BIJ MUSSOLINI. Wi*T f °Uti\ A CANADEESCHE BRIEVEN. Het „Palazzo Venezia", de residentie van Mussolini; torto Emmanuele". gezien van het Monumcnto Vit- ie in Rome was, moet een (massa dingen gezien hebben: Het Colos seum, de Pieterskerk, den Tiber, den Apollo van Belvedere, de Sis- tina, de catacomben, de buste van Goethe op den Pincio, den Paus en Mussolini. Behalve de laatste attractie is alles bereik baar. Ook de Paus is bereikbaar. Hij leest af en toe de mis. Hij ontvangt dagelijks men- schen, die in 't bezit van een hoogen hoed of een zwarten sluier zijn. Alléén Mussolini lijkt onbereikbaar. Je voelt hem overal. Je komt in geen winkel en geen restaurant, waar zijn portret niet hangt. Je koopt briefkaarten, waarop hij juist zijn hand opheft; op de titelpagina's der kranten herken je oogenblikkelijk en dage lijks zijn hoofd en zijn figuur, je ziet he:n paardrijdende, uitgravingen bezichtigend, de troepen inspecteerend, contracten teekenend, redevoeringen houdend, in gezelschap van koningen, generaals, ministers, officieren of in den kring van zijn familie met een stel ge zonde kinderen, het voorbeeld voor de natie als vader van een groot gezin. Je ziet zijn dochter Edda in tien etalages van foto ateliers hangen. Je ziet een markant, hout- snee-achtig cliché van zijn kop aan alle mu ren en bruggen met het teeken W (wat be- teekent „eviva!") en daaronder pas „W il re" of „W Vittorio Emmanuele" en alléén ver scholen in achterbuurten op een muurtje wordt hem de dood gewenscht, en daaronder „W la liberta". Ieder kamermeisje verklaart met enthousi asme, dat „il Duce ha salvato la patria dal Bolcevismo", dat de Duce het vaderland voor het Bolsjewisme heeft bewaard. Kortom: je voelt hem onzichtbaar, iedereen spreekt plechtig zijn naam uit, alsof hij een bijzon dere Italiaansche rariteit Is. Zelfs de vreem delingen, die met de meest revolutionnaire en socialistische opvattingen naar Italië ko men, worden bedwongen door deze psychose en verklaren na korten tijd het nieuwste van alle nieuwtjes, dat Je kunt zeggen, wat je wilt, en je kan het. fascisme goed vinden of niétMussolini is tóch een genie!" Fascisme op muren en "bruggen Ik wilde hem zien en men vertelde mij, dat hij iederen ochtend om half 10 op zijn paard het Pallazzo Venezia verliet, om zijn rit door den Giardino Borghese te maken. Ik ben er nooit om half tien geweest en wanneer ik aan de villa Borghese kwam, dan onderscheidde zich de gestalte van den voorbijgaloppeeren- den Duce in niets van die der andere elegan te ruiters en officieren. Het toeval bracht mij naar een receptie, die Mussolini hield en waar ik eigenlijk niet hoorde. Een groep buitcnlandsche studenten uit de heele wereld werd bij hem geïnviteerd, en mijn kennissen, die ik daaronder had, sleep te mij gewoon mee naar het evenement. Toen~ beleefde ik dc overweldigende sug gestie en kracht, die uitgingen van dezen man. Onder de studenten, vrouwelijke en manne lijke, waren er verscheidene, vooral Ameri- kaansche. Dultsche en Poolsche. socialisten, communisten, democraten enz, die van te voren verklaarden, dat zij zich niet door pose. theatertrucs en bravour van den Duce zouden laten beetnemen, dat zij zeer crltisch en sceptisch gestemd waren en eens wilden zien. wat er nou werkelijk aan was. Maar ze hadden in hun rekening Mussolini vergeten. De fascistische wachtposten aan den in gang van het Palazzo Venezia, lachten be minnelijk. tc - wij er binnen gingen. Zij vroegen eeen introauctlekaart. Dat was mijn geluk. Zij wisten, dat wij kwamen en wij hadden al het gevoel, er te hooren. Dat was aangenaam. Over een groote trap kwamen wij in een zaal. die stampvol studenten was. die in alle talen der wereld met elkaar fluisterden. De hitte wras verstikkend en het lukte ons troep je op een balconnetje te komen, waar de tem peratuur ook nog circa 40 gr. Celsius was, maar er was ten minste lucht. Toen begon nen allen te schuifelen en harder te fluiste ren en langzaam kwamen wij door een on eindig aantal van zalen en vertrekken, waar de prachtigste schilderijen aan den mum- hingen en groote vitrines met kostbaar beeld houwwerk, kistjes en goudwerk stonden, in een zaal. die volgepropt was met oude wa pens, hellebaarden, zwaarden, oude geweren, revolvers uit alle eeuwen, helmen, pantsers enz. Ik vond dat een indrukwekkende ont vangst. Toen opende zich de deur van een groote zaal en wij stonden voor Mussolini. Het vertrek was misschien 50 passen lang en geheel leeg. De grond was ingelegd met witte en zwarte glimmende steenplaten, waarin zich een massa brandende lampen spiegelden, die aan het plafond hingen. Rechts groote ramen. Links in den hoek, stond een groote schrijftafel. Ik vond dat hij dat geraffineerd in elkaar gezet had. Nu zajn wij met een heel gezelschap. Maar. als je alléén bent en dan alléén naar die schrijfta fel moet loopen, ondei; de blikken van dezen man, die daar staat, dan ben je aan het eind alleen nog één stuk hartklopping en sidder je over je geheele lichaam. Hij stond in het midden. Gekleed in een wit linnen pak. wit hemd (niet zwart!) en zwarte das. Witte schoenen met bruine ver siersels, zoo als zij dezen zomer in Italië mode zijn. De armen over elkaar geslagen, onbewegelijk stond hij in het midden van de zaal. Een hoofd als uit brons gegoten, bruin ver brand van de zon. Geen kamerlucht was om hem, geen bureau- en scürijftafelsfeer, maar lucht. zon. natuur, gezondheid, kracht. Hij leek mij 43 jaar oud. Ik kende zijn hoofd van duizend foto's en toch was het anders. Hij leek op die foto's en toch ik heb nog nooit zoo een hoofd gezien. Onder het hooge, kolossale, gewelfde voorhoofd stonden twee zwarte oogen, zwart als Oostlndische inkt, groot en als zwarte punten. Zijn mond is breed, vol, echt Ita- liaansch, heelemaal niet hard en koud, zoo als men denkt, maar levendig, „goed" en. zacht. Men verzamelt zich tn een kring om hem heen. Er worden redevoeringen gehouden. Hij hoort zwijgend en onbewegelijk toe. Man den met bloemen worden overhandigd. Hij neemt ze, zet ze gewoon naast zich op den grond, plukt van één een donkerroode roos, die hij nu niet meer uit zijn hand laat, er op kijkt, er aan ruikt. Zijn hand: prachtig mooi, mannelijk, breed, bruin, verzorgd. Link> een breede zwar te ring. rechts een groote zegelring. Onder de redevoeringen ben ik ongemerkt zijn schrijftafel genaderd en onderzoek alles nieuwsgierig. Er staat een inktpot en een raadselachtige doos met naalden. Er liggen twee boeken, één geloof ik over den Spaansohen dic tator Primo de Rivera, het andere openge slagen met dikke roode en blauwe potlood strepen er in, over de Grondwet van den Osticaanschen Staat. Op den grond ligt een stapel van misschien 30 boeken. Achter de schrijftafel staat een groote telefoon-instal latie met een aantal schakels en knopipen. Dat Is alles. Plotseling kwam er beweging in den Duce. Hij sprak. Met welluidende stem, kort, krach tig, beslist, energiek, duidelijk, langzaam, met pauzen, ongeveer zoo: „Ik heb u om twee redenen uitgenoodigd. Ten eerste, omdat u allen mij toch eens een keer wilt zien en ten tweede, om uw meester mijn persoonlijke sympathie te betuigen. U bent nu een tijd in Itaiië geweest en u heeft naast uw studie, de menschen, de gebruiken van het land leeren kennen. U gaat spoedig terug naar uw geboorte land. Ik verzoek u, daar alléén de waarheid te zeggen. Te zeggen, dat Italië een arbeid zaam en gedisciplineerd land is en dat het met alle andere volken alléén één ding wil: den vrede! zegt de waarheid!" Zwijgen. Die paar woorden hebben een ongelooflijken indruk gemaakt. Wij hebben het gevoel: „Als ik dat niet ga zeggen, dan gebeurt er iets met me, dan gebeurt er een ongeluk!" Langzaam gaan wij naar de deur. Onbe weeglijk staat Mussolini en ruikt aan zijn roos. Plotseling gaat hij naar zijn sdhrijf- tafel en terwijl ik ais laatste de zaal ver laat en de deur zich langzaam achter mij sluit, zie ik nog even den Duce weer aan zvJu schrijftafel zitten, zijn telefoontoestel in schakelen, den hoorn aan zijn oor brengen Een bel gaat. Afgelocpen. Verder! De studenten buiten zwijgen nog. Niemand durft te spreken. Het is als of anen een na- tuuruitbarsting bijgewoond of een groot kunstwerk beieefd heeft. Dan breekt de betoovering. Enthousiasme is niet het Juiste woord voor wat wij gevoelen. Wij zijn an dere menschen geworden. Wij hébben een groote ondervinding achter den rug, wij heb ben een groot man gezien. De woorden critiek, scepticisme, bravour. komedie, bestaan niet meer. Ergens hoor ik zeggen: „Dat was het grootste moment van mijn leven!" Niemand lachte om die uiting. Wij waren op dat oogenbllk allen ernstig. De groote een voud en kracht van Mussolini hadden ieder één bedwongen. Tegen de suggestie van dezen man kan niemand op. A S A 30. DE VROOLIJKE KANT Een Franschman heeft dezer dagen 10 uur zonder ophouden de saxophoon bespeeld in het bijzijn van 15000 toehoorders. Een merkwaardig staaltje van uithoudings vermogen, vooral van de zijde der toefhoor ders. Een Duitscher die reeds jaren lang zijn spraakvermogen kwijt was. heeft dat onlangs enkele dagen na zijn huwelijk teruggekregen. Maar nu heeft hij er natuurlijk niet Yeel meer aan. De vorige week is op het vliegveld Croydon een vliegtuig 'aangekomen met een lading horloges. ACh ja, de tijd vliegt. Het jongste bericht over „het- jonggetrouw de vrouwtje" is. dat zij een half dozijn, wat klein uitgevallen eieren, terugzond met het verzoek, ze onder de kip te laten liggen tol ze wat grooter waren. Mevrouw: Het spijt me dat je weggaat, Mina. Maar natuurlijk, als je je positie kunt verbeteren. Mina: O nee, mevrouw, dat is het niet. Ik ga trouwen. In een Dultsche gevangenis was een radio ontvangtoestel met luidsprekers aangebracht, waarna den volgenden dag een deputatie der gevangenen bij den inspecteur verscheen. De woordvoerder zeide: „wij zouden ons gaarne de vraag willen veroorloven op grond van welke bepalingen der wet wij tot een ver zwaarde straf veroordeeld zijn?" .Ja, ik moet alweer hondenbelasting be talen. Hebben jelui ook een hond?" ..Neen. dat kan er bij ons niet af. Als wij 's nachts buiten iets verdachts hooren blaf fen wij zelf". SCHRANDERHEID VAN SPINNEN. De geleerden zijn het er over eens, da! spinnen dieren zijn van een buitengewone schranderheid, vindingrijkheid en moed. Nauwkeurige studie van verschillende soorten spinnen heeft aangetoond dat spinnen een in telligentie bezitten, die de menschheid ver steld doet staan. Een zijden draad, door een spin gesponnen, is dikwijls een denig-mll- lioenste van een centimeter in doorsnede. Wanneer die draad 2000 maal vergroot werd. zou zij de dikte van een gewoon paardehaar hebben. Met zulk een verbazend dunne draad kunnen spinnen dieren overmeesteren, die eenige duizenden malen grooter zijn dan zij zelf, want zij vallen padden, kikkers, hage dissen en vleermuizen aan. Eens werd een kleine ringslang gevonden van 13 cM., die door een spin gevangen was. De spin, wier lichaam nauwelijks grooter was dan een erwt, had een web gespannen in den vorm van een omgekeerden kegel. De slang hing hierin, nog levend, aan een zijden kabel; het dier was geheel ..gemuilband" door een onnoemelijk aantal windingen van zijde draad en zijn staart was ook vastgebonden door een zijden kabel. Op een anderen keer was een muis door een spin gesnapt. Zijden draden waren om de staart van het knaagdiertje gewonden, waarschijnlijk terwijl het sliep en de muis hing aan die 6taart aan een lus hulpeloos in de lucht. Spinnen spreiden een geweldige vinding rijkheid ten toon bij het maken van haar webben. Gesteld dat een spin op een tak zit. vijftien voet van den grond en dat zij een draad wil maken naar een anderen tak, twaalf voet verder op. Dan zal zij geduldig wachten tot de wind haar gunstig is en zich „over laten waaien" naar de gewenschte plaats. Fascisten bi; de Villa Borghese DIERENLISTEN. De Engelsche natuuronderzoeker Oliver G Pike vertelt in een Engelsen tijdschrift bet een en ander van de Jjsten, die dieren ge bruiken om aan den dood of tenminste aan gevangenhouding te ontkomen. Hij zag eens dat een kat een tuin kwam inwandelen met een wezel in zijn bek en blijkbaar vol trots zijn prooi aan zijn meeste res toonde en aan haar voeten neerlegde. De wezel werd op de hand genomen en om en om gedraaid en daarna in het gras gelegd. De kat ging er mee spelen, alsof het een muls was, tot poes eindelijk genoeg van het spel had en wegliep. Katten eten geen wezels. Al dien tijd had de wezel geen teeken van leven gegeven, maar nu de kat weg was. opende hij zijn oogen. hief zJJn kop Langzaam en voorzichtig op. zag dat zijn vijand zich terugtrok, sprong op en rende weg. Het vol gend oogenbllk was er niets meer van hem te zien. Er zijn meer dieren, die van deze of der gelijke listen gebruik maken, wanneer het om hun leven gaat. Het kan u soms gebeuren dat ge cp een wandeling langs een boom gaat die vol kleine groene takjes schijnt te zitten. Maar bij nauwkeurig onderzoek komt ge dan tót de ontdekking dat de kleine groene ..tak jes" rupsen zijn. die onbeweeglijk wachten tot, het gevaar geweken zal zijn. Spinnen beschermen zich op dezelfde wijze tegen vogels. Van kolonie tot Dominion Status. Het retireerend moederland. Amerika of Enge land? De confederatie. Het tarwe-aanbod en de Londensche Conferentie. IT. De Conferentie te Londen van verschillen de vertegenwoordigers van het Britsche Kei zerrijk heeft weer eens de aandacht gevestigd op dit rijk. dat ln wezen een volkenbond is. opgebouwd uit naties van de verstverwljderde hoeken der aarde en met de meest hetero gene belangen. Engeland, dat steeds een be langrijke rol heeft gespeeld in de politiek van Europa zoowel als van de andere wereld- deelen, heeft zijn koloniën zien opgroeien tot zelfstandige staten, met een eigen handel, een eigen industrie en eigen invoerrechten, onafhankelijk van het. moederland. Canada en Australië (het eerste als ..bezitting" der Hudson's Bay Company, het laatste als de portatie-kolonie* hebben in vroegere eeuwen geen kans gehad voor een behoorlijke ont wikkeling. Eerst de laatste 50 a 60 jaar is er een kentering ten goede gekomen, waarbij beide landen met zulke groote stappen den verkregen achterstand inhaalden, dat zij op het oogenblik in belangrijkheid en macht voor het moederland niet onderdoen; Ja. het staat te bezien of niet één van belde Engeland voorbij zal streven en haar de hegemonie in het Britsche Rijk zal ontnemen. De weg van koloniale nederzetting tot ..Do minion Status", waarop Canada en Australië zijn voorafgegaan, is een van de merkwaar digste evolutionaire ontwikkelingen van dezen tijd. Deze weg, die ook gevolgd is door enkele kleinere eenheden als New Foundland en Malta en later ook door Zuid-Afrika. en waarop nu ook reeds Engelsch-Indië de eerste stappen wenscht tc doen, leidde er toe. dat het moederland zich zoowel politiek als eco nomisch moest terugtrekken. Het eerste is het natuurlijke noodlot van allen mensche- lijken arbeid, dat men het moet verlaten wanneer het voltooid is. Is het kind opge groeid. Is het werk van den kunstenaar of van den ingenieur geëindigd, dan volgt, juist wanneer het product van eigen arbeid den werker het naast ligt. het afscheid. Zoo kon en mocht Engeland de vroegere koloniën dan ook niet tegenhouden in hun streven naar politieke vrijheid. Dat lag !n den natuurlijken loop der dingen en het is de groote verdienste van de opvolgende Engel' sche regeeringen, dat ze dat hebben inge zien. Het retireeren op economisch gebied is echter minder vanzelf sprekend en voor het moederland ook veel moeilijker, daar hier rechtstreeksche belangen van de onderdanen in zijn betrokken. En waarschijnlijk zouden hier dan ook veel hinderpalen in den weg van de geleidelijke ontwikkeling gestaan heb ben, wanneer de twee landen Canada en Australië bloeiende koloniën waren geweest met een lntensen ruilhandel met een groot afzetgebied voor het moederland. Voor Cana da althans was dit geenszins het geval. Ca nada was vele jaren als het ware een verge'en kolonie en geen Engelsche industrie zocht daar een afzetgebied of financierde een Industrieel project. Op bovengenoemde conferentie heeft de vertegenwoordiger van Canada aan Engeland verweten, dat het noott gebruik heeft ge maakt van de prachtige kansen, die in dit rijke en reusachtige land lagen. ..Tegenover 700 fabrieken van Amerikaanschen oorsprong in Canada staan er slechts 70 van Britschen opzet", aldus sprak de minister-president, die zelf naar Londen is gekomen om de be langen van zijn land te verdedigen. Eerst na 1900 is het Engelsche kapitaal zich gaan In teresseeren voor Canada, maar tijdens en na den oorlog is dat geheel overvleugeld door Amcrlkaansch kapitaal. De Amerikanen, met de ervaring opgedaan ln eigen land. zagen beter de mogelijkheden van hun noordelij ken buurman, dan Engeland. De toestanden in Canada komen ook veel meer overeen met die in de Vereenigde Staten, dan met die in Engeland. Vooral toen de hooge invoerrech ten in Canada den import van Amerika uit belemmerden, verrezen er tientallen indus trieën in Canada, gefinancierd en geleid door Amerikanen. Op het oogenbllk is één vierde van alle Canadcesche Industrie ln Ameri kaan sche handen en slechts één tiende in Engelsche. De vraag ligt voor de hand of Canada dan niet beter af zou zijn bij een bondgenoot schap met de Vereenigde Staten, vooral nu blijkt, dat Engeland van de Dominions offers verlangt, zooals vrijhandel binnen het Brit sche Rijk e-d. Voor Canada zoowel als voor de Vereenig de Staten zou een dergelijk bondgenootschap zeker groote voordeelen hebben. Er zit ech ter in Canada te veel Engelsch bloed en te veel Engelsche traditie, om het nu al nuchter zakelijk op een toenadering aan te sluren. Wel heeft het haar eigen banden met Enge land steeds losser gemaakt, ondanks den grooten toevloed van Engeischen en Ieren en vooral Schotten, die ln Canada een nieuw vaderland hebben gevonden. De eerste stap hiertoe was de Engelsche wet van 1840. waarbij aan Canada een ver antwoordelijke regeering werd toegestaan met aan het hoofd den door Engeland te benoe men Gouverneur-Generaal. Canada bestond toen slechts uit de nederzettingen langs de St. Laurens, de zuidelijke deelen van de tegenwoordige provincies Quebec en Ontario. De eerste was een zuiver Fransche nederzet ting. genaamd ..Beneden Canada". De twee de, een Engelsche nederzetting, lag hooger «p aan de rivier en heette „Boven Canada". In 1840 werden deze twee nederzettingen ver- eenlgd onder den gemeenschappelljken naam Canada. De Canadeezen rekenen echter de geschie denis van hun land te beginnen bU de „Con federatie". In 1867 werd te Londen de ..British North America Act" aangenomen, die het aan alle Engelsche bezittingen In Noord-Amerika mogelijk maakte om zich aan te sluiten bij het land Canada. Men heeft er toen over gedacht om het larid het ..Konink rijk Canada" te noemen, immers, het is een constitutloneele monarchie, waar de Gou verneur-Generaal regeert ln naam van den Engeischen koning. De naam .Dominion" is echter bindend geworden en van dien tijd af dateert de geweldige groei. De provincies kwamen zich bij twee en drie tegelijk voor aansluiting aanmelden, de uitgestrekte bezit tingen van de Hudson's Bay Company die deze bezittingen sedert 1670 hield op onge veer gelijksoortige wijze als de Oost-Indische Compagnie onze Oost werden In 1870 Inge lijfd en omstreeks 1880 was het nieuwe land een afgerond geheel, met uitzondering van New-Foundland en de kust van Labrador, die tezamen een zelfstandig dominion vormen Het Canada van toen had een bevolking van ongeveer 3 1/2 millioen zielen, die practlsch allen ln het Oostelijk deel woonden. Slechts 150 000 waren er verspreid over de Westelijke en Noordelijke gebieden. Sedert de Confederatie Is de band met Engeland geleidelijk losser geworden. De in structies van den Gouverneur-Generaal zijn gewijzigd in dien zin. dat de Canadeesche re geering meer Invloed beeft op zijn besluiten, dan de Engelsche. De Gouverneur-Generaal is nog altijd een Engelschman geweest; ln Canada zijn ook nog nooit stemmen opgegaan om een Canadees benoemd te krijgen. In Australië echter heeft men reeds te kennen gegeven dat een benoeming van een Austra liër tot Gouverneur-Generaal zeer op prijs zal worden gesteld. De zaken van de Dominions worden ook niet meer behandeld op het Engelsche de partement van koloniën, maar ln den minis terraad Vooral na den oorlog heeft Canada zich laten kennen als een zelfstandig land. Het heeft, zelf het. verdrag van Versailles on derteekend. terwijl bet een niet-permanente zetel ln den Volkenbond werd toegewezen In den Jongsten tijd is men er zelfs toe overge gaan, om eigen gezanten naar vreemde ho ven te sturen. Zoo zetelt ln de Vereenigde Staten behalve een Britsche, ook een Cana- deesche gezant en zelfs is ln de hoofdstad van Canada, Ottowa, een Engelsche gezant aan het hof geaccrediteerd. Dat de belangen van moederland en Domi nions lang niet altijd parallel loopen. Is ook op de Londensche Conferentie duidelijk naar voren gekomen. In Engeland hoopte men de malaise ln de industrie te berirUden door het scheppen van ruime afzetgebieden ln de be zittingen. De Dominions echter wenschen eigen industrie te beschermen en heffen cp Engelsche producten hooge invoerrechten. Terwijl dan ook in Engeland de idee van vrij handel binnen het rijk wel Ingang vindt., blij ven de Dominions doof voor dergelijke ge luiden, daar zij niet zoo afhankelijk zijn van Engeland, wat afzetgebied betreft- als omge keerd. De tegenwoordige Canadcesche reeeering, die onder het motto: ..Koop eerst ln Canada, en daarna in het Britsche rijk", hot bewind heeft aanvaard, is dan ook niet naar Londen getrokken om de belangen van Engeland te diénen, Integendeel, het tarwe-aanbod van minister Bennett toont duidelijk, dat het be lang van zijn eigen land bij hom vóó>- gaat. Daardoor is de Londensche conferentie dus niets meer of minder geworden dan een Vol kenbond? vergadering. waar elke afgevaardig de heengaat met de instructie om zoo we'nlg mogelijk te geven en zoo veel mogelijk te nemen. A. O. UITVOER VAN ENGELSCH SCHOENWERK. (Van onzen Londenschen correspondent) In Nederland hoo-den wij vroeger vaak verklaren, dat dc „Engelsche" schoenen, dlo men er ln de winkels kocht, afkomstig wa ren uit Noordbrabant.. De schoenen gingen uit Nederland naar Engeland: en van daar werden ae her-ingevoerd. Zoo was aan den elsch van oorsprong van on-natlonale Ne- öerlandsche schoenenkoopers voldaan. Of het zoo was en of het nog zoo Is. weten wij niet. Wel weten wU dat men ln Engeland Engelsche schoenen wil verkoopen aan Nederland- Dat bleek dezer dagen toen het hoofd van het Departement van den Over- zeeschen Handel een vraag beantwoordde ln het Lagerhuis. De vraag betrof de be noeming van een ambtenaar voor handels- rclzlgcrswerk buiten het land. Uit liet ant woord der regeering bleek dat het Britsche Verbond van Schoenfabrikanten, na rugge spraak met het genoemde Departement, een van zijn functionarissen, T. W. Smit, had aangewezen de schoenenmarkt (afzetgebied) ln Nederland en Skandinavlë te bestudee- ren. Hij komt op 15 November over. De man za! een psychologische taak hebben, n 1. moeten uitvinden welke schoenen den Ne derlander zullen passen opdat hij ze aan kan trekken, niet alleen passen echter naar maat maar ook naar smaak. En een amb tenaar van het Departement voornoemd gaat met hem mee. Hier vindt men, afge scheiden van de schoenen, een aanwijzing van nieuwe en betere opvattingen, die bij exportfabrikanten in Engeland veld winnen, onder drang van nijpende omstandigheden. De normale houding van den Britschen fabrl kant is altijd geweest dat buitcnlandsche afnemers zich moeten voegen naar de sma ken van Engeland. Hun fabrlka'cn waren te koop. maar ze moeten worden gekocht, zoo als de Engelschman ze meende te moeten maken. Nu dan gaat men rekening houden met de opvattingen en smaken, die ln het bul- fcenl&ndsch afzetgebied heerschen. „Zeg mij hoe ge het wenscht en lk zal mijn best doen u te bevredigen". EEN TEGENSLAG VOOR GOKKERS. (Van onzen Londenschen correspondent* Deze maand wordt ln Manchester dc jaarltfksche handlcap-paardenren gehouden. Loterij -ondernemers ln Dublin hebben de gelegenheid aangegrepen er een machtig® gokpartij bij te organiseer en. „Sweepstakes" 'zoo heeten deze loterijen op paardenren nen) zijn ln Engeland verboden. In Ierland echter niet. Hier was dus een schoone gele genheid voor den on verbeterlijken Engei schen goklust zich uit te vieren. Voordat de autoriteiten hier er lucht van kregen waren reeds loten gekocht tot een waarde van 500.000 pond sterling, grootendeeis uit Enge land afkomstig. Men verwacht dat de eerste prijs meer dan 150.00pond sterling zal be- Iragen. Intusschen is nu de deur voor ver ier deelnemen voor Engeischen geslo'en. Want de postdienst, handelend op lastge ving van het Home Office, stuurt alle brie ven, bestemd voor het kantoor te DubLln, waar de loterij-organisatie huist, aan de af zenders terug. Het verbod van ..sweepstakes" :n Engeland strekt zich ook uit tot verbod voor de Posterijen en Telegraph ie. corres pondentie of geld betreffende deze loterijen te verzenden. De maatregel kan Engelsche deelname in de onderneming niet geheel bo- lemmeten. Maar Engeischen hebben ln het algemeen niet veel vrienden in Dublin of in Ierland, Eu de maatregel za! zeker het inschrijvingsbedrag veel lager houden dan men had gehoopt en verwacht.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 19