BUITENLAND Keelpijn? Een overwinning der regeering Bruening. NIVATANDPASTA DE TOESTAND IN SPANJE. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 20 OCTOBER 1930 TWEEDE BLAD Een dozijn moties van wantrouwen naar de prullemand. De Rijksdag het tooneel van een kleinen opstand. Toch geen toevallige overwinning Een periode van rust tot begin December. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Gregor Strasser, de Nationaal-Socialistische woordvoerder Het feit van den dag in de bultenlandsche politiek was Zaterdag de overwinning van de Duitsche regeering op den Rijksdag. Met 318 tegen 236 stemmen (1 blanco) nam de Rijksdag een motie aan, luidende: „De Rijksdag neemt nota van de verkla ring der rijksregeering en gaat over tot de orde van den dag, zonder rekening te hou den met de ingediende voorstellen en moties van wantrouwen, ook die tegen de afzon derlijke ministers". Door deze overwinning kwamen twaalf moties van wantrouwen tegen de regeering en tegen enkele ministers afzonderlijk regel recht in de prullemand terecht. Des avonds tegen middernacht werd met 300 tegen 225 stemmen besloten een nachtzitting te hou den ter behandeling in derde lezing van het amnestievoorstel. Daarna zal de Rijksdag tot 3 December warden verdaagd. Dat Bruening een zoo gladde overwinning zou behalen, had niemand gedacht. Het is duidelijk, dat de sociaal-democra ten, uit vrees voor het Nationalistische ge vaar, bereid zijn groote offers te brengen, of fers die onder normale omstandigheden nim mer gebracht zouden worden en die het be houd van de regeering beteekenen. Toevallig is de meerderheid voor Bruening dus niet! Men mag in het resultaat dezer stemming toch wel een bewijs zien, voor de veronder stelling. dat de meerderheid van den Rijks dag de belangen van den vrede stelt, boven de gevaarlijke partij stellingen, waarop de Duitsche Michel, zich thans, als een koord danser, begeven heeft Neen. deze overwinning is zeker niet toe vallig. De weerzinwekkende demonstratie die de nationaal-socialisten van hun geëxalteer de gezindheid gegeven hebben, heeft het- prestige van den Rijksdag in het buitenland natuurlijk aanzienlijk geschaad, maar het voordeel van dit optreden is onmiskenbaar: De partijen die de regeering bij de stemming hebben gesteund, hebben dank zij deze do- monstratie helder beseft, welke gevaren er van nationaal-socialistische zijde hebben ge dreigd. Dit heeft de stemming natuurlijk ook sterk beïnvloed. Intusschen dient de aandacht van de le zers gevestigd te worden, op de meer dan ergerlijke wijze waarop de debatten Zater dag gevoerd werden De Rijksdag is het too neel van een kleinen opstand geweest en het rumoer was er welVcht nimmer zoo groot De redevoering van den sociaal-de mocraat Högner werd natuurlijk herhaalde lijk onderbroken door het kabaal der Natio- n aal-socialisten. Högner nam het op voor de buitenlandsche financiële politiek en het werk van de grondleggers dier politiek, waar op hij door de oppositie werd uitgescholden voor advocaat van Frankrijk. De socialisten zongen daarna in koor: „Schoften, schoften, schoften"De sociaal-democraat Seve ring lid der regeering Bruening, werd door de Nazi's de zaal uitgedrongen, het scheelde maar weinig of er ontstond in de zittingszaal en in de wandelgangen een verwoed hand gemeen. De oude heer von Oldenburg-Janu- schau, een beruchte Pruisische Jonker, sprak voor de Duitsch-nationalen en verheerlijkte het oude keizerlijke leger en had het over den nood van den Oost-Pruisischen land bouw. waarin onmiddellijk voorzien moest worden. Van links werd toen opgemerkt: „Die man heeft drie landgoederen en spreekt van nood". Om kort te gaan, de heeren hebben zich van hun slechtsten kant doen kennen. De rijkskanselier is eenlge malen wit van woede geworden, en heeft met moeite kunnen ver hinderen, dat het op vechtpartijen uitdraai de. Deze lastige rijksdag is nu tot Decem ber naar huis gestuurd. De regeering krijgt dus ondanks alles den tijd om haar finan- cieele program verder uit te werken, voorts heeft het Huis haar gemachtigd credieten op te nemen, de nood-verordeningen ten aan zien van de belastingen blijven van kracht.. de heeren rijks-ministers zullen eenige zuch ten van verlichting geslaakt hebben Maar in December begint de poppenkast op nieuw L. A. BuitscMand. Het conflict in de metaal industrie. BERLIJN. 18 Oct. <V.D.) In tegenspraak met anders luidende berichten deelt het Verbond van Berlijnsche Metaalindustriee- len mede, dat het de verbindendverklaring van de arbitrale uitspraak van 10 October in een schrijven van 16 October aan den Rijksarbeidminister heeft gevraagd. Dit ver zoek is op 17 October bij het Ministerie ont vangen. Naar verder gemeld wordt hebben de ar beiders de arbitrale uitspraak ;.n de Berlijn sche metaalindustrie afgewezen. Hiervan is mededeeling aan den Minister van Arbeid gedaan. Engeland. Well's onheilspellend oordeel. LONDEN, 18 October (Reuter). De schrijver H. G. Wells, die te Londen het woord heeft gevoerd in een bijeenkomst ter bevordering van den vrede, verklaarde: „Ik geloof dat het heel goed mogelijk ;s, dat binnen enkele jaren in het Naburig Oosten of dichterbij een oorlog uitbreekt. Er kan het volgend jaar een of ander incident voorvallen en het is zoo ver". Wells drong op doeltreffender preventieve maatregelen'ter voorkoming van oorlog aan. Lloyd George's groote rede» Op het congres te Torquay heeft Llovd George zijn groote rede over de liberale par tijpolitiek gehouden, aldus de N. R. Crt. Het ging niet langer op, zei spr., om de werk loosheid te schuiven op de oeconomische we relddepressie, Engeland was het eenige land, dat t;en volle jaren met een minimum van één miljoen werkloozen opgescheept had gezeten en het land leefde in een soort be rusting alsof het niet anders kon. Maar het kon heel anders als de regeering de belas tingen wilde verlagen en haar begrootingen tot op het allernoodzakelijkste besnoeien, als de banken hun overdreven veiligheids-poli tiek w,ilden laten varen en goeden onder nemingen gemakkelijke credieten verschaf- ten. Engeland was als de patiënt die bij den dokter kwam en die wist dat hij dood zou gaan. Het feit vond hij niet erg, maar hij vroeg advies hoe hij, na boven zijn midde len geleefd te hebben, ook boven zijn mid delen sterven kon. In verband met de werkloosheid stond de woningnood. Onder de ingediende plannen van afbraak van krotten waren er die volgens de deskundigen onmiddellijk uitgevoerd konden worden en die 150.000 man twee jaar aan werk zouden helpen. Een raadgevende commissie om de uitvoering te bespoedigen was al wat feite lijk noodig was, behalve dan nog een natio nale leening voor de uitvoering van publie ke werken. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJOR IS STRAAT 10 TEL. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzüigers f 175- F-n bewijs voor het feit dat ook Amerika door een hevige economische depressie ge teisterd wordt is het bestaan van een zeer groot Stedelijk Arbeidsbureau in New-\ork. Onlan-s werd het eerste kantoor van dit soort in de stad der miiharden dollars ge opend? Voor dien kende men dit officieele instituut in New-York niet. Duizenden werk loozen komen zich. hier dagelijks voor werk aanmelden, INGEZONDEN MEDEDEELING EN a 60 Cts. per regel. Dr. H. MANNING'S re i r> i g t _25&75c.p.tube mond en tanden. Britsch-Indië. Overtreding der Boschwetten. LONDEN, 19 October (V. D.) De Indische autoriteiten hebben in allerijl politieverster- kigen gezonden naar het Nasik district, waar ernstige onlusten zijn uitgebroken, daar de bevolking de geldende boschwetten schendt. Ih verscheidene dorpen hadden ongere geldheden plaats. Nadere bijzonderheden zijn niet bekend. Thans staat evenwel reeds vast, dat twee politiebeambten zijn vermoord. Vele anderen werden met handen en voe ten aan boomen gebonden en afgeranseld. Amerika. Jack Diamond naar veiliger oorden overgebracht. NEW YORK, 18 October (Reuter). Daar de bedreiging van een nieuwen aanslag op den bandietenle/der Jack Diamond een na- deeligen invloed bleek te hebben op de ove rige zieken in het hospitaal, waar Diamond thans verpleegd wordt, heeft de politie hem heden, onder escorte eener groote macht, per auto naar een meer afgelegen hospitaal op Welfare Island, East River, overgebracht. BIER IN DE RIOLEN. NEW-YORK, 17 October (VP.) De New-Yorksche politie heeft een inval gedaan in een gebouwencomplex, waarin, zooals zij vermoedde, een groote geheime bierbrouwerij gevestigd bleek te zijn. Zij nam voor een waarde van meer dan een millioen dollar aan opgeslagen bier in beslag. Bovendien ont dekte zij een pijpleiding, die via andere brou- derijen naar verschillende etablissementen liep, waarheen het bier onder koolzuurdruk gedistribueerd kon worden. De pijpleiding was aangelegd in de buizen van de stedelijke rioleering. Egyptisch manifest in beslag genomen. CAIRO, 17 October (N.TA.) De Egypti sche regeering heeft een manifest van den oud-premier en leider der nationalistische oppositie Nahas Pasja, waarin deze het Egyptische volk oproept tot verdediging der grondwet, in beslag doen nemen. OVERVAL OP EEN BANK DOOR BANDIETEN. WINNIPEG, 17 October (N.TA.) Giste ren drongen drie gewapende bandieten het bijkantoor van de Bank van Toronto binnen, bedreigden het aanwezige personeel en roof den 12.000 waarmede zij konden ontvluch ten. EEN 123-JARIGE GESTORVEN. ATHENE. 17 Oct. (V.D.) In een dorp op den Peloponesus is een 123 jaar oude man overleden. Zijn oudste en jongste doch ter zijn nog beiden in leven. Zijn oudste dochter is 105 jaar, terwijl de jongste dochter 70 jaar oud is. CYPRES WIL NAAR GRIEKEN- \ND. ATHENE, 17 Oct. (VD.) De verkiezingen op het eiland Cypres hebben een overweldi gende overwinning gebracht aan de voor standers van aansluiting bij Griekenland. Volgens Grieksche berichten zou daarover onder de bevolking groote vreugde heer- schen. Ook zou namens de bevolking aan den momenteel op het eiland vertoevenden Britschen minister van Koloniën mededee- lingen zijn gedaan van den wensch der be volking, om zich bij Griekenland aan te sluiten. GROOTE OVERSTROOMING VAN DE MARNE. REIMS. 16 October (N.TA.) Het water van de Marne is dermate gestegen dat vele huizen op het platteland geheel door het water zijn omgeven en van de wereld zijn af gesneden. De straten zijn ten deele over stroomd zoodat zelfs het autobusverkeer moest worden stopgezet. COMMUNISTISCHE BOTSINGEN IN NEW-YORK. NEW YORK, 17 October (N.TA.) De communisten hebben gisteren in verschil lende stadsdeelen betoogingen georganiseerd. Voor het Raadhuis kregen de demonstraties een ernstig karakter, daar eenige duizenden werkloozen, die zich daar bevonden, hun sympathie betuigden met een communistische deputatie, die aan burgemeester Walker een protest tegen de heerschende werkeloosheid wilden voorlezen. Voor het Raadhuis en op andere plaatsen hadden botsingen plaats met de politie, die eenige arrestaties moest verrichten. HET NOORDERKERKKOOR. Het Noorderkerkkoor,, dirigent Jac. Zwaan, hoopt midden November as. ter gelegenheid van het 5-Jarlg bestaan van het koor een ie lustrumconcert te organiseeren, waarop ver schillende werken van bekende meesters zul len worden uitgevoerd. Eenige solisten zul len hun medewerking yerleenen, Revolutiekansen (Bijzondere correspondentie.) Barcelona, October. De opstand van de bouwvakarbeiders te Barcelona, waarbij zich in het laatste stadium ook nog de vakvereenigingen voor transport en straatreiniging hadden aan gesloten en die door den gouverneur van ie provincie is bijgelegd, heeft een niet te loo chenen symptomatische beteekenis, wellicht juist, omdat het verantwoordelijke comité groote bezadigdheid en vastberadenheid in de handhaving van de discipline aan den dag heeft gelegd, alle ongeregeldheden ver meden, maar niettemin met de aigemeene staking niet alleen voor Barcelona en de provincie, maar voor geheel Spanje gedreigd heeft en blijkbaar heeft kunnen dreigen. De gouverneur heeft er zijn voldoening over te kennen gegeven, dat het conflict door weder- zijdsche tegemoetkoming is bijgelegd, zoodat er noch van overwinnaars, noch van over wonnenen kan worden gesproken. Het com munistische arbeidersblad „Solidaridad Obrera", waarvan het verschijnen wegens directe persoonlijke aanvallen op de ver tegenwoordigers der regeeriong tijdelijk was gestaakt, beschouwt echter het einde van de staking als een triomf van de gerechtigheid en er is geen verschil van meening over mo gelijk, dat de toegevende partij tenslotte de overheid is geweest. De staking te Barcelona die door de burgerlijke groepen van geheel Spanje met bezorgdheid is gevolgd is geen op zichzelf staand verschijnsel; sedert in Juni van dit jaar de te Sevilla na het slui ten der tentoonstelling en door haar ern stige financieele mislukking acuut gewor den economische crisis in zekeren zin het teken had gegeven voor een spontane uit barsting van ontevredenheid onder de ar beidersbevolking van alle groote Andalusi- sche steden, is de beweging die van daar is uitgegaan, den geheelen zomer niet goed tot rust gekomen en nu eens in fabrieksplaat sen van de streek van Valencia en Alicante, dan weer in het industriegebied van Bilbao, later weer onder de Asturische mijnwerkers of de kustbevolking van het Noordwesten van Spanje, intusschen echter telkens weer in Andalusië zelf opnieuw opgelaaid; zelfs in San- Sebastian, dat als een model van ko ningsgetrouwe gezindheid wordt beschouwd, kon dis- jaar slechts met moeite de voor de aankomst van de koninklijke familie voor haar traditioneele zomerverblijf noodzakelijke rust en orde tot stand worden gebracht. Het ontbreekt in Spanje niet aan reden?n voor eenigszins zenuwachtige stemming van het proletariaat. De arbeidskansen zijn aanmerkelijk geringer geworden, sedert dwingende eischen van zuinigheid een be perking van het programma van openbare werken hebben verlangd. Het probleem is nog verscherpt doordat hij de bijna twee jaren voortdurende waardevermindering van de peseta ondanks alle inspanning van de regeering de voortdurende stijging der prij zen van de voornaamste verbruiksartikelen niet is tegen te houden. Merkwaardig echter is het. dat tot de meeste stakingen niet ar beidsconflicten in dén eigenlijken zin van het woord aanleiding hebben gegeven, maar dikwijls voorwendsels werden gezocht, die de verdenking van een uitgesproken revolu tionaire stemming wettigen. In de meeste gevallen heeft het onder de dictatuur ont bonden, thans echter weer toegelaten com munistische ..eenheidssyndicaat" (Sindicado Unicol de hand in het spel gehad. De com munistische „Confederacion Nacional del Trabajo" te Barcelona, die van oudsher eenigszins een tegenstelling vormt met de veel gematigder socialistische ..Union Gene ral de Trabajadorcs" te Madrid, heeft blijk baar haar activiteit hervat en het kan zeer goed zijn, dat men thans met een soort ge nerale repetitie op het strategisch belang rijkste punt heeft te maken gehad. Niet over het hoofd gezien mag hierbij worden, dat juist dezer dagen een regionale groep in Sevilla is gesticht. Hot zou op zich zelf een niet onhandige tactiek zijn. wanneer de revolutionnairen zich de sociaal het best geschoolde arbeiders van Barcelona als rug dekking verzekerden, maar zich tegelijk van de in politiek opzicht veel onrijpere, tot on bezonnenheden en gewelddaden licht te prik kelen Andalusische bevolking als stormtroe pen zouden bedienen, vooral omdat daar op de eigendommen van een weinig vooruitstre vend grootgrondbezit in bijna middeleeuw- sche onvrijheid landarbeiders leven, die een dankbaar object voor een systematische de magogische opruiing zouden kunnen worden. Ook in Rusland schenkt men aan de gebeur tenissen ten Zuiden van de Pyreneeën op het oogenblik bijzondere aandacht anders zou de Catalonische communist Andrés Nin, die daar tien jaar heeft gewoond en zelfs een vertrouwenspositie bij Trotzki bekleedde, niet juist thans te Barcelona zijn terugge keerd. Angstige gemoederen, die reeds een dreigend gevaar zien, wijzen er op. dat de politieke ophitsing van de arbeiders onder de dictatuur volkomen was geendigd en verlan gen dringend den omkeer op don weg, dien men sedert haar val heeft Ingeslagen. Dat is nu evenwel koren op den molen van dege nen. die trachten het in vroegere onrustige tijden reeds opgeld doende sprookje op te frisschen. dat provocateurs van de rogeerlng aan het werk zouden zijn. om de toepassing van geweldmiddelen te rechtvaardigen. Aan genomen kan echter worden, dat zoowel de monarchie als haar tegenstanders van oor deel zijn dat een tweede dictatuur Spanje vermoedelijk voor de revolutie rijp zou ma ken. Op den uitersten linkervleugel heeft men den tijd niet ongebruikt laten voorbijgaan, terwijl de voorname heeren. die voor den troon, indien hij ernstig in gevaar zou komen, een betrouwbarer. steun zouden zijn. hun traditioneel recht op een rustige zomerva- cantie niet hebben laten verkorten. Dit aris tocratische quietisme is echter nog lang niet het bedenkelijkste sympoom voor de veilig heid van de kroon; voor haar aanzien beden kelijker is het nooit tot een einde komende spel van kleinzielige bijzondere belangen, of men nu te maken heeft met het gekonkel van politici, die niet goed weten, aan welke zijde zij hun voordeel het best kunnen vin den. dan wel met de door eerzuchtige leiders van de oude afgeleefde monarclhstische par tijen onvermoeid te Santander en San Sebas tian gesponnen Intriges, om nog voor de ver kiezingen door uitschakeling van den tcgen- woordigen minister-president generaal Be- renguer, die weliswaar geen uitblinkend staatsman is, maar toch een betrouwbaar dienaar van den koning, invloed op de toe komstige samenstelling van het parlement te krijgen. Wanneer echter den laatsten tijd iets van propaganda voor de doelstellingen van de monarchie te hooren is geweest, wa ren het alleen de volkomen mislukte pogin gen, met behulp waarvan eenige van de vroegere ministers van de dictatuur hun ver loren politiek crediet. trachtten terug te krij gen; zij hebben mot dit doel uit de puïnhoo- pen van de Union Patrlotlca een „Union Mo- narquica" gevormd, voorloopig echter alleen met. het resultaat, dat z.ij in eenige gevallen volksuitbarstingen ontketenden die in Noord westelijk Spanje in verscheidene steden zelfs de aigemeene staking ten gevolge hadden. Dergelijke experimenten hadden beter ach terwege kunnen blijven. DL (Nadruk verboden. Nieuws uit Indië. DE NAAM „WELTEVREDEN" VERDWIJNT. Aneta se.'nt uit Batavia: Het Algemeen Nederlandsch Verbond ontving bericht van het hoofd van den dienst der Posterijen. Te legrafie en Telefonie, dat geen overwegend bezwaar bestaat tegen de verandering van den naam Weltevreden in Batavia, zoodat met ingang van 1 Januari 1931 de naam Batavia zal worden ingevoerd. De namen der postkantoren Meester Cor nells en Tandjong Priok blijven ongewij zigd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. „•..Ik had vroeger ge regeld last van KEEL PIJN en schorheid, naar FORMAMINT heeft er mij van af geholpen H. M. C te B. FORMAMINT vernietigt de bac teriën In mond en keel en beschermt U zoodoende tegeni Keelpijn Griep Influenza enz. OU alle Apoth. en Drog, per fleach, VEREDELING VAN VOLKSZANG EN MUZIEK Men schrijft ons: Er heeft zich hier te lande een Comité gevormd voor Evangelisatie en Verbetering van den Volkszang en -muziek. Ter bevordering van dit doel laat het comité een auto rijden met een in de car rosserie ingebouwde miiz.'ck-installatie. Liederen, gezongen door eerste krachten en muziekuitvoeringen van de voornaamste koren en orkesten zullen worden weergege ven. De bedoeling is, met dezen auto geheel Nederland door te rijden en Evangelische, vaderlandsche en andere uitsluitend den volksgeest verheffende liederen te laten hooren. De auto Is zoo Inger,!cht. dat zij hulsves ting biedt aan zes personen. Tijdens de uitvoeringen zal gecollecteerd worden ter bestrijding van de noodzakelijke exploita'. iekost cn. De auto biedt ook gelegenheid, om van een platform de toehoorders toe te spreken. ABRAM IIF.SSF.LINK t Op 68-jarigen leeftijd is Zaterdag plotse ling overleden de beeldhouwer Abram Hes- selink. De teraardebestelling zal plaats hebben op de Begraafplaats Westerveld Dinsdag om half twaalf. AGENDA. Heden: MAANDAG 20 OCTOBER Schouwburg Jansweg: Revue-operette ,.Oi Die Joe", 8.15 uur. Palace: „Hallo, hier Hilversum, Holland", en „De Tijger van Berlijn". Variété; The 4 Argos (Sport-act). 8 15 uur. Luxor Theater: „De nacht na het verraad" en ..Gek op blondjes". Tooneel: M. Hansen (de man zonder zenuwen). 8 uur. Rembrandt Theater: „Het tiende gebod". Tooneel: Gus Raglus Comp. 7 en 9.15 uur. DINSDAG 21 OCTOBER Schouwburg Jansweg: Revue-operette ..O! Die Joe", 8.15 uur. Stadsschouwburg: Kamermuziek avond Maatsch. tot bc-v. der Toonkunst; Nathan Mllstein (viool). Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarnc 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij yeisen: Raadsvergadering,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5