, mej. A. Hoekman, mej. N. de Jong (slag) en mei. P. de Roos (stuur- vrouwi. Vooral de slag toonde zich een veel belovende roeister, en het geheel was leven dig en pittig, al ontbrak er in détails nog vrij wat aan. Oude Vier. 1. Het Spaarne. 2. De Laak op 3 lengten. Een mooie overwinning van De Haaricm- mers, die veel sterker bleken. De ploeg be stond uit A. Marseille (boeg), R. H. Span jaard, Tj. de Vries, W. de Graaf (slag> cn M. Visser (stuurman). Toen het zoover was leidde Het Spaarne met 6 punten tegen De Laak 4. en hadden belde vereenigingen twee overwinningen be haald. De finaio jonge vier, waarvoor 5 pun ten werden gegeven, moest de beslissing dus- brengen. Met nog geen halve lengte verschil won de jonge Laak-vier na een felle race, goed geroeid door beide ploegen, en bemach tigde den beker voor de Haagsche verce- niglng. Eindstand derhalve: De Laak 9 pt.. Het Spaarne 6 pt., de drie andere vereenigingen alle 0 pt. Nog werd een veteranen-race over 750 M. tusschen twee achten geroeid, waarin de ploeg, die door den Ned. Roelbond-voorzitter dr. te Hennepe als slag krachtig werd geleld, met ruim een lengte won. Ook dit was een zeer geslaagd propagandanummer. Aan het W. R. B.-diner 's avonds bij Brinkmann. waaraan 180 aanzittenden wa ren, reikte de voorzitter van den W. R. B„ de heer R. Peereboom, de prijzen uit en rele veerde het succes van den bond in de eerste vijf jaar van zijn bestaan. Een der mooiste illustraties daarvan is, dat het Nederland sche kampioenschap in vier met stuurman in 1928 door Het Spaarne. in 1929 door Die Leythe en in 1930 door De Laak is gewon nen. Ook in skiff en double scull en in het stijlroeien hebben de aangesloten vereeni gingen vele successen geboekt sinds dc YT. R. B. bestaat. Dr. te Hennepe hield een geestige rede. die zeer werd toegejuicht, waarin hij de wedstrijden als een schoon roeiersfeest be stempelde en uitweidde over den groei van het damesroelen ln Nederland.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11