PRIJSOPDRIJVING. EENIGE VOORDEELEN VAN BLINDHEID. BINNENLAND Baby's Verkoudheid Vie&s HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 31 OCTOBER 1930 VIERDE BLAD Hoe ik mijn borstbeelden maak. Mijn indrukken van Amerika. Door GEORGES SCAPINI (den blinden Franscben afgevaardigde, advocaat en beeldhouwer). De Fransche advocaat en Kamer-af gevaar digde Georges Scapinl, die in den ivereldoor- log blindgeschoten werd, is behalve schrijver ook beeldhouwer. Zijn tastzin is dermate ontwikkeld, dat hij zeer goed gelijkende portretten kan modelleeren. Toen ik twintig jaar oud was diende ik, Booals vele andere jongelu;. van mijn leeftijd in het Fransche leger. Een Duitsche kogel trof mij echter in het hoofd en ik voelde een verschrikkelijken schok, waarvan de kracht nog erger was dan de pijn. Een maand in het hospitaal. „Er zal voor jou geen oorlog meer zijn", zei de dokter, toen hij mij ontsloeg. Ik was blind. Mijn moeder bracht me van het hospitaal naar huis in een auto en toen ik de zitkamer binnenkwam, kwam ik in botsing met een leuningstoei. Noo,!t zal ik het effect verge ten, dat het op mij had. Dit, dacht ik bit ter, zou dus mijn leven zijn niet in staat zijn mij te bewegen zonder met het een of andere meubel, dat zoo gemakkelijk te ver- rnijdtn is, als men kan zien. in aanraking te komen. Was ik tot hulpeloosheid gedoemd voor de rest van mijn leven? In het begin had ik er den moed niet toe aan de toekomst te denken, ik trachtte daarvoor verontschuldigingen te vinden. Niettemin voelde ik, dat het noodzakelijk ■was, dat ik de een of andere betrekking zocht, waarin ik niet van dezen of genen bescherming noodig had, althans in het be gin. Ik koos de rechten. Moeilijkheden na tuurlijk, maar gelukkig geen onoverkomelijke. Boeken voor blinden leerden mij niet alleen wat ik noodig had om mijn examens af te leggen, maar ook hoe ik mij buiten moest bewegen, loopen en zelfs rijden. Den eersten keer ging ik met een ander paardrijder, die mijn paard bij de teugels trachtte te houden, omdat hij zich m,in of meer verantwoorde lijk voelde. Ik wilde dat echter niet en alles liep vlot van stapeL Terwijl ik op het paard zat, had ik een gevoel van volledige onaf hankelijkheid en ik voelde mij gelukkig bij de gedachte, dat ik uit kon gaan zonder dat ik bij den arm geleid hoefde te worden. D;t experiment met het paardrijden was een keerpunt in mijn leven. Ik twijfelde er niet langer aan, dat ik tenslotte zou kunnen doen wat ik wilde. Ik ben van mijn jeugd af een tamelijk goed zwemmer geweest. Eens ging ik met een paar vrienden naar een zwembad en, tot hun groote verbazing, dook ik in het wa ter en zwom vervolgens op een geheel na tuurlijke wijze rond. Ik deed ook wat aan fietsen, schermen en schaatsenrijden en om mij lenig te houden legde ik mij iederen morgen toe op Zweedsche gymnastiek. Daar voor liet ik een horizontale stang in mijn badkamer maken. Ik legde mijn juridische examens af en had de groote voldoening te beseffen, dat ik een beroep kon uitoefenen. Ik voelde mij trotsch en gelukkig op het oogenblik, dat mijn eerste cliënt mijn ho norarium uitbetaalde, al was het ook weinig. Ik was de grootste moeilijkheid te boven gekomen, maar cliënten die betaalden wa ren zeldzaam. Uit brokstukken van gesprek ken, die men mij overbracht, maakte ik op dat, ofschoon men veel waardeering had voor hetgeen ^k deed, men het nut er niet van inzag zijn kwesties door een zoo gehan dicapt advocaat als ik te laten behandelen. Ik voelde een zeker gemis aan vertrouwen van de zijde mijner cliënten; het leek mij altijd toe of ze mij uit liefdadigheid raad pleegden en dit denkbeeld was ondragelijk. Het gebeurde evenwel, dat een bekend ad vocaat mij uitkoos als zijn assistent en ik pleitte in een paar belangrijke zaken voor hem. Langzamerhand erkende men. dat ik evengoed of even slecht tot resultaten kon komen en mijn beroep uitoefenen als ieder ander. In 1918 stelde ik mij candidaat bij de al- gemeene verkiezing. Weinig menschen ge loofden, dat een blinde een verkiezingscam pagne zou kunnen volhouden, zich staande zou kunnen houden bij meetings, op .allerle.i vragen ontwoord geven en vergaderingen toespreken en steeds minder geloofden zij in de mogelijkheid dat zoo iemand het ver trouwen der kiezers kon winnen. Ik heb altijd minder last gehad van mijn invaliditeit dan van de vooroordeelen van anderen en minder van de materieele moeilijkheden, veroorzaakt door mijn wond dan van het eenvoudige feit, dat ik n;et kon zien. Hoe het ook zij. de kiezers hadden vertrouwen in me en ik werd afgevaardigd door een der districten van Parijs. D,;t was in Mei en de nieuwe Tweede Ka mer kwam niet bijeen voor Juni. Ik had daarom een maand om mijn voorbereidingen te treffen, die van zuiver practlschen aard waren. Een van de leiders kreeg de opdracht dicht bij me te blijven en me te helpen in geval van nood. Ik was voorzien van speciale stembiljetten, waar gaatjes in gepr.'kt waren één gaatje beteekende „ja" en twee „neen". Ik regelde de zaken met mijn secre taris, zoodat mijn politieke en particuliere bezigheden gescheiden werden gehouden, en het systeem werkte in de practijk absoluut bevredigend. Soms voelde ik behoefte afbeeldingen te maken van mijn herinneringen aan men schen en dingen. Ik begon te trachten het hoofd en het uiterlijk weer te geven van een vrouw, die ik eens gekend had. Het was voor mij zelfs niet moeilijk, ofschoon ik van te voren nooit gemodelleerd had. Een man die zijn gezichtsvermogen heeft verloren, kan het vervangen door andere vermogens, die hij anders nooit zou hebben ontdekt. Het gevoel ontwikkelt zich uiterst fijn en het lijkt bijna of ieder deel van het lichaam een soort visie bezit. Natuurlijk zijn de oogen het beste medium om indrukken van buiten op te doen en degenen die ze bezitten pie keren niet over verborgen waarnemingen: voor hen zijn ze alle gelijk en de noodzake lij kheid ontwikkelt ze. Het succes van mijn eerste poging gaf me een groote dosis moed. Ik maakte borst beelden van mijn vrouw, mijn vrienden en van mijzelf. Ik besef volkomen, wanneer ik er met mijn vingers langs glijd, dat ze niet zijn, zooals men zou kunnen wenschen, maar toch ben ik voldaan dat enkele goed ge slaagd zijn en op het origineel lijken. Ik werk op het oogenblik aan een borstbeeld van mijzelf, waarin ik een absolute gelijkenis bereikt heb en zelfs iets diepers een uiting van den inner lij ken mensch. Ofschoon het vreemd mag schijnen, toch hebben sommige mijner borstbeelden een geheel en al modern karakter. Zij zijn een voudig en gestyleerd en mijn vrienden zeg gen, dat er jets in zit, dat hun herinnert aan de moderne school in de beeldhouw kunst. Hieruit kunnen we afleiden, meen ik, dat moderne kunst weinig te maken heeft met uiterlijke verschijnselen, maar dat zij voortgekomen is uit den geest en de inner lijke gevoelens. Hoe kon ik, die noojt een modern schilderstuk of beeldhouwwerk had gezien, als dit niet het geval was tot zulke onverwachte resultaten zijn gekomen? In vele opzichten geloof ik dat ik heel wat dingen duidelijker kan waarnemen, dan toen ik nog over het gebruik van mijn oogen kon beschikken. In 1928 kreeg ik een uitnoo- diging van het Amerikaansche Legioen om hun congres bij te wonen en ik reisde over groote afstanden in Amerika per trein. Van het oogenblik af dat mijn Amerikaansche vrienden mij op de stoomboot in New York ontmoetten tot het moment, dat ik afscheid van hun nam, deed ik millioenen indrukken op van land en volk indrukken, die niets te maken hadden met dingen, die ik vroeger gehoord of gelezen heb en toch heb ik een zeer bepaalde opvatting van Amerika, van zijn volk, zijn werk, zijn kunst en zijn ze den. Ik weet van den Amerikaan meer door de wijze waarop hij iemand de hand schudt, door het rhythme en het geluid van zijn spreken en lachen, dan wanneer ik hem in werkelijkheid had gezien. De liften in de wolkenkrabbers gaven me een denkbeeld van de hoogte van deze geweldige gebouwen. Dagen en nachten in treinen deden me den geweldigen omvang van het land beseffen. Toen ik een bezoek bracht aan de Fordmo- torfabrieken. had ik geen oogen noodig om te begrijpen, dat op deze plaats de organi satie van den arbeid tot volmaaktheid was gebracht. Toen ik president Coolidge ont moette, onderging ik een gevoel van koude: groote intelligentie en ontvankelijkheid, maar koeL Mijn bezoek bleef in mijn herinnering als een mozaïek, waaraan ik geen anderen naam kan geven dan Amerika. Ik beschouw mijn blindheid louter als een voortdurende belemmering, en het is mijn taak ,die te overwinnen. Het ontmoedigt me niet langer. Ik heb geen grief tegen het noodlot. Het verlies van mijn gezichtsver mogen heeft mij rijker gemaakt en mij kracht en verstand gegeven, waarover ik anders nooit zou hebben beschikt. POLITIEKE CONSTELLATIE IN DEN HAAG VERANDERD. Door de benoeming van den heer Bosch, ridder van Rosenthal tot burgemeester van Den Haag is. daar de burgemeester, volgens ,.ae Nederlander" wel degelijk lid van de Christelijk Historische Unie, het college van B. en W. van 's Gravenhage van links rechts geworden, terwijl de raadsmeerdheid links is. ring hiertegenover uiteengezet). LOU DE VISSER KOMT NIET AAN HET WOORD. Wederom heeft de Tweede Kamer op voorstel van den voorzitter de interpellatie- aanvraag van den heer L. de Visser, thans over de betrekkingen tot den Paus, geweigerd. Men zie het Kamerverslag. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Teere maagjes kunnen niet veel inwendige medicijnen verdragen. Behandel daarom baby a verkoudheid „uitwendig" met Vicks VapoRub. Als U borst en keel met deze verdampende zalf in wrijft. zal de kleine dreumes spoedig beteren. vVapoRuS POGING TOT UITBREKEN VAN EEN GEDETINEERDE. De beruchte inbreker van de Keizersgracht. MEESTERLIJK TECHNICUS OP ZIJN TERREIN. Het Volk meldt: Dezer dagen heeft de beruchte recidivist H. G. die sedert eenige weken in het Huis van Bewaring te Amsterdam verblijf houdt en die een der beide onfortuinlijke inbrekers is, die onlangs bij een inbraak in een groot maga zijn aan de Keizersgracht in handen der po litie vielen, doordat bij het forceeren van een deur de alarmsignaal-installatie in werking kwam, een poging tot ontvluchting gedaan. G. geniet niet alleen als beroeps-inbreker een bedenkelijke reputatie, maar ook als uit breker, aldus het blad. Destijds slaagde hij er in, uit de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen te ontsnappen. Door toevallige omstandigheden is nu en kele dagen geleden ontdekt, dat G. voorberei dingen aan het treffen was om ook te Am sterdam uit te breken en een eerste maar niet voltooide poging daartoe reeds ondernomen heeft. Iemand van het personeel, die in zijn cel eenig gerucht hoorde, nam waar, dat de ge detineerde met een waschblik in z'tjn han den stond en daaraan stond te peuteren. Daarop werd G. tot aan den lijve gefouil leerd, waarbij een hoeveelheid ijzerdraad op hem bevonden werd. Een nadere beschouwing van het wasch blik leidde tot de ontdekking dat G. den rand van dit blik teruggebogen had, waardoor hij een deel van een zich in dien rand bevin dend dik stuk ijzerdraad, er uit kon trekken. Een verder onderzoek bracht toen aan het licht, dat G. dit ijzerdraad gebezigd had om er loopers van te maken, waarvan er een viertal in zijn privaatton gevonden is. Die loopers had G. reeds gebruikt ook en hij was er inderdaad in geslaagd, met deze primitie ve, maar handig gemaakte werktuigen de sloten van drie deuren te forceeren. Dat is in een der nachten van de vorige week gebeurd G. had er voor zorg gedragen de zaak goed. voor te bereiden. Door ziekte te simuleeren. was hij „in gemeenschap" geplaatst, samen in een groote cel met drie andere gedetineer den. Die cel is in twee gedeelten verdeeld een dag verblijf en een nacht verblijf, waarvan de scheiding door een ijzeren hek met deur wordt gevormd. Het nachtverblijf Is weer verdeeld in vier slaapplaatsen elk doof een deur afgesloten. Met behulp van de door hem van het ijzer draad vervaardigde loopers is hij er nu in geslaagd de deur van zijn slaapcel te openen en vervolgens de deur van het ijzeren hek, waardoor hij in het dagverblijf kwam. Daar na trachtte hij de gewone celdeur van het dagverblijf te openen. Ook daarin slaagde hij zonder veel moeite, aangezien de schaftklep in die deur, bij wijze van ventilatie, open stond. Hij had dus slechts zijn hand door dat gat te steken om aan den buitenkant bij het slot te kunnen komen. Hij bevond zich toen dus reeds op de gang. maar hier had hij pech, doordat hij er niet in slaagde met zijn loopers een andere deur te openen, die hem toegang tot een vertrok zou hebben verschaft, waaruit hij zijn ont vluchtingspoging vrijwel ongemerkt had kunnen voortzetten. Toen dat mislukte keerde hij naar zijn slaapplaats terug, de door hem geopende deuren achter zich in het slot dichttrekkend. Het spreekt vanzelf, dat hij deze nachtelijke escapades heeft ondernomen op een tijdstip dat de bewaker, die met de nachtelijke ron den is belast, niet in de buurt der gemeen schapscellen zou zijn. G. is naar aanleiding van deze, ditmaal mislukte poging tot ontsnapping, voor den tijd van een week met verblijf in het cachot gestraft. „Boeienkonlng". Het blad vernam nog, dat aan deze mis lukte uitbrekerij een paar weken te voren nog een andere poging tot ontvluchting was voorafgegaan. G. heeft trouwens reeds op den dag van zijn insluiting zij het dan binnenskamers een niet onvermakelijk staaltje van zijn uitbreekkunst gegeven. Toen hij door de po litie was „voorgeleid", volgde zijn overbren ging door de rijksveldwacht van de Prinsen gracht naar het Huis van Bewaring via net bureau van den rechter-commissaris. In af wachting van zyn voorgeleiding voor dezen justitie-ambtenaar had de rijksveldwachter hem met de handboeien aan in een wacht- cel geplaatst. Na een minuut of tien belde G. en toen de veldwachter bij hem kwam vra gen waarom hij had gebeld, overhandigde hy hem de handbloeien, waarvan hij zich ont daan had. met do laconieke opmerking: „Neem maar mee, die dingetjes heb ik niet meer noodig." Op de vraag van den rechter-commissarls, hoe hij de boeien had losgekregen, moet G. sarcastisch hebben geantwoord. ,Dat is vakgeheim, meneer. Ik ben niet alleen inbre ker, maar ook uitbreker." Toen hij ruim een week later wegens het ingaan der preventieve hechtenis in de raad kamer der rechtbank moest verschUnen hooft hij in een gang van het Paleis van Justitie zijn eerste poging tot ontvluchting gedaan. Door zich. tijdens zUn overbrenging, plotse ling om te draaien, rukte hy zich van den ryksveidwachter los. Hy werd echter nog in het gebouw door den veldwachter en een klerk van het parket gegrepen. BEHOUDT ROTTERDAM DE KALI? Over de bekende aangelegenheid van het kali-vervoer verneemt de Tel. thans, dat de Société Commerciale des Potasses d'alsace voornemens is om de overeenkomst met Rot terdam uit te voeren tot op den limiet, ge steld door het Antwerpsche antwoord en de wenschen van het Fransch gouvernement. Kartels. De kapitalistische productiewyze is gebaseerd op winst maken. De producent tracht zyn product direct of indirect met de grootst mo gelijke winstmarge te verkoopen, evenals de arbeider zyn arbeidskracht zoo duur mogelijk tracht te verkoopen. Dat ls hun beider goed recht. Tal van factoren werken evenwel mede om den pry's van het product binnen zekere grenzen te houden, evenals het bedrag, het welk besteed wordt voor de verkochte ar beidskracht. Eén van de belangrijkste fac toren is de bestaande of de te verwachten concurrentie. Men zou nu geneigd zyn te zeggen, dat uitschakeling der concurrentie verondersteld, dat dit volkomen mogelijk zou zyn) ongelimiteerde prysopdry- vir.g ten gevolge zou hebben, ware he;, niet. dat men in de practyk van het leven wel anders weet. Het verschynsel van de ophef fing der concurrentie, in meer of minder ge slaagden vorm. heeft ce aandacht getrok ken van den beoordeelaar van het verschyn sel als zoodanig en van het groote publiek. De groote massa krygt daarby een huiverig gevoel en denkt aan woekerwinsten en uitbuiting. De opheffing van concurrentie doet haar denken aan trusts en kartels, met al de gevolgen, die „men" daaraan zonder meer verbindt, zy wordt er aan herinnerd by de aanbieding van de gas- en electriciteits quitantie, herinnert zich plotseling het woord: monopolie en ziet daarin het schrikbeeld van: gevonnist te worden, zonder daaraan iets te kunnen veranderen. Daargelaten, dat de opvatting niet juist is, dat ons gas- en elec- triciteitsbedryf zelfs in zyn gemeentelijken vorm geen rekening heeft te houden met de concurrentie, dient men deze rekening, bij een juiste beoordeeling. te beschouwen in het licht van het gemeentelijk belastingstelsel. De beoordeelaar van het venschijnsel-als- zoodanig geeft zich gewoonlijk de moeite de concurrentie-beperking of concurrentie-uit schakeling te beschouwen in het groote kader zoodoende zich van het geheel van verschyn- selen rekenschap gevende. Ook hem gaat de opmerking niet voorby, dat de stakkerige consument het slachtoffer wordt van de hoe langer hoe meer om zich heen grypende karteileering. Ook hy weet maar al te goed, dat deze samenwerking in den aanvang meestal prijsverhooging beteekent, maar hij weet daarnaast, dat ae meest ongebreidelde concurrentie gewoonlijk wel leidt tot lagere pry zen, maar dat hot einde van dat lied meestal een catastrophe beteekent Zoodra het kartel zyn intrede doel en zich een zekere prysverhooging openbaart, die be schouwd moet worden als middel om de ren tabiliteit van het bedryf te verzekeren, moet de afzet van het product verminderen. Voort gezette prysverhooging werkt ten slotte na- deelig, en men baseert zich tydig op een lager prysniveau. Maar ook dan moet het kartel zich rekenschap blijven geven van wat om hem geschiedt. Concurrentio-over- wegingen zyn daarvoor borg. Outsiders zyn het, die roet in het eten kunnen werpen, zy zijn in zeker opzicht te beschouwen als para sieten, zU hebben Immers hun vryheid be houden en kunnen daarom aesgewenscht een fractie beneden den kartelprijs gaan. Zeker, er zyn afsluitlngspogingen gedaan en in enkele gevallen vrywel verwezenlijkt welke een dergelijk terrein bestryken, dat zy. bij volledig slagen, niet alleen het eigen bedryf, maar ook alles, wat daarmede annex is. beheerschen. Is dat het geval nog nlei, dan zal het aantal outsiders direct grooter worden, zoodra de winst daartoe maar even de gelegenheid biedt. Zoo kent het kartel dan ook: concurrentie van buiten en con currentie van binnen. Van buiten loeren de outsiders, van binnen moet het kartel reke ning houden met de belangen der eigen aangeslotenen, waarby de belangen der grooteren dikwyis niet overeenkomen met die der kleineren. De bestaande economische crisis is voor velen mede aanleiding om de werking der machtige trusts andermaal onder de loupe te nemen. Daartoe heef', de omstandigheid dat het „loven" niet of niet noemenswaard goedkooper is geworden, zeer veel bydragen De door velen aangeprezen en ingevoerde rationaliseerings-methoden waren niet anders dan maatregelen ter verzekering van een redelijke winst. Op zich zelf een volkomen toelaatbaar middel. Zoodra de karteileering internationale be teekenis gaat krygen en de wereldmarkt in een bepaald artikel prac- tisch gesproken geheel of by na geheel be- heerscht wordt door dit kartel, dan zyn cr velen, die een zeker toezicht op dezen be drijfsvorm wenscheüjk achten. Dat komt natuurlijk op niets anders neer, dan op een meer of minder ver doorgevoerde overheids bemoeiing. Een ingrypen in de interne be drijfsvoering en het ontwerpen van voor schriften, welke mi. wel eens niet. zonder bedenking zyn. By onze Oostelijke buren is eenige maan den geleden 'n verordening afgekondigd, welke beschouwd moet'worden als oen uitbouw van de bestaande Kartelverordening van Novem ber 1923. Men heeft kartels wel eens „kinderen van den nood" genoemd. Deze verordening is ongetwyfeld een uitvloeisel van den „grooten nood", in Duitschland. Uit algemeen econo misch oogpunt is deze regeling van het grootste belang. In een vervolgartikel stel Ik my voor daarover iets mede te doelen. MOLLERUS. DE BERUCHTE HAASTRECHTSCHE DIJK. AUTO MET SCHAPEN ER AF GESTORT. Even bulten de kom der gemeente Haast recht is in den nacht van Woensdag op Don derdag om half twee, een groote vrachtauto van den Haastrechtsche dyk gestort. De wa gen, toebehoorende aan den vrachtrydcr B. van Echteld uit Leeuwen by Wamel In Gel derland, was met 43 schapen op weg naar Rotterdam, waar de dieren op het abattoir ge slacht moesten worden meldt de Tel. De auto ging door een defect aan de stuurinrichting met de twee inzittenden en de schapen van den dyk. Hij kantelde by zijn val éénmaal en stortte daarop met de wielen omlaag in een onder aan den dyk loopende sloot, waar in hij vrywel geheel verdween. Konden de twee inzittenden zich spoedig, zy het met een nat pak. uit hun benarde positie bevryden zonder eenig letsel bekomen te hebben, met de schapen liep het minder goed af. Het tus- schenschot. dat den wagen in twee helften verdeelde, zeeg ineen, waardoor de boven ge plaatste schapen de zich onder het schot be vindende dieren onder water drukten. Op deze manier verdronken veertien schapen. De overige 29 konden gered worden. Donderdag ochtend zy'n de levende dieren verder naar Rotterdam vervoerd. De cadavers werden naar het slachthuis te Gouda gebracht, maar afgekeurd en vernietigd. De hierdoor ontstane schade bedraagt f 400, welke niet door ver zekering wordt gedekt. B J. GERRETSON t Op 73-jarigen leeftyd is Donderdag te Rot terdam overleden de heer B. J. Gerretson. christeiyk-hlstorisch oud-lid van de Tweede Kamer, van de Staten van Zuid-Holland en van den gemeenteraad van Rotterdam. De begrafenis zal plaats hebben op Croos- wijk. Vertrek van het sterfhuis om 2 uur. BURGEMEESTERS VOOR EEN MENG- GEBOD? De burgemeester van Vlagtwedde heeft, volgens de N.R.C.. de burgemeesters van alle veenkoloniale gemeenten in Groningen. Drente Friesland en Overysel uitgenoodlgd tot een samenkomst te Stadskanaal, ter bespreking van de vraag, of niet, in aansluiting aan een adres van de Kamer van Koophandel te Veen- dam, maatregelen dienen te worden genomen om te bevorderen, dat het mengen van aard appelmeel In tarwemeel bij de bereiding van wittebrood verplicht wordt gesteld. MOEILIJKHEDEN IN DE WIER ING ER- MEER. Dat het in cultuur brengen van de gronden in den Wieringermeerpolder niet zonder moeil:jkheden geschiedt, blijkt o.a. hieruit, dat Woensdag een arbeider tot aan zijn mid del in den drassigen bodem is weggezakt. Hij kon spoedig uit zyn hachelijke positie bevryd worden. Voorts wordt gemeld, dat een brandje ge woed heeft in een motorgebouwtje in den polder, welk vuur vermoedelijk ontstaan is tengevolge van het warm loopen van den motor. Men slaagde er spoedig in het vuur te blusschen en de aangrenzende barakken, welke groot gevaar liepen, te behouden. De motorinsta'.latie, die dient voor de electrici- teitsvoorziening der barakken en het gebouw tje zelf, behoorende tot de werkverschaffing der Nederlandsche Heidemaatschappij, werden zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. DE KINDERMOORD TE ROTTERDAM. OUD-MILITAIR VEROORDEELD. De rechtbank te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 40-Jarigen ge- perisionneerden stafmuzikant van het Oost- Indische leger P. S., die in den avond van den llden Juli ten huize van zyn hospita aan de Rubroekstraat te Rotterdam, zyn beide kin deren, de 10-jarlge Helena en de 9-jarige Pieter, uit angst, dat de toekomst hun even veel teleurstelling zou brengen, als deze hem had gegeven, met revolverschoten van het leven had beroofd. Hy werd veroordeeld tot 1 Jaar gevangenisstraf, door te brengen in een byzondere strafgevangenis en daarna ter be schikking der regeering. De elsch was geweest acht jaar gevangenis straf en daarna ter beschikking stelling vaa de regeering. VIERDE POSTVLIEGTUIG VERTROKKEN. DONDERDAG N'FT VERDER DAN DRESDEN. Donderdagochtend 6.23 ls het vierde post vliegtuig, de P.I-I.-A.E.Z., van Schiphol naar Nederlandsch-Indië vertrokken. De beman ning bestaat uit de vliegers Frijns en Both en den mecanicien Bruine^teyn. Met dit vliegtuig zijn 23 pakken luchtpost verzonden met een totaal gewicht van 191.30 K.G. bruto en 177,50 K G. netto. De zending bevat: 14.823 brieven beneden 5 gram, 107 briefkaarten en postwissels. 835 stuks be stemd voor tus-rchenllggende landen, en 4525 stukken van meer dan 5 gram, totaal 20.290 stuks. Voorts heeft het 34 K.G. goederen aan boord. Het vliegtuig ls om 12.10 te Dresden geland. Alles wa? wel aanboord. Heden wordt de reis voortgezet. De slechte weersgesteldheid, die. nadat het Ertsgebergte was gepasseerd, optrad, deed de vliegers beriuiten. Donderdag den tocht niet verder dan Dresden voort te zetten. DE VERWAART.OOZTNC, VAN EEN GEDE TINEERDE. Omtrent het geval van verwaarloozing van een gedetineerde in het Huis van Bewaring te Rotterdam, dat volgens de sociaal-demo cratische pers heeft plaats gehad, verneemt de Maasbode, dat het hier niet een oppassend huisvader betreft, doch een al sinds 25 Jaar berucht inbreker, die o.a. oen glazen oog heeft, overgehouden uit een schietparty by een poging tot inbraak, waarby een schipper op hem vuurde. De directeur van het Huis van Bewaring ontkende, dat de man de In richting met lappen om de voeten zou heb ben verlaten, hij had pantoffels met robber- hakken gekregen. Verdere mededeelingen wilde de directeur nog niet doen. DE REGENMAKER VOOR DE MICROFOON. De heer A. Veraart is volgens het llbld. uitgenoodigd om binnenkort oen lezing te houden over het onderwerp: „Conclusies, ge trokken uit mijn proeven om mcteorologhche processen op kunstmatige wyzc te beïn vloeden." De bedoeling van de A.V.R.O. ls om den heer Veraart zijn indrukken te laten mee deden over de mae. waarin de practyk der „Regenmakersproevcn" de theorieën van den heer Veraart heeft bevestigd of tegen gesproken.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13