Bij onze Schrijfsters en Schrijvers BUITENLAND Rumoerige zitting van de Fransche Kamer. LANGS DE STRAAT. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 5 NOVEMBER 1930 TWEEDE BLAD LETTEREN EN KUNST IL Johan de Meester door L. A. OP 15 DEZER WORDT DE NEDERLANDSCHE BOEKEN DAG GE HOUDEN. ONS AANDEEL NEMEND IN DIT GEORGANISEERDE STREVEN OM BIJZONDERE AANDACHT OP HET BOEK TE VESTIGEN, GEVEN WIJ EEN SERIE INTERVIEWS MET EEN ACHTTAL ONZER VERMAARDSTE NEDERLANDSCHE SCHRIJF STERS EN SCHRIJV ERS. Aanval op de Fransche regeering. Afgevaardigden zonder dossier. Johan de Meester Bij Johan de Meester. Een stil en groot Rotterdamsch huis. Een in'e- rieur in behagel ij ke tin ten, met warme licht- en schaduwplekken. De Meester, een 70-jarige, klein, be wegelijk als een Franschman, een kop 5, la Poincaré, maar vriendelijker, met de prettige helderheid van het optimisme. Een opge ruimd gelaat, dat steeds in beweging is. dat vlug verstrakt in ernst en snel ontplooit in een lach, dat de afspiegeling is van een altijd bezig gedaclitenleven dat onmiddellijk rea geert. j; t Maar zóó spontaan, zoo jeugdig, zoo by het fanatieke af had ik mij Johan de Meester (toch niet voorgesteld. Sam. Goudsmit heeft zoo aardig gezegd in zijn boek „Jankef's Jongste „dat er iets beven moet om menschen". Zoo is het toch. Zeggen wij niet: „Er gaat iets van hem uit?" En denken wij dan niet aan een licht trillende sfeer die ons aangenaam beroert? En zoo beeft er iets om De Meester: levenskracht en geestdrift, een prettig stem mend optimisme. Telkens werpt hij zich enthousiast, in den strijd van het gesprek en dan gaat hij wat men noemt flink te keer. Zijn zinnen zijn bijtend kort, pikant, danig gepeperd. Daar voor is hij dan ook realist. Het is heelemaal niet vreemd, dat uit dezen scherpen geest het schroeiende vuur vlamde, waarin „Geer- tje's" liefdesverlangen geboren werd. dat dit temoerament het kleurige proza voortbracht, dat het „Deftige Dorp" vereeuwigde. Wan neer ge een uur met Johan de Meester ge praat hebt, dan weet ge dat deze grijsaard sterk staat, met een frisch en origineel oor deel, dat hij een strijder is met jeugdige idealen, wiens wapen een strijdbare natuur is, gehard en gelouterd door zeer rijke erva ring. Er is iets verheugends in, in dezen bi- zarren, halfslachtigen tijd iemand te mogen ontmoeten, die een volledig mensch is, iemand wiens ampele aanwezigheid reeds als een verkwikking werkt. Voordat hij u bin nenlaat in den kring van zijn speelsche ge dachten, weet ge al, dat ge hem in een fees telijke stemming verlaten zult. Hij behoort tot diegenen, die als wijlen Prof. Lorentz, onbewust iets afstaan van hun sfeer aan an deren, met wie zij in aanraking komen. Wan neer men Lorentz ontmoet had, behield men de herinnering aan een fijne ontroering, die niet onder woorden te brengen was. Ook De Meester heeft dat sterk-persoonlijke, dat den bezoeker als een weldadig fluïdum om wolkt, maar anders dan bij Lorentz, feller, rusteloozer. Zoo weinigen, dan zijn het De Meester en zijn groote tijdgenoot-en, die het recht heb ben een oordeel te vellen over het Boek en over de litteratuur. Als krachtigste argumen ten hebben zij hun ondervinding van de renaissance van tachtig en hun meesterlijke techniek. De leek is niet meer in staat om te ordenen. De litteraire productie is dermate verdeeld over een groote reeks groepen, die stuk voor stuk haar program, haar banieren en haar organen hebben, dat zelfs de vak man moeite heeft er in thuis te blijven. Wie schept orde? Het antwoord van De Meester is wederom een vraag: „Wat Is er dan niet in orde?" „Welnu zegt hij dan er zijn natuur lijk te veel schrijvers en te veel groepen en er is te veel cameraderie, want Jantje schijft over Pietje en Keesje en Keesje schrijft over Jantje en Pietje en men stelt- elkaar wederzijdsch in de gelegenheid zijn opinie publiekelijk te verkondigen. Men vraagt zich daarbij niet af. of men werkelijk iets heel belangrijks te zeggen heeft. Maar dat- iaat ik nu nog allemaal daar. Van meer belang is het. dat de critiek in Nederland op een verkeerde manier bedreven wordt Dat is eigenlijk ook alweer het gevoig van het te veel aan litteratoren, of wat zich daarvoor uit geeft. Auteurs van wie geble ken is, dat zij feitelijk niets te vertellen heb ben, gaan essays schrijven en critiek en. Zij schrijven die critieken louter voor eigen ge noegen, dikwijls alleen met het doel om in plaats van een dichtbundel, een stuk proza of een roman te beoordeelen eigen ideeën aan den man te brengen. Ja. ik acht het zelf-, mogelijk dat zco'n criticus zijn heelc verhaal er op inricht, om een aardige, litte raire vondst zoo goed mogelijk te doen uit komen. Dit is crltisch egoïsme, ij delheid, die een hoop onheilen heeft gesticht. Het publiek Is daar niet mee gediend. Voor het publiek jnoet de critiek zijn, als de Waag waar ge wogen wordt. Maar dan ook alleen gewogen! Het is glad verkeerd, dat een criticus ander halve kolom wijsheid mag schenken over kwesties de absoluut niet ter zake zijn. Wan neer men zich op de hoogte wil houden van de litteraire productie in zijn land, dan grijpt men naar de critieken en dan komt men bedrogen uit, wanneer men ij dele es says vindt, gewijd aan dingen die den auteur zoo hevig bezig hielden". Dit is naar de meening van Johan de Meester één van de belangrijkste redenen van den chaos. Op deze manier heeft men kans gezien het publiek te vervreemden van een letterkundige wereld, waar waarachtig toch wel wat goeds wordt gewrocht. „De critiek moet dus op een he_el andere manier bedreven worden zegt de Meester men moet zich weten te wenden tot wat hier „de middenman" geheeten wordt, tot wat de Franschman „Le Juste milieu" noemt. Men zegt wel eens: „Aan den middenman, is niet veel an" maar men dient toch te be seffen dat men hem noodig heeft, juist om dat hij partij- en kleurloos is, juist omdat hij niet ultra dit of ultra dat is. Och, men moest eens wat meer zijn best doen om hem wat meer liefde bij te brengen voor het Boek. om hem voor te gaan, op te leiden. Dat zou beter zijn dan het voortdurend nastreven van het k'einzielig eigenbelang. Overigens behoeft men zich niet te verbazen over dezen toe stand. Ais iets karakteristiek is voor de geestesgesteldheid die ik hier bestrijd, dan is 't de groote strijd om de radio.. Men bracht ook hier een verdeeling voor groepen tot stand, met het gevolg dat de groote naam- looze massa die buiten de belangengemeen schappen staan, haar rechten verwaarloosd zag. De litteratuur is het slachtoffer van een dergelijke machtsmisbruik! Het is voorwaar geen wonder dat velen zich afwenden van het Nederlandsche boek. en him toevlucht zoeken bij de vertalingen waarmee wij over stroomd worden. Johan de Meester beaamt, dat men de taal tegenwoordig te veel als een makkelijk be speelbaar instrument beschouwt. Hij is het dan ook niet eens met die jongeren, die een soort van anarchie prediken en kan zich in het geheel niet vereenigen met 't gebruik van een woord als „Grootstad" dat letterlijk uit het Duitsch werd vertaald. 'Wij denken hier bij aan den pennestrijd Haje-Greshoff on langs in De Groene gestreden. die het gevolg was van een artikel van Greshoff in den Gulden Winckel. waarin deze het werk van Charivarius en Haje hoonde). De Meester staat hierin geheel aan den kant van de aangevallenen„Dat roekeloos overnemen uit een andere taal is verderfelijk en verarmt het Nederlandsch. Heel Iets anders is het met een woord als bijvoorbeeld flets, dat wel degelijk onze taal verrijkt heeft. Het is ont staan, ik weet niet hoe. toen het rijwiel in gebruik kwam, het is hier geboren. Het is ze'fs een woord waar ik van hou. Het heeft vaart en rollende snelheid (hetgeen de Mees ter met een vervaarlijke geste van zijn kleine armen in beeld brengt) en karakter. Maar laat men toch niet gaan beginnen met enor miteiten als Grootstad. Wanneer men dan met alle geweld dat- begrip wil vertolken, laat men dan tenminste zijn best doen er een zui ver Nederlandsche samenvoeging voor te vinden. Berkemeier, één der figuren !n „De zonde van het deftige dorp" zegt in één van zijn sentimenteel-decacente buien: „Wat is een schrijver bij ons?" Wanneer men zeventig is, en men heeft bijkans zijn heele leven geschreven, en zijn romans geschapen in vrije uren 's ochtends vroeg, 's avonds en 's nachtsdan is men toch zeker gerechtigd op deze vraag een ant woord te geven. „Welnu meneer de Meester, wat Is een schrijver bij ons?" Het antwoord kwam rap: „Uiterlijk is hij elders beter af. maar innerlijk maakt het werkelijk geen verschil." En verder: „In het buitenland heb je van die materieele instel lingen die oppervlakkig beoordeeld den kunstenaar een steun moeten zijn. Maar het heeft au fond niet veel om het lijf. Ik ben er zelfs van overtuigd, dat de moeilijkheden die wij hier zoo dikwijls het hoofd moeten bieden, ons werk ten goede komen. En dan, innerlijke waardeering ondervind je hier toch wel". Intusschen heeft mevrouw de Meester- Obreen zich bij ons gevoegd en haar man vertelt, terwijl hij schalks naar haar op ziet: „Ik heb nog één groot ideaal. Een roman waarvoor ik het onderwerp in mijn hoofd heb zou ik willen schrijven, samen met mijn vrouw". De schemerlamp sproeit een rosig licht door de hooge kamer en haalt stemmige doe ken uit de duisternis op, van de Marissen, van mevrouw de Meester zelf. De Meester zoekt in zijn herinnering. Een goed verteller is hij. Zijn ge baar is dat van een acteur bijna, schichtig en even teekenachtig, als zijn discours. Herinneringen. Met piëteit noemt hij de namen zijner groote tijdgenoo ten. Hoe ruim en hoe eerlijk was dit kunste- INGEZONDEN MEDEDEELXNGEN a GO Cts. per regel Stotzuigerhuis MAERTENS Barleljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Alle merken Stofzuigers naarsleven, dat nu nog tot motto heeft, het woord van Jules Re nar d, dat op de eerste pa gina van „De zonde in het Deftige Dorp staat": Surtout il ne faut jamais tricher. Je n'écris que d'après nature et J'essuie ma plume sur un canlche vivant". Het motto van den realist: „Men mag voor al niet valsch spelen, ik schrijf naar de na tuur en veeg mijn pen af aan een levenden poedelDit woord is de Meester trouw gebleven, het is 't woord van den kunstenaar die het leven in zijn werk ervaart, die niet knoeit, niet konkelt, niet marchandeert, die zich als maatstaf stelde, natuur en ongekun steldheid. (Nadruk verboden.) De smaad. „Mon Dieu!" zuchtte het citroenboompje en het wreef zich in de bladeren en rekte zich uit als een verwaande kleine jongen, die zijn eerste sigaret rookt, „wat zijn jullie hin derlijk burgerlijk! Effen groene pakjes, zon der kleur of geur, zonder siersel of tooi! Zie naar mij!" En het draaide en wendde zich zoo, dat de zon scheen en glinsterde in de glanzend gele schil van den citroen, die prijkte aan één van zijn bovenste takken en het vouwde zijn groene handen in een op zijn welgedaan buikje, en keek vanaf een zeer groote hoogte neer op zijn medecitroenboompjes, die niets dan bladeren en geen enkele vrucht droegen. Want het was in Lugano, waar de hemel en het meer blauw zijn, en de citroenboompjes buiten staan langs de terrasranden, in Lu gano, waar de zon schijnt en de menschen lachen, omdat ze niet weten, wat ze anders zouden moeten doen. Toen kwam er een man langs geflaneerd, en hij zag het citroenboompje met zijn éénen citroen en zijn verwaandheid, en hij lachte en versnelde zijn pas. Tien minuten later kwam hij weer terug en hij lachte weer, terwijl hij voor 't citroenboompje staan bleef en naar den sinaasappel keek, dien hij in zijn hand had. Nog lachend bond hij den sinaasappel naast den citroen en ging twee stappen achteruit om het werk zijner han den te bewonderen. Toen sloeg hij met zijn wandelstok tegen zijn witte broek en stapte weg. Het citroenboompje wist niet, of het boos of blij moest zijn, en net, toen het maar tot het laatste besloten had, hoorde het zijn naasten buurman zachtjes grinniken. Toen zweeg het verontwaardigd. Drie minuten later kwamen er twee kin deren langs gestapt, allebei met een appel, en na wat- geproest en gefluister en gekibbel bonden ze beiden hun appel aan den boom en gingen genietend en gnuivend op het muurtje aan den overkant zitten. Als het citroenboompje een beter teint had gehad, zou het gebloosd hebben, maar groene gelaats kleuren leenen zich daar minder voor. Nu trilde het alleen even van ingehouden woede, en keek hautain voor zich. Maar al zijn con fraters bogen zich even. voorover om hem te zien en een lachschokje wandelde langs de rij. Er kwamen nog meer menschen langs dien dag en zij allen hadden gevoel voor humor en lachten en droegen het hunne bij. Hot citroenboompje zag er werkelijk potsierlijk uit en het- was zich daarvan bewust, want het had zich %'oorovergebogen en zich ge spiegeld in het meer. En toen het avond werd en de stilte en de duisternis vielen en het spottende gegrinnik en gefluister langs de rij citroenboompjes al luider en luider werd, begon de buurman, die dien ochtend het eerste gelachen had. te spreken. „Mon Dieu!" zuchtte hij en hij haalde zijn schouders op. terwijl hij spottend terzijde keek „Wat zie je er ontzettend ordinair uit! Kakelbont en opzichtig! Het mankeert er nog maar aan, dat je je lippen verft! Zie naar ons!" En hij wendde zich minachtend af. en stemde in met het onderdrukte geproest, dat- uit de gansche rij opklonk. Toen klonk er een zachte tik. alsof er bin nen in het citroenboompje iets gebroken was. En den volgenden dag hingen al zijn blaad jes slap en den daarop volgenden dag waren zij dor. Niemand begreep het. maar hij werd weggehaald en in het meer gegooid. En de anderen werden een beetje verder uit elkaar geschoven, en niemand miste hem. Het meer en de hemel bleven blauw en de menschen bleven lachen. Zoo is het leven. W. T. ZES JAAR GEVANGENISSTRAF WEGENS AANRANDING. De Rotterdamsche rechtbank heeft een koopman die in Zevenhunzen een meisje heeft aangerand, veroordeeld tot een gevan genisstraf voor deri tijd van zes jaar. AGENDA. Heden: WOENSDAG 5 NOVEMBER Stadsschouwburg: Ensemble Bouber: .Na than heeft mazzel". 8 uur. Leldschestraat 20: Bazar in wijk n. Gebouw HaarL Kegelbond: Bazar Cremer. Gemeentelijke Concertzaal: Ledenconcert H. O V., 8.15 uur. Palace: .King of Jazz". Tooneel: Opera duo TOlanda. 2.30 en 815 uur. Luxor Theater: „Afpersing" en „Wie van de heeren?" Tooneel Alberti (zanger) 2.30 en 8 uur. Rembrandt Theater: ,De zwarte Domino". Tooneel: The Stuarts. 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 6 NOVEMBER Stadsschouwburg: Fred. Marlon, helder ziende. 8 uur. Leldschestraat 20: Bazar in Wijk U. Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 79: Lezing ds. G J. Waarcenburg: „Het Woord Gods en het Geloof". 8.15 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond: Bazar Cremer. Bloscoopv oorstellln gen. Teyler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij Minister Severing en de Nationaal- Socialisten. Scherpe aanvallen op Severing. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Fransche Kamer kwam Zaterdag in buitengewone en zeer rumoerige zit ting bijeen. De eerste interpellant Franklin Bouillon, zeide zijn dossier niet te hebben meegebracht en niet te willen lmproviseeren. Hem was van bevoegde zijde verzekerd, dat men pas Donderdag met de interpellaties beginnen zou. Scapini, de tweede interpellant. zag om dezelfde reden van het woord af. In de derde plaats kreeg de radicale leider Frangois Al- bert het woord. Hij ontwikkelde zijn inter pellatie, ofschoon hij begon met te verklaren, in dezelfde omstandigheden als de vorige sprekers te zijn. Dadelijk viel hij de regeering scherp aan. Zijn uitgangspunt, was het ver meende verschil van meening tusschen Tar- dieu en Briand. Briand. die weken lang ziek was, woonde de zitting bij Bij zijn binnen komen werd hij door de linkergroepen toege juicht. Fran go is Albert beroept zich bij de aanvallen, waaraan de minister van buiten- landsche zaken in rechtsche bladen bloot staat. Terwijl hij den lof van de politiek van Briand zong, riep iemand uit het centrum ter snede: „Verleden Jaar hebben jelui niette min Briand omver gegooid". De spr. liet het voorkomen, alsof deze manoeuvre het alge meen beleid van de regeering betrof. Hij viel vooral de rechterzijde aan, waarvan de be strijding van Briand tezamen met de linker eroepen diens aftreden had afgedrongen. Toen Frangols Albert Scapini niet om een persoonlijk feit het woord wilde geven, werd het weer woelig in de Kamer. Van rechts werd gezinspeeld op het verschil van houding door spr. en Scapini in den oorlog aangeno men. De geheele linkerzijde applaudisseerde stormachtig ter eere van Frangois Albert. Toen socialisten en radicalen een ander lid van rechts niet aan het woord wilden laten, overstemden deze groepen eveneens het.ver der spreken van FrangoLs Albert.. Onder die omstandigheden bleef den voorzitter niets anders over dan de zitting te schorsen. Daar na bracht Frangois Albert zijn aanval spoe dig ten einde. De debatten over de •'oor de Duitsch-Natlo- nalen en de Communis- 'en ingediende moties van 'wantrouwen hebben n den Prulsischen Land dag over het algemeen ->en rustig verloop ge- bad. De Dultsch-Natlonalen verklaarden o m., dat zij et niet noodig vonden ie nieuwe daden van "•«vering af te wachten, ■angezien zU reeds vol doende kennis hebben •emaakt met den nleu- ven Minister van Bin- nenlandsche Zaken. Aan Minister Severing *{n. '«bmdkm .zij de herinnering, dat Severing niet voor den staat maar voor het heil van de sociaal-democratische partij werkt. De Duitsche Volkspartij en de Economische Partij gaven eveneens te kennen, dat zij het eens zijn met de ingediende moties Do Na- tionaal-Socialisten ondernamen buitenge woon scherpe aanvallen op Severing en de geheele Pruisische regeering. De regeerlngs- partijen hebben geen deel genomen aan de debatten. De stemmen over de moties zal Donderdag gehouden worden. Rusland. Een degradatie in Moskou. Wolff meldt uit Moskou, dat het praesi- dium van het uitvoerende comité van de fe deratie Rusland Syrtsof. den voorzitter van den raad van volkscommissarissen, van zijn functie ontheven heeft en vervangen door Zoelinof, tot dusver plaatsvervangend volks commissaris. Als in de meeste gevallen ont breekt een aanwijzing, wat de oorzaak van deze persoonswisseling is. Syrtsof, die zij zijn benoeming vooral opviel door zijn Jeugd (hij is in 1893 geboren), heeft zijn hooge ambt nauwelijks een Jaar bekleed. In dien tijd heeft men niet den Indruk kun nen krijgen, dat liij een groote figuur was. In den strijd binnen de partij hoorde men hem niet noemen. Als hij een rede gehouden had, hoefde men het verslag niet te lezen met Je gedachte, wellicht iets nieuws te zullen hooren. Misschien is dat ook de reden ge weest, waarom men hem nu weer heeft laten vallen. In 1918 werd hij aangehouden en admi nistratief verbannen. De Februari-revolutie gaf hem de vrijheid weer. De October-revolu- tle hielp hU slagen, werkzaam te Rostof. Als oorlogscommissaris nam hij deel aan den burgeroorlog. Sedert dien verrichtte hij voor al partljarbeid en op het oogenbllk. dat hij voorzitter van den raad van volkcommis sarissen van de federatie Rusland werd. was hij secretaris van het Siberische partije-»- mité. Duitschland. Boess nog eens aan den tand gevoeld. De commissie uit den Prulsischen Landdag, d'.e een onderzoek instelt naar het wan bah eer bij het stedelijk bestuur van 'Berlijn b=eft eenige hotelhouders ondervraagd naar be talingen, die zouden zijn gedaan voor het speciale fonds van burgemeester l.oess, aldus de N-R.Ct. In verband hiermede werd ook ge sproken over den aankoop voor 40.000 mark van Max Liebermann's schilderij „Drel Geschwister",. De eigenaar van hotel Adlon deelde mede duizend mark voor dat doel ge geven te hebben, de thans afgetreden burge meester verklaarde het doek te hebben ge kocht omdat gevaar bestond dat het naar het buitenland zou gaan. Bij het verhoor kwam het herhaaldelijk tot Incidenten, vooral tusschen Boess en de Dultsch-nationalen. De dlstricts-burgemees- ter Herz verklaarde een tegenstander te zijn geweest van den clsch van Boess dat de eige naar van hotel Excelsior machtiging zou krijgen een tunnel naar het Anhalter-station te bouwen. Van Dultsch-nationale zijde werd er aan herinnerd, dat Boess geruimen tijd gast van den eigenaar van genoemd hotel is geweest. Boess zelde dat het voor hem vol doende was. dat de opper-presïdent had vast gesteld. dat hem in die kwestie geen verwij ten konden treffen. Beld'ë. Het hoo~e water in België. De voortdurende stortregens van de laatste dagen hebben belangrijken was van de Maas en haar zijrivieren veroorzaakt. Van Charleroi tot de Fransche gTens staan alle stuwdammen in de Maas reeds onder water. Bij Namen was het peil van de Maas van daag reeds 3 M. boven normaal. BU Boessinge is de spoorbrug over het ka naal van Ieperen naar Nieuwpoort door het watergeweld ingestort. De dijken van de Schelde worden voortdu rend bewaakt, zoodat men op alles voorbe reid is. Nader wordt nog uit Brussel gemeld: De Luiksche Maas Is tusschen Ben-Ahin en Visé meer dan drie Meter ges'eeen. Op verschillende plaatsen is de rivier buiten haar oevers getreden o.a. bij Jemeppe en Tllleur. Ook de Ourtheen Vesdre zijn wassende. Van Visé tot Maastricht zijn vrijwel overal de kelders der hulzen ondergeloopen. Langs de Schelde en de Leie wordt de toe stand steeds dreigender: het verkeer is op verschillende plaatsen onderbroken. Oostenriik. Huiszoekingen hit Oosten- rijksche sociaal-democraten. Op bevel van het Oosten rijksche Bondsm!- nisterie worden huiszoekingen gedaan naar wapens in de gebouwen van verschillende so ciaal-democratische organisaties, zoowel te Weenon als in de provincie. Te Weenen werd een inval gedaan in het partijgebouw, als mede in de red a ctJeburea u x van de „Arbeiter Zeitung" en het „Kleine Blatt". Omtrent het resultaat van deze huiszoekingen Ls nog wei nig bekend. Uit Wiencr-Neustadt wordt daar entegen gemeld, dat. men er twee machinege weren en in de hulzen van sommige sociaal democraten de daarbij behoorende munitie 7ou hebben gevonden. Ook ln het gebouw -an de sociaal-democratische verbruikscoöpera tie te Moedling zouden twee machinegewe ren gevonden zijn. Bij de huiszoekingen in de loealltelten van de sociaal-democratische partij werden 4075 geweren. 20 mitrailleuses, 58 revolvers en olstolen. 400 000 geweer- en mitrailleuse- natronen. 146 handgranaten en een groote hoeveelheid springstoffen aangetroffen. Bovendien vond men gasmaskers, stalen hel men en ander krijgsmaterlaal. Te Innsbruck werd behalve een hoeveelheid wapens, ook noe een comnleet draadloos zendstation ge vonden. terwijl in W'en-Neustadt. een van het leger afkomstige schijnwerpersinstallatie werd aangetroffen, evenals een 40-tal trom melrevolvers die als Minimaxbrand-brand- bluschapparaten waren verzonden aan het adres van het „Jugendamt" van Wiencr- Neustadt. De ln beslagnemingen werden verricht door ambtenaren van den veiligheidsdienst. In verband met de uitgebreide ln beslag nemingen van wapens in Oostenrijk wordt nog het volgende gemeld. Te Linz is een hulsEoeking gehouden in Hotel Schiff, dat ln eigendom toebehoort aan de sociaal-democratische partij. In de kelder ruimten onder een achter dit hotel staande bioscoop, welke oveens aan do soc.-dem partij behoorde werd een betonnen vloer van buiten gewone sterkte ontdekt-, en me: in achtnemen van groote voorzichtigheid opgeblazen. Er onder bleek een uitgebreid wapendepót te zijn oa. bestaande uit 3 machinegeweren, 30000 potronen, machinegeweermunitie en talrijke handgranaten. De in de handgra naten zich bevindende springstof verkeerde !n ontbindenden toestand, zoodat. hetgeen bij oude springstoffen vaak voorkomt, groot gevaar bestond voor zelfontbranding. In Seur werden ln de loealltelten van het soc.-dem. dagblad ..Tagebblatt" talrijke ge- weeren en verschillende machinegeweren ont dekt. Engeland. De ondergang van de R. 101. Het verhoor van de overlevenden en getui gen van den ondergang van den R. 101 is thans geëindigd. Dinsdag ls men overgezaan tot een onderzoek van de weersomstandighe den ten tijde van de catastrophe. Ambtenaren van het meteorologisch depar tement van het ministerie van luchtvaart gaven de desbetreffende inlichtingen, waar uit bleek, dat de voorbereidingen op den grond zeer zorgvuldig waren geweest. Dr. Simpson de directeur van de meteorologische afdeellng zeide, dat de R. 101 gewaarschuwd was waarschijnlijk hooge winden en regen boven het Noorden van Frankrijk te zullen ontmoeten. De weersomstandigheden in den nacht van de-vlucht waren echter niet van dien aard. dat ongerustheid kon worden ver wekt. Simpson was van meening. dat de re gen geen invloed heeft gehad op de naviga tie van het schip en geen belangrijke factor ls geweest bij den ondergang. Vier uur later zou het luchtschip nog veel erger weersom standigheden te wachten hebben gehad, L

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5