Uit Haarlem 's Gemeenteraad. HAARLET *'S DAGBLAD DONDERDAG 13 NOVEMBER 1930 (Vervolg). Revue van hamerstukken. Zonder beraadslaging of stemming werden <le volgende voorstellen aangenomen: Voorstel van B. en W. om het perceel Brou wersvaart 58a uit het Woningbedrijf te ne men. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de 2e suppl. begrooting dienst 1929. Voorstel van B. en w. tot het aanbrengen van eenige verbeteringen in de scholen 23-24 (Tetterode- en Wouwermanstraat). Voorstel van B. en W. tot verkoop Yan grond ■a. Dutrystraat (K. G. van Wijnen). b. Obistraat (A. P. Winnubst). c. Welgelegenstraat (N.V. Wilsonshoek). Voorstel van B. en W. tot het aanvaarden tan voor straat bestemden grond: a, Lorentzkade en omgeving. b. Leidsehevaart. Voorstel van B. en W. Inzake de onteige ning van een gedeelte grond voor het perceel Zijlstraat 27. Voorstel van B. en W. tot het uitvoeren van «enige restauratiewerken aan de Amsterdam- sche poort en tot het verhuren van dit ge bouw. Voorstel van B. en W. tot het aankoopen van gronden onder Leimuiden voor het stor ten van vuil voor de Reiniging. Het betreft hier 16 H_A. grond die 2500 per H.A. kosten. Voorstel van B. en W om van de gemeente Velsen den eigendom te aanvaarden van een gedeelte van de Jan Gij zenvaart. Voorstel van B. en W. tot in eigendom aan vaarden van den vijver in het Zuiderhout- park. Voorstel van B. en W. tot aankoop van grond ten W. van den Rijksstraatweg en ten N. van de Jan Gijzenvaart. Voorstel van B. en W. tot verbetering van de bestrating van het Spaarne tusschen de Damstraat en de Ged. Oude Gracht. De kos ten zijn geraamd op 42.500 Vervoer van vuil. B. en W. stelden voor om met W. Serné Sr. een nieuwe overeenkomst aan te gaan in zake het vervoer van vuil van de reiniging. De heer Meijers vroeg wat er gebeuren moet als bij ijstijd het vuil niet per schip vervoerd kan worden? Bovendien is het niet gewenscht voor te schrijven, dat de ar beidsvoorwaarden van het personeel van Serné door B. en W. moeten worden goedge keurd. Wethouder Mr. Heerkens Thijssen antwoordde, dat B. en W., wat het vervoer in ijstijd betreft, detzaak nader zullen overwe gen. Het voornemen bestaat voor te schrij ven, dat de arbeidsvoorwaarden door B. en W. moeten goedgekeurd worden. B. en W. hebben tot heden niet anders dan goede er varingen met Serné opgedaan. Rechtsgedingen. Aangenomen werden de volgende voorstel len van B. en W. Voorstel van B. en W. tot het instellen van een rechtsvordering wegens beschadiging van de Kruisbrug. Voorstel van B. en W. tot het instellen van een rechtsvordering wegens beschadiging van de brug over de Ringvaart bij den Nieuwen weg. Voorstel van B. en W. om zich in rechten te verweren tegen een eisch tot schadever goeding ingesteld door A. C. v. d. Veen. De heer Castricum wees op het soms or doordacht rijden van autobestuurders. Het zal noodig zijn om scherpere maatregelen te nemen. Het publiek is anders niet veilig. Bij de behandeling der begrooting zal spreker nader op de zaak terug komen. Wethouder Mr. Gerritsz was het in veel met den heer Castricum eens. Veel hangt evenwel af van de wijze waarop de chauffeurs rijden. Met de begroot'Ing kan evenwel nader over deze zaak gesproken worden. Het voorstel van B. en W. om ook een rechtsvordering in te stellen wegens bescha diging van de brug bij de AmsterÜamsche poort werd teruggenomen. Er zal met dezen belanghebbende een schikking getroffen worden. Op verlangen van den heer van Castri cum werd over deze voorstellen inzake de rechtsgedingen een geheime zitting gehou den die ongeveer een half uur duurde. Verhooging Straat belasting. Voorstel van B. en W. tot wijziging der ver ordening op de heffing der Straatbelasting. De opbrengst zal daardoor van 300.000 in 1930 stijgen tot f 400 000 in 1931 De heer van Liemt stelde mede namens eenige andere heeren voor dit voorstel aan te houden tot de volgende vergadering. Wethouder Mr. Slingenberg h2d daar tegen bezwaar, omdat het noodig is. dat de verordening tijdig koninklijk goedgekeurd moet worden om met 1 Jan. 1931 in werking te kunnen treden. De heer Wolzak steunde het verzoek van de heeren van Liemt c-.s. Er zijn voor spreker ook nog verschillende onduidelijkheden in het voorstel van B- en W. De heer vanLiemt pleitte nog eens voor uitstel. Het voorstel is pas Zaterdag door de leden ontvangen. De raadsleden moeten den tijd hebben om zoo'n belangrijke zaak te be- studeeren. Er komt een belangrijke wijziging in de heffing, voor sommige panden zal de .straatbelasting 110 of zelfs 200 pet, de hoogte Ingaan. Mr, Slingenberg: de tegenwoordige heffing had vele onbillijkheden. D? bedoeling van het voorstel van B. cn W is om die on billijkheden op te heffen. Over 14 dagen be ginnen wij met de behandeling der begreo- ting. Als de behandeling uitgesteld wordt tot na de begrooting komt de beslissing uit Den Hrag absoluut te laat. De heer Van Liemt: Laten wij dan het voorstel behande'en voor de begrootïng. De heer J oos te n wees er op, dat de zaak al eenlgen tijd ge'edcn in de betrokken com missies behandeld is. De rechtsehe fractie had dus op de hoogte kunnen zijn. omdat zij heeft vertegenwoordigers in die commissies. De heer Van Lie m tzoo gaat. het bij ons niet! Wij wisten van deze zaak niets. De heer Joos ten: als het geen geheimen betreft, kan een commissielid over belangrijke zaken zijn fractie inlichten. Iets anders ia het als nieuwe gezichtspunten na de com missievergadering naar voren zijn gekomen. Het voorstel van Liemt c.s. tot aanhouding werd verworpen met 19 tegen 17 stemmen, zoodat tot onmiddellijke behandeling beslo ten werd. Le heer van Liemt zei. dat. als zoo'n belangrijke zaak er doorgejakkerd moet wor den, hij er toch wel iets van zeggen wil. De zaak is veel ernstiger dan B en W. blijkbaar inzien. Door dezen maatregel wordt- een spe ciale categorie van ingezetenen getroffen, namelijk de winkeliers. D!e worden uitgekne pen als een citroen. (Geroep: ho! ho!) Door de financieele maatregelen van B. en W. wor den allereerst de middenstanders getroffen. Spreker herinnerde aan de verhoogde Pre- carioheffing en de zakelijke belasting op het bedrijf. Nu is het weer hetzelfde met de ver hooging der straatbelasting. Als het er alleen om ging om enkele onbillijkheden weg te werken, dan zou spreker er geen beewaar te gen hebben. Maar de strekking gaat veel ver der. In de binnenstad zal voor verschillen de perceelen 100, 150, 200. misschien wel 300 pet. meer belasting betaald moeten worden. Men moet bedenken, dat de middenstand op dit oogenblik slechte tijden doormaakt. B. en W. moeten eens informeeren bij de bankin stellingen. Het verkeerde is, dat bij deze be lastingheffing geen rekening gehouden wordt met de inkomsten van de bedrijven die in de aangeslagen perceelen worden uitgeoefend. Wij moeten als het geld er moet zijn. ons be raden of het niet beter is over te gaan tot verhooging van de directe belastingen. Tegen het steeds opdrijven van de indirecte belas tingen is spreker tegen. De' heer Castricum verklaarde dat bij de behandeling van dit voorstel in de finan cieele commissie de vraag naar voren geko men is of men uit deze belasting niet 200.000 of 300.000 meer zou halen. Daartegen zijn toen stemmen opgegaan. Spreker heeft even wel zijn stem in de commissie gegeven voor de verhooging van 100.000. Het is een reëele zaak. Het gaat er alleen om in het vervolg de straatbelasting niet meer te heffen naar de kadastrale opbrengst, maar naar de heffing der Grondbelasting. Voor verschillende per ceelen is vroeger te weinig betaald. Het is niet juist. dat. altijd de Middenstander het slachtoffer is. Er is bij dit voorstel van B. en W. rekening gehouden met de draagkracht der burgerij. De heer Wolzak zei. dat de nieuw ge bouwde perceelen bij den aanslag op een hooger niveau staan dan de oude huizen- Als men dat gaat veranderen is daarop niets te zeggen, het is billijk. Onjuist is evenwel om voor den aanslag voor de ongebouwde eigen dommen de verkoopwaarde te nemen. De koopwaarde der terreinen is de laatste jaren wel omhoog gegaan, maar de huurwaarde niet. Voorts had spreker eenige opmerkingen over de redactie van eenige artikelen der hel- f ingsverordenin g. Is het bovendien wel juist, dat de gemeente straatbelasting heft van huizen die aan par ticuliere wegen staan, zoodat de gemeente niets uitgeeft voor het onderhoud. B. en W. hebben in de commissie--vergadering toegezegd dat zij die onbillijkheid zullen wegwerken in een later, voorstel tot technische wijziging der verordening. De heer Joosten had het laatste punt ter sprake willen brengen. Het is noodig, dat B. en W. die belofte zullen nakomen. Als de heer Van Liemt bezwaar heeft tegen het voorstel van B. en W. dan moet hij aantoonen dat- de nieuwe wijze van heffing die B. en W. voorstellen onbillijker is dan de bestaande regeling. Het is toch niet billijk, dat voor de huizen in de buitenwijken in verhouding meer belasting betaald wordt dan voor de huizen in de binnenstad. De heer Van Liemt haalt er nu ook de Precario bij. Indertijd heeft de heer van Liemt en andere middenstanders in den raad tegen voorstellen der s.d.a.p. gestemd die bedoelden de lasten voor den Middenstand te verminderen. De heer Peper: het gaat- er hier om om f 100.000 meer te halen uit de indirecte be lastingen. De huisheeren verhalen de straat- belasting op de arbeiders die in die huizen wonen. Als men de lijst van B. en W. nagaat zal ook de belasting voor 147 arbeiderswonin gen verhoogd worden. Dat is niet goed te praten. Daarom zal spreker tegen het voor stel stemmen. Mr. Dr. Bijvoet betreurde het, dat het voorstel niet aangehouden is om het nader te kunnen bekijken. Hij weet eigenlijk niet hce hij moet s'.emmen. Het verkeerde is, dat men bij zulke belastingen alleen kijkt naar de waarde van het object, maar niet vraagt welke winsten uit aat object komen. Dit blijkt vooral als sommige menschen voor hun broodwinning gedwongen worden in een duur object te zitten, terwijl hij in dat dure huis moeite heeft het hoofd boven water te houden. Spreker had bij uitstel willen overwegen om voor winkels een uitzondering te maken. De Personeele Belasting houdt ook rekening met de vraag, of iemand zijn perceel voor zijn be drijf noodig heeft. De wethouder van financiën Mr. Slin genberg had zich verbaasd over de belas tingrede van dert heer Van Liemt. Heeft de heeft Van Liemt altijd zoover a: gestaan van de financieele politiek van B. en W. De heer Joosten: Als wij dat nou nog gezegd hadden (gelach) De heer Slingenberg: er is niets op tegen om met den heer Van Liemt te over leggen of er meer gestreefd moet worden naar belasting naar draagkracht. Nu de nieuwe wet op de financieele verhouding in werking treedt, is de mogelijkheid voor pro gressie in de belastingheffing voor de ge meente belangrijk verkleind. De s:raaibslasting is billijk. De belasting wordt door den eigenaar betaald, hij heeft het recht met die op den huurder te verha len. De heer Reinalda: dat is theorie. De heer Slingenberg: de huurprijs wordt beïnvloed door vraag en aanbod. Als er een woningtekort Is, gaan cie huren naar boven. Men moet In het oog houder., dat de straat belasting een retributie is voor den aanleg van straten of wegen waaraan de huizen lig gen. Zelfs wat ae straatbelasting in de toe komst zal opbrengen is nog slechts een gedeel te van de kosten die de gemeente voor straten en wegen heeft. Gedeeltelijke vrijstelling voor winkels zou onjuist zijn. De straatbelasting wordt nu voor oude per ceelen die niet verbouwd zijn, geheven naar de kadastrale opbrengst van 1890. Dit brengt onbillijkheden mede. omdat de huizen die in den laatsten tijd gebouwd of verbouwd zijn. naar de tegenwoordige huurwaarde moeten betalen. Door die onbillijkheid worden ook winkeliers en middenstanders getroffen. Hoe moet men die onbillijkheden wegwerken. De heer Van Liemt: door het systeem te veranderen, maar niet een ton meer uit de belasting te halen. De heer Slingenberg: ja dat zou men kunnen doen, maar als men dat deed. zou he; surplus dat men thans op te laag belaste woningen verkreeg, vrijwel gelijk zijn aan het totaal van een ton, dat men door wijziging van ae verordening zou kunnen bereiken. Aan den hoer Wolzak antwoordde spreker, dat het heffingspercentage voor de onge bouwde eigendommen slechts 2 12 per 1000 is. Die heffing is juist zoo laag gesteld als moge lijk was om eventueele onbillijkheden te voor komen. De toegezegde technische herziening der verordening is in voorbereiding. De heer Van Liemt hield zijn bezwaren tegen dit soort belasting staande. Het is in derdaad zoo dat de Middenstand bij belas- tingbetalen altijd Barbertje is die hangen moet. De bedragen die nu voor de Straat belasting betaald zuilen moeten worden, wor den zoo hoog, dat de tijd van protesteeren gekomen is. Het betoog van de retributie- heffing is onjuist. Er zijn perceelen die f 430 moeten betalen. Zooveel kost het onderhoud der straten absoluut niet. De heer Joosten heeft mij zoo vervolgde de heer Van Liemt verweten, dat ik voor een bepaalde groep menschen gesproken heb. waarmee ik mij verwant gevoel. Is dit evenwel onverklaarbaar? Doet de heer Joosten dat ook niet? De heer Reinalda: maar wij ontken nen den klassenstrijd niet. De heer Van Liemt: dat heeft hiermede niets te maken. Verder zei de heer Van Liemt: Had men de wijziging der straatbelasting niet zoo kun nen ontwerpen, dat er evenveel uitkomt als nu. Was het er feitelijk niet om te doen om een ton meer in heo laatje te krijgen? De heer Wolzak bleef de voorgestelde regeling voor de ongebouwde eigendommen onbillijk vinden. Wat is de verkoopwaarde van grond, Onlangs Het de gemeente een terrein dat voor f 40.000 in bod stond, afmijnen op f 40.000. Hoe moet men, als er zoo iets ge beurt de verkoopwaarde van grond bepalen? Spreker stelde daarom voor om ook voor de ongebouwde eigendommen de huur als maat staf te nemen. Wethouder Mr. Slingenberg: Het is Inderdaad niet de bedoeling geweest om f 100.000 meer uit deze belasting te halen. Het uitgangspunt is geweest de technische herziening om de bestaande onbillijkheden weg te nemen. Het is een toeval dat daaruit nu i 100.000 meer komt. Dat is voor een wet houder wel aangenaam, maar opzet was het niet. Het voorstel van den heer Wolzak inzake de ongebouwde eigendommen ontraadde spre ker, Bij gebouwde eigendommen is er een goede verhouding tusschen waarde en huur, maar bij de ongebouwde eigendommen is er die goede verhouding niet. Spreker gaf den heer Wolzak in overweging voor de ongebouw de eigendommen 3 3/4 pet. als heffings per centage te heffen. De heer Wolzak nam dit over. Het amendement van den heer Wolzak werd verworpen met 22 tegen 14 stemmen. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 26 tegen 10 stemmen. Tegen waren Van Kessel, Bartels. Klein Schiphorst. Wolzak. Van Liemt, Wolff. Overstegen, Klein, Peper en Bijvoet. De steun aan werkloozen. De heer Peper vroeg de verdere voorstel len voorioopig aan te houden, om eerst de voorstellen aan de orde stellen door de com munisten ingediend tot verhooging van steun aan werkloozen. De Voorzitter zei. dat de heeren Peper en Oversteegen voorgesteld hebben om: I. De uitkeering moet bedragen f 15 pe-r week voor man en vrouw en f 2.50 voor elk kind. II. Er worde een toeslag van f 2.50 per week voor brandstoffen gegeven. III. De uitkeering voor ongéhuwden moet ten minste f 10 per week bedragen. IV. De uitkeeringen moeten ingaan uiter lijk zeven dagen na aanmelding. V. Bij de plaatsing van werkloozen gedu rende zes weken bij de werkverruiming wor den in den vervolge de ongeorganiseerden niet. meer bij de georganiseerden achterge steld. VI. Door de gemeente wordt erkend een klachtencommissie der werkloozen. die na mens hen de verschillende grieven en klatih- ten kan toelichten. VII. Aan de werkloozen. die te hooge huren verwonen en geen goedkoopere woning kun nen krijgen, wordt een tegemoetkoming voor de te hooge huur toegekend. De Voorzitter deelde voorts mede. dat ook de Haarlemsche Bestuurders Bond gevraagd heeft aan werkloozen een toeslag te geven voor woninghuur en voor brandstoffen, op dat daardoor het lot van de werkloozen wat verzacht wordt. B. en W. zullen deze verzoe ken in ernstige overweging nemen. De heer Reinalda merkte op. dat de voorstellen der heeren Peper c.s. zoo belang rijk zijn, dat het noodig is. die kalm te over zien. De heeren hadden hun voorstel beter moeten voorbereiden. Spreker zal er nu geen woord over zeggen, maar wil wel binnenkort een vergadering voor deze zaak houden. De heer Peper bestreed dit. Elk raadslid kan over deze voorstellen in deze zitting oor dcelen als een voorste! of interpellatie niet voldoende voorbereid is, blijft ter beoordeeling aan de voorstellers of interpellanten. De heer Reinalda: Wie worden daar van de dupe. De heer Oversteegen: er Is groote nood onder de 1500 werkloozen die er nu zijn. Zij INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct«. per regel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i> 60 CU. per r*f«L MEUBELEN Levering direct aan PARTICULIEREN Moderne EIKEN EETKAMER compleetf I70.- HUISKAMER AMEUBLEMENT, compleet90.— HUIS-, SALON-, SLAAPKAMEkMELBELEN. BEDDEN, DEKENS enz. alles met 3 jaar schrif telijke garantie. Prima afwerking. Nederl. Mcuoel-industrie .NEMI Modelkamers voor HAARLEM KONINGINNEWEO IS TELEFOON 1286» product Vr»«*t h«l Uw kunnen niet. wachten. De raad moet desnoods maar vanavond opnieuw vergaderen, of an ders morgen. Als de raad daarmee niet mee gaat, zal spreker zich tot. het uiterste verzet ten. (applaus op de dicht bezette tribune) De heer Castricum: WIJ moeten ons niet laten dwingen door de heeren Peper cs. Wij weten wel, dat het- werkloozenvraagstuk ur gent is, maar wij moeten de zaak behoor lijk overzien. De heer Reinalda protesteerde in het belang der arbeidersklasse tegen de houding die de communisten nu aannemen. Het Is al leen om de agitatie te doen. niet om het resultaat. Wij moeten niet voor dreigementen op zij gaan. Hoofdzaak van de Interpellatie is blijkbaar om dc heeren Peper en Over steegen te laten uitspreken. Geroep: zonder resultaat. De heer Reinalda: de arbeidersklasse gaat gebukt onder de werkloosheid. Er wordt evenwel getracht om zooveel mogelijk te doen voor de werkloozen. B. cn W. zullen de zaak onderzoeken. Dat onderzoek moet. men af wachten, geeh agitatie voeren om de agitatie. De heer Peper: het is 'n feit dat de werk loozen vreeselljk lijden. Het gaat van hun naakte levensbestaan. Het feit, dat, de toe stand der werkloozen zoo slecht is, bewijst, dat er niet veel heil te verwachten is van dit college van B. en W. Wij zijn niet ge steld op relletjes, mits wij maar zekerheid hebben, dat de zaak zoo spoedig mogelijk in den raad aan de orde kan komen. Ais B. en W. dit toezeggen, dan nemen wij daarmede genoegen. Wetnouder Mr. Heerkens Thijsse n B. en W. hebben vanmorgen kennis genomen van de zaak. maar de raad heeft ook tijd noodig om de zaak te bekijken. De commu nisten willen nu alleen geld geven maar er zijn dat hebben B. en W. al gehoord ook andere voorstellen om de werkloozen te helpen. In Amsterdam zijn 17.000 werkloo zen in Rotterdam 14.000, terwijl er in Haar lem 1400 zijn, wat in verhouding voor Haar lem gunstig is, een bewijs, dat er hier al veel gedaan is. B. en W. willen praeadvies op de voorstellen van de heeren Peper c.s. en het verzoek van den H. B. B. uitbrengen. De heer Oversteegen bleef op spoe dige behandeling aandringen. De Voorzitter: Als het onderzoek van B en W daartoe leidt, zal dc raad zoo gauw mogelijk bijeen geroepen worden. De heer Visser: in elk geval In de vol gende zitting. Wethouder Mr. Gerritsz: Er zullen ad viezen gevraagd moeten worden aan het Burgerlijk Armbestuur, de commissie voor de werkloosheid, de vakorganisaties, enz. De heer Peper: dan ls het zaak. dat de werkloozen ln de komende week bewijzen, dat zij geen genoegen nemen met de steun en behandeling, zooals die nu ls. De bezcekers van de publieke tribune ver wijderden zich daarop op enkele na. Ziekenhuisverzekering voor beter gesitueerden. Voorstel van B. en W. om een verzekering in te stellen voor ziekenhuisverpleglng voor personen die boven de weistandsgrens voor de ziekenfondsen zijn, maar toch niet meer dan f 5000 Inkomen hebben (ongehuwden 3500) met aftrek van 150 voor elk kind beneden 18 Jaar. Dc verzekering zou voorzien in gevallen: a. waarin opneming in een ziekenhuis nood zakelijk is voor het ondergaan van een ope ratie. onverschillig van welken aard; b. waarin opneming noodzakelijk is voor een geneeskundig onderzoek en dit onderzoek hulpmiddelen vereiseht, welke alleen het zie kenhuis biedt, c. waarin opneming noodzakelijk Is wegens bepaalde besmettelijke ziekten. De verzekering geldt voor de 2de klasse der ziekenhuizen. In de keuze van ziekenhuis en geneesheer wordt de verzekerde vrijgelaten. De premie bedraagt voor volwassenen f 0 25 per week en voor kinderen 0.25 per maand. Voor het vierde kind uit een gezin 0.20, voor het vijfde 0.13 en voor het vol gende 0.10. De verpleegduur wordt maximum gesteld op 10 weken per ziektegeval. De premies worden geïnd door den Gem. Incassodienst, waarvoor 0.10 per maand be rekend zal worden. De heeren Koppen. Groenendaal. Scholl en de Vos stellen den Raad voor te besluiten dat, de verzekering zooais B. en W die heb ben voorgesteld voor de beter-gesitueerden, zal voorzien ln alle gevallen, waarin opne ming ln een ziekenhuis noodzakelijk Ls. De heer A d r i a a n zei dat deze zaak niet zoo eenvoudig ls als uit het voorstel van B en W. blijkt. Als wij vergelijken welke premie de gemeente vraagt en wat zij daarvoor aanbiedt, dan blijkt dat de particuliere maat schappijen meer bieden voor minder geld. Men zou bijna veronderstellen dat de ge meente op deze verzekering winst wil maken. Hoe wil de gemeente deze verzekering aan gaan nu er in het SL-Ellsabeths Gasthuis geen klassekamers zijn. Dan zal het gasthuis verbouwd moeten worden en dat kost vele duizenden. Bovendien moeten er dan r.iet al leen ziekenkamers komen, maar ook kamers voor de nieuw aan te stellen zusters. Men kan de zusters toch niet over een lijntje te slapen hangen (gelach). Van deze verzeke ring zal dus een kostbare verbouwing van het gasthuis het gevolg zijn. De Jolcs-stlch- ting zal geen klasse-kamers voor het St.-Eli sabeth's Gasthuis brengen, want de niet- Israëlleten zullen ln dat ziekenhuis niet ver pleegd willen worden. In de Joles-stichting komt een. Joodsch bestuur cn komen Jood- sche zusters, de Zaterdag wordt de Zondag enz. De heer Koppen erkende dat door de gemeente met prijzenswaardige voortva rendheid aan ae voorbereiding van deze zaak is gewerkt. Maar ale snelle voorbereiding is op enkele punten noodlottig. Het gevolg is. dat de verzekering die B. en W. aanbieden te beperkt is. Er wordt in het geheel geen rekening gehouden met interne ziekten. Als verzekerden lijdend aan interne ziekten niet thuis verpleegd kunnen worden (bijvoorbeeld kamerbewoners; moeten zij in het ziekenhuis opgenomen worden. Dc heer Bartels zei. dat het nog onzeker is of deze verzekering aan de gemeente geld zal kosten. Misschien wel veel geld. Hoe zijn B. en W. aan de raming van de kosten geko men? Sprekers indruk is, dat de geraamde cijfers wat ln dc lucht hangen. Een post, dc geneesmiddelen, kan spreker nagaan. Het bleek hem toen, dat de raming van B en NV. veel te laag is. Als het amendement-Kop pen C.S. wordt aangenomen, zullen de kosten nog veel hooger voor de gemeente worden. De heer Wolz a k sloot zich aan bij het gesprokene door den heer Adrian. §De raad moet nauwkeurig kunnen overzien, wat deze verzekering aan de gemeente zal kosten. B. en W. hadden daarover ook inlichtingen bU de ziekenhuizen moeten inwinnen. Moet de gemeente ook de kosten van de geneesheeren en ae specialisten betalen. De heer Castricum meende, dat de heeren Adrian en Wolzak te pessimistisch zijn, Spreker juichte het voorstel van B. en w. toe. Aan zoo'n verzekering is hier groote ■behoefte. Wethouder Mr. Slingenberg was over tuigd, dat de heer Adrian te ra-art gekeken heeft. De verzekering van den directeur van den geneeskundigen dienst is serieus. Er is verzekerd, dat er ln het St.-Elisabeth's Gasthuis voldoende ruimte is. er kan name lijk ln de derde klasse ruimte gemaakt wor den voor 2e klasse patiënten. Er zal dus voor deze verzekering geen extra verbouwing in het St,-ElLsabeth's Gasthuis noodig zijn. Ook aan den heer Bartels kan spreker verzekeren, dat dc berekeningen op goede basis zijn ge maakt. Het voorstel Koppen is van beteekenLv In de circulaire aan de eventueele deelnemers is duidelijk uiteengezet wat B. en W. aan de verzekerden aanbieden. Er is een beperkte verzekering aangeboden, omdat de ervaring is. dat thans ook zeer weinig personen uit de klasse der beter-gesitueerden in de zieken huizen worden opgenomen voor interne zie ken. Dat is het verschil met de verzekerden van de ziekenfondsen. Als de raad het voor stel van den heer Koppen aanneemt, dan zullen B. en W. hun voorstel terugnemen om het nader te overwegen, want dar. komen de zaken anders te staan. Als iemand pijn ln het hoofd heeft, of pijn in zijn linkerbeen, behoeft hij niet ln het ziekenhuis opgenomen te worden. De heer Van Liemt: Wel als hij pijn in zijn rechtervoet heeft. Wethouder Mr. Gerritsz betoogde, dat als men de zaak afdoende goed wil regelen men de verzekering zoo goed mogelijk wil maken. Nu Mr. Slingenberg verzekerd heeft. da'. B. en W. de verzekeringsvoorwaarden royaal willen uitvoeren, is het misschien het beste dat de heeren Koppen c.s. hun voorstel voorioopig intrekken. De heer A d r 5 a n zei. dat men de verzeke ring van „de Boerhave" niet in deze zaak kan betrekken. Die maatschappij verzekerde niet alleen ziekenhuisverpleglng. maar ook behandeling thuis van gewone ziekten. Daar door is het met die verzekeringsmaatschap pij misgeloopen. De verzekerden haalden voor elk wissewasje een dokter, voor een puistje, voor een beetje hoofdpijn, enz. Als zij niet %-erzekerd zijn halen zij zelf aspirine, maar de verzekerden redeneerden: ..wij zijn verzekerd, dus de dokter moet maar komen en dau be hoeven wij dc aspirine niet zelf te betalen." De gemeente Haarlem wil zoo'n algemeen* verzekering niet. maar beperkt haar verzeke ring tot de ziekenhulsverzekering. Er zijn evenwel ook zeer goede particuliere maat schappijen, die de ziekenhuisverpleglng ver zekeren. Het is dus niet noodig dat de go- mente zelf deze verzekering ter hand gaat nemen. Die particuliere maatschappijen be hoeven niet gewantrouwd te worden. Spreker ziet niet ln hoe ln het gasthuis ruimte gemaakt kan worden zonder verbou wing. Het beste Li dat de financieele- en de commissie voor de volksgezondheid uit den raad het voorstel van B. en W. nog eens be kijken. Bovendien moeten de regenten dan eens eeft rapport overleggen hoe zij ruimte kunnen maken voor de klassekamers. De heer Bijvoet wilde opneming ln het ziekenhuis garandeeren als opneming in het ziekenhuis uit medisch oogpunt noodzakelijk ls. Geroep: dat is het zelfde als dc heer KODpen voorstelt. De heer Bijvoet: neen. want de heer Koppen wil ook eventueele opneming uit sociale noodzakelijkheid. Wij willen alleen bij medische noodzakelijkheid. De heer Koppen bleef zijn amendement aanbevelen, Het aantal sociale gevallen zal niet groot zijn, het zal zich beperken tot en kele slecht behuisd en. Spreker zou er ook voor zijn de zaak nog eens te bekijken in de commissie voor de volksgezondheid. Er zijn onder de voorgestelde voorwaarden verschil lende bepalingen die nog eens onder de loupe genomen moeten worden. Laten B. en W. hun voorstel dus nog even terugnemen. De heer Baas steunde het betoog van den heer Adrian Er ls blijkbaar ook misverstand onder hetgeen de gemeente bij deze verzeke ring heeft aangeboden. Dc gemeente behoeft niet te komen met dzc verzekering omdat de premie hooRer ls dan bij degelijke particu liere maatschappijen. Wethouder Mr. Slingenberg beveelde aan een beslissing te nemen over de hoofd zaken. Bij de eventueele nadere uitvoering kunnen de genoemde commissies gehoord worden. De particuliere maatschappijen zijn wel lager ln premie, maar zij bieden niet aan wat de gemeente aanbiedt. De verzekerden krijgen dan namelijk een hooge bijrekening van het ziekenhuis. Het amendement Koppen moeten B en W. ontraden, het. amendement Bijvoet beoogt wel eenige uitbreiding der verzekering. B. en W. zijn niet tegen die uitbreiding, maar het is mogelijk dat de premie dan eenlg:zlns ver hoogd zal moeten worden. Er is geen uitbrei ding dor ziekenhuizen noodig. vant nu wor den de menschen toch ook a'. in dc zieken huizen opgenomen. Het gaat alleen om dc vraag wie de kosten moet betalen. De heer Adrian stelde voor het voorstel van B. en W. aan te houden en de regenten van het Gasthuis uit te noodigen rapport te zenden over de eventueele uitbreiding van het gasthuis en het voorstel van B. en W. te behandelen it, de betrokken raa-K ommisslti. De heer Koppen pleitte voor uitstel, dan kunnen B en w. later een voorstel doen om voor de verschillende soorten van verzekering verschillende premies te laten betalen. Wethouder Mr. Gerritsz: ik vrees, dat het gevolg van het amendement-Koppen zal zijn, dat we geen ziekenhuisverzekering, maar een ziekteverzekering krijgen. De heer Visser wilde het debat ln de volgende vergadering voortzetten. Dit voorstel werd verworpen met 23 tegen 10 stemmen. Het voorstel Koppen werd verworpen met

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 7