DE AFFAIRE DREYFUS. BUITENLAND Nog eens het witboek over Palestina. KinderVerfcoudhcid VAMPYR Stofzuigers f98.- KINADRUPPELS VICKS Anti-semieten, Hitlerianen, chauvinisten. De aanteekeningen van Schwartzkoppen. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 24 OCTOBER 1930 TWEEDE BLAD INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel De Labourregeering in een moeilijk parket. Een brief van drie conservatieve leiders. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTEL JORISSTR AA T 16 TELEFOON 10756 Tactloos optreden de oorzaak van de consternatie De oppositie slaat er politieke munt uit. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Lord Melchett, dien men wel eens den Engel- schen Chemiekoning heeft aenoemd,' Het witboek der Engelsche regeering van Palestina heeft zooals wij eenige dagen reeds constateerden, heel wat stof doen opwaaien! En wij voorspelden dat nog veel narigheid er het gevolg van zou kunnen zijn. Achtereenvolgens traden drie wereldbekende leiders uit het bestuur van de Joodsch-Zionistische or ganisaties. De groote Londensche couranten wijdden hoofdartikelen aan de zaak en keur den over het algemeen het beleid der regee ring af. Zooals men weet komt men in het witboek tot de conclusie, dat er feitelijk geen ruimte meer is in Palestina voor de verdere ontwikkeling van het practische Zionisme. Men kan zich denken welk een schrik en verontwaardiging deze publicatie in de krin gen der Engelsche Joodsche autoriteiten heeft verwekt. De Joodsche nationale raad publiceert een verklaring waarin een beroep werd gedaan op het Britsche volk en de beschaafde we reld om de rechten der Joden te verzekeren. Verklaard werd, dat zonder immigratie het Joodsche nationale tehuis een bittere bespot ting zou worden. De raad weigert (zooals reeds gemeld) eenigerlei parlementair insti tuut te erkennen, of daaraan deel te nemen, ingesteld „om ons te beletten ons land op nieuw op te bouwen". „Wij deinzen niet terug voor de voltooiing van onze taak" zoo werd er aan toegevoegd. Het merkwaardigste is echter, dat de te genstanders van de Labourregeering thans bezig zijn goede politieke munt uit de moei lijke situatie te slaan. Baldwin, Chamberlain en Amery hebben gezamenlijk een brief in de „Times" gepubliceerd, waarin deze drie conservatieve leiders constateeren, dat de Britsche regeering de voorstellen van Dr. Weizmann om een rondetafel conferentie bijeen te roepen, heeft genegeerd, en zoo doende heeft geweigerd als eerlijk makelaar tusschen Joden en Arabieren op te treden. De drie conservatieven verklaren verder: „Zonder aan de Joodsche of Arabische openbare meening gelegenheid te geven zich te uiten of de stem van het parlement te veroorloven zich te doen hooren, heeft zij een politiek gevoerd van zulk een negatieven aard. dat deze den conservatieven leiders voor komt ook in strijd te zijn met het standpunt van den Raad van den Volkenbond, dat het In strijd zou zijn met de bedoeling van het mandaat als het Joodsche nationale tehuis werd gekristalliseerd op zijn tegenwoordig stadium van ontwikkeling." Het zou onbillijk zijn, wanneer men niet toegaf, dat de Labourregeering die zich thans door de spontane actie van de b?stuur deren der Jewish Agency en de politieke ma noeuvre der conservatieve leiders zoo gedu peerd ziet stelling diende te nemen in een van de moeilijkste kwesties, die op het oogenblik voor Engeland van be teekenis zijn. Een conservatieve regeering zou waar schijnlijk evenmin geslaagd zijn in het zoe ken naar een oplossing. Bij een vorige gele genheid hebben wij al uiteengezet dat de Arabische- en de Joodsche belangen zeer tegenstrijdig zijn en in het rapport over den toestand in Palestina wordt toch op degelijke gronden uiteengezet, dat er groote moeilijk heden bestaan op het punt van immigratie Het blijkt echter wel dat men een ver- Felix Warburg, een Amerikaansche bankier, die het voorbeeld van Melchett en Weizmann volgde. keerde politiek gevolgd heeft. Wanneer men met meer tact te werk was gegaan en meer eerbied had getoond voor de opinie van de vertegenwoordigers der Jewish Agency, zou alles niet met zooveel consternatie gepaard zijn gegaan. L. A. DuitscMand. Een N ationaal-socialist besmeurt Stresemann s nagedachtenis. KREFELD. 23 Oct. (W.B.) Naar de „Krefelder Ztg." uit Berlijn meldt, heeft de advocaat van mevr. Stresemann en haar zoons een aanklacht ingediend tegen dr. Diehl, den leider der nat.-socialisten te Kre- feld, wegens beleediging der nagedachtenis van dr. Stresemann. Dr. Diehl had tijdens den strijd om het Volksbegehren in 1929 in een vergadering beweerd, dat Stresemann in Den Haag de be schikking had gekregen over een millioen mark, welke hem door bemiddeling van een Nederlandsche bank zou zijn. uitbetaald. Hij voegde er bij, dat Briand drie millioan had gekregen. De familie Stresemann heeft thans beslo ten een aanklacht in te dienen, daar dr. Diehl volgens een blad in het Rijnland opnieuw zou hebben beweerd, dat de zaak door het O. M. te Krefeld in handen is genomen, doch dat het onderzoek is gestaakt De onderhandelingen in de Berlijnsche metaalindustrie. BERLIJN, 23 Oct. (V. D.) De hedenavond verdaagde onderhandelingen in de Berlijnsche metaalindustrie hebben, naar de „Boersen- kurier" meldt, tot resultaat gehad, dat een commissie is benoemd, bestaande uit 5 ver tegenwoordigers der industrieelen en 5 der werknemers. Ministerial-director dr. Mewes heeft deze commissie voorstellen gedaan tot bijlegging van het conflict. Het geringe aantal com missieleden werd daarom niet vergroot, om dat men zoodoende hoopt sneller tot een op lossing te kunnen komen. Ministerial-director dr. Mewes zal Vrijdagmorgen den rijksminis ter van arbeid rapport uitbrengen. Ook de partijen zullen Vrijdagmorgen stelling nemen tegen het heden verhandeld. 3.116.000 werkloozen. BERLIJN, 23 Oct. (V. D.) Het Rijksbureau publiceert over de periode 115 October 1930 een rapport over de werkloosheid in het Duitsche Rijk. Het aantal personen, dat hoof delijke ondersteuning ontving bedroeg op 15 October ruim 1.491.000. Er werden 488000 crïsisuitkeeringen gedaan, - dus 16.000 meer dan in het begin van de maand. Het aantal beschikbare werkzoekenden be droeg op 15 October 3.184.000, van wie er 3.116.000 als werkloos te boek staan. Dit is 112.000 meer dan in de vorige verslag-periode- De uitvoering van het Rijkswoningbouw- program verschaft slechts in beperkte mate werk. Frankrijk. De Fransch-Duitsche toenadering. PARIJS, 23 Oct. (V.D.) De afgevaardig de van de groep- Tardieu—E. Fougère schrijft in het Parijsche weekblad „L'Européon" een beschouwing over de Duitsch-Fransche ver houding binnen het kader van het Euro- peesch verzoeningsprobleem. De schrijver verklaart o.m., dat men zich in Frankrijk, resp. in de kringen zijner geestverwanten even weinig over de Duitsche bezwaren tegen de Young-'eening verwondert, als over de Duitsche klachten betreffende de territoriale regelingen. Toch mogen deze desiderata geen verkapte Duitsche agitatie tengevolge heb ben. De Artikelen 147 en 148 van het Young- Plan bieden Duitschland de mogelijkheid onder bepaalde voorwaarden een moratorium te verkrijgen. Wat het Verdrag van Versailles betreft, in art. 19 van het Volkenbondspact wordt eveneens de mogelijkheid van een vredelievende herziening aan de hand ge daan. Andere wegen, dan de bovengenoemde zijn ontoelaatbaar, daar zij den Europeeschen toestand ontwrichten en verwarren zullen. De dagelijksche wrijvingen tusschen Duitsch land en Polen en de al te groote Duitsche ge negenheid voor Sovjet-Rusland zijn storende factoren, die Frankrijk wenscht te eliminee- ren. Elke Europeesche natie maakt aanspraak op het gevoel van volkomen veiligheid. Hierin ligt de sleutel, zoowel voor de Europeesche verzoening als voor de ontwapening. Ove rigens wenscht de schrijver te herhalen, dat de uitvoering van een economische toenade ring tusschen de Europeesche volkeren zeer veel zal bijdragen tot de consolidatie van den vrede. Indien er in Duitschland mannen zijn. die energiek vasthouden aan de verzoenings- idée en den vrede niet in gevaar willen brengen door volkomen verwerping van ver dragen en overeenkomsten, dan is het te hopen, dat zij zich zullen uiten. Egypte. Het regeeringsrapport inzake wijziging der Kieswet. CAïRO, 23 Oct. (Reuter). In het rapport der regeering nopens de wijziging der kies wet worden oa aanbevolen: instelling van Edelhert. Wat een rankheid in dat alankgeboawde lichaam. Hoe gespierd en krach tig lijn die hoogc. sterke pooten en toch wat een mooie, fijne lijnen 1 Rank en slank is de eisch voor Heeren-Kleeding in dezen sporticvcn tijd. En het kan tesamco gaan in klecding mooi van J lijn en toch sterk s j II ondervindt het met het fijne naaldwerk der Kreymborg-Goupe. Kreymborg Groote Markt 1-7 Ziet in onze etalages de fijn be werkte modcllem Mac Donald en Hollywood een Kamer van ten hoogste 150 leden; ver kiezing in twee trappen; 3 5 van den senaat zal worden benoemd en 2/5 gekozen; duur van de parlementszitting 5 in plaats van 6 maanden; opheffing parlementaire immuni teit in geval van laster en majesteitsschen nis; stemgerechtigde leeftijd ten minste 25 jaar; de koning benoemt de geestelijke lei ders der muzelmannen; noch Kamer noch senaat hebben het recht van initiatief ten aanzien van financieele wetten. Het rapport beveelt ten slotte een wets wijziging aan, welke het mogelijk maakt dag bladen wegens zekere overtredingen tijdelijk te verbieden. CAïRO, 22 Oct. (Reuter). Koning Foead teekende de nieuwe grondwet en kieswet, die tegelijk zullen worden afgekondigd. De Ka mer en de senaat zullen tegelijkertijd worden ontbonden. De nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden zoodra de nieuwe kiezers lijsten gereed zijn. Finland. Nieuw Parlement geopend. HELSINGFORS, 23 Oct. (N.T.A.) Gisteren is het nieuwgekozen parlement met een rede van president Relander geopend. 0.a. zeide hij, dat door verschillende perso nen daden begaan waren, waarvoor eerbied waardige burgers en patriotten zich zouden schamen. Wat de buiten-landsche politiek betreft, wenscht men goede betrekkingen met het buitenland, in het bijzonder met zijn Ooste lijke buren, te onderhouden. De minister-president Svinhufvud gaf een overzicht van de werkzaamheid der regeering sedert de vorige Rijksdagzitting, waarin hij betoogde, dat de regeering maatregelen heeft moeten nemen om de orde te handhaven. Nu er geen communisten meer in den Rijks dag zitting hebben, kan aan de eenheid der natie worden gewerkt; de regeering verwacht dat de nieuwe Rijksdag zijn vertrouwen in haar uitspreekt. Verhoor van d»n chef van den generalen staf. HELSINGFORS. 23 October CVP.) Het verhoor van den in verband met. de ontvoe ring van oud-president Stahlberg gearres teerden chef van den Finschen generalen staf Wallenius en de andere staf-officieren heeft tot laat in den nacht geduurd. Volgens de dagbladen was het noch om een Putsch, noch om een militairen opstand te doen. dat. Wallenius de ontvoering van Stahlberg heeft eesteund of althans ervan heeft geweten. Wallenius was kort voor de ontvoering te Joensuu, op welk feit door een toevallige om standigheid de aandacht viel, doordat zijn auto bij een rivierovergang in het water reed. Onder het materiaal. waaroVer de auto riteiten beschikken, bevindt zich een cijfer telegram van den Minister van B inn en1 and- sche Zaken, dat op den dag van de ontvoe ring naar Joensuu was verzonden, in welk telegram twee plaatsen genoemd worden. De stukken zijn bijzonder compromitteerend voor Overste Kuussaari. die den secretaris generaal Jaskari opdracht zou hebben gegeven tot de ontvoering van oud-president Stahlberg. Generaal Wallenius is pas 37 jaar oud. Zijn arrestatie heeft groot opzien gebaard. Generaal Wallenius uit zijn functie gezet. STOCKHOLM. 23 Oct. (V. D.) Naar uit Hel- singfors gemeld wordt, heeft de staatspresi dent op voorstel van den opperbevelhebber van het Finsche leger den chef van den Ge neralen Staf Wallenius, uit zijn functie ont heven. Later werd officieel gemeld, dat. Wallenius en twee andere officieren erkend hebben de hand te hebben ln de ontvoering van Stahl berg. Scandinavië. De uitslag der verkiezingen. De definitieve samenstelling van het nieuwe Storting. OSLO, 23 October CVP.) Thans Is de definitieve samenstelling van het nieuwe Noorsche Storting na de verkiezingen be kend. De zetelverdeeling Is als volgt: Arbeiders partij 47 zetels (in 1927 61); Conservatieven (Van onzen Parijschen correspondent.) Wie had gedacht dat de verkiezingen in Duitschland weer eens aanleiding zouden geven tot de woedendste debatten over de affaire Dreyfus? De groote Affaire dateert nu wel van een dertigtal jaren her, maar bij het minste komt ze weer ter sprake. Ondanks alle bewijzen zijn er nog velen in Frankrijk die gelooven aan de schuldigheid van kapi tein Dreyfus; in menig Fransch gezin is het tragische leven van den banneling van het Duivelseiland nog steeds een reden tot twist en tweespalt; als ik u vertel dat een van mijn kennissen verleden jaar overleden is zonder dat hij zijn zoon een laatste vaarwel heeft willen zeggen, alleen omdat de een Drey- fusard en de ander anti-Dreyfusard was, hetgeen werkelijk geen uitzonderingsgeval is, dat de Action Frantjaise nog altijd de spreek trompet van Dreyfus' tegenstanders is, dan kunt ge nagaan dat de Affaire hier nog lang niet te vergeten. Geen wonder dan ook dat duizenden, onder streng toezicht van een aanzienlijke politiemacht naar de Club du Faubourg waren gestroomd en daar de uit eenzettingen te hooren van den beroemden Duitschen advo aal Bruno Weil, auteur van het groote boek „De Affaire-Dreyfus". En nauwelijks heeft de auteur zijn onderwerp ingeleid met enkele woorden waarin hij het zuiver anti-joodsche karakter van héél dat proces aantoont, of daar begint in de hoeken reeds het lawaai. Want het is wel merkwaar dig. maar de anti-Dreyfusards in Frankrijk komen merkwaardig veel overeen in hun denkbeelden met de Duitsche Hitlerianen. die eveneens programs op hun programma heb ben staan. U komt voor ons weer die oude historie oprakelen, hetgeen niet anders is dan met Duitschland samenheulen, zoo schreeuwde in eens een stem. Integendeel, Juist door er op te wijzen hoe Frankrijk gereageerd heeft en een einde gemaakt aan de afschuwelijke Joden-hetze, verdedig ik Frankrijk in mijn land, brulde de spreker terug. Gefluit, gejoel, geschreeuw, applaus, gegil, gejuich. We moeten ons wapenen tegen Duitsch land, zoo schreeuwt Charles Sancerme. Een groote mobilisatie, zoo stemt Albert Gautrat in Een en twintig millioen Duitschers heb ben gestemd voor de oorlogspartij roept Reboul. Help ons over de economische crisis he°n en Hitler heeft geen enkelen aanhanger meer. En praat niet over oorlog, maar over vrede, zoo verdedigt Weil zich. En zoo is het heel den avond gegaan. Van de eigenlijke voordracht var. Mr. Bruno Weil, over het aangekondigde onderwerp „De Af faire-Dreyfus", is maar weinig terecht geko men. Telkens werd hij onderbroken door hatelijkheden en beleedigingen aan het adres van de Joden, aan de landgenootcn van Bruno Weil. Antlsémltlsme est le socialisme des imbeciles, riep de advocaat ten slotte uit, onder toejuichingen van den een, verwon- schlngen van der ander. Deze heele betooging Is diep betreurens waardig. Want thans is ons weer eens bleken dat de „Affaire" nog lang niet dood is. dat vooral de lage hartstochten welke er aan ten grondslag lagen nog voortleven bij een deel van de bevolking. Want na hetgeen Weil heeft kunnen publiceeren. bestaat er ook niet meer de allerminste twijfel of Drey fus was inderdaad onschuldig. Het heele monsterproces, dat héél de wereld in op schudding heeft gebracht, dat ver buiten de Fransch e grenzen is. gegaan, is nu eerst dui delijk geworden. En wel door het bekend maken van de geheime napleren van Von Schwartzkoppen. den Duitschen mllitai-en attaché die in 1917, tengevolge van een aan 45 zetels (ln 1927 31>: Liberalen 32 zetels (in 1927 31); Boerenpartij 36 zetels (in 1927 26); Radicalen 32 zetels (in 1927 3D. De communisten, die in het vorige Storting drie zetels hadden, komen niet in het nieuwe parlement terug. De verkiezingen hebben dus een zware nederlaag toegebracht aan de arbeiderspar tij. Engeland. Protest aan het adres van Polen. LONDEN, 23 October (NT.A.) Het be stuur van het vakvereenigingscongres heeft in naam van de Britsche arbeiders aan de Poolsche regeering een in scherpe bewoordin gen gesteld telegram gezonden. Het beschuldigt de Poolsche regeering van pogingen om de vakvereenigingen te vernie tigen, en protesteert verder tegen de ar restatie van leiders der Arbeiderspartij in Polen. Tenslotte wordt ln een telegram met klem geëischt. dat de gearresteerde leiders weer in vrijheid worden gesteld en dat aan de Poolsche arbeiders hun constitutioneele rech ten worden teruggegeven. Het blad, dat dit bericht brengt, de „Daily Herald", voegt er de goedkeurende opmerking aan toe, dat het telegram der Vakvereeni gingen een scherpe aanklacht tegen de re geering Pilsoedski vormt. EEN GEVAARLIJK HEER. ZEIST. 22 October (V.D.) De politie te Zeist werd gisterenavond en vannacht tot tweemaal opgebeld voor een ongunstig uit ziend persoon, die hoogst gevaarlijk schijnt. 's Avonds belde de man aan bij een villa aan de Verlengde Slotlaan, waar hij van mevrouw, die opendeed geld eisch te onder bedreiging met een revolver. 's Nachts is de man door een openstaand raam bij een verpleegster binnengedrongen, die eveneens een revolver op zich gericht zag, doch kans zag licht en alarm te maken, waarop de man ijlings verdween, die vermoe delijk wat later bewoners te Bosch en Duin nog heeft willen wekken, door op de deur te r bonzen, die echter gesloten bleef. De politie I heeft den man nog niet kunnen achterhalen. het front opgeloopen ziekte, in het hospitaal Elisabeth te Berlijn overleed. Reeds buiten kennis, richtte de generaal zich nog eenmaal op in zijn bed en riep ln het Fransch uit: Franschcn, luistert naar hctgeeiilk zeg: Dreyfus is onschuldig. Hij heeft nooit iets misdreven. Alles was leugen en bedrog. Dreyfus is onschuldig! Toen sloot hij de oogen. De voornaamste getuige, de eenige man die de volle waarheid kende, maar die tijdens zijn leven had gezwegen, de man van wien Zola gezegd had: „Ch. de Schwartzkoppen seul peut faire le pleine lumière", was niet meer En thans heeft de weduwe van den gene raal aan Bruno Well alle correspondentie van haar man gegeven, om daarmede de vol maakte onschuld van Dreyfus aan te toonen. De groote vraag waarop men nimmer te voren een antwoord heeft kunnen geven, was deze: waarom, wanneer Dreyfus Inderdaad onschuldig was, heeft Schwartzkoppen nooit ronduit verklaard dat „lo petit bleu" (het briefje van hem aan Esterhazy) inderdaad door hem was geschreven, waarmede én Dreyfus èn Picquart vrij zouden zijn gekomen en de schuld van Esterhazy en Henry bewe zen. En waarom heeft hij nimmer willen ver klaren waarom „ce canaille de Dniet Dreyfus bedoelde, maar Dubois, die al sedert Jaren spionnagewerk verrichtte? Wanneer mer. de uitvoerige corresponden tie van Schwartzkoppen leest wordt dit alles heel duidelijk. De Duitsche gezant ln Parijs, von Munster, dus de chef van Schwartzkop pen, had nadrukkelijk verboden dat men zich op het gezantschap met eenigerlei spion nenwerk zou inlaten. To»n nu Esterhazy nin diensten aanbood, achtte Schwartrikoppen, gezien het belang van hetgeen de majoor kon niededeelen. het zijn plicht om zijn militaire chefs op de hoogte te brengen. En deze hee ren gelastten Schwart-'koppen on het aanbod ln te gaan. Toen nu de arrestatie van kapi tein Dreyfus bekend werd. kon Schwartz koppen naar waarheid getuigen, dat hij nim mer den naam Dreyfus had gehoord. Eerst jaren later, toen ..Ie Matin" een facslm'le paf van de beruchte ..bordereau", welke vol gens de schriftkundigen door don broeder van Dreyfus was geschreven, kwam Schwa* 'z- koppen tot de ontzettende ontdekking, dat dit voor hem bestemde, maar door de werk vrouw gestolen document., van de hand van E^terhazv was en dat deze. samen met den Irifamen Henry, gesteund door allerlei cïu's- tere machten, die eiken invloed van de Israë lieten wilden nekken, de schandelijke be schuldigingen tegen Dreyfus on touw hadden gezet. teneinde zich zelf te dekken. Eenendids gebonden door zijn beloften aan den gezant en anderzijds door het verbod én van Wilhelm n. èn ran prins Hohenlohe en zijn militaire chefs, kon Schwartzkoppen toen niets zeggen en heeft hU tot zijn dood toe moeten zwijgen. Maar met ontroering ziet men zijn correspondentie, zijn onenlljke, rui terlijke verklaringen aan von Munster, aan den keizer (die met. de noodlge kant*eeVenln- gen bewijst het hee'e gohelm te hebben ge kend) dat Dreyfus geheel onschuldig was en slechts een slachtoffer van de gemeenste in trigues. De uit het Drevfus-proces ontstane opge hitste gevoelens hebben voor een niet ger'ng deel bijgedragen aan den oorlog van 1914. Daarom is het goed om dit wanen dat ander maal uit de anti-semieten. Hitlerianen en chauvinisten wordt genomen, uit hun handen te slaan, door groote ruchtbaarheid te geven aan de verklaringen van den voorn.namsten getuige, waarmede onomstootelljk de on schuld van Dreyfus werd bewezen, in de re- laden atmosfeer van het oogenblik moet elk vonkje worden vermeden. HENRY A. TH. LESTURGEON. INGEZONDEN MFDFDFFT INGEN a 60 Cts. per regel Dr H.MANNING'S EE7TJU5T-0PWEME.N0. 1.30 p.fl. wordt het best uitwendig behandeld. Wrijf tegen bedt IJ d eenvoudig keel en bor.\t met Vicks VapoRub in. De meeste verkoud heden zullen in één nacht genezen en de tecrc maag jes worden niet ln de war gebracht. V VapoRub AGENDA. Heden: VRIJDAG 24 OCTOBER Stadsschouwburg: Optreden van Fakir Ky- sana, 8 uur. Gem Concertzaal: Christ. Oratorium Ver- eeniglng. „Les Beatitudes", 7.30 uur. Palace: „Zwei Herzen im 3 4 Takt". Too- neel Alexander de Haas (dlchter-zanger), 8.15 uur. Luxor Theater: „De roode cirkel". Tooneel Stambul Co. 8 uur. Rembrandt Theater: .Bunny Side Up". Tooneel: Glyp (Saksisch porcelelngroep). 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 25 OCTOBER Stadsschouwburg: N.V. Het Schouwtooncel met „De Vrek". 8 uur. Gebouw Protestantenbond: Volksuniversi teit. Lezing „Oud Haarlem". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags én des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 1«, Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5