IJZEREN KNUISTEN. FOTOGRAFISCH ATELIER „RICHE" INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per r«*eï. ?e^°f?oTne13"OUTSTRAhAJr1lem I Opname bij elke weersgesteldheid HAARLEM'S DAGBLAD J. de Haas van de Filmfabriek „Polygoon" te Haarlem heert in opdracht van den Al- gemcenen Nederlandschen Metaalbewerkers- bond een film vervaardigd van de Neder- landsche metaalnijverheid „Stalen Knuis ten". Deze film is gereed gekomen en Woens dag morgen heeft in Cinema Royal te Am sterdam de vertooning plaats gehad voor een aantal genoodigden. Hst kan wel niet anders, of wij zullen deze nieuwe zoowel voor de Nederlandsche Nijver heid als voor de daarin werkzame georgani seerde arbeiders documentaire film vergelij ken met wat het klassiek staal van deze soort genoemd mag worden Joris Ivens' film van bouwarbeid, vervaardigd voor den algemee nen Nederlandschen Bouwarbeiders Bond. Het is slechts de vraag, in hoeverre de maker van de film of zijn opdrachtgevers, die de rolprent blijkbaar volgens 'tzelfde schema gemonteerd wenschten te zien, het doortrek ken van die vergelijking ook aanvaarden. Beoogde De Haas' werk uitsluitend een over zicht te geven van den metaalarbeid, en van de plaats, die de Bond inneemt of werd even eens verlangd, dat het een gaaf kunstwerk zou worden, zooals het cineastisch poeem „Herfst" het sublieme filmpje van een on ge noemden cineast, dat bij wijze van voorpro gramma aan de vertooning vooraf ging? Zoo dit laatste het geval was, dan had De Haas een moeilijker opdracht te vervullen dan Joris Ivens, want terwijl deze de synthe se van een gave kunstfilm gemakkelijk vond in een machtig onderwerp als „Heien" en „De Zuiderzeewerken" met een in het onderwerp zelf gelegen dankbaar te verwerken climax, miste De Haas deze voor de hand liggende structuur ten eenenmale, omdat hij zijn on derwerp te verdeelen had in tientallen op zichzelf staande fragmenten van metaalar beid. Terwijl Ivens eenige acten lang kon doorarbeiden aan zijn epos van de arbeiders, het keileem en het water, moest de Haas tel kens opnieuw beginnen, vele malen in elk ge deelte van de film. Hij kon niet werken met de machtige foto grafische effecten, die Ivens' objecten hem veroorloofden te scheppen, hij had het detail te geven en zoo velerlei details, dat hem meestal de tijd ontbrak om de ontroering van den arbeid te vatten en vast te leggen. Zoo moest de film wel worden: meer een op somming dan een compositie. Meer journaal, dan heldendicht van den arbeid.. Doch als journaal ongetwijfeld knap. En van een wel niet altijd oorspronkelijke, maar toch kunstzinnige visie. Een fotografische blik, die zich geconcentreerd heeft op het wezen van den arbeid, met weglating van alle bijzaken. Een goed voorbeeld is het ge deelte blikfabrlcage. En „Scheepsbouwers". In die fragmenten is ook het rythme van den arbeid gegrepen. En het tempo, de regel maat. de eentonigheid van de machine. Wij zagen die verscheidene malen uitstekend ge troffen in de vrouwen, die montage-arbeid verrichten aan de motoren, in een voet op een handle, een gelaatsuitdrukking. Origineel was de maker niet altijd, zeiden wij; in het fragment locomotieven bouw en in vliegtuig bouw heeft de cineast gewerkt met conven- tioneele middelen, maar een rijke winst aan nieuwe dingen staat daar tegenover. Voor den leek is deze film in hooge mate leerzaam, omdat zij hem onbekende technieken onthult wij noemen de gedeelten haardenmakers, rij wielindustrie, zilversmeden. Den vakman moet zij een bron van genoegen zijn. omdat dc liefde voor den arbeid in elk onderdeel is terug te vinden. De maker hoeft gewerkt met overgave en met den wil om hot karakter van alle vormen, waarin de metaalnijverheid zich aan hem openbaarde, te peilen. Wie de fabricage van stofzuigers en de bruggenbouw, de monteurs en de kraanbouwers, en vooral scheepsbouw ziet, erkent, dat zijn camera niet oppervlakkig langs de dingen is gegle den. Als inleiding heeft de cineast de hoogovens behandeld en aan het einde van de film heeft hij geplaatst de groote werken, de ar beid. waarin een spanning is, die eerst breekt, wanneer het werk stil ligt en de ar beider naar huls gaat. een moment, dat in „Scheepsbouwen" geestig werd gezien. Zoo is er zoover het gevarieerde onderwerp het toeliet, toch nog climax in de film gelegd en wordt de belangstelling toch vastgehouden tot het einde. En dat is geen geringe ver dienste bij een zoo vermoeide veelheid van gegevens. Er is aan toegevoegd een propagandistisch gedeelte, waarin de vervaardiger wel geheel zal z'jn gebonden geweest aan de opdracht. De leuze ..Naar dc 40.000" is met gebruikma king van dc middelen, die de film zelf bood, dus met eon bewonderenswaardige zelfbeper king tot de eenmaal onder handen genomen materie, waarlijk suggestief voorgesteld, öo DONDERDAG 20 NOVEMBER 1930 muzikale begeleiding was van Bernard Druk ker, organist van Cinema Royal, die haar ge heel op het orgel uitvoerde. Leidde dit op zich zelf reeds tot eenige vervlakking in vergelij king met een orkestbegeleiding wij misten vele malen het noodige accent op onderdee- len van den arbeid, waardoor de overigens meermalen niet onverdienstelijke illustratie minder levend was dan de film zelf. De aanwezigen toonden zich met „Stalen Knuisten" bijzonder ingenomen. Pk. MUZIEK. LEDENCONCERT DER H.O.V. Geen solist, geen noviteiten; daarentegen een gewaardeerde recapitulatie van vroeger gehoorde werken. Wat de Ouverture van „II Barbiere de Seviglia" betreft: ik herinner me niet ze eerder op een ledenconcert gehoord te hebben, maar ongetwijfeld is zij in vroeger jaren wel op de programmas "voorgekomen. Welk orkest heeft ze niet gespeeld, welk pu bliek ze niet gehoord? Vorm en bewerking hebben aan Rossini, den meest gemakzuch tige van alle bekende componisten weinig zorg berokkend; de schablone treedt overal aan den dag, maar welk een pikant en gees tig melodieënspel is er om op gewerkt! Dit kostelijke muzikale teekenfilmpje dient ech ter in een vliegend tempo te worden afge draaid om de lacunes tusschen de beelden niet merkbaar te doen worden, en daarvoor heeft Van Beinum perfekt gezorgd; hij heeft er ongetwijfeld oud en jong een genoegen mede gedaan. Na het „Concerto" van Alb. Roussel klonk Rossini's Ouverture wel erg, erg tonaal. De herberg „In den suyveren Drieclanck" zou Willem Pijper zeggen. De tijd zal moeten leeren, of de poly- en a-tonaliteit het op den duur van de tonaliteit winnen. In het „Con certo pour Orchestre" interesseeren voorloo- pig van het Allegro de rythmiek, van het An dante het coloriet, van het Presto de lijn en de thematiek. Diepere indrukken kan het opus bij velen nog niet wekken. Onwillekeurig kwam ik er toe de uitgevoer de werken van achteraf de revue te laten passeeren. Deze richting volgend beland ik bij de Symphonie in Bes van Mozart, in het jaar 1778 te Salzburg geschreven. Zij is de 33ste van den meester, en hij was toen 22 jaar. Een dergelijke productiviteit is bij onze hedendaagsche genieën ondenkbaar; alleen Max Reger heeft er nog een voorbeeld van gegeven en zou nu denkelijk wel aan op. 300 geweest zijn als hij niet in 1916 gestorven was. Zonderling dat ln den tijd van de trek schuit de meesterwerken zoo snel ontstonden en dat het in onzen tijd van geperfectioneer de snelheidstechniek daarmee maar niet vlotten wil! Over de Symphonie van Mozart schreef ik vroeger reeds een en ander. Voor mij is ze niet gelijkwaardig met vele van Haydn's sym- phonieën, die rijker aan geestige, burleske en verrassende invallen zijn. Het formalistische komt bij Mozart vaak te veel naar voren en in de Bes maj-Symphonie vindt men nog niet- de groote eigenschappen van de beroem de trits uit het jaar 1788. de symphonleën Id Es. g min. en C (Jupiter). Intusschen is het aangenaam van tijd tot tijd ook de minder bekende werken van een groot man te hoo- ren en zoo een meer volledig beeld van zijn persoonlijkheid en ontwikkeling te krijgen. De Symphonie van Mozart viel blijkbaar zeer in den smaak: deuitvoering gaf aanleiding tot herhaalde terugroepingen. Het programma werd geopend met een schoone vertolking van de Suite in D van Bach, die nu wel geen bespreking meer vergt. K. DE JONG. CABARETAVOND „J. J. CREMER" Piet Holman's gezelschap „De witte Raaf" trad Woensdagavond in den Stadsschouw burg op voor leden van „Cremer". De zaal was zeer goed bezet en het publiek toonde zich hoogst erkentelijk voor de prestaties van „De witte Raaf". Piet Holman vertelde dat dit beestje, na een voorspoedigen rul, weer in nieuwe veertjes het nieuwe seizoen was ingevlogen. Het dier maakt het best, hetgeen trouwens wel uit deze vertooning bleek. Holman, die natuurlijk als conferen cier optrad, leidde elk der nummers met een verdienstelijke causerie in en de korte schet sen, de levensliederen, de grappen en grol len. slaagden volkomen en bewezen dat Hol man, Winnie Wish. Hetty Geitenbeek. Leo Kok en de aocompagnateur Siegfried Cou rant, zich met liefde aan hun moeilijke taak hebben gewijd. Moeilijk, want er komt voor waar wat voor kijken om in Nederland een cabaret-ensemble te stichten en in stand te houden! Alle teekenen rechtvaardigen ech ter de veronderstelling, dat „De witte Raaf" het houden zal. Het is niet de eerste keer dat wij over de vertooning van dit ensemble schrijven. Wij kunnen ditmaal dus kort zijn. Het repertoire is rijk gevarieerd en wordt in een vlot tempo afgewerkt. Natuurlijk is er nog wel het een en ander wat beter kan. Wij denken bijvoor beeld aan „Het zwarte Goud". Dit aan den mijnwerker gewijde lied zou beter ge- ensceneerd kunnen worden met veel een voudiger middelen, die een veel suggestiever uitwerking zouden hebben. De drie mijn werkers dienen er als mijnwerkers uit te zien en niet als kolensjouwers. Een mijnwerker draagt geen pet. Hij draagt en helm en is voorts in een speciaal costuum gestoken. Het zou voldoende zijn wanneer het drietal tegen een donkeren achtergrond geplaatst zijn levenslied zong. De steenkool-rotspartij is in het geheel niet suggestief. Een zwart gordijn, een gestyleerde opstelling, een strak gebaar, zouden hier eer der gerechtvaardigd zijn. Het tweede deel van den avond speelde zich in het gebouw van den H.K.B. af. Daar werd gedanst, genoegelijk, en tot na midder nacht. VEREENIGING TOT AFSCH. v. ALC. DRANKEN. DE BAZAR. De bazar van de Federatie Haarlem van de Ned. Ver. tot Afschaffing van AlcohoLh. Dranken wordt gehouden op Zaterdag 22, Zondag 23 en Maandag 24 November in de zalen van het gebouw Caecilia, Jansstraat no. 50. Er zullen zeer mooie stands komen van winkeliers en zaken uit Haarlem, o.a. van boeken en schrijfbehoeften, kinderspeel goederen, galanterieën, chocolade- en suiker werken, verpakte voedingsmiddelen, hand werken, manufacturen, wol enz. Tevens zal de Ned. Vegetariërs Bond en de Jongeren Vredes Actie vertegenwoordigd zijn met een stand. De bazar wordt verder aantrekkelijk ge maakt door een aardig interieur en diverse vermakelijkheden. Attracties en verrassingen zullen niet ontbreken, terwijl tevens een thee- schenkerij wordt ingericht. De muzikale medewerking belooft heel goed te worden. Op de bazardagen werken o.a. mee het Haarl. Dilettanten Orkest, het Geh. Onth. Zangkoor „Kunst Adelt" en de Mandolineclub Apollo". Het programma wordt verder aangevuld door een gramofoon met geluidsversterker. Voor de groote verloting, waarvoor toe stemming is verkregen van het college van B. en W. van Haariem, bestaat zooveel be langstelling, dat thans gezegd kan worden, dat alle loten geplaatst worden. Er zijn 1500 loten met 50 waardevolle prijzen. Een en ander zal zeker een gang naar dezen bazar waard zijn. ALGEMEENE MILITAIRE PENSIOENBOND. DE OUD-GEPENSIONNEERDE EN DE PENSIOENKWESTIE. De afdeeling Haarlem van den Algemeenen Militairen Pensioenbond hield Woensdagavond in het gebouw „Het Blauwe Kruis" een open bare vergadering, waar als spreker optrad de heer L. van Geest, algemeen secretaris van den bond, met het onderwerp: „Rechts motieven en een onzedelijke steunregeling ter ontduiking van recht". De voorzitter der afdeeling, de heer R. B. A. Theel, sprak het welkomstwoord tot de aan wezigen, in het bijzonder tot den heer Van Geest en de vertegenwoordigers der vereeni- gingen „Madjoe" en „Voorwaarts" en be treurde het, dat niet meer belanghebbenden ter vergadering waren verschenen. Hierna was het woord aan den inleider. Deze bracht bij het begin van zijn lezing de woorden van Multatuli in herinnering: „Er ligt een roofstaat aan de zee tusschen Oost-Friesland en de Schelde". Spreker vroeg zich af, of deze woorden ook nu nog niet van kracht waren. Niet wat betreft den toestand van den Inlander, want de beschaving in Indië wint langzaam maar zeker terrein, maar met betrekking tot diegenen, die gevochten hebben voor de verovering van Atjeh en an dere gebieden in de koloniën. Want terwijl de ondernemers en het Rijk groote winsten uit Indië halen, moeten de oud-gepension- neerden van land- en zeemacht, die zoo'n belangrijk aandeel hebben gehad in den op bloei van dit land, in armoede met hun ge zinnen leven. Spreker constateerde daar tegenover met vreugde het werk van den Algemeenen Nederlandschen Pensioenbond. die acht jaar geleden zijn actie begon en sindsdien uitgegroeid is tot een machtig lichaam, 3299 leden tellend, waarmede de re geering wel degelijk rekening heeft te houden. De bond zal steeds voor de militairen op de bres staan en voor hun goed recht opkomen. Spreker kwam vervolgens tot de vraag: Hebben de oud-gepensionneerde militairen en indien zij tijdens hun diensttijd gehuwd zijn. ook hun weduwen, niet een onbetwist recht om door den Nederlandschen Staat op gelijke wijze en tot dezelfde bedragen te worden verzorgd, als thans den actiefdienen- den militairen en hun gezinnen is gewaar borgd? Deze vraag moet volgens spreker, be vestigend beantwoord worden. De heer Van Geest ging uitvoerig en aan de hand van enkele cijfers na, hoe de oudgepensionneerde militairen aan onderbetalingen blootgesteld zijn geweest en, wat de steunregeling betreft verre ten achter staan bij de nieuw-gepen- sionneerden. De thans bestaande regeling, die eenigen tijd geleden gewijzigd is, wordt volgens spre ker herhaaldelijk door den Staat ontdoken en is bovendien van dien aard, dat de be trokkenen er ternauwernood van kunnen rondkomen. Zij staat vrijwel gelijk met armenzorg. Na afloop van deze voordracht werd door de vergadering met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de wenschen van de betrokkenen worden opgesomd en de actie van den A. M. P. om recht te verkrijgen ge heel en al gegrond en juist wordt genoemd. De verwachting wordt uitgesproken, dat de Nederlandsche regeering en Volksvertegen woordiging dit recht, ten spoedigste zal er kennen. Deze motie zal gezonden worden aan den Ministerraad en de Tweede Kamer. De voorzitter dankte tenslotte den heer Van Geest voor zijn treffende rede en gaf als zijn overtuiging te kennen, dat de actie zonder twijfel tot goede resultaten zal leiden. FELLE BRAND TE AMSTERDAM. WINKEL IN DE NES UITGEBRAND. In de Nes te Amsterdam is Woensdagavond in perceel 66 waar gelijkstraats gevestigd is de kruidenierszaak van het echtpaar A. Vreeling brand uitgebroken. Kort nadat de vrouw des huizes een achter den winkel ge legen opkamertje, waarin een brandende pe troleumkachel stond, welke behalve voor ver warming. dienst deed voor het drogen van er boven gehangen waschgoed, verlaten had: stond dit vertrekje in lichtelaaie. Het vuur breidde zich zeer snel uit. zoodat het spoedig ook in de winkelruimte, waar tal van artike len waren opgeslagen, één vuurzee was. De ruiten sprongen in een oogwenk met het ge volg, dat de vlammen fel naar buiten uit sloegen, hetgeen het gevaar opleverde, dat ook de eerste étage, die bewoond wordt door een Duitsch echtpaar, zou worden aange tast. De brandweer, welke spoedig gealar meerd werd, rukte aanvankelijk uit met een motorspuit, een ladderwagen en een kool- zuurspuit, welk materiaal op het tweede alarm van middelbrand vermeerderd werd met nog een motorspuit, alsmede den man schappen- en den gereedschappenwagen. Onder leiding van hoofdbrandmeester Bninet de Rochebrune werd het vuur met vijf stra len, waarvan enkele van de Rokinzijde naar den vuurhaard werden geleid, aangetast. Door dit krachtig optreden kon voorkomen worden, dat de eerste étage eveneens de dupe werd van het- vuur: hier werd hoofdzakelijk schade door het bluschwater aangericht, waarvan ook de tweede verdieping, die door den kruidenier en zijn vrouw bewoond wordt, eenigszins te lijden kreeg. Het opkamertje en den winkel met zijn inventaris brandden ge heel uit. De bewoners der eerste en tweede étage konden zich langs de trap in veiligheid begeven. Achter door de politie aangebrachte afzet tingen de hoofdcommissaris, de heer Ver steeg, was eenigen tijd op het terrein van den brand aanwezig, alsook wethouder Kropman sloeg een vrij talrijk publiek de blussching, welke met veel rookontwikkeling gepaard ging. gade. Later bleek nog dat von ken, welke door een tuimelraam van het op kamertje terecht waren gekomen op een paar balen tabak, die in een in perceel 68 geves tigde opslagruimte van een tabaksmakelaar waren opgeslagen, deze balen aan het smeu len hadden gebracht. Ook dit gevaar was wel dra bezworen. Te ruim negen uur was de brand ten einde. Het Hbld. verneemt nog, dat een uitgebreid en langdurig onderzoek naar de oorzaak van den brand werd ingesteld onder leiding van commissaris P. Harrebomée en den hoofd brandmeester. Ten slotte bleek de brand hoogstwaarschijnlijk te zijn aangekomen in den kelder onder de opkamer. Daar waren gistermiddag een paar loodgieters met een eindje kaars aan het werk geweest, er lag veel rommel in den kelder, en het eindje kaars heeft niemand teruggezien. De petro leumkachel had dus geen schuld. Ook is er nog even aan kortsluiting gedacht; alles wijst er op, dat de brand in den kelder be gonnen en vandaar door den vloer heen naar de opkamer overgeslagen is. De eigenaar van den vlak naast het ge bouw van de Rott. Bankvereeniging gelegen winkel lijdt veel schade, want hij was slechts laag verzekerd (f 3.500). Ook heeft hij een bedrijfsverzekering. Het oude hooge pand, waarin de winkel is gevestigd, is eigendom van het Blaauwhoedenveem. VAN DE POSTVLIEGTUIGEN Aneta-Vaz Dias meldt, dat bij de K. L. M. bericht is binnengekomen, dat het vijfde postvliegtuig, de P. H. A. G. A. Woensdag te 6.35 uur uit Karatsji is vertrokken en te 10.33 uur te Jodphoer geland. Om 11.27 uur ver volgde het toestel zijn tocht en arriveerde te 16.43 uur te Allahabad. Aan boord is alles wel Heden wordt de reis voortgezet. Het derde retourvliegtuig, de P. H. A. E. N. is Woensdag te 6.30 uur van Djask vertrok ken en te 11.05 te Boesjir aangekomen. Van daar vertrok het toestel te 11.50 uur en landde te 16.10 uur te Bagdad. Alles is wel aan boord. Heden wordt de reis voortgezet. DE COMMUNIST CONTRA DR. DE VISSER. Op de protestvergadering tegen de geloofs vervolging in Rusland op 2 April In het Ge bouw voor K. en W. te 's-Gravenhage gehou den, werd tijdens de rede van oud-minister dr. de Visser geroepen „leugenaar", tengevol ge waarvan tumult was ontstaan. De politie nam den rustverstoorder, den 29- jarigen opperman H. de R., mede en maakte procesverbaal op. De politierechter veroor deelde hem tot f 25 boete subs. 25 d. hechte nis. Van dit vonnis kwam verd. in hooger be roep bij het gerechtshof. De procureur-generaal eischte Woensdag bevestiging van het vonnis. UIT DE STAATSCOURANT. ONDERSCHEIDINGEN Bevorderd is tot off. in de Orde van Oranje Nassau de heer J. van Ettinger. referendaris bij het departement van koloniën. COMMISSIES Ontbonden is verklaard de commissie van voorlichting nopens de meest geschikte wijze van regeling van het circulatiebankwezen in Curacao, onder dankbetuiging voor het door haar uitgebrachte verslag. SCHEEPVAARTBERICHTEN Barneveld 19 v. Amsterdam naar Ouracao. Ivo, 19 v. Amsterdam naar Zuid .Amerika J. P. Coen. 18 te Sabang. Amsterdam n. Batavia. Kota Agoeng, 19, 11 u. v. Suez, Rotterdam naar Batavia. Laertes 18 te Port Said. Amsterdam n. Batavia. Moerdijk p. 19. 15 u Lizard, Pacifiokust naar Hamburg en Rotterdam. Parana vertrekt 21 v. Seattle naar Rotterdam. Patria 19. 14 u. 30 m. van Southampton, Ba tavia naar Rotterdam. Poeiau La-ut 18 te Sabang. Amsterdam naar Batavia. Prins der Nederlanden 19 te Southampton, Am- sterdam naar Batavia. Rijperkerk 19 te Dar es Salaam v. Rotterdam Tosari 19, 13 u. te Bremen v Hamburg Van Rensselaer p. 19 2 u. Aaoren. Barbados n. Amsterdam. SPÓRT EN SPEL SCHAKEN. DR. M. EU WE OP HET KENNEMER LYCEUM. Dr. Max Euwe, de bekende schaakmeester zal op Zaterdag 22 Nov. des middags te 4 uur voor de Kennemer Lyceum-Schaakclub een voordracht houden over het schaakspel. Des avonds te half acht zal de heer Euwe simul taan spelen tegen leerlingen, ouders, en en kele belangstellenden. Voor de lezing in wij deren kring is er op aanvraag gelegenheid tot introductie, zoowel bij de voordracht des namiddags als bij de simultaan-séance des avonds. BILJARTEN. MASSAKAMP TELESCOOPO.V.S. Dinsdagavond werd deze massakamp voort gezet in het lokaal van O.V.S. aan de Lange Begijnestraat. Op bezoek was „Telescoop" uit Spaarndam. Bij de eerste partij is de spe ler van O. V. S. direct in actie; hij wint on bedreigd met 7044 car. In de tweede partij weet de Spaarndammer in het begin een Hin ken voorsprong te maken, doch hij zakt dan af, waarvan de speler van O.V.S. weet te pro- fiteeren; deze wint met 7055 car. In de derde partij wordt slecht gespeeld, maar zij is niet van spanning ontbloot. Tenslotte moet ook hier de Spaarndammer het onder spit delven en wel met 6070 voor O.V.S. De laatste partij is vol spanning. De spelers ge ven elkaar niets toe. De partij eindigt in het voordeel van Spaarndam met 7063 car. De uitslag is: Telescoop 229, O.V.S. 273 car. O.V.S. heeft nu een voorsprong van 89 car. j MASSAKAMP D.E.S.—BENOORDEN HET IX, De wedstrijden tusschen „D.E.S." en „Be noorden het IJ", zijn in het clublokaal va» eerstgenoemde, Hotel ,,'t Hof van Holland"* voortgezet met zes party en. De eerste ontmoeting liep tusschen Wicken- ha-gen (Ben. het IJ) en Brauckman (D.ES.)] De Haarlemmer zette er onmiddellijk den gang in door in zijn eerste beurt reeds een fraaie serie van 40 te scoren. De Amster dammer daarentegen was aanvankelijk niet op dreef, waardoor er spoedig een hopelooze stand voor hem kwam: na 10 beurten 24 om 74. Later produceerde de gast een mooie 23; doch de gastheer bleef sterk en toen hij op de 23ste beurt de 150 caramboles cadre bijeen had, stond Wickenhagen op 93. Moolhuysen (Ben. het IJ) en v. d. Putten (D.E.S.) speelden ver beneden hun kracht. Alleen in het begin was de D.E.S-man nog behoorlijk op stoot en liep dan ook ver uit;' na 20 beurten 65 om 99 voor v. d. Putten, Alleen tegen het eind werd het spannend. Van een inzinking van zijn partner wist v. d. Putten gebruik te maken, om uit te maken; 154 om 175 cadre in 50 beurten. De partij tusschen Postmus (Ben. het IJ) en' v. Wunnik (D.E.S-) was spannend. Deze werd door v. Wunnik gewonnen met 56 om 60. Op het tweede biljart streden Verbaarschot (Ben. het IJ) en v. Amstel (D.E.S.) In het eerst leek het er naar of de gastheer zou win nen, maar toen hij verminderde, nam de gast de kans waar om bij te halen. Toch maakte v. Amstel nog juist uit, als het 79 gelijk was: 79 om 80. Nu kwamen Speyer (Ben. het IJ) en Brauckman (D.EJ3.) aan de beurt. Wederom was Brauckman zeer sterk: in 5 beurten reeds 51 en in 14 beurten 112. Na 25 beurten was het 71 om 143. Toen maakte de gast een serie van 66, doch het hielp niet; Brauckman maakte uit 138 om 150 in 27 beurten. De slotpartij ging tusschen Postmus (Ben. het IJ) en Kuiper Sr. (D.E.S.) Deze verliep zeer spannend. Deze gast was de eenige, die de eer van zijn club ophield, door te winnen 40 om 34. De uitslag luidt: ,3en. het IJ" 560, ,D. E, S." 649 caramboles. Na 13 partijen is thans de totaal stand: „Ben. het IJ" 1323 en „D.E.S." 1186 caram boles. DAMMEN. HOOFDKLASSE-COMPETITIE NED. DAMBOND. Dinsdagavond speelden te Haarlem voor bovengenoemde competitie: Haarlemsche Damcl. I Damver. D.S.T.O I Haarlem. Amsterdam. J. B. Sluiter Jr.-G. W. Spittuler 2—0 J. W. v. Dartelen-F. Lariby 11 P. G. v. Engelen-J. Blokker 20 Barend Dukel-H. G. Goedhart 20 Aebe de Jong-A. Fischer 11 J. van Looij-E. van Zanten 20 K. Leibbrandt-H. Lodder 03 J. Poppen-J. G. Bedola 11 J. P. van Eijk-J. van Zanten 20 R. Hartgerink-P. Bruin 2—0 Totaal 15—5 voor de Haarlemsche Damclub I. CLUB KAMPIOENSCHAPPEN „HAARL. DAMCLUB". Dinsdagavond werden de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1930-1931 der „Haarlemsche Damclub" voortgezet. De uitslagen luiden: 2de klasse: H. Greeuw wint van F. W. de Pater: H. Greeuw remise met J. H. Reedijk. 3de klasse: J. C. Bom wint van H, J. Ro zijn: H. G. J. Andriessen wint van H. C. Stappers; H. W. C. van Rhoon wint van F. Moerbeek; A. Kiel wint van Jac. Fr. van Gar deren; Th. Wesselman wint van B. Henneke. KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM EN OMSTREKEN. De jaarlijksche wedstrijd om het kampioen schap van Haarlem en omstreken zal op 6 Januari a.s. beginnen. Gespeeld zal worden in vier klassen, na melijk hoofdklasse. 1ste, 2de en 3de klasse. Voor de hoofd-, 1ste en 2de klasse is het maximum aantal deelnemers bepaald op 10. Voor de 3de klassers mag het aantal grooter zijn. De prijzen bedragen voor de hoofdklasse: lste prijs titei en medaille of kunstvoor werp van f 15; 2de prijs kunstvoorwerp of medaille van f 7.50 en 3de prijs idem f 5. Voor de lste klasse resp. f 10. f 5 en f 3: voor de 2de klasse resp. f 7.50, f 4 en f 2.5i «n voor de 3de klasse resp. f 6,13 en f 2. LETTEREN EN KUNST Een film van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond. Fragment uit „Vliegtuigbouw",

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 14