Het Belangrijkste. Het woord is aan... Verzoek aan Adverteerders ELKE DAME HEEFT EEN VRIJER Relletjes op de Groote Markt en omgeving. Sic transit... De aardbeving in Japan H. FRANKEN Jr. 48e Jaargang No. 14550 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 27 November 1930 HAARLEM S DAGBLAD Iplretio F. W. PEEREBOOM UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER ROBERT PEEREBOOM. •n ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN per week 0.27*A, met Geïllustreerd Zondagsblad Z0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57J4. Franco per post door Nederland 3-87V*. Losse nummers f 0«06. GeïlL Zondagsblad per 3 maanden f 0-57V4. franco per post. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Doim f 250.-, Wijsvinger i 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f HXL- Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspa&rne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 1—^ regela 11.75, elke regel meer 035. Reclames f 0.60 per regel Reductie bij abonnement Vraag en Aanbod 1—4 regels f 0AQ, elke regel meer /0.15, buiten Arrond. dubbele prijs. Onxe Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. 7 0.25. elke regel meer /Q.10. nitsl. k contant. Ernstige relletjes te Haarlem. (Ie blad. Ie pag.) Provinciale Staten van Noord-Holland, De begrooting aangenomen. (2e blad, 2e pag.) IntimusStaten-Q ener aal. Vergadering van Eerste en Tweede Kamer. (4e blad, le pag.). Uit Haarlem's gemeenteraad. (4e blad 2e en 3e pagina). Gevaar te Lobith grootcndeels geweken. (le blad, 2e pag.) IJ muiden' s redders onderscheiden. (3e blad, 2e pag.) Russische romantiek. Het proces tegen de In- dustrieelen en de zonderlinge geruchten uit Milaan en Londen. (2e blad. le pag). De aardbeving in Japan. Omstreeks 300 doo* den geborgen. (le blad, le pag.). ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Uit den Raad. (le blad. le pag.) Langs de Straat: Bep Otten: Angstig oogenblik. (2e blad, le pag.) E. E. J.—P.: Speelgoed (Femina). Bep OttenGeheimen (Femina). (Laatste berichten 2e pagina le blad.) HAARLEM, 27 November. Uit den Raad. Werklooslicidsdebat. Alge* meene beschouwingen der be- gTooting begonnen. De eerste begrootlngsdag begon vols'.rekt niet met de begrooting, maar met een menig te werkloozen op de Groote Markt, een aantal anderen op de publieke tribune in de Raads zaal, veel politie in de omgeving en een lang debat overeen nieuw kerkhof-hek. Er waren verscheidene voorstellen over het geld dat daaraan besteed zou worden. Tenslotte won het goedkoopste het: dat van de meer derheid van B. en W.. met 19—17 stemmen. Wethouder mr. Siingenberg had het debat een oogenblik verlevendigd met een merkwaar dig historsch argument. Een zeer schoon Fransch hek, door zijn collega mr. Gerritsz geciteerd, was in opdracht van koning Sta nislaus Lesczinsky van Polen vervaardigd en het waren deze en dergelijke buitensporig heden der oude vorsten, zei somber de wet houder, die Stanislaus' kleindochter Marie Antoinette, koningin van Frankrijk, op het schavot gebracht hadden. Ik weet niet of mr. Gerritsz den valbijl reeds boven zich voelde zweven, maar betwijfel het. De historische rol van dat hek scheen eveneens nieuw; de wethouder moet uit bijzondere bronnen heb ben geput. Na het hek kwam aan de orde de Inter pellatie-Peper Inzake den steun aan de werkloozen. Dit onderwerp hield den Raad verder den heelen middag en een deel van den avond bezig. Pas om halftien 's avonds werd eindelijk een aanvang met de be grooting gemaakt. De beide communisten deden een voorstel om den vasten steun aan dc werkloozen, dien zij, in de woorden des heeren Peper, on voldoende achtten om ..het naakte leven" te verzekeren, aanmerkelijk verhoogd te krij gen. Dit voorstel vond geen steun bij de an dere leden en kwam dus niet ln behandeling. B. en W. hadden verklaard dat zij geen re den zagen om algemeene maatregelen van financieelen aard te nemen, maar wel bereid waren indivldueele gevallen te bekijken en soepelheid bij de steunregeling toe te passen. Namens B. en W. beantwoordden de wet houders mr. Heerkens Thijssen en mr. Ger ritsz de betoogen van dc communisten, na mens de S. D. A. P.-fractie voerde de heer Reinalda het woord. U vindt al die redevoe ringen in ons raadsverslag. alsmede de kor tere opmerkingen die in de avondzitting nog door andere leden werden gemaakt. De heer Peper critiseerde het opnemen van het punt onder de begrootlngsstukken, terwijl in de vorige zitting de verwachting was gewekt dat het vooraan op de agenda voor deze zitting zou komen. Hij haalde dit blad aan dat dezelfde meening te kennen had gegeven. Terecht. Het is ons niet dui delijk geweest waarom men het punt zoo vaag behandelde, en waarom de S. D. A. P. te hulp moest schieten om het aan punt 2 der agenda toegevoegd te krijgen. Overigens betwijfel ik wat de werkloozen voor indruk gekregen hebben van de helpen de hand, door de communisten ostentatief naar hen uitgestoken. De heer Peper maakte vooral en in de eerste plaats propaganda, en viel natuurlijk de S. D. A. P. aan. die het antwoord niet schuldig bleef en zich bij monde van haar leider beroep op de georga niseerde arbeiders, die zij alleen erkende. Langs organisatorLschen weg wenschi zij de toestanden te verbeteren. Het conflict tusschen de S. D. A. P, en de communisten, aanmerkelijk gedrenkt ln politiek, is evenwel niet de hoofdzaak. De hoofdzaak is het lot der werkloozen. Ieder zal sympathie voelen met het lot van een man die wil werken voor zijn gezin en er de ge schiktheid toe brrit. maar door de cmri digheóen buiten zijn macht tot werkloosheid gedoemd wordt. Ieder zal er mee instemmen dat zoo'n man met de zijnen van overheids wege voldoende gesteund wordt. Maar dit DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD La Rochefoucauld: Vele misdadigers zouden minder gevaarlijk zijn, als zij geen enkele deugd hadden. In verband met de Sint Nicolaasdrukte verzoeken wij adverteerders vriendelijk, hun advertentie-opdrachten en teksten zoo vroeg mogelijk in te zenden, bij voorkeur op den dag vóór verschijning van het nummer, waar in plaatsing gewenscht wordt. Zulke vroegtijdige inzending geeft ons de gelegenheid de grootste zorg aan de sa menstelling der annonces te besteden en is daarom tevens in het belang van de adver teerders zelf. Late inzending kan in deze dagen van bij zondere drukte voor onze technische afdee- ling leiden tot de noodzaak van uitstel der plaatsing tot het volgend nummer. DIRECTIE HAARLEDI's DAGBLAD. LISSE 3. M. D. GRAAF VAN LIJNDEN OVERLEDEN. Te Lisse ls, 64 jaren oud, overleden J. M. D. Graaf van Lynden, Kamerheer in Buitenge wonen Dienst van de Koningin en eigenaar van „De Keukenhof De teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdag a.s. op de Nieuwe Prot. Begraafplaats (Spekkelaan) te Lisse. Naar wij vernemen blijft „De Keukenhof", welk buitengoed een oppervlakte van 80 H.A. beslaat, eigendom der familie enin onge schonden staat. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN De politie gebruikt gummistok, sabel en politiehonden. Franco. Franco, de vermaardste vlieger Van heo Sinterklaasche land, Is nu niet bepaald een vogel Die gedwee eet uit de hand. Toen hij zich alleen bepaalde Tot de vliegsport in het groot, Was er geen figuur in Spanje, Die zco'n wereldroem genoot. Maar met al die roem en hulde Was vriend Franco niet voldaan. Toen hij al te hoog wou vliegen Is 't een beetje mis gegaan. Franco ging aan politiek doen, Steeds een hachelijk begin, Maar die vlieger wou niet opgaan, En hij vloog er leelijk in. Nu is hij juist dezer dagen, De gevangenis ontvlucht En weer is de naam van Franco In zijn land niet van de lucht. Maar. zoo iemand in de wereld, Dan is Franco wel de man, Die de vluchtigheid der glorie Nu naar waarde schatten kan. Vroeger dagen, na zijn vluchten Werd er geen als hij geëerd. Door zijn vorst en volk gehuldigd, Toegejuicht, gedecoreerd. Voor zijn laatste vlucht, die stellig U Zwaarst was en het meest gewaagd, Wordt hij thans door de politie Van het gansche land gejaagd.... En vriend Franco is waarschijnlijk Aan de Spaansche wijsheid toe Van: Wie zoet is. die krijgt lekkers Maar wie stout is krijgt de roe. P. GASUS. De baai bij het eiland Isu, dat door de Reeds 291 dooden geborgen. LONDEN, 26 Nov. (V. D.) Volgens de laat ste berichten bedraagt het aantal slachtoffers van de hevige aardbeving in Japan thans reeds 300 dooden en 116 gewonden. Er wor den 6 personen vermist, 655 huizen werden vernield en 4500 beschadigd. Op het schier eiland Ize werden tal van dorpen verwoest. Trams en spoorwegen zijn hier en daar vol- aardbeving zwaar getroffen werd. komen gestagneerd. Hakonemazji, dat in het jaar 1923 geheel verwoest werd, is ook thans weer zwaar geteisterd en er zijn slechts en kele huizen blijven staan. De badplaats Ito staat in vlammen. TOKIO. 26 Nov. (V. D.) Volgens officleele mededeelingen zijn in het aardbevingsgebied reeds 291 dooden geborgen. Er is door de aardbeving een kindertehuis verwoest, waar door 24 kinderen den aood vonden. Op het Zuidelijk gedeelte van het eiland Sachalin worden, naar gemeld wordt, nog hevige aard- i schokken waargenomen. het hoofd, zoodat hij bloedend gewond werd. Een rechercheur kreeg een langwerpig stuk ijzer tegen het scheenbeen, zoodat ook hij pijnlijk getroffen werd. Toen maakte de politie er een eind aan. Het bevel werd gegeven om de menschen van de Groote Markt te verwijderen. Wederom werd een charge met gummistok en sabel uitgevoerd en ook nu werd weer van de twee politiehonden gebruik gemaakt. De dieren werden aan lange lijnen vastgehouden: zij wierpen zich op de vluchtende menschen. waardoor weer velen gebeten werden. Ook de kleeding van sommige personen moest het ontgelden. Het werd nu uiterst gevaarlijk op de Groo te Markt. Van de zijde van het publiek werd met steenen, afkomstig van de opgebroken Damstraat naar de politie geworpen. Ver schillende agenten werden getroffen. De menschen, onder wie natuurlijk veel nieuwsgierigen waren vluchtten in alle rich tingen, naar de Riviervischmarkt, Jans straat, Smedestraat en Zijlstraat. Toch mocht het aan de politie gelukken, om drie personen, die niet aan het bevel van doorloopen wilden voldoen, naar het politie bureau te brengen. Hier werden zij gefouil leerd. Eén hunner bleek steenen in zijn be zit te hebben en de ander had een stuk ijzer bij zich van dezelfde constructie en afme ting als het voorwerp, waarmee naar den rechercheur geworpen was. Tegen dit drietal werd procesverbaal opge maakt. Ongeveer half elf keerde de rust op de Groote Markt terug en dat was gelukkig, want spoedig daarna was het concert in de Gemeentelijke Concertzaal afgeloopen. zoo dat er weer veel publiek op straat kwam. Als ook op dit oogenblik een charge uitgevoerd had moeten worden, zou dit wellicht nood lottige gevolgen gehad kunnen hebben. Behalve tijdens de charges is de Groote Markt niet voor het verkeer afgesloten ge weest. Zij. die rustig wilden passeeren. wer den daarin door de politie niet gehinderd. De Commissaris deelde ons nog mede, dat ditmaal voor het eerst in Haarlem bij charges van politiehonden gebruik ls ge maakt. In Amsterdam is dit reeds herhaalde lijk gebeurd. Het publiek heeft er bijzonder veel respect voor. De Commissaris ls er van overtuigd, dat het de bedoeling van de demonstranten is om relletjes te veroorzaken. Dit is hem duidelijk geworden uit een getypt blaadje van het W. A. C.. „Het Proveniershuis" genaamd en dat blijkbaar door communisten in Amster dam vervaardigd wordt. Hierin worden de werkloozen opgehitst zich tegen de politie te verzetten en zich niet te laten verwij deren. De Commissaris was Woensdagavond zelf tot half elf op de Groote Markt aanwezig om toezicht te houden. Ernstige waarschuwing aan het publiek. De Commlssearis verzoekt ons, aan de weldenkende menschen te verzoeken, vooral niet bij relletjes te komen omdat de politie bij het uitvoeren van charges geen onder scheid kan maken tusschen rustig passee- rende burgers en oproerkraaiers. Vooral aan de ouders wordt aangereden, hun kinderen te verbieden op deze gevaarlijke plaatsen te komen. Woensdagmiddag waren er eenlge kleine jongens op de Groote Markt en de politie heeft hen zooveel mogelijk ontzien, maar dit kan niet altijd gegarandeerd wor den. Tegen eventueele veroorzakers van relletjes zal met de meeste gestrengheid worden op getreden. Tot zoover de mededeelingen van de po litie. (Zie verder de 2e pagina.) De Poolvorscher Prof. Sverdrup, kapitein van de ,Jram" tijdens de expeditie in 1893—'96 van Nansen, is zooals wij gisteren reeds meldden op 75-jarigen leeftijd gestorven. Hij leidde in 1900 een Poolexpeditie en schreef een boek dat ook in andere talen werd over gebracht en Jlieuw Land" \xcctte. (De beroemde Spaansche vlieger Franco, die wegens een politiek vergrijp gevangen zat, is uit de gevangenis gevlucht). Vele personen gevoelige klappen en beten gekregen. Politieagenten getreiterd en gewond. Woensdagmiddag en -avond zijn de Groote Markt en omgeving het tooneel van ernstige relletjes geweest. Uit het politierapport, ontvingen we daar over de volgende mededeelingen: In verband met de gemeenteraadszitting, waarin het bekende voorstel van het raads lid Peper betreffende het verleenen van meer steun aan werkloozen behandeld werd, groepten op de Groote Markt een groot aan tal werkloozen en nieuwsgierigen samen. De politie nam voorloooig een afwachtende hou ding aan en benaalde zich tot het vrijhou den van den rijweg en de voetpaden. Zij liet toe, dat de demonstranten op den vlucht heuvel bleven staan. Te vijf uur kwam er echter plotseling be weging in de menisrte. De menschen bega ven zich gezamenlijk door de Groote F ut- straat en de Paarlaars*eeg naar het Prin senhof. waar ze schreeuwden, joelden en een dreigende houding aannamen. De politie achtte toen het oogenbTk gekomen om in te grijpen. Zij verzocht den demonstranten heen te gaan, waaraan echter geen gevolg werd gegeven. Integendeel, zij gingen in massa dicht opeen staan en bleven schreeuwen. Ook na een nadere sommatie wenschten zij zich niet te verwijderen. De politie voerde daaroo met den gummistok een charge uit. waarbij zij ook van twee politiehonden gebruik maak te. De demonstranten werden door de Jaco- bijnestraat in de richting van de Gedempte Oude Gracht gedreven, waarbij verschiPende personen gevoelige klappen en beten oplie pen. Een man kwam zich on het politiebureau over deze handelwijze beklagen. Toen het echter aan de politie bleek, dat hij noe een hechtenisstraf van dertig dagen te goed had, werd hij meteen opgeborgen. Een andere man, die óók aan den ingang van het politiebureau kwam, blijkbaar met het doel om dit voorbeeld te volgen, nam haastig de vlucht, toen hij zag. dat de eerste klager naar de achterzijde van het politie bureau gebracht werd. Die had vermoedelijk dus geen zuiver geweten. Hierna bleef het op de Groote Markt eenige uren rustig. Te tien uur 's avonds werd het daar echter weer rumoerig. Zoo mogelijk waren er nu nog meer menschen. dan 's middags. Ook nu keek eerst de politie toe of alles rustig bleef. Zij verdreef de menschen nog niet. De arrestatie van een dronken man was evenwel aanleiding tot ernstige botsingen. Op weg naar het bureau aan de Smedestraat drongen de oproerige elementen op en hin derden en treiterden de politie op alle moge lijke manieren. Een agent werd door een steenworp aan het gezicht gewond. Een an dere agent kreeg met een hard voorwerp, ver moedelijk een hamer, een hevigen slag op als het naar December gaat. En merkwaardig: 't is een vrijer die haar niets te wenschen laatl 't Is een smakelijke vryer; een van FRANKEN'S Speculaas, die zij kocht om weg te schenken met het feest van Sinterklaas. N.V. BROODFABRIEKEN HAARLEV, HEEMSTEDE, BLOEMENDAAL Kantoor: Lange Margarethastraat 15 Amsterd. Anthraciet Mij brandstoffen bestelle men a m aan een vertrouwd adres f\. f\, IVI. Groote Houtstraat 187 Tel. 12504 Ook te Amsterdam, Bussum, Hilversum, Lelden Woensdagmiddag werd te IJ muiden in hotel „No. Een", namens de Italiaansche regeering, door den consul generaal mr. Loeb van Zuylenburg de reddingsmedaille voor be wezen diensten uitgereikt aan de redders, die zich verdienstelijk hebben gemaakt bij de ramp van de „Salento", welk schip ongeveer twee jaar geleden bij Zandvoort verging. Mr. Loeb reikt aan de weduwe van Piet Visser die bij de reddingspogingen om het leven kwam, de medaille uit. 'Zie het verslag onder de rubriek „Omstreken").

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1