STATEN-GENERAAL. BINNENLAND HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 21 NOVEMBER 1930 VIERDE BLAD TWEEDE KAMER 20 November. Uitbreiding van de Arbeidswet. De vrouw en het meisje in de industrie. De minister van Arbeid aan het woord. Nog verschillende afgevaardigden hebben na die van gisteren bij de afdeeling „Arbeid" van de begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid zich doen hooren. Oolc de minister. De huidige minister van Arbeid laat niet met zich spotten, hij verdedigt zich met kracht en is niet, wat men noemt „op zijn mondje gevallen". Dat merkte Dr. Vos. De minister begon uiteen te zetten, dat er een crisis is, en dat geen minister die voorbij zien kan. Al zou hij willen. Hij noemde 't dan ook verre van billijk van Dr. Vos, toen deze zeide, dat de regeering het economische vol ledig voorbijziet en alleen op het sociale let, toen hij den bewindsman verweet, eenzijdig sociaal te zijn georiënteerd met een voorbij zien van economische momenten, toen hij opmerkte, dat de minister geen matiging kent. Matiging aldus de bewindsman zou ik niet gekend hebben, wanneer ik de Arbeidswet onbeperkt ging toepassen, wan neer ik een werkloosheidsverzekering invoer de, wanneer ik de landarbeiders een arbeids wet zou schenken. Dat alles laat ik na om de crisis. En nu zegt toch Dr. Vos. dat ik voorthol. Heeft vroeg de minister de heer Vos de Memorie van Antwoord wel ge lezen? Evenmin kon de minister met Dr. Vos Instemmen, wanneer deze zeide, dat hij niets voor den middenstand deed, gewezen werd op o.a. het economisch instituut voor den middenstand, dat onlangs is geïnstalleerd. De heer Joekes en ook de heer Kuiper heb ben den toon van Dr. Vos weinig welwillend genoemd. De eerste wees hem, maar ook den heer Kupers, die daarover niet veel goeds zei de, op de rede van Ir. Kalff, welke deze te Terneuzen heeft gehouden als voorzitter van het verbond van Nederl, Werkgevers, een rede, die opwekte tot het zien van de wen- schelijkheid van samenwerking tusschen werkgever en werknemer. Dat de heer Wijnkoop hierover wat spotte, laat zich bewijzen, de heer Wijnkoop, die niets dan lofprijzingen uitsprak op Rusland, waargeen werkloosheid zou zijn en waar de arbeidstijd niet lang zou zijn. De minister heeft Dr. Vos erkend, dat er natuurlijk altijd te overwegen zal zijn of de souplesse van de Arbeidswet wel sterk genoeg ontwikkeld is. Op vermeerdering dier sou plesse moet de regeering steeds uit zijn. Maar wanneer de heer Vos de EngeLsche regeling van de overwerkvergunningen aan beval, dan wees de minister die terug, even als de heer Kuiper dat deed. Zeker kon deze regeling geen aanleiding zijn om hier te lande over te gaan tot de ratificatie van de 8-urn-conventie van Washington. Immers, de heer Kupers had op Engeland en Duitsch- land gewezen, op de voorstellen daar gedaan, als dringende tot ratificatie hier. Ons kleine land heeft zich t. z. van de ratificatie te rich ten naar de groote, naar de omringende lan den. Nederland moet rekenen met de con currentie. Welnu de minister heeft betoogd, dat er nog nergens van een serieuze ratificatie van de conventie sprake is en dat wat andere lan den te dien opzichte voorstelden, allerminst "tot navolging uitlokte. Hier te lande mogen de sociale maatregelen misschien wel eens wat langer uitblijven, ze zijn in ieder geval deugdelijke maatregelen, die ook doorwerken! Ons land is andere landen vooruit. En dat vond Mr. Verschuur toch wel een practisch feit van beteekenis. Men weet, gisteren hebben de dames in de Kamer unaniem gesproken over den arbeid van vrouwen en meisjes in de industrie. Dank baar waren de dames voor de uitbreiding van het aantal arbeidsinspectrices en -op- zichtsters, maar niet voldaan. Van die zelfde stemming gaf vandaag mej. Katz blijk. Ook zij wilde meer aandacht voor het ar- beidswerk van vrouwen en meisjes. Zij stelde voor bij den centralen dienst een arbeids- inspectrice te benoemen, die technisch en economisch èn maatschappelijk voldoende onderlegd is om het heele vraagstuk van den vrouwenarbeid te bestudeeren. En als gevolg daarvan stimuleerend te werken op het ge- heele maatschappelijk werk onder de arbei dende vrouwen, waarbij op den duur dan na tuurlijk verband moet gezocht worden met het departement van Onderwijs. Dit advies van mej. Katz. zal de minister gaarne overwegen. Ook hij heeft warme be langstelling voor de nadeelen van den arbeid van vrouwen en meisjes. Wat mej. Katz wilde concentreeren. zal zei Mr. Verschuur voor een belangrijk deel taak zijn van de nieuw te benoemen arbeidsinspectrices, die zich ook aan de maatschappelijke vragen zullen hebben te wijden. Een algemeen onderzoek naar de physieke en psychische invloeden van den vrouwen arbeid op de vrouw, zal de bewindsman niet ondernemen. Hij ziet te veel imponderabilia, afhankelijk van de waarneemster, om aan de resultaten van zulk een enquête doorslaande waarde te kunnen toekennen. Wel zullen partiëele onderzoekingen worden ingesteld naar bepaalde verschijnselen, in bepaalde in dustrieën. Zoo is er een onderzoek naar het twee-ploegenstelsel voor vrouwen ingesteld. De minister ontkent de groote euvelen van het twee-ploe'genstelsel niet. physiek en moreel. Het stelsel is met de menschelijke wardigheia in strijd. Maar hij hoopte toch, dat van wat thans reeds in het bestaande verbod is geschapen, de slimste kanten var. de nadeelen heeft afgeschaafd. Verder gaar durfde de minister op het oogenblik niet. Ook zal de minister ernstig overwegen, hoe de werkzaamheden van de nieuwe inspect rice zullen moeten worden verdeeld. Natuurlij'; zullen in industrieele centra, waar veie vrouwen werken, zooals Eindhoven en Maas tricht. vrouwelijke inspectrices worden be noemd. Ook vandaag werd er voor een vacantie- regeling gepleit. Op dit punt is voorloopig van de regeering niets te wachten. Hier ziet zij de overeenstemming tusschen werkgevers en werknemers op gelukkige wijze groeien. Die ontwikkeling wil de minister niet storen hij hoopt, dat de regeering niet zou ge dwongen behoeven te worden tot wettelijke piaatregelen. Toen de minister over Twenthe sprak, interrumpeerde de heer Drop: ,Dan maar weer een staking". Hierop reageerde de minister met te zeggen, dat zulk een sta king door de regeering zeer zou worden be treurd. want de text iel-industrie wordt op het moment aan een moordende concurrentie blootgesteld. De bewindsman hoopte binnen niet te lan gen tijd te komen met ^en wetsontwerp op de huisindustrie, waarvan hij in den laatsten tijd weer ergerlijke staaltjes heeft moeten constateeren het sorteeren binnenshuis van de vuile wasch voor waschinrichtingen o.m.! Dat strijdt toch wel met alle hygiëne. Wij vermelden nog als feit, dat een voor ontwerp-werktijdregeling voor kantoren van daag naar den Hoogen Raad van Arbeid werd verzonden. Van een wettelijke regeling van den ar beidstijd voor arbeiders ten plattelande, de heer Hiemstra vroeg daarom, kan voorloopig natuurlijk niets komen, in verband met de landbouwcrisis. Voorloopig zal er van een re geling van den arbeidstijd voor transportar beiders niet veel komen de minister legde allen nadruk op de moeilijkheid der controle. Vandaag hebben voor die regeling nog ge pleit de heeren Kuiper en Brautigam. De heer Kortenhorst zei Mr. Joekes had zich wel wat gunstiger kunnen uitlaten over het voorontwerp-bedrijfsradenwet van minister Verschuur. Overigens zou hij het op hoogen prijs hebben gesteld, wanneer de mi nister legislatief zoo had gemanoeuvreerd, dat de bindendverklaring van de Coll. Arb. Overeenkomst tegelijk had kunnen worden ingevoerd met de Bedrijfsradenwet. De heer Kuiper had reeds vóór den minister die den R.K. afgevaardigde hierin volgde be toogd, dat practisch 's ministers methode op hetzelfde neerkwam. I^aten we eerst zoo zei hij de bedrijfsradenwet afdoen, want van de bevoegdheid tot bindendverklaring zou óe regeering in dezen malaisetijd een uiterst gering gebruik kunnen maken. In den aanvang der zitting deed de kamer een flink aantal hamerstukken vooral conclusies op adressen af. Daaronder: de regeling van den uitvoer van melkproducten en een ondergeschikte wijziging van de Ziek tewet. Avondvergadering. De sociale verzekering. 's Avonds stroomde het begrootingsschip door de klippen-zee van de sociale verzeke ring. En langs een schier ontelbaar aantal afgevaardigden. Merkwaardig zoo'n avond vergadering! Men ziet alleen die afgevaar digden. die spreken moeten en niemand an ders! Geen andere belangstellenden Wanneer men de onderscheidene vormen van sociale verzekering waarneemt, dan dringt zich natuurlijkerwijze de gedachte op: „Kan dat alles nu niet vereenigd worden, geünificeerd?" De heer Snoeck Henkemans gelooft, dat een unificatie op niets moet uit- loopen omdat er onderscheidene verzekerin gen op geheel verschillend systeem gebouwd zijn collectief en individueel. Dr. Vos ver wacht echter voordeelen hij wijst op de voorstellen van de commissie van IJsselsteyn voor de Rijksverzekeringsbank, welke reeds beloften bergen. Wij gelooven, dat voorloopig de unificatie een hersenschim is het de partement heeft voorloopig wel wat anders te doen. dan te unificeeren. Een wensch, die onder den huidigen minis ter evenzeer wel niet tot uitvoering zal ko men is die van de heeren de Visser, Oud en Kupers, den wensch naar staatspensioen. De huidige ouderdomsvoorzieningen worden door beide afgevaardigden afgekeurd, wijl ze naar hun oordeel niet genoeg doen, maar ook niet kunnen doen voor de voorziening in den nood van „oud en arm". Vooral voor de kleine zelfstandige werkers zag de heer Oud de toe komst donker in. De afgevaardigden, die met den minister principieele bezwaren hebben tegen het staatspensioen de heeren Snoeck Henke mans.Bakker en Smeenk drongen natuur lijk aan op nieuw aan te brengen verbeterin gen in de ouderdomsvoorzieningen. De heer Snoeck Henkeman wilde een speciaal tarief instellen voor rentes tot een bepaald maxi mum ten behoeve van personen (de kleine zelfstandigen), wier inkomen beneden een zeker minimum blijft, waarbij dan de admi nistratie-kosten door het Rijk zullen worden gedragen, En de heer Smeenk drong natuur lijk bij herhaling aan op de spoedige kunst van de door den minister in uitzicht gestelde verbeteringen van de wettelijke ouderdoms voorzieningen. in uitzicht zóó. dat ze met 1 Januari 1932 in werkine kunnen treden. Aan die mogelijkheid twijfelde de heer Oud zelfs wanneer de wetsontwerpen morgen worden ingediend, zal 't nog moeilijk zijn de termijn van 1 Jan. 1932 te halen. In nauw verband met de ouderdomsvoor ziening staat de invaliditeitswet. De heeren Snoeck Henkemans. Bakker en Smeenk vroe gen opneming van de loontrekkenden boven de 35 jaar. Of deze wensch bevredigd zal worden? Ook hier twijfelen we sterk. De Ziektewet heel de sociale verzekering passeerde vanavond natuurlijk de revue werd ook in den kring van aandacht getrok ken. Wanneer de heer Oud meende, dat er van de medezeggenschap der arbeiders in de bedrijfsvereeniging niet veel kent, omdat alles naar de „Centrale Onderlinge" gaat. dan stelt Dr. Kortenhorst vast (hij kan*'t wel weten) dat de Centrale onderlinge slechts ad ministratieve beteekenis heeft, dat wel dege lijk de werknemers mede-zeggen over de essentialia van de regelingen. Wat wel een klacht was van Dr. Kortenhorst! Hij ziet te veel nog een juridischen grondslag aan de bedrijfsvereeniging ontbreken en vraagt den minister een wettelijke vastlegging van alle vormen van samenwerking tusschen werk gevers en werknemers, die dan moeten cul- mineeren in een bedrijfsraden-stelsel, te brengen. De hperen Snoeck Henkemans en Bakker deden een beroep op den minister om de losse arbeiders onder te brengen bij de Ziek tewet. deugdelijker dan dat nu geschiedt, nu vele losse arbeiders niet weten waar zij aan toe zijn. De heer Snoeck Heukemans wil die arbeiders telkens weer op de hoogte doen brengen van rechten en wegen, waarlangs ze iets bereiken kunnen voor dagen van ziekte. De heer Bakker wil de losse arbeiders onder brengen bij de particuliere kassen. De heer Kortenhorst bepleit een oplossing langs den weg van de vrijwillige verzekering, die toch ook openstaat De heer Drop achtte ook Dr. Vos de wijze waarop arbeiders, na dat de Invalidi teitswet op hen is toegepast, dikwijls voor arbeid nog worden geschikt verklaard, in strijd met de duidelijke mate van invaliditeit. De heer Drop wilde bij de Invaliditeitswet ook de hulp aan de onvolwaardigen regelen. De heer Hermans wydde aandacht aan het mijnwerkersfonds. Hij wil het fonds aan deel geven in de Rijksbijdrage, bij art. 20 van de Invaliditeitswet, de uitkeering de mijnwerkers wegens ziekte van 70 pCt. op 80 pCt. van hun loon brengen en het be stuur van het mijnwerkersfonds doen vast stellen. zooals dat der Bedrijfsvereenigingen wordt verkozen. Nadat nog de heer De Visser te vergeefsch een motie voor de ouden van dagen had in gediend (zij wordt niet ondersteund) en ed heer Kersten zijn afkeer over de sociale ver zekering had uitgesproken is de minister aan het woord gekomen. In telegramstijl vermelden wij des ministers antwoord. Het loopt n.l. al heel sterk naar midden nacht. De minister schijnt zelf te wanhopen aan de mogelijkheid om zijn verbeteringen van de ouderdomsvoorzieningen met 1 Jan. 1932 ingevoerd te kunnen krijgen. Een oordeel over de werking van de Ziektewet is nog niet welgefundeerd mogelijk zegt de be windsman ook niet over de losse arbeiders: de tijd kan hier veel verbeteren. Ook een oordeel over de controle kan nog niet wei- gefundeerd zijn. Het denkbeeld van den heer Bakker om den plaatselijken kassen steun te verleenen voor het opvangen van de losse arbeiders wordt overwogen. Over de ouderdomsvoorziening zeide de bewindsman niet meer dan dat bij hem nieuwe voorzieningen in voorbereiding zijn. De minister kon niet ingaan op de breede reorganisatie van de sociale verzekering, die Dr. Vos aan de hand deed. Wanneer er iets komt onder des ministers bewind van reor ganisatie der sociale verzekering, dan zal het gaan langs den weg van decentralisatie. De minister noemde het mijnwerkersfonds als een voorbeeld van een Instituut van zelf- doen. Een deel hebben in het invaliditeits- fonds ligt echter nog niet nabij, dat bleek wel. De minister voelt veel meer voor een juri dische regeling van de verschillende vormen van samenwerking telkens In de verschillende ontwerpen ad hoe. Een algemeene regeling ziet de minister als gedupeerd van te voren reeds door vaagheid. INTIMUS. URKER VISSCHERS EN SCHEPENWET. DE ZIJ VALLEN ER ONDER. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Kersten betreffende de toepassing van de Schepenwet ten aanzien van Urker schip pers heeft de minister van Waterstaat o.m. geantwoord, dat de hierbedoelde schepen van geringen diepgang zijn. Zij zijn evenwel over dekt en maken reizen van zelfs vier etmalen. Voorts gaan zij, nu vrijwel alle van motoren zijn voorzien, soms dertig a veertig mijlen uit de kust, geheel buiten het gezicht daar van, visschen. In verband hiermede vallen zij niet onder de uitzondering, bedoeld onder lc van artikel 2 van de Schepenwet, en kan deze wet voor deze vaartuigen mitsdien niet worden uitgeschakeld. BESLUIT VAN GED STATEN VERNIETIGD. Bij Koninklijk Besluit is vernietigd een be schikking van Ged. Staten van Noord-Hol land, waarbij zij hun goedkeuring onthouden aan een verordening op het grondbedrijf, vastgesteld door den Raad der gemeente Den Helder waarin werd bepaald, dat de gemeen teraad de waarde der eigendommen vaststelt. De Kroon overwoog, dat deze verordening niet de goedkeuring van Ged. Staten be hoefde. NA 22 JAAR HAAR STEM TERUG. Te Oudorp (N.H.i was een 50-jarige juf frouw sinds 27 jaar lijdende aan een zenuw ziekte, met het gevolg dat zij ongeveer22 jaar geleden haar spraak verloor. Gisteren werd zij zóó door maagkramp gekweld, dat zij een luiden kreet van pijn uitstiet. Het bleek, dat zij haar stem teruggekregen had, aldus het Hbld. Hoewel zij langzaam en moeilijk sprak, was de vrouw duidelijk te verstaan. TEGENWERKING VAN INDUSTRIE. 1% de kantonrechter te Ommen uitspraak heeft gedaan inzake de Hinderwetkwestie bij twee van de drie scheepswerven te Dedems- vaart, en de gebr. Mlttendorp heeft veroor deeld wegens het doen gebruiken van een electrische klinkinstallatie. zonder dat daar voor een Hinderwetsvergunning is verleend, zijn de scheepswerven van Gebr. Mi'tendorp en Mol zoo goed als stilgelegd, lezen we in de Tel. Een honderdtal arbeiders is daardoor werkloos geworden. Intusschen wordt nog moeite gedaan om te voorkomen, dat de scheepswerven, wier Hinderwetsvergunning door de Kroon op verzoek van een aantal aan de andere zijde van het kanaal wonende per sonen is vernietigd, verplaatst worden naar elders. Die verplaatsing immers zou voor de gemeente Avereest zeer nadeelig zijn. Wan neer echter geen weg wordt gevonden om een Hinderwetsvergunning te verleenen. zal verplaatsing noodwendig zijn, daar de werven zonder klinkinstallatie niet kunnen concur- reeren. MEER POLITIEBERICHTEN IN DE RADIO. In de „Radiobode" deelt de heef W. Vogt mede, dat van 24 November af de politiebe richten in plaats van tweemaal 'n kwartier per dag tweemaal een half uur per dag zullen worden uitgezonden. De Vogt uit hierover zijn ontstemming. Hij pleit nogmaals voor inruiling van de 1875 M. golf voor twee korte golven. TEGENSTttt~)TGF BEHANGEN VAN GRENSPLAATSEN T- 'lannover is een conferentie gehouden. wa<- :v.ij ook betrokken was de gemeente Ol- dei.'ial. waarin gepleit werd voor het tot stand komen van het gedeelte Onsnabrück— BentheimOldenzaal in den grooten ver keersweg BerlijnAmsterdam, zooals door het Reichsmfnisterium wordt voorgesteld, in plaats van het gedeelte Munster—Gronau, voor welks aanleg o.a. door de gemeente En schedé actie gevoerd wordt. De conferentie zal, naar het Hbld. meldt, alle krachten aanwenden om een wijziging van het plan van het Verkehrministerium, zooals Enschede wenscht, te voorkomen. DE MINISTER VAN ONDERWIJS AAN HET WOORD. ANTWOORD AAN DE TWEEDE KAMER. Aan de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk VI. Onderwijs, ontleenen wij: De in uitzicht gestelde aanvulling van den algemeenen maatregel van bestuur betref fende het buitengewoon lager onderwijs heeft reeds eenigen tijd geleden het depar tement verlaten. Een voorstel tot wijziging van het Wets ontwerp tot regeling van het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs zal bij de Kamer worden ingediend. De minister blijft aan de behandeling van het handelsonderwijs in een algemeene wet de voorkeur geven. Van een algemeene invoering van licha melijke oefening op de lagere school ln af- zienbaren tijd kan geen sprake zijn. Het verwijt dat de minister ten opzichte van de uitgaven die niet rechtstreeks uit de wet voortvloeien niet de vooral in dezen tijd ongetwijfeld noodige zuinigheid zou betrach ten, moet de minister afwijzen. Uitbreiding van het nijverheidsonderwijs is zelfs en juist in dezen tijd, noodig. Betere verzorging van de belangen der rijpere jeugd acht de minister een belang rijk vraagstuk, waarop hij de hoop uit spreekt, dat het wetsontwerp tot- regeling van het aanvullend onderwijs <cursuswet> spoedig wet zal worden. Mocht den minister blijken, dat nadere bestudeering van wat gedaan kan worden ter verdere ontwikkeling van volwassenen, de instelling van een staatscommissie wen- schelijk maakt, dan zou hij zijn medewer king daaraan niet onthouden. Er zal daar uit dan echter niet mogen worden afgeleid, dat de regeering voornemens of bereid is op dit gebied een leidende en financieel steu nende rol te spelen. Dc spelling. Wat het spellingvraagstuk aangaat merkt de minister op. dat men het ten onrechte voorstelt, dat hij richtlijnen heeft aange geven, waarnaar de Nederlandsche taal voortaan behoort te worden onderwezen Zooals uit de bij deze memorie overlegde aanschrijvingen van 12 September J.l. blijkt, hebben deze uitóiuitend betrekking op de daarbij vermelde examens, en wel in dier voege, dat bij de schrijfwijze van dc Neder landsche taal de afwijkingen volgens dit overzicht voortaan geoorloofd, maar niet voorgeschreven zullen zijn. Dat er voorts een nieuwe officieel gebrui kelijke spelling zal komen die ook in de of- ficieele stukken zou worden gevolgd is even eens een onjuiste gevolgtrekking. Van de invoering van een derde spelling buiten de beide bestaande is dan ook geen sprake, en voor de verwarring die een aantal leden ducht, behoeft niet gevreesd te worden. Hooger en middelhaar onderwijs Bij eventueele vacature in een der cura toria bij het Hooger Onderwijs kan worden overwogen, of wellicht de bezetting van den vacanten zetel door een vrouw het meest aanbeveling verdient. Benoeming van bui tenlanders tot hoogleeraar komt niet „meer malen" voor, doch behoort tot de groote zeldzaa mli eden. De minister heeft de tusschenkomst van zijn ambtgenoot van Buitenlandsche Zaken ingeroepen om na te gaan. of aan de uni versiteit te Parijs aan de Nederlandsche taal de plaats kan worden toegekend die wen- schelijk is. Omtrent een opdracht die door de Russi sche regeering aan twee hoogleeraren zou zijn verleend, is den minister niets bekend. Hij wint daaromtrent inlichtingen in. Dat een regeling van het middelbaar meis jes-onderwijs wenschelijk is, is ook de mee ning van den minister. Inderdaad zou het tot vereenvoudiging van het complex der middelbare scholen mede werken, indien alle hoogere handelsscholen in Hoogere Burgerscholen A. werden omge zet. Het is echter wenschelijk hieromtren aan gemeente- en schoolbesturen zooveej mogelijk vrijheid te laten. Dat onder vigueur der tegenwoordige wet ten alle paedagoeische opleiding aan de aca demisch gevormde leeraren vreemd kan blijven acht ook de minister een bezwaar. In het aanhangig wetsontwerp zullen hierom trent eenige bepalingen behooren te worden opgenomen. De vraag, of het wenschelijk is, het school- eindexamen der H. B. S. met 5-jarigen cur sus te vervangen door een staatsexamen be antwoordt de minister voorshands ontken nend. Op een algemeene salarisverbcterlng bij het Nijverheidsonderwijs kan de regeering op het oogenblik geen uitzicht openen. Lager onderwijs. Bij de a.s. wijziging der Z. O.-wet hoopt de minister voorstellen te doen tot wijziging der schoolgeld regeling. Dat de tijd gunstig zou zijn voor verlenging van den duur van den leerplicht kan de minister niet toegeven. De minister is met zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken in overleg getreden over de mogelijkheid om kinderen, die zeven leerjaren van een gewone lagere school heb ben doorloopen, maar nog niet vrij van leer- olicht zijn, desgewenscht de gelegenheid te geven een lagere land- of tuinbouwschool t* bezoeken. Het komt den minister voor, da' het zingen van volksliederen op de opcnba~e school thulsbehoort. Hij werd in de zang- huldequaestie te 's-Gravenhage niet betrok ken. Ten onrechte, meent de minister, worden de bezwaren die ondervonden worden bij het vervullen van vacatures, in het V. V. vooral toegeschreven aan onvoldoende bezoldiging van de onderwijzers. De oorzaak moet veel eer worden gezocht in het feit. dat de wijzi gingswetten van 1923 en 1924 en de daar mee gepaard gaande regeeringsmaatregclen een sterken terugloop van het aantal leer lingen der opleidingsinrichtingen hebben be werkt. Het aantal jongelieden, dat tot. on derwijzer wenscht te worden opgeleid, is echter weer groeiend. Kunsten en Wetenschappen. Interdepartementaal overleg heeft gelold tot een tweetal ontwerpen van een Natuur beschermingswet. Ook is nog interdeparte mentaal overleg gaande omtrent het ont werp Monumentenwet. Aan het verzoek om wettelijke bescher ming van den architectentitel geeft de mi nister zijn aandacht. Het geheèle vraagstuk van de wettelijke titelbescherming is in overweging. De minister heeft reeds aandacht ge«chon ken aan de vraag, of a 'hans aan de toe kenning van de thans uitget-okken verhoo gingen van subsidie aan orkesten niet dc voorwaarde van uitvoering van een aan la' werken van Nederlandsche toonkuns'enaars dient te worden verbonden. Hij heeft hier over een brief gericht tot de commissie van advies, welker antwoord hij nog wachtende is. Ook over de moeilijkheden, waarin de Nederlandsche uitvoerende musici verkeeren tengevolge van het te werk stellen van bui tenlandsche krachten, pleegt de minister overleg met zijn ambtgenoot van Arbeid, Handel en Nijverheid, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Tegen Hoest en Keelpijn TEGEN EEN MAAL- EN MENGGEBOD. ADRES VAN DE MIJ. VAN NIJVERHEID. Het Hoofdbestuur der Nod. Maatschapp'J voor Nijverheid en Handel heeft aan de Tweede Kamer eer. adres gezonden over het on twerp -.Ta rw ewe t". Wat de Regeering wil. aldus het adres, zal slechts mogelijk rijn wanneer de graanhan del geheel onder Staatscontrole zal worden gebracht, waarbij door een centraal over heidsbureau cle gehecie tarwe-oogst opge kocht en gedistribueerd zal worden, dan wel door de overheid zelf vermalen en als oloom aan meelfabrikanten en Importeurs gedistri bueerd. De binnenlandsche particuliere tarwehandel wordt hierdoor onmogelijk go- maakt. de bttlteoiahdsche en dóorvoerhandol zeer ernstig bedreigd. Dat deze regeling verder niet aan de goed keuring van de Staten-Generaal onderwor pen zal worden, maar overgelaten zal worden aan een departement, acht adressant een zeer ernstig bezwaar Verder zullen de belangen van de impor teurs. die jaarlijks gemiddeld ongeveer 120.000 ton tarwebloem invoeren, op zeer onbillijke wijze geschaad worden. Door deze benadee- ün;, of uitschakeling der meelimporteurs zou bovendien een verkapt voordeel aan de bloemfabrikanten verschaft worden, wat tot een extra-prijsverhooging van tarwebloem zou kunnen aanleiding geven. Door de verplichting binnenlandsche tarwe ^te verwerken, die voor sommige doeleinden geheel ongeschikt is. zal het vervaardigen van verschillende soorten biscuit onmogelijk worden. De uitvoering van de bedoelde maatregelen zal verder een aantal nieuwe ambtenaren verelschen, belast, met een zeer omvangrijke contróle en administratie. De verhooging van den broodprijs, die van de maatregelen het gevolg moet zijn, zal door een groot deel van ons volk als een ern stige last gevoeld worden. Adressant meent, dat de in nood verkee- rende takken van den landbouw op andere wijze geholpen moeten worden, waarbij dui delijk moet uitkomen hoe groot het bedrag Is. dat de gemeenschap voor dezen steun besteedt, dat de steun tijdelijk ls en na één of meer jaren vanzelf ophoudt: waarbij deze verder op zoo eenvoudig mogelijke wijze met zoo min mogelijk onkosten verleend moet worden en uitsluitend belanghebbenden ten goede moet komen. Direct uit de schat kist verleende steun kan het be5taan aan deze eischen te voldoen. Tevens dient daar bij het verband met het geheele bedrijfsleven in het oog te worden gehouden. Het wetsontwerp stelt daarentegen ren zeer omslachtig, kostbaar en oneconomisch middel voor en dreigt bovendien groott be langen van nijverheid en handel ernstig te schaden. Adressant verzoekt de Kamer ten slotte, het ontwerp te verwerpen. Protest van bakker». Ook het Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereenlging van Werkgevers in het Bakkers bedrijf heeft een adres aan de Tweede Ka mer gericlit, waarin het aanvoert, dat de kwaliteit van het brood zal verminderen, dat het den producenten niet mogelijk zal zijn het beste, dat op de wereldmarkt is, te koo- pen tegen den laagsten prijs, dat een maal- gebod niet doeltreffend is. omdat wanneer de prijzen stijgen het volstrekt onzeker ls, dat de landbouw en niet de handel daarvan zal profiteeren. Bovendien is inlandsche tarwe niet te onderscheiden van Belgische. Fran- sche, Poolsche enz., zoodat deze als inlandsch product aan dc markt zal blijven komen. Het Hoofdbestuur vraagt dus om den landbouw op andere wijze te steunen, bijvoorbeeld door een teeltpremic. Daarbij komt het bedrag van den steun rechtsreeks in handen van den landbouwer, bij maal- of menggebod niet. Ook het bestuur van de vereenlging van Banketbakkers heeft een adres gezonden, waarin waarborgen worden gevraagd, dat do belangen der banketbakkers niet worden ge schaad. PARTICULIERE CHAUFFEURS ONDER DE ARBEIDSWET? Het bestuur van den Nederlandschen Bond van Particuliere Chauffeurs heeft een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin het 't gewijzigde karakter van den werkkring van den particulieren chauffeur onder de aan dacht brengt en vraagt om den particulieren chauffeur op te nemen onder de Arbeidswet en hem dan onder te brengen bij de trans portarbeiders of arbeiders, werkzaam ln het verkeerswezen De chauffeur in particulieren dienst kan dan vallen onder het Rustdagen- besluit OPHEFFING VAN TOLLEN IN HET GOOI. B. en W. van Hilversum doen den Raad een voorstel om dc tollen op den Soestdijker- straatweg met l Januari af te schaffen. De commissie van administratie van dezen straat weg zal. volgens dc Tel.. na haar liquidatie de betrokken weggedeelten overdragen aan d< provincies Noord-Holland en Utrecht en aai de gemeenten Hilversum en 's Graveland. AMERIKAANSCHE FILMS VAN NEDERLAND Het vaderland meldt dat de Amerikaan André Roosevelt, telg van het beroemde ge slacht Roosevelt, naar Nederland ls gekomen en hier zijn Bnli-fflm zal vertoonen. Tevens zal hij voor Amerika films van Nederland maken, die hij geregeld zal opsturen Zij zullen van Nederland iets anders laten zien. dan Marken en Volendam. GEEN PT *N VOOR "TTBBER- RESTRICTIE. Het Handelsblad verneemt uit goede bron, dat het Reuter-herlcht over een Nederiandseh voorstal tot benerking van den rubberoogst met 25 pCt volkomen onjuist is. De restrictie- plannen zijn van de baan, alleen zijn er nog plannen voor controle op inlandsche rubber. GEEN MALAISE IN DE RADIO-INDUSTRIE. De Philipsfabrieken hebben aan de Tele graaf medegedeeld, dat zij op het. oogenblik meer radiotoestellen verkoopen dan ooit te yoreix

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13