UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 14 NOVEMBER 1930 l sluismeester aan I IJmuiden; de Noordzeesluizen te BLOEMENDAAL RAADSVERGADERING Het ontslag der Commissie van Toezicht op het L. O. in getrokken. De gronden aan den Zeeweg. De St. Rei- nilda-stichting. Vergadering van den Raad der gemeente Bloemcndaal, op Donderdagmiddag, onder leiding van den burgemeester, Jhr. A. Bas Backer. Afwezig de heer Luden. Nadat de verschillende stemlokalen zijn aangewezen komt aan de orde de Verhuur der Zcewcgtcrreintjes. B. en W. stellen voor hen te machtigen om voor 3 jaren, ingaande 1 Januari a-s., te ver huren aan J. Backhuys en Zonen een terrein aan dé Zuidzijde van den Zeeweg en een aan de Noordzijde van dien weg, gezamenlijk voor f 1800 per jaar. De heer Prinsenbcrg klaagt over de leelijke gebouwtjes aan het eind van den Zee weg en dient een mot.o in, waarbij B. en W. •worden ultgenoodigd, die zaak in studie te nemen en oen betere oplossing te vinden voor de daar noodige gebouwen en dit vraagstuk te bezien in verband met den goheelen Zee weg. Dr. Born water vindt ook dc gebouwtjes zeer onoogeiijk. De heer S c h u 1 z wil een geheele oplossing voor het vraagstuk van alle gronden, die (ie gemeente l3ngs den Zeeweg in handen heeft. B. en W. zouden een uitgewerkt rapport kun nen indienen. De heer Cassee wil de motfle van den heer Prlnsenberg laten gelden voor de ge beelc gemeente. De heer Noorman merkte op dat die gebouwtjes aan het eind van den Zeeweg nu eenmaal van tijdelljken aard zijn. Wethouder Laan zegt, dat er veel op positie is tegen het bebouwen van de gron den langs den Zeeweg, niet alleen in de pro vincie. maar in het geheele land. Het is een moeilijke quaestie. Nu zijn de gebouwtjes aan het eind van den Zeeweg niet zoo heel mooi Er is al eens een verzoek ingediend, om daar een hotel te mogen bouwen. Spr. zou wel eens van den Raad willen weten, hoe men denk: over het plaatsen van groote gebouwen, villa's lbo els enz., aan het eind van den Zeeweg Als dat zou geschieden, moet er ook gas. water en electrlcltelt naar toe gebracht worden. Spr. voelt er meer voor van liever lede terreinen langs den Zeeweg te verkoopen en zoo langzamerhand aan het eind van den weg te komen. Bovendien meet niet worden vergeten dat we nu in een tijdperk van ma laise verkeeren. Spr. acht he: beter eerst de economische crisis af te wachten en ook de uitwerking van de nieuwe belasting. De heer Prinscnberg wil .geen bezwaar maken tegen het verhuren van dc huisjes op het oogenblLk; maar het kan zóó maar niet altijd voortgaan. De heer Kooiman is vóór de motle-Prin- senberg. De heer Schulz wil niet wachten tot de economische crisis is opgelost. Want dan is er misschien weer een nieuwe crisis in aan tocht. AI gaat men niet tot uitvoering over. de plannen kunnen toch klaar zijn. Men neme dus nu de zaak in studie. Wethouder Van Node rhasselt wil niet den geheelen Zeeweg in de motte zien opge nomen. De zaak zal anders ontzettend lang duren. Er is ook nog een Gewestelijke Com missie, die zich mot de zaak zal bemoeien. De Raad vereenLgt zich tenslotte.» mot de motie-Prinsenberg. betrekking hebbend op het eind van den Zeeweg, te beschouwen in ver band met den goheelen Zeeweg. Ontheffing bepaling der Bouwverordening. B. en W. stellen voor: Ontheffing van artikel 7 deT Bouwverorde ning. I. te verlcencn aan: a. J. Heemskerk, voor de vergrooting van de garage bij perceel Vogelenzangscheweg no, 372; b. E. E. Stoel, voor den bouw van een serre bij perceel B'.oemendaalscheweg no. 167; c. J. S. M. Vrijland, voor den bouw van een serre bij perceel Militairen weg no. 17; d. Tj. de Hoop. voor den bouw van twee garages aan dc Spechtlaan; e. L. Vroom, voor de vergrooting van de garage bij perceel Zonnebloemlaan no. 12; f. I. de Maaker. voor den bouw van een dubbele garage aan de Grenslaan; en g. de firma Kwak. voor den bouw van twee garages aan de Distellaan; h. M. J. Bouma. vcor den bouw van een garage aan <ie Oranje Nassaulaan cn van een aan de Prins Hendriklaan: i. de N.V. Houtgraaf en Bolsenbroek. voor den bouw van een garage met twee boven wen in tan en een bergplaats aan de Dr. Dirk Bakk&iaan. II. te weigeren aan: a. J. W, Nelissen. voor den aanbouw van een serre bij perceel Noorder Stationsweg no. 14 daar gebouwd zou worden door de voorgevel rooilijn; b. A. J. Stoel, voor het bobouwen van den tuin bij „Djember'. daar de gevraagde af- wykin-gen te groot zijn. de kinderen van de straat te houden, verdient zoo al geen medewerking, dan toch geen tegenwerking. De heer De Waal Malefijt -begrijpt niet waarom de vergunning geweigerd moet worden. Wethouder Van Nederhasselt zegt. dat hij in dezen tot de minderheid van B. en W. behoort. Spr. wil de vergunning ver- leenen. Wehouder Laan betoogt dat B. en W. de vergunning willen weigeren, daar volgens de Bouwverordening ter plaatse slechts een heerenhuis of villa mag worden gobouwd. Wordt nu de verbouwing volgens het voorge stelde plan uitgevoerd, dan is er geen quaestie meer van dat het gebouwde een heerenhuis of villa is, dan is het een stichting. Inderdaad is hier sprake van een stichting, want de fiscus heft er geen belasting van. Het heeft B. en W. overigens gespeten, dat zij de ver gunning moesten weigeren. De heer Luden komt ter vergadering. De heer Dor hout Mees meent dat de Bouwverordening in dezen duidelijk is. De vergunning kan niet verleend worden. De heer Kooiman daarentegen wil haar verleenen. De heer Hogenbirk wijst er nog op, dat hot gebouw, na de verbouwing, nooit ass hoerenhuis zal kunnen gebruikt worden. De Voorzitter zegt dat de omwonenden daar ter plaatse zeker moeien zijn, dat de toestand daar blijft, als waarop zij roker» den toen zij er kwamen wonen. liet voorstel van B. cn W. wordt na nog eenlge discussie met 9 tegen 6 stemmen aan- genomen.Tegen stemmen de heeren Bornwater, Kremer, Verdegaal, Prinscnberg, Malefijt en Van Nederhasselt. Rondvraag. Op een vraag van den heer Noorman antwoordt de Voorzitter dat de Com missie van Toezicht op het L.O. haar ontslag aanvrage heeft ingetrokken. Naar aanleiding van een vraag van den heer Kremer zegt de heer Laan toe, dat overwogen zal worden het maken van een pad over het duinterrein achter de Brouwers kolk. De heer Ca ss e zegt dat de zoogenaamde „Kuil", tegenover het Raadhuis nog niet als speelplaats is ingericht. Wethouder Laan zegt dat de kuil weer als speelplaats in orde zal worden gemaakt. Hierna sluiting. Zij nog vermeld dat in den loop der zitting zonder hoofdelijke stemming werden aange nomen de in dit blad vermelde voorstellen betreffende: ruiling van grond voor ver breeding def Donkerelaan; aankoop van grond in Vogelenzang voor woningbouw; vaststelling 2e suppletolre begrooting 1930; nadere vaststelling gemeentelijke vergoeding volgens art. 101 L.O. wet 1920 ten behoeve van de Chr. School en overneming van grond langs de Dr. Dirk Bakkerlaan. DR. EUWE OP HET KENNEMER LYCEUM. Naar wij vernemen zal de (bekende schaak meester Dr. Euwe as. Zaterdag een lezing en een simultaan seance geven op het Ken- nemer Lyceum WITTE KRUIS. De Wijkverpleging van de afdeeling Bloeraendaal van het Witte Kruis, heeft door de te geringe belangstelling van de ingezete nen met groote moeilijkheden te kampen. Het komt meermalen voor. dat leden be danken juist nadat hulp bij ziekte is ver leend, en deze hulp niet. meer noodig is. Een beschamend voorbeeld voor deze lauwe leden gaf dezer dagen een dame, die de ge meente metterwoon ging verlaten en aan het bestuur schreef, dat zij wenschte te blijven contribueeren voor een bedrag van f 50 per jaar. Dergelijke bewijzen van sympathie steunen de commissie in haar moeilijke taak. van meening zijnde, dat als deze geruchten waarheid bevatten, dit een verkorting is van de promotierechten vart het thans in dienst zijnde Waterstaatspersoneel, daar dit perso neel bij de dienst aanvaarding promotie in uitzioht werd gesteld; van meening zijnde, dat aan alle elschen welke gesteld kunnen worden aan de betrekking van sluismeester aan de sluizen ln beheer bij den Rijkswaterstaat door het Waterstaats- personeel kan worden voldaan; protesteeren ten sterkste wanneer particu lieren in den Waterstaatsdienst worden aan gesteld zonder dat zij evenals het in dienst zijnde personeel met de laagste functie moe ten beginnen; spreken het vertrouwen uit in den heer Directeur-Generaal, dat deze dergelijke be jegening het in dienst zijnde Waterstaats- personeel zal besparen en uit het Water staatscorps een keuze zal doen. Besluiten deze motie ter kennis te brengen van den heer Directeur-Generaal van den Rijkswaterstaat, het Hoofdbestuur van „Een dracht maak Macht" en de „Centrale". PLUIMVEE-TENTOONSTELLING. Op 14, 15 en 16 November zal in het Patro naatsgebouw te IJmuiden-Oost een pluim vee-tentoonstelling gehouden worden. Meer dan 100 inzendingen moesten wegens plaats gebrek geweigerd worden, Dit bewijst wel dat de deelneming zeer groot is. Uit verschillende deelen van ons land zijn inzendingen gezonden. Ook het park Velser- beek zal met negental inzendingen deelne men. Daar ruim 700 exemplaren te bezichtigen zullen zijn, mogen wij wel aannemen dat de tentoonstelling veel belangstelling zal trek ken en druk bezocht zal worden. VELSERBEEK. De volière van het park „Velserbeek" heeft 4 Holiandsche kropduiven ten geschenke ge kregen van den heer M. te IJmuiden. IJMUIDEN B. en W. stellen verder voor de beslissing omtrent het verzoek van J. G. van den Bel om dispensatie van artikel 7 der Bouwveror dening voor den bouw van een villa aan den Midden Duin en Daalschen weg te verda gen. Goedgekeurd. Het beroep der St. Reinilda-stichting. B. en W. stellen voor. het beroep der St. RelnUdastLchtlng tegen de door B. en W. ge weigerde vergunning tot verbouw van „Bethanlë" te verwerpen. De heer Prlnsenberg betwijfelt of B. en W. de bouwvergunning wel op goede gronden eoweigerd hebben. B. en W. beroepen zich op het servituut dat op de gronden rus:. Dit is onjuist. Voorts- bestrijd: spr. het voorste! van B. cn W. nog op verschilende gronden cn komt tot de con clusie dat de vergunning tot vtrbouw van „Bethanië" niet kan worden geweigerd. Ook Dr. B o r n w a t e r meent dat het col lege van B. on W. ln dezen uiterst zwak staat. De stichting in quaestie. waarin meisjes wor den opgeleid voor een cdci werk; verwaarloos^ „EENDRACHT MAAKT MACHT". De afdeeling „Noordzeekanaal" voor de Ver- eeniging van Waterstaatspersoneel .Een dracht maakt Macht", hield Donderdagavond een ledenvergadering in ..De Griffioen". De voorzitter, de heer P. Bosman sprak een woord van welkom. Hij wees op het gevaar, dat dreigde voor het Waterstaatspersoneel doordat de Reegering van plan is nieuwe sluismeesters te benoemen nfet uit het per soneel. waardoor de kansen op promotie sterk verminderen. De heer Smit zeide, dat de promotiekan sen in gevaar komen. Spreker wees op de moeilijke taal; van het sluispcrsoneel, dat een veel te lansen diensttijd heeft. Aan de hand van statistische gegevens toonde spreker aan. dat het aantal schuttingen steeds toe neemt. Met verontwaardiging wees spreker de in den laatsten tijd aan het adres van het Waterstaatspersoneel gerichte beschuldi gingen af. Er is de Regeering om uitbreiding van personeel verzocht. Een kleine verbetering Is er gekomen cn de leden kunnen de ver tegenwoordigers der organisatie daarvoor niet dankbaar genoeg zijn. Met verontwaardiging heeft men kennis genomen van de oproeping van sollicitanten naar de betrekking van hulpsluismeester te IJmuiden. Aan de sluizen te IJmuiden worden hooge elschen gesteld, maar men moet zorgen voor voldoende ge schikt personeel. Er is nog te veel personeel zonder vffste aanstelling. Men heeft beweerd, dat er het personeel niet voldoende nautisch onderlegt Is. maar dit is onjuist. De heer Groeneveld, voorzitter van het Hoofdbestuur merkte nog op dat wanneer het Waterstaatspersoneel geen voldoende nauti sche kennis heeft, dit de schuld is van de autoriteiten zelf. Dezelfde spreker besprak daarna de salarisregeling, dije hij beslist on voldoende achtte. De heer Stcketee besprak den alge- meenen toestand. Er Ls een coterie, aldus spreker, die het daarheen stuurt, dat zij regeert in plaats van de regeering. Ook de heer Stekctee wees op de lange werktijden, soms 15 tot 18 uur per dag. Op voorstel van het bestuur werd de vol gende motie aangenomen; ..De Afd. Noorzeekanaal van de Vcreenigihg van personeel in dienst bit den Rijkswater staat „Eendracht maakt Macht": gehoord de besprekingen ten aanzien van de geruchten welke de ronde doen betreffende dc benoeming van particulieren als hulp- BEVERWIJK „GHANDI EN LENIN". Over bovengenoemd onderwerp hield Don derdagavond de heer J. v. d. Kieft, uit Bus- sum een lezing voor de afdeeling Beverwijk van het Instituut voor Arbeidersontw»kke ling. ei Spreker begon zijn rc-de met de opmerking, dat al klinkt de combinatie „Ghandl en Lenin" vreemd, beiden een zeer groot idee vertegenwoordigden. De wereldhistorie wordt niet meer gemaakt en belieersoht door West- Eu»-opa, maar door het Oosten. Leuin en Ghandl zijn als bijna alle groote volksleiders niet uit het volk voortgekomen. Lenin is ae zoon van een landjonker, regeeringsambtenaar die zich reeds op het gymnasium met eco nomische studies bezig hield. Stelt men zich het beeld van Lenin voor oogen, dan is dit het beeld van den haat. Hij leefde als jongen in een zeer gelukkig gezin, waarvan allen buitengewoon begtafd waren. Uitvoerig schets ste spreker het leven van Lenin en zijn ver banning, om vervolgens de Russische (politiek te bespreken. Ghandi ls de zoon van een eersten mi nister uit een der Indische landen, die in Londen vor advocaat heeft gestudeerd. Na voltooiing zijner studiën keerde hij naar zijn land terug en vestigde zich als advocaat. In Zuid-Afrika leerde Ghandi, hoe de blanken over de gekleurde rassen denken. Na een twintig-jarig verblijf in Zuid-Afrika keerde Ghandi naar Britsch-Indië terug. Op boeien de wijze besprak de heer v. d. Kieft tenslotte het stille en gewsldlooze verzet der Indiërs, waardoor het prestige der EngcLsche regeering wordt ondermijnd. HET SLUISJE BIJ DE WIJKER PIJP. Gevraagd werd in het Voorl. Verslag der Tweede Kamer op de Oorlogsbegrooting, of reeds onderhandelingen met het gemeente bestuur van Beverwijk zijn geopend over de verruiming van het sluisje bij de Wijker Pijp. Men achtte opruiming of verbetering van deze sluis dringend noodzakelijk. De ge meente Beverwijk kan dit werk niet alleen bekostigen. Het zou. naar men meende, ook niet billijk zijn, dat van haar te vergen. Daarom werd op het verleenen van ruimen financieelen steun door het Rijk aangedron gen. HILLEGOM REVUE. Naar wij vernemen is ook de tweede op voering van de revue „Mag ik asjeblieft", zulk een succes geworden, dat op 28 Novem ber nog een opvoering wordt gegeven. De auteur deelde mede, dat het dien avond een elite-opvoering zal worden en wel speciaal voor genoodigden. Het koor zal aanmerkelijk worden verbeterd. PROPAGANDA-AVOND VAN „HET HOOGLAND". Donderdagavond had in het Nutsgebouw een drukbezochte propaganda-bijeenkomst plaats van „Het Hoogland", een Christelijke vereeniglng tot stichting en instandhouding van Arbeldskoloniën. Ds. Mulder zette in het kort doel en streven der vereeniging uiteen, en gaf vervolgens den heer A. Hofstede het woord. De taak der reclasseering is, zoo be toogde deze,'een veelzijdige taak. Ze beoogt o.a. het steunen der gevangenen als zij weder in de samenleving terugkeeren, als mede het tewerkstellen van zwervers, alcoho listen en andere erfelijk belasten. In drie verschillende stichtingen, welke respectieve lijk gevestigd zijn te Beekbergen „Het Hoog land" te Vries (Dr.) „Filadelfia" cn tc Opende (Gr.) „Wilhelminahoeve" vinden deze veelal pienschelijke wrakken een onderkomen. Te Beekbergen houdt men zich voornamelijk bezig met landbouw en matrassenindustrle, te Vries met landbouw, terwijl ln Opende zoo wel landbouw als veeteelt worden beoefend. Over 1929 bedroeg het totaal aantal verpleeg den 295, terwijl door de vereeniglng wederom 89 menschen ln de maatschappij werden te ruggebracht. Alhoewel alles op Christelijke leest is geschoeid, worden toch patiënten van allerlei gezindten opgenomen cn ver pleegd. In haar 38-jarlg bestaan heeft deze buitengewoon nuttige instelling veel goeds tot stand weten te brengen. Duizenden schip breukelingen hebben hier in den loop der jaren een krachtigen steun gevonden, en een sterke arm die hen naar het rechte pad bracht. Opmerkelijk is het. dat meer dan 70"-' slachtoffers zijn van het alcoholisme. Een en ander werd met voorbeelden gestaafd. Spr. Wekte dan ook alle aanwezigen op, om deze nuttige vereeniglng waarvan de Prins beschermheer ls, met alle kracht te steunen. De film die over ..Het Hoogland" vertoond word. sloeg In hoofdzaak op het werk der verpleegden, terwijl een duidelijk beeld werd verkregen omtrent ligging en inrichting der gebouwen. HARMONIEKAPEL. Donderdagavond gaf de Hillegomsche Har moniekapel haar eerste seizoen-uitvoering in de zaai van den heer Van Dril, welke ge heel bezet was. Nadat de openingsmarsch ge speeld was, kwam de voorzitter de heer Vas- tenou, op het podium om te memoree ren dat het pubiiek in den afgeloopen zomer weinig van muziek heeft kunnen genieten, doch dit is niet de schuld van de Harmonie, maar al leen te wijten aan het langdurig gesukkel met de muziektent. Alle uitgevoerde nummers werden daarna onberispelijk afgewerkt onder leiding van den energieken directeur, den heer J. Noor- danus Sr., van Lenden. In het bijzonder trof ons de zeer correcte uitvoering van de Ouver ture Orphée aux Enfers van Offenbach en Fantaisie Souvenir de Jeunesse van J. Martin De in beide stukken voorkomende klarinet- soLi werden zeer fraai door den heer Meij- boom geblazen. Ook de bekende Suite Oriën tale van Popy oogstte veel bijvaL Aan het slot liet de dirigent het geheele korps deelen in het langdurig applaus, waarna wij als toe gift nog de marsch „Sta vast en trouw" te hooren kregen. Jammer dat sommige jongelui onder het publiek, niettegenstaande het gedane ver zoek, niet stil kunnen zijn en daardoor het genieten van anderen verstoren. Verder nog twee opmerkingen: Er was gedurende de uitvoering een rook verbod, doch de geheele zaal dampte lustig en verder leed ook deze uitvoering aan de be kende en ongelukkige Hillegomsche kwaal: aangekondigd met een aanvang om half acht klonk het eerste nummer te ruim 10 minu ten over acht. Dit zijn twee dingen die gemakkelijk ver holpen kunnen worden. HAARLEMMERMEER GRAANBEURS. Op de Donderdag te Hoofddorp gehouden Graanbeurs was de aanvoer als volgt: Tarwe (witte) f 5.509.Tarwe (roode) f 67; Rogge f 55.50; Wintergerst f 4.75—5.25; Gerst (chevalier) f 5.255.75; haver f 4.50 f 5.50; Duiveboonen f 12— 13; Paardeboonen f 7.50f 8; Groene erwten f 7.509.50; karwij f 27.5028.50; Geel mosterd f 1520; Blauw - maanzaad f 2831, kanariezaad f 1113. Al les per 100 K.G. TERUGGEVONDEN. De arbeider A. afkomstig uit Oosterwijk en tijdelijk werkzaam bij den landbouwer v. A. aan den Sloterweg in Haarlemmermeer, al waar hij 's nachts met kameraden in een schuur sliep, miste een portefeuille met een bedrag van ongeveer f 300. Na hiervan aan gifte te hebben gedaan bij de politie, kwam hij Donderdagmorgen vertellen, dat er aan diefstal niet behoefde te worden gedacht en hij zoo gelukkig is geweest om het geld tei-wijl hij aan het koolsnijden was in het land terug te vinden. VEEMARKT. Dat het er met ae veemarkten in Haar lemmermeer in aen laas ten tijd ook al niet op vooruit gaat, bieek Donaeraag weaer, toen er geen enkel runa werd aangevoerd. De een oi twee kooplustigen, die nog wa*en komen opdagen, konden onverrichterzake weder terugkeeren. GEMEENTERAAD. De secretarisbenocming aangehouden. Donderdagmiddag kwam de Raad van deze gemeente onder voorzitterscnap van den bur gemeester mr. A. öiod m 'opeuoare voltallige vergadering bijeen. Voorlezing werd gedaan van een paar in gekomen auressen van bewoners van den oioterweg bij den Spaarnwouaerweg en van den Aalsmeerderweg en Kruisweg om eenige voorzieningen te treilen in zake ue electri- scne scraa tverlichting. uesteld in handen van B. en W. Hierna kwam aan de orde de benoe ming van een gemeente-secretaris (vacture N. j. Rinkel) voor ae vervuiung van welke betrekking werden aanbevolen: 1. Mr. L. J. M. Beel te Eindhoven; 2. J. F. Jansonius ie Wageningen. Van den neer Beel was echter bericht inge komen dat hij zijne sollicitatie had ingetrok ken, hetgeen voor sommige aanieiding was om in overweging te geven de benoeming thans nog niet te doen plaats hebben. De heer Bras stelde voor de benoeming 8 dagen uit te stellen, teneinde den leden gelegen heid te geven om buiten de voordracht om ten aanzien van andfere Candida ten nog na dere inlichtingen te kunnen inwinnen. De heer de Zeeuw, kon zich daarmede niet vereenigen en drong er op aan de benoeming thans aan de orde te stellen, te meer ook om dat het belang der gemeente meebrengt dat er zoo spoedig mogelijk in de vacature wordt voorzien. Het voorstel van den heer Bras om de be noeming nog een week uit te stellen werd ten slotte aangenomen met 12 tegen 7 stemmen. Omtrent een voorstel van B. en W. tot het aanvragen van Rijks voorschot inzake het opruimen van een krotwoning, werd medege deeld dat de arbeider C. Luke in de Dennen- laan nabij Halfweg met zijn gezin in een zeer slecht huis woont en dat nu voorgesteld word hem aan een beter woonhuis te helpen met toepassing van de voor krotopruiming gel dende Rijksregeling. Besloten werd de ge vraagde medewerking te verleenen. Bij de rondvraag werd er door den heer Wijk op aangedrongen, dat B. en W. met een voorstel zullen komen om een adres te rich ten tot dc Regeering tot het treffen van maatregelen, in verband met de malaise in het landbouwbedrijf en den noodtoestand waarin vele landbouwers verkeeren. Goedge vonden werd dat deze zaak in de volgende vergadering aan de orde zal worden ge steld. OVERVEEN OUDER-AVOND. De Onder-Bijeenkomst, Donderdagavond ln de Q.L. school gehouden, modht zich in een flink bezoek verheugen. Ongeveer 40 ouders waren tegenwoordig. In zijn openingswoord bracht de waarn. voorzitter, de heer L. Paërl, een huidewoord aan de afgetreden voorzitster Mevr. Van Essen voor haar steeds betoonde activiteit en voort varendheid. Vervolgens doelde de voorzitter mede. dat er pogingen zuilen aangewend worden, om de zomervacantie op de Bioemendaalsohe lagere scholen verlengd te krijgen. Een vorige poging daartoe was mislukt, maar de daarbij gevolgde wijze van doen was ook niet de juiste ge weest. Verlenging van vacantle kan allee* plaats hebben na wijziging, van het leerplaat Daarom zullen de hoofden van scholen than# voorstellen, hun leerplan te wijzigen. Mocht de inspecteur van hen L.O. daar aan zijn goed keuring onthouden, dan zal hooger beroep" aangeteekend worden bij den Minister van Onderwijs. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de aftredenden Mevr. Königde Vries en de heer H. Keizer herkozen. Voor de vacature Mevr. van Essen werd gekozen ae heer J. H. Kuling. In de pauze was er gelegenheid voor veie ouders om met het personeel te spreken over de vorderingen hunner kinderen. Hierna hield de heer Dr. Premsela een causerie over ..Geslachtelijke voorlichting aan vrije kinderen**. Spreker verklaarde zich een voorstander van voorlichting. Bekendheid daaromtrent, op straat opgedaan, heeft 't bezwaar <*p te banale wijze te zijn geschied. En 't zijn vooral de ouders, die de gewensch- te voorlichting moeten geven. Zij moeten zich ios maken van de gedachte, dat er iets on behoorlijks, iets minderwaardigs in steekt. 't Is dan gewenscht-, inlichtingen aan de Jeugd te geven vóór, tijdens en na de „rij ping". Spreker eindigde met een opwekking propa ganda te maken voor een juiste en onbevan gen voorlichting. De heer Hoekstra 't hoofd der school bracht spr. een woord van dank voor zijn interessante causerie. En de vergadering on derstreepte deze woorden met een flink ap plaus. ZANDVOORT BAZAR. Donderdagavond is de Bazar, die gehouden wordt ten bate van den Kring Godsdienstig Leven, geopend door ds. N. Padt. Lang voor den tijd was de zaal stampvol en na de ope ning werd de aanval onmiddellijk ingezet op de verkoopstands en op die voor het vermaak. Geheel Zomerlust is deze drie dagen voor de bazar gereserveerd. SPAARNDAM BAZAR. De bazar welke gehouden is ten bate van het Spaarndamsche fanfarecorps „Crescen do". heeft een batig saldo van f 735 opge bracht BURGERLIJKE STAND HAARLEMMERT.TF.DE EN SPAARNWOUDE. Getrouwd; Johannes Theodorus Böhm en Johanna Antonia Lemmers; Gerardus Mar- tinus de Langen en An ton nette Cornelia Leich. Overleden Johannes van Dijnhove, 75 Jaar; Hiltje Sijgje Snijder, zeven jaar. BENNEBROEK. Ondertrouwd: G. D. Blokker en M. v. <t Meije. Overleden: J. L. Otter, m. 38 jaar. VELSEN. Geboorten: M. van LieshoutPaap z. A. Kaan—Elema d. E. C. van WarmerdamWee- ren z. J. M. v. d. Veldtvan Dijk d. A. Streef- landvan Engelen d. J. Rietdijk—Sernée d. D. BolwegBalder z. P. J. BradeEoon z. A. I. Bakker—van Deventer z. K. M. DekensTap per d. Overleden Machiel Toet, 38 j., echt-gen. van C. Roos; Christiaan H. B. Lonbar Petri, 73 j-, echtgenot van P. M. Bremerkamp. ALLIANCE FRANcAISE. Woensdag 19 November zal M. Valmy -Bais se. algemeen secretaris van de Comédie Fran- gaise een voordracht houden, over het onder werp „1* Humour francais". De lezing heeft plaats in Teyler's Stichting en begint om 8.15 uur. BILJARTEN. MASSAKAMP „D.E.S-"—„BENOORDEN HET IJ. De biljartvereenigingen J5.EB uit Haar lem en „Benoorden het IJ" uit Amsterdam hebben hun jaarlijksche ontmoeting hervat om een zilveren krans als wisselprijs. Thans is het de beslissende kamp. D" ooentng heeft in het clubgebouw ran „D E.S." plaats gehad met zeven partijen. Rubers 'Ben. 't IJ) en De Nijs (DES.) speelden het eerst. De D.E.S.-man liep regel matig uit en won met SI om 100 in 26 beurten. J. dc Roos 'Ben. 't IJ) cn Dekker (DE S.) maakten op de andere tafel een spannende partij, die door Dekker werd gewonnen met 47 om 50. Dan bonden Barends (Ben. 't IJ) en Weiten (D.E.S.) den strijd aan. Ook dit was span nend. De Amsterdammer had er 50 als Weiten 42 noteerde. Nu volgde een schitterende partij tusschen de beide kopspelcrs C. Keyzer (Ben. 't IJ) en D. A. de Foeljaeger (D.E.S.'». Beiden zijn on middellijk in actie. Keyzer begint van acquit met 18, wat door den D.E.S.-man met 30 wordt beantwoord. Daarna maakt de Amster dammer achtereenvolgens 35, 79, 10. 0. 34, 55 en de stand is 231 om 69 in 6 beurten. Wel maakt de Haarlemmer 18, maar 't kan niet meer helpen. In slechts 9 beurten heeft Keyzer dé 250 caramboles cadre bijeen, ge middelde 27.77. De Foeljaeger had er 83 in 8 beurten, gemiddelde 10.37. W. Korendijk (Ben. 't IJ) en de Korte spe len 60 om 30. Al? de bezoeker de 60 vol maakt, noteert de Korte 24. Daarna trekken Benjamins 'Ben. 't IJ) en Van Amstel ten strijde. Vooral op het laatst speelt de gast goed en wint mot 100 om 55. Van Amsel moest 80. Ten slotte nog een mooie partij tusschen Moolliuyzen Ben. 't IJ» en Lubbers. Met 22 en 10 neemt de gast de leiding. Lubbers is niet in vorm. De Amsterdammer maakt nog eens 18. 18 cn 31. waartegen de D.E.S-man 15. 10 en 18 plaatst. Als Moolhuyzen de 175 cadre gemaakt heeft, staat Lubbers op 133 in 32 beurten. De stand van den avond is: „Ben. 't IJ" 763, „DEB." 537 caramboles.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 12