BLOEMENDAAL. BUITENLAND HERFSTTIJD IS VERFTIJD Nog steeds verwarde berichten uit Brazilië. UIT DE OMSTREKEN. J. LOTTGERING HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 13 OCTOBER 1930 TWEEDE BLAD Beslissende slag binnen vier en twintig uur verwacht Het laatste nieuws uit Spanje. De regeering grijpt weer eens in. Een negatieve verdedigingsmethode. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De berichten uit de beide Braziliaansche kampen zijn lijnrecht met elkaar in tegen spraak. Van de zijde der regeering wordt be weerd, dat de onderwerping der opstandelin gen slechts een kwestie van een paar dagen is, de rebellen melden echter dat zij op alle f on ten met succes strijden en dat zij thans de beschikking hebben over 19 bommenwer pers. Volgens berichten uit Rio de Janeiro heeft de federale regeering van den Braziliaan- schen staat Minas Geraes medegedeeld dat Barbacena na hardnekkigen strijd door de federale troepen is bezet. De politieke leiders der opstandelingen, José Bonifacio Diaz en Fortes Filhe, zouden bij de gevechten zijn gewond. Generaal Costa, die aan het hoofd der federale troepen Barbacena is binnenge rukt heeft de leiders der insurgenten, die met versterkingen aankwamen verrast en ontwapend. Een groote hoeveelheid strijd middelen zou daarbij door de regeeringstrce- pen zijn buitgemaakt. Vliegtuigen hebben levensmiddelen uitgeworpen. De opstandelin gen geven toe bij Joinville een échec te heb ben geleden. Zij hadden drie dooden en 30 gewonden. Volgens door de federalen uitge geven communiqué's is het 12de regiment in fanterie nog steeds verschanst te Bello Hori- zonte. Ondanks een ononderbroken beschie ting, zouden federale vliegtuigen de ontplof fing van een aan de opstandelingen toebe- hoorend munitiedepot hebben veroorzaakt. In het Zuiden van den staat Minas Ge raes hebben de federale troepen Minas Ge raes bezet. De troepen worden aan de Zuid grens van Sao Paulo samengetrokken om de uit Parana komende revolutionnairen ge vangen te nemen. Volgens een telegram uit Porto Allegro is het bij Joinville in den staat Santa Catha rine tot een gevecht tusschen regeerings- troepen en opstandelingen gekomen. Gemeld wordt, dat 200 man der regeeringstroepen zich overgegeven hebben. De opstandelingen verloren drie dooden en dertien gewonden. Verder wordt gemeld, dat opnieuw 200 ma rine-soldaten naar de opstandelingen zijn overgeloopen. Ten Zuiden van Parana zou, naar van de zijde der opstandelingen gemeld wordt, nog slechts de stad Florianopolis in haden van de regeeringstroepen zijn. Het parlement in Rio Grande do Sul heeft 500 duizend dollar toegestaan voor de voort? zetting der revolutionnaire beweging. Volgens een later telegram is de stad Flo rianopolis ook door de opstandelingen bezet. Uit de bovenstaande berichten blijkt wel, dat het nog steeds onmogelijk is. met eenige kans op een goed resultaat, conclusies te trekken. Wanneer men de laatste berichten zou mogen gelooven, dan zou de beslissende slag binnen vier en twintig uur verwacht mogen worden. Het telegram waarin van deze veronderstelling gewag wordt gemaakt is ge dateerd op 11 October. De crisis zou nu dus reeds achter den rug moeten zijn. De tele grammen van morgen Dinsdag zullen ons wellicht wijzer maken. Ook in Spanje is de revolutionnaire cam pagne uitgeloopen op een ernstig conflict. Naar verluidt heeft de Spaansche regeering tegen alle republikeinsche leiders die veertien dagen geleden in de groote Arena te Madrid bij de massabetooging tegen het monarchis me het woord hebben gevoerd, bevel tot in hechtenisneming doen uitvaardigen. Aangezien door de politie tot nog toe geen enkele arrestatie is verricht neemt men aan, dat de betrokkenen tijdig gewaarschuwd zijn en de vlucht hebben genomen. Wel is gister avond te Cordova de bekende Spaansche Oceaanvlieger Majoor Franco gearresteerd, die in een redevoering uiting aan zijn repu blikeinsche gevoelens had gegeven. Men neemt zelfs aan, dat de politie een voor in den nacht van Zaterdag op Zondag beraamden aanslag, door deze arrestatie zou hebben verijdeld. De monarchistische regee ring schijnt voorloopig dus nog haar gezag geheel te kunnen handhaven. Merkwaardig is het, dat men het houden van hoogst op ruiende redevoeringen, die direct tegen het bewind van Alfonso en zijn ministers zijn ge richt, niet verbiedt, doch dat men zich be perkt tot een negatieve verdedigingsmethode. Een methode waarvan reeds menigmaal be wezen werd, dat zij in gevaarlijke situaties de eenige juiste is. L. A. Dwitschland. Vóór de eerste Rijksdagzitting. Men meldde uit Berlijn aan de N. R. Crt.: De nieuwe Rijksdag houdt vandaag om 3 uur zijn eerste zitting. Deze zal slechts een formeele beteekenis hebben, daar men zich waarschijnlijk tot het appel nominaal der gekozenen zal beperken. Vroeger werd ge woonlijk ook in de eerste zitting overgegaan tot het verkiezen van den president van het huis, maar ditmaal zijn met het onverwach te resultaat der verkiezingen ook hierom trent onderhandelingen tusschen de partijen noodzakelijk geworden. Naar vermoed wordt zal de verkiezing van den president thans eerst Woensdag op de agenda van het huis staan. Zoolang de nieuwe president niet is benoemd, zal de afgevaardigde Herold van het centrum als oudste deken, diens functie waarnemen. De leiders der politieke fracties zouden reeds hedenochtend vergaderen. Of in deze eerste zitting de waardigheid van het parle ment nog zal worden gerespecteerd, ;.s zeer de vraag, daar zoowel de nationaal-socialis- ten als de communisten van plan zijn in de uniform van hun strijdorganisaties te ver schijnen. Het nieuwe presidium zal pas kun nen beslissen of het dragen van uniformen in den Rijksdag zal worden geduld. Indien men gterouw blijft aan de traditie zal ook ditmaal de sterkste fractie van het huis, wat nog steeds de sociaal-democrati sche fractie is, den president aanwijzen. De sociaal-democraten zullen in elk geval op nieuw Loebe, die zijn functie reeds jaren bekleedt, candidaat stellen.Om te worden ge kozen, moet hij echter de helft van de uit gebrachte stemmen op zijn naam vereeni gen. Is dit niet het geval, dan is herstem ming noodig tusschen de twee candidaten, waarop de meeste stemmen zijn uitgebracht. Nu rijkskanselier dr. Bruning in zijn on derhoud met dr. Scholz een waarschuwend woord heeft gesproken en gedreigd heeft met het heele kabinet ontslag te nemen als de Duitsche volkspartij dr. Curtius zou wil len verplichten ontslag te nemen als rijks minister van buitenlandsche zaken, is van den kant der volkspartij vermoedelijk voor loopig geen aanval meer op het rijkskabinet te vreezen. Dr. Luther, de President van de Rijksbank, die lid is van de Duitsche volkspartij, zou zich tegenover zijn partijgenooten in den zelfden zin als de rijkskanselier hebben uit gelaten en ook andere leiders van het be drijfsleven hebben er nadien nog toe bijge dragen de volkspartij tot voorzichtigheid en bezonnenheid aan te sporen. De Duitsch-Nationalen tegen de regeering. BERLIJN. 12 October (V.D.) De Rijksdag- fractie der Duitsch Nationalen heeft heden middag een korte bijeenkomst gehouden. Na afloop werd medegedeeld, dat de door het fractiebest-uur voorgestelde maatregelen zijn goedgekeurd. De fractie besloot o.m. een motie van wan trouwen in te dienen tegen de Rijksregeering. Dinsdag zal een nieuw bestuur van de fractie worden gekozen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. HAARDEN Fa. GEBRs. BRAKEL SOPHIAPLEIN 6-12 TEL. 10533 Een illegiale regeering in Indië?. LONDEN, II octobef (V.D.) Naar uit Bombay gemeld wordt, zouden in de krin gen van het Al-Indisch Nationaal Congres plannen, althans wenschen bestaan, om te komen tot de instelling van een illegale In dische regeering, die, naast het Britsche be wind een nieuwe wetgeving zou moeten uit vaardigen en eigen rechtbanken instellen. De nieuwe regeering zou uit vrijwillige heffingen over de noodige gelden moeten kunnen be schikken. Lord Trenchard, die genoemd wordt als de opvolger van wijlen Lord Thomson, de minister van Luchtvaart, die bij den onder gang van de R 101 het leven verloor. Gemeente-begrooting. De invloed van de nieuwe financieele verhoudingswet. pe grooté anti-monarchistische betooging ln de Arena van Madrid. Het reservepotje weer aangevuld tot f 551.000. Voor 1931 geen opcenten op de fondsbelasting. De Bloemendaalsche gemeentebegrooting voor 1931 sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 1.101.135. In de toelichting schrijven B. en W. onder meer: Tengevolge van de nieuwe financieele-ver- houdingswet wijkt de gemeentebegrooting 1931, voor zooveel het de ontvangsten betreft-, belangrijk af van die voor 1930. Werd onder de oude regeling een Rijksuitkeering per in woner genoten van f 1.55, over de jaren 1931—1932 t.m. 19351936 zal de gemeente uit het bij de nieuwe wet ingestelde Gemeen tefonds Jaarlijks een uitkeering per inwoner ontvangen van ongeveer f 19.44. In verband hiermede wordt de uitkeering over het tijd vak 1 Mei 1931—1 Mei 1932 geraamd op f 263902,78, waarvan in den dienst 1931 zal moeten worden verantwoord het 3/4 gedeel te, of rond f 197927. Als bijdrage uit het fonds ln de jaarwedden van den Burgemees ter en den Secretaris zal over het tijdvak 1 Mei 19311 Mei 1932 worden ontvangen een bedrag van f 3000 waarvan aan den dienst 1931 ten goede behoort te komen het 3/4 ge deelte of f 2250. Voorts wordt ingevolge de nieuwe regeling aan de Gemeente uitgekeerd 75 pet. van de zuivere opbrengst van de hoofdsom der grondbelasting, alsmede de geheele zuivere opbrengst van de hoofdsom der personeele- belasting. Het aandeel der gemeente in de hoofdsom der grondbelasting is geraamd op f 64500 en de uitkeering van de hoofdsom der personeele-belasting op f 285.000. Dit maakt te zamen een bedrag van f 549.677. De gemeente verliest over 1931 f 20.600 aan de oude rijksuitkeering per inwoner en f 600.000 aan plaatselijke inkomstenbelasting over het tijdvak 1 Mei tot en met 31 Decem ber. Ten gevolge van de nieuwe wet zal over 1931 derhalve minder worden ontvangen een bedrag van f 70923. Aangezien, ln vergelijking tot 1930. de uitgaven met ongeveer f 70.000 zijn gestegen (waaronder een bedrag van f 54000 wegens rente en aflossing van eeld- leeningen) zou de dienst 1931. zonder nadere voorziening, een tekort hebben aangewezen van rond f 140.000. Door den Raad werden echter onlangs, met het oog op een te verwachten tekort op de begrooting voor 1931. de opcenten op de hoofdsom der grondbelasting verhoogd van 40 op 80 voor de gebouwde- en van 10 op 20 voor de ongebouwde eigendommen, terwijl de opcenten op de hoofdsom der personeele- belasting werden gebracht van 50 op 100. De meerdere ontvangsten, welke hierdoor zullen worden verkregen, zijn wat de opcen ten op de grondbelasting betreft, geraamd op f 32750 en wat de opcenten op de personeele belasting aangaat op f 142500: ln totaal der halve op f 175250 of rond f 175000. Dientengevolge overtreffen de totale ont vangsten op den gewonen dienst voor 1931 de totale uitgaven op dien dienst met f 175000 min f 140.000 is f 35000 welk bedrag B. en W. aan de reserve voor den gewonen dienst heb ben toegevoegd. Bij besluit van 22 Mei 1930 toch werd ten behoeve van den gewonen dienst 1929 aan de reserve onttrokken een bedrag van f 45000. In verband hiermede hebben B. en W. het thans aanwezige over schot ad f 35000 aan de reserve toegevoegd, terwijl zij daaraan tevens ten goede hebben laten komen het batig saldo van den ge wonen dienst 1929 tot een bedrag van f 10 000 ten gewolge waarvan de reserve weder f 551000 zal bedragen. "Dat door slechts verhooging van het aan tal opcenten op de grond- en personeele-be lasting voor 1931 een sluitende begrooting is kunnen worden verkregen derhalve zon der dat. tot beffing van opcenten op de Ge meentefondsbelasting behoefde te worden overgegaan is te danken aan de omstan digheid, dat de plaatselijke inkomstenbelas ting eerst met Ingang van 1 Mcl 1931 komt te vervallen. De begrooting voor het dienstjaar 1932 zal dan ook eerst een volledig beeld geven van den invloed van de nieuwe fin.ancieele-ver- houdingswet op den financieelen .toestand onzer Gemeente zoo besluiten B. en W hun toelichting. Voor jaarwedden der wethouders Is f 4009 uitgetrokken, in 1929 werd hieraan f 3000 uit gegeven, terwijl voor 1930 f 5000 werd be groot. De post jaarwedden voor de secretarie en het kantoor van den ontvanger is op f 35.850 geraamd tegen f 33.725 voor 1930. De jaarwedden voor de politie zijn van f 87.550 voor 1930 gestegen tot f 90 650 voor 1931. Het salaris van den Commissaris is daar niet onder. Voor onderhoud van wegen en voetpaden is f 120.000 uitgetrokken (voor 1930 f 110.000). Voor wandelplaatsen en plantsoenen f 42.000 (1930: f 51.000). De gemeente krijgt f 25.000 van de provin cie ingevolge de Wegenbelastingwet. Het nadeelig slot van het lager, middel baar, hooger en nijverheidsonderwijs be draagt f 230.324. De gemeente betaalt aan de gemeente Haarlem voor leerlingen die het M O. en het Gymnasium volgen f 60.300 en f 34 450 aan andere onderwijsinstellingen. De gemeente vordert van Ouders van leer lingen f 29.900 terug. De ondersteuning van behoeftigen wordt geraamd op f 5300, plus f 1590 subsidie aan vereenigingen voor armenzorg. Voor werkverschaffing aan werkloozen is f 50.000 uitgetrokken (voor 1930 f 25.000). Voor bijdragen in de exploitatiekosten van autobusdiensten is f 12.000 uitgetrokken (voor 1930: f 30.000). De opbrengst der belastingen zijn alsvolgt geraamd: grondbelasting f 64 500 80 opcen ten grondbelasting gebouwde eigendommen f 64.400, 20 opcenten ongebouwd f 1100. hoofd som personeele belasting f 285.000, 100 op centen op de personeele belasting f 285.000 48 opcenten dividendbelasting f 6000, belas ting naar het inkomen (einde belastingjaar 19301931) f 300.000, hondenbelasting f 7200. Het batig saldo van het gasbedrijf is ge raamd op f 25000, van het waterleidingbedrijf op f 39.000. De post onvoorziene uitgaven is f 38735. Voor t.b.c. bestrijding is f 6500 uitgetrok ken, de Haarl. vereeniging krijgt f 1000. Her wonnen Levenskracht f 500 en het Witte Kruis te Bloemendaal f 50000. De kosten der reinging zijn geraamd op f 40.540. DE PLANTSOENDIENST. EEN UITEENZETTING VAN DEN WETHOUDER. In de jongste vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal brachten, zoo als in ons blad vermeld is, eenige leden den Plantsoendienst ter sprake. Gevraagd werd een uiteenzetting van den wethouder, den heer Van Nederhasseit, hoe hij zich de organisatie van den dienst dacht. De wethouder heeft thans aan den Raad een uiteenzetting doen toekomen, waaraan wij het volgende ontleenen. Voorop zij gesteld, aldus de wethouder, dat deze tak van dienst, in onze snel zich ont wikkelende gemeente, zich in de laatste jaren sterk heeft uitgebreid. In de elf jaren, dat de wethouder raadslid is. en als zoodanig zijn aandacht aan de gemeentelijke plantsoenen c.a. wijdde, zijn deze toegenomen met: het Bloemendaalsche bosch en vele plantsoenen (de Boekhorst, KonLnginnedutnweg. Hout- vaart, Goudsbloemplein, Adr. Stoopplein, Plantsoenlaan, enz. enz.), den hertenkamp en tallooze K.M. weg met boombeplanting. Een en ander bracht natuurlijk een aequl- valente uitbreiding der gemeentelijke kweekerij mede, die daardoor tevens nuttig kon worden gemaakt voor het onderwijs. Wat nu de organisatie van d<jn dienst be treft, moge worden opgemerkt, dat do over leden plantsoenopzichter de geleidelijke uit breidingen medemaakte en daardoor in het bedrijf als het ware ingegroeid was. Nu door zijn overlijden de zaak opnieuw onder de oogen moest worden gezien, rees vanzelf de vraag, of de oude toestand kon worden be stendigd. De betrokken wethouder kwam tot de overtuiging, dat de eischen. die men aan een plantsoenopzichter mag stellen, niet meer overeenkomen met die. waaraan een hoofd van dezen tak van dienst nu moet vol doen. Bij wijze van proef werd daarom de plant soendienst, zooals dat ook elders (Haarlem) geschiedt, gesplitst. De kweekerij. waar het werk van een geheel anderen aard is dan bij het „buitenwerk", bleef, als vroeger, meer speciaal tot de bemoeiingen van den wet houder behooren. terwijl voor den biuten- dienst een daarvoor geschikt geachten en goed met den dienst bekenden plantsoen- arbeider als voorman werd aangewezen, die iederen morgen eerst op het bureau Publieke Werken met den directeur, daarna mot den wethouder het werk van den dag bespreekt. Daar, met het oog op de bewaking, de park- INGEZOXDEN MEDEDELINGEN a 60 Cts. per regeL STCFZUIGESHUIS MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 16 TEL. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzüigers f 175.— wachters reeds sinds Jaren een z.g. „vrijen dienst" hebben, vallen het bosch en de her tenkamp praotisch grootendeels buiten zijn bemoeiingen. Deze regeling heeft, ln het halfjaar, dat d« proef nu duurt, zeer goed voldaan. De plant soenen en de kweekerij zyn in den afge- loopen zomer goed onderhouden en de ge heele dienst heeft goed gefunctioneerd. Het ligt dan ook in de bedoeling deze proef voort te zetten. Natuurlijk zal dan bij de behande ling eer begrooting aan de grootere verant woordelijkheid van een voorman ook al uit een oogpunt van prestige- in overleg met de salariscommissie een salarisvcrhooging verbonden moeten worden. Op deze wijze zou, naar het oordeel van den wethouder de zaak het best en op de meest economische wijze geregeld zijn. De wethouder der plantsoenen vertrouwt dat de Raad, na bovenstaande uiteenzettingen met hem accoord zal gaan. FILMOCHTEND INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. Zondagochtend 19 October wordt door den bekenden cinéast Joris Ivens een lezing ge houden met vertooning van films in de Rem- brandtbioscoop. RIOLEERING IN DE GRAAF FLORISLAAN GEVRAAGD. Bij het gemeenebestuur van Bloemendaal is ingekomen een verzoek van de bewoners der Graaf Florislaan, om dezen weg van rloleering te voorzien. B. en W. deelen denRaad mede. dat 34 per- ceelen van deze rioleering zouden profitee- ren, als ze er op konden aansluiten. De kos ten worden evenwel door hen geraamd op 15.500. IIET PLUIMVEE IN DEN HERTENKAMP. B. en W. van Bloemendaal stellen voor, het overtollige pluimvee in den hertenkamp ln publieke veiling te verkoopen. GEMEENTERAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal gehou den op Donderdag 16 October 1930 te 14 ure Cs namiddags 2 uur) in het raadhuis la Overveen. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Verleening ontslag aan A. IJzerman, als lid commissie van toezicht L. O. 3. Verdeeling der gemeente in 11 stern- districten. 4. Verhuur terreintje aan den Zeeweg aan G. Hoffschlag. 5. Overname grond aan de Spiegelenburgh- laan. 6. Aankoop terrein langs den Kennemer- weg. 7. Wijziging der concessievoorwaarden voor de spoorwegkruising op den Vogelenzang- scheweg. 8. Verzoek om een school voor voorberei dend lager onderwijs in Aerdenhout te stich ten. 9. Beslissing omtrent invoering van wet houderspensioen. 10. Ontheffing bepalingen der Bouwveror dening. 11. Voorstel Inzake de voorziening van het toezicht op de plantsoenen. VELSEN IIET SLACHTHUIS. Op het terrein dat bestemd is voor het openbaar slachthuis, is men sedert eenige dagen bezig met het slaan van een Norton- pomp. ten behoeve van de watervoorziening. JJ. Zaterdag had men een diepte van 15 M. bereikt. JUBILEUM. Dinsdag 14 October as. herdenkt de heer H. v. d. Meer, brigadier bij de Rijksveld- wacht alhier den dag waarop hij vóór 25 jaar naar deze gemeente werd overgeplaatst. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Het verven Uwer Mantels, Jassen, Costuumi enz. enz., geschiedt bij ons op de meest deskundige wijze. VERVERIJ CHEM. WASSCHERIJ Gr. Houtstraat 5a - Tel. 10771-11561 MAANDAG 13 OCTOBER Stadsschouwburg: Peters-Sleeswijk Ope rette, „Czardas-Vorstin", 8 uur. Gebouw Protestantenbond: Vrijzinnig Dem. Bond. Openbare Vergadering. 8 uur nam. Brongebouw: Gastentoonstelling („Gahl") 10—5 en 7.3010 uur. Palace: „Der Korvettenkapitein". Tooneel: Leopold Büron (musical clown). 8.15 uur. Luxor Theater: „De gele hel" en Dan ton", Tooneel: Prof. Haus en echtgenoote. 8 uur. Rembrandt Theater: „Ons dagelijksch brood". Tooneel The Fiochi comp. 7 en 9.15 uur. DINSDAG 14 OCTOBER Gouvernementsgebouw (Dreef)Zitting Provinciale Staten 11-30 v.m. Schouwburg- Jansweg: „De Rozenkrans", 8.15 uur. Stadsschouwburg: Schubert-avond. m. m. v. George van Ren esse en Felix de NobeL 8 uur. Concertgebouw: Orgelconcert te geven door Annie Woud (zang) en George Robert (orgel). Brongebouw: Gastentoonstelling (..Gahi") 105 en 7.3010 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. a adv ooit; Raadsvergadering 7.3Q q,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5