DE WERKLOOSHEID. A™'AMijsiroop STADSNIEUWS Wat er tegen gedaan wordt. STRIJDENDE ZIELEN. Een hocstcr heeft Abdijsiroop noodig! HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 6 DECEMBER 1930 De groote waarde van organisatie. Tn verband met den grootcn omvang der werkloosheid, hadden wij een onderhoud met den heer A. Mars, voorzitter van den Haarlemschen Bestuurdersbond. Ziehier wat de heer Mars ons zeide: De omvang der heerschende werkloosheid ls nog steeds buitengewoon groot, en hoewel Haarlem en naaste omgeving eenigszins gunstig afsteken bij verschillende andere plaatsen in ons land, kan toch niet ontkend worden, dat thans ook hier ter stede het aantal van hen die geen werk kunnen krij gen zeer is toegenomen. De omvang van de werkloosheid zou hier ter stede evenwel veel ernstiger zijn indien door het gemeente bestuur, niet alle mogelijke aandacht tijdig aan dit vraagstuk werd besteed, zoodat door werkverruiming een aantal werklooze ar beiders voor den tijd van zes weken te werk worden gesteld. Bovendien wordt bij verschil lende gemeentelijke instellingen het aantal losse arbeiders vergroot, waardoor opnieuw velen, ook hier voor 0 weken arbeid vinden. Mede door dezen maatregel is het aantal werkloozen hier kleiner dan in andere plaatsen. Maar als, ondanks do maatregelen van B. en W., er toch nog velen werkloos zijn, rijst de vraag: „Is daar nu niets aan te doen?" Of: „Waarom worden daar nu geen maatregelen tegen getroffen?" Deze vragen zijn spoedig gesteld, maar niet zoo spoedig beantwoord. Immers het werk loosheidsvraagstuk is een internationaal verschijnsel. De oorzaak ligt op nationaal terrein. De maatschappij vorm en alles wat daarmede verband houdt, ddarin ligt het kwaad naar m'jn .mening. Hoe men hier oc& over denkt, men 2ai moeten toegeven dat de werklooshe'd een Internationaal verschijnsel is, dat nationaal moeilijk, ja, onmogelijk is op te lossen. En op de vraag, of er maatregelen tegen te treffen zijn, kan geantwoord worden, dat dit veel meer geschiedt, dan menig lezer kan ver moeden. Wie schenkt er aandacht aan het werk der Rijkscommissie voor werkverrui ming. die groote werken in ons land doet uitvoeren welke, zonder het optreden van deze commissie, naar het buitenland zouden zijn gegaan, aan de wegenverbetering die thans op groote schaal in ons land wordt ter hand genomen, enz. enz. Alle werkzaam heden, waarin onze stadgenoot, Mr. J. Ger- rltsz, een buitengewoon belangrijk aandeel heeft. Op dit terrein is daarenboven het bestuur van het N.V.V. krachtig aan het werk, om overal den nood der werkloozen zooveel mo gelijk te lenigen, door niet alleen aan te dringen op verschillende verbeteringen, doch hierbij tevens de wegen aan te wijzen waar langs de verbeteringen tot stand kunnen worden gebracht. Plaatselijk stellen de vak verenigingen pogingen in het werk, om het gruwelijke spook der werkloosheid, zoo krachtig mogelijk te bestrijden" wat ge schiedt door in de commissies etc., steeds aan te dringen op werkverruiming en verder te bevorderen dat verschillende werkzaamhe den spoedig worden uitgevoerd, terwijl daar enboven herhaaldelijk getracht werd de steunregeling voor de georganiseerde, dus de verzekerde, werkloozen zoo gunstig mo gelijk te doen ztfn. Hoewel toegegeven wordt dat zij, die zich niet verzekerd hebben en werkloos zijn, eveneens met hun gezin zwaar getroffen worden, zal niemand het stand punt der vakorganisaties in dezen onjuist kunnen noemen, daar hij, die tijdens zijn werkzaamheden week aan week zijn contri butie betaalt, oodat. indien hij werkloos wordt gedurende den trekduur krachtens zijn lidmaatschap van een werkloozenkas, FEUILLETON. ROMAN VAN HUOO BETTAUER. (Nadruk verboden). 3) Toen de drie jaar om waren, had Joachim von Dengern zijn vrijheid terug, kreeg hij bovendien een paar honderd mark verdiend geld en verschillende gouden voorwerpen van vroeger, die hij direct verkocht. En nu begon hij zijn onderzoek, zoo mlnurieus en met zoo veel ambitie, dat de meest plichtsgetrouwe politieman 't hem niet zou verbeteren. Hij wrong zich in 't particuliere leven van zijn vroegeren chef, dr, Rodenbaoh, hij ging alles na, wat vóór 3 Jaar had plaats gehad, obser veerde 't doen en laten van de vrouw, de kinderen en het personeel van zijn vroegeren chef en hij ging zeer nauwkeurig na, waai de uitdrager de oude brandkast had gelaten, wc'.ke hij voor een prikje van den advocaat had overgenomen. Hij stelde zich in verbin ding me* den kleinen koopman, die de brand kast nu bezat en wist door list en omkooperlj in het bezit te komen van het breekijzer, waarmede indertijd de sleten waren openge broken. Hij verkleedde zich als wissellooper, speelde de rol van verzekeringsagent, waar door hij de gevierde Lolotte van het E'.yseum- thcater leerde kennen, deed haar een huwe lijks-aanzoek. dat geaccepteerd werd. deed een onderzoek naar de herkomst van haar juweelen, huurde voor hetgeen hem nog over bleef 'n oude waarzegster, die Lolotle moest gaan onzoeken om haar bepaalde dingen te prclctcêren cn andere blj&mderheden te ont recht kan doen gelden op ultkeering, gedu- xende een aantal weken. Hij heeft zichzelf en daarmede dus ook zijn gezin, verzekerd en behoeft geen onderzoek af te wachten en ook niet te vreczen dat op do naaste familie de uitkeeringen, die door het Burg. Arm bestuur worden verstrekt, weder worden ver haald, waarvan veelal groote oneenlgheld tusschen ouders en kinderen of omgekeerd, het gevolg ls. Nadat do verzekerde het aan tal weken, hetwelk daarvoor is vastgesteld uit zijn verzekeringskas heeft ontvangen, gaat hij over naar den Gemeentelijken Dienst der Werkloosheidsbestrijding en ont vangt dan vervolgens via zijn vakorgani satie, namens dezen Dienst, zijn uitkee- ring. Bij dezen Gemeentelijken Dienst is de ultkeering, volgens raadsbesluit, geheel vastgesteld en kan de betreffende aanvrager dus, krachtens de grootte van het gezin cn ook de eventueele gezinsinkomsten, zelf na gaan hoeveel zijn uitkeering zal bedragen. Bovendien wordt door den Gemeentelijken Dienst aan hen, die het noodigthebben, tij dens de wintermaanden een brandstoffen- toeslag verstrekt en zal thans, krachtens de beslissing van den gemeenteraad, indien hiervoor termen aanwezig zijn aan het be treffende gezin rok nog op andere wijze een tegemoetkoming worden verstrekt, waartoe dan door de betreffende vakorganisatie een verzoek kan worden Ingediend. Er zijn organisaties, waarvan 20 tot 40 pet. van het ledental werkloos zijn en dag aan dag zich komen aanmelden. Van deze aan tallen komt een gedeelte voor rekening van hun verzekeringskas en als men hiervan z.g. ..uitgetrokken" is, voor den Gemeentelijken Dienst. Zij die z.g. „dubbel zijn uitgetrokken" en voorts ook degenen die wel lid van ce ver zekering zJjn doch om 't korte lidmaatschap nog niet ln aanmerking komen, krijgen van het Burg. Armbestuur ondersteuning, die dan ook via hun organisatie aan hen wordt uit gekeerd. Zeer terecht wordt den Iaatsten tijd ook bij het Eurg. Armbestuur cenig onderscheid vemaakt tusschen hen die zloh tegen de na- deelige gevolgen der werkloosheid verzekerd hebben en degenen die dit nalieten. Dit Col- leee begint meer en meer in te zien dat tus schen de verzekerden en de niet-verzekerden een groot verschil is. daar hij die zich heeft verzekerd daardoor heeft getoond, zelf voor zich en zijn gezin te willen zorgen. Het ls verkeerd, dat men geen lid wil wor den van een vakorganisatie Terecht kan de vraag gesteld worden, or hetgeen' thans in het belafng van de bestrijding der werkloos heid en ook in het belang der werkloozen zelve geschiedt, ook zou plaats vinden indien de arbeidersklasse zich niet had georgani seerd. Neen, zeer zeker Ls de verbetering welke op dit terrein ls verkregen (en dat is. als men den toestand met dien van 25 a 30 Jaar ee'eden vergelijkt, n'et weinig) te danken aan het feit dat de arbeidersklasse zich heeft georganiseerd. Bovendien: er zijn verzekerin gen te over en men heeft dus volop keus. Toegegeven moet echter worden 'dat ver schillende maatregelen door het Burg. Arm bestuur genomen, nu niet direct bevorderlijk 2ijn om de stemming gunstig te beïnvloeden. Het lange wachten cn ook het verschil in de uU.keeringsbsdragen, zooals dit met verschil lende voorbeelden zou kunnen worden aan getoond. zijn de bacillen voor de ontstem ming Het ls zoo moeilijk om in deze. voor de betrokken werkloozen toch al zoo ptjn'ljke en neerdrukkende aangelegenheid met voor beelden te komen, vooral ook omdat de orga nisaties zelve deze aangelegenheid voot hun leden ln het reine trachten te brengen. Twee voorbeelden slechts: Een gezin bestaat uit elf personen. De lokken en toen hij nog precies vijf mark bezat, verscheen hij op een dag doodsbleek met duizenden rimpeltjes in zijn gezicht voor den tot chef der recherche gepromo veerden dr. Clusius, wierp een bundel van honderd en vijftig vel machineschrift voor hem op tafel, kreet kuchend: „Arresteert u direct dien ouden schurk van een Roden- bach, die mij ln de gevangenis heeft laten zetten om zelf aan een gerechte straf te ont komen", en viel toen bewusteloos neer. Mr. Rcdenbach joeg zich een kogel door het hoofd, voor men hem do handboeien had kunnen aandoen en eenige weken later werd ln de rechtzaal te Moabit de op schrift en door honderd getuigen naar waarheid onder- teekende beschuldiging tegen Joachim von Dengern voorgelezen en het slot was, da Joachim von Dengern, weer dr. Joachim von Dengern, door de toehoorders bejubeld, door de dagbladen geprezen en het meest door dr. Clusius bewonderd werd. Bovendien kreeg hij van het rijk, dat zich met de nalatenschap van Rodenbach schade loos stelde, een zeer aanzienlijk vermogen als compensatie voor de onschuldig geboete gevangenisstraf en van zijn broer een tele gram met hartelijke gelukwenschen, dat onbeantwoord bleef. Joachim von Dengern echter was een an der mensch geworden. HU trok zich in een voorstad terug, werd menschenschuw, ver meed elke ontmoeting met vroegere men den, dronk veel en haastig, verteerde lang zaam maar zeker zijn geld tot hij op zeke ren dag in een wijn restaurant toevallig dr. Clusius ontmoette. Deze. nog geplaagd door gewetenswroeging over de destijds door hem gemaakte schromelijke vergissing verzocht von Dengern hem gezelschap te houden, erkende den bedenkelijke» gemoedstoestand van den nu zes cn dertig-jarigen man en zei plotseling een ingeving volgend, zooals INGEZONDEN MEDEDEEL TNG EN a 60 Cts. per regel. Als Gij hoest, als Uw ontstoken keel U het spreken moeilijk maakt als Uw borst vol slijm zit. dot niet los wil komen, als U 't slapen wordt belet door hoestbuien of het gevoel alsof er een blok op Uw borst ligt: dan hebt Gij Abdijsiroop noodig. Een balsera voor Uw borst. Abdijsiroop heeft door baar overtuigende resultaten zich vanzelf een weg gebaand. 1 Wordt door hare aangenaam slijmoplos- sende, verzachtende, hoeststillcnde werking i geroemd btj: Hoest, Bronchitis, Asthma. „Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50. Fl 2.75, Fl. 4.50 I Gebruik builcnshuls Abdijsiroop-Bonbons 1 (60 cl). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) vrouw verdient f 11 een zoontje f 6 en een dochtertje f 5. De man die al zeer geruimen tijd werkloos is ontvangt slechts een onder steuning van f 5 per week. Een ongehuwd persoon, die nog onder toe zicht staat ontving steeds als uitkeering f 7.65. Plotseling, zonder dat hiervoor eenige reden aanwezig ls, wordt de uitkeering ge bracht op f 5. Als geïnformeerd wordt wat hiervan de reden is, wordt de betrokkene van het kastje naar den muur gestuurd, zon der dat hem evenwel de reden wordt mede gedeeld. De betrokkene zal dus nu van de f 5 ondersteuning zijn kostgeld dienen te beta len. doch wie wil hem voor een dergelijk be drag in den kost hebben en wat. kunnen de gevolgen van dezen maatregel zijn? Ik zal het bij deze enkele voorbeelden la ten, maar er zijn er meer en de vraag is dan ook gewettigd, waarom bij het Burg. Armbestuur niet dezelfde oovattine wordt gehuldigd ais bij den Gem. Dienst welke naar de grootte van het gezin en naar de even tueele gezinsinkomsten het bedrag vaststelt. Waarom niet de basis vastgeste'd en niet, zcoals nu, het maximum, wat in feite betee- kent dat vele beslissingen niet aan dezen vastgestelde» norm komen, ook niet als er geen enkel gezinsinkomen bestaat. En het was, naar mijne meening. mede om hierin verandering te brengen, dat door de S.-D. Raadsfractie korten tijd geleden werd voor gesteld, tot reorganisatie van het Burg. Arm bestuur te besluiten. De Raad heeft er toen niet aan gewild, doch het zou wenschelijk zijn dat toch het B. A. in die richting'iets ging doen, wat zou leiden tot meer bevredi ging. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen bij: Filipse, Middenweg 70, autonummerplaat; Verberne, Leidschestraat 13, broche; Har mans, v. Oosten de Bruijnstr. 94, ceintuur; Kennel Fauna, geel-witte hond, grijze kat, grijs-witte kat: De Vries, Pres. Steijnstraat 35. bruin hondje: Blankert. Kolkstraat 20 zw.. pakje met inhoud; Waarden, Brouwersvaart 64. portemonnaie met inhoud; van Dijk, Su- matrastraat 7. idem; Broene, Waldeck Pyr- nrontstr. 64. rijwielbelastingplaatje; De Vries, Minahassastraat 16. roerijzer; Rijswijk. Ster- reboschstraat 10 Bloemendaal, rijwielbelas tingplaatje; Bur. van Politie. Smedestraat, kinderschoentje, tasch met inhoud: van Es sen, v. Oosten de Bruynstraat 206, idem; Goode, Schotersingel 39, idem. JUBILEUM MEJ. W. S. KONING. Met eenige plechtigheid is Vrijdagmorgen aan mejuffrouw W. S. Koning. Cecillastraat 9. Haarlem, ten huize van de familie C. J. Bruyn te Bloemendaal. bij wie zij gedurende 12 12 jaar als hulp in de huishouding werk zaam was. de bronzen medaille van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen, uitgereikt. De jubilaresse werd met haar 85-jarigen vader per auto van haar woning gehaald. Na mens het hoofdbestuur van bovengenoemde vereeniging werd zij gecomplimenteerd door mevrouw Beunders die haar tevens met bloe men huldigde Ook van de familie Bruyn kreeg zij enkele geschenken, waarbij zij op hartelijke wijze door haar patroon werd toe gesproken. die soms ook doodgewone menschen over valt: Komt ti bij ons! Stel uw krachten in dienst van de politie en de gerechtigheid! U hebt immers bewezen, dat in u de geniaal ste detective schuilt, die inclusief dien dwazen Sherlock Holmes, ooit op dit onder- maansche heeft rondgcloopcn! En toen was. voor het eerst sinds vele jaren een glimlach over het ingevallen gelaat van von Dengern gevlogen en hij had de hem toegestoken hand niet vasten druk omklemd. Sindsdien was dr. Joachim von Dengern onder den naam Klause als rechercheur in dienst van de Berltjnsche politie werkzaam en wel met een succes, dat de stoutste ver wachtingen van dr. Clusius en den politie- president overtrof. Sedert vijf jaar werden hem de moeilijkste, ingewikkeldste en wan hopigste gevallen toevertrouwd en voor zoo ver aan de menschelijke macht geen gren zen waren gesteld, bleef het succes hem irouw. De sensaiMoneele moord van de vorstin H., slachtoffer van haar eigen dochter, de internationale valschc muntersbende, waar bij het öm millioencn ging, de ontmaskering van de „grdene ridders", onder weiken naam een aantal beruchte Inbrekers eenige jaren lang him praktijken hadden kunnen uitoefe nen deze en honderd andere gevallen waren het, waarover de Ingewijden fluister den. wanneet rechercheur Krause, norsch en stug als steeds door de gangen van het hoofdgebouw van politie liep. En deze Krause zou er nu „op los gaan", cm een mysterieuze, sensationeele misdaad d:e spoedig geheel Duitschland ln opschud ding zou brengen, tot klaarheid tc bren gen. ARROND. RECHTBANK. UITSPRAKEN. J. C. B., veekoopman, wonende te Purmer end. Verduistering. Een maand gevangenis straf H. S., metaalbewerker, wonende te Haar lem. thans gedetineerd. Vrijgesproken. HAARLEMSCHE KUNSTKRING. Mevrouw Top van RhljnNaeff komt Woensdagavond 10 December een voordracht houden over „Pirandello", voor den Haarlem- schen Kunstkring. EEN HAARLEMMER? Op 28 November 1930 is iri een legem en* aan de O.Z. Achterburgwal in Amsterdam overleden een tot nog toe onbekende man die aldaar werd genoemd Jan Ris, als bij naam „Jan met de Lap", dit naar aanleiding van het feit, dat hij voor zijn rechteroog een zwarte lap droeg. Signalement: lang pl.m. 1.90 M.. mager, oud 50 a 55 jaar. groote bruine knevel, donker haar en wenkbrau wen, groote scheefstaande neus, rechteroog ontbreekt, gekleed met oud blauw costuum en grijze jockeypet. On zijn onderbroek staan de letters J. N. Hij moet in Haarlem als schoenmakersoatroon met vier knechts hebben gewerkt. Portret berust aan het po litiebureau. De Commissaris van Politie ln de 6e sectie te Amsterdam, bureau Warmoesstraat 48. verzoekt hun, die omtrent dezen pe-soon in lichtingen kunnen verschaffen, zich hetzij mondeling, hetzij schriftelijk, bekend te ma ken. BEKRONINGEN. Onze stadgenoot H. A. J. Vos, behaalde op de nationale pluimveetentoonstelling, uit geschreven door de vereeniging „Ntit en Ge noegen" te Amsterdam, in de af deeling Hoen ders met zijn Plymouth Rocks twee eerste prijzen, 3 eereprijzen, 2 tweede prijzen en 1 derden prijs. NIEUW LEVEN. De geheelonthouderstooneelvereeniging „Nieuw Leven" zal op 10 en 11 December in den schouwburg Jansweg opvoeren: ,Daar liegen we ons uit", klucht in drie bedrijven van Fr. Morris en W. Wyatt, bewerkt door Const, v. Kerckhoven Jr. MILITIE. INLIJVING DIENSTPLICHTIGEN 1931. Door den Indeelingsdlstrictcommandant te Haarlem zal op ondervermelde plaatsen, dagen en uren de Inlijving geschieden van dienstplichtigen der lichting van 1931 uit het Indeelingsdistrict Haarlem. Op 5 Januari 1931. om 11 uur te Haarlem in de voorm. Infanterie-kazeme Kouden- horn de dienstplichtigen bestemd voor: 2e Reg. Veld Art- (onber.) Ie ploeg. 's-Graven- hage: 2e Reg. Veld Art. (onber.) onder- of fïciersoüleldlng, le ploeg, 's-Gravenhage; 6e Reg. Veld, Art. (beredenen), le ploeg, Lelden. Op 5 Januari 1931, om 10.45 uur in de sol- datencantine kazerne Croeselaan te Utrecht de dienstplichtigen bestemd voor: le en 2e Compagnie van het Korpt Luchtdoel Artille rie. le ploeg. Utrecht. Op 19 Januari 1931, om 11 uur te Haarlem in de voorm. Inf. Kaz. Koudenhorn de dienstplichtigen bestemd voor: 0e Reg. Veld Art. f onber.), le ploeg, Leiden; 2e School- comgnie Reg. Kust Art., onderoffieciers- opleïding, le ploeg, Vlissingen. Op 19 Januari 1931 om 11 uur te Naarden in de can tine van de Promers kazerne de dienstplichtigen bestemd voor; le en 2e Schoolbatterii 2e Reg. Onber. Art., onder- officiersopleiding. le ploeg, Naarden. Op 19 Januari 1931, om 10.15 uur te Den Helder in de cantine van het fort Erfprins de dienstplichtigen bestemd voor: le School- compagnie Reg. Kust Art., onderofficiers opleiding, le ploeg, den Helder. SLOEGEN DE SPOORWEGEN ER EEN SLAATJE UIT? Het Tweede Kamerlid de heer Drop heeft den minister van Waterstaat gevraagd, of het waar is, dat de bewoners van Gennep en omstreken, toen zij tijdens den hoogen wa terstand van de spoorbrug over de Maas ge bruik moesten maken, daarvoor 15 cent per keer moesten betalen, en 30 cent Indien zij met een rijwiel waren. LEIDEN'S STADHUIS OP DE LAMMERENMARKT. De s.d. raadsfractie heeft in den Leidschen gemeenteraad een voorstel Ingediend, om het terrein gelegen aan de Lammerenmarkt als tweede terrein aan te wijzen voor Stadhuis bouw. Vier alleen staande meisjes. Terwijl Clusius met een plechtig gezicht de vier vrouwen gelijktijdig aan een verhoor onderwierp, snuffelde Krause in de vier handkoffers, tasschen en manden der ver dwenen meisjes. Wat, de voor de met inkt besmeurde schrijftafel staande opgewonden vrouwen, vertelden, scheen hem niet in het minst te interesseeren, en de nerveuze blik ken, welke zijn chef hem toewierp, stoor den hem aJ evenmin als dr. Clusius' waar schuwend gekuch. Wat een armoedig zootje, dacht Krause. Deze versleten, zwart houten koffer, die afgedragen tasch van zeildoek, een zwaar gehavend rieten mandje, een koffertje van vulcan fiber, dat alles toonde met zijn troosteloozen Inhoud aan ordinaire lijfgoe deren, verfrommelde blouses, afgedragen schoenen, levensgeschiedenissen. De aard- sche resten van arme, domme wezentjes, die zich in haar. angst voor den eenzamen ouder dom en een niet te stillen hunkeren naar liefde en aanhankelijkheid den eersten der. busten schurk in de armen werpen en zich tot het laatste oogenblik vol stil verlangen ergens in het bosch of aan een verlaten rivie. laten vermoorden. Dr. Clusius had zoo juist het verhoor met de laatste aanklaagster, de weduwe Klappholz uit Charlottenburg. beëindigd, toen Krause plotseling het woord nam. Dames, Ik zal nu alles wait u zooeven hebt meegedeeld, nog eens recapituleeren. In *t kort herhalen, Interrumpeerde dr. Clusius, die zich met het gebruiken van vreemde woorden nooit kon vereenigen, de wenkbrauwen fronsend. Goed dar., niet recapituleeren. (maar in 't kort herhalen, zei Krause met een kwaadaardige glimlachje. In de oerste plaa.s mejuffrouw Trude Muller, die bij u mevrouw VOOR HET PUBLIEK TOE. GANKELIJKE LANDGOEDEREN. ZEGENRIJK GEVOLG VAN DE NATUURSCHOON WET. Het orgaan van den A.N.W.B. Toeristen- bond voor Nederland „De Kampioen", bevat deze week een volledige opgaaf van land goederen. welke ingevolge de toepassing van de in 1928 in werking getreden Natuur- schoon-wet, voor het publiek zijn openge- steld. Zooals men weet, maakt deze wet het mo- gelijk, een verminderde belasting (verjno- gens-, personeele- en vooral successiebelas ting) te heffen van landgoederen, waarvan het behoud volgens advies van den Boschraad wegens het natuurschoon, voor zoover dit wordt gevormd door bosscheu en andere houtopstanden, van voldoende be lang wordt geacht en welke, naar het oordeel van de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën, op voldoende wijze voor het publiek zij opengesteld. Het is gebleken, dat het getal aanvragen om toepassing der wet wel is meegevallen. Reeds 165 aanvragen zijn ingediend, waarbij voor de grootste en schoonste onzer Neder- landsche landgoederen, en in verreweg d« meeste gevallen (tot dusver 125) zijn al be schikkingen getroffen, die gunstig konden luiden. Sommige goederen waren ook reeds vroeger voor het publiek toegankelijk en voor deze is dus de offïcieele openstelling een bestendi ging van den bestaanden toestand; andere terreinen waren vroeger gesloten en kunnen u, al dan niet onder bepaalde voorwaarden, worden bewandeld. On onze provincie vermeldt de lijst: Ter Coulster. 72 H A., bij Heilo; Boecke^tein. 120 H.A., onder 's-GravelandGooilust, Trompen burg en Corversbosch, 240 H.A.. onder Hfï'tr- sum en 's-Graveland: Beeckesteln en Hee- renduinen. gem. Vehen: Tusschenwijck, onder Wijk aan Zee en Duin. DE NEUTRALE VAKORO avTSATIE EN HET MA-ALGEBOD. In een dezer dagen gehouden vergadering heeft de Neüerlandsche Vakcentrale zich uit gesproken ten gunste van het maal- en menggebod. mits hierbij overleg met alle be- trokken partijen wordt gepleegd. (Reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) DE MINISTER OVER DE ZUIDERZEE WERKEN. Verschenen is de Memorie ran Antwoord op het voorloooig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van het Zuiderzeefonds. Het was den Minister aangenaam te ver nemen dat hulde werd gebracht aan de di rectie der Zuiderzeewerken voor haar voort varendheid. Ook de Minister betreurt dat de uitvoering van verschillende werken kost baarder blijkt te zijn dan eertijds werd ver wacht. Dat volgens een uitspraak van ir. Bijl liet IJselmeer geen zoetwater zal bevatten moet op een misverstand berusten. De Minister overweegt of bij het voortzet ten van de drooglegging aan den N O.-polder de voorrang zal moeten worden gegeven. Vast zal moeten staan, dat behalve de zware geldelijke offers, welk* de komende jaren van den Staat voor de uitvoering van andere groote waterstaatswerken zullen wor den gevraagd, ook de groote kosten voor do verdere inpolderingen kunnen worden ge dragen. De zuidelijke inpoldering gelijktijdig met de Noordoostelijke te ondernemen schijnt economisch niet goed te verantwoorden. In welke volgorde en op welke tijdstippen dc volgende inpolderingen achtereenvolgens dienen te worden ter hand genomen is nog in studie. Inzake de wenschelijkheid om voor de ontginning van dc gronden bijzondere orga nisatorische maatregelen te nemen o.m. door een orgaan als bedeeld in artikel 194 van de Grondwet, in het leven te roepen is nog over leg gaande. Daar de-commissie inzake de wijziging der afsluiting van het IJ geen bezwaar zag in de loczlnp van het rioolwater van Amsterdam op het slechts 7000 H.A. groote IJ-meer is het niet te verwachten, dat de afsluiting der Zuiderzee een gevaar zal opleveren voor de volksgezondheid wegens den vuilafvoer van Amsterdam. Het bedrag van f 12 millioen voor de uit voering van militaire werken heeft uitslui tend betrekking op voorzieningen voort vloeiende uit Artikel 1 van de eerste militaire Zuiderzeewet van den 29en Juli 1925 nl. op den bouw van duurzame versterkingen op of nabij den afs'uitdijk alsmede voor de daar voor uit te trekken bewapening. Wendler, heeft ingewoond. Middelmatige lengte, slank. Hoogduitsch met Berlljnsch ac cent, bruin haar a la Cléo de Mérode, gave tanden, groote ooecn, welker kleur u niet Juist kunt opgeven. Een opvallend mooi en sympathiek meisje, oogenschijnüjk van ver liefden aard. Zij heeft u meermalen van haar verloofde verteld. Dezen verloofde hebt u slechts éénmaal gezien: ook hij maakte op u een gunstlgen indruk en is een knappe, blonde man, zonder snor of baard cn met lorgnet. Bij deze woorden knikten allo vlex vrou wen even ijverig en men hoorde een toe stemmend „juist" ln verschillende toonaar den. Van familieleden in Berlijn of ergens anders, van vrienden of kennissen van deze Trude Muller weet u niets? Neen, antwoordde mevrouw Wendler het arme kind heeft nooit over zich zelf, maar steeds alleen van haar verloofde, dien schoft, gesproken, en nu drijft haar lijk zeker ergens in het water en die kerel maakt ple zier met andere meisjes, die ie dan natuur lijk ook zal vermoorden, het is zonde, dat k 't zeg! Mevrouw Wendler snikte: de andere drie zagen zich plots genoodzaak.-, haar neus :e snuiten, kapothoedjes knikten heftig op en neer. Bij u. mevrouw Zlnkenbach, heeft de verdwenen Grete Moller uit Hamburg slechts twee dagen gewoond. Licht bruin haar in een vlecht om het hoofd gewonden, flinke verschijning, geprononceerd Hamburgsc'a dialect. Ook zij heeft van een verloofde ge sproken. waarmee ze een uitstapje naar de.i Havel zou maken. Zij werd ook door dier. verloofde afgehaald, maar alleen cc con cierge heeft hem gezien. Laat dien man dus even binnenkomen. .(Wordt vervolgdJi INGEZONDEN MFDEDEFUNGEN bO Ct. per r*gel. MEUBELEN Levering direct aan PAbTICl'LIFRFN Moderne LIKEN EETKAMER compleet f I70.- HUISKAMEK AMEUBLEMENT, compleet90 - HUIS-. SALON-, SLAAPKAME. MF.l BFLEN. BEDDEN. DEKFN'S enz., alles met 3'jaar schrif telijke garantie. Prima afwerking. Nederi. Mcuoel-industric „NEMI", Modelkamers voor HA API. F.M KONINGINNEWEG 18 TELEFOON 12868

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6