K Xk/iAajd&i djoMCfe. föeócAuitjeó STADSNIEUWS STRIJDENDE ZIELEN. TAFELKLEEDEN ■ANDREA. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 10 DECEMBER 1930 VOOR HET MISDEELDE KIND. DE WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS. Op 10 December a„s. zal een nieuwe serie )>ostzegcls „Voor Het Kind" het licht zien, ontworpen door den heer André van der Vossen. Een zinrijk viertal, voorstellende de 4 jaargetijden, op verschillende wijze in ver band gebracht met het kinderleven. 114 ct. Lente. Twee sterke, welgevormde handen dragen het kind, opgeheven en ge koesterd door de zon. Symbool van steun die het misdeelde kind, dank zij ons aller krach tige hulp in 's levens opgang zal ontvangen. 5 ct. Zomer. De glorietijd der natuur, de zonnige leeftijd van het kind, dartelend en spelend met zijn trouwen kameraad en be schermer, den hond. Levensblijheid, mede te danken aan de toegewijde verzorging die het geniet. 6 ct. Herfst, Het kind gedragen op de schouders van den grijsaard. Dat is het Jonge Leven, gedragen, geleid on voortgeduwd door het Oude Leven, zooals ln de natuur in den herfst het oude blad afvalt en reeds de kiem voor jonge lentegroen daar fs, de eeuwige schakel van de elkaar opvolgende seizoenen, de elkaar opvolgende geslachten, waarbij het oude de leiding geeft en steunt en het jonge zich veilig geleld weet. 12>? ct. Winter. De Kerstkribbe en het meest misdeelde van alle kinderen, het Kerste kind. Os en ezel kunnen slechts de eerste en meest primitieve zorg geven, warmte in koude omgeving. Onze misdeelde Jeugd heeft be hoefte aan warmte, naar lichaam en geest, in de kille wereld. Dit alles zeggen ons de Weldadigheidspost zegels, zij zijn dit jaar bijzonder fraai uitge voerd en zullen ongetwijfeld belangrijke baten voor het Misdeelde Kind brengen- PRENTBRIEFKAARTEN VOOR HET MISDEELDE KIND. DE ZEVENDE EN DE ACHTSTE REEKS. In December 1930 zullen de zevende en fechtste reeks der uitgave van den Neder- landschen Bond tot Kinderbescherming ver schijnen. Kenmerk van de uitgave is steeds dat ze welverzorgd en goedkoop is. Waar elders vindt men voor 35 cent een reeks van 6 briefkaar ten, voorstellende uit 't kinderleven, smaakvol gekozen, voor de kinderen begrijpelijk en voor een ieder geschikt? De zevende reeks, in kleuren, naar ont werpen van Edz. Koning. Hier zijn onze Geldersche buitenkinderen, gezond, actief en vol fantasie. Als we deze serie zien komt ons het Veluwsche geurtje voor den geest, dat we dezen zomer mochten genieten, en dat zoovelen onzer kinderen blozende wangen en levenslust gaf. Hoe vertrouwd met de belangrijke kleinig heden van het kinderleven Is iemand, die het kind zoo intiem weergeeft met zijn die renvrienden, met speelgenootjes, bedrijvig zor gend, schuchter tegemoettredend, óf stil ge nietend. Er is sfeer tn deze serie, zuivere en warme sfeer, de schilder heeft met innige toewijding voor het misdeelde kind zijn talent gegeven. De achtste reeks, reproducties naar Marks en Neuhuys. Een voortzetting der series naar oude schil derijen, ditmaal uit de 19e eeuw. Van Jacob en Matthijs Maris ieder één schil derij het derde moest op het laatst achter wege blijven van Neuhuys 4 reproducties, waarbij zooveel mogelijk Is gezocht naar de emoties en gebeurtenissen in het kinderleven. De verslagenheid ln „Het Gescheurde Prentenboek", onder indruk van het standje; de spanning in „Kinderlijke zorgen-' waar de kleuters moeizaam aan een verstelwerkje zwoegen in het fijne zwakke licht van het zoldervenster, de trouwe verzorging van het zieke kind, het is alles gezien uit het ge moedsleven van het kind zelf. Wij voorspellen aan beide series een goede ontvangst bij het publiek: onze misdeelde Jeugd zal daarbij gebaat zijn. Het Haarlemsche Comité van Aanbeveling wekt ieder op om dit mooie werk ten bate van het misdeelde kind, dat Is het zieke, zwakke, praetuberculeuse, achterlijke, zwakzinnige, verwaarloosde, misdadige, gebrekkige, blinde, doove, doofstomme kind met kracht te steunen. GEBRUIKT DEZE MAAND UITfLUITEND KINDERPOSTZEGELS In het Comité van Aanbeveling hebben zitting genomen; Eereleden: C. Maarschalk, Burgemeester van Haarlem; Mgr. Dr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem: Leden: C. ten Boom, voorzitter Middenstandsccntrale; Mr. A. Bruch, Lid van Gedeputeerde Staten: Mevr. Del Baere—Jiskoot: G. J. Droste Jr.; H. Franken Jr.; president-Kerkvoogd Ned. Herv. Kerk; Mr. J. Gerritsz, Mr. J. N. J. E. Heer- kens Thljssen; J. J. C. Heutzen O.F.M., voor zitter Dekenale Jeugdraad; P. J. van Kessel, voorzitter Vfncentius-vereeniging; Ernst H- Krelage: Mevr. C. L. Levenkamp—Planten; Ph. A. Mees, Hoofdred. Opr. Haarl. Courant; A. W. Mtchels, lid van Gedeputeerde Staten; Mr. A. S. Miedema; R. Peereboom, Hoofdred. Haarlem's Dagblad; J. H. T. Pfaff, Directeur van het Postkantoor; M. A. Reinalda; W. Roodenburg; Mr. M. Sllngenberg; Jhr. F. Teding van Berkhout Sr.; P. Voogd; S. Ph. de Vries Mzn.; L. A. A. M. Westerwoudt en Louis M. Weterlngs, Hoofdred. Nieuwe Haarl. Courant. De twee series briefkaarten zijn uitsluitend verkrijgbaar in den stand in het Hoofdpost kantoor op alle werkdagen van 105 uur. De postzegels zijn aan alle loketten verkrijgbaar ook aan de bijkantoren. Grootere bestellingen kunnen worden ge zonden aan het Bureau van het Comité: Mr. L. G. van Dam, Wilhelminastraat 49, Haarlem. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechthjnk te Haarlem zijn op 9 December in staat van faillissement verklaard: 1. L. Schoenmaker bouwondernemer wo nende te Haarlem, Timorstraat 115. Curator Mr. M. van Toulon van der Koog wonende te Haarlem; 2. J. Wilhelmus, wonende te Hillegam, sla ger. Molenstraat 13 p. Curator Mr. L. G. van Dam. wonende te Haarlem; 3. De Stichting genaamd het Instituut voor Wetenschappelijke en andere Selecte Reizen gevestigd te Heemstede, Asterkade 36. Curator Mr. J. Deenlk, wonende te Haarlem. Opgeheven werden de faillissementen we gens gebrek aan actief van; 1. J. J. Kruyd, wonende te Haarlem; Cura tor mr. J. H. van Gelderen wonende te Haar lem; 2. Jac. van Vliet, wonende te Haarlem; Curator Mr. W. A. J. Stortenbeker wo nende te Haarlem; 3. J. Th. A. van Lom, wonende te Haarlem; Curator mr. S. Groen wonende te Haarlem. 4. N.V. Bouw en Exploitatie Maatschappij „Energie" gevestigd te Santpoort. Curator Mr. Biewenga—Gijmink, wonende te IJmuiden. VAN DE POSTVLUCIITEN. Het zesde postvliegtuig de PH-AGR is te Bangkok aangekomen. Het vierde retourvliegtuig, de PH-AEZ is te Belgrado. OPMERKINGEN VAN LEZERS. Verstoring van Zondagsrust? Een bewoonster van de Magdalenastraat klaagt er over, dat de Zondagsrust in die om geving verstoord is doordat- leden van de Vrij zinnig ahrLsbeliJke Jeugdorganisatie eenige Zondagen achtereen gewerkt hebben aan het inrichten van hun jeugdhuis ln het voormalig militair hospitaal. Er werden buften ruiten ingezet en binnen werd getimmerd, geschil derd. geschrobd en gewassohen, zelfs tot bij elven 's avonds. Inzendster en andere in de buurt wonenden hebben zich geërgerd aan het lawaai. Zij vraagt of zoo iets moet uit gaan van een Christelijke organisatie. Wij brachten deze klacht onder de aan dacht van den leider van de jeugdorgani satie. Deze wenschte er echter niet op in te gaan. Wanneer bewoners van de buurt klach ten hebben, dan verzoekt hij hun, zicih bij hem aan het jeugdhuis te vervoegen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. ELECTRDLASCH ^^UZER-GIETiJZER TEt-15000 STAAL COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET L. O. Vergadering op Dinsdagavond ten Stad- huize, van de Commissie van Toezicht op het L. O., onder voorzitterschap van den heer Vincent Loos je s. De voorzitter heet de nieuwe leden, de heeren Meilink en Baas, met een kort woord welkom. Schooibouw. Van B. en W. is ingekomen een schrijven van 13 October jJ.: „Ten einde in de naaste toekomst in de behoefte aan schoolruimte voor het lager- en voorbereidend lager onderwijs te kunnen voorzien, hebben wij voor sohoo'Jbouw ge- schikten grond doen aankoopen: le. aan het Chr. Huygenspleln (Z.W, deel der gemeente) en 2e. ten Noorden van de Jan Gij zenvaart, Westwaarts van den Rijksstraatweg (Haar lem-Noord). Alvorens den Directeur van Openbare Wer ken opdracht te verstrekken tot inzending van ontwerplannen op elk dier terreinen, van een 7-klassige school voor gewoon Lager-on- cierwijs, (eventueel met gymnastieklokaal) annex school voor Voorbereidend lager onder wijs, bevattende 3 leslokalen en speeilokali- teit, zouden wij gaarne uw advies in dezen vernemen. Bij eventueel afwijkend inzicht ter zake zullen wij motiveering bijzonder op prijs stel len. Wij iwillen hieraan toevoegen, dat wij voor schooibouw in Haarlem-Noord, in ver band met het uitbreidingsplan en daar te ver wachten woningbouw de voorkeur nieenen te te moeten geven aan de gemeente in eigen dom tcebehoorende gronden ten Oosten van den Rijksstraatweg". Het bestuur heeft hierop het volgend prae- advies gegeven: Wij vereenigen ons met het plan tot het bouwen van 2 scholen voor Gewoon Lager Onderwijs en 2 Voorbereidende scholen. Daar ten Westen van den Rij ksst raatweg veel grond uitgegeven is aan R.K. bouwvereerii- gïngen, komt het ons minder gewensciht voor in deze omgeving naast de bestaande R.K. school een openbare school te plaatsen. Vandaar dat het aanbeveling verdient de nieuwe sohool te stichten op gronden ten Oosten van den Rijksstraatweg. De Commissie vereenigt zidh met dit prae- advies. Opmerkingen voor verslag. De heer Meilink vestigt er de aandacht op, dat het drukken verkeer ln de Wilhelmi nastraat gevaar oplevert voor de kinderen der opleidingsschool aldaar, die in het speel kwartier 'bulten zijn. Kunnen de Maurits- straat en de Alexanderstraat niet worden afgesloten voor het verkeer gedurende het speelkwartier en kunnen de kinderen dan daar niet spelen? De Voorzitter zegt dat dit iets nieuws is. Zullen dan niet veel meer straten bij and-ere scholen cm dezelfde reden moeten af gesloten worden? Aan sommige scholen wan delen de onderwijzers met de kinderen. Hier aan is geen gevaar verbonden. De heer Van der Have vindt het gevaar niet zoo'groot. De heer Van der Have zou gaarne tot hoofden van scholen de vraag willen elen gericht, hoeveel kinderen door de wet ge noodzaakt worden het zevende leerjaar voor den tweeden keer door te maken. De ouders meenen over het algemeen dat de kinderen het 2e jaar niet veel méér leeren dan het le jaar. Het zou dus aanbeveling verdienen aan te dringen op invoering van een 8e klasse. Zou een vraag betreffende het aantal kinderen als boven bedoeld niet tot de hoofden der scholen kunnen gericht wor den? De secretaresse, mej. M. C. Berdenis van Berlekom, zegt toe, dat deze vraag nog tot de hoefden zal worden gericht. Aanbeveling vacaturen. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren M. J. Bleeker, C. M. J. Baas, Ls. van van der Have, W. J. Speller en J. A. Schol'., die ailen herkiesbaar zijn. Dr. A. Ae. S. Siiilterman heeft bedankt wegens drukke bezigheden. Aan het bestuur wordt de voorziening in de vacatures overgelaten. Hierna sluiting der vergadering. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. NIEUWE AANDEELEN-EMISSIE HAARLEMSCHE HYPOTHEEK BANK. TEGEN DEN KOERS VAN 2?5% EN 225%. De inschrijving is opengesteld op een negen de serie aandeelen in het vennootschappelijk kapitaal van f 5.000.000 der N.V. Be Haar- lemsche Hypotheekbank, bestaande uit 500 aandeelen a f 1000. nrs. 40014500; waarop te storten 10 procent van het nominaal be drag. De uit te geven nieuwe aandeelen zullen deelen in alle na 1 Januari 1931 gemaakte winsten, conform de regelen daarvoor in de Statuten gesteld. Zij worden gesteld op naam. Aandeelhouders hebben bij de Inschrijving recht van voorkeur in evenredigheid hunner aandeelen. Wanneer niet voor alle uit te geven aan deelen wordt gebruik gemaakt- van het recht van voorkeur, komen de overblijvende aan deelen voor vrije inschrijvingen in aanmer king, De aandeelen worden aan de inschrij vers met recht van voorkeur aangeboden tegen 225 pet. en bij vrije Inschrijving tegen 275 pet. in belde gevallen gerekend naar de verplichte storting van 10 pet. Niemand mag ingevolge statutaire bepalingen, meer dan 25 aandeelen te zijnen name hebben. Is de vrije inschrijving geschied voor meer aandeelen dan nog beschikbaar zijn, dan zal de toewijzing zooveel mogelijk pondspondsge wijze geschieden, doch niet dien verstande, dat, zoo mogelijk op elke vrije Inschrijving ten minste één aandeel wordt toegewezen. Aan het prospectus ontleen en wij: Ingevolge de statutaire bepalingen mogen door de Bank niet pandbrieven worden uitge geven tot een hooger bedrag dan het tien voud van het geplaatste vennootschappelijk kapitaal. Door de geregelde uitbreiding van het be drijf onzer instelling zal binnenkort het totaal der uitstaande pandbrieven de f 40-000.000 overschrijden. Hierdoor wordt het noodzake lijk uit te goven een verder deel van het ven nootschappelijk kapitaal, waarvan thans f 4.000.000 met een storting van 10 pet. is geplaatst Derhalve wordt thans de inschrij ving geopend op de 9e Serie aandeelen, groot f 500.000 nrs. 40014500. in stukken van f 1000, evens met verplichte storting van 10 pet-, In herinnering wordt gebracht, dat de uitgifte der 8e serie aandeelen, in November 1928, heeft plaats gevonden niet een voorkeurs koers van 280 pet. en voor vrije inschrijvin gen van 3S0 pet. Ofschoon sindsdien het bedrijf zich gunstig heeft ontwikkeld en de reserves zijn uitgebreid, is gemeend, dat, rekening houdende met de tegenwoordige tijdsomstandigheden, de koers van uitgifte voor deze serie niet hooger moest worden ge steld dan 225 pet. voor de 'inschrijvingen met voorkeursrecht en 275 pet. voor vrije in schrijving. De vooruitzichten voor het hypotheek bankbedrijf blijven gunstig. De scherpe daling ln de waarde der landerijen gaat aan de hypotheekbanken vrijwel voorbij, daar deze, naar uit haar jaarverslagen blijkt, haar over groot belang hebben bij gebouwd- en een zeer gering belang bij landelijk onderpand. De daling in de waarde van huizen heeft zich reeds in vorige jaren geleidelijk voltrokken en kon zonder belangrijke sahaclen door de hypotheekbanken worden opgevangen. DE C. A. O. IN DE BOUW BEDRIJVEN. DE ONDERHANDELINGEN NOG NIET TEN EINDE. Bij de voortgezette besprekingen over de collectieve arbeidsovereenkomst voor de bouwbedrijven, welke te Haarlem werden ge houden, is allereerst behandeld een voorstel der werkgevers, betreffende de wijze, waarop de werknemersorganisaties haar medewer king moeten verleenen ingeval arbeiders ln strijd niet de woorden ol de bedoeling der overeenkomst het werk verlaten. De vergadering kwam evenwel nog niet tot een conclusie. Een voorstel om contractueel vast te leg gen. dat bij bijzondere feestdagen de ver zuimde werkuren zullen worden ingehaald, vond evenmin een goed onthaal bij de werk nemersbestuursleden. De werkgevers betoog den, dat blijkens deze opvatting verschil van inzicht bestaat tusschen de arbeiders, die er geen bezwaar tegen hebben, en hunne bestuursleden. Deze meenden, dat de omstan digheden, waarin de arbeiders verkeeren, daarvan de oorzaak zijn. Uitvoerig werd gediscussieerd over een voorstel van patroonszijde om de Ziekterege ling in overeenstemming met de Ziektewet te brengen. De arbeiders vertegenwoordigers verdedig FEUILLETON. ROMAN VAN HUGO BETTAUER. (Nadruk verboden). 6> Juffrouw Licblcin geraakt in vuur en vlam balde de vuisten en haar oogen schitterden van boosaardigheid. Zoo'n schoft, aootn (beest van oen kerel! O, aki ik er iets aan zou kunnen doen om hem op het schavot te helpen, zou ik bepaald gelukkig zijn. Zij drukte een potlood togen haar spitse kin en dacht Ingespannen n3. M'n hemel! Nu herinnor ik me een blonden heer met een lorgnet,- die maar neen die kan het niet zijn! Die zag er zoo lief en goedig uit en toali hij heeft een heden stapel antwoorden gokregen en ik herinner me nog goed hoe hij lachend de brieven in zijn actetasoh stopte er. tegen me zei: Gelooft u niet juffrouw, dat ik me nu wel een dozijn goede echtgenooten kan uit zoeken? Krause luisterde aandachtig toe. Goed en weet u nog hoe de tekst van de advertentie was? Juffrouw Lieblein schudde het hoofd. Neen. dat niet. maar het mo:to. waar onder moest worden gereflecteerd, is me des tijds wel opgevallen. Als ik het hier voor me had, zou ik het direct onder honderd an deren weten te vinden. Ongeduldig klopten menschen togen het loketraampje; juffrouw Lieblein verzocht eer. der andere dames haar plaats in te ccmcc, bracht Krause naar achteren in de Administratie en begon de nummers der „Generalanzeiger" van midden Mei af. door te zoeken. Na ruim een uur, zij waren Juist tot het Zondagsblad van 2 Juni «ekomen, leg de Krause, die over haar schouder heen niee- zocht, zijn vinger op een annonce en zei droeg en gedecideerd: „Dat zal ze zijn!" De advertentie luidde: Academisch gevormd heer, 32 jaar oud, innemende verschijning, welgesteld, die zich in de omgeving van Berlijn een villa wonscht te koopen, zoekt een levensgezellin. Slechts dames uit den beteren stand, die voor een naar. huiselijkheid verlangend man een lieve trouwe echtgenoot wiilen zijn. komen in aan merking. Eenig kapitaal gewensoht. Brieven onder motto „Idylle aan de Havel" aan het bureau van de „Generalanzeóger". Jawel, riep juffrouw Lieblein opgewon den. dat is de annonce 1 Idylle aan de Havel" heeft nogal indruk op me gemaakt en ik dacht zoo bij mezelf, dat aan dc zijde van zoo'n netten, blonden heer een meisje toch wel haar geluk zou kunnen vinden. Ik werd zelfs destijds een beetje sentimen teel. Juffrouw Lieblein zweeg plotseling be schaamd en Krause liet uit zijn koele grijze oogen een blik vol medelijden over de magere hcekerige gestalte van de bejaarde vrouw glijden. Spoedig was nu de oople der annonce met hulp van den chef der administratie gevon den. Teleurgesteld hield Krause het be smeurde en gekreukte velletje papier, dat met de schrijfmachine beschreven was, in de hand. Veel verder ben ik nu eigenlijk nog niet gekomen. Maar we hebben tenminste den draad te pakken. En iets zou ik althans kunnen probeeren. Juffrouw Lieblein. ik zal nu den :ckst van eer. advertentie opmaken die u wel morsen wJL l^ten plaatsen. Veal, zal het niét helpen; wat ik doe, ls eigen, lijk naïef, maar men kan niet weten. Zoo nu en dan begaan zelfs de geraffineerdste misdadigers nog wel eens de grootste fou ten. Juffrouw Lieblein beloofde strikte geheim houding van alles, wat in verband met deze geschiedenis zou kunnen gebeuren en in het eerstvolgende ochtendblad van de „Gene- ralanzeiger" verscheen de volgende, door Krause opgegeven annonce onder het op schriftje: „Idylle aan dc Havel". Heb op advertentie op bovenstaand motto, op 2 Juni geplaatst, geantwoord, maar mijn brief is niet afgehaald. Verzoek daarom, wijl ik mijzelf voor de geschikte persoon houd, brief onder motto „Gretohen", postkantoor Dorotlieenstraat, af te halen. De blonde heer met liet lorgnet. Van acht uur 's morgens tot laat in den namiddag stond Krause den volgenden dag. een uniformpet van de posterijen op het hoofd, voor het leket paste restante in de Dorotheenstraat. Het Ls doorgaans verre van plezierig, zeven a acht uur ln een klein, be dompt vertrek re staan en op Iets te wachten, dat wellicht heelemaal niet zal gebeuren. De hoop vervliegt, in zoo'n geval met elke voort- kruipende minuut en leder ervaren speurder weet, dat met dergelijke opdrachten sledhw uiterst plichtsgetrouwe, taaie en gedicipli- neerde menschen mogen worden belast. Joachim von Der.gern was van huis uit zeker niet bijzonder taai en evenmin een plichtfa naticus. maar de drie vreeseiljke Jaren in de gevangenis hadden hem voldoende zelfbe- heerscning en geduld bijgebracht. Want voor hem. die nog niet gedegenereerd is, ö:c van het leven nog je s verlangt, bete eken: Immers eenzame opsluiting niets anders dan een smartelijk wachten, een tellen van minuien en uren en dagen eu weer wachten. wachten, niets dan wachten. Tegen vijf uur, toen Krause toch reeds voelde dat hij apathisch en stompzinnig werd. kwam een heer het postkantoor bin nen, die schuw links en redh'ts om zich heen keek. Krause beefde over al zijn leden. De man, die daar voor het loket peste restante stond, was groot, slank, zoniersch gekleed, blond en achter de lorgnetglazen keken twee groote blauwe oogen ietwat verwonderd starende, maar toch ook angstig ln de '.vereld. Krause ging dicht bij hem staan cn grab belde in den over zijn schouder hangenden postzak als zocht hij naar een bepaald stuk. Hij zag. hoe de blonde heer den beambte een briefje toeschoof, waarop het woord „Gretchen" geschreven was. De beambte, die van alles op de hoogte was, deed, als zocht hij in een van de vele vakken, zeidc „er is niets", de heer vertrok weer haastig, ge volgd door Krause, die zich snel van de tasch ontdaan en de uniformpet tegen een strooien hoed verwisseld had. De blonde liep met rasse, schommelende schreden, zooals men dat vaak ziet bij men schen die hun fantasie den vrijen loop laten de straat af. Krause, die op ongeveer 30 pas sen afstand achter bieef. stelde vast. dat dc bewegingen van den achtervolgde bij alle nerveuse gejaagdheid toch een harmoni- schen en sympathieken indruk maakten. Er. onwillekeurig dacht hij aan de één-urige wandelingen op de binnenplaats van de ge vangenis, dien voortdurenóen loop in het rond die drie jaar lang bij elke weersgesteldheid nicest worden ui'gevoerd, steeds weer naast en achter dezelfde lotgenooten. Destijds had hij er een studie van gemaakt het karakter van de menschen naar hun wijze van loepen t8 beoordee'.en en daarbij was hij meer clan eens tot de ontdekking gekomen, dat een, den voorts hun voorstel om de vacantie v&n 3 dagen op 6 te brengen. De werkgevers meenden, dat het nieuwe instituut voorloo- pig zich beter in het bedrijf moet vastzetten, in plaats van de lasten te verzwaren. arbeidersbestuurders meenden, dat de kos ten ook in de huidige omstandigheden u*el te dragen zouden zijn. De volgende conferentie werd vastge steld op 30 December. DE BORMS-AVOND DIE MET DOORGING De Kantonrechter te 's-Gravenhage heeft aan de RJC. Reisvereeniglng aldaar ontzegd haar vordering van eenige honderden gul dens op een hotelhouder, omdat hij na aan vankelijke bereidverklaring om een zaal voor een bijeenkomst beschikbaar te stellen, d?za heeft ingetrokken, toen hij kort voor de ver- gadering vernam, dat op de bijeenkomst d-, Aug. Borms zou spreken. Onmiddellijk daarop kwam een verzoek van den burgemeester tot den hotelhouder om met het oog op da Haagsche conferentie de zaal niet beschik- baar te stellen voor een Borms-lozing. De kantonrechter overwoog dat gedaagde, door het verzoek van den burgemeester op te vol gen het openbaar belang heeft gediend. ALG. N.-H. MAATSCH. VOOR LEVENS VERZEKERING. De Algemeene Noord-HoJlandsche Maat schappij voor Levensverzekering heeft haar kantoorgebouw aan het Spaarne verlaten en aan den Raamsingel no. 2 een grooter go- bouw betrokken. Dit machtige hecrenhuis leent zich, met zijn overvloed aan licht en ruimte uitstekend voor kantoorgebouw, zoo dat een belangrijke verbouwing vrijwel over bodig is gebleken. Alleen heeft men er cen trale verwarming aangelegd en eenige onder geschikte veranderingen aangebracht. Wat den bezoeker onmiddellijk opvalt, ls het groot aantal ramen, die de verschillende kamers bezitten. Op alle vertrekken heef', men daardoor een ongekende weelde aan licht en bovendien een fraai uitzicht op d« stad. De directie- en vergaderkamers zijn bene den gevestigd, terwijl zich op de eerste ver dieping de vertrekken voor de secretaris der Maatschappij en het kantoorpersoneel be vinden. De tweede verdieping is geheel voor den portier bestemd. Het sous terrain is voor een gedeelte gereserveerd voor het. archief. Mocht in de toekomst uitbreiding nood zakelijk blijken, den biedt de tuin daarvoor nog alle gelegenheid. Tenslotte zij nog vermeld, dat de zaak in 1878 werd opgericht door de heeren R. Baas Azn. en Joh. de Jongh. Thans- vormen hun zoons, de heeren mr. A. R. Baars en H. G. de Jongh de directie. Het in gebruik nemen van het gebouw Is ln alle stilte en zonder eenig officieel ver toon geschied. BOUW VAN DE WAALBRUG BU NIJMEGEN. Naar het Hbld, verneemt zal mét tfë voor bereidende werkzaamheden tot overbrugging van de Waal bij Nijmegen in den loop van 1931 een aanvang worden gemaakt. Deze voorbereidende werkzaamheden zullen onge veer VA jaar in beslag nemen en eerst daar na kan mot den eigenlijken bouw van dé pijlers en het bovendek begonnen worden. De voorbereidende werkzaamheden vorderen zoo geruimen tijd, omdat o.a. bij Leut de Waalbandijk achterwaarts verlegd moet wor den, omdat door den bouw van de pijlers van de brug het stroomgebied van de Waal ver nauwd wordt,. Met dit werk zal men naar alle waarschijnlijkheid einde 1931 beginnen. Men verwacht, dat de vaste oeververbinding eerst In 1937 zal zijn tot stand gekomen. SOVJET-ONDERSCHEIDINO VOOR PROF DR. F. A. VENING MEINE8Z. Naar de Tel. verneemt heeft de Sovjet- Akademie van Wetenschappen te Leningrad, tot lid van den wetenschappelijken Raad van Advies, van haar nïeuw-gesticht seismologisch instituut benoemd onzen landgenoot prof. dr, F. A. Vening Meinesz te Utrecht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. HAMD-GtWEVEN 1O0 X100I30 x (60 x*00 em-S J.— I5OXI30 =112.00 GR.HOUT5TR 103 HAARLEM bepaalde pas, de houding van het Lsohaa.ni bij het loopen, de veerkracht van den tred op het buigen van de knie, veel meer zeggen dan de uitdrukking van hot gelaat-, dat door uiterlijke belevenissen, onafhankelijk van het ware wezen, sterk wordt beïvloed. Hoe edel, bijna sierlijk waren de bewegingen geweest van den man, die twaalf jaar had moeten boeten wegens moord op zijn, hem bedriegen de vrouw en hoe ontzettend veel raenschelljke grootheid, christelijke denkwijze had Von Dcnjgern op de gemeenschappelijke slaapzaal later bij hem ontdekt. Een andere medege vangene had Joachim von Denigern door Giet sluipende katachtige in zijn bewe gen met afkeer vervuld, labor leerde hij hem als een buitengewoon beminnelijke kamerad kennen, maar nog later werd hü als een denunciant. die zijn lotgenooten tegen kleine vergoedingen verried, ontmaskerd. Deze blonde man vóór hem nu. had de bewegingen van een mensch, die moeilijk kan veinzen, afkeerig is van conventies en nog wel eens over één nacht ijs gaat. De blonde man ging de Frledrichstrasse in en vervolgde in noordelijke richting zijn weg. Krause volgde hem met de grootste voorzichtigheid. Steeds meer versnelde de man zijn pas om ten slotte de Elsasserstrasse n :e slaan. En nu deed zich een merkwaar dig intermezzo voor. Op den hoek van i« Blsesser en Novalisstrasse stiet de blonde op een vrouw, die twee kinderen, een jongen van ongeveer vijf en een meisje van een jaar jonger aan de hand hield. Ze deed dat echter op een wijze, die personen in loondlen^ meermalen ei een :s; de kinderen waren ver moeid. werden meer meegesleurd dan geleld, de zon goot haar stralen onbarmhartig op hen neer en Ju.st teen de blonde op hun weg trad. begon de kleine jongen jammer lijk t« huilen en weigerde hij cm verder '4 saan, iWordt vervolgd.),

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6