BRIEF UIT BERLIJN. STATEN-GENERAAL. BINNENLAND HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 20 NOVEMBER 1930 VIERDE BLAD TWEEDE KAMER 19 November. De mot!e-v. d. Tempel verwor pen. De regeering over de vcr- klaring-Albartla. De aftrek voor het eigen pensioen der ambtenaren. De arbeidswet. Een sterk uitgesproken ..onaannemelijk" van minister Beelaerts deed twee moties, bij „Buitenlandsche Zaken" ingediend, sneven. Een door een stemming, cle ander, eigenlijk nog voor zij water had gezien. De heer Motie-Supers, die de subsidie aan den Nederlanöschen Bond in Duitschland verhoogen wilde werd verworpen met 4735 stemmen. De motie-v. d. Bilt werd ingetrok ken vóór de stemming. Ook van de replieken der regeering op de algemeene beschouwingen bij de Rij ksbegroo- ting noteeren we nog wat nieuw was of sterk- sprekende beteekenis had. Minister Ruys büjft er bij. dat de Land- bouw-aangelegenheden niet moeten worden ondergebracht bij wat groeien zal uit de nieuwe plannen voor de concentratie, en de nieuwe fundatie, van al wat samenhangt met de economische voorlichting van regeering en handel en nijverheid. Ook bleek opnieuw van afkeerigheid der regeering om veel in vloed te oefenen bij de Spoorwegen tot het verlagen van de vrachttarieven, omdat zij van een dergelijken invloed niet anders dan geldelijk nadeel hoe ook voor het land verwacht. Intusschen Dr. Nolens en meer Kamerleden zijn er duchtig van overtuigd, dat de tarieven-politiek van c'.e spoorwegen niet deugt, dat deze voor critfek en dus voor wijziging zeer vatbaar is. Wij mogen dus en dit is geen losse veronderstelling bij Waterstaat een bread opgezette tariefs- en vervoersdiscussie zeker verwachten. Belangrijk natuurlijk ook was de aandacht die de minister-president gaf aan de rede van den heer Albarda. Jhr. Ruijs begon met een herinnering aan de eerste dagen van Augustus 1914, toen ons land ook dreigde medegesleept te worden in den wereldbrand, maar toen toch Mr. Troelstra en de zijnen stemden vóór de mobilisatie-credieten, om dat hij naar zijn eigen woord overtuigd was van de juistheid van het inzicht van den heer Loliman, dat de credieten een pacifis tische strekking hadden. Voor hem overwo gen toen de nationale gedachten, de natio nale geschillen. Sinds dien is er veel gebeurd. De oorlog heeft verandering gebracht zoo vervolgde de premier in de volksmentaliteit. Er is afschuw voor den oorlog, algemeen, wat uit komt in het yerlangen allerwege naar een gelijktijdige eri wederzij dsche ontwapening. Is er nog wel de erkenning van de zedelijke macht van het recht? Thans zal het niet gaan, concludeerde de minister uit de rede van den heer Albarda, gelijk in 1914. De SD.A.P. zal niet medewer ken aan het regelmatig verloop eener mobi lisatie. Daartegenover sielde dan de regeering vast, dat zij niet uit het oog zal verliezen, wat gij gehoord heeft, binnen en buiten de Kamer. Zij zal, zelve de Rijkswetten eerbie digend, ook nakoming van de Rijkswetten verlangen. Op die wijze wil de regeering de belangen des lands dienen .overtuigd als zij is van de volle instemming van de grootste meerderheid des volks en der volksvertegen woordiging. Deze woorden werden met eenige plechtig heid uitgesproken. Bij rechts weerklonken bravo's. Met een bijna overdadige hoeveelheid cij fers heeft minister De Geer de Kamer willen overtuigen, dat de ambtenaarssalarissen de hoogte van 1920 hebben bereikt als gevolg van een samengaan van onderscheidene oor zaken. een samengaan van meerdere salaris verbeteringen met dc daling van het index cijfer, waarin sedert 1928 een zeer duidelijke en tameiijk scherpe daling is ingetreden. Hij bestreed daarom den heer Dr. v. d. Tempel, die den minister voorkeur voor bepaalde jaren had voorgehouden bij het groepeeren zijner dalingscijfers: minister Dc Geer pro duceerde nu de gemiddelden der jaren na '20. Er kwam dan tot deze reeks: 1920 is het indexcijfer 213.9. 1921 199.8, 1922 173.6, 1923 365.3, 1924 168, 1925 166.5, 1926 160.1, 1927 160.5. 1928 162-8, 1929 159.1. 1930 154.4. Met een even groot cijfermateriaal sala rissen vergelijkende met de opbrengst van de inkomstenbelasting per hoofd uit 1921 1922, 1923—1924 en 1927—1923 wilde de bewindsman doen zien. dat de salarissen der ambtenaren ook tegenover het algemeene welvaartspeil der bevolking niet gedaald zijn. Hoe dan ook hier lag voor minister De Geer het dóórslaande argument: de toestan den in het economische leven zijn thans zoo danig, ae prijzen dalen zóó allerwege. dat er op het oogenblik voor een algemeene salaris- verhooging geen reden is. Welk een Indruk moet het maken, psychologisch en zakelijk, dat de menschen met een vaste positie thans om salaiisverhooging vragen gaan? Belangrijk, feitelijk belangrijk was, dat de beheerder van de schatkist een afzonderlijk bezien van de onderwijzerssalarissen, om deze voor verhooging in aanmerking te bren gen. niet wensclieiijk oordeelde, nu de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg al gemeen de salarissen der onderwijzers niet slechter achtte, dan die der ambtenaren. Voorts zegde Jhr. de Geer den heer Nolens toe te zullen overwegen een onderzoek ïh te stellen naar de mogelijkheid eener periodieke salarisherzinenfng in verband met het al gemeen welvaartspeil. Zou dit kunnen be reikt worden, dan was in ieder geval dit als voordeel verkregen, dat salarls.Uscuss' niet meer in de Kamer, maar volledig in het Ge organiseerd Overleg zouden kunnen worden gehouden. Ten slotte de meest concrete mededee- lingl Mr. De Geer kan zich vereenigen met een niet meer heffen van de pensioenspremie voor het eigen pensioen wanneer althans daar over eerst de centrale commissie voor het ge organiseerd overleg is gehoord en wanneer de voorwaarde van eenstemmigheid, door den minister te stellen, wordt aanvaard. De motie v.d. Tempel, welke om verhoo ging vroeg van de bezoldigingen van ambte naren en onderwijzers werd daarop verwor pen met 5829 stemmen. Vóór stemden V.D., S. D. en communisten. De motie-Lingbeek werd onder de discussie door, vlak vóór de minister van Financiën aan het woord kwam, gewijzigd zóó dat ze nu alleen vroeg te bepalen de salarissen der kloosterlingen-onderwijzers te bepalen op het bedrag der voorstellen van de pacificatie commissie-Bos. Dit wijzigen onder de dis cussie door maakte het beslissen daarover voor de regeering en Kamer moeilijk. Na 'n min of meer verwarde discussie werd dit voor den voorzitter aanleiding om voor te stellen de motie-Lingbeek op een nader te bepalen dag te behandelen. Aldus geschiedde. Dat kan zijn: bij de Onderwijs-begroo- ting. Daarna hamerde de president de hoofd stukken I. n, VII a, XH (resp. Huis der Ko ningin, Hooge Colleges, Nationale Schuld en Onvoorzien) door, benevens de wet op de Mid delen. De beide communisten waren tegen alles. Een aanvang werd gemaakt met de ar- beidsbegrooting. Veel afgevaardigden over een veelheid van onderwerpen bij de afdeeling Arbeid van de Arbeidsbe groo tin g Er komen nog meer sprekers, hoewel de voorzitter de vergadering tot over half zeven deed voortduren vandaag. Met heel veel klem kwam de heer Kupers vragen om de ratificatie van de Washington- sche achturen-conventie. Dat de minister daartoe niet overging, kon in dezen crisistijd de heer Smeenk zeer wel begrijpen. Overigens klaagde de heer Kupers er ook over, dat de regeering voor haar eigen personeel den achturendag niet in vollen omvang door voert, een feit, dat Dr. Vos tot de uitspraak bracht, dat de geneesheer zijn eigen drankjes niet wenschte te slikken. Zooals elk jaar is ook nu weer aangedron gen op een aanmerkelijke, verruiming van de werkingssfeer van de Arbeidswet. De heer Ku pers vraagt de toepassing van die wet van het chauffeurs-huispersoneel en voor het kantoor personeel, mevrouw Groeneweg voor den land- en den tuinbouw wat de tegen kanting van den heer Bakker opwekte, die de doorvoering alleen dan mogelijk acht, wanneer de wet buitengewoon soepel wordt opgezet de heer Bakker voor de kellners, de heer Drop voor de filiaalhouders, mevr. Bakker-Nort voor de dienstmeisjes, de apo thekers-assistenten en de h'uisnaaiters. Dankbaar was de Kamer voor de uitbrei ding van het aantal der inspecteurs' en in- spectrices van de arbeidsinspectie. Dankbaar, niet voldaan. Vooral niet de dames-Kamerle den Meijer, Bakker-Nort en van Itallievan Embden. Dze dames wilden de arbeidsinspec tie meer vrouwelijk oriënteeren. Meer perso neel, speciaal voor het werk van toezicht op vrouwen en jonge meisjes. Zij za gen hier een taak van veel sociale voorzorg. Bovendien wilde juffrouw Meijer den leef tijdsgrens, waarop meisjes de fabriek mogen binnengaan, verhoogen tot 17 jaar. Scherp hebben de dames Groeneweg en Meijer het tweeploegenstelsel afgekeurd, ook de heer v. d. Meys. De laatste vroeg met den heer Drop om een vacantie-regeling voor ar beiders. Zooals men ziet: tal van oude klachten! INTIMUS. WEER EEN AANRANDING. KLEIN MEISJE HET SLACHTOFFER. Dinsdag, toen 't reeds donker was. is in de omgeving van de Van Spilbergenstraat in Amsterdam-West een vierjarig meisje aange sproken door een man, die het kind op de fiets meenam. Eenigen tijd later bracht hij het meisje terug nabü de plek, waar hij het aangetroffen had. Gebleken is. dat de man onzedelijke handelingen met het kind ge pleegd heeft, aldus het Hbld. De politie be schikt slechts over een zeer vaag signalement van den dader, een twaalfjarig meisje heeft den man nml. gezien met het kind op de fiets. Alle nasporingen zijn dan ook tever- geefsch geweest. HET DUITSCHE ONTWERP „HANDELS- KLASSENGESETZ De Tweede Kamerleden Van de Bilt en Kampschöer hbben aan de ministers van Buitenlandsche Zaken en van Binncnlandsche Zaken en Landbouw o.m. gevraagd: 1. Is het den minister bekend, dat bij den Duitschen Rijksdag is ingediend een ontwerp Handelsklassengesetz, waarbij de Rijksregee- ring met toestemming van den Rijksraad be palingen kan uitvaardigen nopens het ïh- deelen in Handelsklassen, o.m. van landbouw- en tuinbouwvoortbrengselen. en dat voor elk minimum eischen zullen kunnen worden vastgesteld? 2. Bij bevestigend antwoord op boven staande vraag, zijn de ministers dan bereid stappen te doen bij dc Duftsche regeering, opdat deze bepalingen niet zullen gelden voor voortbrengselen uit ons land waarvan de invoer bij handelsovereenkomst is vastgesteld. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. JONGE KRACHTEN IN HET „VAK". BENDE DIEFJES ER IN GELOOPEN. Het is de politie van het bureau Meermans straat te Rotterdam gelukt een bende jeug dige dieven aan te houden, die zich in de laatste weken aan talrijke winkeldiefstallen heeft schuldig gemaakt. Herhaaldelijk werd bij de politie, niet al leen van genoemd bureau, maar van den geheelen rec.hter-Maasoever. aangifte ge daan van vermissing van allerlei artikelen uit winkels en magagazijnen, aldus schrijft de Msb. Zoo werden gestolen: dameshoeden en -tasschen, portemonnaies, snuisterijen, dekens, fototoestellen, enz. Dezer dagen deden drie winkeliers nog aangifte van vermissing van in totaal 6 hoeden. De politie hield al geruimen tijd een oog in het zeil en Dinsdag gelukte het haar twee leden van de bende, op aanwijzing van een burger, die hen op heeterdaad op een diefstal van vier hoeden uit een winkel aan de Goudsche Wagenstraat betrapte, aan te houden. De .knapen werden naar het politiebureau aan de Meermansstraat meegenomen en daar aan een streng verhoor onderworpen, waarbij zij al spoedig door de mand vielen en al hun euveldaden opbiechtten. Op de verkregen inlichtingen zijn toen, be halve de andere bendeleden ook nog aan gehouden en in bewaring gesteld twee vrou wen. de 38-jarige G. v. d. S. en de 37-jarige A. V.S., die al de gestolen waar van de jongens tegen een bespottelijk lagen prijs op kochten. Vermoedelijk zal nog een jongen, het vijfde bendelid, gearresteerd worden. Een groot gedeelte van de gestolen goede ren is bij de vrouwen in beslag genomen; verschillende hoeden, bontvellen en tasschen. Het is de politie inmiddels reeds gelukt enkele eigenaars op te sporen. De diefjes verrichtten hun werk op de oude beproefde wijze. Een van hen stuurde de be dienende winkeljuffrouw met een smoesje naar achteren of hield haar aan de praat en in dien tusschentijd zag de ander kans zijn slag te slaan. Het vijfde bendelid de 15-jarige Chr. J. v. G. is Woensdagmorgen gearresteerd. DE CAUSE CéLèBRE VAN RIJNSATERWOUDE. DE ZAAK NU AFGEDAAN? In de Dinsdagavond gehouden vergadering van den Raad van Rijnsaterwoude is op nieuw de befaamde kwestie ter sprake geko men van de inbraak bij den pastoor te Lei- muiden, die volgens sommige protestantsche ingezetenen zou zijn gefingeerd om een R.K. zwakzinnigen jongen op gemeentekosten in het psychopatengesticht te Heilo te Kunnen doen verplegen. De promotor van deze beweging, de heer Van Tol (11b.) maakte, naaigwij in de N.R-C. lezen, aanmerking op de notulen van de vori ge vergadering, daar daarin niet vermeld werd, dat de burgemeester den officier van justitie te Haarlem tot twee keer toe zou hebben verzocht, om een r.ieuw onderzoek in te stellen, maar dat dë officier hiertoe geen termen aanwezig achtte. De notulen werden met op l na algemeene stemmen ongewijzigd vastgesteld. Toen de burgemeester, de heer J. A. Bak huizen gelegenheid gaf tot het houden van algemeene beschouwingen over de gemeente- begrooting hield de heer van Tol een scherpe phillppica tegen den burgemeester, waarin hij weer uitvoerig in de kwestie van den over val wilde treden en tevens persoonlijke aan vallen tegen eenige raadsleden deed. De voorzitter zeide het beneden zijn waar digheid te achten, in het gesprokene door den heer van Tol te treden, waarna de heer Compeer (r.k.) bij motie voorstelde, afkeu ring uit te spreken over de houding van den heer van Tol en de kwestie van den krank zinnigen jongen als afgedaan te beschouwen. Deze motie werd met op 1 na algemeene stemmen aangenomen. In een openbare bijeenkomst in aansluiting op de raadsvergadering heeft burgemeester Bakhuizen nog in den breede de geuite be schuldigingen. die een blaam trachtten te werpen op hem, den pastoor en op de politie, weerlegd. Hij zeide. dat het onderzoek, naar aanleiding van den overval Ingesteld, de zaak tot volle klaarheid heeft gebracht, en dat er alle aanleiding was om den Jongen in een krankzinnigengesticht op te sluiten. Ten slotte sommeerde spr. den heer Van Tol óf ruiterlijk te erkennen, dat hij het mis heeft gehad, óf thans zijn beschuldigingen waar te maken, door een aanklacht tegen den pastoor. Hij wilde den heer Van Tol ook gaarne de ge legenheid geven, zijn zienswijze in het open baar bekend te maken. De heer van Tol ant woordde slechts, met het gesprokene door den burgemeester niet accoord te kunnen gaan. DE DéBSCLE VAN DE HANDELS- EN LANDBOUWBANK. FAILLISSEMENTSAANVRAGE VAN DE SPAARKAS. Naar het „Vad." verneemt, is Woensdag het faillissement aangevraagd van de Spaar bank van de Handels- en Landbouwbank te 's-Gravenhage. De afdeeling Spaarkas is per 1 Januari 1920 overgegaan aan een aparte stichting „De Spaarbank van de Handels- en Landbouw bank", welke verbintenissen ten volle door laatstgenoemde worden gegarandeerd. Nader verneemt het blad nog. dat op en kele spaarbankboekjes geen uitbetaling kon geschieden. Het blad herinnert er aan ln 1924 reeds critiek op het beheer van de bank geleverd te hebben, aanleiding van het op de aandeelen afstempelen van 50 pet- en de daardoor ont stane boekwinst (over 1923) aan te wenden tot afschrijvingen. Resumeerende schreef het togn betreft het hier een instelling, die. ontbloot als zij is van reserves, en slechts de beschikking hebben over een klein eigen kapitaal, groote moeite zal hebben zich ln dezen tijd staande te houden. De Zesdaagsche Wielerwedstrijden. Geen sport, wel publieke vermakelijkheid. (Van onzen correspondent). VERGEETACHTIGHEID. Iemand heeft, volgens de NJRC.. aangifte j gedaan van vermissing van ongeveer f 1120 aan ban kb?1, jetten, welke hij vermoedelijk op een schrijflessenaar in de hal van het rijks girokantoor te Amsterdam heeft laten liggen. Berlijn, 17 November. De grootste zaal in de wereldstad Berlijn is het zoogenaamde „Sportpalast". Tenmin ste. indien men de geweldige Hallen rondom onzen kleinen ..Eiffeitoren", den „Funkturm", die de antenne van den radiozender Wltzie- ben draagt, en de beide circusruimten, waar van er één sinds lang theaterzaal geworden is, niet meetelt. Maar zelfs dan geloof ik. dat in het Sportpalast toch nog de meeste zit plaatsen aangebracht kunnen worden. Dat Sportpalast nu is, de naam duidt het aan, in de eerste plaats een verzamelplaats voor sportliefhebbers. En naast de hippische feesten en de weken, gedurende welke men op esn kunstijsbaan kan genieten, is er nau welijks meer publieke belangstelling denk baar clan voor de zesdaagsche wielerwedstrij den. Zooeven hebben we die in Berlijn voor de vier-en-twintlgste maal meegemaakt, en ofschoon men het er vrij a'gemeen over eens is, dat deze zesdaagsche. hoe populair ook, met sport een bitter beetje te doen heeft, Is de belangstelling eer grooter dan kleiner ge worden. En wat ons Nederlanders in Berlijn wel bijzonder daarheen trekt is de omstan digheid. dat landgenooten, in de eerste plaats de internationaal beroemde Plet van Kempen, die nu ook een jonger broertje pleegt mee te brengen, maar ook Braspen ning, Pijnenburg en andere ..stayers" er zich een reputatie verworven hebben, die aan de dagen van Jaap Eden. Mathleu Cordang en andere werelövermaarcen uit vroeger tij den herinnert, en het nationale hart stellig, vooral voor den vliegenden Hollander van Kempen, sne'ler dcet kloppen. Ditmaal is „Piet" niet de held van den zes- daagschen geweest, ofschoon hij als gewoon lijk met de meeste punten is gaan strijken. Hij bleef tweede en meest het tenminste als ditmaal alles eerlijk in zijn werk gegaan is tegen een Duitsch paar afleggen. Maar in het voorjaar, als de 25ste Zesdaagsche tot een bijzonder festijn in Berlijn gemaakt zal worden, zullen we van Kempen stellig terug zien, en het zal mij niet verwenderen als hij dan kans ziet, opnieuw het eeverondje onder de k'anken van het Oude Wilhelmus te rij den. En dat dan de zaal eiken avond en el- ken nacht meer dan uitverkocht zal zijn, mag wel bij voorbaat als vaststaande aangenomen worden. Ook in de vorige week hebben de organisators geld als water verdiend, en dat nog wel in een tijd. nu de bevolking honger lijdt en honderdduizenden Berlijners geen werk en geen dak boven het hoofd hebben. Zoo'n zesdaagsche in Berlijn ook an dere Dui!sch£ steden in West- en Oost- Duilschlar.d houden er zesdaagsche wieler wedstrijden op na, die niet minder goed be zocht zijn, maar nu eenmaal het typische cachet, van een wereldstadsbezcek missen is een festijn van wel zeer bijzonder karak ter. Sport? De enthousiasten voor dit soort van volksvermaak zouden iemand, d':e dat in de zaal zc'.t overluid wenschte te ontken nen, op weinig zachte wijze naar buiten we ten te werken! Maar het moest desniettemin gezegd worden, dat als men hier nog van sport spreken wil. dan toch een sport, van de allerlaagste orde bedoeld is. Geen sport, maar publieke vermakelijkheid. En dat ondanks het feit. dat de prestaties van de twintig of dertig jonge menschen, die vrijwel zonder rust en in elk geval zonder be hoorlijk te kunnen uitslapen zes dagen en zes nachten achtereen om een zeer beperkt baantje in de rondte tollen, waarachtig niet onderschat mogen worden! Er moet geweldig veel zelfbehecrsching, enorm vee! wilskraent. veel tactischen kijk op het „vak" en op het eigen uithoudingsvermogen bij komen om in in staat te zijn. onder de gegeven omstan digheden door te zetten, de krachten voor bepaalde urenlang-herhaalde spurts te be waren. de steeds gevaarlijke aanvallen van Klaas Vaak met evenveel geluk te weerstaan als die van de tegenstanders op de flets, de talrijke botsingen en ongevallen mee te ma ken. pijn te lijden en toch niet op te geven, en zich door stormachtige betuigingen van antipathie van de lang r.iet malsche toe schouwers niet uit het evenwicht te laten brengen. Maar overigens Kct is maar al te bekend, dat ook bij paar denrennen on draverijen, waarbij totallsator en bookmaker een rol spelen en zeer hooge geldprijzen uitgeloofd worden de organisa tors de oogen en de ooren overal moeten hebben om knoeierijen, omkooperijen, wed den van jockey's en trainers, ja zelfs van. renstalbezittel.s op oneerlijke basis te voor komen en door strenge straffen en uitslui tingen tegen te gaan. Een sport geschiedschrijver, die zich met. de internationale zesdaagsche wielerwedstrijden wilde gaan bezighouden, zon op dit gebied voor nog veel grooter moeilijkheden komen te staan. Want. al te vaak is het voorgeko men (en komt het wellicht nog heden regel matig voor?), dat niet al.'een de renners, maar ook de organisators knoeien op een wijze, die eigenlijk op direct bedrog van de toeschouwers neerkomt, en die in Duitsch- lar.d dan ook vaak. als het al te duidelijk schJJnt te worden, met een eindeloos gebrul van „Schiebung! Schiebung!" uit de monden beek spoelt. Dat beekje is dus mfaar heel van duizenden deskundige engelenbakbezoe kers gegeeseld pleegt te worden. Al :e vele bezoekers van de zesdaagsche wedstrijden gaan naar deze vermaken ln de overtuiging, dat minstens de meest bekende renners van te voren hebben uitgemaakt, wie met de eerste prijzen zal gaan strijken. En zij vermoeden vaak ook. dat de organisators in in deze afspraken gekend worden en er hun nerzijds iets voor over hebben als al te sterke renners niet altijd winnen cn daardoor de belangstelling cn dc spanning van de bloc kers niet bij voorbaat tot nul gereduceerd wordt. Men heeft vaak genoeg in dc kranten kunnen lezen zonder dat dit officieel met bewijzen ooit tegengesproken werd dat be roemde renners, die winnen moesten, van de eerste plaats afgezien hadden, mits ze scha deloos gesteld werden op een wijze, die voor hen voordeeliper uitkwam dan indien zij de eerste plaatsen bezet hadden Samenwerking van bepaalde groepen van koppels en hinde ren van andere groepen op een wijze, die met sport natuurlijk niets to maken heeft, zijn bij zulke gelegenheden nog altijd gebruikelijk. Maar zelfs al hadden we met een zuiver sportlef meten van krachten te doen, dan zou den toch de geheele opzet en de omgeving een hoon op het sportoeginsel genoemd moe ten worden. De zesdaagsche wielerwedstrijden hebben natuurlijk in overdekte zalen plaats, vut al dadelijk ten gevolge heeft, dat de banen zeer klein moeten zijn en de arme renners kans loopen, hun verstand door dat eeuwige rond draaien in klein ovaal voor altijd op het spel te zetten. Dan kan men het rooken natuurlijk niet verbieden, zoodat in zulke zalen dag en nacht een atmosfeer heerscht. die het onmo gelijk maakt zonder hoesten en proesten het woprdje. „sport" zelfs maar uit te spreken. En ten riot te: het is geen rijden, geen wieler wedstrijd meer binnen de grenzen van nor male menschelijke prestatie, maar een afbeu len een afjakkeren van voor dit doel bijzon der getrainde slachtoffers. Het gevolg daarvan ls. dat ook de belang stelling van het publiek zich tot een zeer bij- zonderen kring van menschen beperkt, een kring, die slechts in groote steden, liefst na tuurlijk ln wereldsteden, groot genoeg is om de zalen te vullen en het zaakje winstgevend te maken- Die gedachte aan gelcwlnsUxheerscht alle groepen van menschen, die voor zes daagsche wedrirljdeu altijd weer te vinden zijn. Geldpremies en kostbare geschenken moeten de belangstelling gaande houden en de zoozeer gewenschte spurts met de daarbij bohoorende vaak werkelljk-kokende opwin ding te voorschijn roepen. En wie geven naast de leiders zulke geschenken? Slechts die bezoekers, die er prijs op stellen daardoor de publieke belangstelling op hun persoon en hun aanwezigheid te vestigen. Artistcn dus, filmacteurs, tooneelspclers, zangers, caba retiers. autorenners en andere populaire figuren, die als mildo gevers wenschen uitge roepen te worden en die ter afwlsselltv ook bereid zijn. openbaar aangekondigde „rond jes" te geven aan de altijd dorstige .Engelen bak" in welks midden ze zich dan met de stamgasten plegen te laten fotografeeren. En daarmee komen we .dan tevens tot het soort publiek, dat zes dagen en nachten tel kens weer, vooral ln de avond- en nachturen, op de tribunes verschijnt en voor afwisseling zorgt. Twee soorten publiek vallen op- In de eerste plaats de bezoekers van de niet zoo peperdure galerij- en bochtenplaatscn. Daar zit het echte „volk", en daar kan men ook de zeer bekende stamgasten vinden. Er zijn er zelfs, dlc kans zien zich ergens te verstoppen en in het gebouw zelf hun tukje te doen. om toch vooral geen enkel opwindend oogenblik te missen en elke „Schiebung" oogenblikkelljk aan den kaak te kunnen stellen. Het. is er hun niet om te doen. entreegeld te ontduiken. Ze willen alleen maar erbij zijn en blijven, en denken zes dagen cn nachten niet meer aan werk er aan gezin. Maar ze zijn ook onmis bare elementen in het algemeen vermaak. Z© zorgen voor „spreekkoren", voor toejuichin gen en scheldpartijen, en menig geestig woord wekt onder renners en publiek dan algemeene vroolijkhcld. Maar niet minder typisch ls het publiek der loges en der andere dure rangen. Daar ziet men ook altijd dezelf de figuren, theatermcr.schen, rijke O.W.'crs met hun tijdelijke liefdes, mondaine r. demi-mondame beroemdheden, die op geen honderd pulden per nacht kijken en de champagne piepen te laten stroomen. Voor zulke bijzondere vermaken schUnt er In Duitschiand nog altijd geld genoeg te zijn! Maar de lezer zal uit een en ander ook wel begrepen hebben dat serieuze kringen, ook de tallooze werkelijke sportliefhebbers van een wereld«t«d. voor een zesdaagschen wie lerwedstrijd reeds lanp niet meer te vinden zijn. De kranten schrijven er nog wel over cn plaatsen die berichten zelfs in dc sport- rubrieken, maar waarschijnlijk zijn dat con cessies aan zekere Instanties, die zich do weelde niet veroorloven kunnen, deze „sportprestaties" met stilzwijgen te straffen.... Het volk wil brood en spelen. Omdat het in deze tijden geen brood heeft, moet het. zich dan maar met deze spelen tevreden stellen. Het is merkwaardig maar waar, dat er inder daad nog tienduizenden te vinden zijn, die daarmee genoegen schijnen te nemen! H. v. B. DE TOESTAND IN SPANJE. BOTSINGEN 1- ALICANTE. ALICANTE. 19 Nov. IB.TA.) Bij botsingen tusschcn politic en betoogers werden 4 per sonen gewond. Het gemeentehuis werd ge sloten. MADRID. 18 Nov. (B. T. A De stakende metaalarbeiders hebben besloten overmorgen het werk te hcvatt.cn. Te Alicante heeft de stakingsbeweging zich uitgebreid en in de haven ligt het werk volkomen stil. Eenige stakers hebben getracht do bouw arbeiders over te halen eveneens het werk neer te leggen, doch zij zijn hierin slechte in enkele gevallen geslaagd. Te Madrid is de staking geëindigd en alle arbeiders die gearresteerd waren, zijn vrij gelaten. HEVIG GEVECHT IN EEN TREIN. LONDEN, 18 Nov. IV. D l Hoion werden onder bewaking van twee beambten vier mo to rband le ten van Winchester naar Prlnee- town overgebracht. De gevangenen hadden de handboelen aan. Desondanks wierpen '4J zich op een gegeven moment op hun bewa kers met wien zij een hevig gevecht voerden, in den loop waarvan de bewakers het onder spit zouden hebben gedolven, wanneer niet op het critieke oogenblik een treinconducteur te hulp was geschoten, die de kansen deed keeren. Hierop wist een der bandieten zich toch nog los te rukken cn uit den trein te springen. Hij was op slag dood. TREEDT CHILI UIT DEN VOLKENBOND? NEW YORK. 19 Nov. (V.D.) De .Asso- slated Press" weet uit Santiago te melden, dat in Chlleensche regeerlngskrlngen het voor nemen zou bestaan. Chili te doen bedanken als lid van den Volkenbond, mede vanwege de „al te autocratisohe procedure" bij de Jongste verkiezing van leden van het Inter nationale Hof van Arbitrage. BIJ deze ver kiezing zijn de candklaten van Chili en Bra zilië niet aanvaard, terwijl de vertegenwoor digers van Columbia, Cuba en San Salvador gekozen werden. Chili voelt z'.ch om deze achteruitzetting te meer gegriefd, daar deze staat reeds tien Jaar trouw lid van den Vol kenbond is geweest zonder ooit speciale voor rechten of functies te hebben opgcölscht,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13