HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 16 DECEMBER 1930 UIT DE OMSTREKEN ZANDVOORT OPENBARE LEESZAAL. Uit het jaarverslag van de Openbare Lees taal en Bibliotheek in de Brugstraat, blijkt dat deze Inrichting ln een plaatselijke be hoefte voorziet. Over 1929 bedroeg het aantal uitgeleende verken ongeveer tweeduizend, welk aantal in 1930 ongetwijfeld groote geworden is. De leeszaal beschikt momenteel over een aardig fonds Hollandsche, Fransche. Dultsche en Engelsche werken. Naast de romans zijn ook de rubrieken godsdienst en wijsbegeerte, land- en volkenkunde en kinderlectuur ver tegenwoordigd. Om ook personen voor wie het lidmaatschap a f 1.50 per jaar financieel bezwaarlijk was. tot lezen in staat te stellen, heeft het Bestuur persoonskaarten a f 0.50 beschikbaar gesteld, terwijl voor onvermo- genden de gelegenheid bestaat, kosteloos ■werken te ontvangen; van welke gelegenheid door meerderen een dankbaar gebruik wordt gemaakt. Het Bestuur der Leeszaal bestaat thans uit de heeren: A. Elffers, voorz.; J. A. Wagten- donk, seer.; H. Zuldema, penn. en bibl.; J. A. Elffers, J. W. Gosen A Hofstra en P. Koning, terwijl de directeur der openbare Leeszaal te Haarlem, do heer Rutgers v. d. Loeff het bestuur als adviseur ter zijde staat. PHOENIX. Zaterdagavond gaf de tooneelvereeniging Phoenix haar tweede uitvoering van dit sei zoen in Monopole. Opgevoerd werd „Dokter Bavino", een tooneelspel in drie bedrijven van Honk Bakker. Dokter Bavino blijkt een kermisreiziger te zijn. een foelleelijke zwerver. De leelljkheid, de gelijkenis met een aap, schijnt ontstaan te zijn, doordat de moeder korten tijd voor de geboorte van den Jongen, geschrokken was van een losgebroken aap. De zwerver, altijd om zijn uiterlijk bespot en uitgelachen, heeft na een korten tijd van huwelijksgeluk, ook hiervan afstand moeten doen, omdat zijn vrouw met het kind er van door ging. Vandaar het reizen en trekken van Bavino om het kind op te sporen. In de drie bedrijven hetzelfde decor, een boerenherberg van bulten. In deze herberg is jaren te voren een gehelmzlnninge misdaad gebeurd: een vrouw geworgd naast een schreiend kind in de wieg en daarnaast een aap door bijlslagen gedood. Men voelt het al: het kind in de wieg, Vloletta, is het gezochte kind en voor deze herberg komt de zwerver. In de eerste twoe bedrijven vormen de vrij lange monologen, de breedsprakigheden een vrij fragmentarisch geheel. De auteur, door de vereer.lging ultgenoodlgd, zal onget jfeld moeten erkennen, dat Dokter Bavino (de heer H. L. Dhooge), door zijn bespraaktheid en Prum <de heer H. C. Polder), die de pacht van de herberg elsoht en met uitzetting dreigt, het geheel droegen. Maar 't laatste stuk na de pauze werd door dit tweetal van zoo'n tragiek, dat de geheele zaal den adem inhield, toen bleek, dat Prum, de broer van den zwerver, de vader was van Vloletta. De door het lot geslagen zwerver, die telkens weer lacht en de tranen verdringt, wordt ge heel geknakt, wanneer Vloletta hem haar verachting tocsllngert, zij, ln wie hij een dochter meende gevonden te hebben. Hier was de heer D'Hooge zoo sterk ln zijn rol, dat men na de woorden van verachting van Violetta (Mcj. L. Roukens) verwachtte als ln Malnar's bekende tooneelstuk den duivel naar voren te zien springen met zijn „vollè.". Zoo kan ik ze te pakken hebben. Dit spel verwierf zeer terecht daverend applaus. De dames, Mevrouw M. Kornmann en Mej. L. Roukens ontvingen bloemen, terwijl den regisseur van alles, den heer D'Hooge, van zijn medespelers een krans overhandigd werd. Een goed strijkje verlokte de meeste aan wezigen tot blijven. COMMISSIE VOOR PLAATSE LIJKE BELANGEN. EENIGE VERZOEKEN AAN DEN RAAD. De commissie voor Plaatselijke Belangen (be;taande uit vertegenwoordigers der na volgende te Zandvoort gevestigde, koninklijk goedgekeurde vereeniglngen: de Zandvoort- sche HandeJsvereeniging, de Hotel- en Pen- sionhoudersvereenlglng, de Koffiehuishou- dersvereen. „Ons Belang", de Vereeniglng voor Vreemdelingenverkeer, de Forensenver- eeniglng en de R.K. Middenstandsvereen. de Hanze) heeft bij den Raad een drietal ver zoeken en voorstellen Ingediend. Aangaande de Muzlekbelastlng verzoekt de commissie de bestaande regeling te willen wijzigen in dier voege, dat de heffing vooi middag- en avondmuziek tot op 50Tó wordt verlaagd en dat dc heffing van 10 extra voor muziek, te maken na 12 uur tot slui ting; tijd kome te vervallen. In de tweede plaats deelt de commissie mede, dat zij zich voor twee achtereenvol gende jaren bereid heeft verklaard elk jaar 500 bij te dragen in de kosten voor dag- en nachtopenstelling der telefoon gedurende het geheele Jaar. De commissie is evenwel van oordeel, dat deze nacht- en dag openstelling de gemeen schap ten goede komt en niet slechts een be paalde categorie. Het «komt der Commissie alleszins billijk voor, dat de kosten, vobrtspruitende uit de dag- on nachtopcnstelllng door de gemeente worden gedragen, waarom zij den Raad ver zoekt het genoemde bedrag van 500 voor 1931—'32 en verdere jaren voor rekening der gemeente te willen nemen. In een derde schrijven verzoekt de Com missie ten Noorden en ten Zuiden van het dorp zoo- en zonnebaden te doen inrichten met cables en vaste zoetwaterdouches, warm en koud, ln den geest als deze reeds bestaan in Noordwijk aan Zee. De inrichtingen zou den kunnen komen b.v. respectievelijk ter hoogte van de Van Kinsbergenstraat en de Witte de Witstraat. Verder verzoekt de Commissie een volksbad in te richten op tamclljken afstand en wijst zij op de verkeer de manier van geven van vrije baden, aan gezien dc laatste een onoverkomelijke con currentie aan standexploitanten en bad inrichtingen vormen. OUDERAVOND. Donderdagavond houdt dc Oudercommissle van de Wllhelminaschool een Ouderavond in de school. Sprekers: de heer Wagtendonk en Ds. Tromp. GEMEENTERAAD. Er worden openbare vergaderingen van den Raad der gemeente Zandvoort gehouden op Donderdag 13 Dcc. 1930 des namiddags 712 uur en Vrijdag 19 December 1930, des middags 2 uur. Agenda: 1. Voortzetting der behandeling der ge- meentebegrooting en van de begrootingen der bedrijven over 1931. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaitstelling der le suppletoire begroo ting over het jaar 1930 van de Ziekenhuis- commissie. 4. Verzoek van Mevrouw de wed. L. Kroon om een tegemoetkoming in de kosten voor hetbezocken van dc- R.K. Kweekschool St. Jozef te Bergen (N.H.) door haar dochter. 5. Verzoek van het Mannenkoor van On derling hulpbetoon om garant te zijn voor 1000 voor de kosten van een groot Natio naal Zangconcours en een prijs beschikbaar te stellen voor gemeld concours. 6. Verzoek van de Bank voor Nederl. Ge meenten om meer aandeelen te nemen ln ge melde bank. 7. Verzoek van J. Willemsen om een toeslag op zijn pensioen. 8. Voorstel tot verkoop van twee dubbele noodwoningen aan den Beltweg. 9. Benoeming van twee leden van het Burgerlijk Armbestuur. 10. Benoeming van twee leden der Zieken huiscommissie. 11. Benoeming van één lid der Zieken huiscommissie ter voorziening ln de vacatu re van den heer de BraaL BEVERWIJK DE HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. De leider van de gemeentelijke Huishoud en Industrieschool heeft aan B. en W. ver zocht tot uitbreiding der localiteiten dezer school te willen overgaan. Om. moet voorzien worden ln de behoefte aan berging van ma teriaal.- een gelegenheid tot het drogen van waschgoed en het maken van een pasgelegen heid. De kosten dezer voorzieningen worden geraamd op 1098. B. en W. stellen den raad voor hun het be- noodigde credlet toe te staan. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad vergadert op Vrijdag 19 Dec. a.s, des avonds te 7.15 uur. De agenda vermeldt de volgende punten van behandeling: 1. Benoeming van: één lid der Plaatselijke Schoolcommissie; één lid der Commissie van toezicht op de openbare Fröbelschool; drie leden der Commissie van Overleg voor de Ambtenaren en drie leden der Commissie van Overleg voor de werklieden. 2. Voorstel tot verbetering der rioleering en bestrating ln een gedeelte van deD Groo- ten Houtweg. 3. Voorstel tot verbetering van het woon wagenkamp. 4. Voorstel tot verdere deelname In het aandeelenkapitaal der Bank voor Nederland- sche Gemeenten. 5. Voorstel tot reorganisatie van het Bur gerlijk Armbestuur. 6. Voorstel tot uitbreiding der localiteiten der Gemeentelijke Huishoud- en Industrie school. 7. Praeadvles op. het adres van C. J. Duin, houdende verzoek ontheffing van art. 24 der Bouwverordening ten aanzien van het door hem gebouwde café Breestraat 109-111. 8. Voorstel tot het verleen en van een bijdrage ten behoeve van het in 1931 te hou den congres door de vereeniging tot bevorde ring van de vakopleiding voor handwerks lieden ln Nederland. 9. Nadere stemming over het voorstel- Steyn om het adres van de afd. Wijk aan Zee van den R.K. Volksbond betreffende klachten over gaslevering te Wijk aan Zee, te zenden naar B. en W. ter afdoening. 10. Mededeeüngen en Ingekomen stukken. REORGANISATIE VAN nET BURGERLIJK ARMBESTUUR. In verband met het daartoe strekkende be ginsel-besluit van den gemeenteraad in zijn vergadering van 19 Juni, stellen B. en W., overeenkomstig de toen gedane toezegging, den raad thans voor het Burgerlijk Arm bestuur te reorganiseeren ln een instelling „Maatschappelijk Hulpbetoon". Het bestuur van Maatschappelijk Hulpbe toon zal blijkens het concept-reglement be staan uit vijf leden, die ingevolge de wet, door den raad moeten worden benoemd. In de vroeger uitgebraohte voordracht deelden B. en W. den raad mede. dat het noodzake lijk was in het nieuwe reglement ln nader te bepalen vorm vast te leggen, dat zoowel de raad als het college van B. en W. ln het nieuw samen te stellen bestuur vertegen woordigd zullen moeten zijn. Achteraf is B. en W. echter gebleken, dat een dergelijke be paling niet geheel ln overeenstemming met de wet is te achten. Afgescheiden hiervan zijn B. en W. voornemens om bij de in te dienen aanbeveling voor de benoeming van leden van het bestuur den raad te adviseeren 1 lid te benoemen uit het college van B. en W. en 2 leden uit den raad. Volgens art. 18 van het reglement zal het bestuur worden bijgestaan door een secre taris-penningmeester en een Armbezoeker. Het voornemen bestaat, om althans voor- lo'oplg, voor deze betrekking een tweetal ambtenaren der gemeene aan te wijzen, die deze werkzaamheden als neven-betrekking zullen vervullen. B. en W. stellen verder voor het concept-reclement onveranderd vast te stellen, waarna het aan de goed keuring van Gedeputeerde Staten kan wor den onderworpen. KERSTVERGADERTNO SJ5.A.P. De afdeeling van de S. D. A. P. houdt haar Kerstvergadering op Dinsdag 23 Dec. in het veilfngsgebouw „Centrum". Als spreker zal optreden do heer M. A. Reinalda, uit Haar lem, met het onderwerp „Vrede op aarde". In deze bijeenkomst zal ook de nieuwe vlag der afdeeling onthuld worden. Verder verleenen hun medewerking het socialistische mannenkoor „Morgenrood", dir. de heer P. Swager en Mevr. v. d. WalMulder declamatrice. BLOEMVERZENDING PER VLIEGTUIG. Teneinde de talrijke bloemenkweekers in Beverwijk en naaste omgeving meer kennis bij te brengen omtrent de verzending van bloe men per vliegtuig heeft 't bestuur van de af deeling Beverwijk van de Kon. Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde een vergadering belegd, welke op Donderdag 18 Dec. in het veilinggebouw „Centrum" zal worden gehouden. In deze bijeenkomst zal door een der vertegenwoordigers van de KI.M. een lezing gehouden worden met lichtbeelden, waarbij o.m. ook de behandeling der bloemen bij de verzending per vliegtuig zal worden besproken. Noteering van 15 December 1930. Andijvie per kist 35—95 cent. Wortelen, 100 bos 818. Bleten, per 100 f 23. Schorseneeren, per bos 610 cent. Aardappelen, kiel, per K.G. 47 cent. Id. zand, per K.G. 7 cent. Spruitjes, per K.G. 718 cent. Boerenkool, per bak 40—05 cent. Roode kool, per 100 2f 8. Savoye kool per 100 7—/ 12. Bloemkool per 100 4—/ 16. Uien, per K.O. 2—3 1,2 cent. Prei per bos 10—16 cent. Pieterselie, per bos 47 cent. Selderie per bos 38 cent. Appelen per K.G. 1545 cent. Peren per Kilo 12—37 cent. HAARLEMMERMEER DOOR DEN MIST. Maandagavond had een wielrijder de winke lier G„ op den Hoofdweg het ongeluk tegen een langs den weg staanden wagen te botsen, dien hij tengevolge van den zwaren mist te laat had opgemerkt. De man kwam zoodanig te vallen, dat hij een pols brak. BLOEMENDAAL WONINGBOUW TE BLOEMENDAAL. DE AANBESTEDING. De wonlngbouwvereenlgfng „Bloemendaal- Noord" heeft Maandagmiddag aanbesteed het bouwen van 65 ééngezinswoningen en een kantoortje aan den Brederodeweg en Duln- luistparkweg te Bloemendaal. Laagste in- schrijfster: Fa. Bos en Beetstra te Sneek voor f 239362.—. HOOFD VAN DE PLANTSOENEN. Voor de betrekking van hoofd van den Plantsoendienst hebben zich niet minder dan 105 candidaten aangemeld. Een dertigtal zijn bovendien nog terzijde gelegd, omdat het verzoekschrift niet op zegel was gesteld. SANTPOORT PERSONALIA. De heer M. Uitendaal, directeur van het Zangkoor van de R.K. kerk te Driehuls, heeft als zoodanig bedankt. Hij was 60 jaar lid van het koor, waarvan 35 Jaar als directeur. In 1927 kreeg hij van Z.H. den Paus het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". JUBILEUMUIT V OERIN G. Ter gelegenheid van haar 5-Jarig bestaan 17 December 1925 werd de vereeniging op gericht geeft onze plaatselijke turnver- eeniging „Santpoort" op Donderdag 18 De cember een jubileum-uitvoering in de groote zaal van „Zomerlust". Onder leiding van den heer J. J. v. Doorn zal een programma- van 16 nummers worden afgewerkt. nELING? Door de politie alhier is gearresteerd, ver dacht van heling van fietsen, zekere B, van hier. HEEMSTEDE GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Heemstede gehouden op Don derdag 18 December 1930 des avonds 8 uur. De agenda luidt: 1 Vaststelling van de notulen der verga dering van 27 November 1930. 2. Ingekomen stukken. 3. Overname van terreinen uit het Grond bedrijf. 4. Aanvaarding van grond aan de Zuidzijde van de Zandvoortschelaan. 5. 2e Wijziging verordening op de heffing van rechten voor gebruik van de Algemeene Begraafplaats. 6. Vaststelling kohieren Plaatselijke In komstenbelasting. BEGRAFENISRECHTEN. 'B. en W. stellen voor de begrafenisrechten, die hier lager zijn dan elders, te herzien. De opbrengst zal daardoor vermoedelijk f 1900 per Jaar stijgen. IJMUIDEN DE BESOMMINGEN. Heden, Dinsdag, waren aan den Rijksvisch- afslag te Umuiden 11 stoomtrawlers en 1 drifter. De officieele besommingen zijn: Trawlers: Schledyk f 1996, Flandria f 2371. Aneta f 2327, Carry f 3445. Emerald f 2141. De officleuse besommingen zijn: Chamrock f 3200, Geïria f 3500. Groningen f 3200, Tim mers f 5000, Avila f 4600. Hoop 2 f 2000. Drifter: Versche haring: IJ.H. 51 f 734. ONDERHOUDSWERKEN AAN DE HAVEN. Bij onderhandsche aanbesteding is aan de Erven L. Volker te Sliedrecht en A. Bos te Dordrecht voor f 508.000 opgedragen het on derhouden van de diepte voor den mond van en in de Noordzeehaven en in de kanaalge- deelten en havens buiten de sluizen te IJmui- den. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.40—1.15; Griet per 50 K.G. f 6520.50; Tongen per K.G. f 3.60— f 1.90; Groote schol per 50 K.G. f 3328; Middelschol per 50 K.G. f 4235; Zetschol per 50 K.Ga f 6755; Kleine schol per 50 K.G. f 40—12.50; Schar per 50 K.G. f 16—10; Rog per 20 stuks f 3531; Vleet per stuk f 3.753.Pieterman en Poon per 50 K G. f 15; Groote schelvisch per 50 K.G. f 4743, Middelschelvlsch per 50, K.G. f 5036. Klei ne middelschelvlsch per 50 K.G. f 22.5017; Kleine schelvlsch per 50 K.G. f 16.507.—; Kabeljauw per 35 K.G. f 6749; Gullen per 50 K.G. f 17.503.90; leng per stuk f 2.30 Heilbot per K.G. f 1,20; Wijting oer 50 K.G. f 13—5; Kool visch per stuk f 1.50. VELSLN STAATSPENSION VEERING. De bond van Staatspensloneering. afdeeling Velsen. organiseert Zaterdag 20 Dec. in „De Prins" een fees'avond. De tooneelvereeniging ..Concordia" zal haar medewerking verleenen en een tooneelstuk in vier bedrijven, getiteld „Er staat geschre ven". opvoeren. Het Concordia-strUkje zorgt voor muziek. Ook staan nog meer attracties op het pro gramma en er is na afloop baL DE MEKOG EN DE MIST. De Mekog heeft geen schoorsteenen. GEEN REDEN TOT ONGERUSTHEID. Naar aanleiding van het voorgevallene ki de Maasvallei en nu Prof. Sieeswijk een on derzoek heeft ingesteld naar de m tramp aldaar, veroorzaakt door de superphosfaat- fabriek, weike fluorwaterstof ontwikke t die zeer gevaarlijk is. hebben wij ons gewend tot de directie der Mekog. De bedrijfsingenleur deelde mede dat in d Maasvallei het feit geconstateerd was, d.it de gassen ook gedeeltelijk door de schoor steenen ontsnapten, van welk feit men in normale omstandigheden geen last onder vond. De dikke mist echter belette de gassen omhoog te stijgen. Deze bleven dus ln de vallei hangen. Daardoor ontstond de ïamp. De Mekog, zeide de bedrijfsleider, heeft, zooals men kan zien. geen schoorstenen. Er kunnen dus geen gassen ontsnappen. De schadelijke gassen, welke hier geproduceerd worden, kunnen dan ook niet naai^ buiten komen en wij durven gerust een pertinent ontkennend antwoord te geven, wanneer men ons vraagt, of er reden voor ongerust heid zou kunnen bestaan bij een zware m'st zooals nu bijvoorbeeld reeds eenige dagen boven het Noordzeekanaal hangt. TWEEDE TURBINE VVOOR HET P. E. N. De tweede turbine voor de nieuwe centrale van het P.E.N. wordt op 28 Januari ver wacht. Deze turbine zal evenals de vorige per trein aangevoerd worden. Deze ..trein vertrekt uit New-Castie en gaa' dan verder met de veerboot van Harwich naar Zeebrugge, om tenslotte via de Belgische .ijnen naar Nederland te komen. PAPIERFABRIEK. Men schrijft ons uit Velsen: Zondagmorgen had in Hotel Café Restau rant „De Prins", een zeer druk bezochte ver gadering plaats van personeel der papier fabriek te Velsen, georganiseerd in den Ned. bond van fabrieksarbeiders, afd. Velsen. Hei was een spoedvergadering, welke Zaterdag per radio was aangekondigd. Zaterdagavond was reeds door den R.K. bond vergaderd. Deze vergaderingen waren belegd naar aan leiding van een circulaire, de vorige week bekend gemaakt ln de fabrieken van de firma van Gelder te Velsen. Renkum. Apeldoorn en Wormer, waarin aan het persneel werd mede gedeeld, dat de gewone jaarlijksche gratifi catie (pl.m. f 75) niet zal worden uitgekeerd. In de vergadering van Zondagmorgen, welke geopend werd door den voorzitter der afd Velsen, voerde de heer de Vries uit Am sterdam, bondsbestuurder, het woord. Daarna werd door verschillende leden gesproken, die allen door de heer de Vries beantwoord wer den. Déze deelde ook mede, dat het besluit der directie, te Renkum, Apeldoorn en Wormer ongunstig ontvangen is. Van deze laatste af deeling waren bestuursleden in de vergadering te Velsen aanwezig. Deze vergadering was ook bezocht door on georganiseerden, welke zich evenwel tijdens de vergadering als lid opgaven. Het resultaat der vergadering was, dat aan het bondsbestuur werd opgedragen een spoed- conferentie met de firma te verzoeken waar na weer vergaderd aal worden. Dan zullen ook de ongeorganiseerde worden opgeroepen. Het bondsbestuur van den moderne bond pleegt overleg met het hoofdbestuur der R.K. organisatie. BEZOEK AAN MEKOG. Een gezelschap van Indische Landbouw- technici met verlof, onder leiding van Prof. J. v. Baren, Hoogleeraar aan de Landbouw Hoogeschool te Wageningen, heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan dc fabriek van synthetische stikstofmeststoffen der Maat schappij tot Exploitatie van Kooksovengassen (Mekog) te IJmuiden. VEREENIGING PAPYRUS". Maandagavond gaf bovengenoemde ver eeniging een populairen voordrachtavond in het gebouw „Concordia" Voor een tamelijk goed bezette zaal hield de heer A_ Alt, too- neelkunstenaar uit Bolsward zijn lezing. Als onderwerp was gekozen de Opera Tannhauser van R. Wagner. De avond werd ingeleid met een kort welkomstwoord door den voorzitter van .Papyrus", den heer P. van Geelen. waar op de "neer Alt een uiteenzetting gaf over het onstaan der Tannhaaser opera. Zijn voor dracht werd verduidelijkt door lantaarn plaatjes. Gramophoonplaten gaven verschil lende bekende aeelen der Tannhauser weer. Een verdienstelijk applaus beloonde den spreker voer zijn voordracht. Wij kunnen nog mededeelen, dat voor „Papyrus" 20 Januari a.s. de heer Zuidema uit Beverwijk een lezing zal houden met &ls onderwerp „Het groote raadsel"; 30 Januari wordt een reisfflm van Philips vertoond. ARBEIDSVOORWAARDEN BAKKERSGEZELLEN. GEEN OVEREENSTEMMING BEREIKT. In de vergadering van de '„Centrale Be- drijfscommissie" is ten aanzien van de voor Haarlem geldende loonen, geen overeenstem- ming bereikt. De Haarlemsche Patroonsorganisatie, had aan de Centrale Be<lrijfsorganisatie mandaat gegeven, de loonen voor het Haarlemsche bakkersbedrijf vast te stellen mits dit vaststellen met algemeene stemmen zou ge schieden. Er moest dus naar een compromis worden gezocht. Het eerst stelde de heer HU- lebregt namens den Bakkersgeaellenbond voor de loonen met 1 Februari 1931 en 1 November 1931 met telkens 50 cent per week te verhoo- gen. Dit voorstel werd verworpen met 7 tegen 3 stemmen. Hierop werd het volgend voorstel inge diend: De Centrale Bedrljfscommissie heeft, ter voldoening aan een door de Haarlemsche Patroonsorganisatie tot haar gericht verzoek, besloten: a. De Haarlemsche patroonsorganisatie toe te laten tot de C. A. O., b. tijdelijke ontheffing van eenige bepalin gen der CA.O. toe te staan, zoodat van 1 De cember 1931 voor de Haarlemsche bakkers bedrijven art. 8 van bedoeld C.A.O. gelezen zal worden als volgt: Onder „weekloon", of „garantieloon" wordt in deze overeenkomst met betrekking tot broodbezorgers verstaan loon plus provisie. De provisie te berekenen naar het gemiddel de in de laatste vier weken. Het loon zou dan bedragen: Meesterknecht over 5 of meer bakkersgezellen ten minste f 38, meesterknecht ovenist over 4 of minder gezellen f 37, ovenisten f 37, deegmakers f 16, voormannen f 35, speciale (verantwoorde lijke) luxe bakkers f 35, alleenwerkende ge zellen f 35, bankmannen f 34, koek-banket- bakkers en roggebroodbakkers f 34. mini mum garantieloon voor bezorgers in vollen dienst f 34, binnen personeel, zoomede chauf feurs f 33. Verder was in het voorstel nog opgenomen de loonregeling voor niet volslagen arbeiders en voor broodbezorgers ingedeeltelij ken dienst, dat gedurende den duur der overeen komst het aantal bakkers slijters niet mocht worden uitgebreid en bij het vertrek van een slijter daarvoor geen nieuwe mocht wor den aangesteld, terwijl bij vernieuwing van het contract alle bepalingen geldend voor Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, dan ook voor Haarlem zouden gelden. Dit voorstel is echter met 4 stemmen vóór en 6 tegen verworpen Tegen stemden de patroons en de Neutrale Bond, terwijl de mo derne, R.K. en Chr. bonden der werknemers vóór stemden. Het gevolg hiervan is dat de onderhande lingen hiermede zijn geëindigd en partieele stakingen worden verwacht. JUBILEUM M. DOORNEBOSCH. Heden, 16 December, herdenkt de heer Doornebosch den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst kwam bij het gevangenis wezen. Na achtereenvolgens te Amsterdam, Zutphen en Utrecht te hebben gediend kwam Doornebosch 1 Juli 1917 te Haarlem aan de strafgevangenis. In Haarlem heeft de heer Doornebosch in hoofdzaak bekendheid verworven op 't ge bied der vakbeweging. Hij is Hoofdbestuurs lid (sedert 1928) van den landelfjken Centr. Ned. Ambtenaars Bond. Verder is hij sinds zijn vestiging bestuurslid van genoemden bond voor de afdeeling Haarlem en sinds jaren secretaris dier afdeeling. Verder is dc heer Doornebosoh lid van den groepsraad landelijke groep Justitie; lid van de bijzon- de Commissie van Overleg voor Gevangenis-, rijkstucht- en opvoedingswezen; secretaris der plaatselijke groep Alg. Commissie van Overheidspersoneel. Voorts heeft hij gere geld zitting in de sub-commissie betreffende den Justitloneelen dienst en is hij hier ter plaatse bestuurslid van verschillende ver- eenlgingen. Hedenmorgen mocht de heer Doornebosch te zijnen huize tal van bloemstukken ontvan gen. o.a. van den Centr. Ned. Ambtenaars- bond. Hedenavond zou het feest in Intiemen familie- en vriendenkring gevierd worden. EEN PORTEMONNAIE GEROLD. Een dame heeft bij de politie aangifte ge daan. dat op de Botermarkt iemand uit haar taschje een portemonnaie, inhoudende f 17, heeft ontvreemd. MOTORDIENST. Bij de Schoo'compagnie van den Motor- dienst zijn overgeplaatst de reserve tweede 'ui'enants van de militaire administratie J. E. Keman en J. K. Hemmes, resp. afkomstig van het 5e Regiment-Infanterie en het 3e Regiment-Veld-Artillerie. VELSEN DE BELASTINGEN. B. en W. van Velsen hebben het volgende overzicht aan den raad aan°re>,0',en:' Zuiver inkomen 1.000 1.200 1.400 1.600 1.800 2.000 2.500 3.000 3.500 4.000 4.500 5.000 6.000 7.000 8.000 9.000 10.00 20.000 tot 1.000 1.200 1.400 1.600 1.800 2.000 2.500 3.000 3.500 4.000 4.500 5.000 6.000 7.000 8.000 9.000 10.000 20.000 en hooger. Totaal delastingi. 1926-'2? Getal aange slagenen 594 715 1049 1366 1217 1112 1422 623 348 210 128 72 90 35 33 23 14 42 15 518.469 759.372 1.339.484 2.022.728 2.040.752 2.073 469 3.083.357 1.649.048 1.093.578 763.331 531.270 334.786 480.756 220.563 234.660 187.198 133.229 535 935 1.482.023 delastingj. 1927-'28 Getal aanee- slagenen 638 740 1128 1500 1336 1135 1513 703 377 221 143 69 104 48 34 16 22 47 14 554.623 787.139 1 434.939 2.221.549 2.248.732 2.119.808 3.293.484 1.869.822 1.190.197 805.637 594.986 324.008 554.727 301.800 249992 131.933 205.689 616.409 1.665.679 Selaslingj. 192S-'2 |Behsiitigi 19 30 Getal aange- slagenen 734 766 1252 1505 1332 1184 1500 730 374 242 161 76 103 54 30 31 21 52 14 639.367 816.625 1.595.464 2.229.955 2.240.723 2.212.706 3.275.885 1.949.269 1.188 286 887.253 671.410 354.884 552.771 345.585 224.371 259 225 196.822 702.074 1.365.728 Aantal aange sagenen 784 817 1234 1432 1430 1200 1624 774 403 291 180 93 126 55 38 31 21 66 23 682.839 866.454 1.569 989 2.127.611 2.406.550 2.243.793 3 546.205 2.06"\065 1.281.223 1.063,681 748.293 436.733 668.707 351 491 285.281 261.772 196.185 881.714 1.721.257 9108 19.484.006 9788 21.171.158 110161 21.708.403 10622 28.402.843

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10