BUITENLAND DE LAATSTE BERICHTEN UIT SPANJE. KERST- EN NIEUWJAARSGESCHENKEN HAARLEM'S DAGBLAD d'nsdag 16 december 1930 f LETTEREN EN KUNST De toestand ernstiger dan ooit? Franco en zijn medeleiders per vliegtuig ontsnapt. Groote spanning in het heele land. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Gisteren schreven wij, dat, hoewel de be richten uit Spanje geruststellend klonken, wel kon worden aangenomen, dat de jongste opstand te Jaca van verstrekkender beteeke nis was dan vorige rebelliën en dat het terechtstellen van twee kapiteins wel als een stimulans zou werken eenerzljds ten aan zien van de kracht der opstandige actie, an derzijds als verscherping van den terreur. Thans reeds blijkt, dat de toestand wel verre van rooskleurig voor de re gee ring is. Blijkens uit Hendaye ontvan gen berichten is in het geheele land de staat van beleg afgekondigd. Het treinver keer is aan het publiek niet meer toegestaan. De telefonische en telegrafische verbindingen het Noord-Spanje zijn afgebroken. Dat de regeering inderdaad beseft dat de toestand zeer ernstig is, blijkt wel uit het feit dat de Guardia Civil uit Marokko is terug geroepen en dat de soldaten van het Spaan- sche vreemdelingenlegioen naar Spanje ge redigeerd zullen worden. Achteraf is komen vast te staan, dat de vlieger majoor Franco, die onlangs uit de gevangenis wist te ontsnappen, weer de hand in den opstand heeft gehad. De regeering liet door de Madrlleensche dagbladen extra edities uitgeven, waarin uitvoerige mededeelingen gegeven worden over de gebeurtenissen. Er wordt verklaard, dat majoor Franco de leider van de op standelingen is. Zeker is, dan Franco Maan dagmorgen boven Madrid heeft gevlogen. Tijdens de capitulatie der bezetting van 'net vliegveld „Quatro Vientos" zijn majoor Franco en generaal Queipo del Lano in een vliegtuig gestapt en weggevlogen, waarop men de achtervolging gestaakt heeft. Het vliegtuig werd vergezeld door drie an dere toestellen waarin zich de overige leiders bevonden. Aan boord bevond zich een groot aantal bommen, die werden buit gemaakt bij de overrompeling van het kruitmagazijn te Quatro Vientos. De vier vluchtende vliegtui gen werden achtervolgd door een esquadrille der regeering. doch naar verluidt wis ten Franco en de zijnen te ontkomen. Zij zouden op Portugeeschen bodem geland zijn. De directie van den Franschen telefoon dienst deelde mede, dat de telefonische ver- binding met Spanje verbroken is. Er is niet medegedeeld wanneer deze stagnatie zal wor den opgeheven. Volgens latere berichten uit Hendaye, aan de Spaansche grens, zou de spanning in het land zeer groot zijn. Te Madrid zijn ongeveer 20 leden van de Republikelnsche Partij waaronder de voor malige Minister Alcala Zamos. de zoon van den vroegeren Minister-President Miquel Maura en Alvaro Albornon, gearresteerd. Te Barcelona schijnt de toestand vrij nor maal te zijn. De autoriteiten hadden met het oog op de algemeene staking alle mogelijke voorzorgsmaatregelen genomen, doch krach tig Ingrijpen bleek niet noodig te zijn. De gebeurtenissen te Jaca schijnen geen invloed uit te oefenen op den gang van zaken te Barcelona. Het feit dat de regeering alle berichten censureert en de telefonische verbinding met het buitenland heeft doen verbreken, maakt het vooralsnog onmogelijk definitieve mede deelingen te doen over de draagwijdte van de republikeinsche actie. Men kan echter wel aannemen, dat de toestand ernstiger is dan ooit. L. A. Belölë. De Suikp^ronferentie te Brussel. Op het doode punt? BRUSSEL. 15 Dec. (V. D.) Te Brussel be staat de indruk, dat de Suikerconferentie op het doode ount is gekomen. Hedenmorgen is de Duitsche delegatie niet ter conferentie verschenen. Door de andere delegaties is een nota aan de Duitschers verzonden en men wacht thans oo het Duitsche antwoord. Het is mogelijk, dat de conf°rentie hedenmiddag geschorst wordt tot na Nieuwjaar. BRUSSEL. 15 December (V. D.) Hedenmid dag heeft de Duitsche afvaardiging haar ant woord op de door de andere aan de Suiker conferentie deelnemende delegaties gezonden nota bekend gemaakt. De Duitschers blijven aan hun eischen vasthouden en wenschen voor 1930'31 een ultvoerouantum van 450.000 ton en voor de vier volgende jaren, dat is van het 1931—32 tot 1934—35, 350.000 ton per jaar. De Duitschers hebben Maandagmiddag om vijf vuur de conferentie verlaten. De heer Chadbourne is door de andere de legaties gemachtigd om de onderhandelineen met Duitschland schriftelijk voort te zetten. Voorloooig blijft het quantum voor Duitsch land oo 200.000 ton per jaar gehandhaafd. De deelnemers aan de conferentie zullen in den loon van Dinsdag Brussel verlaten. De heer Chadbourne gaat naar Parijs en zal Europa niet verlaten alvorens de onder handelingen met de Europeesche suikerpro ducenten tot een goed einde gekomen zijn. De inscriptie vnn de bibliotheek te Leuven. BRUSSEL. 15 Dec. (V. D.l Het Gerechtshof te Brussel heeft heden bl hooger beroep ar rest gewezen in het proces tusschen den Amerikaanschen architect Warren en de Univp'-sitelt van Leuven, inzake de bekende kwestie van de inscriptie in het gebouw. Het Hof vernietigde het door de rechtbank gewezen vonnis, waarbij aan de Universiteit toegestaan werd de inscriptie aan te brengen en willigde den eisch van de Universiteit in Het opschrift zal dus niet worden aange bracht. Engeland. De reactie op Churchill's redevoering. De premier Mac Donald heeft circa dertig Hindoes en Mohammedanen van de Ronde- Tafel-conferentie op zijn buitenverblijf te gast gehad. Zijn pogingen, om het geschil tus schen beide groepen inzake de verdeeling der zetels in het nieuwe pariement van Britsch- Indië bij te leggen, zijn echter zonder suc ces gebleven, hoewel de conferentie meer dan drie uur duurde. Sir Tej Saproe, die in de langdurige bespre kingen over deze kwestie voortdurend een bemiddelende rol heeft gespeeld, verklaarde dat volgens hem informeele besprekingen tusschen Hindoes en Mohammedanen niet slechts gedurende maanden, doch gedurende jaren zonder succes kunnen blijven. Hij spoort daarom aan, de instelling van een subcommissie voor de oplossing van de kwestie der minderheden niet langer uit te stellen. Naar zijn meening -zal het dan ook de ge- wenschte methode zijn, dat de Engelsche re geering een speciale oplossing aan de hand zou doen. Ook de Aga Khan steunde dit voorstel en zeide, van een dergelijke regeling meer suc ces te verwachten dan van een voortzetting der huidige niet-offlcieele onderhandelingen Het voorstel van Saproe vond algemeen bij val en hoewel de premier de instelling var de subcommissie nog een week had willen uits ellen, zal deze nu waarschijnlijk nog deze week plaats vinden. De felle, en tegen een verzoening gerichte rede. welke Churchill heeft gehouden, lokt nog steeds overal krachtig protest uit, aldus de Tel. Ook de Engelsche minister van Marine. Alexander, heeft in een rede de uit latingen van Churchill als ..schandelijk" ge kwalificeerd, terwijl sir HerMrt Samuel het den plicht van alle Engelschen acht, om te protesteeren tegen ..de on patriottische daad van Churchill". De maharadja vanBikamer. 'n persoonlijk vriend van Ohurchlll. heeft een communiqué gepubliceerd, waarin wordt ge zegd. dat dit'niet de weg is. om het geweldige nationale vraagstuk, dat Britsch-Indië tot in zijn dleps'e geledingen raakt, tot oplossing te brengen. Het versterkt de actie der extremis tische elementen. Duitschland. „Er komt nooit weer oorlog!" BERLIJN". 14 Dec. (W.B.) Kellogg l£ uit Oslo te Berlijn aangekomen, waar hij een paar dagen zal blijven. In een onderhoud met een medewerker van de „Vo&s. Ztg." sprak de oud-minister der Ver. Staten van zijn groote vereering voor Stresemann en van de vorderingen, die zon der twijfel ten opzichte van de in ernationale vredespolitiek en de arbitrage kunnen worden geconstateerd. „De volken van Europa zijn vredelievend gezind", zeide hij. „Het zal nooit weer tot een oorlog komen, daarvan ben ik vast overtuigd. Ik geloof. dat alle staten, die tot het Kellogg- paot zijn toegetreden, het ook zullen nako men". Geen staat is volgens hem bereid ten aan dien van de ontwapening zóó ver te gaan als de Ver. Staten. De pacificatie van Europa schrijdt voort en de Ver. Staten streven er krachtig naar, deze vreedzame beweging te bevorderen. De gisting, die onder vele volken heerscht en eenige onzekerheid veroorzaakt, berust in hoofdzaak op de economische depressie. Duirschland heeft dus niet het monopolie van een economische crisis. Zij valt overal te bespeuren, maar zij zal voorbijgaan en met haar de onzekerheid in vele landen. De schulden der gemeenten. BERLIJN. 15 Dec. (V. D.) In het ..Ber liner Tageblatt" ~eeft de minister van finanl ciën Dietrich een"uitvoerige beschouwing over het schuldenwezen der gemeenten, in het bij zonder ten aanzien van de nieuwe richtlijnen voor de hierop uit te oefenen controle. Volgens deze nieuwe richtlijnen, welke gelden zoowel voor binnenlandsche als bui- tenlandsche leeningen, mogen de gemeenten slechts leeningen sluiten ter dekking van bijzondere behoeften en in het algemeen voor creatieve doeleinden. De terugbetaling op den vervaldag moet gegarandeerd zijn. In de toekomst zullen de gemeenten vooraf toe stemming moeten hebben van de landsregee- ring. niet alleen voor het aangaan van lee ningen. doch ook voor het verleenen van garanties borgtochten enz. Hierbij is het recht der landen inzake het geven van toe stemming onaangetast gebleven, zoodat het onderzoek prfncioieel een zaak der lands- regeeringen is gebleven. Rusland/1 Nog meer concentratie? KOWNO, 15 De-c. (V D.) Naar van zeer wel ingelichte zijde te Moskou vernomen wordt, heeft het Presidium van het Centraal Exe cutief Comité der Sovjet-Unie bes'oten de Commissariaten van Binnenlandsche Zaken der onderscheiden Sovjet-Russische republi- ken af te schaffen. De beweegredenen hiertoe zijn nog niet be kend. MUZIEK. SCnOTENS CHR. GEMENGD KOOR EN CHR. KINDERKOOR „ZANGLUST". Onder de talrilke uitvoeringen, die wij van genoemd koor bijwoonden in de ruim vijftien jaren van zijn bestaan, durven wij dit laat ste concert veilig te noemen het allerbeste, dat wij van Schotens gem. koor hoorden. De stemming was er onmiddellijk, a's de eerste harmonieën van Blumncr's Psalm 121 het moment van stilte verbrak en dat de diri gent voor zich opeischt om zich op de te ver tolken muziek te concentreeren. Jac. Zwaan moet. als hij den dirigeerstok opnam, nood- wendig het gevoel hebben cehad, een goeden avond te zullen hebben. Heel zijn directie kenmerkte zich ditmaal door dit gevoel van zelfbewustheid, waarin het dir'veeren wordt tot zuivere vreugde. BegTljrelljk moet er vooraf goed gewerkt zijn, mede van de zijde van het koor; de buitengewoon goede klank die het heel den avond ontwikkelde, kan het zich s'echts hebben eigen gemaakt in vrucht dragende repetities: de trefzekerheid, de at tentie voor den dirigeerstok, het kan alles slechts na Ingespannen arbeid zijn verkregen. Gaat nu het koor zoo ferm bergopwaarts? Zal het volhouden? Wij hooen het hartelijk, mede voor den onvermoeiden leider, die dan nu zijn werk ziet beloond; mede voor den eere-voor7itter Ds. M. G. Blauw, die in zijn onverwoestbaar outimisme het koor In zijn momenten van stilstand den harteklon gaan de hield; niet minder voor de bestuursleden, wier taak in moeilijke dagen waarlijk niet is te benijden; eindelijk ook, en niet op de 'aatste plaats, voor de werkende leden, waar onder naast den secretaris den heer P. van Zurk dezen avond mej. Pierlot een moment de aandacht op zich gevestigd zag. nu zij de helft van een kwarteeuw trouw bleef aan haar vaandel? Figuurlijk wel. doch in letterlijken zin niet. Want het werd juist de zen avond onthuld. Ds. B'auw. die het con cert had geopend met gebed, sprak ook de woorden, die bij de koorleden den zin der vaandelonthulling moeten belichten. Ook aan hem de eer. de voldoening mede, aan het nieuwe vaandel te hechten de prijzen, op den wedstrijd te Zeist behaald: een eerste prijs ln den wedstrijd, een vierden in den eerewed- strijd. Ook vond er een p'aatsje de herinne ringsmedaille, door Spaarndam geschonken naar aan'eiding van een welwillend mede werken aldaar. Een prettige herinnering alzoo aan de con- coursdagen te Zeist. Het was niet de eenige want ook de twee koorwerken, waarmee het succes werd behaald, kwamen tot uitvoering En welk een uitvoering! Magistraal klonk het werk van Blumner; zeer fijn en schoon het Kerstlied, wiens auteur ik ditmaal bijkans geheel vergaf, dat hij het zoo zoet maakte De lezer begrijpt dat het meteen keurig op toon. en in mooie stemverhouding were gezongen. Dat zegt heel wat, bij een toch al te kleine bezetting van het mannenkoor Mooier nog dan dit deel uit Psalm 91 vind ik dat uit Psalm 121, waarmee het concert werd geopend. Het is een werk met gezond gedachte stemmenganger., waarin ook vooral de partij der bassen opvalt, mede wijl die zoo uitnemend werd uitgevoerd. Het heel teere stemmingsbeeld „als 't licht wordt" van Hendrik Andriessen genoot eveneens een keurige vertaling. Het is rijk aan mooie kleurlichten en het koor overtrof zichzelf in de weergave daarvan. Zal ik het programma op den voet volgen? Er was zooveel, dat mooi was en dus niet on vermeld mag blijven; zeer zeker behoort hier toe het slot van Mendelssohn's Hymne, waar de componist zich na veel gefrasel eindelijk ..zusammenraft" en zich musicus toont. De lezer zal alreeds bemerkt hebben, dat het aanhooren van dit concert ons een bijzon der genoegen is geweest. Mej. Elise De Haas, die ik liever nog voor het voetlicht zie dan op het concertpodium vierde triomfen in twee aria's van Handel, een lied van J. Marx en Else's Wiegelied uit Schreker's „Schatzgrabsr". In de eerste Hanöel-aria was haar intonatie niet schiackenfrei; de tweede was beduidend beter. Sc'nreker tenleste het best. En 't kinderkoor! Nu, 't had een opperbesten avond. De verslaggever vond het alleen jam mer, dat hij ook niet zijn Jongensstem meer had. Want zoo'n bloemencantate, daar do? ie niet veel met een mannenstem. Maak jij maar eens die fleurige kleurige crocussen na of die trompetnarcissen, tulpen, hyacinthen, al die voorjaarsbloemen, een pracht gewoon weg. Spijt nog meer. door zijn Jongensstem te zijn heen gegroeid, had hij bovendien nog. omdat het jongenskoor zoo klein, veel te klein was. Waar zijn ze, die Schoiensche jongens? Ze kunnen hun verzuim nog goed maken, maar moeten dan niet uitstellen, geen week. Jongens, die mooie koorwerken hebben meegezongen, blijven daar later altijd met plezier aan denken. En wat hooren ze veel. Denk eens aan die mooie vrouwenstom, aie „De Zon" voorstelde. Ik vond tenminste, dat. het net was. of je echt de zon in je voeide. toen ze al die bloemen deed opengaan. Eén ding begrijp ik niet goed. In het teks:- boekje was nergens haar naam te vinden Ik zou die wel graag geweten hebben. Om :e onthouden. Maar ik zal haar best te weten komen. Ik hoor dan meteen wel, wie haar dat prachtige zingen leerde. G. J. KALT. I „KUNST AAN HET VOLK". Deze vereenlging hield ln het gebouw van den Protestantenbond een algemeene verga dering. Het verslag van de secretaresse over het afgeloopen jaar vermeldt het een en ander over het resultaat van de ingestelde series. Het blijkt, dat dit naar den wensch der leden is geweest. De reeks kunstavonden is zeer belangrijk geweest. Er werd gegeven één extra-avond buiten het abonnement en één debutantenavond. Bovendien konden de leden op zeer billijke voorwaarde een premieplaat koopen. hetgeen blijkens de drukke verkoop op hoogen prijs werd gesteld. Het tijdschrift, onder redactie van A. v. d. Boom. bevatte, be halve de zakelijke mededeelingen velerlei aardige en belangrijke artikelen. Het verslag van den penningmeester gaf een duidelijk overzicht van den financieeler. toestand der vereenlging. die nu niet bepaald rooskleurig kan genoemd worden. De aftredende leden, de heeren Joh. E. Post en IJ. van der Spoel, werden bij declamatie herkozen. Tot leden van de Commissie tot nazien van de boeken en bescheiden van den pennlng- mees;er werden benoemd de heeren J. Lim burg, A. Meyer, en M. A. Reinalda. Bij de rondvraag werd nogmaals geïnfor meerd naar ae vier concerten van de H.O.V. die door de leden van Kunst aan het Volk tegen gereduceerden prijs kunnen worden bij- 1NGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct». par rafaL FOTOGRAFISCH ATELIER „RiCHE' groote houtstraat 169 TELFFOON 13472. HAARlEM gewoond. De voorzitter verwees naar de uit voerige mededeelingen in het tijdschrift aan gaande deze aangelegenheid. Hij drukte den leden op het hart het tijdschrift toch voorai goed te lezen. Th. D. C. BIGOT t. Zaterdag is naar het Hbld. meldt te Am sterdam. 59 Jaar oud overleden, de acteur Th. P. C. Bigot, de zoon van den bekenden humorist C. P. T. Bigot, die voornamelijk in volksstukken bij reizende gezelschappen is opgetreden. In de laatste Jaren is de heer Bigot op getreden bij het gezelschap Bouber. De teraardebestelling is bepaald op Woens dag te 11 uur op de Oosterbegraafplaats. de kunst der nederlanden. Dit nummer van ,X>e Kunst der Nederlan den" onderscheidt zich ln zooverre van vorige afleveringen, dat er meer ruimte is gewijd aan de hedendaagsche schilderkunst. De re dactie heeft namc-lljk een uitvoerige beschou wing van G Knuttel Wzn. opgenomen, over de latere werken van Jan Sluyters. Dc schrijver neemt als uitgangspunt een in 1919 verschenen album van Just Havelaar met reproducties naar werken van Sluyters. waarin de essayist onder anderen zeide: „En toch dunkt mij Sluyters meer de decadente adept van zijn tijd. dan de man die zijn de cadentie doorlijdend meehelpt de idealen van het nieuwe leven te dienen ea openbaar te maken. Maar aan hel slot zn studie schreeft Havelaar: ..maar volkomen zou dll beeld zijn. indien niet op de mogelijkheid ge duid werd. die zich voor deze cultureel zoo uiterst belangrijke persoonlijkheid nog schijnen te oper.en Want er leven krachten tn Sluyters, welke nog niet tot ontpooiïng kwamen". Naar aanleiding van de werken die geëxpo seerd werden op de eere-tentoonstelling in Pulchri Studio te den Haag, tn April van dit Jaar, gaat de heer Knuttel dan na ln hoe verre die klachten indut daad tot ontplooiing zijn gekomen. De schrijver besluit aldus: „En de toekomst? Indien bij iemand, dan Is het bij dezen kunstenaar ondoenlijk te voospel- len! WIJ kunnen slechts constateeren, wat bereikt Is. En als wij dan teruggaan tot de periode waarmede wij dit overzicht zijn be gonnen. dan zien wij toch wel een heel groote omkeer in deze tien jaren. Wat is er over van dien ziekelijken decadenten geest? Indien Havelaar nu van Sluyters' werk kon getuigen zou hij zijn woorden van toen als algemeene karakteristiek moeten herroepen. Maar do mogelijkheden waarvan hij sprak zijn Inder daad schier onuitputtelijk gebleken Een ge stadige verdieping, een zich uitheffen boven het motief, dat hij behandelt. In plaat* van een cvnisch materlailstifche en idealistische opvatting, van waaruit hU wat ironisch de dingen beschouwt, schijnen waarborgen voor een rijke oog*t ln een schoone toekomst." De Inhoudsopgave vermeldt verder A. Cor- nette: „De spreekwoorden van Breughel". Jozef Muls: Tentoonstelling van oud-Vlaam- sehe kunst te Antwerpen iSchilderkunst) en Elie Faure: „Le drama de l'Art Flamand". In de Kronieken een beschouwing van G. Kn. over de ramen in het kantoorgebouw van de Philloffabneken te Eindhoven van Joep Nicolas. Het behoeft geen betoog, dat dit nummer weer ongemeen rijk geïllustreerd is. SPORT EN SPEL (Zie ook elders in dit nummer). KRACHTSPORT KAMP VAN WEST-NEDERLAND. De kamp van West-Nederland welke Zon dag 14 Dec. een aanvang nam mocht zich in een flinke belangstelling verheugen. Er werd over het geheel schitterend gewerkt, vooral de partij Seggelink—v. d. Kar was prachtig, waarbij het vlugge optreden van Seggelink opviel. De algemeene leiding was in handen van J. G. C. Scheffer. De wedstrijden zullen 21 Dec. te Beverwijk worden voortgezet en beëindigd met alle af- deellngcn Gewichtheffen en afdeellngen MB. M.C. en zwaar worstelen. De volledige uitslag is: Extra veder: le prijs P. Douma. Halter, Zaandam, met 0 ftrafpunten; £e prijs Daa- men, Wllh. Garden. Rotterdam, 3 strafpun- ten; 3e prijs Vink, Simson, Den Haag, 6 straf - punten. Afdeellng Veder: le prijs Walraven. Her cules, Amsterdam, 3 straf p.; 2e prijs Douma, Halter, Zaandam, 3 strafp.; 3e prijs Weber, H.K.S.V., Haarlem, 3 strafpunten. Lichtgewicht: le prijs Nolten, KJD.O. Den Haag 1 strafp.; 2e prijs Van der Kar. Hercu les, A'dam. 4 strafpunten; 3e prijs Olivier, Hercules, Amsterdam. 6 strafpunten. M. A Gewicht: le prijs: Massap. Hercules, Amsterdam, 0 strafpunten; 2e prijs Schouten, D.O.K., A'dam. 4 strafpunten; 3e prijs Bre men, K.D.O., A'dam, 6 strafpunten. gymnastiek. HET JUBILEUM VAN TURNLUST. De herdenkingsavond ter viering van het 25-jarig bestaan van de Chr. Gymnastfek- vereeniging ..Turnlust" te Haarlem vindt plaats op Donderdag 8 Januari in de tuln- zalen van het Gemeentelijk Concertgebouw. Herdenkings-speldjes worden uitgereikt aan hen, die langer dan 10 jaar lid zijn, en enkele leden van verdienste zullen worden benoemd. De opvoering van een Turn lust revue zal de hoofdschotel van dezen avond worden. Zaterdag 10 Januari des middags van 3 tot 5 u.wordt 'n receptie gehouden ln dezelfde zalen 's Avonds volgt dan ln de groote zaal een keur-ultvoerlng. Aan deze uitvoérlng werken mede de keur korpsen van het K.N.G.V. Deze ploegen zijn de laatste Jaren zoo sterk vooruitgegaan en haar werk staat zoo ver boven het turnen ln Kennemerland. dat een zeer bijzondere avond is te wachten. Maar ook de jubileeren- de vereenlging zal met keurnummers uit komen.. de dames nJ. met knotsoefeningen, vrije oefeningen en dans, ep de heeren met staafoefeningen. vrije oefeningen en brug- klassikaal. De K.N.G.V. korpsen geven uitslui tend toestelturnen, de dames aan brug en ringen, de heeren aan paard, brug en rek. De stedcmccdstrUd. Voor den Zondag in het Amsterdamsche Concertgebouw te houden stedenwedstrijd (Bremen Keulen Groningen Am sterdam) bestaat ook in Haarlem en omgeving groote belangstelling.. Zeker eenige honder derde uit deze streek zullen den wedstrijd bijwonen. Vorig Jaar. met den eersten wedstrijd in Bremen was het resultaat; 1. Bremw 714 punten. 2. Keulen 694 p., 3. Amsterdam 681 p., 4. Groningen 595 p. Voor a s. Zondag geven wij Groningen weer de 4e plaats, maar de Amsterdammers, die vorige week in Utrecht uitstekend werk leverden, zien wij stijgen tot de tweede plaats, met een heel klein kansje zelfs op de ccre- plaats. Deze laatste voorspelling Is evenwel wat gewaagd want de Bremenaren zijn goed en veel zljdlg. De Keulenaren zijn evenwel zwak in hun ringwerk, ofschoon dit nu wel beter zal zijn dan vorig Jaar. Wij zagen althans van één der leden der Kculsche ploeg, Josef Brandsatz. die eenlgen tijd ln het Bcverwijk- sche „Turnlust" werkte, enkele maanden rc- leden een uitstekende oefening aan de ringen. Deze turner zal vermoedelijk de beste van de Keulsche ploeg zijn. Vooral zijn paard cn rekwerk is buitengewoon. De Bremer ploeg telt méér uitblinkers. Nog iets beter dan Brandsatz is Steffcns. en den Keulenaar nabij komen Schroder, Helm ken en Bourdaiiler. De Gronlngsche ploeg telt geen buitenge wone krachten. Van der Vinder. Jacobs en Caran?a zullen de Amsterdamsche ploeg geducht sterk ma ken. Van de hoofdstedelijke vertegenwoor digers verwachten wij zooals gezegd is, veeL Bovendien werken ze in eigen home en dit zal het resultaat voor hen zeker niet ver zwakken. De ploegen zijn samengesteld ais volgt: Bremen; Bourdaiiler. Schroder, Steffens, Fullert Ehrhardt en Helmken. Keulen; Halfen. Kern, Theumert. Easer, Brandsatz en Relnartz. Groningen: Poelman. OostmeUer, Eiber, Hesling, Pluister en Oostmeijer. Amsterdam: Jacobs, v. d. Vinden, CeranQa, Wijnschenk, Zwaalf en Blitz. Jubileum T. V. S. Ter gelegenheid van haar eerste lustrum geeft de T.V. Santpoort Donderdag ln Zomer- lust te Santpoort een uitvoering onder leiding van den heer J. J. van Doorn. Het programma vermeldt voor dames brug en staafoefeningen; voor heeren brug- en vrije oefeningen; voor meLsjes vrije oefenin gen. brug, knotsoefeningen, springrlet. rek en dansjes; en voor jongens vrije oefeningen, rek, brug, springen en spel. voetbal. OM DEN BEKER. RIPPERDA—H.F.C. III (4—3). Na spannenden kamp is het Rlpperda gelukt het sterke derde elftal van H.F.C. van ver deren strijd om den beker uit te schakelen. Het duurde gerulmen tijd vóór II.F.C. zich had Ingespeeld, en daar Rlpperda direct goed aanpakte verliep de eerste helft met een voortdurend offensief van Rlpperda Na tien minuten scoorde Deen het eerste doel punt. Vervolgens passeerde de Kruyf een groot aantal tegenstanders; hij besloot zijn ren met een heel mooi doelpunt (2OV De enkele uitvallen van HF C. waren niet bijster gevaarlijk, daar de beste schutters een extra bewaking genoten. Voor rust ont stond nog een doclworsteling voor het doel der bezoekers, waarbij een H.F.C. back zoo ongelukkig was den bal in eigen doel to werken. Na de rust meende Ripperda aan 30 voorsprong voldoende te hebben, maar het scheen, alsof nu een geheel ander elftul de taak van H.F.C. had overgenomen. H.F.C. was steeds sterker en spoedig had de recht:bin nen een mooi doelpunt gemaakt. Het tweede doelpunt ontstond direct daarna door een fout van den linkshalf, terwijl ook de gelijk maker niet lang op zich liet wachten. Een hooge voorzet werd fraai ingekopt door den linksbuiten (33). Rlpperda herstelde zich nu. Het laatste kwartier ont tond een felle strijd om het winnende doelpunt, dat ten slotte door Notrot gescoord werd. In de laat ste minuut loste Mieze rus een hard schot, maar de keeper was op zijn post. zoodnt dc stand 43 voor Rlpperda gehandhaafd bleef. roeien. BESTUUR NEDERL. ROEIBOND. Onder het portret van dr. Marres werd in ons nummer van gisteren abusievelijk ver meld, dat deze tot'voorzitter van den Ne- derlandschen Roelbond was gekozen Dit ls onjuist. Weliswaar werd dr. Marres in de bo- stuursvacature ontstaan door het periodiek aftreden van den voorzitter dr. TeJI nnepe gekozen, doch als bestuurslid en niet als voorzitter. Het bestuur zal op naderen datum de functies verdeelen, zooals trouwens in het vergadcringsverslag ln ons nummer van gisteren wel Juist werd vermeld. BOKSEN. INTERNATIONALE BOKSWEDSTRIJDEN TE '8-GRAVENHAGE. De Haag?che Boksvereenlging D.O.S. orga niseert op 22 December in het gebouw Wil- lemrtraat, Den Haag, een internationalen wedstrijd tusschen Nederlandsche cn Belgi sche amateurs. Scheidsrechter is de heer Dr. van Ophuy- zen. juryleden zijn de heeren Scharroo. Schulp, terwijl als tydwaarncmer fungeert de heer Ilijzclendoorn. <5PU A KTN. VRIENDSCHAPPELIJKE COMPETITIE De uitslag van de match van 12 re?. 1930 in het clubgebouw van H. S. G. (Hotel St. Jan) luidt: 1. M. v. WaardW. Mantel 0—1 2. A. c. de GrootC. p. Akverman 1—0 3. T. Breebaart—1Th. v. d. Bos 4. W. VrecmF. Abspcel 0—1 5. H. Riphagen—J. Hoeben 12—12 6. D. G. v. WaardW. A. Lindeman 0—1 7. J. de MooiJ. Rooien 01 8. J. A. Erbrink—W. J. Joilnk 1—0 0. F. F. Groot—A. J. Oosterling 12—1 2 10. C. PostmaJ. E. Strengers 0—1 Afgebroken.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11