SpciaitChatts PIRATE SIGARETTEN coupons PIRATE KIN6H D STATEN-GENERAAL. BINNENLAND voor uw St. Nicolaas en Kerstcadeaux HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 13 NOVEMBER 1930 TWEEDE BLAD TV/EEDE KAMER 2 November. De Pachtwet aanvaard. Het K.PJVI.-contract goedgekeurd. Algemeene beschouwingen Dr. Nolens en Mr. Heemskerk aan het woord. De Pachtwet is door de Kamer aanvaard. Met een groote meerderheid, met 6526 stemmen. Vóór stemden unaniem de R.K., de VD„ de S. D. fracties, voorts de heer Floris Vos en van de C.H. groep de heeren Weit- kamp, Snoeck Henkemans, Slotemaker de Bruine en mej. Katz. Tegen bleken de A.R., de Liberalen, de St.k. Gereformeerden, de heeren Braat en Lingbeek en de nog overge- ble-en Chr. Hist, afgevaardigden. Vóór de stemming werden nog eenige korte verklaringen afgelegd. De heer Floris Vos, die tijdens de behandeling van de Pachtwet had gezegd te zullen tegenstemmen, bleek nu weer voor. De AJt. groep kon niet over het continuatie-stelsel heenkomen en over de daarvan gevreesde gevolgen in de opzegging van hypotheken. De C.H. groep was verdeeld. Mr. Schokking zei, dat de pachtprijsbepaling voor een deel zijner fractie onoverkomenlijk was. De Pachtcommissiewet gaf geen moeilijk- beid. Het nieuwe contract met de K.PM. waar over de Kamer Dinsdagavond sprak vond alleen tegenkanting van S. D. en Comm. zijde; het werd. aangenomen met 6425 stemmen. Was gisteren bij de algemeene beschou wingen over de Rijksbegrooting de oppositie aan het woord vandaag heeft de Kam de groepen gehoord, die dichter bij de regeering staan. Gesproken hebben de heeren Nolens en Heemskerk en Rutgers van Rozenburg, welke laatste alleen financieele beschouwin gen hield (de heer Schokking komt morgen). Gesproken hebben ook twee politieke eenlin gen nl. de heeren F. Vos en Lingbeek. De heer Lingbeek betoogde bij wijze van reprise nog eens, dat z.i. van het samengaan van de rechtsche groepen met Rome alleen Rome baat heeft. Dit ziet de heer Lingbeek bewezen door talrijke R.K. benoemingen en door den groei van kloosterorden enz. De heer F. Vos verdedigde in een wel zeer kort speechje het bestaansrecht der kleinere groepen, die meende hij frisscher staan tegenover de dingen en in de Kamer nog wel eens door argumenten te overtuigen zijn. Dat is zoo betoogde F. Vos bij de groote partijen niet het geval: vóór de discussie over een ontwerp begint, zijn deze alreeds vast in hun standpunt. Dr. Nolens, die voor en kele weken de goede gedachte heeft gehad, i om op inperking van den spreektijd bij de algemeene beschouwin gen aan te dringen, kon natuurlijk zelf thans niet met breede poli tieke beschouwingen ko men. Hij heeft geheel zijn aandacht gegeven aan de groote crisis, die de wereld beroert. Ook maar niet geheel was de rede van Mr. Heemskerk voor een belangrijk gedeelte aan de crisis gewijd. Beiden deden gevoelen, dat de crisis een algemeen, wereldkarakter heeft en dat de regeering maar uiterst weinig zou kunnen doen om paal en perk te stellen aan de werking daarvan. De regeering zeiden beiden kan alleen het leed ietwat verzach ten. Beide, in het Parlement vergrijsde hee ren, geloofden, dat alleen internationale samenspreking voor een inperken van de crisis eenige beteekenis zouden kunnen heb ben. De heer Nolens huldigde in dit verband de regeering, dat zij met Scandinavië tot een economisch eensgezind, goedwillend hande len wil komen, maar meer nog, dat zij ook België in dien kring van goedwillende kleine naties trekken wil. Dr. Nolens riep nog eens de regeering op, zoo spoedig mogelijk tot een wederzijds bevredigende oplossing te komen van de Belgisch-Nederlandsche problemen. Maar daarbij moeten onderstreepte de lei der der R.K. ook de waterverbindingen Maastricht-Luik onder het oog worden ge zien. Wat de regeering in de crisis kon doen. zei den we, was volgens den heer Nolens niet anders dan het ondernemen van ver zachtende maatregelen. Dr. Nolens heeft een aantal van mogelijke maatregelen opgesomd. Vooraf deed hij nog een goed woord voor een betere bezoldiging van de onderwijzers en maakte eenige opmerkingen over wat in het debat genoemd werd het kapitalistisch stel sel. Dr. Nolens sprak van de economische orde van het oogenblik als gekenmerkt door den privaten eigendom en de indlvidueele vrijheid als basis van het economische leven. Tegen deze basis had Dr. Nolens geen be zwaar. Alleen hij was met de encycliek „Rerum Novarum" van meening, dat tegen de uitwassen en de misbruiken moest worden opgetreden, dat de individueele vrijheid moest worden begrensd, beheerscht en geregeld door de zedenwet en door positieve wetten. En wanneer de heer Van Poll in „de Morgenbe toogde, dat het calvinisme economie en ethiek scheidt, dan is Mr. Heemskerk daar tegen zeer scherp opgekomen. De zondige mensch moet beteugeld worden, ook wanneer hij in de economie optreedt zei Mr. Heems kerk Dat beide heeren van het socialistisch pro ductiestelsel afkeerig zijn 't behoeft niet afzonderlijk vermeid. Maar Dr. Nolens kan van d:e fijne hatelijkheidjes langs zijn neus weg aan zijn eigen fractie zeggen. Zoo zeide hij vandaag, da:, hij de lezing van het ver slag der Staatscommissie lz. de socialisatie aan „de jongere leden" der Kamer ter lezing aanbeval. De crisis en wat er ter verzachting gedaan kan worden ziedaar de hoofdschotel van D.\ Nolens. Dat 't Indië ook niet goed gaat, zag hij ais een verergering van den toestand hier. Dr. Nolens en Mr. Heemskerk hebben beiden duchtig aangedrongen op een wet betreffende de werkloosheidszorg. Een wet, omdat 't hier gaat om een nationale aange- Jegenheld. Niet ligt hier een kwestie vaa ge- Mgr. Dr. W. H. Nolens ,(RK.) meentelijke zorg. En daarom meenden belde heeren, dat niet kon volstaan worden met een Kon. Besluit, het z.g. werkloosheidsbe sluit. Er moet, vervolgde Dr. Nolens, alles gedaan worden om de werkgelegenheid hier te lande te vergrooten. Die werkgelegenheid wordt ver groot door meer aandacht te geven aan „Ne- derlandsch Fabrikaat" aan Nederlancuschen arbeid. Zeer scherp gispte Dr. Nolens het, wanneer vooral overheidsbedrijven zich voor aankoopen tot het buitenland wenden, wan neer overigens ae prijs en de kwaliteit gelijk is. De r.k. leider zag hier een moreele plicht en logica. Immers geeft men geen werk gelegenheid, dan wordt de overheid daaren boven verplicht tot geld-uitkeeren voor steun enz. Dr. Nolens maakte van de gelegenheid gebruik om te doen zien, dat ook in Lim burg een stuk Nederlandsche industrie geves tigd is. Een roep om maatregelen tegen dumping wordt algemeen. Alle sprekers van hedenmid dag deden haar weerklinken. De regeering bestudeert het vraagstuk. Moge die studie zoo luidde de wensch spoedig met resultaat beëindigd worden! Voor den landbouw bepleitte Dr. Nolens credieten voor de aardappelmeelfabrieken, steun aan de suikerbietenindustrie en verla ging van de vrachtprijzen der Spoorwegen voor land- en tuinbouwproducten. Het scheen dat Dr. Nolens min of meer geprikkeld was op de Staatsspoorwegen. De de spoorwegen beheerschende menschen, hebben op de ontwikkeling der industrie door de vrachttarieven-politiek een invloed (aldus Monseigneur) die ver uit gaat boven de com petentie der beheerders. Gewenscht werd een commissie, die deze zaken eens zou nagaan. Dr. Nolens vroeg instantelijk, waarom de regeering niet komt met een o'nderhandelings- tarief Mr. Heemskerk verwacht daarvan niets dan nadeelen, niets dan represailles, niets dan gevaren voor den eigen economischen welstand, vooral nu ons economisch achter land op het oogenblik zoo sterk agrarisch is ingesteld- Vrijhandel vindt Monseigneur iets heel moois, wanneer het internationaal wordt doorgevoerd. Een vrijhandelseiland te vor men, dat schijnt hem blijkbaar zoo iets als de gekroonde dwaasheid. Mr. Heemskerk's rede -dBjSsK. stond in den aanvang j\N sterk in het teeken der waarschuwing. Wanneer jfttL men de gevolgen van de V. crisis wil wegnemen is zoo wilde hij de re geering 't wel inhame ren voorzichtigheid dringend noodig. Voor zichtigheid ook voor 's lands financiën. Immers de algemeene malaise zal zich ook in de belas tingopbrengst manifes teeren. Vermindering daarvan Is in zicht. Bovendien zal de regee ring voor nieuwe uitgaven, voor nieuwe cri sisuitgaven komen te staan. Wat de eind- rekening niet gemakkelijker op te maken zal doen zijn. Een soortgelijke waarschuwing deed de heer Rutgers van Rozenburg hooren. Men sprak wel over groote voorschotten in de laatste jaren op den gewonen dienst, maar verge ten wordt dan, onderstreepte de c. h. afge vaardigde, dat ons land jaren van tekorten heeft gehad. Dovendien betoogde hij: op den buitengewonen dienst heeft ons land heel wat minder succesvol geboerd, dan op den gewonen dienst. De heer Heemskerk heeft nog enkele poli tieke opmerkingen gemaakt. Hij heeft zich gericht tot de H. Geref., tot de groep-Ker- sten, om deze, die zoo afkeerig is van een samenwerking met Rome er op te wijzen „wanneer die groep althans in staat is 't te begrijpen," voegde Mr. Heemskerk er, niet al te vriendelijk gestemd, aan toe dat, met welke groepen Rome ook samenwerkt, Rome de sterkste fractie zal zijn. Nog eenmaal hield Mr. Heemskerk vast aan zijn vrijheid tegenover het extra-parle mentair kabinet, riep hij de s. d. a. p. mede op het parlementaire stelsel te steunen, zeide niet te kunnen inzien, wanneer men bezwa ren heeft tegen het huidig kiesstelsel, wat er dan voor de plaats moet komen en klaag de, dat de r.k. en de s. d. fracties wel eens de grenzen overschrijden van wat tot de overheidsbemoeiing mag gerekend worden. Ten slotte Mr. Heemskerk heeft nog maals edn heer Albarda gevraagd duidelijk heid over de s. d. houding, wanneer de regee ring tot mobilisatie in moeilijke omstandig heden het bevel geeft. Uit al wat de heer Albarda gezegd heeft, in de Kamer en ge schreven heeft na de Vlootwet-behandeling was den heer Heemskerk nog geen klare lijn duidelijk geworden. Duidelijkheid was noodig zei de oud-minister want wanneer de regeering alles in het werk stelt, in moei lijke oogenblikken, om de rechtsorde inter nationaal te handhaven, dan kan zij niet te gelijk binnenlandsch haar gezag in de waag schaal stellen. De regeering heeft recht al dus Mr. Heemskerk op duidelijkheid. Want wil de s. d. a. p. bij een mobilisatiebe vel de anarchie, de revolutionnaire daad. dan zullen er zei de oud-minister van Justitie waarborgen door de regeering ge schapen moeten worden om de dreiging van het gevaar van anarchie te keeren. Morgen doet de Kamer een aantal kleine ontwerpjes af en zullen de algemeene be schouwingen beëindigd worden, voor zoo veel zij komen van de zijde der Kamer. Mr, Th. Heemskerk (A.R.) Meermalen moeteen bestelt of een ander uitge breid Drukwerk in zeer korten tijd gemaakt worden. Met haar ACHT zetmachines doet dat voor U, tot gewonen prijs, de drukkerij vaa Haarlem'Dagblad INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 1 W Cu. pr ntJ. Pirate Virginia Cigarettes geven de hoogste kwaliteit en de groot ste waarde aan coupons. Kiest uw St. Nicolaas- en Kerstgeschenken uit den prachtigen coupon- cadeaux catalogus, welken wij u na ontvangst van onderstaanden bon gratis en franco toezenden, l'/s COUPON BIJ 10 SIGARETTEN -Cb> De hoogste kwaliteit in sigaretten en cadeaux n Cte P°stcn 'n open enveloppe, porto I cent). DUiT Aan PIRATE. AMSTERDAM. Postbu. 716 Zendt mij prall» ov» nTetsvren Pïr»te Cadetux Catalofn* 1930 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Stofzuigerhuis MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 19 - TEL. 10769 PHILIPS' RADIO TOESTELLEN KANTONGERECHT. Overwegwachterswee. Sinds de electrificatTe van de spoorwegen in onze omgeving zijn er al herhaaldelijk overwegwachters voor den kantonrechter ver schenen, die de boomen niet op tijd gesloten hadden en deze overwegwachters hebben bij die gelegenheid gezegd, dat het verkeer op de lijnen zoo druk geworden is. dat het niet wei meer mogelijk is om de boomen te sluiten drie minuten voor de trein er aan komt. Er moet ongeveer een toestand ontstaan zijn, waarbij het doeltreffender zou wezen om de boomen te sluiten drie minuten n& dat er een trein gepasseerd is. dan er voor, wijl het dan altijd nog voldoende op tijd is voor den volgenden. Maar de overwegwachters hebben ook ver klaard. dat het gewone verkeer met hun maatregelen niet ingenomen is en wij vree zen. dat wanneer zij hun bepalingen nog rigoureuser maakten, zij ongeveer m de positie zouden geraken van de tolbazen en dit zou hun een leven van strijd verzekeren, zooals slechts enkelen onzer verdiend kunnen hebben. Gezien de aanspraken, d sct mo derne verkeer dus maakt op de t» Jdheid van den overwegwachter willen v..„ net hem niet al te kwalijk nemen dat hij op den Brederodeweg te Santpoort pas merkte, dat hij zijn boomen had moeten sluiten, toen er reeds gemeen gevaar voor een auto en een wielrijder was ontstaan. Uit een volgend ge val immers, kwam vast te staan, hoe moei lijk het publiek het den overwegwachters maakt door op het laatste oogenblik nog leven en goederen op het spel te zetten, ten einde de andere zijde van de spoorlijn te bereiken. Ds wet kent echter slechts de drie minuten en de ambtenaar van het Openbaar Ministe rie moet zich aan de wet houden en niet aan de moeilijkheden in het leven van den man. die de boomen neerlaat en optrekt. De eisch was tien gulden boete en de uitspraak vijf gulden. De vermetelde, die op een anderen over weg. die aan de Zandvoortschelaan te Heem stede. het risico van den overtocht onder half neergelaten boomen op zich geladen had. en bovendien de voorgeschreven maximum snel heid van 20 K.M. per uur met zijn paard en wagen niet in acht had genomen, werd ge straft met dertig gulden of dertig dagen. BEKEND REGISSEUR OVER- LEDEN. De Intendant Jost. van den stedelijken schouwburg te Koblenz, is ln den ouderdom van slechts 33 jaar gestorven. Jost was too- neelspeler en regisseur geweest te Hannover, Berlijn en München; in 1925 stichtte hij het Rheinische St-adtebundtheater en hy leidde de onderneming met zooveel succes, dat de Opera Koblenz in 1928. toen haar intendant Maisch naar Mannheim ging. besloot zich van Jost meester te maken. De schouwburg te Koblenz verkeerde toen in zéér moeilijke omstandigheden, aldus de N R. Ct., dat die naar verhouding zooveel beter geworden zijn Ls te danken aan Jost's werkkracht en talent. Vooral als opera-regisseur werd hij bij de besten genoemd. KRONIEK DER MOLENS. De korenmolen van de N.V. Woltmans Olle- fabrleken te Heerenveen. staat te koop. Naar het Hbld. verneemt, worden pogingen aange wend om hem te behouden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. PEPERMUNT (iet b.este dogelijksche middel ter opwekkinq en selling. I verfri AGENDA DONDERDAG 13 NOVEMBER Gebouw Sint Bavo: Bazar Chr. Oranjever- eenlging. Stadsschouwburg: Kunst aan het Volk: Dansavond Raden Mas Jodjana, 8.15 uur. Gem. Concerted el: Mannenkoor „Caecilda' Concert 8 uur. Geb. De Nijverheid: Volksuniversiteit. Cur sus „Moderne woninginrichting", 8.15 uur. Palace: .Dreyfus, de banneling van het Duivelseiland". Tooneel: The Torree Haw- courts. 8.15 uur. Luxor Theater: .De dokken van New York" en .Den nacht vol dwaasheid". Tooneel: The Barrisons. 8 uur. Rembrandt Theater: „Wat h wonder". Tooneel: De Terrek Kozakken. 7 en 9.15 uur. Bloemendaal: Raadsvergadering. 2 uur. Haarlemmermee r: Raadsvergade ring 3.30 uur nam. VRIJDAG 14 NOVEMBER Stadsschouwburg: Operette „Czardasvorstln" 8 uur. Geb. Blauwe Kruis: Causerie van dr. J. Weener over Palestina. 8 uur. Remonstrantsch Ger. Gem.: Gemeente avond. Declamatie door den heer Kommer Kleyn, 8 uur. Bioscopen. Nieuw programma. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags, toegang vrij. Zandvoort: Raadsvergadering 2 uur namiddag. OnZE GROEMTLJEL3 DIM5D AG s DOMDE.RD,Ö<3| ZATERDAG 1

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5