PI HIER IS UW NIEUWE DETECTOR „Ml Ml WATT" BUITENLAND Bruening leest de regeeringsverklaring voor. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 17 OCTOBER 1930 TWEEDE BLAD Eert document zonder verrassingen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. p«r re*®L De afgevaardigden gekalmeerd. Een groote hoeveelheid moties van wantrouwen Het merkwaardige artikel van den Franschman Hervé. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Op de agenda van de zitting van den Rijks dag stond gisteren het voorlezen van de regeeringsverklaring door den rijksdagpresi dent Bruening en voorts als hoogst belang rijke punten de voorstellen tot opheffing van de noodverordening, de moties van wan trouwen der Duitsch-nationalen, nationaal- socialisten en de voorstellen tot opheffing of herziening van het Youngplan, het wetsont werp inzake de schulddelging, de voorstellen inzake amnestieverleening enz. Onmiddellijk na de opening van den Rijks dag was het woord aan den Rijkskanselier dr. Bruening. De Rijkskanselier werd door de communis ten met een stormachtig geroep: „Weg met den hongerkanselierontvangen. Bruening begon daarna onmiddellijk met het voorlezen der regeeringsverklaring. Deze heeft echter in het geheel geen ver rassing opgeleverd. De afgevaardigden gedroegen zich dit maal bovendien bij uitzondering netjes De reactie op den stormachtigen Maandag! Dat de Nazi's met de relletjes die op hun rekening worden gezet, in hun maag zitten, is zeker. Elders in deze rubriek nemen wij een ver slag on van Bruening's rede. Vandaag zullen de debatten over de regeeringsverklaring ge opend worden. Het aantal moties van wan trouwen, dat later aan de orde komt, is intus- schen weer grooter geworden. De landvolks partij heeft er nog een tegen minister Cur- tius ingediend. Niet de minste zekerheid bestaat over de kansen van het kabinet- Bruening. Men is geneigd aan te nemen, dat het kabinet het met een kleine meerderheid zal redden, en dat diezefde kleine meerder heid den Rijksdag voor een betrekkelijk kor ten tijd naar huis zal sturen. Hoe dan ook deze toestand zich zal ontwikkelen, ze ker is het, dat er zeer onrustige maanden voor de boeg liggen. Het is hier wel de plaats om tevens gewag te maken van een merkwaardig artikel van den hoofdredacteur van den Fransche natio nalistische „Victoire", Gustave Hervé. Brue ning heeft op min of meer pathetische ma nier geklaagd over de toekomst van de jon gere Duitsche generatie en over het feit, dat de jeugd zich op moet winden, omdat de vroegere geallieerden zich niet houden aan het verdrag van Versailles, op het punt van ontwapening. Hervé bewijst dat hij aan Bruening's kant staat, omdat hij den moed heeft gehad te schrijven, dat het noodzake lijk is dat het verdrag van Versailles herzien wordt. Hij verklaart onder anderen ronduit dat Fankrijk in geval van niet-herziening verantwoordelijk geacht mag worden voor een eventueelen volgenden oorlog. Hervé be pleit voorts annuleering van Duitsche schul den, zoodra de Vereenigde Staten de geal lieerde schulden schrappen. Hervé heeft den wortel van het kwaad wel aangetast. L. A. Duitschlarul Bruening's rede. De kanselier begon zijn rede met te doelen op de ernstige economische crisis, die zich niet alleen tot Duitschland beperkt. ,.Gij zult van de Rijksregeering niet verwachten, dat zij zich bezig houdt met de zaken van het verleden (tumult bij de communisten). De Rijksregeering stelt een economisch en financieel program voor, waarmede zij de ernstigste gevolgen van de economische crisis hoopt tegen te gaan. Voorwaarde voor de uitvoering van het economisch en financieel program is het handhaven van de noodver ordening, die 'de Rijksregeering op 26 Juli 1930 heeft afgekondigd. Bij het latenvallen van de noodverordening zouden de economi sche en politieke moeilijkheden niet te over winnen zijn. Tegen verwijzing naar een com missie, welke ten doel heeft verbeteringen in het doel van de verordening aan te bren gen, heeft de regeering geen bezwaar". De Rijkskanselier betoogde verder dat de ernstige moeilijkheden slechts door buitenge wone maatregelen kunnen worden opgelost. Hij zeide, dat vele Duitschers door gebrek aan vaderlandsliefde hun gelden in het buitenland hebben ondergebracht (hoort, hoort). .Deze houding van een gedeelte van het volk hebben de financiën van het land em s' 'g benadeeld. Anders zou de Duitsche geld markt wel in staat zijn geweest aan onze dringendste financieeie behoeften .te vol- Nu' waren wij evenwel genoodzaakt ons tot het buitenland te wenden. Van het buiten land hebben wij de noodzakelijke middelen op bevredigende voorwaarden verkregen op voorwaarde, dat de machtiging tot het op nemen en het aflossen van de leening wet- te'ijk wordt vastgesteld. Ik richt tot u, mijne heeren. den eisch, dat hetzelfde vertrouwen in het Duitsche economische leven en in de regeerinz gesteld wordt als door het buiten land (tumult en levendig geroep van rechts jen bij de communisten), De Rijksregeering heeft haar saneer in gs- program reeds gepubliceerd. De grondslag is een in evenwicht zijnde be grooting voor 1931, het zelfstandig maken van de werkloosheidsverzekering, spaarzaam heid op alle gebied, ook bij de salarissen (on rust), vereenvoudiging van de bestuursinrich ting, in het bijzonder op het gebied der belasting, en voorbereiding van een defini tieve financieeie regeling, waarbij aan de ge meenten de verantwoordelijkheid wordt opgelegd voor het innen der gelden. De Rijks regeering wenscht geen permanente verla ging van het loonpeil, doch zij wenscht in ieder geval den onhoudbaar geworden toe stand te regelen. Dit is niet te bereiken, wan neer ook niet een zekere bewegelijkheid in de salarissen en loonen gebracht wordt. Alle lagen van het Duitsche volk moeten een offer brengen (geroep bij de communisten: „doch de belastingen op het bezit worden verlaagd!") Wij hebben verder ook noodig de medewer king der beambten (de communistische af gevaardigde Torgier: „Steeds weer de oude schande!"). De beambten zullen het offer brengen ondanks de hetze uit vele kringen (onrust links, geroep bij de communisten). De communistische afgevaardigde Moericke wordt tot ae orde geroepen). De regeering zal onrechtvaardige aanvallen op de be- ambtenklasse afwijzen. Wij kunnen, aldus Dr. Bruening, geen socia,le politiek in het lucht ledige voeren. Een bioedarme financieeie toe stand en een ineengestorte staatshuishouding zouden niet meer in staat zijn goede sociale politieke wetten door te voeren". In het vervolg van zijn rede in den Rijks dag zeide de Rijkskanselier Dr. Bruening, dat de regeering energiek aanpassing van het economische leven zal eischen en zoo noodig, tot dwangmaatregelen zou overgaan. De re geering is zich ook bewust van den ernst van den toestand in den landbouw de bescher ming van den landbouw beschouwt zij als een van de dringendste geboden. Zij zal den land bouw beschermen tegen overstrooming van buitenlandsche producten. Tegelijkertijd zullen echter ook in het buitenland maat regelen voor den afzet worden genomen. De dringendste maatregelen zijn bij de noodverordening geregeld. Het hoogste doel in de Duitsche binrien- en buitenlandsche politiek, verklaarde de Rijks kanselier verder, zal zijn, het verkrijgen van de Nationale vrijheid en de gelijkgerechtig- heid van Duitschland. (Heftige interrupties der Nationaal Socialisten. De afgevaardigde Strasser wordt tot de orde geroepen) De weg om dit doel te bereiken zal evenals tot dusver de weg van den vrede zijn. De rijksregeering wijst een politiek avontuur van de sand. Sinds het vorige jaar, toen het rapport van de Schadevergoedingscommissie werd vastgesteld, is de algemeene economi sche toestand in Duitschland en in de geheele wereld van maand tot maand slechter ge worden. Duitschland, dat reeds moeilijke tijden van politieke, sociale en economische stoornissen achter den rug had, is zonder economiche en financieeie reserves in een nieuwe depressie geraakt. Des te ernstiger zijn bij ons de gevolgen van de economische wereldcrisis. Deze ontwikkeling mag er in geen geval toe leiden, dat het Duitsche volk van den socialen grondslag van zijn bestaan wordt beroofd. De onmiddellijke taak van het Duitsche volk is alles te doen wat m zijn vermogen is, om de orde in eigen huis te handhaven (tumult van links en rechts). Uitvoering van het regeeringsprogram der regeering is daarom een voorwaarde. De an dere landen mogen echter voor de diepere oorzaken van de ontwikkeling in Duitschland niet de oogen sluiten. Onze jonge generatie denkt, als in volle onzekerheid, aan haar toe komst. (Opnieuw tumult en geroep rechts en links). Wat ons volk en lji het bijzonder de jeugd het diepste opwindt, is het feit dat na de eerste ernstige teleurstelling over de pun ten van Wilson, thans de bepalingen van het Verdrag van Versailles, in het bijzonder in zake de ontwapening, van de zijde van onze vroegere tegenstanders, niet worden uitgr- voerd. Dit is een onhoudbare t-oestand. De regeering zal binnen het verdrag van Ver sailles de verdediging van het land opbou wen. Zij zal zich steeds op het standpunt van verdediging stellen. (Bijval der meerderheid, tumult bij de communisten). Zij zal ervoor zorgen, dat de weermacht'vrij van de partijen en van de politiek als een eenheid gehoor zaam behouden blijft (opnieuw bijval). Komende tot het einde van zijn regeerings verklaring zeide Brüning, dat de regeering onder alle omstandigheden een toereikende ondersteuning van de werkloozen zal waar borgen. Zij zal te dien einde de wet op de arbeidsbescherming weer indienen, en tevens een mijnwerkerswet, een nieuwe regeling in zake de voorkoming van ongevallen en so ciale verzekering. Onze financieeie politiek, aldus spr., zal voor alles een belangrijke schrede zijn op den weg naar herstel van het economisch even wicht. Door tijdige en offervaardige samen werking van alle kringen van het economisch leven zal de waarborg moeten worden ver kregen, dat nog grootere en erstiger crises vermeden worden. Motie van wantrouwen tegen de Pruisische regeering verworpen BERLIJJN, 16 Oct- (V. D.) De Pruisische Landdag heeft hedenmiddag de Communis tische motie van wantrouwen tegen de Prui sische regeering verworpen met 233 tegen 198 stemmen. Engeland. Balwm s tarievenpolitiek. Baldwin is in den brief aan Neville Cham- berlin, waarin hij zijn politiek programma ontvouwt en die bijna aan een verkiezings Philips „Miniwalt" E 424, waarmede U een ENORME versterking bereikt. Vervangt Uw oude detector door Philips E 424 en Uw toestel wordt als herschapen 1 manifest doet denken, niet zoo ver gegaan als velen, op grond van een reactie op Ben nett's eerste rede voor de imperiale confe rentie, dachten dat hij al gegaan was. Reeds in die eerste reactie bleef Baldwin, ten aan zien van een tarief op levensmiddelen vaag. Ook zijn nieuwe program is op dit punt het onduidelijkst, aldus de N. R. Ct., al kan niet ontkend worden, dat de gedachten van den conservatieven leider-blijkbaar sinds kort een groote verandering ondergaan hebben. Ten deele herhaalt hij enkel wat hij vroeger al gezegd had. Het opmerkelijke is natuurlijk, dat hij zich, wat tarwe betreft, geen instem ming met het plan van een tarief op tarwe veroorlooft. Ten aanzien van dit product ver klaart hij zich slechts voorstander van het quota-stelsel, volgens hetwelk brood een be paald percentage Britsche tarwe bevatten zou, terwijl onderzocht moet worden of ook met betrekking tot de tarwe der dominions derglijke quota vastgesteld kunnen worden. In sommiae bladen wordt overigens beves tigd dat het feit. dat MacDonald hetzelfde stelsel aan de conferentie voorgelegd heeft, geenszins beteekent. dat de Britsche regee ring er zelf daarom voorstander van is. Baldwin wil trouwens naast het uotastelsel ook nog de garantie van een winstgeven den prijs voor tarweverbouwers. Men schat dat dit de Schatkist ongeveer zes millioen pond zal kosten. Daar Baldwin ook zegt, dat de conservatieven de belasting willen verlagen, hoopt hij dat geld blijkbaar ook in dit geval uit de door het tarief op buiteiflandsche tar we binnenkomende gelden te voldoen en zou den de buitenlandsche importeurs dus eigen lijk de garantie voor de Britsche tarwever bouwers betalen. Vervolgens herhaalt Baldwin zijn toezeg ging van een tarief op gerst en belooft hij ook doeltreffende maatregelen tegen buiten landsche vruchten en groenten en gesubsi dieerde haver. Baldwin spreekt daarbij van dumping en subsidies, maar de Herald leest hem dahrover de les. omdat hij niets zegt over den zeer sterk georganiseerden invoer van voedsel uit Holland. Denemarken en Frankrijk, die noch gesubsidieerd noch ge dumpt wordt. Het trekt verder de aandacht dat levensmiddelen toch niet geheel uitsluit. Immers, zegt hij, dat men van te voren geen mogelijkheid mag uitsluiten. Hij wil dus dat de kiezers hem bij de eerstkomende algemee ne verkiezingen op dit punt de vrije hand laten, terwijl hij inzake de industrie de door Chamberlain al geschetste politiek aan vaardt. nl. een onmiddellijke noodbescher- ming der Britsche bedrijven na het optre den van een conservatieve regeering in af wachting van een definitieve regeling, waar bij oek de bestaande of nog te maken han- delstractaten ter sprake zouden komen. Ten slotte: geen referendum en geen tweede al gemeene verkiezing. De Morning Post vindt dat dit alleen de heeren Beaverbrook en Rothermere tevreden moest stellen, maar althans Beaverbrook moet er niets van hebben. Deze praat van Baldwin's ongelooflijken brief en laat de Daily Express schrijven dat MacDonald en Balduin worstelen om het wereldkampioen schap in ondoeltreffendheid. De Daily Ex press besluit dat de zelfmisleiding van de conservatieve leiders niet nog verdere onhei len mag aanrichten. Beaverbrook eischt dus voor en na een ruiterlijke aanvaarding van een tarief op alle buitenlandsche, niet uit het rijk afkomstige, levensmiddelen. De News Chronicle zegt dat ook het quota stelsel alleen kan slagen, als de broodprijs dientengevolge stijgt. De Herald zegt dat Baldwin's program op een listige en roekelooze methode van indi recte loonsverlaging neerkomt. Zij noemt Baldwin's program reactionair en wreed, Jaar vergadering van de Liberale partij LONDEN. 16 October. (V. D.) Op de jaar- lijksche conferentie van de Nationale Libe rale Federatie te Torquay werd een resolutie aangenomen, waarbij de volledige onafhan kelijkheid der Liberale Partij opnieuw wordt vastgesteld en waarbij opnieuw den nadruk wordt gelegd op de handhaving der partij als afzonderlijke politiek eenheid in parle mentaire zaken. De Rijksconferentie. LONDEN. 16 October. (V. D.) Ofschoon de Rijksconferentie nog niet het stadium bereikt heeft, waarin beslissingen genomen kunnen worden, wordt goed opgeschoten met de be schouwingen. Er is een werkwijze aangeno men voor de leiders der delegaties voor de besprekingen in hun algemeen aspect, waar na voor detailonderzoek en het uitbrengen van rapport naar de commissies verwezen wordt. Op deze wijze werden de problemen be treffende de relaties binnen het Rijk onder zocht, waarna verschillende onderwerpen naar een commissie verwezen worden, gepre sideerd door Lord kanselier Shankey, welke reeds verschillende zittingen gehouden heeft. Intusschen zijn de leiders der delegaties wederom bijeengekomen, ten einde verder te beraadslagen over de voorstellen tot verbete ring van den handel binnen het Rijk. De voornaamste voorstellen, welke tot nog toe gedaan zijn en die thans in hun details onderzoclit worden, zijn de preferentietarie ven voor Rijksproducten met een speciale referentie op het Canadeesche voorstel, dat thans bestudeerd wordt door de betrokken departementen der Rijksregeering, vervol gens een systeem inzake de invoer in het Rijk vooral van tarwe met onderzoek naar de mo gelijkheid van uitbreiding hiervan tot andere producten, e.d. Het werk van den nieuwen minister voor luchtvaart. Lord Amulree, die wijlen lord Thomson is opgevolgd als minister van Luchtvaart, is reeds bezig een commissie te vormen voor een onderzoek naar de oorzaken van de ramp der R 101. Een mededeeling over de instelling van die commissie en de kwesties, die zij moet behandelen, zal binnenkort worden bekend gemaakt. Lord Amulree za\ ook de aan de nagelaten betrekkingen der slacht offers toe te kennen vergoedingen bespre ken. Lord Amulree heeft nooit actief deelge nomen aan de politiek en zijn ministerieele waardigheid in dit kabinet is het eerste re- geeringsambt, dat door hem wordt bekleed. Zijn ervaring op het gebied der luchtvaart beschrijft hij als Juist" die van iedereen. Dat wil zeggen: „ik heb verscheiden keeren de vlucht van en naar het vasteland ge maakt". („Tel.") Brazilië Verkoop van munitie door de V. S. WASHINGTON. 15 ©ct. Mr. Stimson heeft medegedeeld dat de Amerikaansche re geering algeheelen steun zal geven aan de federale regeering in Brazilië. Laatstgenoem de is voornemens in de Ver. Staten oorlogs materiaal te koopen, waartegen Washington zich niet zal verzetten. De verkoop van mu nitie aan de opstandelingen is echter niet ge oorloofd, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TELEFOON 10750 VAMPYR Stofzuigers f98.- Nederlaag der federalen?. RIO GRANDE DO SUL. 16 Oct. De op standelingen verklaren dat zij den regee- ringstroepen een „verschrikkelijke neder laag"' hebben toegebracht in een gevecht aan de grens van Sao Pa ulo en Parana. De op standelingen maakten veie gevangenen. Voorts vielen hun veel munitie, artillerie, le gerauto's en voorraden In handen. Naar ver klaard wordt, zijn er groote verliezen gele den aan dooden en gewonden. Bij Itangua. op 180 mijl afstand van Sao Paulo, heeft de voorhoede der opstandelin gen. volgens een door hen gepubliceerd offi cieel communiqué, duizend man re ge erin gs- troepen verslagen. Terwijl de opstandelingen voorts beweren, dat zij ten Zuiden van Rio de Janeiro suc cessen behalen, meldt de regeering groote successen in het Noorden. Uit Porto Alegre wordt gemeld, dat de consuls van Engeland en de Vereenigde Sta ten een verklaring hebben gepubliceerd, waarin er op wordt gewezen, dat de revolu tie een politiek en geen communistisch ka rakter draagt. Van de zijde der opstandelingen wordt me degedeeld. dat de regeeringstroepen te San Joao de Rey (Minas Geraes) zich hebben overgegeven. Bij de jongste gevechten in Sao Paulo wer den 700 man gedood of gewond. Britsch .Iridic. Toenemende onrust te Bombay. BOMBAY. 15 Oct. Als gevolg van de huls- zoekingen bij verschillende leden der con grespartij en in de gebouwen der partij zijn totaal circa 180 personen gearresteerd. Een speciaal gerechtshof, bestaande uit twee rcch ters, is onmiddellijk met het verhoor der ar restanten begonnen, van wie verschelden tot gevangenisstraffen van drie tot vier maan den werden veroordeeld en anderen worden vrijgesproken. De opengekomen leidersplaat sen zijn direct weer door andere leden van de Congrespartij bezet. Door de Congrespartij werd reeds sedert eenieen tijd een opt-redon van de politie ver wacht. zoodat men tijd had. compromittee- rende papieren en documenten uit de parti culiere woningen van de congresleidcrs te verwijderen. Zoodra het bericht van de arrestatie ln de stad bekend'werd. ontstond er een groote opwinding. D# CongTesnartSJ kondigde een hartal af. waaraan gedeeltelijk gevolg werd gegeven. De effectenbeurs en verschillende markten bleven gesloten, doch de fabrieken hebben het werk niet gestaakt. België. Het lot van ,,Oud België". De correspondent der N. R. Ct. te Brussel meldt: Het groote succes, dat „Oud-België". de typische buitenafdeelïng van de Antwerp- sche wereldtentoonstelling, sedert zijne ope ning kent, heeft de vraag doen rijzen, of doze merkwaardige attractie, evenals de expositie zelf, ook op 4 November as. definitief hare deuren zal sluiten. Tot heden blijkt het ant woord wel bevestigend te moeten lulden. In vele huLsjes van Oud-België kan immers geen vuur worden gemaakt en zou het plaatsen van stoven en kachels niet zonder sterk toe nemend brandgevaar kunnen geschieden. Het is dan ook zeer waarschijnlijk te achten, dat Ouc-België, samen met de wereldtentoon stelling. met ingang van 5 November, voor het publiek niet meer toegankelijk za! zijn. De afbraak zal evenwel denkelijk eerst in den loop van 1931 plaats hebben, daar een paar groote fllmondememlngen van zins zijn. ln dit werkelijk eenlge decor, in het voorjaar verscheidene historische films op te nemen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel kelderflesch f 2.75 Oude Jenever in kruik I 3.10 per Liter I Beter dan ander® T HAARLEMSCHE WIJNHANDEL „ROYA L" TEL. 11416 - KRUISWEG 15 J AGENDA. Heden: VRIJDAG 17 OCTOBER Nassauplein 8: Theosofische Vercenlging Ned. afd. Haarlemsche loge. Voordracht 8.10 uur. Palace: „Hallo, hier Hilversum. Horand", en „De Tijger van Berlijn". Variété: The 4 Argos (Sport-act). 815 uur. Luxor Theater: ..De nacht na het verraad" en „Gek op blondjes". Tooneel: M. Hansen (de man zonder zenuwen). 8 uur. Rembrandt Theater: „Het tiende gebod", Tooneel: Gus Raglus Comp. 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 18 OCTOBER Stadsschouwburg: Rotterdamsch-Hofstad- Tooneel: „Napoleon bemoeit zich dr mee", 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: Van Delden's revue f „Maak je niet te sappel". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds, Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5