Uit Haarlem's Gemeenteraad HAARLEM'S DAGBLAD Vergadering van Woensdagmiddag 15 October (Vervolg) R.-K. School voor onder wijs aan zwakzinnigen. Na de revue van hamerstukken bracht de heer J o o s t e n het voorstel van B. en W. om grond aan den Kinderhuissingel te verkoopen voor de R. K. school voor bui tengewoon onderwijs, in bespreking. De gemeente kan twee dingen doen, le zelf een school bouwen en die aan de ver eeniging ten gebruike te geven, of 2e de vereen lging een school laten bouwen met fi- nancieele medewerking der gemeente. Als de gemeente nu den grond al verkoopt, wordt vooruitgeloopen op de beslissing die de raad later moet nemen. De heer Roodenburg, wethouder van onderwijs, betoogde, dat al vroeger be slist is, dat de vereeniging zal bouwen. De gemeente heeft zich namelijk voor een ge deelte van de leen.ing die de vereeniging moet aangaan, garant gesteld. Daarmede was beslist, dat de vereeniging zal bouwen. Er zullen bij de uitwerking der plannen maatregelen getroffen worden om de be langen der gemeente afdoende te waarbor gen. De heer Roodenburg: de ge meente is absoluut veilig, want de vereeni ging kan niet koopen voordat de gemeente en de provincie het geld beschikbaar stellen. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Grond in erfpacht. B. en W. stelden voor grond aan de Wa genstraat in erfpacht te geven aan de coöperatieve woningbouwvereniging „Volks huisvesting" voor woningbouw. De heer Oversteegen keurde het af, dat een jaar op dit voorstel van B. en W. gewacht moest worden. Daardoor is de woningbouw vertraagd. 4 October 1929 is namelijk al besloten om medewerking te verleenen voor den bouw van deze 61 wo ningen. Mr. Gerritsz, wethouder van Open bare Werken, zei, dat de bouw niet ventraagd is. Dit raadsbesluit had met den bouw als zoodanig niets te maken, de huizen staan er al haast. De heer Oversteegen: mij is to taal onbegrijpelijk, dat met dit voorstel een jaar gemoeid was. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. B. en W. stelden voor afwijzend te be schikken op het voorstel van de heeren Wol zak en Klein, inzake de subs.'dieering van het bijzonder voorbereidend onderwijs, wat betreft de schoolgebouwen. De heer Wolzak was teleurgesteld door het praeadvies van B. en W. Spreker is het niet eens met B. en W., dat men de gelijkstelling op onderwijsgebied niet kan doortrekken tot het voorbereidend onderwijs. In de laatste jaren is de overtuiging alge meen gegroeid, dat het voorberadend onder wijs groot nut kan stichten. B. en W. stel len zich op het standpunt, dat de wet de gemeente niet tot gelijkstelling verplicht. Dit mag juist zijn, maar het belet een ge meente als Haarlem niet om het bijzander voorbereidend onderwijs toch gelijk te stel len met het openbaar voorbereidend onder wijs. Moet men alleen rekenen met wette lijke dwangmiddelen? In 1926 hebben B. en W. de gelijkstelling [vrijwel aanvaard. B. en W. hebben gezegd, dat gelijkstelling een bevoorrechting zou beteekenen van het bijzonder voorbereidend onderwijs. B. en W. hebben wel berekend, dat het bijzonder voorbereidend onderwijs in 1930 85.000 zou kosten en het openbaar voorbereidend on derwijs slechts 64.327. Daarbij moet men evenwel bedenken. dat 450 kinderen het openbaar voorbereidend onderwijs volgen, tegen 1885 kinderen het bijzonder voorbe reidend onderwijs. Per leerling zijn de kos ten: openbaar 190, bijzonder 54. Van bevoorrechting van het bijzonder voorberei dend onderwijs is dus nog geen sprake. Am sterdam, Hilversum en den Haag zijn royaler met hun steun voor het bijzonder voorberei dend onderwijs. De moeilijkheid is, dat besturen van bij zondere voorbereidende scholen geen hypo theek kunnen krijgen op de gebouwen. De gemeente moet in deze helpen. Bovendien is onbillijk, dat het bijzonder voorbereidend onderwijs veel minder voor de onderwijskrachten krijgt dan de gemeen te aan het openbaar voorbereidend onder wijs uitgeeft. De ouders hebben wel is waar offers over voor het bijzonder voorbereidend onderwijs. Onlangs heeft iemand hier ter stede nog een gift gegeven van 20.000 voor het bijzonder voorbereidend onderwijs. Spreker vroeg alsnog te besluiten, dat bij zonder voorbereidend onderwijs financieele medewerking der gemeente zal genieten bij den schoolbouw, voorts om vergoeding van den schoolbouw, voorts om de Jaarwedden te verhoogen en het per snee 1 der bijzondere voorbereidende scholen op te nemen in het gemeentelijke pensioenfonds. De heer Boes verklaarde, dat de Vrij zinnig Democraten indertijd voor de finan- c.eele gelijkstelling op het gebied van. het Lager Onderwijs zijn geweest, omdat dit on derwijs verplicht is. Ditzelfde geldt evenwel niet voor het bijzonder voorberei dend onderwijs. De gemeente opende scho len voor voorbereidend onderwijs, waar ieder zijn kinderen kan heensturen. Zijn er nu ouders die bijzondere voorbereidende scholen willen hebben, dan moeten zij dat zelf be kostigen. De verdeeling van ons volk gaat veel te ver. Ook dat js voor de Vrijz. Demo craten een reden om niet verder op dien weg te gaan. De heer S c h o 1 1 verklaarde, dat de socè democraten het eens zijn met het prae advies van B. en W. Als gelijkstelling ge- wenscht zou zijn, dan zou de rijkswetgever in deze moeten voorgaan. Nu de heer Wol zak met een minder verder gaand voorstel gekomen is, moet de raad in elk geval de gelegenheid krijgen om dat voorstel nog eens nader te bekijken. De heer Klein vond het vreemd, dat B. en W. in hun praeadvies gesproken heb ben van het voorstel Wolzak c.s., omdat hij alleen mede-voorsteller is. Zijn naam is slechts Kkyn, dus klein, (gelach) De gang van het voorbereidend onderwijs te Haarlem is zoo geweest. Er waren vroeger alleen bijzondere voorbereidende scholen. Toen is gezegd: er moeten ook openbare voorbereidende scholen komen. De splitsing is dus niet uitgegaan van het bijzonder voor bereidend onderwijs. (Protesten). De heer Klein: de heeren worden ze nuwachtig! Geroep: Wat een wonder onder zóó'n redevoering! De heer K 1 e n: ik heb in de redevoe ringen der vorige sprekers een stem be- DONDERDAG 16 OCTOBER 1930 1 BLAD luisterd, dat zij wel iets meer willen doen dan tot heden op het gebied der subsldiee- ring van het het voorbereidend onderwijs. Dit geeft hoop voor de toekomst. De heer Peper vond het een schande, dat de heeren opnieuw een aanval op de openbare kas willen doen. Nergens in Europa •s het onderwijs zoo slecht en zoo duur als in Nederland. Geroep: slechter ook dan in Rus land? De heer Roodenburg, wethouder vam onderwijs, zou als rechts wethouder liever staan aan de zijde van de heeren Wol zak en Klein. Maar dit zou niet billijk zijn, want als dat voorstel zou worden aangeno men, zou er van gelijkstelling geen sprake zijn. Het gevolg zou immers zijn, dat als er maar voldoende kinderen zouden zijn, de gemeente verplicht zou zijn in alle hoeken der stad bijzondere voorbereidende scholen te stichten. De gemeente zelf heeft d,'e voorbereidende scholen nog niet, het aantal openbare voorbereidende scholen is namelijk veel kleiner dan het aantal bijzon dere voorbereidende scholen. Eerst als de ge meente ook zooveel openbare voorbereidende scholen heeft, kan het bijzonder voorberei dend onderwijs komen om steun om in ge lijke mate nieuwe scholen te stichten. Dat Is de billijke gelijkstelling. Er zijn rechtsche gemeenten waar belangrijk minder gedaan wordt voor het bijzonder voorbereidend on derwijs dan te Haarlem. Het college van B. en W. kan ten opzichte van de nadere voorstellen tot wijzigin gder subsidie-regeling geen toezigging doen, maar willen die subsidieerlng nog wel eens onder oogen zien. De heer Wolzak: met die toezegging nemen wij genoegen. N.V. tot werkverschaffing. B. en W. stelden voor Haarlem te doen delnemen in de Naamlooze Vennootschap „Ontginningsmaatschappij" voor werkver schaffing. De heer Peper: al zullen de werkloozen van deze naamlooze vennootschap niet pro fiteered verschillende bestuurders zullen er ongetwijfeld financieel wel bij varen. Er is uit de voorbereiding gebleken, dat hier van werkverschaffing sprake zal zijn, geen werkverruiming, Dat wil dus zeggen: lage loonen en allerlei narigheid die daaraan ver bonden is. Spreker heeft de overtuiging, dat de vertegenwoordiger van Haarlem niet vol doende zal opkomen voor de belangen van de werkloozen. De gegoeden moeten begrijpen, dat het geld dat deze werkverschaffing zal kosten, een premie is die betaald moet wor den voor de rust in de maatschappij, want veel werkloozen beteekent kans op onrust, en onlusten. Het komt er dus niet op aan of het wat meer geld zal kosten. Het werk, dat de werkloozen zullen verrichten is maatschap pelijk gezien waardevoller dan het werk van bijvoorbeeld advocaten, officieren enz. De raad van Haarlem moet uitspreken, dat de arbeid van deze N. V. ten goede moet ko men aan de werkloozen. Spreker stelde voor bij motie uit te spreken, dat de arbeiders het loon moeten ontvangen, dat in hun plaats geldend is. Deze motie werd alleen door den heer Oversteegen ondersteund. De heer Oversteegen: Dus lage loonn! De heer VanKessel was niet overtuigd, dat de gemeente nu wat de werkverschaffing aangaat op den goeden weg is. De uitzending van werkloozen naar Drenthe is in vorige jaren een fiasco geworden die ons misschien f 10.000 of meer gekost heeft en aan de werk loozen veel ellende heeft bezorgd. Zullen wij nu, door deze N. V., ook weer arbeiders gaan uitzenden naar andere streken van Noord- Holland? De heer Reinalda achtte het voorstel van B. en W. van groote beteekenis. mits men het zoo opvat, dat het meedoen aan de N. V. een aanvulling is. Haarlem moet zelfstandig ook maatregelen nemen in het belang der werkloozen. Het is daarom van beteekenis, omdat nu de provincie met ge meentebesturen gaat samenwerken inzake werkverschaffing. Het grootste gedeelte der werkloozen haakt er naar om zoo spoedig mogelijk te kunnen gaan werken voor hun gezin. De heer Oversteegen: voor behoorlijk loon! De heer Reinalda: het moet de bedoe ling zijn om gronden die geheel onproductief zijn productief te maken. Men moet niet de koude tuinbouwcultuur gaan bevorderen, want die is dood. Zoo erg. dat kleine tuinbou- wertjes weer vervallen zijn tot het proleta riaat dat men sinds 1880 niet meer kende. Sommigen zijn naar Duitschland getrokken om daar te gaan werken. Wat het loon betreft moet er op gestaan worden, dat het belangrijk hooger moet zijn dan de steun die thans algemeen gegeven wordt. De heer Klei n bracht hulde aan B en W. voor hetgeen reeds gedaan is op het gebied van de bestrijding der werkloosheid, blijkens de nota die aan den raad overlegd is. Toch heeft spreker den indruk gekregen dat er meer gedaan is aan regularisatie dan aan werkverruiming. De heer Oversteegen: ik kan mU niet Indenken, dat de sociaal-democraten voor dit. voorstel van B. en W zullen stemmen, want het is een poging om de collectieve arbeids contracten te ontduiken. Mr. Gerritsz, wethouder van Openbare Werken, ontkende, dat de uitzending naar Drenthe een volledig fiasco is geweest. Er zijn Haarlemmers heen gezonden die daar door de arbeidsgeschiktheid behielden. Dren the is geen fiasco geweest voor do gemeente, maar voor een deel der uitgezonden arbei ders. In het belang dezer arbeiders zou spre ker er niet meer van zeggen. Drenthe had bezwaren omdat de arbeiders uit hun gezin nen werden gehaald. Er wordt gehoopt, dat zulke uitzending nu niet noodig zal zijn. Haarlem heeft wel veel werkloozen. maar in verhouding is het niet zoo erg. Amsterdam heeft 15000 werkloozen. In verhouding zou Haarlem er dus 2000 moeten hebben en er zijn slechts goed 1000. Dat is een gevolg van de maatregelen die het gemeentebestuur ge nomen hebben. Vermoedelijk zullen de ar beiders die uitgezonden worden, 'savonds weer te Haarlem terugkomen. Voor Haarlem zal de N V. een object moeten zoeken, dat ge makkelijk te bereiken is. Er is gezegd: „de collectieve loonen moeten gelden". Maar dat kan niet! Welke collec tieve contracten moeten gelden? Alle men- schen die los werk willen verrichten kunnen niet spitten. Er zijn alle redenen om het loon afzonderlijk te regelen. De menschen die wer ken moeten evenwel in hun zak voelen, dat zij geen steun genieten maar werken. De bestuurdersbonden zullen bij de uitwerkende plannen gehoord worden. Men behoeft zich dus niet angstig te maken. De werkverschaf fing zal natuurlijk niet rendabel zijn, hoog stens 10 of 20 pet. van het loon zal er uit komen. Economisch gesproken is zoo'n werk verschaffing dus een dwaasheid, maar men moet rekening houden met de moreele uit werking op de werkloozen. De heer Van Kessel heeft gezegd, dat Haar lem nog achter is op het gebied der werkver ruiming. Dat moet ontkend worden. Laat de heer Van Kessel een gemeente noemen waar zoo systematisch gewerkt is als te Haarlem. De heer Van Kessel heeft gewezen op Bloe- mendaal De heer Laan heeft gezegd: ..Bloe- mendaal heeft geld over en nu zullen wij wat doen aan werkverschaffing". Wij, Haarlem, doen dat ook al hebben wij geen geld over. B. en W. zullen overleggen of het gewenscht is nog een ambtenaar aan Bouw- en Woning toezicht aan te stellen om de bouwvergun ningen te bevorderen. Dit is evenwel een In terne zaak. De heer Peper handhaafde zijn bezwaren. Het voorstel van B. en W werd aangeno men met de stemmen van de heeren Peper en Oversteegen tegen. Verbetering der Fonteinlaan. B. en W. vroegen een credlet van f 82.500 voor de verbetering van de Ponteinlaan. De heer B ij v o e t had met genoegen ge zien. dat aan deee laan eindelijk Iets gedaan wordt. Het is evenwel gewenscht dat er o n- m i d d e 11 ij k iets gedaan wordt, het kan niet langer wachten, geen dag en geen nacht. Spreker passeert er allen dag. hij is van zins een verklaring aan zijn fietsenhandelaar te geven, dat hij daar 8 dagen gepasseerd is zonder ongeluk aan zijn fiets. Dit is een goe de reclame. Met één kar met zand kan heel wat verbeterd worden. De heer Van Liemt: het is ook noodig het pad bij den ingang van de Provinciale Griffie te verbeteren. Die toestand is ook on houdbaar. Mr. Gerritsz. wethouder van Openbare Werken, deelde mede. dat de Schoonheids commissie liever een bocht in de laan behou den zou hebben. Tchnlsch waren daartegen evenwel bezwaren. In de toekomst zal ook de aansluiting van de Fonteinlaan en den KI. Houtweg verbeterd worden. Later zal ook de weg bij de Prov. Griffie verbeterd worden. Het werktijdenbesluit voor winkels. Voorstel van B. en W. om niet te voldoen aan de verzoeken van eenige organisaties van personeel om een algemeene middagsluiting vast te stellen voor winkels, ingevolge het Werktijdenbesluit. Alleen vinden B. en W aanleiding om zoo'n bepaling in het leven te roepen voor de kappers- en barbierszaken, omdat daarover eenstemmigheid bestaat tus- schen werkgevers en werknemers. De heer B Ij v o e t vond het Jammer, dat de onderhandelingen tusschen werkgevers en werknemers niet tot overeenstemming geleid hebben. Spreker heeft de overtuiging dat bij die onderhandelingen van beide kanten fouten zijn gemaakt. De wéfkgevgra hebben te veel vastgehouden aan htin eerste standpunt van geheel vrij te willen blijven, terwijl de werk nemers te veel hun oorspronkelijken eisch hebben vastgehouden om een algemeene mid- dagslulting in te voeren. Toen de heeren gingen onderhandelen heeft de voorzitter der bijeenkomst gevraagd of de partijen hun standpunt handhaafden. En kon toen alleen bevestigend geantwoord worden, omdat de vraag onjuist- gesteld was Een fout was ook, dat vergaderd is onder een voorzitter die niet bulten de partijen stond. Elke partij heeft een harnas aangetrokken, er is te weinig soepelheid betracht. Moet er nu maar aan den wensch der or ganisaties voldaan worden en bevolen worden om de winkels op Donderdagmiddag te slui ten? Spreker meent van niet. Als de organisaties, door deze mislukking geleerd, nog eens bij elkaar zullen komen onder leiding van een bekwaam neutraal voorzitter, dan ls ei", alle kans, dat er alsnog een vergelijk komt. Het doel der motie van spreker was inder tijd, om uit te spreken dat de raad T wensche- lijk vindt, dat het personeel zooveel moge lijk een vrijen middag zou krijgen. Er is even wel niet gezegd, dat het een uniforme mid dagsluiting zou moeten worden. Spreker kan zich indenken, dat het winkel personeel zal zeggen: Wie waarborgt ons de naleving van zoo'n regeling? Maar spreker acht de mogelijkheid bestaande om de ge troffen overeenkomst in een collectief con tract neer te leggen. Het zal niet gemakke lijk gaan, maar met goeden wil ls het moge lijk. Als de raad nu een uniforme slultlngs- regeling zou invoeren, zou dit in het nadeel van de winkeliers zijn. Als er winkeliers zouden zijn die weigeren met zoo'n collectief arbeidsovereenkomst mede te gaan. dan zou het mogelijk zijn een verordening vast te stellen die een verplichte middassluiting voorschrijft. B. en W. zouden dan van de naleving dezer verordening vrij stelling kunnen verleenen aan winkeliers die de collectieve arbeidscontracten hebben ge- teekend. Spreker diende een motie in die inede- onderteekend is door de heeren Klein, Cas- trlcum. Loerakker en de Braai, feitelijk door de geheele rechtsche fractie. Het is niet de bedoeling te zeggen dat als de nieuwe onderhandelingen niet zullen gelukken de verplichte middagsluiting zal worden ingevoerd, want, dat zou aan een der partijen een te sterk wapen in de hand geven. Als het niet gelukt, zal de raad moeten na gaan waaraan dat mislukken te wijten is en naar aanleiding daarvan een nieuw be sluit moeten nemen. De onderhandelaars kunnen den tijd kragen tot 15 Januari 1931. De heer De Braai verklaarde overtuigd te zijn. dat de overgroote meerderheid van den raad aan het winkelpersoneel graag een vrijen middag zal geven. Wat zal er gebeuren als de motie-Peper wordt aangenomen? Zul len Ged. Staten zoo'n verplichte middag- sluiting goedkeuren roor Haarlem, terwijl zij het voor Zaandam geweigerd hebben. De heer Scholl zei, dat de motie-Bijvoet niet zoo in eens te beoorceelen is. Het. beste is de motie to laten drukken en de volgen de week in de vergadering te behandelen. Er kan nu al vast het voorstel van B. on W. aangonomon worden om de verplichte middagsluiting voor kappers in te voeren. De heer Roodenburg verklaarde dat B. en W. daarmede accoord gaan. Zonder discussie werd daartoe besloten. Radio-distributie? B. en W. stelden voor om af te wijzen het voorstel Peper om over te gaan tot een ge meentelijke radio-distributie. De hoer Peper betreurde het dat B. en W. zoo lang gewacht hebben met hun prae advies. Spreker was het niet eens met het 'betoog van B, en W. Het geldt hier in hoofd zaak een arbeidersbelang. De deskundige van B. en W. heeft de exploitatierekening te ongunstig opgezet. Er is gerekend, dat in 4 jaar alle kosten afgeschreven moeten wor den. Maar als die 4 jaar om zijn, zou mén een groote winst maken. De heer Reinalda wees er op. dat de technische adviseur der gemeente enthousiast is geweest voor de gemeentelijke radio- distributie B en W. zijn evenwel daartegen. Dat is eigenaardig. Het is evenwel gewenscht deze quaes:ie zeer nuchter te bekijken. B. en W. hebben in hun praeadvies feiten genoemd waarvan de S.D.A P. de waarde niet zal ont kennen. Maar een feit is. dat er overal ln het land behoefte bestaat aan radio-centrales. Het gevolg van radio-centrales is, dat de radio-storingen verminderen. Wie moeten nu de radio-oentrales be- heeren, gemeenten of particulieren? Moet de gemeente dit nieuwe element aan particulieren overlaten? Als wij het doen. dan moeten wij beperkende bepalingen invoeren, om de Ingezetenen niet over te leveren aan de particuliere ondernemers. Als er voldoende ingezetenen zijn die een radio-distributie wenschen, dan moet de ge meente zoo'n exploitatie ter hand nemen. Wij hebben evenwel geen gegevens daar over. De raad zal verstandig doen om nog geen beslissing te nemen, maar B. en W. op dit moment een opdracht te geven om bij de ingezetenen te onderzoeken wie zou willen deelnemen aan een gemeentelijke radlo- dlstributie. Spreker diende in dien geest een motie in. waarin uitgesproken werd, dat in begin sel besloten wordt om een gemeentelijke radio distributie in te voeren, maar waarin tevens vastgelegd wordt., dat niet tot uitvoering zal worden overgegaan, voor blijkt, dat er vol doende ingezetenen zijn, die zich daarbij willen aansluiten. Geroep: dus toch al dadelijk zeggen, dat wij voor een gemeentelijke distributie zijn? De heer Van Liemt gaf in overweging ook aan de menschen te vragen of zij soms liever een toestel ln huur willen hebben voor een rijksdaalder in de maand. Het ls aan te nemen, dat de toestellen nog meer in prijs zullen dalen. In Duitschland heeft mon al complete toestellen voor 125 mark. De toestelbouwers zullen voortgaan met te con- curreeren tegen de radio-centrales. Wij mogen aan een dergelijk grapje onze gemeenteflnanciën niet binden. Geroep: Een grapje! De heer Van Liemt: Op den duur zal een centrale nooit tegen de concurrentie van de toestelbouwers kunnen. De heer B ij vo e t constateerde, dat het praeadvies van B en W. alleen afwijzend is, omdat er geen winst aan zit. Zouden B. eu W. niet tot een gunstig praeadvies zijn ge komen als er winst aan zat? Ik ben van mee ning, dat er hier geen taak voor de gemeen te is. Men moet dit aan particulieren over laten. Radio ls dat anders dan water en gas Eerst als het particulier Initiatief te kort schiet, mag de overheid te hulp komen. Te Dordrecht is besloten tot gemeentelijke radio distributie. Toen de gemeente de kabels zou gaan leggen, heeft een particulier toestellen in huurkoop aartgèboden tegen f 0.70 per week voor de eerste 3 jaar en f 1.50 voor het vierde jaar. Na 4 Jaar wordt het toestel eigendom, Die bedragen zijn lager dan de gemeente Dordrecht in uitzicht gesteld heeft. In den raad ls toen overwogen de radio- distributie niet door te zetten. Dat kan even wel niet meer. omdat de kabels al besteld waren. Laat Haarlem zoo beslist spre ker niet in dezelfde val vallen als Dordrecht. De heer Visser vond de radio geen le vensbehoefte. De heer Reinalda heeft in deze overdreven. Menigeen kan goed leven zonder radio, maar niet zonder water of licht. De heer Joost en: De menschen die in duisternis leven! De heer Visscher: De geestelijke duis ternis die de heer Joosten bedoelt, kan niet verlicht worden door radio. De radio is te vergelijken met de pers. Moeten wij nu ook een gemeentelijke pers uitgeven. Geroep: de Staatscourant! De heer Visser verdedigde de houding vair B. en W. om niet tot gemeentelijke dis tributie over te gaan. Er is niets op tegen om een onderzoek bij de ingezetenen in te stellen, wie distributie wenscht, maar wij moeten ons niet van te vo ren uitspreken voor gemeentelijke distributie. De heer Adrian ziet in de volkswijken mastbosschen van antennes. Er zijn dus vrij veel radiotoestellen, waaruit blijkt, dat er behoefte is nan radio. In Berlijn is een leer- tentoonstelllng gehouden, waar bleek, dat tengevolge van de radio den omzet der pan toffels is toegenomen. De menschen worden hulselijker. De heer Reinalda: Daarom zijn er zoo veel pantoffelhelden! De heer Adrian: De toestellen worden evenwel veel goedkooper. daarom is het ge vaarlijk om veel geld in een gemeentelijke distributie te steken. De heer Ro o d e nb u r g. wethouder, deelde mede, dat B. en W. niet getalmd heb ben met hun onderzoek. De heer Peper heeft gezegd dat alles in vier jaar afgeschreven kan zijn. Dit moet evenwel 7 Jaar zijn. Het zal bovendien wel een Jaar duren voor de in stallatie klaar ls. Wij moeten dus met een tijdvak van 8 jaar rekening houden. Het is juist dat kleine distributienetten winst afge leverd hebben, maar een gemeentelijk net zou ongetwijfeld duur worden in de exploitatie. Twee groote ondernemers die een distributie net voor de halve stad voor haar rekening zouden nemen, hebben bij navraag die con cessie-aanvraag niet gehandhaafd. De tweede groep, die de andere helft voor haar rekening zou nemen, heeft dit aanbod gehandhaafd op voorwaarde dat zij vrijheid hebben om per sonen, die veraf van het net wonen een toe stel te leveren op dezelfde voorwaarden. De particuliere ondernemers zouden ook verdie nen aan den verkoop van luidsprekers. De gemeente zou dit voordeel missen. Bij water hebben wij de verplichte aanslui ting voor de burgers, bij radio zou natuur lijk alles vrij zijn. Te Haarlem zijn 7000 ingeschreven toestel len. Daar komen nog duizenden personen dié een toestel hebben en toch niet ingeschreven zijn. Er zijn ook raadsleden die een toestel hebben en dit toch niet opgegeven hebben. Zoo zal het dus ook wel bij niet raadsleden zijn. Men kan dus gerust zeggen, dat er 10.000 toestellen ln Haarlem zijn. Als wij nu een enquête houden zijn er mis schien 6000 die zich bereid verklaren, maar de laatste zouden pas na 4 Jaar hun aanslui ting hebben. Zouden die na 4 Jaar nog op aansluiting prijs stellen. Velen zullen in dien tijd al zelf een toestel gekocht hebben. Als de gemeente uit zal spreken, dat de gemeente niet zelf zal distribueeren. kan de raad zich nader uitspreken over de particu liere distributie. Bij distributie zal men slechts een keuze hebben uit 4 of 5 stations. Toestelbezltters hebben een keuze uit 10 of 20 stations. Gemeentelijke distributie zou een gewaag de onderneming zijn. Er is kans dat de ge meente met een strop zou blijven zitten. De heer Reinalda: Waar haalt men de mededeeiing vandaan dat de prijzen der radiotoestellen zoo gedaald zijn. Philips en de N-S.F. laten nog veel betalen voor een goed radiotoestel. Er is gezegd „koopen op afbetaling?" In de Maatschappij voor Han del en Nijverheid heeft een diepgaand onder zoek plaats over de noodlottige gevolgen van het koopen op afbetaling. Ik zit in die com missie en de haren rijzen ons te berge. Wij moeten het koopen op afbetaling aanwakke ren. Geroep: het is niet aanbevolen, alleen ls het geconstateerd. De heer Reinalda wees er op, dat de heer Bijvoet te veel overgelaten heeft aan het particulier initiatief. Het standpunt dat hij verdedigd heeft is niet het algemeene standpunt der R.K. partij. De motie die spreker ingediend heeft is zeer logisch. Ff zijn velen in den raad die een onderzoek willen. Er is geen zekerheid dat de menschen die zich opgevon, zich ook zullen abonneeren op de distributie als die er is Maar ditzelfde bezwaar was er bij de enquête over de uit breiding der Ziekenhuisverzekering. Er is natuurlijk risico, maar als er 10000 menschen zijn die zich bereid verklaren, er niet meer dan 20% zal afvallen Spreker betreurde de radio-ruzie die thans heerscht. Hij hoopte evenwel, dat die nog wel eens tot het verleden zal gaan behooren en dat de zegeningen van de radio ten volle ge noten zullen worden. Er bestaat bij het college van B en W. te veel optimisme over de radio. Er is eer. groote onderneming te Berlijn die voor Haarlem een algeheele concessie voor distributie wil aan vaarden. Er zijn toestelbezltters die hun toe stel willen verkoopen om zich dan aan te sluiten bij de distributie. De heer Peper keurde ook af dat gepleit is voor huurkoop en afbetaling. De heeren van Liemt en Bijvoet hebben zich hier ont popt als pleiters voor huurkoop en afbe taling. De heer B ij v o e t: Men doet het toch. met en zonder gemeentelijke radio-distributie. De heer van Liemt betoogde, dat men thans een goed toestel koopt voor 160, wat verleden Jaar nog 290 was. Wie zal zich met 4 stations tevreden stellen als je er 20 kan krijgen? Zelfs nu nog maken de fabrikanten groote winsten, woekerwinsten. Geroep: een aanklacht. De heer van Liemt- het 1$ geen aan klacht. het is een bekend feit. Bij de zieken huisverzekering was het iets anders, daar was geen concurrentie. Maar bij de radio is het anders, de gemeente zal nooit op kunnen tegen het groot radio-kapitaal. De raad zou een salto mortale doen als hij besluit tot ge meentelijke distributie. De heer Groencndaa 1 wees op het gevaar van het koopen van toestellen op af betaling. Mr. Gerritsz. wethouder van openbare werken, zei dat hij principieel aan den kant van den heer Reinalda staat. Maar spreker vreest, dat er voor een gemeentebedrijf geen voldoende aansluitingen zullen zijn. Dat zou dus een gevaar voor de gerheentelijke exploi tatie zijn. Spreker ls voor het onderzoek dat de heer Reinalda wil, maar onder beding, dat er wordt afgezien als er geen voldoende aan sluitingen komen. Overheidsexploitatie mag niet op een mislukking ultloopcn. De heer B IJ v o e t is ook overtuigd van de kanker der afbetaling. HU zou niet wenschen, dat de indruk gewekt zou worden, dat hU bet huurkoopsysteem zou aanbevolen hebben. De heer Roodenbur g, wethouder, meende te mogen constateeren. dat het plei dooi van den heer Reinalda voor de gemeen telijke distributie, niet zoo warm was als bij het vroegere debat. Hij ontraadde den raad nog eens om zich uit te spreken voor gemeen telijke distributie. De heer Reinalda zei. dat zyn motie ten doel heeft om zich uit te spreken voor gemeentelUke distributie als er voldoende aansluitingen zijn. Er kan eerst over a ge stemd worden <ztch uit tc spreken voor de gemeentelijke distributie) en dan over b .een enquête te houden). De motie Peper om zich uit te spreken voor gemeentelUke radio-distributie werd verwor- l>en met 22 tegen 12 stemmen. <Voor stem den de S.D.A.P. en de communisten). Daarna werd gestemd over b van het voorstel Reinalda. Dit werd aangenomen met 19 tegen 15 stemmen. Voor stemde de S.D.A.P. en de communisten, alsook de heeren Klein, Loerdkker, van de Kamp, Boes, Castricum en Visser. Mr. Slingenbe r g: Wat heeft de raad nu besloten? Moeten wij een enquête houden als men tegen gemeentelUke distributie is De heer Joosten: De bedoeling was. dat als uit de enquête blUkt. dat er vee! gega digden voor distributie zUn, de raad alsnog de zaak eens bekUken zal. De heer van Liemt: wU gaan dan een enquête houden ten bate van de particuliere concessionarissen. De heer Loerakker: ik hoor dat de heer Sllngcnbcrg gezegd heeft, dat het raads besluit niet uitgevoerd kan worden. De be doeling van het voorstemmen was evenwel om als er voel gegadigden zUn nog eens te overwegen hoe wij het beste aan die verlan gens tegemoet kunnen komen. Ingekomen stukken. Gesteld werd ln handen van B. en W. om prae-advies een verzoekschrift van Kerk voogden der Ned. Hcrv. Oemeente om be schikbaarstelling van een bedrag als bUdragc ln de kosten van restauratie der Bakenesscr- kerk. Ingekomen was een brief van G Groonc- veld e.a.. houdende mededeeiing. dat zU bU Gedeputeerde Staten van Noordholland in beroep zUn gekomen tegen het raadsbesluit van 24 September 1930. voor zoover betreft de onbewoonbaarverklaring van de perceelen De Witstraat 10 en 12. Benoemingen. Benoemd worden: a. Tot lid der commissie voor de sub sidies: de heer Baas sidles: b. Tot tijdelijk leeraar aan het Gemeente- lUk Lyceum: B. J. Garssen. c. Tot tUdelUke leerkrachten aan de H.B.S. A met 5-Jar. cursus: H. J. Nauta. H. Zanen en Mevr. J. L. van Sluis—Barbiers. d. Tot tUdelUk lecrares aan de Middelbare

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 19