PtilUPf DE JONGSTE OPSTAND IN SPANJE. EEN BEKORING I3el<jië. Oostenrijk. MUZIEK. VOOR STANDAARD COMBINATIE AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 15 DECEMBER 1930 TWEEDE BLAD De regeering blijft de baas. De Fransche senator Steeg is er in geslaagd een kabinet te vormen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Zaterdag heeft de Spaansche regeering in den loop van den dag verschillende commu niques aan de pers verstrekt, waarin werd medegedeeld, dat de opstandige acjüe te Jaca volkomen geïsoleerd wa.s. Bovendien hebben de regeeringstroepen 500 opstandelingen ge vangen genomen. De laatste groep opstandelingen, uit Bilbao afkomstige soldaten, heeft zioh Zaterdag middag overgegeven. Onder hen bevonden rich talrijke studenten, in militaire unifor men. Tijdens het gevecht werd het station Ayerbe beschoten. Toen de eerste opstandelingen voor de re geeringstroepen naar Jaca vluchtten, trad de grenswacht tegen hen op. bestormde de citadel en ontzette de door de opstandelin gen vastgehouden hoogere officieren. Officieel wordt medegedeeld, dat er 20 ge vonden en 2 dood en zijn te betreuren. Deze aantallen schijnen evenwel slechts betrek kin" te hebben op de opstandelingen. Aan reg. :gszijde werden eenige officieren van de garde civil zwaar gewond en een soldaat gedood. Het schijnt dat de algemeene staking te Saragossa verloopt. Zondag reeds werden in den loop van den dag officieren en twee onderofficieren door een speciale rechtbank veroordeeld. Twee kapiteins werden ter dood veroordeeld. De ministerraad heeft den kapitein-generaal van Aragon opdracht gegeven, de vonnissen te doen voltrekken, hetgeen inmiddels reeds geschied is. De ter dood veroordeelde kapiteins Galan en Salenas, waaraan het vonnis reeds vol trokken is, waren bekende republikeinsche figuren en partijgenooten van den gevluch te n majoor Franco. Hoewel volgens de laat ste uit Spaanschen bron afkomstige berich ten, de toestand in het land rustig is, meldt men van andere zijde, dat de executie van de beide republikinen vooral ln Madrid.Barce lona en Saragossa, enorme opwinding heeft veroorzaakt. Het gaat op het oogenblik zooals blijkt hard tegen hard! De Spaansche regeerine wordt gedwongen de volledige dictatuur uit te oefenen. Zonder die dictatuur lijkt het on mogelijk voor de monarchie en het gedeelte van den militairen stand dat den koning ge trouw is, de overmacht te handhaven. De pogingen om algemeene stakingen uit te roepen, worden met geweld onderdrukt, er wordt een strenge censuur uitgeoefend. Onlangs deed een Spaansch journalist een aanslag op Berenguer. Hij schoot opzettelijk in de lucht en men verklaarde den man voor gek. De journalist verklaarde dat zijn aan slag als een demonstratie bedoeld was tegen de huidige regeering, die het volk naar den ondergang vorde. Bij kans iedere week dui ken er geruchten op over opstand en rebel lie, gesteund door het volk, officieren en de studenten. Hoe lang kan deze toestand nog voortduren? In ieder geval kan men het als vaststaand aannemen, dat de jongste feiten stimulee- rend zuïln werken, zowel ten aanzien van de republikeinsche actie die naar verluidt verstevigd is door samenwerking van com munisten. socialisten en democraten tegen het koningschap! als ten aanzien van den tcrroristschen wil der monarchisten! L. A. Fraïiimjk. Het Ministerie-Steeg. Een door Steeg gevormd ministerie is als volgt samengesteld: Steeg, minister-president en minister van koloniën. Leygues, binnenlandsche zaken. Chéron, justitie. Briand, buitenlandsche zaken. Germain Martin, financiën Palmade, budget. Barthou, oorlog. Albert Sarraut, marine Chauteinps, onderwijs. Daladier, openbare werken Loucheur, handel en nationale economie Victor Boret, landbouw Grinda, arbeid Thoumvre, pensioenen. Painlsvé, luchtvaart Daniélou, koopvaardij. Georges Bonnet, P. T. T. Queuille, openbare gezondheid. De nieuwe regeering zal waarschijnlijk Donderdag a.s. voor de Kamer verschijnen. Het B. T. A. meldt nog dat de volgende onderministers benoemd zijn: presidium van den ministerraad Marchandeau, binnenland sche zaken René Coty, handel en nationale economie Leon Meyer, landbouw Cautru, luchtvaart Riche, kunst Berthod. koloniën Auguste Brunet, lichamelijke opvoeding en vakonderwijs Frédéric Brunet. financiën en Jourisme Gourdeau, oorlog Millot, Eerste ministerraad. PARUS. 13 Dec. (N.TA.) Heden heeft Steeg de leden van zijn kabinet aan den president der republiek voorgesteld. Daarna hield de regeering haar eerste kabinetsraad: de eerstvolgende wordt Donderdagochtend gehouden, 's Ochtends had Steeg een onder houd met Tardieu. Bij het verlaten van het Elysée verklaarde Steeg dat zijn ministerie ten gunste der ont spanning en eensgezindheid zal arbeiden. Het heeft tot program de onpartijdige ge rechtigheid bij het ontspannen der harts tochten te dienen, den vrede te handhaven, en de economsche werkzaamheid tezamen met den socialen vooruitgang te bevorderen. Een B. T. A. telegram uit Parijs meldt dat de onder-minister voor de luchtvaart Riche zich alweer uit het nieuwe ministerie, heeft teruggetrokken. Behalve Riche, de onderminister voor de luchtvaart, heeft thans ook Barety, de on derminister van financiën, zich reeds uit het nieuwe ministerie teruggetrokken. Het- B. T. A. meldt, dat Barety, die Ka merlid is, een brief aan minister-president Steeg heeft gericht, waarin hij. met verwij zing naar de door de fractie-Tardieu, waar toe h ij behoort, aangenomen motie, zijn toe zegging om als onder-minis'.er voor finan ciën tot het ministerie toe te treden intrekt. De Internationale Suiker conferentie. BRUSSEL, 13 Dec. (V. D.) Inzake de biet- suiker-export heeft de internationale suiker conferentie thans gedeeltelijk overeenstem ming bereikt. Alleen Duitschland blijft hals starrig op zijn standpunt staan en wenscht een uitvoerquantum van 420-000 ton per jaar, in plaats van de voorgestelde 200.000 ton. Voor de overige landen zijn de exportcijfers als volgt verdeeld: België 35.000 ton. Polen 319.000 Hongarije 85.000 Tsjechoslowakije 590.000 Met 200.000 ton voor Duftschland wordt dit het door Chadbourne voorgestelde cijfer van 1.229.000 ton voor geheel Europa. Het moet nog worden afgewacht in hoe verre de Javaansche en Cubaansche delega ties aan de Duitsche wenschen tegemoet zul len komen. Nu ruzie om „lm Westen nichts Neues" te Weenen. WEENEN, 13 Dec. (W. E.) De strijd om de film „lm Westen nichts Neues", welker opvoering in Januari te Weenen wordt aan gekondigd, begint reeds vrij levendig te wor den. Ettelijke Duitsche bonden eischen een ver bod en verwachten, dat de minister van bin nenlandsche zaken een spoedige beslissing zal nemen, ten einde het ontstaan van on rust- onder de bevolking tegen te gaan daar in geval van een vertooning met stelligheid protestbetoogingen kunnen worden verwacht. IL BAR8IERE DE SIV1GUA. Het onderwerp dat den grondslag van Ros sini's wereldberoemde opera buffa vormt is ontleend aan de comedie van Beaumarchais en, vóór Rossini, reeds door Paisiello in 1780, door Isouard in 1797, en in zijn vervolg, als ,Le Nozze de Figaro" (Figaro's Hochzeit) door Mozprt in 1786 als opera behandeld. Gioaohino Rossini (geb. 1792 te Pesaro, gest. 1868 te Passy bij Parijs) had 26 Dec. 1815 een contract onderteelcend, waarbij hij de verplichting op zich nam aan den Hertog Sforza Gesaxini, destijds eigenaar en direc teur van het Argentinatheater te Rome voor een bepaald honorarium op elk hem gegeven libretto een opera te componeeren, die tot tweede carnavalsopera bestemd zou zijn. De eerste helft der partituur moest vóór 20 Jan. 1816 gereed zijn, de rest zóo tijdig, dat de uitvoering in 't begin van Februari kon plaats hebben. Boor moeilijkheden met de censuur, die tegen eenige ontwerpen bezwa ren maakte, gingen drie dagen nutteloos voorbij. Toen besloot men, daar de tijd drong, tot een nieuwe bewerking van een ouder on derwerp. Tekstdichter en componist werkten dag en nacht, nagenoeg zonder tusschenpoos. Zoodra de eerste een tooneel klaar had, com poneerde Rossini de muziek er bij en stuurde ze aan den copiïst om de stemmen uit te schrijven. In 26 dagend) was de geheele partituur gereed. Wijl in Italië Paisiello's opera zeer popu lair was en voor onover tref lelijk gold had den de tekstdichter Sterbirii en de componist iedere gelijkenis met Paisiello's werk zorgvul dig vermeden, zelfs wat den titel betreft. Rossini's opera heette oorspronkelijk .Alma viva o sia l'inutlle precauzione'' („Ahnaviva of de nuttelooze voorzichtigheid"). De première (5 Feb. 1816) onder leiding van Rossini in het Argentina-theater werd een volslagen fiasco. Een deel van het pu bliek, waaronder zich vele aanhangers van Paisiello bevonden, was vijandig tegen Ros sini gestemd. Reeds bij z^n verschijning in de orkestruimte werd hij met gesis ontvan gen. De voorstelling leed door allerlei onge valletjes; alleen de beroemde aria van Rosine („Una voce poco fa") oogstte applaus. Onfler gesis, gefluit en spottend gelach kwam het einde. De componist trok er zich weinig van aan: toen zijn vrienden na de voorstelling in zijn woning kwamen om hem te troosten, lag hij rustig te slapen. Voor de tweede uitvoe ring, die daags daarna plaats had, veran derde Rossini een en ander in de partituur, maar hij wilde niet ten tweeden male een te leurstelling beleven, meldde zioh ziek en liet den dirigeerstok aan een ander over. En ziet, wat niemand verwacht had: het publies. werd meegesleept en brak in laaiende geest drift uit. Sindsdien heeft het werk de geheele wereld veroverd. Vermelding verdient nog, dat bij de eerste voorstellingen de rol van graaf d'Almaviva vervuld werd door den be roemden tenor en zangpaedagoog Manuel Garcia. Door de haast waarmee de afschriften ver vaardigd waren, zijn de ouverture en een terzet voor „de muziekles" verloren gegaan. Als ouverture wordt nu die van de opera „EUsabetta regina d'Inghilterra" gespeeld en ln de muziekles een willekeurige bravouraria gezongen. Rossini's muziek is het tegendeel van ge leerd. Om contrapuntische of harmonische kunsten of interessantigheden bekommerde hij zich niet; daartoe was hij trouwens veel te gemakzuchtig. Maar zijn melodische be gaafdheid laat hem geen oogenblik »ln den steek en zijn rythmen fonkelen en tintelen zonder ophouden. Er voorbeelden van te ge ven zou vrijwel gelijk staan met een citge ring van de geheele opera. Het genre is de echte opera buffa, een kunstsoort, die we bier helaas maar zelden zien. En Rossini's INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct». p*r regel Mooi is de kleur en cr ligt een zachte gloed over, die onvergankelijk is. Het is van een nieuw materiaal, Philite, dit sierlijke kastje, dat het nieuwe Philips Ontvangtoestel 2531 omsluit. Van hetzelfde Philite is ook de zevenhoekigc electro-dynanusche luidspreker. Een combinatie die in haar smaakvollen eenvoud tot het mooiste behoort dat de radio-tcchnick in deze prijsklasse bracht Philips toestellen veroorzaken geen burenstoring. QX'at gij niet wilt dat U geschiedt enorme kijk op het tooneel heeft hem In staat gesteld immer de juiste toon te treffen. Was de uitvoering van de .Barbier hier we gens de keuze van het stuk een muzikaal evenement, door het spel en vooral door den zang der artisten van de Italiaansche opera werd zij een festijn, zooals we hier nog niet bijgewoond hebben. We hebben de zuidelijke kunstenaars al in velerlei werk kunnen be wonderen, maar eerst nu hebben wij ze in hun volle, onevenaarbare kracht gezien. Een tonatie en welk een radheid van tong. zouden we ons in een vertolking door eigen artisten kunnen denken, de „Barbier" niet. Deze vereischt een zang- cn spreektechniek, die voor Noordelijken onbereikbaar geacht, moet worden. En daarnevens is een vlotheid van actie noodig. die het presto-tempo eener klucht of operette bereikt. De Italiaansche Opera heeft Vrijdagavond alle verwachtingen, hoe hoog gespannen ook, verre overtroffen. Zij heeft ons een hooge school van bel canto en vocale techniek ge demonstreerd. die elke vergelijking uitsloot. In het middelpunt der bewondering stond natuurlijk de vertolker der titelrol, de ge liefde baryton L. Piccioli, die reeds bij zijn optreden met een open doekje gehuldigd werd, een kunstenaar, niet minder bewonde renswaardig als acteur dan als zanger. Welk een prachtige soepele stem. welk een duize lingwekkende, nooit falende techniek en in tonatie en welk een radheid van tonen. De bas A. Santolini chargeerde misschien de rol van den ouden dwaas Bartolo iets te veel, doch vocaal was hij uitmuntend, en de boven al'e beschrijving geweldige stem van L. Ferroni heeft heel de zaal ontzag Ingeboe zemd. te meer daar zij zelfs in de heftigste uitbarstingen, die een donderende orkaan geleken, nimmer haar schoonheid van tim bre inboette. De beroemde laster-aria werd door licm meesterlijk gezongen. Zijn ver schijning als de reusachtige, zonderling toe getakelde. huichelachtige muziekmeester Ba- silio wekte begrijpelijker lachlust op. Deze drie artisten speelden volkomen vrij; de tenor L. Fort had in zijn rol van Almariva nog teveel de blikken naar den kapelmeester gericht, wat op de losheid en natuurlijkheid zijner actie belemmerend werkte; zijn tenor stem is heerlijk van klank; zijn coloratuur techniek nog niet zoo af als die van Piccioli. Doch hij schijnt noz zeer jong te zijn en kan zich dus nog volmaken. Superieure colora tuur gaf de zangeres D. MannuccI als Rosine te hooren: een gracieuze actrice, die met haar partners Fort en Piccioli een trio vorm de. dat niet alleen door zang. maar ook door uiterlijk bekoorde. G. Barbieri (Fiorillo) en L. Squarzlni (Berta) zijn goede bekenden van de bezoekers der Italiaansche opera-avonden en zij deden hun reputatie eer aan. Koor en orkest waren uitstekend en de dirigent Maestro E. Piazza toonde zijn vaardigheid en handighid meermaen en hield het geheel, ook in de meest exorbitante tempi, volko men in de hand. Ik heb nu de voornaamste vertolkers af zonderlijk genoemd; wat zij in de ensembles verrichtten grenst aan het ongeloofelijke. In die verbijsterend snelle figuren was niet één enkele ongelijkheid waar te nemen. Bij een uitvoering als deze had alles wat zingt., zang onderwijst of de zane dirigeert aanwezig moeten zijn. niet om te beoordee- len, maar om in vereering neer te knielen voor zulke zangkunst. Maar van onze zang- kpstukken heb ik er niet vele gezien. Hebben zij geen tijd. doordat ais zij Arbeidsverrïjze- nis sen. Negendes en andere groote Kunst mootn uitvoeren? Hier viel enorm veel te ge nieten en cok veel te leeren. Dat wil niet zeggen dat er niet veel hoor ders waren: de zaal was nagenoeg gevuld. Maar het bordje „Uitverkocht", dat bij Hirsch meermalen prijkt, miste ik hier, en toch had dit er al dagen tevoren behooren te hangen. Want in dit geval zou de directie der Italiaansche opera misschien wel een herhaling van de „Barbier" voorgenomen heb, en dan had ik er ook nog eens heen kunnen gaan, niet om een verslag te schrij- yea, maar alleen om maar weer met volle teugen te genieten. Egoïstisch? Misschien we. maar zóó Sets hooren we te zelden om er niet weer naar te verlangen. KAREL DE JONG. ALG. VEREEN. VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. DE 165e ALGEMEENE VERGADERING- Hecien, Maandag, hied de Alg. Vereen, voor Bloembollencuhuur haar 165e algemeene ver gadering in het- Krelagehuis, onder leiding van den heer E. H. Krelajte, De voorzitter opende de vergadering met. een rede, waaraan hij allereerst eenige leden herdacht, die sedert de vorige algeemeene vergadering aan de vereeniging zijn ontval len. Willem Schochuys, die op bijna 90-jarigen leeftijd te Uithoorn overleed, was de laatst overgeblevene van hen. die reeds in 1360 lid waren van de vereeniging. Zijn belangstelling voor de vereeniging bleek oa. uit zijn deel neming aan een door de in 1910 nog in leven zijnde oprichters aangeboden eereprijs voor de tentoonstelling bij het gouden Jubileum der vereeniging. Theodorus van Waveren. was slechts korten tijd lid van het Hoofdbestuur. Hij zal in de eerste plaats in de herinnering blijven voortleven als een der oprichters van den Bond van Bloembollenhandelaren. In 1910 trad Van Waveren op als voorzitter van de commissie voor de jubileum-tentoonstelling Hij heeft veel bijgedragen tot handhaving van den goeden naam van het vak in den vreemde. Hein Rtiysenaars was een krachtig werker in de vereeniging. Gedurende twee vijf-jarige perioden was hij lid van het hoofdbestuur in een tijd, waarin tal van moeilijke vraag stukken tot oplossing moesten worden ge bracht. Hij gaf zich steeds geheel, voor de vereeniging en ook voor het algemeene be lar.g. C. H. Damen had van 1908 tot 1912 voor het Westland zitting in het Hooofdbestuur. G. van der Mey genoot een bijzondere roep van vakkennis; hij was een zeer gezien bc- oordeelaar op tal van tentoonstellingen. De afdeelmg Sassenheim betreurt in A. Ie Clercq een harer ijverigste bestuursleden, van wien nog veel mocht worden verwacht. In dezelfde plaats overleed Willem Warnaar Jr. in den bloei zijner jaren. Ofschoon nog slechts kort lid van het Narclssencomüé der commissie voor de Bloemenkeuringen, had hij zich caar reeds onderscheiden als een uit nemend kenner van de talrijke nieuwe aan winsten die aan het oordeel van dat comité worden onderworpen. Bij dit tragisch sterf geval is de algemeene sympathie uitgegaan naar den zwaargetroffen vader, aan wien het vak zooveel te danken heeft. Over wijlen den heer J. C. Peereboom, zeide de heer-Krelage: Ofschoon niet tot het vak behoorende, moge hier nog herdacht worden ons overleden mede lid J. C. Peereboom. In de dagen toen het nog niet gebruikelijk was. dat onze algemeene vergaderingen door de pers werden bijge woond, werd Peereboom lid der vereeniging om daardoor in de gelegenheid te zijn, zijn blad van verslagen cier vergaderingen, voor zoover zij niet geheim waren, te voorzien In later Jaren heeft Peereboom menigmaal over het vak en de vereeniging geschreven en met genoegen zai men zich de vaak gees tige beschouwingen herinneren, die hij daar aan in Haarlem's Dagblad heeft gewijd. Voortgaande zeide spr.: Tegenover deze veie en zware verliezen staat de zich nog steeds voortzettende aanwas van nieuwe leden en nieuwe afdeellngen. Sedert onze vorige vergadering zijn gecon stitueerd dc- afdeelingen Musselkanaal en Om streken er. De Goorn, zoodat de vereeniging thans 57 afdeelingen met 5900 leden telt, ter wijl de vestiging van afdeelingen te Zwfja- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. ST1FZUIGERHUIS M AERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TEL. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers 1171.— drecht en in Oostelijk Groningen weldra een voldongen feit zal zijn. Ik roep uit uw aller naam deze afdeelingen een hartelijk welkom in ons midden toe. Hartelijk, ofschoon de ongebreidelde uitbrei ding der bloembollenteelt, waarvan ook de oprichting dezer afdeelingen een uitvloeisel is, een zorgwekkend verschijnsel is. Hartelijk, omdat he: een algemeen vakbelang zoowel als een Individueel belang voor de aangeslo tenen Ls, dat allen, die bollen telen of ver handelen. lid van deze vereeniging. die hun onpartijdige en betrouwbare voorlichting kan geven en hun handelstransacties brengt onder het Scheidsgerecht voor den Bloembollen- handel. Het bloembollenbedrij f handhaaft zich ge zond en flink in dezen MJd van wereldcrisis en algemeene Inzinking, al zün de vette jaren voorbij en de omstandigheden ook voor dit vak moeilijk. Maar terwijl de crisis al op 't eind van 1929 begon, heeft zij zich gedurende 1929 nog niet doen gevoelen in verminderde koopkracht van het buitenland. De lagere prijzen van sommige artikelen hebben stellig het hare bijgedragen om die vermindering tegen te houden. De cijfers tot en met October loeren dat d« uitvoer in 1930 over dat tijdvak heeft be dragen 43 millioen Kilo tegen bijna 32 mil- lioen Kilo in 1929 en 40 millioen Kilo in 1928 in het oveieenkomstige tijdvak. Wat het ge wicht betreft is dus het cijfer van 1928 weer bereikt en zelfs overtroffen. Naar de waarde is de vergelijking minder zuiver, omdat voor de genoemde Jaren niet dezelfde eenheids prijs geldt. Het beeld zou echter verre van gelijkend zijn. indien niet gewaagd werd van de zor gen der toekomst. Het aantal landen dat strenger toezicht noodzakelijk acht op den invoer van bloembollen, neemt gestadig toe. Het afgeioopen jaar heeft voor don export zelf veel moeilijkheden opgeleverd tengevolge van de abnormale hoeveelheden regen voor en tijdens het verzendseizoen. waardoor het, in verband met den korten tijd waarin de ver zendingen steeds moeten plaats hebben, niet steeds mogelijk gebleken schijnt te zijn. dc bollen voldoende droog te verzenden, waardoor rot-tings- en schlmmelverschljnselen niet kon den worden voorkomen. Dit heeft ln Duitsch land ln 't bijzonder aanleiding gegeven tot bezwaren, ln verband met de nieuwe veror dening waarbij de invoer o.a. ook van bloem bollen waarop schimmels voorkomen ver boden is. Het abnormale weer kan hier zeker als ver zachtende omstandigheid gelden. Maar men kan niet verlangen, dat daarmede in het buitenland steeds rekening zal worden ge houden. Integendeel, het is van het grootste belang, men kan het zelfs een levenskwestie noemen, dat alles in het werk wordt gesteld om.te zorgen dat voortaan de bollen alleen dan verzonden worden, wanneer ze Inderdhad voldoende droog zijn. Het is niet alleen do exporteur die hiervoor te zorgen heeft, maar ook de kweeker, van wien verwacht wordt dat hij zijn bollen goed droog aan de expor teurs zal afteveren. De nieuwe kweekers, die het zelfs niet noodig achten om van schuren gebruik te maken, zonden hun bollen vaak zoo van het land naar dc veiling. Op die wijze kan men geen goede bollen voor export afleveren en het ls zeer noodig, dat de nieuwe kweekers leeren beseffen, dat tot de Juiste eischen, die aan bollen gesteld worden, ook een goede schuurbehandeling behoort. Het ware to wenschen dat de veilingen bereid waren haar medewerking te verteenen om het veilen van bollen, die ziek of minderwaardig' zijn, tegen te gaan. De exporteurs zullen ernstig hebben na te gaan, of zij door onder ling een later tijdstip van verzending vast te stellen, of door andere maatregelen, aan de bezwaren kunnen tegemoet komen. Afgezien hiervan, zal bovendien de grootste mogelijke zorg besteed behooren te worden aan de kwaliteit en de gezondheidstoestand der te verzenden bollen. Het is een algemeen vakbelang, dat ieder hiertoe medewerkt döor te zorgen, dat zijn kraam ln onberlspelljken toestand verkeert en dat de te exporteeren bollen geen aanleiding kunnen geven tot eenige gegronde klacht. Alleen zóó zal het mogelijk zijn het afzetgebied te behouden, dat tot zuik een belangrijke hoogte door gestagen arbeid en rustelooze toewijding Ls opge bouwd. De propaganda voor den afzet voor reke ning van het door het Cemraal Bloembol len Comité beheerde 2 cent per Roe-fonds met kracht voortgezet en het zal ln verband met de grootere productie der volgende Jaren zeker noodzakelijk zijn, in deze richting nog veel meer te doen. Mochten ae bedragen d:e uit het fonds hiervoor beschikbaar gesteld kunnen worden (rond f 25.000 per Jaar) niet toereikend blijken, dan ligt het zeker op den weg der Regeering om door een subsidie dit bedrag te verhoogen. daar deee steun geheel in overeenstemming zou zijn met de door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw ter zake geuite denkbeelden. Spr. eindigde zijn rede met een herinnering aan de speciale tentoons.ellingen die in het eigen gebouw zullen gehouden worden en aan het belangrijke voorstel, dat ter behan deling aan de vergadering zou worden voor gelegd inzake het mogelijk maken van een keuringsdienst voor tulpen. Heden: MAANDAG 15 DECEMBER Stadsschouwburg: Abonnementsvoorstel ling „De vier dames Duvernis". Palace: „Een fijne familie". Op het toonec! Marga Graf. operette-diva. 8.15 uur. Luxor Theater: „De bekentenis". Op het tooneel: Duo Saphier met de schets „Zigeu- Rembrandt Theater: „Zwel We ten". Op het tooneel: de artisten Pierce and Roslyn. 7 en 9.15 uur. DINSDAG 16 DECEMBER Gem. Concertgebouw: Orgelconcert Hélène Cals (zangi 8 uur. Restaurant Brinkmann: „Wetenschap en Religie" Helderziende en psychometrische experimenten. 8.15 uur. Gouvernementsgebouw (Dreef). Zitting Provinciale Staten. 1080 uur v.m. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. IJmuiden: Gebouw Thalia: Mij. tot Nut van 't Algemeen. Concert door hét Haydn kwartet. 8.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5