l&ifmcózb tfluyfoi 2peau£cuoi&,25 ct peh AoJttpcmd CACHET irFAIVRE STADSNIEUWS SIERADEN ANDRÉA ENM00SBÏ STRIJDENDE ZIELEN. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 5 DECEMBER 1930 EEN MERKWAARDIGE JURIDISCHE KWESTIE. Verkeerde toepassing der competentie? EEN ERNSTIGE AANRIJDING TE HEEMSKERK. Een merkwaardige juridische kant was er aan een aanrijdingszaak, die Donderdagmid dag voor de Haarlemsche Reohtbank behan deld werd. De kantonrechter te Haarlem heeft een Inwoner van Heemskerk in eerste instantie veroordeeld tot een geldboete van f 30 of een (heoMenisstraf van 30 dagen (terzake van overtreding van de Motor- en Rijwielwet. Hem was namelijk ten laste gelegd op den Rijksstraatweg te Heemskerk met zijn zes- wielig motorrijtuig op Q Augustus 1930 niet voldoende naar links te zijn -uitgeweken bij het inhalen van een rijwiel, waardoor een aanrijding met dat rijwiel is ontstaan. Verdachte was van dit vonnis in appèl ge komen. De officier van Justitie, mr. W. M. Paarde- kooper Overman vond het wenschelljk om als getuige den aangeredene zelf te hooren, doch het bleek, dat deze getuige zich als ge volg van de aanrijding nog steeds in het ziekenhuis bevindt. De officier concludeerde hieruit, dat er tengevolge van ae aanrijding zwaar lichame lijk letsel ls ontstaan en is hier dus niet sprake van overtreding der motor- en rij wielwet, doch van het wetboek van straf recht, m.a.w. de kantonrechter had van dezé zaak in eerste Instantie geen kennis mogen nemen en de Rechtbank ls niet bevoegd om er in tweede instantie over te oordeelen, aan gezien zij het in eersten aanleg had moeten doen. De Rechtbank begaf zich ln Raadkamer en daarna deelde de president mr. Sluis mede, dat van zwaar lichamelijk letsel ter zitting nog niets gebleken ls. zoodat eerst de getui gen gehoord moeten worden. De officier van Justitie en de verdediger, mr. dr. P. A. Roeper Bosch, vereenigden zich hiermede volkomen. De eerste getuige, de Rijksveldwachter J. Samplonlus uit Heemskerk, bevestigde nu, dat de aangeredene zwaar lichamelijk letsel heeft gekregen. Zijn linkerbeen is op ver schillende plaatsen gebroken, er zaten vleesch resten van het been aan het frame van de fiets, er lag een plas bloed op straat en de man vertoeft thans nog ln het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk, zoodat hij zijn bezigheden Als teekenaar al dien tijd niet heeft kunnen waarnemen. De geneesheer dr. Biiller heeft zelfs aanvankelijk verklaard er nog niet zeker van te zijn, of het been niet geamputeerd zou moeten worden en daar omtrent bestaat thans zelfs nog geen vol komen zekerheid. Wat, de aanrijding zelf betreft, het slacht offer, L, Kluft, reeds links van een ander op het fietspad, toen de auto van verdachte, waaraan een aanhangwagen gekoppeld was, hem achterop kwam. Drie getuigen, die naast en achter het slachtoffer gefietst hebben, verklaarden, dat de auto schuin jiaar rechts reed, op den heer Kluft in. Deze kwam met den zijkant van de vrachtauto in aanraking, viel en bleef met een gebroken linkerbeen liggen. Per auto is hij naar Beverwijk vervoerd. Sig nalen heeft geen der vier fietsers gehoord, bovendien hebben zij van de nadering van de vrachtauto niets gemerkt, voor het ongeluk gebeurde. Verdachte en een getuige, die naast hem gezeten heeft, gaven eveneens op van het ongeluk niets te hebben bemerkt, en to zijn doorgereden, doch dit, verklaarden zij uit ae omstandigheid, dat de zwaar geladen zes- wielige auto zoo'n lawaai maakte. Onverklaarbaar kwam het den president gezien beide verklaringen dan voor. dat de aangeredene en diens metgezellen het lawaai niet gehoord hebben. Hoe de eigenlijke aanrijding geschiedde heeft niemand gezien. Wel meende een der getuigen, dat hij de auto een zwenking naar rechts heeft zien maken. De getuige, die mede ln de auto had gezeten gaf op, dat verdachte twee signalen heeft gegeven, voor hij de fietsers naderde. Een getuige a décharge wist te vertellen, dat een der getuigen a charge die achter het slachtoffer heeft gereden na het ongeluk tegen verdachte heeft opgemerkt .De chauf feur kan er niets aan doen. Wij hadden achter elkaar kunnen gaan rijden". Deze getuige a cherge zeide echter zich hiervan niets te herinneren. Het Openbaar Ministerie herhaalde thans zijn vordering tot onbevoegd verklaring van de Rechtbank om in deze appélzaak vonnis te wijzen, daar gebleken is, dat de aange redene zwaar lichamelijk letsel bekwam. De verdediger slbot zich daarbij wederom aan, doch de president bood hem toch de gelegenheid om over de zaak zelf te plei ten. Mr. Roeper Bosch stelde de vraag: Is de wielrijder misschien zelf tegen de auto aan gereden in stede van de auto tegen hem? Hij meende deze vraag bevestigend te kun nen beantwoorden. Volgens een deskundige is het zeer moeilijk om met een zwaren wagen als die van verdachte een zwenking naar rechts te maken. Er is dus geen enkele aan leiding voor verdachte geweest, om dit te doen. De flets demonstreerende trachtte pleiter uit een beschadiging aan de linkerzijde van het stuur aan te toonen, dat de aangeredene naar links opgestuurd heeft. Aan die zijde toch is de fiets verder niet beschadigd, hetgeen volgens pl. wel het geval zou zijn geweest indien de fietser naar rechts, of rechtuit was gereden. Dat het been van Kluft wel geblesseerd werd vindt pl. in dezen gedachtengang ook zeer verklaarbaar, daar de man, opsturende naar links in de gemaakte bocht het been even zou hebben laten sleepen, zooals dat bij jongelui gebruikelijk ls. De aan verdachte ten laste gelegde aan rijding acht pL dus niet bewezen en hij ein digde met vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter en vrijspraak te vragen, voor het geval, dat de Rechtbank zich niet onbevoegd verklaart. De uitspraak werd bepaald op 18 Decem ber. TWEE JUBILEA BIJ DE FIRMA ENSCHEDé. Heden zijn de heeren H. A. Appelboom en L. J. M. van Velthuysen 25 jaar ter zetterij van de firma Joh. Enschedé en Zonen werk zaam. Een commissie, uit het personeel van de zetterij gevormd en bestaande uit de heeren H. Rijkens en J. V. van Acker, heeft beide jubilarissen dezen morgen per auto van hun woningen gehaald. Op de zetterij werd het woord gevoerd door den heer H. Rijkens, die den heer Van Velthuysen een zilveren hor loge mpt ketting en den heer Appelboom een staande schemerlamp met kap aanbood. Tenslotte werden zij ten kantore van den heer H. J. D, D. Enschedé ontvangen. Deze wensciite hun van harte geluk met hun Jubilea en overhandigde ieden, de gebruikelijke enve loppe met inhoud. IIERLJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. De wettelijk voorgeschreven herijk van maten en gewichten zal ln 1931 voor de vol gende plaatsen geschieden op de er achter genoemde data: Haarlem (behalve Spaarndam): eiken Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag van 12 Januari tot en met 6 Maart. Zandvoort: 9, 10 en 11 Maart. Heemstede: 12 en 13 Maart. Bennebroek (voor Vogelenzang en Ben- nebroek). onderscheidenlijk 16 en 17 Maart. Nleuw-Vennep: 18 en 19 Maart. Hoofddorp: 20, 23, 24, 25 en 26 Maart. Halfweg: 20 en 21 April. Spaarndam: 22 April. Ovérveen: 23 April. Bloemendaal: 27 April. Santpoort-: 28 en 29 April. IJmuiden: 1, 4, 5. 6, 7 en 8 Mei. LJmulden-Oost: 11, 12, en 13 Mei. Velsen-Noord: 18, 19 en 20 Mei. Wijk aan Duin: 21 Mei. Wijk aan Zee: 22 Mei. Beverwijk: 26, 27, 28 en 29 Mei. INGEZONDEN' MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Waarom tijden Een enkel VAN heeft een onmiddelijke pijnstillende uitwerking bij KOORTS HOOFDPIJN RHEUMATIEK ZENUWPIJNEN PIJNLIJKE MENSTRUATIE Onschadelijk voor het organisme ONS DUINWATER. B. EN W. ZIJN TEGEN HET SOC.-DEM. VOORSTEL TOT VERLAGING VAN DE TARIEVEN. Op 21 November 1929 hadden de soc.-dem. raadsleden J. Joosten. M. H. Groenendaal, H. de Vos'en W. G. v. Vliet, het volgende voor stel ingediend: De Raad der gemeente Haarlem, van oordeel, dat de prijs van het duinwater te hoog geacht kan worden om te bevorde ren, dat de bevolking, meer dan tot heden, ook op eigen lichaam de hoog geroemde Hol- landsche zindelijkheid toepast, noodigt Bur gemeester en Wethouders uit, de Commissie voor de Bedrijven een advies te vragen over een zoodanige wijziging van de tarieven, dat boven een gemiddeld verbruik voor andere huishoudelijke doeleinden een prijs wordt vastgesteld, die minder dan tot heden een beletsel zal zijn om water te gebruiken voor badgelegenheden in de woningen. Thans brengen B. en W. praeadvies uit. Zij merken allereerst op, dat zeer bijzondere omstandigheden er toe hebben geleid, dat hun Col'ege eerst thans in de gelegenheid is, na advies van de betreffende Commissie van bijstand, over deze aangelegenheid het ge vraagde prae-advies uit te brengen. Wat thans de zaak zelf betreft, verklaren B. en W. zich in het algemeen gaarne te ver eenigen met elk streven, dat er op gericht is INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. m ZILVER EN BRONS LANGE5 PELDEN brocne5,hangers«3;.3 GR.H0UT5TR. 163 TEL.12393 de bevolking te doordringen van de noodza kelijkheid de Hollandsche zindelijkheid ook zooveel mogelijk op het eigen lichaam te be trachten. Of de tekortkomingen, welke op dit punt soms nog kunnen worden gecon stateerd. moeten worden toegeschreven aan een te hoogen prijs van het water, zoodat ter bevordering dezer zaak in de eerste nlaats verlaging van den waterprijs noodig is. meent het College echter te moeten betwij felen. De prijs van het Haarlemsche duinwater mag het werd reeds herhaa'delijk bij vo- riee gelegenheden geconstateerd ln verge lijking met de prijzen in andere gr>me°nten. zeker niet hoog worden genoemd. Het tarief ls alleen zoo gesteld, dat de onkosten aan de waterwinning en -distributie verbonden, ln het aleemeen vo'doende worden gedekt. Al moge. in afwijking der beerootlneen, het waterleidingbedriif enke'e jaren een klei ne bate hebban oogeleverd, tengevolge van voor dit bedrijf zeer gunstige weersomstan digheden. aan het beginsel, dat geen winst wordt beoogd, deen d5e toevall'ze omstandig heden niets af. B. en W. wenschen zeer zeker dit beginsel ook in de toekomst te handha ven. De financieele uitkomsten over het jaar 1930, dat weinig zomersche dag°n bracht, zullen wat het waterleidingbedrijf betreft, "oo goed als zeker van dien aard zijn, dat geen noemenswaardige winst wordt behaald. Waar de watemrijs op deze wijze is vast gesteld, ls het duidelijk, dat prijsverlaging voor een deel van het geleverde water onver mijdelijk ten gevolge moet hebben, verhoo ging van den prijs van het overige deel, ten zij men de financieele basis der begrooting zou wihen aantasten. Daarbij komt, dat in afwijking ook weer van gas en electriciteit, goed water in deze streek niet in onbenerkte hoeveelheid voor radig en leverbaar is, zoodat er in het alge meen geen aanleiding bestaat een verbruik te bevorderen, uitgaande boven de werkelijke behoefte. Het Haarlemsche watertarief is niet alleen niet hoog. doch vertoont bovendien deze «igenaardigheid, dat het voor de kleine ver bruikers voordeeliger is dan voor de groote. Doordat nl. in den prijs van 36 ct. per M3. een zoodanig bedrag aan meterhuur is ver disconteerd, dat de gemiddelde verbruiker (24 M3. per jaar) tevens een normale huur voor ziin meter betaalt, is het- gevolg, dat de verbruiker van een betrekkelijk groot aantal éénheden tot een abnormaal hooge meter- huur komt. Waar het bestaande tarief overigens door zijn eenvoud en doeltreffendheid alle aan beveling verdient-, meet die or.ge'ljkheid. wel ke niettemin een zekere onbillijkheid is, ln dit geval worden aanvaard. In het bijzonder dus voor kleine verbrui kers. en dat zijn wel in de eerste plaats de genen op wie de voorstellers doelen, is het huidige tarief niet onvoordeelig. Met de gedachte nu verder, dat voorname lijk de prijs de menschen zou weerhouden van een ruimer gebruik van water, kunnen B. en W. niet medegaan, omdat de feiten zeer duidelijk in een andere richting wijzen. Bij onderzoek is nl. gebleken, dat van de ruim 29.000 waterverbruikers ongeveer 8000 niet komen ?an het minimum van 24 M3. per Jaar dat een ieder verdicht is ts komen aan het minimum van 24 M3. per jaar, dat een ieder verplicht is te betalen. Niettegenstaande deze personen dus zonder eenige meerder kosten hun waterverbruik zouden kunnen opvoeren t-ot gemiddeld 6 M3. per kwartaal, gaan zij daartoe niet over en blijkt in die gezinnen dus op dit oogenblik geen meerdere behoefte aan water te bestaan. Een en ander vindt zijn verklaring hierin, dat niet ln de eerste piaats de prijs van het water, doch andere factoren den omvang van het waterverbruik bepalen, b.v. de mogelijkheid om al dan niet een badinstallatie ln huls te hebben, hetzij om de afwezigheid van de daartoe noodige ruimte, hetzij wegens de gemakkelijk bereik bare gelegenheid om buitenshuis te baden in de verschillende douchebadhuizen en zwem- gelegenheden, welke hier reeds sedert jaren bestaan. De zaak, welke de voorstellers voorstaan, en welke ook het College van B. en W. in het algemeen steunt, wordt het beste gediend, door goede overheidszorg voor de volksbad huizen en zweminrichtingen, samengaande misschien met passende reclame voor de dou che -apparaten. welke het Gem. gasbedrijf en het- G EB. in huurkoop beschikbaar stelt. Verlaging van den duinwaterprijs, op zich zelf financieel onverantwoord, zou alleen voordeelig zijn voor een groep van gTOotere verbruikers, die zich hier echter niet over een te hoogen waterprijs heeft te beklagen. Daorcm stellen B. en W. voor om het voor stel Joosten e.a. niet aan te nemen. DE AANKOOP DER JANSKERK. HUISVESTING VAN HET GEM. ARCHIEF. Toen aan B. en W. bekend was gewoon, dat de Diaconie der Ned. Hervormde g*. meente te Haarlem van Kerkvoogden van die kerkelijkegemeente de Janskerk met bij be- hcorend gebouwen had aangekocht met d? bedoeling deze te doen sloo^n, om daarri op den vrij komenden grond te doen bouve- wonineen voor ouden var dagen, hebber, zij' getracht te voorkomen, dat aan deze plannen uitvoering zou worden gegeven. Immers eVa en an^er zou teneevolge hebben, dat een fc. langrijk bouwwerk, dateerend van het be?ïn van de 14e eeuw. uit één van de oudste ee- deelten onzer stad. waarmede het als hei ware is sameneegroeid. verdwijnt. Voorts zoj dan tevens verloren gaan de tegen de ke-'j aangebouwde kosterswoning, van welke de ren a tssance -arch it ec tuu r zich zoo goed aan sluit te«ren de kerk-architectuur. Het bleek B. en W., dat !n dit eeval aan koop van de gebouwen door de gemeente, de aangewezen weg was. Mede in verband met het feit. dat dezer zijds reeds eeruimen tijd werd uitgezien naar een geschikt in het centrum der gemeen- te gelegen gebouw, waarin het archief der gemeente zou kunnen worden ondergebracht hebben B. en W. met gemelde Diaconie over den aankooo van de Janskerk c.a. on derhandeld. Het resif taat van een en ander ls geweest, dat de Diaconie zich bereid heelt verklaard de Janskerk met bijbehoorende ge- bouwen, open grond en erf, aan de Jans. straat aan de gemeente in koop af te staan tegen een bedrag van f 35.000 Behoudens machtiging van andere Kerkelijke Colleges zal in dezen koop begrepen zijn: het eiken- houten portaal aan de oostzijde der kerk; het glas in lood-wapen der familie Braaken- burg van Backum aan de oostzijde der kerk; de zerken met familiewapens, gilde- en huls- merken: drie ijzeren kogels in den kerkmuur en één in den buitenmuur; het ijzeren beslag op de le deur (binnenzijde en op de 2e deur der Janskamer; het ijzeren beslag op de deur (buitenzijde) aan de westzijde der kerk; hei anker, voorstellende 1661 in den buitenge vel: de trotseerloodjes; het ijzeren kruis op het dak (koorzijde)de eikenhouten deur is de gang; alsmede het halfrond kastje in de Jans kamer. Uit het voor de raadsleden ter inzage ge legd plan hetwelk in overleg met den ar chivaris der gemeente is ontworpen blijkt, dat het archief in bovenbedoelde gebouwer. geschikt kan worden ondergebracht. De eigenlijke archiefruimte is geprojecteerd in het gedeelte van de kerk hetwelk grenst aan de Jansstraat. Aan het overblijvende gedeel te van de kerk behoeft voor zoover h« interieur betreft niets te worden veran derd. De aan de verbouwing verbonden kosten zijn geraamd op f 42.000. De restauratie-kos ten van kerk en kosterswoning zijn geraamd op f 11.000. In verband met het bovenomschrevens me enen B. en W. den raad te moeten voor stellen hen te machtigen om de Janskerk ca. voor de gemeente aan te koopen voor f 35.000 en tevens een crediet van f 53.000 te onzer beschikking te stellen voor de verbouwing en restauratie. B. en W. merken hierbij op, dat aan het Rijk en de Provincie is gevraagd om een bij drage in de kosten van aankoop en restaura tie van de Janskeirk c.a De Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft zich bereid verklaard te pevorderen, dat ten behoeve van den aankoop, een bijdrage wordt verleend uit 's Rijks kas Van f 5000. Op het verzoekschrift aan genoemden Mi nister om in de restauratiekosten een bij drage te mogen ontvangen van ten minste f 2500, mochten B. en W. nog geen beschik king ontvangen. Van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland ontvingen B. en W. bericht, dat de Provincie niet zal bijdragen in de kos ten van aankoop en restauratie. JUBILEUM A. STOFFER. Naar wij vernemen zal de heer A. Stoffer, klerk bij den Incassodienst, op 1 Januari a.s- 25 jaren in gemeentedienst zijn. De heer Stoffer was tot de annexatie in dienst der gemeente Schoten; eerst als agent van politie en later als metercontroleur- geldophaler bij het gasbedrijf, bij welken dienst de a.s. jubilaris ten slotte als klerk werkzaam werd gesteld. Na de annexatie werd de heer Stoffer te werk gesteld bij den Incassodienst als klerk. De heer Stoffer is een algemeen geacht en bij superieuren en collega's in hoog aanziet zijnd ambtenaar. Het zal hem op 1 Januari stellig niet aan belangstelling ontbreken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. FEUILLETON. ROMAN VAN HUGO BETTAUER. (Nadruk verboden). 2) De hoogste, ambtenaar van de Berlijnsche recherche keek den ma-geren, bijna geheel grijs schijnen den en geheel in hot grijs ge- kleeden man .geïnteresseerd aan. Je drukt Je zeer voorzichtig uit, Krause! Zoo op het oog zou het gaanWil Je dus het geval op je nemen? Wel zeker, het lijkt me ernstig genoeg, om me er voor te spannen. Dr. Clusius .lachte en knikte tevreden. Wat bon je nu het eerst van plan te gaan doen? Nogal duidelijk, dokter! Morgenochtend moeten hier in deze kamer de achtergelaten voorwerpen der verdwenen vrouwen en de vier hospita's, bij wie ze gewoond hebben, zoo mode de portier uit de Motzstrasse aanwezig zijn. Nou, voor het geklets van die vier dames kan ik nu al bang zijn! Maar daar moe en we doorheen zien te komen en dan ga ik er op losl Die woorden „dan ga ik er op los" bevielen den chef zóó buitengewoon, dat hij zich ver genoegd ln de handen wreef. .Ik ga er op ios" dat beteekende bij Krause. dat hij de apathische Nurks, zich tot. oen niet *.e temmen speurder ontpopte, die niet eerder zou rusten, alvorens het doel. dat hjj na streefde geheel te hebben bereikt. Joachim von Dengern, alias Krause. Terwijl dr. W. Clusius zich ln zijn geheele persoonlijkheid niet in bijzondere mate van andere politie-ambtenaren in groote steden onderscheidde, had Krause in geen enkel opzicht ook maar iets van dien beambte der geheime recherche, dien men detective pleegt te ncemen. En zijn carrière, zijn levensge schiedenis en zijn ontwikkeling, waren wel van een heel bijzondere soort. Maar, zelfs de enkele ingewijden wisten niet meer van hem. dan dat Krause heelemaal niet Krause heet te, doch dat dit slechts een door hem aan genomen naam. was, en dat hij aanvanke lijk allerminst scheen voorbeschikt om, niet van achter de groene tafel, maar in het volle leven, met inspanning van alle -krachten misdadigers te moeten achtervolgen. De eenige, die ln het roode gebouw aan de Alexanderpiatz nauwkeurig op de hoogte was, was dr. Clusius en aan dat dat feit moest het dan ook worden toegeschreven, dat hij den soms onuitstaanbaren Krause warme ge negenheid, ja zelfs sympathie en hoogach ting toedroeg. Krause was een ongelukkig mensch, wiens gezondheid dusdanig geknak: was, dat aan een volledig herstel niet meer kon worden ge dacht. Hij heette ln werkelijkheid Joachim von Dengern, was een spruit van een niet in bijzondere mate met aardsche goederen be deelde, maar des te voornamer familie, die haar telg een jaar bij de garde kurassiers had gezien, waarna hij reserve-luitenant was geworden, tot hij zijn Juridische studiën had beëindigd, waarna een uitstekende be trekking op het bureau van een bekend Ber- lijnsch advocaat, dr. Rodenbach, voor hem open stond. Krause was Jong. had ln Pom- meren een broer, die door een goed huwe lijk heel rijk was geworden; er werd dus een gokje gewaagd, men gaf voor zijn genoegens wat meer geld uit dan de middelen eigen-, lijk wel toelieten, van tijd tot tijd werd de tien jaar oudere broer eens over een leeninkje geïnterpelleerd, men kwam vaak min of meer onuitgeslapen en te laat op het bureau of op de rechtbank kortom, Krause leefde zoo en niet slechter dan honderden andere referendarissen, die van adel zijn, voor jolige geschikte jongelui door gaan en die zich tot taak hebben gesteld, van hun jonge leven eerst nog eens te genieten alvorens zich door het huwelijk aan banden te laten leggen. Tot er op zekeren dag geheel onver wacht iets vreeselijks gebeurde. Dr. Roden bach had in verband met een proces van een cliënt een depót van ettelijke millioenen mark in baar geld ontvangen. Dit bedrag deponeerde hij ln tegenwoordigheid van zijn jongen assistent, dr. Joachim von Dengern, in een ijzeren brandkast, bij welke gelegen heid hij opmerkte, dat het eigenlijk zeer on voorzichtig was dergelijke sommen ln huis te houden, temeer daar de brandkast verouderd was en een in het vak groot geworden in breker zeker maar weinig moeilijkheden in den weg zou leggen. Een opmerking waarmee Joachim von Dengern slechts plichtmatig kon instemmen, omdat het hem tegelijkertijd door het hoofd ging. dat hij de laatste dagen weer leelljk op zwart zaad zat en best een deel van dit kapitaaltje zou kunnen gebrui ken. Op dienzelfden dag was er veel te doen; tal van werkjes, die volgens den referendaris gerust eenige dagen hadden kunnen wach ten. maar naar hot oordeel van dr. Roden bach onmiddellijk moesten worden afgedaan Joachim von Dengern moest dus overwer ken en zoo kwam het. dat hij vlijtig in het bureau aan het werk was. toen zijn chef zich reeds lang een plaats in dc opera verzekerd had cn de andere, minder met werk over laden employés oveneens de bureaulokalen hadden verlaten. Dies nam hij, zooals steeds in dergelijke gevailen, den tweeden kan.oor- sleutel mee naar huLs, nadat hij alle deuren zorgvuldig had afgesloten terwijl de oude concierge, August, die reeds bij het krieken van den dag placht te komen, en dr. Ro denbach zeif de andere sleutels in hun bezit hadden. Den volgenden dag trof Joachim von Den gern. toen hij na een verboemelden naoht ietwat bleek en nerveus binnenkwam, het bureau in een chaotischcn toestand. Er was iels ontzettends gebeurd. De brandkast was met behulp van primitieve instrumenten opengebroken en de Inhoud verdwenen. Dr. Clusius, destijds nog gewoon inspecteur van de recherche, leidde het onderzoek en wLst binnen een uur hoe de vork in den steel zat. Slechts de referendaris Joachim von Dengern kon de dader zijn! Hij alleen was op de hoogte geweest van de aanwezigheid van mil lioenen in de brandkast, hij was alleen in het bureau achtergebleven en hij wist precies dat er in een van de vertrekken op een actenkast een stoffige kist met gereedschap stond, waarvan, zooals duidelijk kon worden nagegaan, bij den inbraak gebruik was ge maakt, von Dengern stak diep ln de schul den, had op 'n nieuw verzoek om hem wat gele te leenen van zijn broer een aan duidelijk heid niets te wenschen overlatend weigeren, antwoord ontvangen, hij leidde trouwens ove: het algemeen een duur leven kortom, zijr arrestatie was volkomen gerechtvaardigd. Hoezeer gerechtvaardigd bleek wel. toen mer. bij zijn fouilleering in den binnenzak van zijn overjas een stapeltje bankbiljetten vond en het kostte niet veel moeite om vast te stellen, dat deze biljetten deel hadden uitge maakt var. het bxlrag, dat dr. Rodenbach van zijn cliënt in depót had ontvangen. Tevergeefs zwoer Joachim von Den gern den rechter-commissaris en later ook de rechtbank, dat hij er geen idéé van had. hoe die banknoten in zijn zak waren gekomen; tevergeefs schreeuwde hij telkens weer op nieuw, dat hij onschuldig was. Het door dl Clusius verzamelde bewijsmateriaal was te bezwarend en von Dengern werd tot vier Jaar gevangenisstraf veroordeeld. Ietwat hard, maar toch zooals dat een oprecht man van karakter betaamde, was in zijn tijd de houdinj geweest van den ouderen broer van Joachini, die op een schriftelijke jammerklacht, waario de veroordeelde hem bij alles, wat hem heiiiT was, bezwoer, dat men hem onschuldig ha. veroordeeld, slechts in lapidalreh stijl had weten te antwoorden: „Doe me één genoe gen en val me niet meer lastig met epistel, welke ik slechts met afschuw ter hand kan nemen. Ik heb geen broeder meer! Mijn broer Is gestorven cp den dag, dat hij mijn naam door het slijk haalde!" In de drie lange jaren van zijn opslui ting één jaar werd hem wegens voor beeldig gedrag kwijtgescholden plakte Joachim von Dengern vlij tig suikerzakjes, boni hij bijbeltjes in en leerde hij vetergaatjes ls het bovenleer van schoenen maken. En on- dertusschen dacht hij na, overdag bij het werk en 's nachts, wanneer de gevangenis van de woeste droomen der van hun vrij heid beroofde menschen dreunde. Steeds weer dacht hij aan een en hetzelfde: H« zal ik mijn onschuld kunnen bewijzen, hoe cas ik feiten, vermoedens, nietige gebeu:te- nissen zoodanig ineen, da zij eens een be* 'angrljke getuigenis voor m(j kunnen af'eg- gen? In zijn hoofd papier werd hem voor dergelijke dwaze dingen niet verstrekt zette hij het stuk in elkaar, waarmee hij op nieuw rechtsingang ln zijn zaak zou verzoe ken en dit stuk werd steeds omvangrijker: het werden tenslotte honderd vellen machine schrift. welker inhoud hij elk oogenblik uil zijn hoofd kon opdreunen. (Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6