BUITENLAND Het kabinet Tardieu ten val gebracht. Ontvangen boeken. HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD VRIJDAG 5 DECEMBER 1930 Met 147 tegen 139 stemmen. Bij een radicale interpellatie in den senaat. tfet ontslag door den president der republiek aanvaard. De Fransch-Duitsche tegenstellingen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Fransche regeering is gesneuveld op een motie van orde, die een votum van wan trouwen inhield. Tardieu heeft het ontslag van het geheele kabinet ingediend, het' velk reeds is aanvaard. Eén en ander heeft rich onder bepaald zeer ongunstige omstan digheden afgespeeld. De radicale Héry viel de regeering aan op het teedere punt der nationale verdediging en zijn woor den waren even zoovele bewijzen voor de be wering dat het slot van het jaar 1930 zeer ongunstige inter-Europeesche politieke ver houdingen heeft gebaard. Héry's betoog was min of meer verwant aan het felle tegen Duitschland gerichte artikel van Poincaré, dat één dezer dagen in een Parijsch blad verscheen. Dat de regeering nu in den Senaat omvergegooid is wel merkwaardig maar niet een alleenstaand geval. Ook het minis terie Herriot is indertijd op dezelfde wijze aan het eind gekomen. Héry's critlek gold allereerst de politiek van de vrije gedachte en den invloed van de prefecten op de verkiezingen. Op dit en an dere punten zouden de republikelnsche be ginselen bedreigd worden. Doch hij bracht ook den bewapeningswed loop ter sprake „die ons dwingt ons af te vragen hoe het met Frankrijk's bewapening staat en of deze in zijn behoeften voorziet. De legercommissie zegt „neen" en beweert dat de Fransche vloot de noodige basis mist. Ook ten aanzien van het leger laat men zich gemakkelijk door den schijn misleiden. Het gerucht, doet de ronde, dat de eenjarige diensttijd niet voldoende is. Houdt men zich in Frankrijk wel voldoende bezig met de nieuwe methoden, welke in geval van oorlog toegepast zouden kunnen worden? Waarom bestudeert men niet, zooals het parlement reeds vijftig jaar lang verlangt, een methode om tot verbetering van de inlandsche troe pen te kunnen overgaan?" De beteekenis van deze woorden is van meer belang voor de gesteldheid der Fransch- Duitsche verhouding en de Fransch-Italiaan- sche tegenstellingen, dan voor het feit dat de Fransche minister-president moet aftre den. Tardieu toch is niet gevallen omdat hij een zooveel slechter regeerder zou zijn dan iemand anders doch omdat hij Tardieu was. Terecht schrijft de correspondent vin de N. R. C.t: ..Socialisten en radicalen probeerden al lang Briand en Tardieu van elkaar te schei den Hun oude liedle was. dat Tardieu zich inzake het buitenlandsch beleid de gezichts punten van links ten nutte heeft gemaakt. Na de vacantie waagden zij het niet om hem over ziin alvemeene richtsnoeren aan te val len. Daar zij het bij beslissende stemmingen aflegden, waren zij genoodzaakt hem op be paalde punten snel na elkaar te bestoken. Daardoor ontstond de paradoxale toestand. zij tegen Briand stemden, met wien zij bet eens ziin. De oppositie in de Kamer nam daarbij de houding aan, Briand tegen Tar dieu te beschermen. Den laatsten tijd werd dit guerilla ongewoon heftig De eene storm loop na-den anderen lien dood. Een regel rechte uit puttin esoortoe was in de Kamer aan den gang. De radicalen speelden daarbij hoog spel". Daar komt. nog bij dat. Tardieu's positie verzwakt was door de affaire Oustric. die hem een verlies van drie ministers opleverde. Ook in het antwoord van Tardieu. werd de verhouding met Duitschland ter sprake ge bracht. De nremier zride: ..Ik geloof niet dat een gedachtenwisseling van tribune tot tribune een goed middel is om de zaken der vo'keren te behartigen. Ik t^-'nner mil. dat B'smarck gezegd heeft: -.a's de min'sters soreken. slaan zij de ruiten in en de vo^en moeten de kosten betalen". D- Curt-ius heeft van den levenseisch van de volken gesnroken. Ieder volk kan zu'ke eischen stellen maar in het belang van den wereldvrede is het noodig, dat men wat meer on beloften en onderteekeningen let." Ten slotte herinnerde Trrdieu nog aan de woorden van Poincaré. dat herziening van verdragen het best is te verkrijgen wanneer volken in goede verstandhouding zien te ko men Hij vroeg tenslotte aan den Senaat zij a regeering volgens haar daden te beoordeelen en te bedenken, dat het ernstige tijden zijn Het kabinet-Tardieu werd echter ten val gebracht, met een geringe meerderheid der oppositie. Frankrijk. De Kabinetscrisis. PARIJS. 4 December (Het kabinet Tardieu is bij de interpellatie in den Senaat van Se nator Hery met 139147 stemmen in de minderheid gebleven. PARUS. 4 December (N.T.A.) Tardieu heeft in overleg met zijn collega's het ontslag van het kabinet bij den president der Repu bliek ingediend. PARIJS. 4 December (N.T.A.) De pre sident der Republiek heeft het ontslag van het kabinet aangenomen. In de wandelgangen van de Kamer heeft- Poincaré na het ontslag van het kabinet op dwe vraag of hij een uitnoodiging tot vor ming van het nieuwe kabinet zou aanvaar den, geantwoord, dat hij beslist zou weige ren. Indien dit juist zou blijken, rekent men op een langdurige kabinetscrisis. Rusland. Krylenko spreekt de aanklacht uit. KOWNO, 4 Dec. CV.D.) In de zitting van hedenavond werd op voorstel van den officier van Justitie besloten oa. de twee artikelen van het Russische emigrantenblad „Wosrosclidenje" van 12 en 15 Juni, waarin Deterding over de betrekkingen met de Wit- Russische emigratie schreef bij de acten te voegen. Hierna sprak Krylenko den aanklacht uit. Hij legde er den nadruk op, dat het proces tegen de Industroe Partij in de geheele we reld belangstelling gewekt had, vooral bij het wereldproletariaat dat begrepen had, dat het hier een groot opgezette strijd tegen de Sovjet-Unie betrof, dat het eenige land is, dat een dictatuur van het proletariaat bezit. Aan de Industrie Partij hebben lieden deel genomen die misbruik hebben gemaakt van het vertrouwen der Sovjetregeering en die de hooge posities, die zij bekleedden uitge buite hebben voor den strijd tegen de Sovjet, met behulp van een macht, die ge- ineresseerd is geweest bij de instorting van het Sovjetregiem. Krylenko zal Vrijdag zijn requisitoir voort zetten. Entjeland. Geen nationale mijnwerkers staking. LONDEN, 4 Dec. De conferentie van mijnwerkersgedelegeerden heeft het voor stel voor een nationale staking verworpen met 230.000 tegen 209.000 stemmen. (Reuter.) Geuève. De voorbereidende Ontwapeningsconferentie. GENèVE, 4 Dec. <VD.) De voorbereiden de Ontwapen in gs Commissie za 1 haar werk zaamheden waarschijnlijk Dinsdag a.s. be ëindigen. Het Rapport aan den Raad van den Volkenbond zal aanleiding geven tot princi- pieele verklaringen van verscheidene dele gaties. die nogmaals haar voorbehoud tegen over het standpunt van de meerderheid der Commissie tot uiting willen doen komen. Duitschland. De voortgezette debatten in den Rijksdag. In de voortgezette zitting opent de socialist Keil het debat over de begrooting en zegt dat zijn partij met groot verantwoordelijk heidsbesef de noodverordeningen heeft be keken en er geen oogenblik aan dacht ze tot voorwerp van politiek gesjacher te ma ken. Het Duitsche volk zou de gevolgen van den oorlog en de nederlaag nooit te boven gekomen zijn wanneer de partijen van ware republikeinen niet voor een grondwet had den gezorgd die de bestaansmogelijkheid en ontwikkeling van land en volk opnieuw ge waarborgd had. De geaondmakingsplannen van het kabinet - Brüning hebben in het algemeen niet onze instemming en bij de begrooting voor de rijksweer zullen bij b.v. op flinke bezuinigin gen aandringen zonder het effect van ons leger te benadeelen. Wij hebben ook andere opmerkingen maar de tijd dringt en al wat wij op het oogenblik kunnen doen ls de on gelijkheden in de noodverordeningen trach ten op te heffen. Wij zuilen voor de moties van wantrouwen stemmen. Geloei bij de commu nisten). De nationaal-socialist Feder zegt dat vol- gens de grondwet iedere regeering het ver trouwen yan Rijksdag moet bezitten. Wij LANGS DE STRAAT. Scherven. Vandaag, toen het donker begon te worden, en de electrische lampen felle lichtpunten waren tegen den donkerblauwen winter-chen avondhemel, kwam ik door een stille straat, waar in een portiekje twee Zwarte Pleten onder het uiten van een serie onvervalschte Hollandsche scheldwoorden lagen te vechten. Een klein meisje, met een gebreide wollen muts achterover op haar hoofd en pientere grijze oogen in een kleurloos gezichtje, stond er zwijgend naar te kijken, en plotseling zag ik iets uit haar zak vallen en op den grond in duizenden scherven uit elkaar spatten Het was haar geloof in Sinterklaas, een klein, kristalhelder stukje geloof, dat ze al dien tijd veilig ln haar zak bewaard had met haar handje erop, zoocat geen ongeloof of wan trouwen erbij konden komen. Ze wist zelf niet, dat ze het verloor, maar ze hoorde iets naast zioh op den grond val len. en toen ze naast zich keek, zag ze het daar opeens liggen in duizenden stukjes, en wist plotseling, dat het haar geloof in Sin terklaas was. Ze huilde niet. want ze was een kleine filosoof, maar de tranen sprongen haar in de oogen. toen ze ernaar staarde en besefte, dat ze alweer een stukje grooter was geworden. Ze verlangde er heelemaal niet naar om een groot mensch te worden. Ze hield niet van groote menschen. Toen zag ik opeens, dat er een andere ge dachte bij haar opkwam. Ze herinnerde zich haar vader en moeder. Ze wist eigenlijk niet precies of vader en moeder nog aan Sinter klaas geloofden, maar in allen gevalle wist ze wel zeker, dat ze het niet erg prettig zou den vinden als ze merkten, dat zij het kwijt was. En ze knielde neer op den grond, en be gon zorgvuldig en nauwkeurig alle scherven op te rapen, terwijl haar onderlip trilde en alles voor haar oogen danste, omdat ze vol met tranen stonden, die ze niet naar buiten wilde laten komen. Het handjevol scherven en splinters stak ze weer in haar zak. en ze stond op en ging weg. zonder nog een blik op de vechtende zwarte Pieten te slaan, die haar illusie hadden verstoord. Ze probeerde zelfs te neuriën, hoewel haar stem bibberde en oversloeg. Ze was een dapper klein meisje, en ze had al meer haar geloof in iets verloren en de scherven in haar zak gestoken, omdat ze niet wilde, dat iemand anders ze vinden zou. Maar toen ze weg was, de straat uit en den hoek om, en het bibberende geluid van haar hooge stemmetje door de stilte van de vol gende straat trilde, heb ik de twee zwarte Pieten elk bij hun roode fluweelen jaskragen gepakt en door elkaar geschud. Ik kon het hen heelemaal vergeven, hoewel het onrede lijk was en ze er heelmaal niets van begre pen. Er zijn oogenblikken. waarop je het men schen kwalijk neemt, dat ze zijn zooals ze zijn. W. T. zullen den Rijksdag dus de gelegenheid geven zich duidelijk te verklaren en daarom dienen wij een motie van vertrouwen in de rijks- regeering in waar alle leden voor kunnen stemmen die deze regeering op de handen dragen. Zelf hebben wij natuurlijk geen vertrouwen omdat dit kabinet tegen de eerste beginselen van het parlementaire stelsel regeering door de meerderheid zondigt en de twee grootste parlementaire groepen niet vertegen woordigd zijn. Wij zijn geen tegenstander der republiek hetgeen wij zullen bewijzen zoo dra onze Adolf'Hit-Ier aan haar spits zai staan, (gelach links). Lacht niet mijne heeren, dat zal zoolang niet meer duren. Onze beweging groeit reusachtig snel, en ln dezelfde mate groeit de angst der November- misdadigers voor de onafwendbare afrekening. Er zijn twee dingen die politieke partijen vast aaneengeklonken houden: idealisme het welk ons verleidt, en vrees voor de gemeen schappelijk beganen misdrijven waardoor de regeeringspartijen zich eensgezind voelen. Duitsche eer en Duitsch grondgebied zijn verloren omdat de leiders der November-be- weging niet wilden dat de overwinning zou behaald worden. Daarbij kemt de misdaad van de Inflatie. De vervuliingspolitiek heeft tot resultaat ge had, dat Duitschland met een schuld van 50 a 60 miljard belast is. De Duitsche han delspolitiek ruïneert den landbouw. Van de beloofde prijsdaling is alleen de vermindering der salarissen overgebleven. Wij daarentegen wenschen scherpe maatregelen tegen „Schieber", woekeraars en oorlogswinst makers. Wij eischen opzegging van de re geling van Young, waartegen wij gewaar schuwd hebben. Wij zijn niet uitsluitend af brekend, maar wenschen het Duitsche volk op te heffen en weigeren daarom aan de onbeschaamde eischen van Duitschland's vijanden langer te voldoen. Wij erkennen het beginsel van den par ticulier en eigendom en het erfrecht. Wij willen echter de Rijksbank niet aan Hilfer- ding uitleveren. Wij willen den soiieden par ticulieren bankier of koopman niet uitscha kelen. maar de mammoeth-trusts moeten ver dwijnen. (Als een communist een opmerking maakt, roept dr. Goebbels: houdt je mond, jij oude vaderlandsverrader!) Feder besluit: Duitschland zal nationaal - socialistisch óf communistisch geregeerd worden. Wat daarbuiten ligt, wordt fijn ge maald. Duitschland ontwaakt! (Stormachtige bijval bij de Nazi's). Minister Ditrich zegt dat hij het ln een opzicht met Feder eens is en wel dat het par ticuliere initiatief en kleinhandel be schermd moeten worden tegen de groote alles opslokkende lichamen. De verlaging van den rentevoet kan niet langs wettelijken weg af gedwongen worden. Dit hangt ervan ai of Duitschland politiek of oeconomlsch weer stabiel wordt. Het- eerste en beste middel hiertoe is de aanneming van de u voorgelegde zuinige begrooting. Juist door een gezondmaking van onze financiën willen wij het vertrouwen van het buitenland in Duitschland herstellen. Spr. verheugt zich, dat zelfs de nationaal-socla- listen erkennen dat alle nood zijn oorspreng vindt in den verloren oorlog. Er mogen fouten gemaakt, zijn maar spr. protesteert er tegen dat de regeering on- zuiveren beweegreden in de schoenen ge schoven wordt. Als Feder van 50 tot 60 mil jard schulden spreekt verwijs ik hem naar Engeland dat als overwinnaar evenveel schul den heeft. Stöcker zegt, zich tot de Nazi's wendend: U spreekt allerwegen tegen Joden en beurs- koningen maar in uw daden bestrijdt gij alleen den Duitschen arbeider van wien er door uw toedoen reeds eenige honderden ver moord zijn. (Vice-president Esser roept spr. to1, de orde), De communisten zijn de eenige eerlijke anti-kapl'.aiistische en anti-fascistische partij De sociaal-democraten staan reeds op het punt om te vallen en de dictatuurrcgecring yaa Brüning weer te redden. ALLERHANDEN. Het !s wel jammer, dat wij nog vóór den Sinterklaasavond niet alles, wat ln stapeltjes voor ons thans ligt,, bespreken kunnen. Vooral waar zich in die stapeltjes werken bevin den die een serieuse lezing, een serieus rap port, verdienen. Toch geef ik er de voor keur aan juist die werken even terzijde te houden om ze binnenkort het volle pond te geven en grijp voor vanavond maar lukraak naar een vijf-zes boeken die een kleinigheid gemeen hebben: dat ze voor een aan a' schrijvende vrouwen aandacht vragen wie: oeuvre nog niet tot het allerbelangrijkste be- hoort-. maar wcerln voor een deel interessante elementen zich doen kennen. Een schrijfster als Willy Corsarl hebber, wij in deze rubriek al meer ontmoet, en van ?en boek van haar ..Jij en ik" zelfs prettige herinnering bewaard. Nu grepen wij haar Chimaera, dat een herdruk zelfs reeds be leefde en een nieuw werk dat „Gezichten in een spiegel" tot titel draagt. Willy Corsarl wijdt geen bijzondere zorg aan haar taal. die volstrekt niet slecht is en evenmin non chalant behandeld wordt, maar ook weer niet zóó. dat ze door Iets bijzonders zich ken merkt. Daarentegen heeft ze er den slag van een vrij vervelend gegeven: het chasscz- croiser van twee edit par en zoo te bewerken dat het velen, die van al dat geslinger maai niet genoeg kunnen krijgen, een tijdlang boeiend bezig houdt en bovendien nog een airtje van diepzinnige zlele-ontleding be waart zonder dewelke het geval hopeloos zou zijn. Niet onhandig maakwerk derhalve. En wel amusant voor wie er van houdt, maar. als ik mij niet bedrieg zat er in „Jij en ik" iets beters. Anton Meyering, idealist met een hartkwaal, stichter van een tehuis voor kin deren. die hij in schoonheid wil opvoeden. Ls gehuwd met Martha, zijn kameraad in den arbeid. Anton gaat voor zijn gezondheid een beetje bij een academie-vriend. Stephan. in Arcachon logeeren. Stephan, een Lebemann. is gehuwd met Josée. die ons als mooi en zinnelijk beschreven wordt. Josée wordt ver liefd op Anton. Deze voelt zich zwak worden. denk aan zijn hartkwaal en laat zijn vrouw Martha overkomen. Geeft niets. En Martha en Stephan begrijpen beiden wat er aan de hand is. Op een mooien dag gaan Stephan en Anton met den auto uit. Auto rijdt in zee. Stephan haalt Anton uit het water maar deze ls dood: hartverlamming. Stephan interesseert zich voor Martha en de 'school, waar de kinderen in schoonheid opgevoed worden. Maar Martha leeft nog ln het verleden (d.i. Anton). Alles moet zijn tijd hebben, zei de boer. Ge voelt wel waar we heen gaan. Daar komt brand in de school der schoor.e opvoeding: Stephan redt Martha en eenige kinderen. Als hij nogmaals het brandend gebouw binnengegaan is om het reddingswerk voort te zetten. stort het huLs in. Dan vindt Martha gelegenheid te ont dekken dat Stephan. die wel wou dat liefde bestond, bewezen had diit ze bes'ond en dat ze niet louter begeeren, louter zelfzucht was. Josée ls tevoren naar haar eersten man en haar kind teruggegaan; nu gaat Martha naar haar vader en verzoent zich met dezen op zijn sterfbed. Stephan sterft een schooncn dood en die arme vent met zijn hartkwaal is er eigenlijk het miezerigst afgekomen. Er gebeurt inderdaad bovenmatig veel in dezen roman, dcch dat het veel leven om niets lijkt, zou te scherp geoordeeld zijn. Van meer belang is „Internaat" door Eva Raedt—De Canter. Het is het eerste werk dat wij van deze auteur mochten lezen en klaarblijkelijk een stuk autobiografie: het verhaal van een jeugd in een Roomsch pen- sionnaat beneden den Moerdijk. Eva is een moeilijk kind geweest met wat wij zeggen zou den, rare streken op haar kompas. Maar ze heeft een buitengewoon scherpe wijze van opmerken en verwerken van wat om haar heen gebeurde en steekt haar haat jegens menschen en toestanden uit die jeugdjaren niet onder stoelen of banken. Het is niet gebruikelijk den leeftijd eener dame in het debat te betrekken, doch. tenzij mevrouw Raedt's iniemaatsjaren in een eenigszins verwijderd verleden vallen, kan niet beweerd worden dat zij de aldaar beoefende^ paeda- gogie in een sympathiek licht stelt. Er zijn in dit boek hoofdstukken, die buitengewoon goed zijn en het is doorloopend interessant als waarneming-van-zich-zelf. gezien na zoovele jaren. Het blijft een zuivere visie die de schrijfster van het eigen jeugd- bestaan geeft en er komt nu en dan een vlaag van hartelijke sympathie door de ge waarwordingen van den lezer waaien, voor dit misschien moeilijk te leiden meisje. Haar hart voor zuster Alphonse, de wijze mensche- lijkheid van den Rector, de ange-gard!en Fenna met haar verholen genegenheid voor de lastige Eva, dat zijn allemaal fijne din gen ln mevrouw Raedt's boek. Men zal deze schrijfster ln het oog moeten houden; zij kon wel eens tot de besten gaan behooren. al is het volstrekt niet zeker dat zij dit Inter naat overtreffen zal wanneer zij andere stof dan het „selbst-erlebte" zou gaan behande len. Em. Querido gaf het uit in de serie Boeken van Vrouwen en men kan niet zeggen dat hij daarmee steeds zoo gelukkig is. Van een andere dame, Carla Simons, zond hij ons een roman ..Lea", een boek dat ik met stijgenden tegenzin las en ronduit een prul vind. Fn ik voel zelfs geen lust dat in een dagblad te motiveeren. Wij grijpen nog eens een boek op. waarin jongeren aan het woord zijn en pakken een bundel van 20 Noord- en Zuid-Nederlandsche Verhalen op (Bijleveld, Utrecht) door Con stant van Wessem. ingeleid met een ver handeling over het principieel verschil tus- schen een vertelling en een verhaal. En dan komen twintig jongeren met fragmenten en zelfstandige verhalen. Coolen, Marsman. Slauerhoff en ook hier gaat onze belang stelling over naar de vrouwen en we vinden er Jeanne Willing en Beb Vuyk. Op dezen bundel komen we nog wel eens terug, hij geeft in ieder ge%-al den belangstellende in litteratuur een zeer geschikt voorproefje van wat in dezen kring gepresteerd wordt. 3 December 1930. J. H. De BOIS. Weu noteer en voorloop! g nog zes oor spronkelijke werken: P. H. van Moerkerken. De historie en het Droomgezicht. Over den prins en den moordenaar. 152 pag. Amsterdam P. N. van Kampen. Jozef Cohen. Abélard en Heloise. Baarn, Hollandia Drukkerij 189 pag. P. J. d' Artillac BrPl. Een brokje Indo-leven. Dezelfde uitgevers. 155 pag. Frans llulieman. De lotgevallen van Franswatje Carelsen. Amsterdam, Muider ên Co, 201 pag. INGEZONDEN MEDEDEFLINGEN a 60 Cts. per regel. Slof zuigerhuis MAER I ENS BARTEL JORISSTRAAT 16 TELEFOON 10756 VAMPYR Stofzuigers f98.- L. S. Snoek, Wrakhout. Roman van een pension. Hollandia DrukkelJ Baarn. 190 pa?- Eugène van Herpen. Droomwereld. Amster dam Nederl. Keurboekerij. 296 pag. De Bs. TIJDSCHRIFTEN. ..Favoriet". Wij ontvingen de December-aflevering van het maandblad ..Favoriet", en zooals men be grijpen zal. vormt ditmaal het Kerstfeest de hoofdschotel. Daar is al'ereerst de koddig» vertelling .De Kerstgans" door Dufok! met twee teekenlr.gen van Joh. Wins, verder een beschrijving van het Kerstfeest, zooals het op Honolulu gevierd wordt, door Nina Arkina en „Kerstmis" door Annie Vleming, met tee- keningen door de schrijfster. Willy Schermclé schrijft in een door haar zelf geïllustreerd artikel over kerstcadeaux. Dan zijn er een aantal foto's die ons op de komst van het Kerstfeest voorbereiden. Van de overige bijdragen noemen we die van Adela St. Johns over de bekende Fox actrice Janet Gay nor, een verte-ling van M. C. Banning getiteld „Zonder genoegen aan genomen" en de tooneelrubrlek door Anna van Gogh-Kaulbach. „Nieuwe wegen !n Vrouwenhandwerk". Wij ont vingen no. 6 van dit blad. tevens de laatste aflevering van den eersten jaargang. In dit nummer wordt onze aandacht ge vraagd voor een rijk geïllustreerd artikel over de ..Weberei und künstleriscbe Frauen- arbeiten" van de ..Stadtische Handwerker und Kunst^ewerbeschule" te Stettin. In de volgende afleveringen zal nog meer over dit onderwern verteld worden Matty V. schrijft over het versieren van stoffen', terwijl E. M. R. een bespreking geeft over lamoelanpen van Annie Kieber. Dezelf de schrijfster wijdt ook eenige woorden aan de nieuwe kunst-nij verheidzaak van Pieter van Gelder .X* Muurbloem", die kort gele den in onze stad verrezen is en waarover ln ons blad reeds uitvoeriger ls medegedeeld. Tenslotte noemen we een bespreking over „Hollandsche kant" van L. de J. Zooals altijd, ziin de verschillende artike len ook nu weer toegelicht door vele fraaie foto's. De Grammonhoonrcvue. Wij ontvingen de laatste aflevering van het. maandb'ad .De Grammoohoonrevue". Het wordt geooend mot een praatje over Yehudi Menubtn. ..Amerlka's geniale won derkind", dat op 2 December in ons land een concert heeft gegeven. Een mooie afbeelding vindt de lezer van Tlno Pattiera. den emlnenten Italiaanschen tenor, die thans do hoofdrol speelt in de Ufa- fllm .Dra Diavolo". ..Heet van de naald" ls een nieuwe rubriek waarin de nieuwste en beste grammophoon- platen besDroken zullen worden. Voorts verdient vermelding het verslag over de ennuéte. die gehouden ls over de waarde en bekoring van grammoohoonmu- v.iek. alsmede het artikeltje over nieuwe Hol landsche p'aten. Aan het einde de maandelijksche lijst met de laatste snufjes. SCHEEPVAARTBERICHTEN Amsterdam 2 v Guayoqull naar Pimentel. AmstcLkerk 3 v. Takoradl naar Freetown. Algorab 3 te Santos, Buenos Ayres naar Rot terdam Blcmmersdljk p. 2 nam. Gibraltar, Java naar New York. Bhtar 3 v. Sabang. Batavia naar Rotterdam. Breedtjk 4 te Rotterdam, v. New Orle&ne. Drechterlar.d 4 te Antwerpen v. Amsterdam. Gaasterdyk 3 v.m. e Galveston v Rotterdam. Hoogkerk 4 v.m. te Hamburg v. Rotterdam. Haarlem 3 v- Hamburg naar Amsterdam. Kota Agoens 3 17 u. te Bciawan, Rotterdam n. Batavia. Marnix van St Aldegonde 4 v. Oolomtoo. Ba tavia naar Amsterdam. Nebraska 8 te Seattle, Pacificfcust naar Rot terdam. Nieuw Amsterdam 3 vm. v. Now Yoric naar Rotterdam. Nias p. 4 Oue&sant, Zuid.Afrika naar Duinker ken en Rotterdam. Nieuwkerk 3 v. Hamburg naar Amsterdam. Phrontis. 4 te Amsterdam v. Batavia Palembang, 3 20 u. v. Genua, Rotterdam naar Batavia. Radja p. 2 Per lm. Java naar New-York. Salabangka 4 te Marseille. Batavia naar Am sterdam. Tabinta 4 v. Padang. Batavia naar Amsterdam. Tiberus 2 v. Pto. Barries naar Amsterdam Waterland 3 17 u. te Bremen v. Amstertam. Westerdijk 3 12 u. 20 mtf! v. SclUy. Rotterdam naar New York. Alphaoca 4 v. Rotterdam naar Hamburg. Almelo 2 v. Tocopilla naar Antafagasta. Bandoeng 3 v. Port Natal n. East Ixmden. Bail 2 te Be'.awan Dell v. Calcutta Crijnsscn 3 te Curacao v. Amsterdam. Cammewjjne 3 v. Madeira, Paramaribo naar Amsterdam. Oranla 4 v. Femambuco. Amsterdam n. Buenos Ayres. Oldekerk 3 v. Genua. Rotterdam naar Japan. Pardo 2 te Portland (O Paciflckust naar Rot, terdam. RUnland 4 v. Amsterdam naar Hamburg. Rijperkerk 4 te Lorenco Marques, Be tra naar Rotterdam. Siaivtar 3 v. Ballk Papan naar San Francisco. Slamat 4, 13 u. tc Marseille, Rotterdam naar Batavia. Tjibodas 2 te Hongkong v. Samarang. ACENDA VRIJDAG 5 DECEMBER Palace: .Liefdeslied". Tooneel; Marijke en Janneke. 8.15 uur. Luxor Theater: „Mary Lou. het circusmeis je". Tooneel: Duo Popty Winter. 8.15 uur. Rembrandt Theater: Sint Nico'aa^mat'née 2.30 uur. ..De vrouw uit Moskou". Tooneel: Ba- ranoff Troupe. 7 en 9.15 uur. ZTERDAG 6 DECEMBER Stadsschouwburg: „De 4 dames Du vernis", 8 uur. Wagenweg 58: Haarlemsche Drukkers- en Uitgeversmij-; algemeene vergadering 12 uur voormiddag. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Rembrandt Theater: Sint Nicolaasmatlnee. 2-30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5