NIEUWS UIT HAARLEM-NOORB. DE VERKEERSMIDDELEN. DE OPENLUCHTSCHOOL HAART EM'S DAGBLAD VIERDE BLAD DONDERDAG 16 OCTOBER 1930 De N. Z. H. T. M. wil de tramlijn doortrekken tot de Jan Gijzenvaart. Langs den Rijksstraatweg en door de Timorstraat Het Soendaplein waar nu de tramlijn ophoudt. Ij hebben reeds eenige dagen gele den medegedeeld, dat de directie der N.ZH.T.M. een verzoek bij het Haarlemsche gemeentebe stuur heeft ingediend om de tramlijn door te trekken tot de Jan Gijzen vaart. D§ verkeersmiddelen in Haarlem-Noord vra gen dus bij vernieuwing de aandacht van het gemeentebestuur. Haarlem-Noord breidt zich steeds uit. Als wij de grens trekken bij Klopper- en Schotersingel, dan herbergt Haarlem-Noord bijna 40.000 inwoners, dus een derde van onze geheele gemeente. Nadat de stadsbussen zijn gaan rijden zijn 'de verkeersmiddelen voor de bewoners van Haarlem-Noord, die reeds lang veel te wen- schen overlieten, wel wat verbeterd. Alle drie de autobuslijnen brengen de passagiers in Haarlem-Noord. De eindpunten zijn de Zaa- nenlaan, Spaarnhovenstraat en Maasstraat. Eerst liepen den autobuslijnen heel anders maar de practijk heeft geleerd, dat zij alleen kunnen bestaan, als zij een groot gedeelte van de passagiers uit Haarlem-Noord opslok ken. Het ls te begrijpen, dat de directie van de N.Z.H.TM. deze autobusverbindingen met Haarlem-Noord steeds met leede oogen heeft aangezien, omdat daardoor heel wat dubbel tjes aan de tram ontgingen. Van de Groote Markt af loopen de autobuslijnen vrijwel pa rallel aan de tramlijnen, zoodat vandaar reeds de concurrentie begint. Daarbij komt nog, dat de autobus die uit het Slachthuiskwartler komt de passagiers voor het stratencomplex brengt dat oostelijk van den Schoterweg ligt. Menschen die op de Groote Markt staan en die naar de Jan Gijzenvaart moeten, denken er nu niet meer aan om met de tram naar het Soendaplein te gaan om verder te loopen. Alle bewoners uit Haarlem-Noord die dus Noordelijk van het Soendaplein wonen, geven dus de voorkeur aan de autobus boven de tram. Het -bezwaar is evenwel, dat de bussen slechts om het kwartier rijden. De Tramdirectie had reeds lang plannen om te trachten aan de autobus-concurrentie een einde te maken door de tramlijn door te trekken naar de Jan Gijzenvaart. Eindelijk is het evenwel tot een offTcieele in diening der plannen gekomen. De plannen der N. Z. H. T. M. Aanvankelijk ls het de bedoeling van de N.Z.H.T.M. geweest een electrische tramlijn aan te leggen Alkmaar-Haarlem-Leiden- den HaagScheveningen. De lijn Leiden den HaagScheveningen is gereed. De elec- trificatie van de stoomtram Heemstede-Hille- gom is in een vergevorderd stadium van voor bereiding, terwijl binnen enkele jaren ook de electrische verbinding tusschen Hillegom en Leiden wel tot stand zal komen. Maar wij gelooven niet, dat er veel kans bestaat, dat wij het nog beleven zullen, dat de electrische tram ons ook naar Velsen en Alkmaar zal brengen. Bij het asphalteeren van den rijksweg tusschen Haarlem en Vel sen is niet meer op een tram gerekend. Blijkbaar was men aan het departement van Waterstaat van meening, dat toen de stoom tram HaarlemVelsenAlkmaar den strijd om het bestaan tegen de autobussen had op gegeven, er van elect-rificeeren ook niets meer zou komen. Een groot bezwaar voor de lijn Haarlem- Alkmaar is ook het Noordzeekanaal te Vel sen. In den ouden tijd reed de stoomtram wel over de pont, maar dat gaf toch altijd veel bezwaren. Meestal werd het dan ook overstappen voor de passagiers. Toch ge looven wij, dat een goede electrische tram verbinding HaarlemVelsen veel passagiers te vervoeren zou krijgen. Wel hebben wij nu de electrische trein Haarlem—Velsen— IJmuiden, maar het station Velsen ligt nog al ver van de rijksstraatweg af. De 'bewoners van Santpoort en de naaste omgeving van den rijksweg en de Pont te Velsen, blijven nu geheel aangewezen op de autobussen. De directie der N.Z-H.T.M. wil nu de stads- lijn HeemstedeSoendaplein doortrekken tot in de nabijheid van de Jan Gijzenvaart. De bedoeling is om de tram van het Soen daplein door de Flores-, Timor- en Hudson- straat te laten loopen. Deze straten loopen parallel met den Rijksstraatweg. Aan het einde van de Hudsonstraat zou de tram links de Minahassastraat ingaan, om van daar op den Rijksstraatweg te komen, op nog geen honderd meter afstand van de Jan Gijzen vaart. Op dit oogenblik loopt de Minahassastraat nog op een stuk weiland uit, zoodat daar nog geen rijdend verkeer van en naar den Rijks straatweg kan plaats hebben. Er is evenwel ruimte genoeg, om de trambaan met een wijde bocht naar den Rijksstraatweg te leiden en er eventueel -een flink wachthuis te bouwen. Het voornemen is om de tram langs den Rijksstraatweg naar de stad terug te laten rijden. Er zijn evenwel tegen uitvoering van deze plannen nog verschillende bezwaren, zoodat het in elk geval nog wel eenigen tijd zal du ren voor aan een begin van uitvoering ge dacht kan worden. Wij hebben namelijk vernomen dat er veel kans is, dat door het rijk bezwaar ge maakt zal worden om de tram op den Rijks straatweg toe te laten. Bezwaren van den Rijkswaterstaat? Aan den hoofdingenieur van den Rijks waterstaat in het arrondissement Haarlem, ir. P. J. van Voorst Vader, hebben we hier over nadere inlichtingen gevraagd. Deze zei ons, dat hij in de laatste drie of vier jaar, dus sedert de asphalteering van het gedeelte tus schen het Soendaplein en de Jan Gijzen vaart, van deze plannen niets meer gehoord, heeft. .Persoonlijk ben ik tegen het leggen van elke trambaan op deze gemoderniseerde rijkswegen", aldus zei de heer Van Voorst Vader, „Deze Rijksstraatweg is slechts twaalf meter breed. De moeilijkheid zit natuurlijk in het feit, dat dan één van de rijwielpaden voor de nieuwe trambaan zou moeten worden op geofferd en voor de automobielen is het juist zoo aangenaam, dat de wielrijders niet meer op den rijweg mogen komen. En tegen het leggen van een trambaan op één der fietspa den bestaan trouwens nog meer bezwaren. De leveranciers, die per wagen of auto hun klanten langs den Rijksstraatweg bedienen, zouden dan genoodzaakt zijn, hun wagen telkens op den rijweg te laten staan, waarmee weer een gevaarlijke toestand geschapen wordt. Over het leggen van een trambaan midden in den geasphalteerden rijweg be hoeft eigenlijk niet eens van gedachten te worden gewisseld, want dat zou veel te veel geld kosten. Vroeger, toen de stoomtram naar Alkmaar daar nog reed, was de toestand nog heel anders. Maar nu die verdwenen is en de grond weer eigendom van het rijk is gewor den, kunnen we deze aangelegenheid te zij ner tijd weer wat van een ander stand punt bekijken. Doch daar zijn we nog niet aan toe," aldus eindigde de heer Van Voorst Vader, „want zooals ik u reeds opmerkte, is mij op dit oogenblik van de nieuwe plannen der tramdirectie nog niets bekend." Waf de bewoners wenschen. Wij hebben aan eenige bewoners van den Rijksstraatweg hun meening gevraagd over de verkeersmiddelen. De eerste, die een rij wielzaak bij de Maasstraat heeft, wenscht honderd maal liever een tram, dan een auto bus, en wel om twee redenen. Ten eerste om dat men telkens een kwartier op een auto bus moet wachten. „Want wij mogen niet altijd met de bussen mee, die naar de buiten gemeenten gaan", aldus onze zegsman. „Dat hangt heelemaal van de stemming van den bestuurder af. Een paar dagen geieden wilde mijn vrouw in de bus van Alkmaar stappen, maar de chauffeur zei: „Neen. passagiers voor de stad kan ik nou niet meenemen." Mijn vrouw is toen naar het Soendaplein gaan loopen om daar op de tram te stappen. Dergelijke ervaringen zou men natuurlek met de tram niet hebben. Maar ook uit een oogpunt van veiligheid heb ik liever een tram, dan een autobus. Je houdt soms je hart vast van angst, dat er een ongeluk gebeurt. Onophoudelijk stuift hier een autobus of andere auto in woeste vaart voorbij, zonder dat de bestuurders er ook maar even aan denken, dat er nog rijdend verkeer uit de Maasstraat kan komen. En daar komt o.a. elk kwartier een stadsautobus uit. Dezer dagen heeft hier trouwens nog een ernstige botsing plaats gehad. Ook voor mijn zaak verwacht ik meer voordeel van tram-, dan van autobusverkeer." Dit laatste zei ook een sigarenwinkelier op een ander gedeelte van den Rijksstraatweg. „Ik vind een tram in alle opzichten beter en doelmatiger dan een autobus", zoo ver klaarde hij. „Je kunt op autobussen eenvou dig niet vertrouwen. Het gebeurt immers wel eens, dat een bus defect is en daardoor heel lang wegblijft, terwijl de passagiers ongedul dig bij een halte staan te wachten. En dan heeft men nog het risico, dat een autobus zóó vol is, dat men er niet meer bij kan, zoo dat op een volgenden dienst gewacht moet worden. Dat heeft men bij de tram niet. Het is tenminste een zeldzaamheid, als een passagier er niet meer bij kan. ook omdat er meestal nog een groote volgwagen meerijdt en bovendien vertrekken de trams om de 5 minuten. En zij. die 's morgens vroeg naar de stad moeten, kunnen nog veel beter naar het Soendaplein wandelen en daar op de tram stappen, want de tram rijdt veel vroeger, dan de autobus. Wij snakken hier naar het door trekken van de trambaan, want men zit ook rustiger in een tram." Tot zoover deze bewoners. De interlocale bussen Er loopen per dag heel wat autobussen Haarlem—Velsen—IJmuiden en Haarlem Velsen—Be verwij k—Alkmaar door Haarlem- Noord. Daaraan hebben onze Noordelijke stadsbe- wonders evenwel niets. Ook al moet men bij de Jan Gijzenvaart of denVergierdenweg zijn, Hoe een gewone houten hulpschool veranderd wordt in een openluchtschool die aan alle eischen voldoet. De voorbereiding heeft wel lang geduurd, maar toen eenmaal door den gemeenteraad, in het midden van Februari 1930 op voorstel van B. en W. besloten was in de houten hulpschool aan den Middenweg in Haarlem- Noord te verbouwen tot een dag-openlucht- school, heeft Openbare Werken er alle spoed mede betracht. Als er geen tegenvallers komen Is de kans zeer groot, dat de openluchtschool begin Januari 1931 geopend zal kunnen worden. Met veel belangstelling hebben wij op het terrein tusschen den Rijksstraatweg en den Middenweg achter 't Parkherstellingsoord van het Roode Kruis een kijkje genomen Aanvankelijk heeft bij velen de meening be staan, dat van deze houten hulpschool nooit een openluchtschool kon worden gemaakt die aan de eischen voldoen zal. Maar die pessi misten zullen over eenige maanden hun on gelijk moeten erkennen. De verbouwing is, al werd naar beperking van uitgaven ge streefd, vrij grootsch opgezet. Openbare Werken maakt van de school en het terrein wat er van gemaakt kan worden. Natuurlijk kan men degenen die een openluchtschool liever in een groot bouw- of op een duin terrein zouden hebben, geen ongelijk geven, maar de ervaring op het vroegere lighalter- rein van de TH.C. vereeniging (thans het Parkherstellingsoord) heeft toch geleerd, dat de lucht in deze omgeving zuiver is. Boven dien heeft het veel voordeelen, dat de open luchtschool in de nabijheid van de stad staat aan een grooten verkeersweg. Eiken dag toch moeten de kinderen gaan en komen! De voor eenige jaren gebouwde houten hulpschool aan den Middenweg leende zich Het gebouw waarin de en de keuken fcoerf, uitstekend om een onderdeel te vormen van de openluchtschool. Er zijn 7 flinke leslokalen ruime gangen en goede toiletten. Alles is zoo modern mogelijk ingericht, alleen de wanden zijn van hout en niet van steen. Eenig be zwaar is daaraan niet verbonden, het na deel is alleen, dat steen duurzamer is, maar in de eerste 10 of 12 jaar merkt men daarvan niets. De lokalen hebben een vriendelijk aanzien de in lichte kleuren geschilderde houten wanden winnen het van de wlt-gepleisterde muren van steenen schoolgebouwen. Er zal nog een en ander aan de school veranderd worden om het karakter van buitenschool aan te dikken. Elk lokaal, dat reeds veel openslaande ramen heeft, krijgt nog openslaande deuren bovendien. Er wordt nog overwogen welke school- meubelen het meest geschikt zullen zijn voor dit speciale onderwijs. Elke leerling moet een licht werktafeltje en een stoel gemakkelijk kunnen verplaatsen, want als het weer het eenigszlns toelaat, moet het onderwijs buiten gegeven worden. Alleen als het weer ongun stig is, zal toevlucht in het schoolgebouw gezocht worden. Daar evenwel het weer in ons land nog al afwisselend is, moet die ver huizing van de klasse zonder bezwaren zijn! 6 klassen zullen nooaig zijn voor het ge wone onderwijs. Het 7de lokaal wordt inge richt voor sloyd. Elke klasse is berekend voor 25 leerlingen. De school zal dus 150 jongens en meisjes kun nen plaatsen. De groote lighal die aan den kant van den Middenweg gebouwd wordt biedt ook ruimte voor 150 kinderen. Deze lighal heeft een afmeting van 30 bij 11 Meter. Daarin zijn ook opgenomen: een kamer voor den dokter, een wachtkamer, een kamer voor het onder wijzend personeel, een droogplaats voor de kleeding (als de kinderen met natte kleeren op school komen, krijgen zij drooge kleeren terwijl de natte kleeren gedroogd worden) en een bergplaats voor dekens, enz. Voor de lighal komt een oppervlakte van ongeveer 1500 M2. Daar kunnen de kinderen als zij niet rusten of onderwijs ontvangen, zich wat vertreden. De eigenlijke speelplaats is voor het schoolgebouw aan den Middenweg, zoover mogelijk van bet Parkherstellings oord verwijderd. De eetzaal is aan den Rijksstraatweg ge bouwd. De oppervlakte is 25 1/2 bij 8 1/2 M. Daar kunnen 150 (als het moet zelfs 160) kinderen tegelijk eten. De zaal heeft drie wanden met ijzeren ramen, die op een ver nuftige wijze zoo geopend kunnen worden, dat men als het ware in een groote waranda zit die aan 3 kanten open is. Er is dus wel op gerekend dat zooveel mogelijk zon en frische lucht kunnen toetreden. Verder zlja ia dit gebouw nog een een koelcel, een kamer voor de zuster, berg plaatsen en toiletten opgenomen. Het is nu op het terrein nog hier en daar een chaos, maar als alles klaar is en het terrein door den Hout en de Plantsoenen aangelegd zal zijn, zal alles een vriendelijk aanzien hebben. Openbare Werken heeft van den raad een crediet van f 78.500 gekregen. Het zou even wel aanbeveling verdienen om dit wat te ver- hoogen om het schoolgebouw, dat nu slechts door asphaltpapier afgedekt is, een dak van pannen of leien te geven. Asphalt-papier heeft teveel het karakter van tijdelijk, van een hulpmateriaal. Nu de houten hulpschool een onderdeel van de open luchtschool vormt, zal zij nog vele jaren op diezelfde plaats staan, zoodat het tijdelijke cachet wel verdwijnen mag. Het is wel een voordeel dat alles van hout is, omdat het nu nog niet te voorzien is hoe de ontwikkeling van Haarlem-Noord bijvoor beeld over 10 jaar zal zijn. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het gewenscht is om dan de geheele school naar elders te ver plaatsen. dan mag men toch niet in een van die bus sen die op de buitengemeenten rijden, stap pen. Die bussen mogen alleen passagiers ver voeren die ten minste naar Santpoort moe ten, Die bepaling is gemaakt om aan de stadsautobussen geen concurrentie aan te doen. Een van de chauffeurs van een interlocale autobus verklaarde ons: „Toch gebeurt'het wel eens. dat een reizi ger voor twintig cent een kaartje naar Sant poort vraagt om meegenomen te worden. Bij den Vergier deweg of op een andere plaats trekt hU dan aan het stopsignaal om uit te stappen; hU wil dus liever méér beta len. dan op een s;ads-autobus wachten". Een andere bestuurder deelde ons naar aanleiding daarvan mede, dat hij in dit ge val zulk een passagier niet zou toestaan oin zijn wagen te verlaten. „Het zou mij m'n be trekking kunnen kosten, als mijn directie wist, dat ik passagiers voor een korten af stand meenam." aldus verzekerde hij. De Rivieren- en de Vogelbuurt. Even ten noorden van de Jan Gijzenvaart zijn aan den Rijksstraatweg twee groote volkswijken verrezen, Oostelijk de Vogelen- buurt en Westelijk de Rivierenbuurt. Het aantal huizen bedraagt daar: In de rivierenbuurt: Maastraat 52 Rijnstraat 106 Waalstraat 18 Merwedestraat 38 IJselstraat 8 Lekstraat 12 Scheldestraat 36 In het vogelenkwartier: Nachtegaalstraat 98 Vinkenstraat 35 Kanariestraat 100 Leeuwerikstraat 160 Meesstraat 4 Lijsterstraat 70 Zwaluwenstraat 52 Totaal: 789 Als men nu nog rekent, dat een gezin ge middeld uit vier personen bestaat, dan komt men tot een totaal van 3156 zielen. Dit ge tal zal natuurlijk wel aan den lagen kant zijn, want het is ons niet bekend hoe groot het aantal zoogenaamde dubbelbewonlngen is. Voeg hierbij het aantal bewoners van den Rijksstraatweg. Middenweg en Vergierden- weg, en de wijken die even ten Zuiden van de Jan Gijzenvaart liggen dan komt men tot 10.000 bewoners die eiken dag verlangend uitzien naar betere verkeersmiddelen. Feitelijk ls een tramverbinding, die een kleine 100 Meter ten Zuiden van de Jan Gijzenvaart ophoudt nog niet afdoende. De lijn zou doorgetrokken moeten worden door de verlengde Hudsonstraat naar de Jan Gij zenvaart. Daar zou dan een brug moeten ko men en een weg aangelegd die via de Voge- lenbuurt naar den Rijksstraatweg zou loooen. Dan waren alle bewoners van de Vogelen- buurt en de Rivierenbuurt afdoende gehol pen. Natuurlijk zouden de bewoners ook ombaat zijn als de autobuslijn No. 3 ln de Maas straat (Rivierenbuurt) zijn eindpunt heeft niet om de 15. maar om de 5 of 7 1/2 minuut reed en dat er dan voor gezorgd werd. dat er als er veel passagiers waren volgbussen inge steld zouden kunnen woden. De Openluchtschool krijgt een ingang aan den Rijksstraatweg. Zooals men weet krijgen de kinderen voe ding op school (brood en melk). Daarvoor is per jaar op de exploitatie-rekening een be drag van niet minder dan f 30.000 uitgetrok ken. De kinderen die ver van de school wonen zullen per autobus of tram vervoerd worden. Het tekort op de exploitatierekening der school is op f 38.000 per Jaar geraamd. Er kunnen zooals onze lezers weten 150 kinderen op de school geplaatst worden. Het is natuurlijk moeilijk te zeggen hoe lang de kinderen daar zullen zijn. Als wij even wel aannemen van gemiddeld een half jaar dan kunnen er per jaar dus 300 kinderen ge plaatst worden. Er zijn nu bij .het openbaar- en bijzonder onderwijs ruim 15000 kinderen. Rekent men dat alle kinderen 7 jaar op school zijn, dan komen dus in een periode van 7 jaar op elke 100 kinderen 14 kinderen gedurende een haif jaar naar de dag-openluchtschool. Voor schoolbaden kan gebruik gemaakt worden van het nieuwe badhuis in de Es monds traat. Z>e lighal wordt djgetimmerd.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11