STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 16 OCTOBER 1930 De Zuïderzeesteunwet in wijziging. Stcunvcrlecning en schadevergoeding wegens waardevermindering. Zal minister Reymer toegeven? Een open_ vraag nog. MR. P. J. RFYMFR. minister van Waterstaat Zelden is de Kamer zóó eensgezind ge weest- als vandaag. Heel de Kamer, alle fracties, stonden tegenover den minister van Waterstaat, die in de stukken zeide niet te willen afwijken van de grondslagen van de bestaande Zuïder zeesteunwet. Heel de Kamer, alle fracties hebben minister Reymer gevraagd dat wel te doen. Oud-minister Heemskerk heeft bij dat debat de leiding genomen met een redevoering zoo zakelijk van inhoud, zoo harmonisch van vorm en zoo scherp formuleerend als menig Jong Kamerlid het dezen meer dan 75-jarige niet zou nadoen. Algemeen werd Mr. Heems- kerk's leiding aanvaard. Wat de andere af gevaardigden nog betoogden, was niets dan een parafrase van hetgeen de heer Heems kerk had gezegd. Op zich zelf noodig, die redevoeringen, opdat aan minister Reymer zou duidelijk worden, dat de geheele Kamer tegenover hem stond in zijn opvattingen over de grondslagen van de Zuïderzeesteun wet, Alleen de heer Oud heeft een betoog gehouden, dat aansluitende bij Mr. Heems kerk, nieuwe en sterke argumenten oplever de. Algemeen het woord werd gevoerd door de heeren Bakker, Heemskerk, Snoeck Hen- kemans, Dr. Vos, Kersten, Oud, de Visser, en Wijnkoop algemeen heeft men den mi- nis.er aangetoond, dat de regeling van het oogenblik niet bevredigt en ook niet kan be vredigen, dat de regeling van het oogenblik gerechtvaardigde teleurstelling bij de Zuider- zeevlsschers heeft opgewekt, wijl vorige mi nisters toezeggingen hebben gedaan, welke de Zuiderzeebevolking een beter lot in het uitzicht stelden, dan zij nu genieten. Er werd op gewezen, dat het. wanneer het aan de noodlge samenwerking schortte, dan niet de schuld der bevolking was, dat de steun- wet niet insloeg. Intusschen, dat betrof alles het bijwerk. Het groote verschilpunt tusschen de Kamer eenerzijds en de regeering anderzijds was de vraag of al dan niet in de Zuïderzeesteunwet de toekenning van schadevergoeding wegens waardevermindering van bezittingen, van bedrijfsmiddelen, moest worden opgenomen naast de steunregelingen, die de Zuiderzee- steunwet van het oogenblik bevat en welke de Kamer ook nog meer verbeteren wil dan de regeering heeft voorgesteld in haar wijzl- gingsont-werp. De Kamer heeft met duidelijkheid gezegd, dat zij de schadevergoeding wegens waar devermindering in de wet wil opnemen. De Kamer heeft gevraagd, waarom de minister daar toch zoo op tegen is, nu zóóvele vls- schers dat als een rechtvaardigheid gevoe len. Daarom blijft de minister toch zoo stroef?vroeg Mr. Heemskerk waarom komt hij de Kamer niet tegemoet, nu er een K? ■!'v, V ,.v. J |>lr. Th. Heemskerk (A.-R.) algemeen gevoelen is om de schadevergoe ding, wegens waardevermindering mogelijk te maken. De heer Snoeck Henkemans wees op de psychologische werking van verbetering van de wet in dezen zin: de Zuideraee-be- volking zal zich erdoor tevreden gevoelen. En zoo betoogde de heer v. d. Bilt de Zuiderzeebevolking heeft er toch wel recht op, nu aan haar eeuwenoud bedrijf een eind gemaakt wordt en dat om een belang van heel het volk, dat zij zich bevredigd kan gevoe len. Waarom, minister, hebt gij toch zoovele be zwaren? Gij zegt aldus Mr. Heemskerk dat ln 1925, toen de Zuïderzeesteunwet onder minister van Swaay werd besproken, door den wetgever een princlpieele beslissing werd genomen om geen schadevergoeding toe te kennen. Dat is onjuist en de minister heeft „geen speld" tusschen deze redeneering kunnen krijgen de heer Van Swaay heeft op een amAdement, hetwelk de schadever goeding wegens waardevermindering wilde inlasschén, een „onaannemelijk" uitgespro ken, wijl hij de financieele gevolgen niet kon overzien en de Kamer is gezwicht voor het „onaannemelijk", niet omdat zij met den minister materieel Instemde. Welnu, thans zijn de gevolgen wel te overzien! Ge beroept u ook op art. 158 van de Grond wet zei de Kamer. Minister Reymer ls wel zeer doctrinair, concludeerde de heer Heemskerk. Degenen, die schade lijden door den aan leg van een Rijkswerk zijn nog nimmer ln die schade tegemoet gekomen. Waar ook zou het financieel heengaan? Toegegeven! Maar liggen de stukken bij de Zuiderzee-droogleg- ging nie: anders? Is hier niet van een zede lijk recht sprake? werd gevraagd. Xs hier niet mede sprake zoo merk te Dr. Vos op van sociale over wegingen, die het verhinderen moeten, dat een heele bevolking, geconcentreerd wonend economisch ten gronde gaat? En waarom zoo sterk -gesproken over principieele be zwaren tegen een uitkeerlng wegens waarde vermeerdering, terwijl het geven van s;eun bij het verwerven van een nieuw levensbe- staan toch evenzeer is een tegemoetkomen aan de bevolking, omdat de Zuiderzee droog gelegd wordt? De heer Oud geloofde, dat wanneer de minister persé art. 153 van de Grondwet wil toepassen, het toch niet zoo moeilijk te construeeren is om dat artikel te kunimen toepassen. Onteigening wegens beslagleggen op bezit van den bodem heeft gemakkelijk plaats met een beroep op de Grondwet. Waarom geen vergoeding wegens onteigening door de drooglegging van vischwater? Dat is toch ook het ontnemen van de materie, die het leven moet mogelijk maken. Minister Reymer heeft zich in zijn ant- woordrede niet tegemoetkomend getoond. Al dient hier oogenblikkelijk te worden bijge voegd, dat hij sterk zijn bereidheid op den voorgrond stelde om met de Kamer te over leggen. Hij wilde niet star blijven. Tenslotte zullen we moeten afwachten, hoever dat nlet- star blijven zal gaan bij de behandeling dei- amendementen. Toegevendheid zal inderdaad gewenscht zijn voor den minister, want de heer Heemskerk heeft gewaarschuwd voor een conflict, dat voor den minister onaangenaam zou zijn. De Kamer is niet bereid zoo gemak kelijk voor Mr. Reymer te zwichten, als zij voor Ir. Van Swaay uit den weg ging ln 1925. Minister Reymer is blijven staan al heb ben we eenige neiging met 's ministers houding op te maken, dat hij slechts nóg een duwtje uit de Kamer noodig heeft, om geheel, althans belangrijk in de flank te komen Minister Reymer bleef staan op de grondslagen, die de heer Van Swaay aan de Zuiderzeesteunwet heeft gegeven. Primair daarbij is: de steun, die het Rijk geeft, om de door de drooglegging gedupeerden en de gezinnen nieuwe middelen van bestaan te openen, dus economisch te helpen. Dit pri maire moest gehandhaafd worden. Directe uitkeerlng was niet wenschelijk zei Mr. Reymer volgens den heer Van Swaay, om de ongelijkheid, die dat scheppen kan, om de financiën, die niet te overzien zijn, om de consequenties, die er door andere ge vallen (met 'de Zuiderzeewerken niets te maken hebbende) uit konden voortvloeien. Nu deze bezwaren deelt de Kamer niet. Duidelijk is 't gezegd en de heer Reymer heefi 't erkend: thans zijn de kosten wel te over zien. Duidelijk is ook gezegd, dat de Kamer die stroeve houding tegenover uitkeeringen wegens waardevermindering niet begrijpen kan, omdat zulk een uitkeerlng toch steun vindt en art. 3 van de wet van Juni 1918, de afsluitingswet, in welk artikel staat: „Bij de wet worden geregeld en vastgesteld de maatregelen ter tegemoetkoming aan de Zulderzeevisschersbevolking en andere per sonen, wegens de schade, welke de afsluiting hun mocht berokkenen". De heer Heemskerk (en opnieuw de Kamer stemde met hem in) heeft nog opgemerkt, dat hij de houding van den heer Van Swaay wel begrijpen kon. Deze hoopte door geleide lijkheid, door steunverleening, de werkzaam heid der Zuiderzeebevolking af te keeren van de zee en naar andere bedrijven te richten- De malaise is gekomen, maar ook rijke visch- oogsten. Dit jaar bloeit het vischersbedrijf. Er ls nog zoo heel weinig te bespeuren van een omzetting van het bestaansmiddel. Toch zal de afsluitdijk spoedig dicht zijn! Denkt de minister vroeg de Kamer dat in dien tijd een loonend ander bedrijf onder de knie kan gekregen worden? Neen. antwoordde de Kamer, Dan ook is het noodig thans met uitkeeringen wegens waarde vermindering te komen en de grondslagen van de wet om te zetten. De Kamer drong er op aan: niet de steun regeling van het oogenblik (zij 't verbeterd) primair te houden, maar ook de uitkeeringen in te schakelen. Hoeveel combinaties zijn er niet mogelijk met steunverleening en uit keerlng? Wij gelooven niet, dat minister Reymer tegen die phalanx van argumenten zal kun nen standhouden bij de amendementen. De heer L. de Visser wekte de visschers- bevolking op tot revolutionnaire daden „afdwingen" de heer Wijnkoop stelde een motie voor, waarin de regeering werd „opge dragen" meteen nieuw wetsontwerp te komen dat nog meer brengt, dan de visschers vra gen. Morgen de amendementen. Dan worden er zaken gedaan! De Kamer vergaderde vandaag reeds tot 7 uur. De winter is vroeg ingevallen. Volgende week reeds avondvergaderingen. Dat alles om ruimte voor de Pachtwet te maken. INTIMUS. HAARLEMMERMEER SCHOOLBOUW. De bijzondere school aan den Sloterweg te Rijk alhier (hoofd de heer Kat) voldoet, mede wegens gebrek aan plaatsruimte niet meer aan de eischen zoodat tot den bouw van een nieuwe school werd besloten. De school zal verrijzen aan de Burgemeester Amersfoords- laan nabij Sloten. ONBEHOORLIJK OPTREDEN De arbeider B vond Woensdagavond aan den geniedijk in Haarlemmermeer een hee- 4 renrijwiel in het gras liggen. Hij nam de fiets mede om ze bij de politie te brengen. Toen hij er een eindje mee geloopen had. hoorde hij plotseling een man, die aan den anderen kant van dijk vandaan kwam, hard schreeuwen: „Hei daar waar moet Je naar toe met m'n fiets!" De niets kwaad vermoedende B. keerde direct terug om den man zijn eigendom te rug te geven. Deze toonde zich echter in 't geheel n'.-t dankbaar, ontstak daarentegen ln woede cn saf B. een zoodanlgen stomp in het. gelaat, dat hij achterover op den gror.d tuimelde. Goed en wel tot bezinning gekomen zijnde, bleek de man met de fiets zich uit de voeten gemaakt te hebben, zoodat hij geen gelegenheid kreeg om hem zijn schandelijk optreden betaald te zetten. VELSEN AANBESTEDING. Uitslag van de op 15 October 1930 ten Raadhuize gehouden openbare besteding voor het leggen van rioieeringen en het maken van de aarden baan, enz. voor later aan te leggen wegen in het villapark „Velserbeek" te Velsen. Ingekomen vijftien (15) biljetten. 1. F. Roemer, Wognum f 69.565. 2. J. Fleijt Jr., Assendelft f 42.480. 3. G. Hulsebosch, Bloemendaal f 41.375. 4. J. Kerkstra en A. Ooms, Sneek, f 41.200. 5. P. C. Langeveld, Hardinxveld f 40.890. 6. W. en C. Groeneveld. Nïeuwendijk INB.) 1 39.900 7. C. Albers en Co., Beverwijk f 38.600. 8. G. den Adel. Velsen. f 38.500. 9. N.V. Aannemersbedrijf v.h. A. in *fc Veld Jzn., Voorhout f 35.500. 10. Firma Hoonhout en Brouwer, Haarlem f 33.900. 11. Gebrs. H, A. en G. de Graaff, Half weg f 31.930. 12. Firma J. Dienaar en Zonen, Umuiden f 31.099. 13. L. P. van de Geer en A. Th. Stuifzand, Leiden f 30.222. 14. J. Apeldoorn en J. Twisk Jzn., Egmond Binnen en Castrlcum f 28.200. 15. J. Zwakman, Umuiden f 23-000. De gunning is aangehouden. VOORDRACHTAVOND IN CONCORDIA. De Vereengiing Papyrus gaf Woensdag avond een voordrachtavond in Concordia, die druk bezocht was. De voorzitter sprak een kort openings woord, waarin hij mededeelde, dat 1 Novem ber in Concordia een liefdadigheidsconcert zal worden gegeven ten bate van „De Licht hoeve". Spreker sprak er zijn voldoening over uit, dat de Vereeniging „De Gieteling" aan de tot haar gerichte uimoodiging gehoor had gegeven. Was men eerst een beetje huiverig gezien het schaarsche bezoek van verleden jaar, thans vertrouwt het bestuur, dat de op komst in het vervolg beter zal zijn. Mejuffrouw Ellen Vareno en de heer Albert Vogel hebben de aanwezigen een genot- en kunstvollen avond bezorgd. De heer Vogel wist het publiek al direct te boeien met z'n eerste voordracht: „Scheepspraet" van Huygens. Nadat de declamator nog „Napo leon op Sint Helena" had voorgedragen, gaf Mej. Vareno „De Nachtegaal en de Roos", eveneens met succes. De heer Vogel gaf vóór de pauze nog Belsasar van Prof. G. Gong grijp. In de pauze werd een kopje thee gepresen teerd, hetgeen door de aanwezigen zeer werd gewaardeerd. Deze tractatie van de vereeni ging verhoogde de gezelligheid niet weinig. Na de pauze traden zoowel de declamatrice als de declamator nog éénmaal op. Mej. Vareno met „De Koningin van Scheba" van Louis Couperis (Het Raadsel) en de heer Vogel met „Een jachtverhaal", waarmede hij de lachspieren der toehoorders wist te doen ontspannen. De heer Van Geelen bracht na afloop van het programma dank aan mej. Vareno en den heer Vogel. Was de heer Vogel geen on bekende, mej. Vareno had men dezen ajvond voor het eerst. Ook van haar declamatie heb ben de aanwezigen genoten, reden waarom spreker hoopte, dat zij niet voor het laatst hier zal zijn. VELSER ZWEMVEREENIGENG Naar wij vernemen hebben den afgeloopen zomer ruim 100 leden van de vereeniging gebruik gemaakt van de gelegenheid tot ba den in „Stoop's Bad". Thans kan men nog rekenen op ruim 60 deelnemers. Vermoedelijk in December zal een gezellige avond gehouden worden, waaromtrent de le den op de 29 October as. te houden leden vergadering nadere mededeellngen gedaan zullen worden. IJMUIDEN OPENING LICHTWEEK. In plaats van de felle witte lichten der straatverlichting, zijn thans de roode recla melichtbakken ter gelegenheid van de licht- week der Buurtvereeniging „Umuiden Cen trum" opgehangen tusschen de gevels van de straten der city, er op aangewezen om des avonds de duisternis te verdrijven. En of schoon ze in lichtsterkte bij dé moderne straatverlichting ten achter staan, is het effect verrassend. Vooral gezien van het kruispunt KanaalstraatOranjestraat ge ven de op bepaalde afstanden van elkaar opgehangen lichtbakken, elk met 1000 kaars verlicht, den indruk van een fraaie illumina tie. Het spreekt vanzelf dat een talrijk publiek op de been was, om de reclame-verlichting te bewonderen. De officieele opening van de lichtweek vond Woensdagavond plaats in hotel Nommer Eén waar bijna alle leden der vereeniging aanwezig waren, toen de heer Fennell, voor zitter der vereeniging het woord nam. Spreker heette allen hartelijk welkom en gaf een uiteenzetting van de motieven, die geleid hebben tot deze campagne. Hierna verklaarde hij de lichtweek voor geopend. De heer Joh. de Waard, een der deelne mers dankte het bestuur der vereeniging voor het vele werk, dat zij geheel belangeloos heb ben verricht om deze lichtweek te doen sla gen. De heer Arends dankte degenen, die hun ne medewerking hebben verleend in het bij zonder den heer A. de Wit. Namens het bestuur der Kleine Houtstraat- vereeniging te Haarlem, waarvan aanwezig waren de heeren J. J. A. v. d. Linden, F. P. J. Spec, J. W. Braakman en Joh. Petrie, voerde eerstgenoemde het woord. Hij roem de de homogeniteit der leden en sprak den wensch uit. dat de vereeniging dezelfde werklust en onderlinge gevoelens van vriendschap nog veel jaren mag blijven be houden. De heer de Wit zeide, verwonderd te zijn, dat woorden van dank tot hem waren ge richt. Hij heeft slechts als ambtenaar dat gene gedaan, wat zijn plicht was. Het wordt hem door de vereeniging wel eens wat moei lijk gemaakt, vervolgde spreker. Een jaar ge leden vroeg men meer licht; dat is gekomen. Maar nu moet hij het weer donker maken. De straatverlichting ls nu rood gemaakt. Hij vreest hiervoor een reprimande van de auto riteiten te zullen krijgen (gelach). Een vol genden keer moet men maar eens een andere kleur kiezen. Nadat de heer Fennell nog eenige woorden had gesproken, was de lichtweek geopend. Een gezellig „onder-onsje" volgde. DE BONTE DUIF Ter beëindiging van het vliegseizoen houdt de Postduivenvereeniging ,De Bonte Duif" Zaterdag 8 November ai. een gezellige bij eenkomst voor leden en donateurs. De bijeenkomst, die zal worden opgeluisterd met muziek en voordrachten wordt gcT5«uden in „Het Wapen van Velsen". „IN VEILIGE HAVEN". De speeltulnvereeniging „In Veilige Haven" houdt Zaterdag 25 Octobc-r een Lichtbeelden middag in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg. Het St. Nicolaasfeest zal worden ge houden op Vrijdag 12 en Zaterdag 13 Decem ber. Binnenkort zal een inzameling worden ge houden van gelden ter bestrijding van de kosten voor de op het programma staande feestelijkheden. BEVERWIJK BEURSAVOND. De Beursavond van de R.-K. vereeniging van Groentenhandelaren, gehouden in het KJ3A-gebouw werd Woensdagavond ge opend met een rede van rector Boonekamp, adviseur van verschillende R-K. organisaties. Deze eerste beursavond is uitstekend ge slaagd. Niet minder dan 500 koopen kwamen tot stand. Thans is definitief besloten, den beurs avond voortaan eiken Woensdagavond te hou den. DRIE SCHUREN AFGEBRAND Wóensdagmiddag omstreeks 5.15 uur was de tuinder K. bezig met het schoonmaken van bloembollen, toen hij ontdekte, dat in den voorraad bollen brand was ontstaan. Hij probeerde het vuur met emmers water te blusschen, maar dat gelukte hem niet. Het vuur breidde zich daarop snel uit. K. waar schuwde de brandweer, die na eenigen tijd ter plaatse arriveerde. Inmiddels had het vuur zich snel uitgebreid. De schuur, waar in de brand was uitgebroken stond spoedig in lichtelaaie. De vlammen sloegen over naar een open loods, waarin eenige landbouw machines stonden. Het dak van deze loods brandde eveneens fel en al spoedig geraakte ook een groote houten hooibergplaats, waarin 65 voer hooi was geborgen in brand. Toen deze bergplaats, waarvan de geteerde houten wanden een gretige prooi voor de hoog op laaiende vlammen waren, eveneens brandde, begon het er voor de omliggende woonhuizen slecht uit te zien. Een geweldige vuurzee steeg uit de brandende massa omhoog, welke de lucht rood kleurde. Tot ver in den omtrek was de brand zichtbaar. De brandweer stond voor een moeilijke taak, daar de brandende gebouwen geheel door huizen waren ingesloten. Met vier stra len, waarvan drie op de motorspuit en één op de waterleiding begon de brandweer van verschillende zijden een groote massa water in de woedende vlammenzee te werpen, ech ter zonder noemenswaard effect. Vooral de brandende hooischuur leverde een fantasti- schen aanblik op, daar nu en dan groote massa's brandend hooi van den stapel gleed waardoor de vlammen telkens opnieuw op laaiden. De brandende schuren waren niet moer te redden, zoodat de brandweer zich er in hoofdzaak op ging toeleggen te trachten te voorkomen, dat de omliggende woningen mede in brand geraakten. Dit slaagde naar wensch, zoodat de brand tot de schuren be perkt kon worden. Nog geruimen tijd moest de brandweer haar aandacht op de brandende en smeulen de massa gevestigd houden, zoodat de mo torspuit eerst na 10 uut haar taak als ge ëindigd kon beschouwen en kon inrukken, een ruirte achterlatende. De oorzaak van den brand ls onbekend. Alles was verzekerd, doch slechts laag. SANTPOORT. GEEN SCHOOLRUIMTE GENOEG? Op de Dinsdag Jl. gehouden vergadering van de afdeeling Santpoort van „Volksonder wijs" werden tot afgevaardigden naar de Al- gemeene Vergadering welke op 1 en 2 No vember a.s. te Utrecht'wordt gehouden, be noemd de heeren W. Landeweert en D. Klaij. Besloten werd om Woensdag 19 November as. een propaganda-avond te organiseeren. Mej. Truus Hooijer, voordrachtkunstenares te Voortiurg zal uit haar veelzijdig repertoire een aantal nummers declameeren. Het pro pagandistisch gedeelte zal worden verzorgd door den heer J. J. Feringa te Amsterdam. Des namiddags zal voor de kinderen op treden mej. J. C. v. d. Velde te 's-Gravenhage met haar alom bekend Marionetten-theater. Over de vraag of uitbreiding van school ruimte in Santpoort noodig is ontspon zich een geanimeerde discussie, waaruit bleek, dat de algemeene overtuiging is dat uitbreiding gewenscht is. Het bestuur werd opgedragen hieromtrent nadere stappen te doen. VOLKSONDERWIJS. Onder voorzitterschap van den heer W. Landeweert hield de afdeeling „.Santpoort van „Volksonderwijs" in de Bewaarschool „Spaamberg" een vergadering, waarvoor de belangstelling zeer zeker grooter had kunnen zijn tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering welke op 1 en 2 November te Utrecht gehouden wordt, werden aangewezen de heeren W. Landeweert en D. Klay. Wat de winterpropaganda betreft, werd be sloten op 19 Nov. a.s. des middags voor de kinderen het marionetten-theater van Mej. v. d. Velden te laten optreden. Des avonds zal de heer Feringa een propaganda-woord spreken en Mej. Truus Hooyer declameeren. Tenslotte kwam de kwestie van school ruimte te dezer plaatse ter sprake. Vrijwel al gemeen was men van meening. dat een school te Santpoort-station zeer gewenscht zou zijn in de naaste toekomst. Reeds nu gaan tal van kinderen van „Bloemendaal- Noord" dat tot on,ze gemeente behoort te Bloemendaal op school. In verband met deze kwestie zal het bestuur een onderhoud aenvragen bij den Wethouder van Onderwijs. BLOEMENDAAL „Volkszang" gaat weer zingen. De afdeeling Bloemendaal van de Ned. Vereeniging voor den Volkszang hield Woensdagavond een goed bezochte ledenvergadering in het Jeugdhuis aan de Donkere Laan. De voorzitter, de heer Elskamp. doelde mede dat de Vereeniging van September tot Mei beslag heeft gelegd op de eroote zaal ln het Jeugdhuis en dat er eiken Dinsdagavond ge zongen zal wórden, te beginnen met Dinsdag 21 October. Het vorig jaar is de afdeeling Haarlem zoo vriendelijk geweest de jonge Vereeniging te Bloemendaal te helpen. Nu zal zij op eigen beenen moeten staan. Daarvoor is noodig, dat er vele nieuwe leden komen, die trouw INGEZONDEN MEDEDEELINGElt a 60 Cts. per regel de zangavonden bijwonen, terwijl voorstan ders van dezen bij uitstek opvoedenden ar beid, om moréeien en financieelen steun zal worden gevraagd. De vorige leider, de beer Slxma, kan de zangavonden niet meer leiden, zoodat het be stuur naar een anderen dirigent heeft moe ten omzien. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur zoo gelukkig is geweest den heer P. de Nobel uit Haarlem, die op dat terrein zijn sporen heeft verdiend, te bewegen de leiding voorloopig op zich te nemen. Met een opwekking om a.s. Dinsdag allen te komen zingen sloot de voorzitter de ver gadering. HILLEGOM Raadsvergadering De raad vergaderde Woensdag onder voor zitterschap van Burgemeester Pont. Afwezig waren de heeren Klaver en de Wreede. Geprotesteerd werd tegen de beslissing van Ged. Staten om het verhoogde presentiegeld der raadsleden niet goed te keuren Meegedeeld werd dat het rijk geen gelden beschikbaar stelt om den Rijksweg te verbe teren. Tot tuinman werd benoemd E. Aay al hier. De afsluiting van de Sixlaan voor het rij- verkeer met ontheffing voor de auto-eige naars daar wonende, is goedgekeurd. B. en W. zullen onderzoeken of een der vele toe gangswegen gesloten kan worden. De vergoeding voor een boventallige leer kracht aan de school voor U. L. O. der naro- chie St. Martin us is vastgesteld op f 1733,01. Adheasie werd betuigd aan het adres van den raad van dé gemeente Sassenhelm in zake het verkeerswezen op den Rijksweg. De wijziging der gastarieven kwam neer op het voorstel om te berekenen10 pet. per Kub. meter 5 ct. bij een vastrecht van f 3.50 per maand en 4 ct. per kub. meter bij een vast recht van f 7.50 per maand. Dit voorste, werd voor 1 jaar aangenomen met 3 stemmen te gen. Voor groote afnemers van leidingwater dus anders dan voor huishoudelijk gebruik werd voorgesteld een vastrecht in te voeren van f 4 per kwartaal en 25 ct. voor eiken kub. meter. Hiermee kon de raad zich beter vereenigen, het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. De R.-K. vereeniging voor Vroedvrouwen, te Heerlen verzocht een subsidie van f 25, wat werd toegestaan met 7 tegen 4 stemmen. De R.-K. vereeniging van geitenhouders is gelijk voorgaande een trouwe comparant op de agenda met een vraag om subsidie. De rekening werd accoord bevonden behoudens een zeer klein verschil. Het voorstel van B. en W. luidde f 3 per lid tot een maximum van f 100 in totaal, wat werd toegestaan met 3 stemmen tegen. Het afschrijvingspercentage van het Wa terbedrijf is een weinig verhoogd. Aangeboden zijn de gemeente-rekening, en die van gasbedrijf, waterbedrijf, slachtbedrijf en Burgerlijk Armbestuur. Een commissie van onderzoek is benoemd. Bij de periodieke aftreding van 4 leden der commissie voor Openbare Werken zijn alle aftredenden herkozen. De tegenwoordige verordeningen der be grafenisrechten geven in de laatste jaren' groote moeilijkheden. Wanneer deze verorde ning wordt vastgesteld, schreven B. en W. zullen „Eigen graven" slechts voor een tijd vak van 10 jaar kunnen worden uitgegeven, terwijl dit recht stilzwijgend met 10 jaar wordt verlengd, tenzij B. en W het recht heb ben opgezegd. Ingeval van verlenging moet wederom een recht van f 20 worden betaald. Bij verzuim om dit bedrag te betalen, wordt het recht ingetrokken. B. en W. hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om de tarieven voor eigen- en huurgaven gelijk te stellen. Een en ander is met algemeene stem men aangenomen. Het bestuur der Chr. Burgerschool kreeg een crediet voor uitbreiding der riiwielberg- plaats. De kosten zijn ongeveer f 230. Om de hoofdleidingen van gas en water tn de Pastoorslaan. die gebitumeerd wordt, te verleggen naar de voetpaden, is een crediet gevraagd van 6 a 7000 gulden wat de raad toestond. Onder punt 18. de mededeellngen. Is beslo ten een stuk van de Meerlaan te voorzien, van een termacwegdek, en een sloot bij de Weerlaan over te nemen en te demnen. De leges voor muziekvergunnineen zullen niet verlaagd worden. Een verzoek om 25 gulden vergoeding voor ontsmetting van een huls boedel zal door B. en W. nader onderzocht worden. Dan kwam aan de orde een rapport van de commissie van onderzoek inzake het be leid van den gemeente-architect. De com missie erkende den ijver van dezen ambte naar. daartegenover staan groote fouten als eebrek aan tact, onbetrouwbaarheid in voor lichtingen en negeeren van opdrachten van B en W. De eenige oplossing der moei'ïjkhe- den was volgens de commissie: losmaking van dezen hoofdambtenaar. Na een langdu rig debat besloot de Raad met een stem te- een een straf op te leggen van 1 dag schor sing en f 250 korten on het tractement. Met 2 stemmen tegen besloot de Raad B. en W. op te draeen te trachten het dienstverband op te heffen en een financieele regeling te treffen. De rondvraag ging over den klokluider van de gemeente wien ontslag is gegeven bij de overdracht van den toren aan de Hervormde kerk. De vergadering eindigde met een gesloten zitting. ZANDVOORT NED. HERVORMDE GEMEENTE. Hedenadond (Donderdag 16 October) des avonds 8 uur houdt ds. D. Tromp in de nieu we consistoriekamer een bijbelbspreking over het Johannes Evangelie. De besprekingen zullen om de veertien dagen plaats hebben.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 16