HOLLANDSCH ZWITSERSCHE REEPEN DE UITBARSTINGEN VAN DEN STROMBOLI. STADSNIEUWS e©iiyoH|B spbrbh INGEZONDEN DE MYSTERIEUSE VERDWIJNING. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 16 OCTOBER 1930 Verscheidene slachtoffers. (Bijzondere correspondentie). LIPARI, October. De Stromboll is de eenige, onafgebroken werkende vulkaan van Italië. Wegens de slechte verbindingen en omdat hij geen ster In den Baedeker heeft, wordt hij evenwel maar zelden door toeristen bezocht. Strom boll is misschien de eenzaamste en rustigste plek van Italië. Op de Oostelijke punt van het eiland ligt de plaats San Bartolomeo. Wat het karakter van het landschap betreft een stuk Noord-Afrika: de blinkend witte hulzen met vlakke daken gelijk kubussen op elkaar gestapeld op de zwarte rotsen. Witte koepels van de kerken, steil boven de zee oprijzend de donkere overblijfselen van een ouden wind molen. Men denkt aan Delacroix' ..Les cótes du Maroc". Tegen den donkeren top van den kegelvormlgen berg vlijen zich wijngaarden, onderbroken door eenige olijven en geschei den door brem. Aan de steile Oostelijke hel ling hangt de kleine plaats Ginostra. Tus schen >deze beide dorpen gaapt de wonde van den berg. de „Sciarsa del fuoco", een reus achtige helling vol puin, waarlangs gewoon lijk de steenmassa's, die de vulkaan uitwerpt naar de zee rollen. Het geheele eiland telt iets meer dan duizend bewoners. Hun leven ls uiterst eenvoudig; door «de winterstormen zijn zij dikwijls weken lang van het verkeer afgesneden. Menschen van honderd jaar zijn geenzeldzaamheid, wel echter Jonge man nen, die tegenwoordig bijna allpn naar Amerika of Australië emigrecren. Herhaaldelijk heb ik den top van den berg beklommen, van het hoogste punt (926 M.) heeft men een goed overzicht over den kra ter. Het Indrukwekkendst was voor mij de be stijging kort na de groote uitbarsting van 1924. Uit de diepten van den krater steeg een rumoer op als dat van een reusachtlgen hoogoven Zes openingen waren op verschil lende wijzen aan het werk. Boven de eene stond voortdurend een groote steekvlam, de tweede wierp met korte tusschenpoozen en met groot lawaai gloeiende blokken en groote hoeveelheden „rupilll" uit, een andere opening vergenoegde zich er mede, onheil spellend te blazen, uit andere stegen rook pluimen op. Prachtig waren des nachts de opstijgende vuurzuilen. De uitbarsting van 11 September J.l. was de he vies te sedert tientallen jaren. Ik werkte op dien bijzonder heeten dag in mijn huis te Linari. ongeveer veertig K.M. hemelsbreed van den Stromboll verwijderd, toen tegen tien uur twee snel op elkaar volgende exolo- sies de wanden lieten beven. In de richting' van het eiland Stromboll steeg een geelwitte dichte rookmassa hemelwaarts, ontplooide zich allengs waaiervormig als de bladeren van een palm, om geleidelijk, naar schatting op een hoogte van meer dan 2500 Meter den be kenden pijnboom vorm aan te nemen. Uit Llpari werden terstond hulpexpedities, doktoren en mlljtairen, gezonden. Eerst tegen den middag kregen eenige nartlculleren toertomminl. er heen te gaan. Het eiland is op dat. oogenbllk in een zwarte rookwolk ge huld. lange rookpluimen drijven in de rich ting van de straat van Mersina. Eerst op kor ten afstand onderscheidt men het strand en de met a?ch bedekte hulzen. De bevolking schijnt volkomen kalm te zijn. Uit verschil lende verklaringen valt geleidelijk het ver loop en den omvang van de ramp af te lel den. In den vroegen morgen steeg uit den krater buitengewoon dikke rook op. Daardoor was men gedeeltelijk op zijn hoede, toen de exnlosle geschiedde; er waren op dat oogen- blik maar weinig menschen op het veld werkzaam de wijnoogst was reeds ge ëindigd en allen sloten zich onmiddellijk in hun huizen op. Een dichte regen van gloeiend zand en steen»n zette de omgeving minutenlang in volslagen duisternis. Door een van de bergspleten stortte een lawine gloeiend zand in zee, vruchtbaar land ver nietigend. Toen *zlj de zee bereikte, vormde zich een kleine delta; eenige booten verbrandden. Groote steenblokken vernietigden enkele huizen in Ginostra. Op het open veld kan ik talrijke kale. omgewoelde plekken consta- teeren, waar dergelijke blokken zijn verdwe nen; daar zij van een hoogte van meer dan duizend Meter vallen, ls hun kracht geweldig en zij graven zich bijpa spoorloos in de aarde, De slachtoffers, zes dooden en onge veer twaalf gewonden, waren lieden, die zich niet voor den regen van vuur uit de voeten hadden kunnen maken. Enkelen waren ge heel verkoold. Een vrouw verdween spoor loos In de gloeiende stoflawlne. Een oude man werd aan het strand door de branding bereikt, doordat de zee tengevolge van den schok sterk begon te golven. Groote stukken vruchtbaar land zijn kaal en zwart. Een toe rist, die gedurende de uitbarsting den krater wilde bestijgen, ontkwam aan den dood door onder een vijgenboom te vluchten, die merk waardigerwijze ongeschonden bleef. Des avonds stak een heftige sirocco op en liet de bijna ondragelijke hitte nog toe nemen. De lucht was vol van allerlei gassen en van de geur van verbrande cactusvijgen. Voor het middagmaal waren er half verkool de kippen. De storm blies groote stofwolken ver weg boven de zee. Een zeilboot, waarop zich on geveer dertig bijzonder verschrikte bewoners van Stromboli hadden ingescheept, raakte haar orienteering geheel kwijt, eveneens een motorboot van de regeering. Eerst twee dagen later kwamen van beide berichten uit Ca- labrië. Een bestijging van den berg zal eerst na regen mogelijk zijn. Professor de Fiori, de specialist voor de bestudeering van de ..aeolische" vulkanen, verklaart, dat er op het oogenbllk verder niets te vreezen valt, maar de werkzaamheid van den vulkaan ln het ge heel bevindt zich in stijgende lijn. (Nadruk verboden). E. H. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen bij; Blaauw, Breestraat 5rood, autosleutel; Wflkes, Zomervaart 158 rd., bril; Vasblnder. Corn. Schoonstraat 19, boekje met bankbiljetten: v. Steijn, Nieuwe Spaam- wouderstraat 22, boord: van Dam, Gasthuis laan 34, cape; Wit. Cornelissteeg 3, stropdas; Bur. van Politie. Smedestraat, hoed, notitie boekje portefeuille met inh. portemonnaie met lnh.; Heeres. Alb. Thijmlaan 21, handschoen; Boerrigter, Bisschop Ottostraat 31, handschoe nen; van Dam, Gasthuislaan 34, jas; Kennel Fauna, zwart-witte kat. Mantel, Leidscheplein 22zw., kinderwagen; Zijlstra, Diaconiehuis. Jansstraat 36, manchetknoop; Hoes Leidsche- straat 64, thee en koffie; De Groot, Byzan- tiumstraat 52. portemonnaie met inh.; Har- denberg, Lootsstraat 11, kinderportemonnafe; Schmitt Matze. Amsterdamstraat 36. pakje met Inhoud; Enberink. Haarlemmerliedestr. 44 zw., rijwielbelastlngplaatje; Kroeze, Graaf Willemstraat 12, ïdem; Egelenberg, Bosch en Vaartstraat 8. schrift; Aarts, Barbarossastr. 34. sokken; Tol, Ursulastraat 3rood, taschje. Terug te bekomen bij: Smink, Hofmeijer- straat 31. boek. v. Eijk, NB. Spaarne, bootje. Dieverst, L. Lakenstraat 20r"d-, boek. Booms, Leldschestraat 55. ceintuur. Borger. Engelsz- straat 46, duimstok. Druif, Kruisstraat 68, handschoenen, v. Maanen, Zijlweg 115. bruine hond (pincher). Goes, Berkenlaan 10. grijs witte kat. Bourgonje, Jansstraatö, mondorgel. Bur. v. Politie, Smedestraat, kinderportemon- naie met inhoud. Bennink, Frans Halsstraat 26zw., rijwielbelastlngplaatje. v. d. Veer, Bïl- derdijkstraat 13, Idem. Booms, Rijksstraat weg 543, idem. Wijman, K. Heiligland 75zw., ringetje. De Vries, Staringstraat 26. radio lamp. Osdam, Spaarndamscheweg 15, roei boot. Brouwer, Botermarkt 29, rijwiel. Diaco- nessehuis, Hazepaterslaan, rolgordijn. Leger des Heils, Spaarne, rijwielbinnenband. Ane- ma, 2e Hoogewoerddwarsstr. 48, autosllnger. v. Leeuwen, Zijlsingel 6, sierspeld. Broekman, KI. Houtweg 5, tang. Drijver, Kleverpark straat 5. idem. Tholen, Oranjeboomstraat 182, voetbal. Kooistra, KI. Heiligland 51, zak mes. GEREFORMEERDE JEUGDCENTRALE. De Gereformeerde Jeugdcentrale voor Haarlem en Omstreken houdt ter gelegen heid van haar zes-jarig bestaan op Vrijdag avond 17 October in het gebouw „Bloemhof" een feestelijke jaarvergadering met mede werking van een gemengd kwartet en eenige musici uit de leden der aangesloten vereeni- gingen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel DE Dagelijks zien wij hem. zooals hij steeds voorkomend en hulpvaardig zijn niet altijd zoo gemakkelijk beroep waar neemt. Hij weet echter ook, dat hij Aspirin-Tabletten tegen verkoudheid en rheumatische Cijnen, welke vooral juist hem ij de uitoefening van zijn be- .roep bedreigen, eenvoudig niet kan missen. BLOEMENDAAL'S VUIL OP HAARLEMSCH TERREIN. Een belt, die schadelijk is voor de Volksgezondheid. DE ZAAK VOOR DE RECHTBANK. Hedenmiddag zou voor de Arrondlssements rechtbank te Haarlem in hooger beroep die nen een zaak, die van groot belang is voor de Volksgezondheid. De pachter van den vuil nisophaaldienst in de gemeente Bloemendaal. de heer G. Hulsebosch, heeft sinds 1 Januari een stuk land gepacht van een particulier te Haarlem, waarop hij het opgehaalde vuil stort. Dit land ligt onder de gemeente Haar lem. tusschen de Delft en de spoorbaan Haar lemVelsen, iets ten Noorden van het sta tion Bloemendaal en ten Zuiden van de Jan Gij zenvaart. Na de ophooging is het bestemd voor bouwland, als hoedanig de heer Hulse bosch reeds gedeelten onderverhuurd heeft. Er wordt o.a. kool op geteeld. Gebleken is echter, dat deze vulLstorting op een open terrein, zonder dat er iets anders aan gedaan wordt, dan dat het vuil afgedekt wordt met een laagje aarde groot nadeel voor de volksgezondheid meebrengt, daar de aldus geschapen vuilnisbelt een kweekplaats werd van ratten, de wind en vogels het vuil verspreidden en het water in de slooten er van doordrenkt werd. Hoewel het terrein vrij ver van de bebouwing ligt, was de overlast voor hen, die er het naaste bij woonden todh groot. Dat is allereerst een aantal spoorweg arbeiders. Deze kweeken groenten in tuintjes langs de spoorbaan, doch ten gevolge van het overwaaien van vuil op de bladeren is de groente ongeschikt voor de consumptie ge worden. Voorts zijn het de villabewoners in Bloemendaal, die klagen over de verontreini ging. Bovendien nadert de Haarlemsche be bouwing meer en meer deze plaats, zoodat de aanstaande bewoners van nieuwe wijken in het Noordelijk stadsdeel zich mogen voor bereiden op een allesbehalve aangename om geving. De offlcieele Bloemendaalsche belt bij Santpoort is nagenoeg niet meer in gebruik. Een en ander is aanleiding geweest voor de Gezondheidscommissie voor de plattelands gemeenten om Haarlem, welke gevestigd is te Bloemendaal, en waarvan mr P. Tideman secretaris is, om de zaak bij het Kantonge recht aanhangig te maken De pachter van den ophaaldienst werd daarop vervolgd op grond van het niet hebben van een vergun ning Ingevolge de Hinderwet, tot het bewa ren en verwerken van vuil. Eenige maanden geleden heeft de kanton rechter hem deswege veroordeeld tot een geldboete van f 50. Verdachte meende echter, dat hij voor het ln cultuur brengen van gronden geen ver gunning noodig heeft en wenscht dit thans door de rechtbank te zien uitgemaakt. Verdediger is mr. Suetonius te Amsterdam. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk- Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug» gegeven. EEN STIEFKIND VAN BLOEMENDAAL Geachte Redactie, Met veel belangstelling nam ik kennis van de publicatie, in het avondblad van Haar lem's Dagblad, dato 13 October 1930, 2de blad, vóórpagina, van de Gemeente-begroo- ting van Bloemendaal. Als forens, wonende in het schoon e Bloe mendaal, interesseert mij natuurlijk het fi nancieel wel en wee dier gemeente. De begrooting lezende, kwam ik tot den post: Onderhoud van wegen en voetpaden 120.000.uitgetrokken voor het jaar 1931. Eén en een vijfde ton ten behoeve van het onderhouden van wegen en voetpaden! Ja, Bloemendaal ls nog eens een gemeente die voor hare wegen en voetpaden wat over heeft! Nog dezer dagen trof het mij hoe goed wegen en paden in Aerdenhout worden verzorgd. In het algemeen kan men dan ook niets dan lof hebben voor hetgeen de gemeente Bioemendaal aan wegen en paden doet onder de energieke leiding van den wethouder voor P. W., den heer J. C. Laan. Edoch, deze ge meente heeft blijkbaar hier en daar hare stiefkinderen, die minder goed of in het ge heel niet worden verzorgd. Eén dier stiefkinderen is de Oranje Nas- saulaan, eerste gedeelte, nummers 1 t.m. 65 en 2 t.m. 66. Het is het stuk der Oranje Nassaulaan, dat nog steeds sinds 1924 is af gesloten door een sloot, waarover meermalen reeds publicaties in de bladen verschenen Dit stiefkind verkeert, wat wegdek en voora: wat voetpaden betreft vergeleken bij hare zuster, de Oranje Nassaulaan ln het ver dere gedeelte van het zoogenaamde ..Oranje- park" over de sloot in een deplorabelen staat. In het wél door de gemeente onder houden gedeelte der Oranje Nassaulaan (dal betreft de hulzen genummerd 67 en hooger en 68 en daarboven) treft men aan buiten gewoon goede straatwegen met daarover een macadamlaag. Men vindt daar voortreffelij ke voetpaden van gestampte schelpen. Men bewondert daar de keurige lantaren-palen, die 's avonds voldoende verlichting geven. Over de ongelijke, ellendige bestrating van de Joan Willem Frisolaan gaande naar ons afgesloten gedeelte Oranje Nassaulaan breekt men, vooral des avonds, bijna z'n hals over uitstekende (men leze niet uit- s t e kende) steenen en putjes in de voetpa den. Dit stiefkind van Bloemendaal wordt des avonds verlicht met een soort glimi worm-verlichting, waarbij men, zorge men niet voor eigen verlichting buitenshuis, moei te heeft z'n eigen huis te vinden. Aan het eind van dit stuk Oranje Nassau laan stoot men op de beruchte, vieze sloot. Naar de laatste berichten, die druppelsge wijze doorkomen, zal die sloot dan eindelijk wel eens overbrugd worden, wanneer de ont eigening haar beslag zal hebben verkregen, op welk feit men echter nog wel weer den noodlgen tijd zal kunnen wachten, wanneer men let op de omstandigheid dat wij de bewoners der laan reeds gedurende onge veer zes jaren hebben gerequesteerd om het eindelijk zoover te krijgen. Werkelijk, dit gedeelte van de zoo wèl onderhouden gemeente Bloemendaal vormt een frappante tegenstelling met andere harer wijken, en hierover kan men stellig niet de loftrompet steken op wethouder Laan. Wat dan wel de oorzaak van deze veron achtzaming is? Uit mijn uitgebreid dossier over deze aan gelegenheid, loopende vanaf Mei 1925, blijkt, dat het Gemeentebestuur van Bloemendaal op 23 Juni 1925 naar aanleiding van mijn particuliere vraag antwoordde, dat zoowel de Oranje Nassaulaan als de Prins Hendrik laan toen wegen waren, die aan particulie ren toebehoorden, over welker verbinding de gemeente Bloemendaal geen zeggenschap had. Bij nader onderzoek bleek, dat van de zijde der gemeente Bloemendaal bij de op stelling van de overeenkomst met den oor- spronkeüjken eigenaar der gronden in de laan, waarlangs thans onze huizen en gronden liggen, den heer A. J. P. Janssen, een onvergeeflijke omissie (ik wil geen kras ser woord gebruiken) was begaan. In die overeenkomst met den oorspronkelijken eigenaar der gronden in het betreffende ge deelte Oranje Nassaulaan, kreeg de heer A. J. P. Janssen vergunning de straat aan te leggen, werd hem de verplichting opgelegd die straat te onderhouden, totdat hij die aan de gemeente Bloemendaal kon overdragen, zonder daarbij een bepaald tijdstip, waarop die overdracht uiterlijk moest plaats hebben, te noemen. Dientengevolge bleven en blijven wij bewoners van het afgesloten stuk Oranje Nassaulaan reeds zes jaren zitten met een INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Ct». por regel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 66 Cts. per regel. PEPERMUNT Het beste dagelijksche middel ter opwekkinq en verfrissching. toestand, die inderdaad in geen enkele gemeente ln ons goede Nederland zal be staan. Het gemeentebestuur van Bioemen daal tolereert zij het dan gedwongen door de bepalingen van genoemde overeenkomst naast zijn officieel uitvoerende macht, nog een andere, d;e van den heer A. J. P. Janssen, die, in verband met andere quaes- tiën, welke hij met de gemeente Bloemen daal heeft, zich blijft verzetten tegen over name door de Gemeente van onze straat, op grond van genoemde, door één der functio narissen der Gemeente slecht geredigeerde overeenkomst. Wanneer wij dan lezen in de gemeente- begrooting van Bloemendaal, dat een som van 120.000.— uitgetrokken is voor onder houd van wegen en paden, dan zuchten wij, stiefkinderen, in de afgesloten en n;et- onderhouden Oranje Nassaulaan: ..Jawel, daar zal voor onzen weg en paden wel geen guldentje op - overschieten De gemeente Bioemendaal verschuile zich ten deze niet achter een non-possumus. In dien dan inderdaad aan dezen belachelijken toestand niet een eind kan worden gemaakt dan behoort het gemeentebestuur van Bloe mendaal, desnoods met de slecht geredigeer de overeenkomst in de hand, den eigenaar der gronden jn onze laan te dwingen dit ge deelte der Oranje Nassaulaan in even goe den staat te onderhouden als de gemeente Bloemendaal dat zelve doet met het andere gedeelte der Oranje Nassaulaan. Wij hebben toch recht op een gelijke behandeling als de overige ingezetenen onzer gemeente! Ik hoop door deze regelen de publieke en niet het minst de officieele aandacht eens op deze zaak te hebben gevestigd. Moge zoo dat noodig zal zijn het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland, casu quo Gede puteerde Staten van Noord-Holland, zich eens met deze aangelegenheid bemoeien. Hoogachtend, A. H. BAKKER EUROPA'S GROOTSTE GRAANSILO. Woensdagmiddag is de nieuwe graansilo van de Graansilo Mij. aan de Maashaven te Rotterdam geopend. Het gebouw ls het groot ste graanpakhuis van Europa. Rotterdam is thans de belangrijkste graanhaven van het continent. BEHOOVING IN EEN AUTO. Voor de Rechtbank te Arnhem stonden Dinsdagmiddag terecht de 24-jarige Maria L. en de 27 jarige Elisabeth S. woonwagenbe woonsters en de kooplieden V. en K. uit Nij megen. Ze hadden in Augustus den landbouwer B. uit Bemmel in een auto laten meerijden en in den wagen hebben de vrouwen B. van 400 beroofd. Het O.M. eischte tegen drie der verdachten een jaar gevangenisstraf en vroeg voor V. vrijspraak. Uitspraak 21 October. EEN BIJZONDER JUBILEUM. De N.R.Ct. maakt melding van een merk waardig jubileum. 21 October 1880 vormde een negental Leidsche studenten in een Jan Plezier een club. Deze club bestaat nog steeds en Dinsdag zal het gouden feest gevierd worden. De leden zijn: dr. A. van der Willi gen, arts, geneesheer te Velp; mr. G. Keiler, journalist te 's-Gravenhage; mr. F. E. Pels Rij eken, advocaat en procureur te Breda; mr. A. Slotemaker L-Hzn., vice-president van het gerechtshof te Amsterdam; mr. H. P. Berdenis van Berlekom, oud-directeur der Rijksverzekeringsbank; mr. J. Bool, oud gemeente-secretaris van Utrecht; mr. R. A. H. M. Romme, lid van den Raad van State; Mr. G. 8. Brantsma, oud-secretaris van den Cultuurraad op Deli, en mr. H. J. Matthes, oud-raadsheer in het Hooggerechtshof van Nederl.-Indlë. NEDERLANDSCHE TRAMWEG- MAATSCHAPPU. Naar wij vernemen heeft de minister van Waterstaat goedgevonden, dat aan dr. A. van Eldik te Heemstede wordt opgedragen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van verlaging van bijdragen door de directie en personeel van de Nederlandsche Tram weg Maatschappij te storten ln het pensioen fonds van het personeel in vasten dienst der maatschappij. Deze bijdragen beloopen thans 15 1/2 pro cent van de loonen, die aan dit personeel worden uitbetaald. FEUILLETON 22) „U kunt gelijk hebben" stemde Miss Morrow toe. „Ik weet dat ik gelijk heb. En laat me u nog iets anders zeggen ik wil er by zijn als u met Gloria Garland spreekt. Dat moe; u nu maar goedvinden". „Het zal me genoegen doen als u er bij tegenwoordig ben. Miss Garland is op 't oogenbllk onderweg om ons op 't kantoor be neden op te zoeken". „Prachtig. Ik ga eerst eens even met dat hullende dametje praten. Laat u 't me maar weten als Miss Garland komt, als ik er nog niet mocht zijn Ik ben al dertig jaar in dat werk geweest, Miss Morrow en geen districts afgevaardigde kan me verdringen. Als ik 'n onderzoek leid, dan doe ik 't ook". Hij ging de kamer uit. Ohan keek hem niet erg enthousiast na. „Wat ls de donder luid, en wat regent 't weinig", mompelde hij voor zich heen. „Wc moesten maar liever naar 't kantoor gaan", stelde Kirk voor. „Miss Garland kan ieder oogenbllk komen". Ze gingen naar beneden. De zon scheen helder in de tusschenkamer; de gebeurte nissen van den, nu voorbijen mlstlgen avond, leken een boozen droom. Kirk ging aan z'n bureau zitten, deed een lade open en over handigde Chan 'n paar courantenuitknipsel.s. „Wilt u die soms inzien?" vroeg hij „Zoo als ik u vanochtend vertelde, scheen Sir Frederic niet alleen belang te stellen In Eve Durand, maar eveneens in andere verdwenen vrouw en". Chan las de uitknipsels aandachtig door en legde ze op 't bureau. Hij zuchtte zwaar. „Een yer reikend geval", merkte hij op. en zweeg langen tijd. „Een rdadsel, zelfs voor u", zei Kirk ten slotte. Chan schrikte Ineens op. „Pardon, wat hebt u gezegd?" „Ik zei, dat zelfs de beroemde sergeant Chan, er op 't oogenbiik geen gat in ziet". „O ja, Ja, Inderdaad. Maar ik dacht niet aan Sir Frederic. Een kleiner, minder belangrijk wezentje, hield m'n gedachten bezig. Zonder mankeeren moet ik aanstaanden Woensdag met de boot naar den kleinen Barry Chan gaan". „Ik hoop dat u zult kunnen", zei Miss Mor row met een glimlach. „Niet veel mannen zijn tegenwoordig zoo verknocht aan hun ge zin". „Ah, dat begrijpt u niet", zei Ohan. „Gij menschen van 't vasteland Ik heb opge merkt wat 't tehuis voor u ls. Een niet par ticulier appartement, een duivennest om in te sluipen, als 't dansen of de rit met de auto is afgeloopen. Wij Chlneezen zijn anders Liefde, huwelijk, tehuis wij hechten nog steeds aan zulke ouderwetsche dingen. Ons -.ehuis ls een heiligdom, waarin we ons terug trekken, waarin de vader hoogepriester is en 't vuur op 't altaar helder brandt". „Dat klinkt aangenaam", merkte Barry Kirk op. „Vooral dat aangaande den vader. Tusschen haakjes, ik moet m'n naamgenoo: 'n telegram sturen en hem gelukwenschen". Miss Gloria Garland verscheen in het buitenste kantoor en Kinsey bracht haar naar de tusschenkamer. Ze maakte niet zoo veel opgang ln 't helder'» daglicht, als ze bij de door kaarsen verlichte, dinertafel had ge daan. Er waren rimpeltjes bij haar oogen. en haar leeftijd keek, door de vele schoonheids middelen heen, om den hoek. „Ziezoo, daar ben ik. Mr. Kirk". zei ze „O, Miss Morrow en Mr. Chan, ik ben 'n wrak, ik weet het. Die zaak van gisterenavond heeft me kwaad gedaan zoo'n innemend man, die Sir Frederic. Is is er al iets ont dekt is er al een bewijsstuk gevonden?" „Niet van beteekenis, tot nu toe", antwoord de Kirk. „Ga als 't u blief, zitten". „Eén oogenbiik", zei Miss Morrow, „ik moet kapitein Flannery nog halen". „Dat zal ik doen. aLs u 't goed vindt," zei Chan en spoedde zich weg. Hij stiet de deur van 't Importeurskantoor open. Kapitein Flannery stond daar met een rood en kwaad gezicht en voor hem zat Lila Barr, alweer in tranen. De kapitein keerde zich met *n zwaai om. „Ja?" beet hij Chan toe. „Men heeft u noodig, kapitein", zei Chan. Miss Garland is er". „Goed". Hij wendde zich tot het huilende meisje. „Ik wil u nog eens spreken, Jonge dame". Zij antwoordde niet. Hij volgde Chan de kamer uit. „U schijnt ook eenig succes als tranen- verwekksr te hebben", meende Chan. „Ja. zij is de gemakkelijkste huilebalk, die ik dit jaar nog ontmoet heb. Ik ben nier. al te zacht met haar geweest. Dat loont de moeite niet". „Uw methode had natuurlijk verbazend succes?" „O, ze bleef bij haar verhaal. Maar u kunt me gelooven ze weet meer dan ze vertelt. Er komen te veel tranen te voorschijn voor 'n onschuldige getuige. Ik wed op dit oógenbllk. om honderd dollar, dat ze Eve Durand ls". Chan haalde z'n schouders op. ..Mijn ras", zei hij, „heeft 'n groqt vermaak in gokken Om me niet te ruïneeren. ben ik verplicht, om zelfs gemakkelijke methodes om te winnen, links te laten liggen". Kapitein Flannery kwam weer tot z'n geliefkoosde vraag terug. „Is dat zoo?" ant woordde hij, toen ze Kirk's kantoor binnen gingen. Toen ze allen ln 't vertrek waren, deed Barry Kirk de deur dicht achter den ge- interesseerden Mr. Kinsey. Kapitein Flannery keek Gloria Garland aan. „Ik wilde u spreken. U weet wie Ik ben Gisterenavond ben lk boven geweest. Uw naam is dus Gloria Garland, is 't niet?" Ze keek hem wat onthutst aan. „Ja, na tuurlijk". „Hebt u uw waren naam gezegd, mejuf frouw?" „Wel, t is de naam dien ik al verscheidene Jaren heb gebruikt. Ik „O! Dus is 't niet uw waren naam?" „Niet bepaald, 't Is de naam dien ik aan nam". „Zoo, dus u hebt een naam gebruikt die niet de uwe was". De kapitein sprak op be- leedigenden toon. „Daar hebt u vermoedelijk uw reden voor?' ,Die had ik zeker". De vrouw keek hem met toenemende boosheid aan. ..Mijn naam was Ida Pringle en ik vond niet dat dit. in den schouwburg, goed zou klinken. Dus noem de ik mezelf Gloria Garland". „Heel goed. U geeft dus toe dat u onder eên voorgewenden naam leeft". ,,'t Kan me niet schelen hoe u 't uitlegt Heel veel tooneelspelers hebben een aan trekkelijker naam dan hun eigen aangeno men. Ik heb niets gedaan dat uw ruwheid kan rechtvaardigen". „Ik kan uw gevoelens best begrijpen", zei Miss Morrow, met 'n afkeurenden blik op kapitein Flannery. „Ik zal nu 't onderzoek verder voortzetten". .Dat zou ik gaarne willen", zei Miss Gar land warm. „Hadt u ooit Sir Fredirc Bruce ontmoet, eer u gisteren avond op 't diner van Mr. Kirk kwaamt?" informeerde Mis Morrow. „Neen, dat had ik niet". „Hij was toen dus voor u absoluut *n vreemde?" „Dat was hij zeker. Waarom vraagt u me dat?" „Hadt u geen particulier gesprek met hem. gisterenavond?" „Neen, geen enkel". Kapitein Flannery kwam naar voren, en opende z'n mond om te spreken. Miss Morrow hief haar hand op; „Een oogenbiik nog, kapitein. Miss Gar land. ik waarschuw u, da; dit 'n ernstige zaak is. U moet de waarheid vertelleu". ..Welhaar gedrag werd onzeker. „Wat doet u denken dat ik „Lieg? We weten *t", kwam Flannery als 'n bom er tusschen in. „U hebt 't koord van uw collier gisteren avond, op weg naar boven gebroken", ver volgde Miss Morrow. „Waar gebeurde dat ongeval?" „Op de trap de trap die van de twin tigste verdieping naar 't dak leidt". „Hebt u al uw parels teruggevonden?" „Ja, dat denk ik wel, Ik wist 't aantal niet zeker. Natuurlijk behoef ik u niet te zeggen dat 't slechts namaak paarlen zijn. Echte zou ik niet kunnen bekostigen". Miss Morrow deed haar handtaschje open en legde een enkele parel op 't bureau. „Herkent u die, Miss Garland?" „Wel wel. ja. Die behoort mij natuurlijk toe. Dank u vriendelijk. Waar—e— waar vondt u die?" ..We vonden haar", zei Miss Morrow lang zaam, „onder 't bureau in deze kamer". De vrouw bloosde en maakte geen tegen werping. Er heerschte 'n oogenbiik van zwijgende spanning. ..Miss Garland", ging 't meisje voort, „ik zou denken dat u liever moest wijzigen van tactiek en de waarheid zegge*»" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6