BEDRIJFSWINSTEN EN TARIEVEN. Elecfrr©!"* Model XH Haarlem - Kruisweg 70c - Tel. 14271 HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 16 DECEMBER 1930 Doorgaande verhooging der hedrijftwinsten niet wenschelijk. Het bezwaar van vastrecht. Het door mij in begin September verde digde praeadvies over: Gemeentelijke be drijfswinsten, bij gelegenheid van het con gres van den Koninklijken Nederlandse*°n Middenstandsbond heeft heel wat critiek imoeten doorstaan en was velen blijkuaar niet welgevallig. Na mijne verdediging mocht ik het genoegen smaken, dat mijn conclusies werden aangenomen. De commen taren, welke daarna verschenen zijn, heb ik ontbeant-woord gelaten, maar vergeten zijn zij niet. Toch Ls er op het oogenblik alle aanleiding enkele punten onder de aan dacht te brengen, welke verband houden met mijn in bovengenoemd praeadvies geuite beweringen. Een mijner opmerkingen was deze: afschaffen der bedrijfswinsten is theoretisch misschien wel, practisch niet mogelijk, omdat voor de gemeenten, die daartoe zouden willen besluiten, het bijeen brengen der financieel© touwtjes dan wel als onmogelijk beschouwd moet worden. Daar naast zou het zelfs zeer de vraag zijn, of de middenstand (en voor hem was dit prae advies immers geschreven) wel gebaat zou zijn bij een sterke daling der bedrijfswinsten en een daarmede gepaard gaande verhoo ging der directe belastingen, aangezien toch deze zelfde middenstand belang heeft bij een goed gesitueerde en dus ook goed be taalde arbeidersbevolking. Dit beteekent niet dat een verhooging van de bedrijfswinsten, jaar in jaar uit, mij wenschelijk voorkomt, allerminst. En het is juist dat feit, waarop lk in 't bijzonder de aandacht wil vestigen. Men zal zich afvragen: bestaat daarvoor aanleiding? en dan is het antwoord: onge twijfeld: ja. In dit verband zij slechts óp een drietal feiten gewezen, die mijn opmer king stavenfeiten van geheel uiteenloo penden aard. In de eerste plaats volge onderstaand een tabel van de bedrijfswinsten van "net ge meentelijk Electriciteltsbedrljf te 's-Graven- hage over de laatste vijf jaren: Jaar 1925 1926 1927 1923 1929 Kapitaal op 21 December 16,6 millicen 17.1 16.9 17,7 17,5 Winst In van 't absoluut kapitaal 3.041.000 3.601.000 3.784.000 3.835.000 4.374.000 18,3 S: 21.1 22.4 21,7 25,0 Ter verduidelijking diene nog het volgen de: bovengenoemde winsten worden in de bedrijfsrekenlngen aangetroffen als saldi. Daarnaast komt in deze rekeningen ook nog een post voor „uitkeeringen aan de gemeen te", waaronder als lasten voor het bedrijf voorkomen de vergoedingen aan de ge meente voor gebruik van den grond voor kabels enz., de z.g. retributiën. Deze retribu- itiën zijn gecamoufleerde winstuitkeeringen aan de gemeente. Brengt men deze in reke ning en zoo behoort het, dan komt men tot de navolgende opstelling; In van 't kapitaal 20,8 20,5 S: 24 0 24,3 27,7 1925 1926 1927 1928 1929 Winst absoluut 3.456.203,2-1 4.025.400,26 4.232. 57.53 4.303.888,85 4.854.965,93 Deze cijfers laten aan duidelijkheid niets te wenschon over. En wat leerde de behandeling van Hoofd stuk XIII der Amsterdamsche gemcentebe- grooting? Dat de heer Carels moest opmer ken, dat Burgemeester en Wethouders wel t-ot «en winstpercentage van 9.89 kwamen voor het gemeentelijk electriciteitsbedrijf, doch dat dit feitelijk 21 moest zijn, omdat het kapitaal der G. E. W., 82 millioen gulden ruim, door afschrijvingen is teruggeloopen tot 39 millioen, waarop Wethouder Dr. Wi- baut o.m. antwoordde: „als die 15 millioen bedrijfsultkeeringen er eens niet waren, jnoesten ze uit de belastingen komen". De Haarlcmsche wethouder van Financiën, Mr. Slingcnberg, heeft In de raadsvergade ring van 27 November 1930 ook het een en ander medegedeeld over de bedrijfswinsten cn daarbij doen uitkomen, dat de gewijzigde fmancieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten de noodzakelijkheid versterkt, dat de wethouder van Financiën ook het beheer heeft van de bedrijven, omdat- de ge- meentefinanciën, thans nog meer dan te voren, op die bedrijven zijn aangewezen. Burgemeester en wethouders moeten zich bovendien aldus de wethouder de vrij heid voorbehouden om voor de begrooting van 1932, als dit althans noodig is, nog meer te halen uit de winsten der bedrijven. Al leen hopen B. en W. In 1932 weer den prijs voor de electriciteit te kunnen verlagen. Mr. Slingenberg legt hier dus verband tusschen de bedrijfswinsten en de tarieven, maar is daarbij zeer positief geweest in zijn mede- decling dat de bedrijfswinsten van nog veel grooter beteekenls zijn geworden, dan zij reeds waren en een der meest waardevolle peilers zijn geworden voor het te verkrijgen evenwicht In de gemeentefinanclën. Oogenschijnlijk is het leggen van een ver band tusschen bedrijfswinst en tarief zeer eevoudis. In de praktijk is dat evenwel niet het geval. Verlaging van het tarief wordt dikwijls tegengehouden met de opmerking, dat de mindere inkomsten ,als gevolg daar van, niet gemist kunnen worden. Van de an dere zijde wordt daartegenover gesteld, dat tarlefvcrlaging met zich zal brengen ver meerderd verbruik, waardoor de inkomsten niet of tenminste niet noemenswaardig zul le n dalen. Al naar gelang der omstandighe den, ik zou wel willen zeggen: al naar de positie der gemeentekas, wordt het eene dan wel het andere argument gebruikt en meer dan ooit zal In de toekomst daar de be drijfswinsten een zooveel grooter beteekenls hebben gekresen d? vaststelling van het tarief afhankelijk worden van de financieele positie der gemeent?. Bij onze Oostelijke buren Is het niet an ders. Merkwaardige cijfers en beschouwingen zijn d:\arover te vinden in de laatste pu blicatie van het Instituut voor Conjunctuur- onderzoek cn in het z.g. Siemens Jaarboek 1929. Uit een en ander blijkt, dat over 1927 1928* in 4602 Dullsche gemeenten met een bevolking van 33.4 millioen zielen door de elsctiisehe centrales ecu zuivere winst werd gemaakt van tezamen circa 203 mil- lien R. M. en door de gasfabrieken een to taalwinst van 122 millioen R. M. Na deze vermelding vervolgt het verslag met de na volgende niets aan duidelijkheid overlaten de zinsnede: .Die Gemeinden werden, ohne Erzats in anderer Form, auf dlese Ein- nahmen nicht verzichten können und haben sich bisher nur in einzelnen Fallen geneigt gezelgt, durch kaufmannlsche Massnahmen verbrauchanreizende Tarif? we liohe Aenderungen herbeizuführen, schon weil sie das damit verknüpfoe Risiko fürchten". (De gemeenten zuilen, zonder dat zij er iets anders voor in de plaats krijgen, van deze ontvangsten geen afstand kunnen doen en hebben zich tot nu toe slechts in enkele gevallen geneigd getoond, door maat regelen van koopmanschap tot gebruik prikkelende tarieven belangrijke verande ringen aan te brengen, alleen reeds omdat zij het daaraan verbonden risico vreezen). Men zoekt daar dus verbetering te brengen door „prikkelende" tarieven. Wan neer dat evenwel zou beteekenen, dao n_t tariefsysteem hoe langer hoe meer gedreven zou worden in de richting van het thans be staande „vastnepht", dan zou ik daarvoor toch willen waarschuwen. In het „vastrecht" kan m. i. een onjuiste tendenz zitten, die misschien niet verwerpelijk is voor hem, wien de zorg der gemeentefinanclën is toe vertrouwd, doch die ook nog een andere zijde heeft. Het gaat toch in zekeren zin met het vastrecht evenals met het huurkoopsysteem. Dit systeem k a n er aanleiding toe geven, dat men gaat leven boven zijn financieele draagkracht, dooi dat op een gegeven oogen blik men geen goed overzicht meer heeft van de beteekenis van het systeem. En zoo kan ook het vastrecht voor den verbruiker een verkeerde uitwerking 'nebben. Nog onlangs hoorde ik van een bij uitstek ter zake kun dige, dat er honderden menschen zijn, die vastrecht nemen in een huis dat goedkooper te verlichten zou zijn volgens het gewone tarief, wanneer zij zuinig met hun stroom zijn. Zulke menschen komen er zoo gemak kelijk toe, te zeggen: „Nu we toch vast recht hebben, laat nu ook de lichten en de elec- trische kachel maar branden!" Hoogstwaarschijnlijk zal reeds In het vol gende jaar in vele gemeenten de aandacht op de bedrijfswinsten nog in veel sterker mate gevestigd worden, dan thans reeds het geval is. Het tarieven,vraagstuk is dan nood zakelijkerwijze niet buiten de deur te hou den. Men overwege daarom tijdig, welke we gen ingeslagen behooren te worden, want oogenschijnlijk moge dit vraagstuk eenvou dig lijken, in werkelijkheid is het dat niet. MOLLERUS. BINNENLAND TUSSCHEN HARMONICASPELERS. 'In een volkslogement te Oss heeft een har monicaspeler een anderen harmonicaspeler, die de vrouw van den eersten beleedigde, met een mes een snede in het onderlichaam ge geven. De toestand van den gewonde ls be denkelijk. De dader zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. DE MIST BOVEN DE HAVENSTEDEN. De mist van Maandag heeft op den Nieuwen Waterweg en in de Rotterdamsche havens ernstige stagnatie veroorzaakt. Het Scheepvaarverkeer. vooral dat met ponten lag vrijwel stil. Er is geen enkel zeeschip binnengekomen of uitgevaren. Het s.s. „Con sul Horn" is op een ondiepte vastgeloopen. Op het IJ te Amsterdam ging het scheep vaartverkeer door, zij het met groote moeite. Eenige groote zeeschepen zijn nog vóór den mist binnen gekomen. De uitgaande schepen bleven wachten. Het treinverkeer ondervond weinig ver traging. Het luchtverkeer stond geheel stil. MINISTER DE GEER 60 JAAR. De minister van financiën, jhr. mr. D. J. de Geer, heeft Zondag zijn ÖOsten verjaardag gevierd. Ingevolge den wensch van den heer De Geer bleef het feest beperkt tot den kring van familie-leden en vrienden. IIET OFGEDOLVEN SCHIP. Men heeft volgens Het Volk dr. A. Koster, een geleerde van naam op oudheidkundig gebied en oud-conservator van een der Ber- lijnsche musea, die toevallig in ons land ver toefde, weten te bewegen een onderzoek tn te stellen naar het aan de Van Hoornekade te Utrecht gevonden schip, dat hij een „wun- derbares Schiff" noemde en dat naar zijn meening uit het jaar 500 dateert. Ook de directeur van het Rotterdamsche Scheep vaartmuseum is deze meening toegedaan. Dr. Koster zeide, dat geen enkel Europeesch museum een vaartuig van dit type en dezen ouderdom bezit. Het vaartuig zal in het Centraal Museum te Utrecht geplaats worden. Deze week zal •het transport plaats vinden. NEDERLAND-EXPRESS. De speciale trein met post cn passagiers in aansluiting op het motorschip „Ma mix van St.-Aldegonde" zal Woensdagmorgen 17 Dec. om 10 uur 20 van Genua vertrekken; aan komst Donderdagmorgen 18 Dec. 9 u. 50 te Den Haag (S.S.), 9 u. 36 te Amsterdam (WD.), 9 u. 53 te Amsterdam (C.S.). RADIO-ELLENDE OVER EEN HALF JAAR UIT. Pater Perquin, de voorzitter der KD.O. heeft voor den microfoon gezegd, dat de zen derkwestie waarschijnlijk binnen een half jaar haar beslag zal hebben. Hij zelde er yast op te vertrouwen, dat het op 1 Januari de laatste maal zou zijn, dat K.R.O. en N.C.R V. zouden moeten verhuizen naar de thans ho- pelooze 298-metergolf, die in sommige deelen van ons land zelfs met het beste toestel niet te ontvangen is. Spr. verklaarde daarnemens nogmaals, dat de K.R.O. ten deze bereid is tot samenwer king met de andere omroepen, ten einde dor regeering de oplossing van de kwestie ge makkelijker te maken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. De geruiscniooze, debaderiënvanger EEN INTERNATIONAAL POOLJAAR. DEELNEMING VAN NEDERLAND. In 19321933 zal het vijftig jaar geleden zijn, dat een 12-tal landen (waaronder ook Nederland) expedities uitrustten naar de poolstreken (10 naar de Noordpool en 2 naar de Zuidpool) om gedurende een jaar naar een vooruitberaamd plan meteorologi sche en magnetische waarnemingen te ver richten in het belang van wetenschap en praktijk. Inmiddels is door het bereiken van Noordpool en Zuidpool door expedities te voet en door de lucht onze kennis in geogra fisch opzicht belangrijk toegenomen, maar nog steeds blijven de poolstreken zoowel op meteorologisch als op magnetisch gebied een weinig bekend terrein, terwijl toch in beide opzichten verschijnselen, voor de geheele aarde van groot belang, zich binnen deze gebieden afspelen. Zoowel met het oog op de mogelijkheid van luchtverkeer via de Poolstreken als voor de behoeften van den dagelijkschen weerdlenst op de Oceanen, de mogelijkheid van lange afstandsverwachtfngen voor 't publiek van som algemeen en verder van verklaring van som mige radio-verschijnselen in verband met poollicht en magnetische storingen, is een proefneming met de volledige bestudeering van de weersverschijnselen in de poolgebieden dringend gewenscht. Er wordt nu een tweede internationaal pooljaar 1932'33 georganiseerd. In het voor- loopfg plan is als aandeel van Nederland op genomen de vestiging van een magnetisch station in Angmagssalik in Oost-Groenland. De totale kosten met inbegrip van voorbe reidende reizen en aankoop van instrumenten worden op f 40.000 a f 50.000 geschat. Er heeft zich een commissie gevormd, die wil trachten dit bedrag uit subsidies van ge nootschappen en bijdragen van particulieren bijeen te brengen, waarvoor reeds de eerste toezeggingen werden ontvangen, terwijl op de Staatsbegrooting voor 1931 een bedrag van f 10.000 is uitgetrokken om het Meteorologisch Instituut in staat te stellen de benoodigde instrumenten aan te schaffen en aan de ex peditie in bruikleen te geven. Men overweegt bovendien de expeditie in te richten voor het nemen van proeven op radio-gebied. Penningmeseter dezer commissie is Dr. T. van Lohuizen, van Boetzelaerlaan te '-Gra- venhage, Postgiro 13754. MASSALE SALARISVERLAGING IN HET BANKBEDRIJF. Aan Het Volk wordt gemeld, dat in een Vrijdag gehouden vergadering van de Am- sterdamsche Bankiersvereeniging een voor stel van dr. Van Aalst om met 1 Januari de salarissen van de bedienden op de banken collectief te verlagen, na uitvoerige bespre king is verworpen. DE VERGADERING DER NED7RLANDSCHE REISVEREENIGING. De 24ste jaarvergadering van de Neder- landsche Reisvereeniging wordt Vrijdag 19 December gehouden te Utrecht, en Zaterdags voortgezet. Aan de orde komt de verkiezing van een nieuw hoofdbestuur, bestaande uit negen leden, de jaarverslagen over 1929, de begrooting voor 1931 en het rapport der re organisatie-commissie. Voorts voorstellen van het hoofdbestuur ten opzichte van het percen tage der reissommen en de afdracht uit de algemeene kas aan de afdeelingen en de be noeming van een financieele commissie voor het jaar 1930. STADSNIEUWS ALG. VEREEN. VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. DE 165e ALGEMEENE VERGADERING. I Bij het begin van zijn rede heeft de voor zitter de beide eereleden, Prof. Van Slogteren en Ir. Volkersz welkom gehecten. Aan de orde komt de verkiezing van een voorzitter, noodig geworden door de perio dieke aftreding van den heer E. H. Krelage. De heer Krelage wordt, zooals wij in het kort reeds meldden, met algemeene stem men voor 5 jaar herbenoemd. De voorzitter aanvaardt de benoe ming en is daar dankbaar voor. Spr. advi seert echter, in de komende 5 jaar uit te zien naar iemand, die geschikt is, eventueel de functie van voorzitter op zich te nemen, daar spr. zich dan niet meer beschikbaar zal stellen. Keuringsdienst. Het hoofdbestuur stelt voor: a. in beginsel te besluiten tot het oprich ten en instandhouden door de Algemeene Vereeniging voor Bloemenbollencultuur van een keuringsdienst op ziekten cn 3biverheid voor die geslachten van bloembollen en in die plaatsen, waarvoor daaraan naar het oordeel van het hoofdbestuur, na overleg met de in clie plaatsen gevestigde afdeelingen behoefte bestaat (voorloopig alleen voor tulpen) b. te bepalen, dat de kosten van dezen dienst gedragen worden door degenen, die daarvan gebruik maken. c- het hoofbestuur te machtigen, dit be sluit in toepassing te brengen naar gelang van gebleken behoefte en daartoe de noodig© maatregelen te nemen. De afdeeUng Hl lie gom acht het orga- niseeren van zulk een dienst te moeilijk en zal tegen stemmen. De afd. Sc h o ten-V eisen juicht het voorstel toe maar wil ook gaarne een keu ringsdienst voor narcissen: de afd. Sassen- li e i m kan het niet steunen. Alkmaar verklaart zich vóór, Voor hout is er tegen. De voorzitter verdedigt nog kort het voorstel; er wordt geen vakbelang mee ge schaad. Wie van den dienst geen gebruik wenscht te maken, behoeft dit niet te doen, maar daarom behoeft men nog niet tegen te stemmen. Misschien kan op den duur ook een dienst ook voor narcissen worden inge steld, wanneer de behoefte daaraan blijkt. Verschillende afdeelingen deelen nog mede. dat zij opdracht gekregen hebben, tegen te stemmen. Alkmaar vestigt de aandacht op het belang van een uniforme keuring. Het voorstel van het Hoofdbestuur wordt aangenomen met 148 tegen 99 stemmen. Tot lid van het Hoofdbestuur fn de vaca ture P. Bakker Mz. wordt gekozen de heer J. Val kering. Wederzijdsche schuldvorderingen. Van de afdeeling Schoten-Velsen werd ter behandeling op deze vergadering een voorstel ontvangen van de volgende strekking: „Bij over-en-weerverkoop van bloembollen en of aanverwante artikelen, tusschen twee personen of firma's zullen de hierdoor tus schen partijen ontstane wederzijdsche schuld vorderingen, óók al zijn deze, zooals in den bloembollenhandel gebruikelijk is niet terstond opeischbaar, op den datum van verval altijd den compensatie vatblaar blijven en niet tus- schentijds verkoopbaar zijn". Dit voorstel, vergezeld voor een toelichting, werd ontvangen enkele dagen vóór dat de hoofdbestuursvergadering gehouden werd, waarin de beschrijvingsbrief met het oog op de voorgeschreven termijn van publicatie, moest worden vastgesteld. Daar het voorstel van zeer Ingrijpenden aard is en niet zonder grondig onderzoek en rechtsgeleerd advies voor behandeling ter algemeene vergadering vatbaar is, bepaalt het hoofdbestuur zich thans, met instem ming der afdeeling Schoten—Veisen, tot de mededeeling, dat dit voorstel ingekomen is. Het hoofdbestuur geeft de verzekering, dat het trachten zal in de volgende vergadering prae-advies over het voorstel uit te brengen. Aldus wordt besloten. 10. Het hoofdbestuur stelt voor om art. 16 van het Huishoudelijk reglement te lezen als volgt; „Aan een afdeeling wordt jaarlijks van tot-aal der bijdragen, bedoeld in Art. 1, ont vangen Yan de bij die afdeeling ingeschreven contrïbueerenden, afgestaan: 1.6, indien dat totaal niet meer bedraagt dan f 300. 18, met een minimum van f 50, indien dat totaal meer bedraagt dan f 300-doch niet meer dan f 500. 1 10 met een minimum van f 62.50, indien dat totaal meer bedraagt dan f 500.—," Goedgekeurd. De begrooting 1931 Aan de orde komt de bergooting voor 1931. Deze wordt vastgesteld z.h-s. op een be drag van f 79.500 aan ontvangsten en uit gaven. Rondvraag. De afdeeling H i 11 e g o m zegt dat het be drog en de onreëele handel erger worden. Zij verzoekt het daarheen te leiden dat er verandering komt in het Handelsregister zóó dat firma's met een kapitaal beneden f 2000 zich óók moeten laten inschrijven. Kan het Hoofdbestuur niet een commissie benoemen, om deze zaak onder de oogen te zien. De burgemeester van Hillegom is bereid in zulk een commissie zitting te nemen. De voorzitter merkt op, dat er niet veel behoefte bestaat aan inschrijving in het Handelsregister van firma's met een kapitaal beneden f 2000. Dit zou dan trouwens moeten geschieden over het heele land, voor alle bedrijven. Een commissie is al aan het werk. Misschien is de medewerking der veilingen te krijgen; die zouden menschen, die op een zwarte lijst staan, kunnen uitsluiten van het kooper van bollen. Spr. kan ook deze zaak ter sprake brengen in het Bureau van den Kamer van Koophandel. In de vacature-Jan de Graaff in het Hoofd bestuur is nog gekozen de heer J. C. van der Meer te Noord wijk. De voorzitter brengt dank en hulde aan de afgetreden hoofdbestuursleden. Hierna sluiting. FRTSK SELSKIP „GYSBERT JAPICX" Men schrijft ons: Voor de buitengewone bijeenkomst van het Friesche Selskip in den Jansschouwburg, j.l. Zaterdag, was als gewoonlijk, groote belang stelling. Het intieme schouwburgzaaltje was geheel bezet met een publiek, dat, hoezeer ook verschillend in maatschappelijke pos t e, op de „gearkomsten" dcor en door Friesch en daardoor aan elkaar verwant is. Zulks verhoogt ontegenzeggelijk de gezelligheid niet alleen, maar geeft wel allereerst de le vensvatbaarheid en „Ausdauer" aan van een provinciale vereeniging, als deze en wij meenen dat geen der andere te Haarlem bestaande organisaties van .jiiet-Hollanders" op een zóó taaien onderlingen band kan bogen, als juist „Gijsbert Japicx". Ongetwijfeld wer ken ook andere factoren mede, om de be langstelling der leden vcor het doen en la ten hunner vereeniging levendig te houden, en dan denken wij minder aan de ingescha pen liefde voor alles, wat Friesch is, dan wel aan het lofwaardige streven van het Bestuur, om de programma's der bijeenkomsten zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. De eere-voorzitter, Dr. Schepers, opende met een geestig speechje de vergadering, waarna deze staande het eerste en laatste couplet van het Frysk Folksliet zong, een ge woonte, die bijna tot een ceremonie is ge worden en welke de sleutel is op de deur naar het Friesche milieu, waarin de aanwe zigen den avond willen doorbrengen. Vervol gens zong het koor ..Frisia" onder leiding van den heer De Widt achtereenvolgens „Joun- liet", „Widzesankje" en ,.It Heiteïan" op ver dienstelijke wijze. De twee eerste nummers waren overigens op het in den afgelco.en zomer te Amersfoort gehouden zangerncours met een tweeden prijs bekroond en dus in zooverre voor het koor oude, vertrouwde be kenden. Het glanspunt van den feestavond was wel de opvoering van het uit het Hol- landsch vertaaide blijspel in drie bedrijven „Ho alder, ho gekker". De gebroeders Haan stra, twee bedaagde ongetrouwde heeren, drijven voor gemeenschappelijke rekening een zaak in manufacturen en hebben, hoewel zij regelmatig kibbelen over aller futiliteiten dit gemeen, dat zij vrouwen als minderwaar dige en volkomen overbodige wezens beschou wen. die niets anders kunnen, dan zuurver diend geld verkwisten en mannen ongeluk- ■kig maken. Hun neef. Lie uwe Wierstra, die als opvolger zijner ooms In de zaak werk zaam is en deze wil moderniseeren en ook het loon van het personeel op een behoorlijk peil wil brengen, smokkelt Froukje de Boer, h?t meisje, waarmede hij in stilte verloofd is, als winkeljuffrouw in den huize Haanstra bin nen, met behulp van Haitsma. hulsvriend der gebroeders, die de oude droogstoppels eens een kool wil stooven en dank zij de dreigende staking onder het personeel, dat, in den bond georganiseerd, zijn pleitbezorger vindt in den bondsleider Rietstra? Hoewel met grooten tegenzin, stemmen de heeren Haan stra, die met verontwaardiging van hun neef vernemen, dat ook hij betere levensvoor waarden wenscht. om te kunnen trouwen, erin toe, dat voor de winkeljuffrouw een proeftijd van zes weken zal worden gesteld, alvorens definitief uitspraak te doen over de vraag, of een vrouwelijke kracht al dan niet bruikbaar zal zijn in hun ouderwetsch, conservatief beheerd bedrijf. De rest Iaat zich raden: beide broers worden verliefd op de winkeljuffrouw tot groote ergernis hun ner zuster Pytsje en van de huishoudster Teats. Bitter is hunne teleurstelling, als de natuurlijke ontknooping komt: de verbinte nis van Lieuwe en Froukje, maar zij kiezen den verstandigsten weg en geven hun ze gen aan de jongelui. De verwikkelingen en komische misver standen in dit „fleurige stik" brachten de toeschouwers in een zeer feestelijke stem ming, de geestige zetten deden de zaal soms daveren. Het spel was over het algemeen meer dan bevredigend, dat der beide hoofdpersonen zeer goed, af en toe uitstekend. Vooral Ja- pik Haanstra, dien wij steeds weer als een speler van buitengewonen aanleg beschou wen, was kostelijk in gebaar en houding. Het stille oogenspel, zoo geheel zijn gemoeds stemming vertolkend, was onverbeterlijk en het verheugt ons, dat wij ons oordeel over de kwaliteiten van dezen dilettant, reeds vroeger uitgesproken, kunnen handhaven; ip het beroepstooneel, onder beproefde leiding, zou hij een hervorragende figuur geworden zijn. Zijn tooneel-broer Halbe is ontegen zeggelijk sterk in het uitbeelden van een rol. die aan het komische grenst, doch hij mist te veel de natuurlijkheid in zijn hou ding, om waar te zijn. In het vervolg werke hij minder hinderlijk met zijn handen, dan zullen wij zijn overigens goede hoedanighe den meer kunnen waardeeren. Lieuwe, dien wij steeds gaarne op de planken zien, speel de weder zijn rol met flair, evenals Froukje, die, zooals wij het vorige jaar voorspelden, zich beweegt in stijgende lijn. Haar spel was los en bevallig, vlot en goed geaccentueerd, haar zeggingswijze en haar uitspraak van het boerenfriesch wordt veel beter, kortom, zij groeit uit tot een der beste vrouwelijke krach ten der Friezen. Teats en Pytsje gaven moot samenspel in de hoogst vermakelijke slotscè ne, waarin de geschokte zenuwen van Jiffer Haanstra met water en azijn moeten worden gerestaureerd. Ook afzonderlijke spel dezer beide dames toonde hare vertrouwdheid met de knepen van plankenland. De kleinere rol- rollen werden zeer behoorlijk vervuld en als geheel was deze voorstelling, behoudens en kele kleine regiefouten, die bij een tooneel- wedstrijd, als verleden jaar gehouden, nood lottig zouden zijn geweest, heel goed te noe men. Den grimeur past zeker een woord van hulde, hij heeft veel bijgedragen tot het aan. neme lijk maken der uitgebeelde personen. Na een dankwoord van Dr. Schepers aan koor, dirigent en spelers, werd de dansvloer gelegd, teneinde oudergewoonte de tol aan Terpsichore te betalen. „In ynmoaye joun." voor Gysbert Japicx! VOOR DEN POLITIE. RECHTER. EEN ONDANKBARE PASSAGIER De werklooze P. P. H. die langs den weg liep werd door een chauffeur van een vracht auto uit medelijden meegenomen. Hij toonde zijn dankbaarheid door eenige pakjes boter weg te nemen. Het openbaar Ministerie zei: Nu blijkt eens dat automobilisten voorzichtig moeten zijn met het meenemen van niet-betalende pas sagiers. Ik vind het feit zoo ernstig, dat lk tegen dezen dief 3 weken gevangenisstraf vraag. Verdachte: ik was dronken. De politierechter vond 2 weken gevangen nisstraf genoeg. DUEL OM EEN HUISHOUDSTER Twee arbeiders in den Haarlemmermeer- polder betwistten elkaar een huishoudster, die van den een naar den ander trok en blijkbaar voor beide diensten veel gevoelde. Er is door de mannen gescholden, gedreigd met een rietvork en gegooid met een flesch De man die met een flesch gegooid had. meest nu terecht staan wegens mishandeling omdat hij zijn tegenstander gewond had. Het O. M. eïschte 25 gulden boete en sprak den wensch uit, dat de huishoudster nu een definitieve keuze gedaan zal hebben, anders komt er geen einde aan de twist dezer man nen. De politierechter ging accoord met dea eisch. NA 20 JAAR WRAAK Een bloembollenkweeker uit Lisse had „bijna" een aanrijding. Iemand die het zag vond daarin aanleiding om den autobestuur der een stomp in het gelaat te geven. Het onderzoek wees uit, dat deze bemoei zieke toeschouwer partij tegen den bestuur der gekozen had, omdathij nog een ap peltje met hem te schillen had, omdat hij meende 20 jaar geleden als soldaat onbillijk behandeld te zijn door den bloembollenhan delaar, die toen zijn sergeant was. De stomp is niet al te hard aangekomen. De eisch luidde 15 gulden boete. De politierechter vond dit niet te hoog etf niet te laag. BELEEDIGING Een oud-onderwijzer te Monnikendam was ontstemd tegenover het gemeentebestuur, omdat hij van zijn pensioen te veel moest bijdragen in de verpleegkosten van zijn vrouw die in een inrichting verpleegd - wordt. Daarom had hij den burgemeester op straat eenige keeren uitgescholden. Het O.M. h'O'te. dat de man op zijn 71-ten jaar eindelijk wijzer zal worden en het schel den zal staken. Daarom elschte hij 10 gulden boete. Overeenkomstig den eisch luidde het von nis. Verdachte: Ik zal het direct betalen» BURENRUZIE Twee buurvrouwen te Wormerveer heb ben al 5 Jaar lang ruzie. Dag aan dag s het schelden. Onlargs is vrouw K. veroo cl: old wegens bele'digirg Nu rustte zij niet voor ook haar tegen tandster. vrouw L., voor de rechters stond. Dit was haar nu gelukt. De zaak moest uitgesteld worden, omdat er twee getuigen niet opgekomen waren. Het O. M. hoopte, dat de vrouwen zich alsnog zul len verzoenen, dan -zal hij van verdere ver volging afzien. De commissaris van politie te Wormerveer beloofde alsnog een verzoen.ngs poging te zullen doen. De verdachte kreeg het op haar zenuwen.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 12