Gebruikt dan Doozen 15, 2Q AO en QOct. Tuben A-5en75ct. HAARLEM'S DAGBLAD Lectuur voor onze Jeugd De uitgeversmaatschappij Gebr. Kluit man te Alkmaar, heeft de geïllustreerde Bi bliotheek „Ons Genoegen" met een nieuw deeltje uitgebreid. Voor de meisjes van 3 tot 12 uur heeft Suze Brinkgreve een alleraar- dipt verhaal geschreven, getiteld Twee vriendinnen op de Boerderij. Annie en Door- tje, de heldinnen van deze geschiedenis zul len de vacantie bij den oom en tante van Doortje doorbrengen. Ze hebben daar een heerlijk leventje. De boer en zijn vrouw doen alles om het den logées prettig te maken. Ze beleven er ook wel avonturen, maken b.v. kennis met een schilder uit een woonwagen en ten slotte ook met woonwagenmenschen, die haar den schrik op het lijf jagen. De schrijfster laat alles echter goed afloopen. Dit is werkelijk een alleszins aanbevelens waardig boek. waarbij Rie Reinderhof fleuri ge plaatjes teekende. Bij denzelfden uitgever verscheen De Rob bedoezen door W. F. Arends. De auteur is me onbekend en waarschijnlijk is dit zijn eerste pennevrucht. Het heeft me maar matig be koord. In het begin van het verhaal wordt ■weer geborduurd op het oude thema: plagerij van een onderwijzeres. De opstellenwedstrijd is te lang gerekt en de afgedrukte opstellen zijn opstellen van den schrijver. Kinderwerk is het niet. Die Oudejaarsavondpret is ook al weer geen kinderpret. De meisjes, gevaarlijke robbedoezen, kleeden zich met een garderobe der gasten, wat tot gevolg heeft, dat een heerenjas van boven tot onder vanéén ge scheurd wordt. De situatie is grappig, maar niet paedagogisch. Ook de taal is niet altijd kinderlijk. De heer van de kapotte jas, heeft wel onparle mentair, maar toch zeer terecht gescholden voor apen. Bij het excuus vragen legt de auteur een der meisjes deze woorden in den mond: „We moeten erom denken, dat we elkander niet napraten, want meneer Van Puffelen heeft ons apen genoemd. Hij zou dan zijn veronderstelling bewaarheid zien; dus moeten we ieder wat verschillends zeg gen." Zoo praten lagere school-kinderen niet. Natuurlijk zijn er ook goede bladzijden. De •heer Van Puffelen vertelt niet onaardig over zijn jeugd. Er zit wel eenige spanning in die logeerpartij bij oom en tante, maar de logeer partij van het voorgaande boek zal toch ze ker bij diverse logeetjes betere herinne ringen achter laten. Alles bij elkaar genomen is dit boek er een zooals er bij stapels worden uitgegeven. Te goed om af te keuren en toch niet goed ge noeg voor onze kinderen. De illustrator C. Oudenaarden is hierin ook niet'op zijn best. Enkele figuurtjes hebben veel van caricatu- xen. Het knusse Verteluurtje verzameld door T. Hellinga Zwart, bevat verhalen, raadsels en grapjes. Onder de medewerkers zijn vele goedklinkende .namen. De uitgevers Kluit man hebben er wel aan gedaan dit frissche boek de wereld in te sturen. We zijn niet ruim bedeeld met goede vertelselboeken. Dit boek bevat veel goeds voor zeer uiteen- loopende leeftijden.De verhaaltjes vindt ik niet alle even gelukkig geslaagd. Het geheim van Jan Klaassen bijv. als blij spel bedoeld, zal dunkt me bij een eventueele opvoering weinig succes hebben bij gebrek aam actie. Veel beter is de verjaarswensch MAANDAG 10 NOVEMBER 1930 van de kabouters Kwiks en Kwaks. De aar digste verhaaltjes vond ik die vanWat Tjoepie deed, door Mien Labberton, en Moederdag, door C. S. de Lille Hogerwaard.De illustraties van Freddie Langeler zijn buitengewoon goed geslaagd. Dit knusse Verteluurtje zal zeker in vele woningen een goed onthaal vinden. Het is het alleszins waard. Ilanneke door Felicie Jehu. Toen ik den naam van de schrijfster las, begon ik gretig te lezen. Nu zou er immers weer zoo'n fijn beschreven meisjesverhaal komen. Maar wat viel het me al gauw tegen. Eerst een zeurde rige moeder, die haar meisje op haar I4den verjaardag geen fiets durft- geven, maar wel een stel echte paarlen. 't Is niet te verwon deren, dat Hanneke zoo zoetjes aan haar eigen weg gaat. Ze heeft ook al een tennis- vriend, waar moeder niet van weten mag. Dat vriendinnetje Do is al een heel slecht vriendinnetje voor Hanneke. Als Hanneke zegt: „Och. Moeke is een beetje ouderwetsch." antwoordt 't vriendin netje: „Dan wordt het tijd, dat je haar eens op de hoogte brengt van de manieren en gewoonten van onzen tijd. Ik denk. dat je haar niet veel nieuws zult te vertellen hebben, je moeder is ook jong geweest." Heeft de schrijfster ons willen doen zien, hoe kinderen van 14 jaar tegenwoordig oor- deelen over de ouders? 't Doorsnee-meisje van dezen tijd is niet zoo, denkt niet zoo en spreekt niet zoo. Al ziet de schrijfster haar in dit licht, dan is dit toch zeker geen lectuur voor 10-15- jarigen. 't Wordt nog erger. Als Hanneke te gen moeders zin toch fietst en haar enkel verzwikt, wordt door Do een handige leugen in elkaar gedraaid en Hanneke dwaalt steeds verder van moeder af. Dan komt de Ameri- kaansche oom met zijn jongens. Dat alles is heel onderhoudend beschreven. Stijl en taal zijn wel verzorgd, zooals we dit van deze er varen schrijfster gewend zijn. Maar waarom moeten die neven, jongens van 14 en 17 jaar, dadelijk verliefd raken op Hanneke? De sfeer van Hannekes omgeving is niet rein en goed maar zwoel. Ze gaat b.v, rooken omdat ze niet onder wil doen voor een van Ben's vereerde American girls. Buiten moeder om gaat ze mee naar de bioscoop. De beschrij ving van 't Avontuur is heel spannend, hoe wel echt Amerikaansch. Ben is een tientje verloren en nu zullen ze in Oegstgeest. huis aan huis gaan zingen en geld ophalen. De politie komt er ten slotte ook nog bij te pas. Aan 't slot van het boek verschijnt neef Tom, op wien Tanneke al verliefd is voor hem nog gezien te hebben. En Tom is verliefd op het eerste gezicht. Op Kerstmis komt er heusch een soort declaratie. Hij 17 zij 14. 't- Zou om te lachen zijn, als 't niet in een kinderboek stond. Nu kunnen wij dit boek niet aanbeve len, ook al is 't geschreven door een schrijf ster van naam. De vlag dekt de lading niet. De uitgevers Kluitman hebben 't wel ïn een heel aantrekkelijk pakje gestoken en de il lustraties van Henri Pieck hebben zeer zeker de waarde van 't boek verhoogd. Bij denzelfden uitgever verscheen een nieuw boek van Nanda getiteld Toekomst plannen. Dit is een aardig boek voor onze bakvischjes. De heldin van 't verhaal, Nora gaat voor 't eerst geld verdienen op een handelskantoor in Amsterdam. Moeder is weduwe en heeft nog 7 kinderen groot te brengen. Noortje verbeeldt zich, dat ze met haar maandgeld wonderen kan doen. Moe der in de eerste plaats, maar verder ook den broertjes en zusjes en nog een paar armen stakkerds uit hun dorp zal ze geschenken geven. Door schade en schande wordt ze wijs. Ge lukkig komt ze in Amsterdam bij een vrien din van haar moeder in huis, die ook voor haar een echte vriendin is. De verkeerde ele menten op het kantoor hebben geen invloed op Noortje. Alleen Dien, die de intieme wordt en nog al van de bioscoop houdt, zou van Noortje een fuifnummer gemaakt hebben, als Leida, haar verstandige pleegmoeder er niet geweest was. Zij leert Noortje de tering naar de nering te zetten. Er loopt een goede draad door dit verhaal. Wij kunnen het met een gerust hart onzen meisjes In handen ge ven. De liefdesgeschiedenis aan 't slot is wel een beetje mal gedoe en heeft 't verhaal er heusch niet mooier door gemaakt, maar de totale indruk is toch, dat Toekomstplannen een aanwinst- is voor de Jeugdlectuur. Wat zijn Pieck's illustraties ook raak! 't- Geheel is keurig verzorgd. Ik hoop, dat St. Nicolaas het aan vele bakvischjes cadeau zal geven. W. B. Z. „DOOR INSPANNING UIT- UITSPANNING". VOORDRACHTENWEDSTRIJD. Zaterdagavond waren vele leden der Too- neelvereeniging „D-I.U." alhier bijeen in het gebouw „Bloemhof". De bedoeling was oorspronkelijk geweest van dezen avond een cabaretavond te maken, waarop de bekende cabaretière Stella Seemer zou optreden. Deze artiste was evenwel ver hinderd en zoo had het bestuur, om de leden niet teleur te stellen, moeite gedaan voor het organiseeren van een voordrachtenwedstrijd, waarvan de resultaten in aanmerking ge nomen den korten tijd van voorbereiding, tamelijk goed mogen genoemd worden. De voorzitter, de heer A. J. Hoeben. deelde in zijn openingswoord mede, dat er 10 deel nemers waren. Later zond één nog bericht van verhindering, zoodat de jury, bestaande uit de heeren Van Dokkum, Mathot en Lub bers. de prestaties van 9 deelnemres te be- oordeelen kreeg. Het gebodene was bijna geheel van humo- rist-ischen aard; een enkel ernstig lied was gewijd aan het mijnwerkersleed en dit was nog 'n toegift, en bleef dus buiten den eigen lijken wedstrijd. Er werden aardige dingen te zien en tehooren gegeven, maar eenige der voordrachtkunstenaars gaven toch te duide lijk blijk, dat de tijd van voorbereiding zeer kort was geweest. Er mag minstens op een wedstrijd verwacht worden dat de voordrager een behoorlijke „rolvastheid" heeft en daar aan ontbrak het bij een paar voordrachten absoluut. Wat door vroolijk gestemde, toe geeflijke bruiloftsgasten gaarne door de vin gers wordt gezien, mag een Jury van een voordrachtenwedstrijd niet laten passeeren. Maar er waren deelnemers, die veel goeds te zien en te hooren gaven en dezen hadden een uitbundig succes. De pianobegeleiding was toevertrouwd aan den heer Hoeben Jr., die zich op uitnemende wijze van zijn taak kweet en verder was er een voortreffelijke „band", die zorgde voor een prettige muzikale afwisseling. Na afloop bracht de heer Hoeben allen deelnemers hartelijk dank voor hun mede werking, waarna het woord was aan den voorzitter der jury. den heer Van Dokkum- Deze zeide o.m. dat te Haarlem veel wordt gedaan voor het opbouwen van het dillettan- tentooneel; de voordrachtkunst wordt even wel door de Haarlemsche dilettanten ver waarloosd. De jury had mogen verwachten, dat alle deelnemers hun best zouden hebben gedaan, het gebodene zoo goed mogelijk te doen zijn. Dit nu was niet zoo geweest. Over 't algemeen waren de kleedïng en de grime punten, waaraan veel te weinig aandacht was geschonken. En toch zijn dit zulke be langrijke dingen. Spr. hoopte, dat bij een eventueelen volgenden voordrachtwedstrijd zou blijken dat de deelnemers met deze wenken rekening hadden gehouden. Gelukkig waren er dezen avond enkele gunstige uit zonderingen geweest. De uitslag was, dat een le, 2e, 3e, 4e en 5e prijs werden toegekend aan de voordragers van:l. De Schlemiel (goede voordracht); 2. Ouwe Sientje (vooral goede grime); 3. Ik heet Ariaan (voor de vertolking; grime minder goed); 4. Ik weet een aardig Vrouwtje (eigen lijk eenigszins uit den toon van den avond vallend, maar goede, vlotte cabaret-kunst); 5. Goudkruimeltjes (zuivere voordracht; be schaafde uitspraak). De heer van Dokkum eindigde met mede te deelen. dat de Jury gaarne nog eens bU een eventueelen voordrachtwedstrijd van DJ-U. haar medewerking zou verleenen, als het bestuur dit zou wenschen. De jury hoopte dat zij dar. een werkelijk moeilijke taak zou hebben. De heer Hoeben dankte de drie jury-leden voor de ernstige wijze, waarop zij hun taak hadden opgevat en overhandigde aan de vier niet bekroonde deelnemers een gedachte nis aan dezen wedstrijd. Tot slot van den avond werd er nog ge- ruimen tijd gedanst onder leiding van den heer H. Kwekkeboom. Scheepvaartberichten Almkerk g v. Rotterdam n. Bremen. Amsterdam. 7 14 u. 13 m. 45 müi van Land's End, Amsterdam n. Curacao. Alphaoca S v. Rio de Janeiro. Buenos Aires n. Rotterdam Breda 7 te Port Natal. Beira naar Rotterdam BihLton p S Vlissingen, Antwerpen n. Hamburg Drechterland S te Amsterdam v, B.-Aires Bemduk S 7 n.m. te Cristobal, Antwerpen naar de Pacifickust Enggano 8 v. Amsterdam n. Batavia Garoet 8 19 U v. Antwerpen n Middlesbr. Giekerk 8 v. Rotterdam n. Hamburg Kota Agoeng g v. Rotterdam n. Batavia Lcchgoil g v. Rotterdam n. San Francisco Narenta 5 v. Astoria. Pacifickust n R'dam Nictheroy p. 7 Dover. Antwerpen n. de Pacific kust Nieuw Zeeland 7 te Sydney v. Singapore Patria g 12 uur te Suez, Batavia n. Rotterdam Rotterdam p. 8 n.m. Cape Race, Rotterdam n. New York Reggestroom 10 v. W.-Afrika te Amsterdam ver wacht Rand fontein g te Amsterdam v. Hamburg Sal land g. 0 u. te Rio Grande. Buenos Aires n. Amsterdam Venezuela 10 te Plymouth verwacht. Port Liman n, Amsterdam Zeelandia 8. 9 u. te en U u. van La Coruna, Am sterdam n. Buenos Aires Zaanland p. 7 Madeira, Amsterdam n. Buenos- Aires Alkmaar 6 te Antofagasta v Oorral Alwaki 8 v. Rotterdam n. Buenos Aires Alhena 8 vm. v. Calcutta n Rotterdam Arendskerk S 3 uur v. Port Said, Rotterdam n Australië Aagtekerk p. 7 Sagres. Australië n. R'dam Algorab 7 te Buenos-Aires v. Rotterdam Billiton 8 v. Antwerpen n. Hamburg Baam, 7 v. Valparaiso n. San Antonio Oalypso 7 te Hamburg v. Amsterdam Drechterland 8 13 u. te IJmuiden verwacht. Ro- sario n. Amsterdam Flandria 7 10 u. v. Bahia, Buenos Aires naar Amsterdam Gelria 7 v. Rio de Janeiro. Buenos-Aires n. Am sterdam OaastenHjk p. 7 Ponta Delgada. Rotterdam n. New Orleans. Heemskerk 7 te Durban v. Oost Londen Haarlem p. 7 g u. Flores. Chili n. Antw. Jagersfontein te Marseille. Beira n. Rotterdam Insullnde g 13 u. v. Colombo, Rotterdam naar Batavia. Kedoe p. g Gibraltar. Batavia n. Rotterdam Mellskerk 7 v. Hamburg n. Antwerpen Madloen S v. Batavia n. Rotterdam Melampus 7 te Bremen von Hamburg Nletiwkerk s te Rotterdam v. Durban Ouderkerk 7 v. Manila. Rotterdam n. Japan Orania S te Amsterdam n. Buenos-Aires Omnia g 14 u. te IJmuiden verwacht» Buenas- Al res n, Amsterdam Reggestroom p. 7 Ouessant, West Afrika naar Amsterdam Randfontein 7 v Hamburg n. Amsterdam Roiti p. 7 Gibraltar. Batavia n. Amsterdam Reggestroom g te Havre verw.. W. Afrika naar Amsterdam Saturnus 7 n. Liberia. W -Afrika n. A'óam Spoarnd&m 7 te Tampioo, Rotterdam n, New Orleans Statendam 8 v. New York n. Rotterdam Talisse s te Amsterdam v. Batavia Tapanoell 8 2 u. te Suez. Batavia n. Rotterdam Texel s te Karateji v. Rotterdam Tanimbar S v. Bombay. Amsterdam n. Batavia Tjikembang 7 v. Chinwangtao v. Sjanghai. Ball 7 te Calcutta v. Rangoon. Blommersdijk 7 te Belawan Dell. Bataria naar New York Christlaan Huygens p. 7 Ouessant, Amsterdam n. Batavia TEGEN EEN STAATSKWEEKERIJ. TUINBOUWRAAD PLEIT VOOR HET PARTICULIER INITIATIEF. De voorzitter en de secretaris van den Nederl. Tuinbouwraad, de heeren Jac. Smita en jhr. Mollerus, hebben met den minister van waterstaat een ouderhoud gehad inzake de voorgenomen stichting van een staats- boomkweekerij. Zij hebben een uitvoerige toelichting gegeven bij een adres, waarin de Nederl. Tuinbouwraad den minister verzoekt het daarheen te leiden, dat de post van f 30.000 van de begrooting van het wegen fonds voor 1931 voor de stichting van een staatsboomkweekerij een andere bestem ming krijge en wel deze, dat het genoemde bedrag zal worden bestemd om boomen van zwaardere afmetingen dan thans verkrijg baar, voor de beplanting van de rijkswegen op contract te doen kweeken door Neder- landsche boom kweekers. MIDDELBAAR ONDERWIJS. B. en W. stellen voor te benoemen tot tijde lijk leeraar in de geschiedenis aan de HJ3.S. B met 5 jarigen cursus den heer L. D, J, Recser te 's-Gravonhage. f Nivea is niel fe vervangen, want geen andere buidcreme bevat Eucerif NIVEA Nivea heelt direct, want zij bevat een wonderlijke geneeskrachtige werking. Hierin overtreft zij velerlei huidverzorgingsmiddelen. Hoe dit mogelijk is Omdat Nivea het Eucerit bevat, een aan de huid verwante substantie met groote dieptebewerking. Dit Eucerit bevordert ten zeerste de uitoefening der huidfuncties. Daardoor de buitengewoon groote geneeskracht en weldoende werking op de huid weefsels. Nivea dringt diep in de huidporiën zij werkt niet alleen aan de oppervlakte der huid, doch geneest haar door en door. Het koudere jaargetijde vereischt een geregelde huidverzorging met Nivea. Wrijft gezicht en handen dagelijks hiermede in, niet alleen s avonds, doch ook overdag vóór gij naar huiten gaat. Nivea beschermt Uw huid tegen den ongunstigen invloed van het weer en houdt haar soepel en zacht. Voor huisvrouwen is Nivea onontbeerlijk. Wie dagelijks, ja ieder uur, nu eens met warm, dan weder met koud water werkt, moet voor huidverzorging geregeld Nivea gebruiken. Aan de handen zal men geen spoor bemerken van huishoudelijke bezigheden.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 7