STATEN-GENERAAL. BUITENLAND De eischen in het proces te Moskou. APEX Klop-veeg-Stofzuigers f 175 HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 6 DECEMBER 1930 TWEEDE BLAD Krylenko vraagt ter dood veroordeeling. De mysterieuze achtergrond. De gang van zaken in Frankrijk Duitschland en Oostenrijk. het belangrijkste nieuws. KOWNO, 5 Dec. (V. D.) Naar uit Moskou gemeld wordt heeft de Procureur bij het Hooggerechtshof Krylenko in het proces te gen de z.g. industrieeie partij de doodstraf geëischt tegen Rams in en zeven andere be klaagden. Krylenko verklaarde dat er geen verzach tende omstandigheden in aanmerking geno men moeen worden, aangezien de beklaagden zich hebben laten kennen als de grootste vijanden van de Sovjet-Unie. die niet alleen de regeering ten val hebben willen brengen, doch tevens met buitenlandsche hulp ge tracht hebben een nieuwen wereldoorlog te ontketenen, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. Nadat Krylenko den eisch had uitgespro ken. bcon in den avond de -verdediger Ocep zijn pleidooi. Hij vroeg afstand te deen van den eisch tot doodstraf, aangezien de be- beklaacden uitgebreide bekentenissen had den afgelegd en hunne fouten hadden be kend. Vandaag zal de tweede verdediger aan het woord komen, pe verdediging is voornemens bij den voorzitter van de plenaire commissie van de Sovjet-Unie een verzoek om begena diging in te dienen. Wil plaatsen deze berichten onder elkan der: later zal blijken hoe de Sovjets in dezen zullen beslissen. Naar alle waarschijnlijkheid zul'en de beklaagden er het leven afbrengen en veroordeeld worden tot zware gevange nisstraffen. Wanneer het juist is. dat in Moskou een grand'ose comedie werd vertoond ten nadeele van Europa dan zullen de be klaagden moeilijk teT dood veroordeeld kun nen worden, of dan zal zeker op de terdood- veroordeeling gratie volgen. Zijn de zonderlinge bekentenissen van de beklaagden de afkoopsom voor den dood? Intusschen kan men slechts gissen. Zeker heid, omtrent dat. wat zich thans in Moskou afspeelt, heeft hier on het oogenblik nie mand. Zelfs wanneer de beklaagden ter dood gebracht worden kan men daaruit nog niet de conclusie trekken, dat hun bekentenissen niet van hoogerhand geïnspireerd waren. Heiligt het doel niet de middelen? Zullen Stalin c.s. niet elk middel geoorloofd vinden? Waarom zou men er eigenlijk tegen opzien de beklaagden ter dood te doen brengen, wanneer dit de beele affaire meer schijn van waarheid verleent? De andere kant van de zaak werd in de niet- Rnsrische pers bijkans nimmer besproken: wanneer de mededeelingen van Ramsin c.s. nu eens op waarheid berusten? Dit zou be ttekenen dat Frankrijk (Poincaré) Engeland (Deterding, Lawrence e.a.) en Polen bezig wa ren met de organisatie van een groótsch of fensief tegen Soviet Rusland en de sabotage der Russische industrie. Men heeft- een en ander ten steUigste ont kend. Men kan zelfs wel aannemen dat de bekentenissen te dien aanzien geheel fantas tisch zijn. hetgeen niet wegneemt, dat er een kern van waarheid kan zijn. Er is natuurlijk een anti-sovjet gezinde macht aan het werk. Verder kan men in veronderstellingen niet gaan, Dit proces heeft echter, ondanks alle geheimzinnigheid duidelijk aangetoond dat het internationale diplomatieke spel niet van onheilspellende romantiek ontbloot is. L. A. Duitschland. De voortgezette debatten over de begrooting. BERLIJN. 5 Dec. W. B.) BIJ de voortzet- ting van het debat over de begrooting en de noodverordening verklaarde de woordvoerder van de chr soc. partij Rippel. dat hoe men ook moge denken over de aanwending van art. 48. het een feit is. dat breede lagen van het volk het toejuichen, dat de rijkskanselier zich niet heeft begeven in onvruchtbare on derhandelingen. maar duidelijk en doelbe wust handelt. Betere voorstellen dan die van de regeering zijn niet te berde gebracht. Afg. Drewitz 'econ. partij) 'herinnerde aan den tijd van 1923. toen de financieele toe stand van het rijk dezelfde was als thans. Toen verklaarde de rijksminister van finan ciën Luther, dat op den duur niet de meer derheid van het volk op kosten van de min derheid kan leven. Met soc. proefnemingen heeft men t-oenmaals den toestand doen ont staan. dat het verarmde Duitschland ver bo ven zijn krachten leefde. De econ. partij, die toen niet tot de regee- rir.g behoorde, heeft toenmaals toch de sa- neeringspo'itiek van de regeering gesteund. Zij heeft zich er tegen verzet, dat door de opvolgers van Luther en Schlleben de verkre gen reserves werden opgeteerd. Wij zijn als reactionairen beschimpt, omdat wij teven de verkwisting hebben gestemd. Men heeft ech ter niet naar onze waarschuwingen geluisterd en nu ziet men de gevolgen. Wanneer men nu moet overgaan tot verlaging der salaris sen en loonen van de ambtenaren, dan is het zuiver huichelaiij, indien men de verant woordelijkheid daarvoor alleen aan de eco nomische partij wil geven. De regeeringspartijen moesten eerlijk ge noeg zijn haar verantwoordelijkheid daar- joor te erkennen. Wij moeten van de regee ring verlangen, dat zij zich krachtig keert tegen de ambtenaren-organisaties, die thans de economische partij met de verantwoorde lijkheid er voor willen opscheppen en aan sporen tot den boycot van zaken waarvan de eigenaars tot onze partij behooren. Wij hebben ons altijd bereid verklaard mede te werken aan de saneering van de rijksfinanciën. Wanneer de regeering elke wijziging van dé* noodverordening weigert, dan zal ons echter niets anders overblijven dan de geheele verordening af te wijzen. Op dit oogenblik greep de rijkskanselier dr. Brüning in. Voor het geheele Huis moet ik. aldus ver klaarde hy. cor.stateeren dat de rijksregee- ring niets heeft terug te nemen van haar mededeelingen aan de pers over het geval- Bredt. en dat deze inlichtingen volkomen juist zijn (hoort, hoort). Aan den afgevaardigde Ranch kan ik ant woorden, dat bij de leidende ambtenaren van de Reichsbahn dezelfde salariskorting van 20 pet. als bij de ministers wordt toegepast. Wij hebben de verschillende voornaamste orga nisaties van 't bedrijfsleven 't zelfde aanbevo len en met deze aanmaning is reeds in ver schillende gevallen rekening gehouden. (Na, na!!). Over het algemeen is in het land een heu gelijke bereidwilligheid gebleken om vrijwil lig mee te werken aan de plannen van de rijksregeering. Dat geldt ook voor de actie tot prijsdaling (levendig geroep bij de commu nisten). liet is echter noodig. dat de prijsda ling zoo spoedig mogelijk wordt doorgezet tot het punt. hetwelk de rijksregeering zich ten doel heeft gesteld (de verhooging der he la stingen). Mocht de actie nog verschillende weken vertraagd worden, dan zou het economische gevaar ontstaan, dat de koopers zich sterk terughouden. De regeering zal zelf openlijk verklaren, wanneer zij gelooft, haar doel bij de prijsdaling bereikt te hebben. Voor het oogenblik is dit tijdstip nóg niet aangebro ken. De textlelgrooyiandel kan een verdere prijsdaling niet doorvoeren (onrust bij de communisten) Verder zeide Brüning volgens het Hbld.: Zeer verwonderd heb ik mij over de rede van afgevaardigde Gereke. Het komt mij echter voor. dat de partijen slechts datgene in de noodverordening willen doen neerleg gen, wat in overeenstemming is met hun bij zondere belangen. Dat echter is even onmo gelijk, als het onmogelijk bleek, voor afkon diging van de noodverordening een parlemen taire meerderheid er voor te krijgen. Men moet ook bedenken, dat het belang van den landbouw niet alleen op hooge tarie ven is gericht. („Zeer juist", in het midden). In de verhooging der tarieven zijn we reeds zeer ver gegaan. Er zijn slechts weinig landen, die een der gelijke weinig succesvolle politiek voor den landbouw hebben gevoerd als wij. Op het oogenblik, dat wij de prijzen voor landbouw producten op een zekere hoogte willen stabi- liseeren. staan wij tegelijk voor een economi sche wereldcrisis, die maar niet dadelijk te overwinnen is. Aan het slot van zijn rede verklaarde de rijkskanselier het zijn plicht te achten, op dit ernstige tijdstip den rijksdag te verzoe ken, de noodverordening zoo. als zij is. aan te nemen, en niet op te heffen. (Onrust en geroep bij de communisten en nationaalsoc.) en de beslissing ten spoedigste te nemen. Weest u van uwe gToote verantwoordelijk heid bewust. (Geroep bij de communisten: weg met de hongerregeerlng). Schort uw critiek in dit werkelijk ernstige oogenblik op. Gij weet niet wat wanneer een maal de zaken mochten mislukken daarna kan gebeuren. (Geroep bij de communisten: De dictatuur!). Met stemverheffing zeide de rijkskanselier tenslotte: Gij draagt een geweldige verant woordelijkheid. Ik ben overtuigd dat het vol doende ls de partijen daaraan te hebben her innerd om u den moed te geven de maat regelen goed te keuren, die thans voor volk en vaderland noodzakelijk zijn. (Levendige bijval bij het midden). De Rijksdag zit ting verdaagd. BERLIJN, 5 December (VD.) Vrijdag avond laat, is de Rijksdag, na een zitting van bijna II uren verdaagd tot hedenmorgen 10 uur. In parlementaire kringen is men de mee ning toegedaan, dat de politieke debatten tot in de middaguren zullen voortduren, aangezien iedere fractie den ongewonen spreektijd van drie uren ls toegestaan. Om die reden konden de stemmingen eerst plaats hebben in den laten avond of zelfs pas Zondag. Aangezien men echter een Zon dagzitting wil vermijden, zullen de stemmin gen. naar het zich laat aanzien tot Dins dag worden uitgesteld. Een definitieve beslissing daaromtrent zal heden door de plenaire vergadering van het Seniorenconvent, worden genomen. De sociaal-democraten voor de regeering. BERLIJN, 5 December (VJ3.1 Heden- avond is de Sociaal-democratische Rijksdag- fractie opnieuw in vergadering bijeenge komen. De fractie heeft besloten te stemmen tegen de voorstellen tot opheffing der noodverorde ningen en tegen de motie van wantrouwen. Oostenrijk. De regeeringsverklaring in den Nationalen Raad. WEENEN. 5 Dec. (V.D.) In de heden gc- houden zitting van den Oostenrijkschen NatJonalen Raad heeft de Bondskanselier INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENb BARTEL JORIS STRAAT IB TEL. 10T68 dr. Ender de regeeringsverklaring voorgele zen. Dr Ender legde den nadruk op den eerbied dien de nieuwe regeering voor de grondwet koestert en sprak de %'erwachtlng uit, dat ook de niet in de regeering vertegenwoordig de partijen al hun krachten zouden aanwen den om het economische leven te steunen. Het bestuursapparaat moet vereenvoudigd en goedkooper worden. Het kiessysteem moet gewijzigd worden. Oostenrijk moet tegen het midden van het komende Jaar ten opzichte van de uit. een oogpunt van handelspolitiek belangrijke "sta ten zijn vrijheid op handelspolitiek-gebied herwinnen. De regeering zal met aandacht de pogingen der agrarische Oost-Europeesche staten volgen. De werkzaamheden der over heid zullen tot het minimum beperkt worden. Dr. Ender sprak vervolgens over het door Schober op de jongste Volkenbonds-Assem- blée, ontwikkelde program van de toenade ringsmogelijkheden der Europeesche staten, en verklaarde, dat de regeering haar best zal doen, de te Genève gedane voorstellen al lereerst door den regionalen opbouw van Europa door het vormen van economische banden met de staten die dezelfde belangen hebben, voor te bereiden. Genève. Poolsch voorstel inzake gasoorlog. Ter jongste zitting van de voorbereidende commissie deed de Poolsche delegatie, onder steund door België, Finland. Joegoslavië en Roemenië, een formeel voorstel om. wanneer de tijd daartoe rijp zal zijn. door den Volken bond een studie te doen maken van conven tie, waarbij de staten zich verplichten, aan een met chemische middelen aangevallen staat medische en wetenschappelijke hulp te verleenen. Dit denkbeeld, dat om. ge steund werd door Masslgli, zal naar alle waarschijnlijkheid door Zaleski in een der volgende zittingen van den Volkenbondsraad aanhangig worden gemaakt, meldt de Tel. Engeland. Het einde van de Schotsche mijnstaking. LONDEN. 5 Dec. (V. D.) De Schotsche mijn werkers hebben besloten het werk Maandag weer te hervatten. De leiders van de vakbonden, die heden te Glasgow geconfereerd hebben, zijn bereid tot een wapenstilstand van drie maanden. In dien tusschentijd zal over een permanente overeenkomst beraadslaagd worden. Frankrijk. Toch Poincaré? PARIJS, 5 December (VDDe president der Fransche republiek. de heer Gaston Doumergue heeft hedenmorgen de voor zitters van Kamer en Senaat ontvangen ter bespreking van de ontstane kabinetscrisis en van de vorming van een nieuw kabinet. Hedenmiddag zullen de verschillende fractie leiders en andere Kamerleden een bezoek bij den president brengen. De meening. da' de crisis langer zal duren dan de laatste jaren het geval is geweest en dat zij uiterst moeilijk zal zijn op te lossen, is in politieke kringen algemeen. Ondanks alle ontkennen de verklaringen van Poincaré doet te Parijs hardnekkig het gerucht de ronde, dat er een nieuw kabinet te wachten is met Poincaré aan het hofod, Tardieu als minister van Binnenlandsche Zaken en Herriot als mi nister van Buitenlandsche Zaken. Poincaré was ruim een uur bij den Presi dent. doch weigerde een verklaring af te leggen. Ook in de Kamer worden door de groepen onderling gedachtenwisseiingen en voerd. VIJF KOELIES WEGENS MOORD VEROORDEELD. Aneta seint uit Medan: De Landraad van Tobingtinggi vonniste 10 Cineesche koelies, dis in Augustus den hoofdtandil der onderneming Dolok Masi- hoel veimoordden. De hoofddader werd ver oordeeld tot 10 jaar, vier anderen «tot 8 jaar. De rest werd vrijgesproken. Het vonnis overwoog o.m. dat de vermoorde hoofdtandil door zijn inhaligheid tot verzet uitlokte, ter wijl hem van de zijde der onderneming te veel de vrije hand werd gelaten. AANRANDER STRENG GESTRAFT. De rechtbank te Assen veroordeelde B. J. te Erica wegens aanranding van mej. H. aldaar tot vijf jaar gevangenistraf. BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK. Ondertrouwd; R. Kloosterhuls en A. P. Schaafsma. Bevallen:H. A. Tromp—Valk, zC. J. Hoek- derikhoffVan der Haak, z C. J. Hoek Schoenmaker, z.; M. Hoogewerf—Slobbe, z. Overleden: G. Keijzer, 82 j.; J. Dik, 73 jr. HAARLEMMERMEER Bevallen: C. Schoenmakersde Rooij d., "P. E. ClementBax z., E. van ZundertJonge- ne.len z.t H. LiefhebberAffourtit d., N. M. A. J. Losvan Dam d.. L. Kaslander—v. d. Groef z., A. Jonker—Touw d., W. Enzler Meijer d., A. C. H. de Koning—van Schle d., C. W. de RooijMommers d. Ondertrouwd: A. A. Markus en T. Rietveld. A. de Vormer en J. Cardol, F. J. Grootenhuis en C. M. van Andel. Gehuwd: N. J. Dol en T. van Braak J. de Ron en G. Knol. H. de Boer en A. dc Haan, H. Bakker en L. J. Hoekman, H. Zantman en M. A. M. de Jong, P. Felix en G. Bezcmer. Overleden: Dingena Broekhuizen 51 j. geh. met N. Haspels, Lambertus 3 maanden, zoon van J. Staring en P. de Jong, Jan Leendert Moenderinck; 48 geh. met M. de We^rd. TWEEDE KAMER 5e December. Verworpen moties. Een aan genomen motie-Oud. Minister Ruys de Beercnbrouck komt met verrassingen. De regeering en de Landbouw. ,.ts een van de vijf. gisteravond inge diende moties 'bij de begrooting var. Finan ciën. die volledig nog kon worden afgedaan* heeft de eindstreep kunren halen. Dat was de motie-Oud. tot afschaffing van de Ice- ningsopcenten op de grondbelasting. Zil werd aangenomen met 4837 stemmen. Minister de Geer had vannacht gezegd, dat hij aan dien wensch zou gevolg geven, wanneer de middelen toereikend zullen zijn. De motle-Ebels (afschaffing van den ac cijns on het geslacht) viel met 43—39 stem men. De motie-Ketelaar (tot wijziging der pensioenwet voor de oud-gepensionneerden) viel met 5132 stemmen. De motie-ter laan 'die alle beoerkincen aan het Kon. Besluit, hetwelk de uitkeeringen aan oud-gepension neerden regelt, wil wegnemen) werd ver worpen met, 5231 stemmen. De mot ie-de Visser (welke het banderolle-stelsel bij de tabaksbelasting wenscht af te schaffen) viel met 5232 stemmen. Aan het een-en-twlntlgtal lar.dbouwsora- kers. dat. wil al hoorden, heeft zich vandaag nog een drietal toegevoegd nl. de heoren Kersten. Wijnkoon en Van Voorst tot Voorst. De heer Kersten klaagde uiteraard over den druk der verzekeringswetten, de heer Wijn- koon over het kanitallsme en de heer van Voorst tot Voorst recapituleerde de wensehen die de Kamer den verlgen dag met zooveel verve, maar ook met zooveel herhalingen had opgesomd. Heel veel aandacht hadden de heeren niet men was immers belangstellend naar de rede van den rrdnlster-president, be'angstel- lend naar moedgevende mededeelingen. En inderdaad, de minister heeft het een en ander gezegd, dat die belangstelling waard was. Nog eens beloofde de minister hU had 't al bij de algemeene beschouwingen ge daan een onderzoek te zullen instellen naar de oorzaken van het merkwaardige verschijnsel, dat de daling ln de en-gros- prijzen niet gevolgd wordt door daling ln de kleinhandelsprijzen. De minister zal zeer ernstig overwegen een wensch van den heer J. Vos te vervullen, die de poot aard appel en wil brengen onder de wet. betreffende den uitvoer van landbouw producten. waarvan de bedoeling Lmmers i* den goeden naam der Nederlandsche pro ducten in het buitenland hoog te houden. Ook heeft "s ministers aandacht reeds, wat de heer Weltkamp den bewindsman voorge legd heeft: de ongemoeide Invoer van paar den, terwijl de binnenlandsche fokkerij ls ..au bout de son latin". Nog bevredigender klonken des premier's mededeelingen over een .spoedig nemen van doeltreffende maat regelen ter bescherming van de zangvogels in ons land er kwam een beetje zon en blijheid in de sombere Kameratmosfeer ter bescherming van ..de gevederde zangers van bosch en wel", zooals de heer Ruys het zei. Den heer Lov!nk beloofde de minister, wanneer 't mogelijk is nog door middel van een suppletoire begrooting, maar anders op de volgende begrooting, het 7djne te doen om de stichting van een wetenschappelijk proef station in Aalsmeer mogelijk te maken. En de heeren v. Voorst tot Voorst en Tila- ntis smaak" en de vol doen'r.g. dat de premier hun wenschen en hun cijfers, die bedoelden te komen tot een gelijkstelling van hot eerste land- of tuinbouwschool) aar met het laatste leerplichtjaar. aan een grondig on derzoek zal onderwerpen. En toen kwam de bewindsman tot de eigenlijke landbouwcrisis. De minister heeft doen gevoelen hoe zwaar haar taak ls. tegenover sommige afgevaar digden, die meenden, dat de regeering ge rijpte vruchten slechts voor het plukken heeft. Hij heeft doen gevoelen, hoe noodig 't is. dat de werking van e.v. hulp- en steun maatregelen naar alle kanten moet onder zocht worden, omdat er geen hulp mag ge boden worden, die naar een zijde goed doet, maar naar een andere zijde schade zou bren gen. En hij heeft sommige afgevaardigden, die eenzijdig hebben gekeken naar den landbouw er op gewezen, dat de druk van den nood der tilden ook elders Invloed oefent, ook op de industrie. En evenzeer heeft de minister op den voorgrond gesteld, dat redding niet komen kan langs den weg van groote leuzen: Elk middel dat zich aan de hanc! doet. moet nuchter en nauwkeurig worden onderzocht. De minister heeft natuurlijk niet ontkend, dat er een landbouwcrisis is en dat deze hevig werkt. Dat dc crisis ernstig is zag de pre mier wel bewezen uit -de herinnering van den heer Loerakker aan het samenenan van de werkgevers- en werknemersorganisaties. Dat er iets, dat er veel moet gedaan wor den. ontkende de bewindsman natuurlijk niet. Toen hij uiteenzette, hoe nauwlettend de voorstellen der commissie Lovink worden onder zocht, hoe deze aanleiding waren tot het ont werpen van wetten, klaaede de minister, dat hij van zijn departement deed uitgaan, zoo lang wera opgehouden tusschen hem en de Kamer. Dit is een klacht, die de Raad van State zich heeft aan te trekken. De commissie-Lovink en hare rapporten hebben tot maatregelen het materiaal reeds geboden. Er werd vanuit de Kamer aange drongen op publicatie van het rapport of van de rapporten dier commissie. Tegen publica tie heeft de regeering geen bezwaar, maar niet thans, nu er voortdurend nog 't een en ander aan adviezen kan inkomen. En boven dien: zou de regeering tot publicatie over gaan. dan zou de noodige rust haar gaan ontbreken voor studie. De minister deed er op letten, dat het Suikerwetje vrucht was van de commissie- Lovink, dat ook het maal- en menggebod aan haar werkzaamheden ontsproten was. Nog meer voorstellen deed zij. waarvan de Kamer spoedig merken zal. Had de minister moeten wachten, tot er een complex van maat regelen kon aangeboden worden, zooals de heer Van Rappard had gewild? Neen. ant woordde hij. Wie spoedig helpt, helpt dubbel. Zij t met partieele middelen. Spoedige hulp zal de minister bieden aan de veenkoloniale aardappelen een wets ontwerp ls op weg naar de Kamer: as. week zal het daar zijn. Bovendien ls de regeering bereid, n.a.v. een tweede rapport-Lovlnk ten bate van de suikerteelt met wettelijke maatregelen te komen. Voor Kerstmis nog of anders in Januari, De vragers naar verlaagde spoorwegtarie ven verwees de minister-president naar zija ambtgenoot van Waterstaat. Nu, de begroo ting van dezen bewindsman komt nog aan de orde; hij mag dan wel met een wapenrusting in het Parlement verschijnen; heel wat pü- len zullen op hem worden afgeschoten. Van vermindering van sociale lasten wil de regeering niet weten: met den heer Loerak ker stemt zij in, dat deze samen een deel vor men van het loon. De minister heelt onomwonden gezegd, dat hij niet zal overgaan tot de benoeming van een directeur-generaal van den Landbouw. Zou de motie-v. d. Sluis worden aangeno men, dan zal hij deze eenvoudig naast zich neerleggen. Wel zal de minister overgaan tot de benoe ming van een landbouwconsulent in algemee- nen dienst, die. geheel vrij van eiken admi nistratieven rompslomp, tot taak zal heb ben zich voortdurend op de hoogte te hou den van de practljk en de behoeften der practijk en daarnaast den minister en het departement van adviezen, economische en technische, heeft te dienen. De minister eindigde zijn rede mert den landbouwers voor te houden, dat de meeste vrucht nog zal worden verkregen van zelf werkzaamheid. INTIMUS. ST. ELISABETH'S GASTHUIS. DE TARIEVEN. Het is wenschelljk gebleken, de tarieven welke tot nu toe in het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis worden berekend voor diathermic, hoogtezon. zanderen en mas sage, te wijzigen, zulks mede in verband met de tarieven, welke voor deae behande lingen in andere ziekenlnrlchtlngen gelden. Met het door Regenten van het Gasthuis daaromtrent gedaan voorstel kunnen B. en W. zich vereenigen. De tarieven zullen dan zijn: Voor zanderen, heilgymnastiek en hootrte- zon wordt in den regel berekend: voor de le klasse f 2.50 per keer voor de 2e klasse f 1.50 per keer voor de 3e klasse f 0.75 per keer Voor massage en dlathermie word ln den regel berekend: voor de le klasse f 3 tot f 5 pee keer voor de 2e klasse f 2 per keer voor de 3e klasse f 1 per keer. Personen met een Inkomen van f 10.000 en hooger worden voor de berekening van deze tarieven gerekend te behooren tot de le klasse, die met een Inkomen van f 5.000 tot f 10.000 tot de 2e klasse en die met een Inkomen van f 3000 tot f 5000 tot de 3de klasse. Voor de leden van ziekenfondsen en daar mede gelijk te stellen personen wordt f 5 berekend voor een knipkaart voor 12 behan delingen. GEEN AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDS ONDERWIJS. B. en W. stellen voor voor den cursus 1930—1931 den heer J. P. Stijbos opnieuw te benoemen tot tijdelijk leeraar aan de ge meentelijke avondschool voor Nijverheids onderwijs. COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET M.O. Ingevolge den rooster van aftreding zul len op 31 December as. ln de Plaatselijke Commissie van toe zacht op de scholen voor Middelbaar Onderwijs alhier de plaatsen open vallen, vervuld door de heeren J. A. SchóU en G. D. Breukelaar Volgens de verorden^ zijn beiden niet dadelijk herbenoembaar. Er is bovendien een vacature ln dc Com missie ontstaan wegens het ontslag nemen van den heer Ir. P. J. van Voorst Vader Jr. In verband met zijn vertrek naar elders. De Commissie heeft voor deze vacature de volgende aanbevelingen aan ons ingezon den: a. (Vacature J. A. Scholl): 1. de heer J. Joosten 2. de heer A. W. Michels. b. (Vacature G. D. Breukelaar): 1. de heer Ds. A. M. Boeijenga, 2. de heer Prof. Dr. A. A. van Schelven. c. (Vacature Ir. P. J. v. Voorst Vader Jr.)i 1. de heer Ir. B. F. van Nievelt. 2. de heer Ir. P. F. de Bordes Jr INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a GO Cts. per regel. l/dii'ier'8 electrolasch AGENDA Heden; ZATERDAG 6 DECEAfBER Stadsschouwburg: „De 4 dames Duvernis", 8 uur. Palace: „Liefdesleed". Tooneel: Marijke en Janneke. 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: ..Mary Lou. het circusmeis je". Tooneel: Duo Popty Winter. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: ,De vrouw uit Moskou" Tooneel: Baranoff Troupe, gladiatoren. 2.30 7 en 9.15 uur. ZONDAG 7 DECEMBER Stadsschouwburg: ,De baas in huis". 8 uur. Schouwburg Jansweg: „Laat Patsy maar loopen!" 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 8 DECEMBER Stadsschouwburg: Abonnementsvoorstelling Het Amsterdamsch Tooneel. 8 uur. Ijsbond Holland's Noorderkwartier. Leden vergadering, Hotel de Leeuwerik 8.30 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrU,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5