DE WINKELWEEK IN HAARLEM NOORD HAARLEM-NOORD. M. van der HORST Winkeliersvereeniging „Eendracht maakt Macht''. HAARLEM'S DAGBLAD VIJFDE BLAD VRIJDAG 31 OCTOBER 1930 Haarlem's Dagblad stelde een zilveren plaquette voor deze winkelweek beschikbaar. Het bestuur heeft die bestemd als eereprijs voor de etalage, die met lof der jury bekroond wordt. De jury. De keuring der étalages zal plaats vinden heden, Vrijdag, van des namiddags 5 uur af. De jury bestaat uit de heeren: G. W. P. Stoutenbeek. dir. Stoutenbeek's Modemaga zijnen, Beverwijk, J. Melchers. dir. Majoor's Sigarenfabrieken. Beverwijk; K. Tegel, dir. Tegel's Warenhuizen. De einduitslag der keuring zal door de jury bekend gemaakt worden c a. 10 uur in het gebouw „Flora" aan het Pretoriaplein, waar gelegenheid zal bestaan tot het richten van vragen aan de jury, terwijl tevens de prijs uitreiking zal plaats vinden. Alle leden der Winkeliersvereeniging met hun dames hebben hier toegang. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Nederl. Middenstands Spaarbank Agentschap Rijksstraatweg 100 Geopend Dinsdag, Donderdag, Zaterdag van 7—9 uur. Practisch spaarsysteem met busjes in luxe boekvorm. VOOR VAKKLEEDING „De Stadsccncurrent' Paul Krugerstraat 16-22-24 Telef. 15420 PRIMA PASVORM SOLIDE KWALITEITEN LAGE PR IJ ZEN Ziet onze speciale Vakkleeding Etalage tijdens de Winkelweek Haarlem-Noord. Ter gelegenheid van de winkelweek, die heden Vrijdag in Haarlem-Noord begonnen is, hebben we aan den heer H. van Rigteren, voorzitter der Winkeliersvereeniging „Een dracht maakt Macht", gevraagd of hij ons een en ander over deze winkelweek en den etalagewedstrijd wilde vertellen. „Het is nu ongeveer 6>< jaar geleden, dat onze vereeniging opgericht werd", aldus de voorzitter. „Vroeger, dus vóór de annexatie, heette zij Schotensche Winkeliersvereeniging „Eendracht maakt Macht". Thans is het de Winkeliersvereeniging van dien naam. De oude naam staat nog in ons vaandel „Hebt u ook een vaandel?", vroegen we. „Ja zeker. Men zal zich misschien verbaasd afvragen wat een winkeliersvereeniging met zulk een ding moet doen, maar toch zijn we er blij mee, want wij organiseeren dikwijls ook een kinderfeest en uitstapjes. Zoo heb ben we al drie maal een reisje met de Alk maar Packet gemaaktJa, dat moet ik u toch eens vertellen, want daar hebben we zulke aangename herinneringen aan be waard. Bij één van deze uitstapjes naar Alk maar en Bergen hadden de winkeliers, die niet mee gegaan waren, 's avonds bij de te rugkomst voor een alleraangenaamste ont vangst gezorgd. Toen onze boot. die met haar drie dekken zelf ook schitterend ver licht was, met de 360 kinderen aan het Noorder Buitenspaarne bij de Gasfabriek aanlegde, werd aan den wal een prachtig Bengaalsch vuur ontstoken, wat een fantas tisch schouwspel opleverde. Dat was een verrassing van de thuisgebleven winkeliers. Wij organiseeren ook elk jaar een jaar feest, maar dit kan helaas niet in Haarlem- Noord. want hier is geen groote zaal. Op het Pretoriaplein is een zaal waar hoogstens tweehonderd menschen in kunnen en dan moeten ze nog heel rustig netjes naast el kaar zitten, want anders puil je er uit. En aangezien ons ledental tot ongeveer 125 ge stegen is en zij allemaal vrouw en kinderen meenemen, zijn we wel genoodzaakt om in de stad een grootere zaal te huren. Zoo heeft o.a. Haarlem's Tooneel het vorig jaar voor onze vereeniging in den Schouwburg Jansweg het tooneelstuk „Phyllis" opge voerd en met heel veel succes. Ook op ander gebied is onze vereeniging nuttig werkzaam. Dezer dagen las ik in uw blad, dat de Gier- straat-Vereeniging tijdens den laats ten wa tersnood zooveel voor de slachtoffers heeft kunnen doen. Welnu, „Eendracht maakt Macht" heeft bij die gelegenheid het groot ste aantal colli's bijeen verzameld en aan de commLssie uit de Middenstands-Centrale overhandigd. We hebben daarvoor drie da gen lang met twee auto's gereden". J. BAKKER t De eerste voorzitter van de Winkeliers Ver eeniging „Eendracht maakt Macht". „Maar daarvoor alléén is uw vereeniging toch niet opgericht?" „Neen. Zij stelt zich natuurlijk in de eer ste plaats ten doel het behartigen en bevor deren der belangen van de winkeliers in het algemeen en van onze leden in het bijzon der. Wij trachten dit doel met verscheidene middelen te bereiken. Door de vereeniging leeren we elkander kennen en waardeeren We moeten het publiek van Haarlem-Noord er van doordringen, dat ook hier de winkel stand recht van bestaan heeft. Bij de op richting werd bepaald om enkele malen per jaar een reclameweek en een étalageweek te organiseeren, teneinde daardoor het publiek tot ons te trekken. Wij zullen op elk moge lijk gebied voor de belangen van onzen win kelstand opkomen, bijvoorbeeld door het zenden van adressen aan den gemeente raad, als het gewenscht blijkt om de aan dacht op noodzakelijke verbeteringen te vestigen, bijvoorbeeld ten aanzien van ver lichting, bestrating, regeling van het ver keer. En natuurlijk moeten de leden zelf zoo veel mogelijk doen om aan hun étalages de noodige aantrekkingskracht te geven. Ik sprak u daar over winkelweek en étalage- wedstrijd. Er zijn leden, die niet van een étalagewedstrijd houden, omdat ze tot dus ver nog niet voor een prijs in aanmerking kwamen. Die hebben echter ongelijk, want we hebben eens een winkelweek georgani seerd, waar geen étalagewedstrij d aan ver bonden was. Die winkelweek is niet ge slaagd en dat was heel jammer, want die beteekent. toch uitsluitend een reclame voor de winkels in deze buurt en niets anders. De winkeliers moeten het behalen van een prijsje toch niet als de hoofdzaak beschou wen. Dat dient slechts om de kwaliteit van de artikelen op te voeren. Ik moge hierbij even herinneren aan het groote succes van één der vroegere winkelweken. We maakten daarvoor gebruik van een vliegmachine. Met nog een paar bestuursleden ging ik mee naar boven en toen hebben we niet minder dan 50.000 strooibiljetten over onze straten uit gestort. We hadden bekend gemaakt., dat hierbij biljetten waren, waar hij of zij, die het geluk had ze op te vangen, wat op kon den halen. Welk een prachtig resultaat heb ben we daarmee bereikt! Ik ging 's morgens om elf uur per auto naar Schiphol en nadat we hier cenigen tijd overheen hadden gecir keld. kwam ik 's middags drie uur thuis. Mijn vrouw wachtte me al op met de mede- deeling, dat het door mij als prijs beschik baar gestelde voorwerp reeds gehaald was. Deze reclame had dus wel heel vlug gewerkt, pietwaar? Ik acht een winkelweek met da&r- Zittend van links naar rechtsM. v. <L Berg, 2e secretaris; J. C. Timmermansecretaris, H. van Rigteren, voorzitter, M. M. van Ake, penningmeester. Staand van links naar rechts L. A. Beuken, H. Schindeler en M. J. W. v. d, Horst. Wijlen de heer F. F. Fuhrhop heeft als burgemeester een belangrijke rol gespeeld in de ontwikkelingsgeschiedenis van Schoten. In den eersten tijd werd hij als secretaris bijge staan door den heer De Jong. Onze lezers herinneven zich natuurlijk, dat onze wet houder Mr. J. N. J. E. Hecrkens Thljssen na het aftreden van den heer Fuhrhop waar nemend burgemeester van Schoten Ls ge weest. De heer De Jong werd als secretaris opgevolgd door den heer S. C. de Haas van Dorsser, thans directeur van het Burgerlijk Armbestuur te Haarlem, Het oude „regthuis" aan den Vergierdeweg, dat vroeger tot raadhuis diende. De voorzitter H. van Rigteren vertelt over winkelweek en étalagewedstrijd. lste prijs: verguld zilveren medaLlle. 2e en 3de prijs: zilveren medailles. 4e prijs: verguld zilveren medaille. 5de en 6e prijs: bronzen medailles. Deze prijzen worden beschikbaar gesteld door „E. M. M.". lste eereprijs: zilveren plaquette, beschik baar gesteld door de Directie van „Haar lems Dagblad" voor de etalage welke be kroond wordt met „Lof der Jury". 2de eereprijs: kunstvoorwerp, beschikbaar gesteld door de fa. H. van Rigteren, voor de étalage met mooiste décor. 3de eereprijs: zilveren plaquette, beschik baar gesteld door de fa. J. G. Timmermans, voor de meest orlgineele étalage. 4de eereprijs: bronzen plaquette, beschik baar gesteld door de fa. M. J. W. v. d. Horst voor de étalage met meeste verkoopkracht. Hieraan worden nog toegevoegd 6 eervolle vermeldingen. De deelnemers. Aan den etalagewedstrijd nemen 74 zaken deel. alsvolgt verdeeld: Schoterweg 5. Gen. Joubertstraat 1. Gen. Cronjëstraat 49. Floresstraat 1. Spaarnhovenstraat 1. Middenweg 1. Schoterboschplein 1. Berkenstraat 1. Reitzstraat 1. Kloosterstraat 3. Paul Krugerstraat 8. Gen. Bothastraat 2. 1900: een dorpje van goed 600 zielen. 1930: een stadswijk met ruim 25000 bewoners. bovenhuizen. Heele complexen van die hulzen verrezen in de Cronjéstraat, de Paul Kruger straat. enz. De coöperatieve woningbouwver- eenigingen, die in dit gebied bouwden hielden vast aan de éénsgezinswoningen. Goed 25 'jaar geleden zaten wij ln den Transvaalschen oorlog. Dit verklaart de rijke verscheidenheid aan straatnamen die aan Transvaal en Oranje Vrijstaat herinneren. Geen der bekende figuren uit den Boeren- kriie is vergeten! De vestiging van dit stadskwartier op Schoten's grondgebied bracht veel verande ring ln de Schotensche huishouding. Het kleine landelijke dorpje was genoodzaakt ook rekening te gaan houden met de belangen van de stadskwartierders. De nieuwe Scho tenaren betaalden hun belasting, zoodat zij tegenover die plichten ook rechten begonnen te stellen. De veldwachter op het dorp Schoten kon niet afdoende voor de bewaking van het Schoterkwartier zorgen. Eerst kwam er één agent in het Schoterkwartier, maar met den groei van het kwartier vermeerderde ook dit aantal. Verder moest gezorgd worden voor straat verlichting. reiniging, brandweer, enz. Aanvankelijk waren het vooral Haarlem- sche arbeiders die ln het Schoterkwartier een woning zachten. Zij gevoelden zich in alles nog Haarlemmers, stuurden hun kinderen naar Haarlemsche scholen er waren trou wens den eersten tijd ook geen Schotensche scholen in het kwartier deden hun in- koopen bij Haarlemsche winkeliers, waren lid van Haarlemsche vereenlglngen. Het besef kwam evenwel, dat de Schoten sche stedelingen gemeenschappelijke belangen hadden. Dit was aanleiding om eenige afge vaardigden als raadsleden naar het oude Schotensche raadhuis, aan den Vergierdeweg ten Noorden van de Jan Gijzenvaart. te stu ren Het was een feit van bcteekenis voor de Schotensche boeren, dat twee stedelingen, de heeren Hooy (R.K.) en De Graaff (A. R), hun raadszaal binnentraden, om daar te pleiten voor de belangen van de „kwartier- ders". Kort daarna kwamen ook de sociaal-demo craten de heeren Verton en Verkooy ln den raad. In den eersten tijd waren de stede lingen ver ln de minderheid tegenover het platteland, maar het duurde niet lang. of de stedelingen wonnen in het aantal, omdat de kiezers in het kwartier natuurlijk veel sneller in aantaJ toenamen dan ln het dorp oud- Schoten. Schoten werd ln alles een kleine stad. Er verrees een eigen gasfabriek, cr werden flinke scholen gebouwd, de politie werd op mo derne leest geschoeid, met Haarlem werd een overeenkomst gemaakt met de levering van drinkwater, de brandweer werd beter toege rust. enzoovoort. Tusschen het stadskwartier en oud-Schoten werd een nieuw raadhuis gebouwd, omdat het oude aan den Vergierdeweg veel te klein geworden was. In den oorlog heeft de uitbreiding van Schoten vrijwel stilgestaan, omdat er ln die jaren niet gebouwd werd. Daarna verrezen de huizen weer als paddestoelen uit den grond. Ook met steun der gemeente werden groote complexen voor wonlngbouwverecni- glngen gezet. Eerst was het raadhuis, nog voorbij het Soendapleln gebouwd, eenzaam gelegen. Maar gedurig schreed de bebouwing voorwaarts. Toen Schoten ln 1927 door Haar lem geannexeerd werd, waren reeds groot© woningwijken ten Noorden van het raadhuis gebouwd. Schoten had toen 21.000 Inwoners. Na de annexatie zijn nog groote hulzen complexen ten Noorden van de Jan Gijzen vaart verrezen. Ongetwijfeld zal thans het aantal inwoners van voormalig Schoten wel de 25.000 overschreden hebben. Als men tot Haarlem-Noord alle stadwijken rekent ten Noorden van den Klopper- en Schotersingel, bedraagt het aantal Inwoners ongeveer 40.000. Bijna 1/3 van de geheele bevolking! In den loop der Jaren heeft zich ln Haar lem-Noord een zeer uitgebreide winkelstand gevestigd. Aan den Schoterweg en in de Cronjéstraat. maar ook in vele andere stra ten. breidt het aantal winkels zich nog steeds uit. De winkelweek die nu gehouden wordt Ls daarvan een uitstekend bewijs, evenals do winkelweek die ruim een jaar geleden plaats had, tor gelegenheid van de asphalteering van den Schoterweg. aan verbonden étalagewedstrijd dus heel noodzakelijk. Gelukkig heeft de meerderheid van onze leden dan ook besloten om die weer te organiseeren. Vrijdagavond zeven uur begint de jury met haar werk. Op dien zelfden avond zal de Muzlekvereeniging „Kunstgenot" een muzikalen ommegang door Haarlem-Noord maken, tot aan den Spaarnhovenweg toe. En de Mondaccordeon- club „D.S.V." marcheert Maandagavond 3 November met niet minder dan 86 aangeslo ten jongelui en onder leiding van den heer H. van Dalen door onze straten. „Kunstge not" doet het tenslotte nog eens op Woens dagavond 5 November". ..En hoe staat het nu met de deelneming aan den étalagewedstrijd?" „Dat gaat in eén woord schitterend", zei de heer Van Rigteren verheugd. „Maandag hadden zich al 71 deelnemers aangemeld en ik twijfel er niet aan of we zullen de 80 wel halen. De laatsten komen natuurlijk altijd als de inschrijving al gesloten wordt en dat is vooral voor onzen penningmeester erg las tig. Elk lid van „Eendracht maakt Macht" kan bij den penningmeester, den heer M. M. van Ake, Generaal Cronjéstraat 46. bonnen verkrijgen, waarvan het de bedoeling is om die, gestempeld met den firmanaam, gedu rende de winkelweek uit te reiken aan cliën- tèle, en wel bij iederen contanten aankoop van 1.— één bon. De aldus verzamelde bon nen moeten na afloop der winkelweek door het publiek worden ingeleverd. Voor hem <of haar), die het grootste aantal bonnen inle vert, stelt het bestuur van „Eendracht maakt Macht" een prijs van 25.beschikbaar, natuurlijk te besteden bij de leden. Ook aan hem, die de meeste verschillend gestem pelde bonnen van onderscheidene winkeliers inlevert, zal een prijs van 25.worden uitgereikt. De winkeliers stellen, hoewel ze daartoe niet verplicht worden, een prijsje beschikbaar voor het grootste aantal bonnen door hen z>elf afgegeven. Dus deze prijs komt altijd bij eigen clientèle terecht". Vlaggenwcdstrijd. De heer Van Rigteren deelde ons verder mede, dat aan deze reclame-winkelweek nog een andere attractie verbonden is. namelijk een vlaggen wedstrijd voor het publiek, waar van hij een groot succes verwacht. „Aan de deelnemers aan den étalagewedstrijd worden papieren vlaggetjes uitgereikt, die ze in hun étalages moeten plaatsen. Het publiek wordt nu verzocht op te geven de étalages, waarin de vlaggetjes staan en van welke nationali teit ze zijn. Onder de goede inzenders zal een prijs van 25.worden verloot, te be steden bij de leden van „Eendracht maakt Macht". Er worden gelukkig veel prijzen ge geven; de animo is groot". „Wie waren de eerste bestuursleden van uw vereeniging?" „Onze eerste voorzitter was wijlen de heer J. Bakker. Die was werkelijk een heel goede kracht voor onze vereeniging. Hij was in den waren zin des woords de stuwkracht. Hem was niets te veel als het „Eendracht maakt Macht" gold. Ik zelf was toen vice-voorzitter. De verdere bestuursleden waren: Joh. Fran ken, eerste secretaris; J. Wallach, tweede secretaris; B. Prijs, eerste penningmeester; W. Bakker, tweede penningmeester; A. J. Kat, commissaris. Van deze bestuursleden ben ik nog de eenig overgeblevene. Het hui dige bestuur is als volgt samengesteld: H. van Rigteren, eerste voorzitter; M. van der Horst, tweede voorzitter; G. J. Timmermans, eerste secretaris; M. van den Berg, tweede secretaris; M. M. van Ake, eerste penning meester; L. A. Beuken, tweede penningmees ter; H. Schindeler, commissaris. De samen werking van de bestuursleden laat gelukkig niets te wenschen over. We hebben nu een zeer ijverigen en accuraten secretaris en een ik zou haast zeggen onbetaalbaren penning meester. Ik zou zijn functie voor geen geld van de wereld willen overnemen". De prijzen We herinneren er aan, dat voor den éta lagewedstrijd de volgende prijzen beschik baar zijn gesteld; Haarlem-Noord, het vroegere Schoterkwar tier. heeft zich wel ontwikkeld. 30 jaar ge leden stonden aan den Schoterweg nog slechts enkele huizen. Die bewoners hadden het idee, dat zij „buiten" woonden. In 1900 was Schoten nog een onbeduidend dorpje ten Noorden van Haarlem. De ruim 600 inwoners waren voornamelijk veehouders, •landbouwers en tuinders. Toen Haarlem geperst in het keurslijf van zijn veel te enge grenzen geen ge legenheid meer had om op eigen grondgebied voldoende huizen voor zijn bewoners te bou wen trokken de bewoners naar het aan Schoten grenzend gebied, 't Ging tin die jaren met den woningbouw heel snel. In goed 10 jaar verrees een kwartier dat duizenden be.- woners onderdak verschafte. De bouw was nog voor een groot deel In handen van particu lieren. Zij bouwden om een loonende exploi tatie mogelijk te maken, vooral beneden- en INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 17