DE WERKLOOSHEID. Hoodj de vrouw! (A. A. M.) Mu. Het Belangrijkste. 48 e Jaargang No. 14538 VerschUnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 13 November 1930 HAARLEM S DAGBLAD tpirectWi P. W. PEEREBOOM •a ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER ROBERT PEEREBOOM. (ABONNEMENTEN: per week 70.27*4, met Geïllustreerd Zondagsblad /O-32 [Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-57>4. Franco per post door Nederland 1 3-87*4. Losse nummers I/0.06. Geilt Zondagsblad per 3 maanden 0-57*4, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 DrukkerijZuiden* Buitenspaarne 12 Telefooo No*.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No, 38810 ADVERTENT1EN\—5 regels f 175, elke regel meer 7 035. Reclames /0.60 per regeL Reductie bij abonnement Vraag en Aanbcd 14 regels f OM, elke regel meer 70.15. bniten Arrood. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag. Donderdag en Zaterdag) 14 reg. 70.25. elke regel meer 70.10, uitsl. i contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Dnim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.» DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD DE RADIO-DISTRIBUTIE. EEN VERGADERING. Door de Algemeene Vereentging ter bevor dering der Radio-Distributie „Door Samen werking" is vóór eenigen tijd aan de ver schillende hier ter stede gevestigde woning- bouwvereenigingen een brief gezonden, met het doel om medewerking te verkrijgen, op dat via de woningbouwvereenigingen een radio-distributie in verschillende wijken, tot stand zou komen. Door de hierboven genoemde vereenigtng werd toen tevens aangekondigd dat binnen kort hier ter stede een vergadering gehou den zou worden. Deze vergadering is nu vastgesteld op Donderdag 20 November a.s. in het Blauwe Kruis. THEORIE VOOR BAKKERS De afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Bakkersgezellenbond houdt hedenavond in De Centrale een theorie-avond, waarop de heer Kinders, leider van de vakschool, een inleidend woord over het bedrijf zal spreken. Hierna zal de algemeene jeugdleider Etman een beschouwing geven over het vormen van jeugdgroepen. (Mej. E. M. M. Versluys uit Delft heeft Woensdag haar brevet als vliegster behaald en is de eerste Nederlandsche vrouw, gerechtigd tot het be sturen van een vliegtuig.) Voor 't eerst heeft in ons vaderland Dan ook een vrouw haar vliegbrevet, De eer van Neerland's vrouwendom Is dus ook op dit punt gered. Wel kenden wij de heks, die op Een bezem door het luchtruim rijdt, Maar die leeft slechts in 't sprookjesboek Uit een reeds lang vervlogen tijd. En, als u, onder ons gezegd Maar even haar portret beziet. Dan stemt u stellig toe, een heks Is deze jonge dame niet. Zij mag nu, als zij dat verkiest, Voortdurend in de wolken zijn En zelfs er boven ais zij wil, In ijle luoht en zonneschijn Al vindt ook Nurks hier het bewijs, Dat in onzen benarden tijd De Jonge vrouw zich graag verheft En een te luchtig leven leidt; Dat zij maar uitvliegt als t haar lust, Dat zij maar in de ruimte dwaalt En dat zij uit de hoogte doet, Waarna zij (in zijn achting) daalt. Ik zeg: lang leve deze vrouw, Die moedig onze aard' ontvlucht, Die vliegepionierster werd, Onze Miss Holland van de lucht. P. GASUS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Lmsterdamsche Anthraciet Meer steun van de gemeente gevraagd. Over de vooruitzichten in de komende maanden. Groote Houtetroot 187 Telefoon 12504 Ook te Amsterdam, Bussum, Hil»er«om, Lelden Zooals in het raadsverslag van heden te lezen is, zijn bij den gemeenteraad van Haar lem twee verzoeken ingekomen om werk- loozen een hoogere uitkeering te geven. De Haarlemsche Bestuurdersbond heeft in zijn adres gewezen op de toenemende werk loosheid. De verwachting is, dat de werk loosheid in deze wintermaanden nog zal toe nemen, met het gevolg, dat er in de gezin nen waar de werkloosheid van langen duur is, groote ellende ontstaan zal. Daarom wordt gevraagd om dit leed iets te verzachten door in de wintermaanden bijslagen te verstrek ken voor woningbouw en brandstoffen. De twee communistische raadsleden heb ben een voorstel ingediend dat overeenstemt met de eischen van het Werkloozen Agitatie Comité. Gevraagd wordt o.a, om de uitkee ringen te brengen op f 15 per gezin, plus f 2.50 toeslag voor elk kind. Bovendien worden nog toeslagen voor woninghuur en brandstoffen gevraagd. B. en W. hebben in den raad medegedeeld, dat zij hun volle aandacht wijden aan het vraagstuk der werkloosheidsbestrijding. Het gemeentebestuur is reeds lang bezig om de werkgelegenheid zooveel mogelijk te verrui men In verglijklng met Amsterdam waar 17.000 werkloozen zijn en met Rotterdam, dat er 14.000 heeft, is het aantal der Haar lemsche werkloozen (1400) gelukkig niet buitengewoon hoog. Daaruit is af te leiden zoo werd van de tafel van B. en W. opge merkt dat de maatregelen die Haarlem genomen heeft, niet zonder uitwerking ge bleven zijn. B. en W. zullen over de nu ingekomen voor stellen en verzoeken advies vragen van het Burgerlijk Armbestuur, den Dienst der Werk loosheidsbestrijding en in de volgende raads vergadering te houden op Woensdag 26 November nadere mededeelingen doen. Wij hebben den Directeur van den dienst der Werkloosheidsbestrijding gevraagd na dere mededeelingen te doen over den stand der werkloosheid. Deze kon daartoe evenwel geen vrijheid vinden nu hij daarover aan B. en W. en den raad moet rapporteeren. Wij herinneren er evenwel aan. dat de dienst ons een week geleden mededeelde dat het aantal valide werkloozen ongeveer 1400 bedroeg. In de voorafgaande week was het aantal werkloozen met 80 vermeerderd. Het vorig jaar October bedroeg het aantal werk loozen ongeveer 1100 en in November onge veer 1350. De cijfers over October en Novem ber 1928 ongeveer 1200 en 1250. Deze cijfers zijn ontleend aan de Statisti sche gegevens der gemeente Haarlem. Wij vernamen van andere zijde, dat de laatste week het aantal werkloozen nog wel is toegenomen, maar niet in zoo sterke mate aLs in het einde van October. De werkloosheid is over alle vakken en bedrijven verdeeld. Groot is de werkloosheid in de bouwbedrijven, waaronder behalve de timmerlieden en de metselaars ook de schil ders en de stucadoors begrepen zijn. Voorts is er groote werkloosheid onder de metaal bewerkers en meubelmakers en stoffeerders. Door de gemeentelijke werkverruiming zijn thans ongeveer 200 man aan het werk. Dit is vooral grondwerk voor het bouwrijp ma ken van terreinen. Het is te verwachten dat de Naamlooze Vennootschap voor werkverruiming in deze provincie (waarbij de gemeentebesturen van Haarlem en omstreken samenwerken met het Provinciaal Bestuur) in Januari met het plaatsen van werkloozen zal beginnen. Het juiste aantal Haarlemmers dat dan werk krijgt is nog niet te zeggen, maar vermoede lijk zal het een kleine honderd zijn. Dit werk zal bestaan uit grondwerk en bebos - sching. Waar de terreinen zijn kan nog niet gezegd worden in verband met den aan koop. Alleen is te zeggen, dat de Haarlem sche arbeiders 's morgens naar het werk kunnen gaan om 's avonds weer terug te Dit werk zal staan onder leiding van de Nederl. Heidemaatschappij. De gemeente heeft ook verschillende groo te bouwwerken in voorbereiding. Binnenkort zal begonnen worden met het metselwerk voor 109 woningen in Haarlem-Noord, terwijl er ook nog een plan aanhangig is voor onge veer 250 woningen. Een enquête Wij hebben bij verscheidene lndustrleelen hier 'ter stede een onderzoek ingesteld naar den tegenwoordigen toestand en de ver wachtingen voor de toekomst. Bij de aannemers Het aanbod van werkkrachten in het aan nemersbedrijf is veel grooter. dan de vraag, vooral van timmerlieden, aldus deelde de fir ma G. Metselaar en Zn. Het aantal werk loozen is groot en de hoeveelheid werk is heel gering. „En als dan nog het werk stil gelegd wordt, zooals nu weer met die Gast huiswoningen aan het Heiligland het geval is, dan schieten we heelemaal niet op", zoo eindigde de firma. In gelijken geest sprak de firma Schip horst en Philips. Deze firma heeft op he oogenblik heelemaal geen werk. Zij heeft nog slechts twee menschen in dienst, maar die worden voor werkzaamheden in.den tuin aan den gang gehouden. Voor de eerst volgende maanden ziet de firma den toe stand heel donker in. Over een maand of drie komt er misschien weer werk los. Chocoladefabrieken De bedrijfsleider van de N.V. Droste's Ca cao- en Chocoladefabriek deelde ons mede, dat de economische crisis op dit bedrijf geen invloed heeft. Het werk gaat hier zijr gewonen gang, zoodat er geen personen- ontslagen oi aangesteld behoeft te worden. De directie is daarom ook niet verplicht om buitengewone maatregelen te nemen. In de Chocoladefabriek Union heeft men tot nu toe niet veel van de slapte gemerkt Er zijn geen menschen ontslagen, hoewel de directie tegen den winter en het volgend voorjaar wel slapte verwacht. Daarentegen gelooft zij, dat tegen den volgenden herfst een opleving in zicht is. Ongeveer een jaar geleden heeft in dit bedrijf een rationalisa tie plaats gehad, doch het aantal arbeiders is niet verminderd. Relatief werkt de fabriek dus met meer werkkrachten dan vroeger. Onder die omstandigheden is den laatsten tijd geen personeel aangenomen, hoewel de orders toenamen. De directie verklaarde, dat in geval het personeel van over de 100 man tot 1 Januari wel gehandhaafd zal worden. Stoombootbedrijf. De directie van W. Bus" Stoombootmaat schappij deelde ons mede, dat de economi sche crisis slechts alleen op dit bedrijf van invloed is, dat de vrachtprijzen waarschijn lijk verlaagd zullen moeten worden. Verder gaat het bedrijf gewoon zijn gang. Het is niet noodig om personeel te ontslaan of aan te stellen. Ijzerfabrieken. Bij de directie d£f, Haarlemsche Machine fabriek v-h. Gebr. Flgee, behoeven geen bui tengewone maatregelen te worden genomen, aldus deelde de directie ons mede. In dit be drijf wordt van een economische crisis zelfs niets gemerkt. Hier was het alleen noodig om de werktijden met een uur per dag te ver minderen. Er behoeft geen personeel te wor den ontslagen. De firma J. J. Beijnes heeft het op het oogenblik vrij druk, maar dit werk loopt tegen het voorjaar af. Daarna noemde de directie de vooruitzichten niet zoo gunstig.Het zal van het eventueel binnenkomen van orders af hangen, of men nog buitengewone maatrege len moet nemen. Het ontslaan van werk krachten gedurende de laatste maanden houdt echter geen verband met de economi sche crisis. Er zijn ongeveer tachtig man ont slagen. maar dit bleek noodig voor een gelijk matiger verdeeling van het werk. Er waren op sommige afdeelingen te veel werkkrach ten; het werk moest geëgaliseerd worden. Thans werkt er 480 man personeeL De directie van de Haarlemsche Ijzergie terij aan den Spaarndammerweg ziet de toe komst heel donker in. Met Ingang van 1 No vember is zij al begonnen om het personeel slechts vijf dagen per week te laten werken, teneinde het werk zooveel mogelijk te rek ken. De arbeid ligt op Zaterdag stlL In Ja nuari van dit Jaar had de firma nog 92 werk krachten, maar dit aantal is successievelijk tot 66 verminderd. De concurrentie in dit bedrijf is heel groot, maar de bestellingen zijn gering. Het werk, dat de directie op het oogenblik onder handen heeft, bedraagt slechts 60 pet van dat van vorige Jaren. Tot Januari heeft de firma nog wel werk. maar dan dient verder afgewacht te worden. De directie van de Werf Conrad deelde ons mede, dat er eerder aanleiding is tot het aan stellen van nieuwe arbeiders dan tot ont slag van werklieden. Orders zijn er genoeg, maar op het oogenblik ontbreken de materia len. om die orders uit te kunnen voeren. Zeer waarschijnlijk zal. zoodra die materialen er zijn. tot aanstelling van meer arbeiders moeten worden overgegaan. Aan de Machinefabriek Gönnermann en Co. heeft men op het oogenblik gelukkig nog werk genoeg. Er behoeft dan ook geen per soneel ontslagen te worden. De econmische crisis is bij deze firma alleen van invloed op de prijzen, die heel slecht zijn. En die zullen in de eerstvolgende maanden zeker ook niet beter worden. Centrale Werkplaats Voor de 1150 man. die op het oogenblik aan de Centrale Werkplaats der Nederland- sche Spoorwegen werkzaam zijn. is op het oogenblik voldoende werk om hen aan den gang te houden, aldus deelde de directie ons mede. De invloed van de economische crisis wordt hier gelukkig niet erg gevoeld. Er is dan ook nog geen sprake van ontslag. Het meubelmakersbcdrijf. De N.V. Woninginrichting Joh. Nederkoorn deelde ons mede. dat de werkloosheid ook in het meubelmakersbedrljt groot is. Op het oogenblik is de toestand zelfs heel slecht. Het moet een unicum in dit bedrijf genoemd worden, dat deze firma nog voldoende werk heeft om het personeel aan den gang te hou den. Ook de naaste toekomst ziet deze firma donker in, vooral wanneer de slagen aan de beurs blijven vallen. Menschen, die daar- Het woord is aan Richard Hughes: Hoe de waarheid ook is, kinderen geloovcn als een axioma dat zij vader en moeder in de eerste plaats en gelijkelijk liefhebben. De waarheid was, dat de kinderen Thornton de kat Tabby het eerst en vóór alles ter wereld hadden liefgehad, sommige elkaar in de tweede plaats, en dat zij hun moeders bestaati nauivelijks meer dan eens per week hadden opgemerkt. door getroffen worden, gaan er natuurlijk niet toe over om luxe meubelen te bestellen. Provinciale Waterstaat Aan de directie van *den Provincialen Wa terstaat hebben we gevraagd, of men ook voornemens is, om in de eerstvolgende maan den voor Haarlem en omgeving eenlge groo te werken te doen aanbesteden waardoor de werkgelegenheid zou kunnen worden ver ruimd. Ons werd geantwoord, dat geen spe ciale werken zullen worden aanbesteed, maar dat er nog steeds geregeld aan het wegen plan wordt gewerkt. EEN ANDERE DORNIER NAAR NEDERLAND. Naar wij vernmen zou de Dornier-vUeg- boot, de DO-S welke op de Parijsche Lucht- voorttentoonstelling geëxposeerd zal worden op haar vlucht daarheen heden een tusschen- landlng maken op den tweesprong Oude Maas Dortsche Kil in de omgeving van de Avio- landafabrieken De vliegboot werd aldaar des middags te ongeveer 2 uur verwacht. De „DO-S" welke bestuurd wordt door den piloot Wagner is uitgerust met 4 motoren van 600 P.K. De spanwijdte der vleugels bedraagt 31 Meter, de totale hoogte der vliegboot 8 15 Meter, de lengte 25.75 Meter, terwijl haar totaalgewicht 18 ton bedraagt. Er kunnen ongeveer 25 personen ln deze vliegboot meegaan. DIEFSTAL DOOR EEN BRIEVENBESTELLER. DE ZAAK TFRUG NAAR HET VOOR-ONDERZOEK. De Arrondissement® Rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak van den Haarlem- schen brievenbesteller J. D., oud 38 jaar, die 30 October terecht gestaan heeft wegens dief stal van ruim f 15000 uit een postzak. Tegen hem was een gevangenisstraf van 2 jaar ge eisoht, met aftrek van preventieve hechtenis en bevel tot teruggeving van het ontvreemde De verdediger mr. L. G. van Dam. had pri mair vrijspraak en subsidiair clementie ge vraagd. De Rechtbank heeft heden de zaak terug verwezen naar den rechter-commissaris om dat zij het vooronderzoek onvolledig acht te. DE PACHTWETTEN AAN- GENOMEN. OVEREENKOMST MET DE K. P. M. EVENEENS. De Tweede Kamer heeft Woensdagmiddag met 65 tegen 26 stemmen het wetsontwerp tot regeling van de pacht aangenomen. Met de sociaal-democraten, vrijzinnig democraten en R.K. stemden voor de heer Floris Vos en de anti-revolutionnairen Smeenk en Schouten en de christelijk historischen Weitkamp, Snoeck Henkemans, Slotemaker de Bruine en mej. mr. C. Frida Katz. Het ontwerp „overeenkomst met de K.P.M." werd met 63 tegen 25 semmen aangenomen. Tegen stemden de sociaal-democraten en Bra at. Men zie het Kamerverslag. Portret van Mgr. Aengenent Bisschop van Haarlem, geschilderd door den heer H, l. J/esseling, %e. Haarlem, De werkloosheid. Over den omvang, en de vooruitzichten in de komende maanden. (Ie blad, le pag.) De kabinetscrisis in België reeds opgelost? (4e blad, 3e pag.). De Ronde Tafel conferentie geopend. (4e blad, 3e pag.) Uit Haarlem's Gemeenteraad. (2e blad, 3e pag.) Een experimentcelc postvlucht. Hoe de Fokker IX verbouwd werd. (4e blad, le pag.) ARTIKELEN: R. P.: Uit den Raad. (le blad, 2c pag.). J. Greshoff: De Belgische kabinetscrisis. (4e blad, 2e pag.) Mr. B. de Jong van Beek en Donk: Dc voor- bereidende commissie voor dc Ontwape ningsconferentie. (4e blad, 3e pag.) Intimus: Tweede Kamer: De Pachtwet aan vaard. (2e blad, le pag). Heemsteedsche Brieven, Voortdurende uit- brelding. Nieuw bouwterrein ln exploitatie. (3e blad, 2e pag.) E. E. J.—P.: Overvloed van ruimte fFemina Bep Otten: ,^ngst" (Femina). Voor de laatste berichten zie men de 2e pag. van het le bind.- VELSr.N SPAARNBERG. EEN BLIJVEND WANDELPARK. In ons vorig nummer plaat'ten wij een stuk van een medewerker over de historie van het landgoed Spaarrberg te Santpoort, waarvan de gemeente Velsen 18 3 4 H.A. zal aankoopen. De volgende slotzin komt in dat artikel voor: „Is er nu reeds gebouwd langs den Stations weg, als de ongeveer 18 H.A. grond van Spaarnberg gemeenleterrein zijn geworden, komt er aan den rand een heele rij Land huizen. en misschien ls dit het begin van al- geheele verkaveling." Deze laatste veronderselllng Is onjuist, en door een misversand niet uit het bewuste stuk geschrapt. Zooals wij eerder gemeld hebben zal van de bewuste 18 3 4 HA. slechts de helft bouwterrein verkaveld worden. De andere helft, het mooiste gedeelte, dat wij al ln het kort beschreven hebben, wordt blij vend gehandhaafd als natuurmonument en zal als wandelpark voor het publiek worden opengesteld. IJMUIDEN DE VERMISTE 1000.—. TOCH EEN ROOFOVERVAL? Inzake het gebeurde ln de Breesaapstraat op Maandag j.l. deelt de commissaris van politie ons het volgende mede: Na ontwarring der verschillende getuigen verklaringen, kan de conclusie worden ge trokken. dat op Maandagmiddag 10 November 1930 tusschen 4.15 en 4 30 uur. inderdaad een roofoverval op den bankbediende B. heeft plaats gehad door een persoon in het bezit van een rijwiel. De berooving moet hebben plaats gehad ln de Breesaapstraat even voor de kruising Vls- serln^straat-Brcesaapstraat. terwijl de dader gevlucht is in Oostelijke richting van de Breesaapstraat. Tijdens de achtervolging door den bankbedlende heeft de dader blijkbaar een schijnbeweging gemaakt rechtsaf in do richting Dirksstraat, doch Ls rechtuit de Breesaapstraat blijven gaan, gaande daarna rechtsaf de Van de Pollstraat Ln. De dader droeg toen de bruine actetasch onder den linkerarm. Door de manoeuvre, ter hoogte van do Dirksstraat, moet de bankbediende, die een flinke vaart per rijwiel had, in het onzekere zijn geraakt en is in zijn vaart even voorbij dc Dirksstraat tegen de hoogc steenlaag aan de rechterzijde van de Breesaapstraat gere den, met het gevolg, dat hij zoo hevig Ls komen te vallen, dat hij zijn bewustzijn verloor. Ter hoogte van de kruising Dirksstraa'-Brie-aap- straat heeft de bankbediende blijkbaar nóg iets geroepen, waarschijnlijk „Houdt den dief!" De Commissaris van Politie der gemeente Velsen verzoekt beleefd ln verband met het vorenstaande, leder, die nadere aanwijzingen en inlichtingen kan geven omtrent den dader die een jeugdig man ls. oud ongeveer 20 Jaar, gekleed met grijsachtige broek, een pet dragende, waarschijnlijk op klompen en dlo het uiterlijk had van iemand, die in de visch had gewerkt, zich ten spoedigste te vervoe gen aan het bureau van politie Wiilemsplein ie Umuiden,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1