BUITENLAND Een Nationaal-socialistische geste. DE TOESTAND IN SPANJE. Dogmatiek en bekrompenheid. PHILIPS' RADIO TOESTELLEN HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 20 NOVEMBER 1930 TWEEDE BLAD Demonstratie tegen Joodsche kunstenaars! De voortzetting van de Ronde-Tafel conferentie. De toestand in Spanje. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het Is noodzakelijk om het nationaal- gocialisme geheel doorgrond te begrijpen, om het te kunnen beoordeelen. Zulks is echter niet noodzakelijk voor het Duitsch-nationaal- socialisme. Dit moge al als reactionnai- w schijnsel zeer goed verklaai'baa' aLs vormgeving van zekere specifiek-Duitsche gedachtenstroomingen, is het een reeks ge breken rijk, die ons het recht geven het ten eenenmale te veroordeelen, zonder ons te wagen aan een dieper onderzoek. Wanneer een partij zich te buiten gaat aan een demon stratie als die welke Woensdagavond ip Wurzburg heeft plaats gevonden, dan ver beurt die partij het recht, op iedere welge meende poging om haar politiek te begrij pen. Wat toch is het geval: In het Wurzburger Stadttheater zou Woens dagavond een vertooning gegeven worden door de Moskousche tooneelspelers van de Habima-troep. De nationaal-socialisten die stelling genomen hadden tegen het optre den van deze kunstenaars, schoolden in groote drommen voor het theater samen en jouwden en floten de bezoekers uit. Eerst omstreeks 10 uur had de politie de straat ontruimd. De voorstelling kon daarna beginnen. Door blinde haat tegen het Jodendom gedreven (De „Habima" is een troep van Joodsche kunstenaars) en door het ampele feit, dat deze kunstenaars onderdanen zijn van' den Sovjet Staat, hebben de Hitlerianen. zich voor de zooveelste maal het etiquet der onvergeeflijke bekrompenheid en kortzichtig heid geschonken. Wanneer men dit Wurzburgsche feit als een incident kon beschouwen, dat eenig was in zijn soort, dan zou dit oordeel voorbarig en onverdiend zijn. Hier is echter veeleer sprake van een systeem dan van een incident. In de vanen der Nazi's staat onder anderen: „Weg met de Joden". Dit is één der dogma's die hun program sieren! Het prijkt naast een jander, dat „mili tairisme" heet. En militairisme van de ergste en verderfelijkste soort, een provoceerend militairisme, dat helaas zoo buitensporig aan trekkelijk wordt voorgesteld, dat een groot deel van de Duitsche jeugd er verlekkerd op is. Men kan met den besten wil van de wereld geen hoogen dunk krijgen van dat deel der jonge Duitsche generatie dat zich zoo gemak kelijk laat opwinden door de holle phrases van de Hitlerianen, die als blinde dogmatici om der wille van het Heilige doel, alles ver geten en stuk trappen wat in hun weg komt, in de veronderstelling dat zij dan super vaderlanders zijn, en wegbereiders van een nieuw Duitschland, van dat deel der jonge generatie dat zijn heil ziet in de nationaal- socialistische vaderlandsliefde wier emblemen een geweer, een revolver en een Hitleriaansch kneveltje zijn.... L. A. Spanje. De politie te Madrid weer op alles voorbereid. MADRID, 19 Nov. (YD.) In den afge- loopen nacht heeft de politie te Madrid me- dedeelingen ontvangen, dat de communis ten zouden trachten de staking in de hoofd stad opnieuw te doen uitbreken. De politie heeft daarop alle beschikbare krachten en de marechaussee uit de omliggende provin cies gemobiliseerd en houdt thans al deze troepen gereed. Madrid maakt den indruk van een belegerde stad. Uit Sevilla MADRID, 19 Uov. (VD.) Naar uit Se villa gemeld wordt is aldaar heden de alge- meene staking afgekondigd. Het is tot talrijke Incidenten gekomen, waarbij tramwagens en vrachtauto's in brand werden gestoken. Vele malen werd de politie aangevallen. De stu denten hebben de partij van de arbeiders ge kozen, zoodat de universiteit gesloten moest worden. Op het station Irun werd een com munist gearresteerd die 250 revolvers met munitie in Spanje wilde binnensmokkelen. Ook aan de universiteit van Salamanca zijn de studenten in staking gegaan. België. De interpellatie van Vos. BRUSSEL, 19 Nov. (B. T. A.) De Kamer zette de bespreking van de interpellatie-Vos voort. Devèze (liberaal) maakte uit de verklarin gen van Jaspar, den premier op. dat de re geering wat het talenonderwijs betreft de ideeën een evolutie doormaken. In verband met het bij den Senaat aanhangige wetsont werp zeide spr. dat de liberalen slechts ge noegen konden nemen met een oplossing voor het vraagstuk in zijn geheel gebaseerd op de vrijheid van het hoofd van het gezin. De re- geering zou het wetsontwerp derhalve moeten amendeeren. De gezinshoofden kregen thans niet de vrijheid om de oprichting van scholen te verlangen in de taal. waaraan zij de voor keur geven. Hier brachten de liberalen een groot offer. Wij willen zeide Devèze, een op lossing van het vraagstuk zoeken door een zoo algemeen mogelijke overeenkmst ten einde een eind te maken aan een toestand die gevaarlijk kan worden. Na Devèze kwam Jaspar aan het woord, die verklaarde, dat de minister van kunsten en wetenschappen Vaufchier van niemand eenige aansporing had ontvangen. In volkomen v j- heid had hij den maatregel voorgesteld, wel ken de ministerraad zou nemen en die ge ïnspireerd was door den wensch loyaal de besluiten van het parlement uit te voeren. Jaspar verzocht den katholieken en libe ralen vertrouwen te stellen in de regeering. Wij zullen niet afwijken, zeide hij. van de door Poullet en Devèze verdedigde beginselen en zullen volkomen loyaal handelen. Een voorstel der socialisten om de discussie tot morgen uit te stellen, werd met 81 tegen 19 stemmen verworpen. Carton de Wiart (katholiek) zeide, dat hij der regeering zijn algeheelen steun zou ver- leenen. Frankrijk. Normale meerdèrheid voor T ardieu. De regeeringsmeerdertieid, die gisteren bij de stemming over de motie van vertrouwen werd behaald was niet 100 stemmen zooals foutief in de Kamer werd medegedeeld. Voor de motie stemden 327 afgevaardigden en te gen 260, zoodat de meerderheid 61 is. Dit cij fer geeft veel juister de normale meerder heid van Tardieu aan en demonsreert tege lijkertijd hoe weinig de oppositie geneigd is Tardieu in ernstige moeilijkheden te brengen aldus de „Tel." Péret's aftreden. In een artikel vol lof voor den heenge- ganen minister van justitie, bespreekt de Temps het aftreden van Raoul Péret en vindt daarbij gelegenheid een vinnïgheidje aan het adres van zijn bestrijders, de socialistische radicalen en socialisten te plaatsen. In een overmaat van nauwgezetheid, aldus stelt de Temps het voor, heeft minister Péret, die de rechtskundige raadsman is van den in financieele moeilijkheden verkeerenden ban kier Oustric, verkozen heen te gaan om rede nen, welke wij gisteren hier hebben uiteenge zet. De Temps zegt dan verder: Chéron vervangt Raoul Péret. De oppositie, welke den 17en Februari Chéron heeft omver geworpen als minister van financiën, heeft er dus aan gewerkt hem als minister van justitie weer te vinden Zij kan zelfs niet meer als voorwendsel aangrijpen, dat Chéron advocaat is en politiek en balie mengt. De nieuwe minister van justitie oefent, sinds hij zijn intrede in het politieke leven heeft ge daan. geen rechtspraktijk meer uit. Hij geeft een voorbeeld, dat ongetwijfeld alle socialis tische radicalen en socialisten, die nog hun dubbele kwaliteit dooreenmengen en die Vrij dag tot de gestrengste rechters behoorden, zich zullen haasten te volgen. Blum over Tardieu's rede. Het N. T. A. meldt uit Parijs, dat het so cialistische Kamerlid Léon Blum in de .Po pulaire" eenige beschouwingen wijdt aan de redevoering, welke minister-president Tar dieu in de afgeloopen week in de Kamer over de buitenlandsche politiek heeft gehouden. Blum is van meening, dat de rede van Tar dieu van groot gewicht is en dat haar uit werking op de buitenlandsche politiek in de komende dagen meer en meer zal toenemen. Aan het slot van zijn betoog heeft Tardieu bijna plechtig verklaard, dat hij het in alle essentieele punten met Briands program eens was, terwijl echter in werkelijkheid het verschil tusschen beider opvattingen direct in het oog valt. Het gaat hier niet om een formeel verschil in toon, doch om materieele directe tegen stellingen, zegt Blum. Wat Tardieu over de in het Verdrag van Versailles vervatte ver plichting tot ontwapening heeft gezegd, n.l. dat ontwapening voor Duitschland verplicht, voor de overwinnaars facultatief is. kan on mogelijk de meening van Briand zijn. Briand heeft positief het tegenovergestelde beweerd van datgene, wat Tardieu over de mogelijk heid van een revisie der in het Vredesver drag vervatte bepalingen heeft gezegd. Wan neer men den tekst van beider redevoe ringen vergelijkt, dan valt het op dat Tar dieu veel dichter bij Franklin-Bouillon staat, dan zijn minister van buitenlandsche za ken. Léon Blum besluit: De redevoering van Tar dieu heeft een meerderheid in de Kamer gevonden. Het is thans komen vast te staan dat de regeering-Tardieu er een is van na tionalistische reactie tegenover het buiten land. Engeland, De Maharadja van Patiala aan het woord. LONDEN. 19 NOT. (VD.) BU de voortzetting van de Algemeene discussies ter Indische Ronde-Tafel-conferentie voerde de Maha radja van Patiala het woord en zeide dat wanneer, zooals hij vurig hoopte Indië bin nen het Britsche Rijk een gelijke zou wor den met de andere staten het resultaat zou zijn een zoodanige vrijwillige en vrije samen werking tusschen Oost en West als de we reld nog nimmer had aanschouwd. Als ant woord op het welsprekend beroep van Sir Tej Bahadur Sapru, om te erkennen, dat de vor sten in de allereerste p'aats Indiërs en daarna pas vorsten waren merkte spr. op, dat zij door vorsten te blijven, niet minder In diër behoefden te zijn. Hij voelde zeer sterk dat de Indische staten het in him macht hadden niet minder krachtig mede te wer INGEZOVDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRAAT IS - TEL. 10756 ken aan een Groot-Indië dan Brlt-sch Indië zelf. De bereidheid der vorsten om voor een Grooter Indië te werken was reeds gebleken en het lag er nu maar aan, een weg voor sa menwerking te vinden. De uitwendige con stellatie en de vertegenwoordiging naar bui ten van een gemeenschappelijk blok van staten moesten echter de inwendige autono mie niet aantasten. Vervolgens voerde het woord dr. Moor.je. die uitvoerig antwoordde op de vragen van Lord Peel en die verklaarde, dat hij en zijn Hindoe collega's niet warep gekomen om te vragen of de Britsche regeering hun der. Do minion Status zou geven maar dat zij in het teeken van een langdurige vriendschap geko men waren om het Britsche volk te vertellen wat Indië denkt en hoe de huidige situa'ie is opdat men onafhankelijk zou kunnen oor- deelen. Voor de delegaties der Sikhs voerde het woord Sa dar Ujjal Singh, die eveneens ver klaarde, dat het standpunt der Britsch-In- diërs was, dat het de eerste zaak was een onafhankelijke regeeringsvorm te vinden en een gelijkberechtigde positie binnen het Brit- sohe Rijk en een volledige zelfstandige re geering met autonome provincies onder ver antwoordelijke centrale regeeringen. Geen mate van verantwoordelijkheid der provin ciale regeeringen zou Indië bevredigen wan neer de Centrale regeering niet op den grond slag der volledige verantwoordelijkheid rus.te Dringend verzocht spreker rekening te wil len houden met de wenschen der Sikhs, die de ruggegraat zouden vormen van het Do minion Indië. Oostenrijk. Levine schuldig of niet schuldig?, WEENEN, 19 Not. (VD.) De politie heeft het voor-onderzoek naar de valsche muntersquaestie gesloten. Levine kon tegen over het belastend materiaal geen overtui gende bewijzen van zijn onschuld stellen. Bovendien deed hij verschillende mededee- lingen, die met elkaar in strijd bleken te zijn, Vooral is bezwarend zijn mededeellng, dat hij de munten slechts aan één zijde heeft laten stempelen, omdat hij aan oe andere zijde zijn eigen portret wilde laten slaan. Deze mededeeling Is lijnrecht in strijd met de ver klaring van den graveur, die verzekert, niets ervan te weten dat de munten slechts aan één zijde gestempeld moesten worden. Bij het huidige onderzoek is het echter ook niet mogelijk gebleken Levine's schuld te be wijzen of hem een bekentenis te ontlokken. De politie heeft daarom de zaak in handen gegeven van de justitie, die het verdere on derzoek zal leiden. Ambtenaren van de Parij- sche recherche zijn naar Weenen vertrok ken om mede te werken bij het onderzoek. De „diamant-koningin" Mabel Boll, in wier gezelschap Levine in hotel „Imperial" had gewoond, is heden, na daartoe de toestem ming van de Weensche politie te hebben ver kregen, naar Parijs vertrokken. Verder meldt het- Hbld. nog Men interesseert zich in Parijs begrijpe lijkerwijs zeer voor dé arrestatie van Levine, den man, die over den Atlantischen Oceaan gevlogen is en die thans te Weenen in de gevangenis zit, beschuldigd van een poging tot het namaken van Fransche munten. Naar men hier verneemt, heeft Levine een graveur te Weenen opdracht gegeven, matrij zen te snijden voor het aanmunten van ae bronzen pasmunt, die hier nog altijd in plaats van de vroegere zilveren munt ge bruikt wordt. Deze munten dragen het op schrift: „Chambres de Commerce Fran- caises", bon pour 2 francs, 1 franc, 50 centi mes" ,al naar de waarde. Levine noemt de beschuldiging belache lijk. Als hij valsche munt wilde maken, zou hij er een kiezen die meer waard was. heeft hij gezegd. Zijn vriendin, de Amerikaansche vliegster Mabel Boll, die zich met hem te Weenen bevond, heeft daarbij gevoegd, dat Levine schatrijk is en dus dergelijke dingen niet behoeft te ondernemen. De beschuldi ging van den graveur, die de politie gewaar schuwd heeft, is echter zeer beslist en men houdt het hier niet voor onmogelijk, dat Le vine, die altijd allerlei moeilijkheden met de autoriteiten gehad heeft wegens allerhande min-scrupuleuze handelingen, door de beurs er is is een groot deel van zijn vermogen is kwijt geraakt en daarom een middel zocht om er weer bovenop te komen. Dat hij voor het aanmaken van valsche munt (indien althans de beschuldiging juist is) de Fransche pasmunt koos. zou daaruit voortkomen, dat die gemakkelijker te ma ken is dan zilveren munt en natuurlijk een oneindig veel geringere intrinsieke waarde heeft. Einde der coalitie tusschen Chr.-socialen en Heimwehren? De coalitie door minister Vaueoln gevormd tusschen christelijk-socialen en Heimwehren. schijnt alweer ten einde te loopen. Minister Starhemberg heeft tot zijn vrijkorps een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat nu de verkiezingen achter den rug waren, alle aan dacht weer gevestigd moest worden op de uit rusting en oefening der militaire formaties, want déérbij en niet bij het parlement, lag tenslotte toch de beslissing. Zijn jagers waren de toekomst van Oostenrijk', hij elschte blin de gehoorzaamheid, daar de dag zou aanbre ken, waarop het bestaan van goed uitgeruste formaties noodig zou blijken. De uitslag van de verkiezingen liet hem kond, de leiding van de Heimwehren bekommert zich niet om mandaten, maar verheugt zich alleen over het feit. dat zoovelen met het huidige stelsel niet tevreden zijn. Ten slotte kondigde de minister een bondgenootschap aan met Hitier. Deze uiteenzetting komt overeen met het program, door majoor Pabst na zijn terug keer te Innsbruck verkondigd, aldus het Hbld. Meer en meer blijkt het aan te gaan op een scheuring tusschen christelijk-socialen en Heimwehren. Volgens de „Stunde" zou nog een laatste poging tot verzoening wor den gedaan door minister Seipel onmiddel lijk na de aankomst van majoor Pabst te Weenen. De radicale tendenz, die onder de Heim wehren weer aan den dag komt. heeft den Tiroolschen boerenbond reeds gebracht tot de verklaring, dat de Heimwehren moeten terugkeeren tot hun oorspronkelijk doel, nl. handhaving van de orde en het staatsgezag en onderdrukking van elke terreur dezelf de overweging dus. welke Indertijd de regee- ring-Schober deed ingrijpen en Pabst over De spanning vermindert. (Bijzondere correspondentie). MADRID, November Tegenwoordig is het moeilijker dan ooit te voren, zich van den politieken toestand in Spanje een eenlsszins duidelijke voorstel ling te vormen. Bijna leder van wien men kan aannemen, dat hij de gebeurtenissen achter de coulissen kent, heeft een andere opvatting. Men komt er tenslotte toe. in het geheel niet meer te gelooven. dat er uit dezen geheelen bizarren chaos nog ooit iets verstandigs kan voortkomen. Hoe ernstig voor het overige door velen de tegenwoordige beslissinsen. waarvan de toestand van het land kan afhangen, worden opgevat, blijk, het best uit de omstandigheid, dat wedden schappen worden gesloten, of Spanje op een bepaalden datum een republiek zal zijn. dan wel of en wanneer eindelijk de ver kiezingen zullen plaats vinden. Voor aardig heden van dezen aard ontbreekt het in Spanje ook niet aan geld. Feitelijk hadden de verkiezingen, tot snellere uitvoering waar van destijds het overgangskabinet van ge neraal Berenguer werd gevormd, in October of op zijn laatst in November achter don rug moeten zijn en het valt werkelijk moei lijk, in te zien, waarom de voorbereidingen daartoe zoo gecompliceerd moeten zijn. dat men den termijn telkens weer uitstelt. In Spanje denkt niemand er aan, dat bij de toekomstige verkiezingen de uitoefening van het algemeen kiesrecht werkelijk ernstig zou kunnen worden genomen. Het resultaat zal precies als anders volgens een bepaald recept worden gereed gemaakt. Terwijl dus de kroon alles liever wil hebben dan een volksvertegenwoordiging, die in bepaalde omstandigheden een onpleizierige verrassing zou kunnen opleveren, is het natuurlijk geenszins eenvoudig vooruit te zeggen, hoe de samenstelling van een Kamer zou moeten zijn, opdat zij een bruikbaar instrument zou wezen voor een regeering, die men nog niet kent. Wanneer echter de linksche partijen, gelijk athans de republikeinen en ook de li beralen gedreigd hebben, als protest tegen dergelijke intrigen (ofschoon zij het zelf niet beter zouden doen) werkelijk de verkie zingen willen boycotten, zou er ternauwer nood iets anders te voorschijn komen dan een surrogaat gelijk de nationale vergade ring onzaiiger nagedachten was, waar- •mede dan natuurlijk even weinig te begin nen zou zijn. In ieder geval valt niet te ontkennen, dat de regeering eenige moeilijkheden, die er kort geleden nog zeer bedenkelijk uitzagen, althans te boven is gekomen, in zooverre, dat men op het oogenbllk zelfs eenige vermin dering van de spanning kan waarnemen. De opheffing van de censuur en het herstel van het recht van vergadering en de vrijheid van meeningsultlng hadden een belangrijke hindernis voor de ontwikkeling van de revo- lutionnaire beweging uit den weg geruimd. Het staat althans vast, dat in de eerste helft van October het gevaar van een com plot heeft bestaan, waarvan het doel de al gemeene staking in Spanje was en waartoe het initiatief van de communistische cen trale te Barcelona was uitgegaan, dat de re geering dit complot echter door tijdige ar restatie van de raddraaiers kon verijdelen. Natuurlijk kan een dergelijke poging her haald worden, maar toch heeft do electri- •sche spanning in de politieke atmosfeer een minder gevaarlijk aspect gekregen. In leder geval is in de openbare republikeinsche ver gaderingen met haar tienduizenden toe hoorders bijna het tegenovergestelde ingetre den van het gevreesde effect, daar de at tractie van de in hun herhaling vervelende gemeenplaatsen, die deel uitmaken van de ideologie van het tijdperk, dat volgde op de Fransche revolutie, aanmerkelijk is vermin derd, vooral omdat overtuigende daden op zich laten wachten, Bijna nog belangrijker evenwel ls het, dat het gelukt is, de waar devermindering van de Peseta niet alleen tegen te houden, maar zelfs in wonderlijk korten tijd. nadat In October een Spaan - sche financieele commissie naar Parijs en Londen was gegaan, een aanmerkelijke en naar het schijnt duurzame verbetering tot stand te brengen. Maar er blijft een zeker wantrouwen bestaan, of het daarbij wel ge heel zuiver is toegegaan: men vraagt zich met eenige bezorgdheid af, tegen welke con cessies of waarborgen dit onverwacht snelle en onverwachte succes ls gekocht. Dit gevoel van onzekerheid komt o.m. tot uitdrukking in het raadsel dat men elkaar dagelijks opgeeft, namelijk of en hoe lang generaal Berenguer en zijn regeering zich nog kunnen handhaven en wie eventueel nog voor de verkiezingen als zijn opvolger in aanmerking zou komen. In geval van ernstig dreigend gevaar zou men vermoede lijk weer tot een verscherpten vorm van dic tatuur zijn toevlucht nemen: in dit verband noemt- men gewoonlijk de namen van ge neraal Martinez Anido en generaal Barre ra, van wie de eerstgenoemde onder het mili taire bewind minister van binnenlanasche zaken, vice-president en reorganisator van de politie was, de tweede generaal-kapitein van Barcelona: nu en dan wordt, behalve over hen. ook over generaal Saro gesproken, die zich in den veldtocht in Marokko heeft onderscheiden. Een andere plossing zou die van een conservatief kabinet zijn. waar voor in de eerste plaats de zeer reactlon- naire graaf Bugallal in aanmerking zou ko men. die sedert de metamorphose van San chez Guerra de leiding van de partij op zich heeft genomen en met hem La Cierva, dia reeds voor den staatsgreep nu en dan als minister dictatoriale neigingen bespeurde en een van de weinige politici van den ouden stempel was, die deel hebben uitgemaakt van de door Primo de Rivera gevormde na tionale vergadering. Daarnaast doen. zoodra het rad naar hun kant schijnt te draalen, graaf Romanones. Markies de Alhucemas en Villanuiva pogingen, de juist door hun toe doen afgeleefde liberale cliquepolitiek nieuw leven in te blazen. Het meest bestreden, des ondanks naar het schijnt weer kansrijke project is de benoeming van Santiago Alba in vereeniglng met den echter te Madrid weinig gewllden Catalonischen financier Cambó en den hertog van Maura, wiens naam met hlstorlschen klank misschien dit triumviraat een zeker relief zou kunnen ge ven. Het moet vooral een in het koninklijk paleis invloedrijke camarilla zijn, die sedert eenigen tijd voor deze oplossing ijvert, ter wijl het Integendeel door velen als een nau welijks weer goed te maken vernedering van de kroon beschouwd zou worden, wanneer na de rol, die Aiba voor en gedurende den staatsgreep heeft gespeeld, de koning op het beslissende oogenbllk. dat thans is aange broken, juist hem zijn vertrouwen zou moe ten schenken. Voor den toestand van het oogenblik beteekent de persoon van generaal Berenguer in zooverre een waarborg, dat hij inderdaad vrij is van persoonlijke poli tieke eerzucht en zich onbaatzuchtig als sol daat in dienst van don Koning hoeft ge steld. Al foils XIII echter is. gelijk zelfs veel van zijn tegenstanders, wanneer zij eer lijk zijn, moeien toegeven, de eenige politi cus varr grooten stijl, met wien vooralsnog in Spanje rekening valt te houden. (Nadruk verboden). de grens zette, als tegenactie tegen de radi caliseering van de burgerwachten en het groeiende streven naar een dictatuur. De Tiroolsche boerenbond heeft verder be sloten om dr. Steidle. die bij de verkiezingen zulk een zware nederlaag geleden heeft, af te zetten als commandant van de Tiroolsche burgerwacht, daar zijn persoon geen vol doenden waarborg bood. dat aan genoemden elsch zal worden voldaan. Ook werd het op treden van den uit Italië teruggekeerden majoor Pabst afgekeurd, die te groote sym pathie had doen blijken voor het fascisme, hetgeen een onwaardige houding werd ge acht en een slag in het gezicht van het Ti roolsche volk, dat niet van plan is zich in het kamp van het fascisme of het nationalisme te laten dringen. ,De Tiroolsche boeren wij zen eiken staatsgreep af. die tot de dictatuur zou voeren, zij houden vast aan de beginse len der democratie". Een medewerking van Pabst aan den arbeid van de Tiroolsche bur gerwacht is onmogelijk geworden. Duitschland. Severing stelt gerust. BERLIJN, 18 Nov. <W. B.) Minister Se vering verklaarde in een onderhoud met den vertegenwoordiger te Berlijn van de ..Neue Fr. Presse", dat er zl. op het oogen blik geen gevaar bestaat voor de openbare orde. Wel zijn er den laatsten tijd van commu nistische zijde herhaaldelijk pogingen ge daan onlusten te verwekken. Het plan schijnt op vele punten tegelijk het vuur aan te wakkeren, opdat dit zich over het heele land zal uitbreiden, maar tot dusver wis men er in geslaagd al deze plaatselijke brandstichtingspogingen te verijdelen, en hij was overtuigd, dat dit steeds zou gelukken. Berlijn wordt natuurlijk speciaal met groote opmerkzaamheid gadegeslagen. Daar is permanent een aanzienlijke politie macht geconcentreerd, die zoodanig Ls ge organiseerd, dat binnen den kortst mogelij ken tijd een sterke politiemacht naar elk bedreigd punt kan worden gezonden. Men mag zic-h evenwel niet bepalen tot voorzorgsmaatregelen, het kwaad moet in den wortel worden aangetast, en die wortel is de werkloosheid. Moord en brandstichting. Naar de justitie te Koningsbergen mede deelt, heeft de onlangs te Berlijn wegens brandstichting gearresteerde Saffran thans bekend dat hij en zijn bedrljfschef Kipnick gezamenlijk een moord hebben gepleegd, met het doel de beschikking te krijgen over het lijk. dat gekleed in een costuum van Saffran werd gelegd, aldus meldt een Woiff-telegram ten einde te doen voorkomen, alsof Saffran zeif bij den brand om het leven was gekomen. Saffran heeft thans bekend, dat hij en Kip nick in den nacht van 12 op 13 September op den weg van Stürlack naar Queden een melker hebben aangehouden en dat Kipnick den man daarop heeft doodgeschoten. Zij namen het lijk in hun auto mede en ver borgen het tijdelijk ir. de artiïlerlekazerne te Rastenburg. Den volgenden avond haalden zij het lijk weg. staken het In de kleeren van Saffran. bego.en het met benzine en staken het huis van Saffran in brand. Kipnick. die eveneens gearresteerd ls. houdt vol, dat hij met de misdaad niets uitstaande heeft ge had. Amerika. Handlanger van Al Capone gearresteerd. NEW YORK, 19 Not. Frank Burke. die beschouwd wordt als de beste mitrailleur- schutter van Al Capone, ls te Norwalk in schutter van Al Capone, is te Norwalk in Con- politie-agent, waarbij deze laatste doodelijk werd gewond. Vijf Amerikaansche steden hadden In totaal een bedrag van 110.000 dollar uitgeloofd voor Burke's arreetatle. AGENDA DONDERDAG 20 NOVEMBER Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 79: Lezing ds. G. J. Waardenburg. 8 15 uur. Slnt-Eltzabeth's Gasthuis: Bazar 25 en 79.30 uur. Palace: ,De vaandrig van den keizer". Tooneel: Tummers (humorist). 8.15 uur. Luxor Theater: ..Ridders van den nacht", en „Hotel „De twee duiven"." Tooneel: Les 4 Serierses. 8 uur. Rembrandt Theater: „Koning der Konin gen." 7 en 915 uur. .Haarlemmermeer: Raadsverga dering 2 uur nam. VRIJDAG 21 NOVEMBER Stadsschouwburg: Concert te geven door Amalie Verschuyl (cello) en Theo van der Pas (plano) 8 uur. Gem. Concertzaal: R.K. Gratoriumvereeni- glng. JDle Walpurgisnacht" en het declama- torium „Terwe". 8.15 uur. Kapel „Nieuw Vredenhof (Johan van Ol- denbameveltlaan). Zang- en Muziekuitvoe ring. 8 uur. Schouwburg Jansweg: De Vereenigde Schouwspelers. „De Kulsche Josefine". 8.15 Bioscopen. Nieuw programma. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 'a Maan-* dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5