iJpiiltlisfl# BUITENLAND EEN INTERESSANT STATISTIEKJE. De acht gesloopte Proveniershuisjes. fïet slijmopgeven gaat vanzelf met ABDIJSIROOP HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 17 DECEMBER 1930 TWEEDE BLAD 185 bankiers in staat van beschuldiging. De Pruisische landdag en de film „lm Westen nichts Neues' Den spijker op den kop geslagen Een woord ten gunste van de film. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het Fransche ministerie van Justitie heeft een communiqué uitgegeven waarin wordt verklaard, dat alleen te Parijs op het oogenblik reeds honderd een en tachtig bankiers in staat van beschuldiging zijn. Daarvan bevinden zich vijf en dertig finan ciers in hechtenis. Dit nuchtere en korte statistiekje Is wel sprekender dan vele artikelen. Het werpt een eigenaardig licht op onzen tijd. In den Pruisischen Landdag is de film, ge maakt naar Remarque's „lm Westen nichts Neues" ter sprake gekomen. Bij die gelegen heid zijn eenige harde noten gekraakt. De nationaal-socialisten en Duitsch-nationalen hebben één en ander te hooren gekregen, dat hen natuurlijk in het geheel niet overtuigd heeft maar dat toch van genoeg belang is om door de buitenwereld vernomen te worden. De houding van de Rijksregeering, die de film voor Dultschland verbood, heeft namelijk hier en daar de meening doen postvatten, dat de film inderdaad een geheel andere strek king had dan het boek. en dat de Duitschers zich er werkelijk gegriefd door mochten ge voelen. Wij hebben deze opinies vertolkt en geven dientengevolge thans ook ruimte aan Sociaal-democratisch verweer, dat onzes in ziens logischer klinkt dan de Nationaal- socialistische bezwaren. De sociaal-democraat Küttner dan protes teerde namens „Den bond van Duitsche deel nemers aan den oorlog" er tegen, dat men den frontsoldaten wil voorschrijven hoe de oorlog moet worden voorgesteld. „Wij kun nen volkomen begrijpen, dat dr. Goebbels erg woedend is op de film. Deze toont, hoe Duitsche jongens uit de hoogste klassen der H.B.S. te velde waren, terwijl de heer Goeb bels als 17-jarige thuis bleef. Ook de afge vaardigde Backer had volgens spreker moe- t enzwijgen, want hij is gedurende den oor log ook thuis gebleven. „Werkelijke hetzfilms tegen Dultschland heeft Hugenberg in zijn Ufa genomen en na bepaalde veranderingen in Duit-schland vertoond. De hetze tegen de Remarque-film is slechts de strijd van Hu genberg tegen zijn concurrenten". De sociaal-democraten dankt de minister voor hun houding en vertrouwen in hem. Vooral het laatste argument, dat omtrent Hugenberg en de UFA, klinkt heelemaal niet onwaarschijnlijk. Het is niet de eerste keer, dat er gezinspeeld wordt op den invloed van het Hugenbergkapitaal op de productie van de UFA, vooral tijdens het hoogtepunt van de productie der zwijgende UFA-films. De communist Ka-pers zeide, dat het pro test tegen de film alleen voortkomt uit de woede der thuisblijvers, omdat de film een afschijnsel van de waarheid van den oorlog is. Volgens Nuschke (Staatspartij) wordt de strijd tegen de film gevoerd door lieden, die noch de loopgraven noch de film gezien heb ben. „Zij verlaagt het aanzien der Duitsche strijders niet, doch is bijna een hooglied van dapperheid en kameraadschap". Dit klinkt wel heel anders dan de argu- menteering van de Rijksregeering van het verbod. Deze opinies uit een ander kamp dan dat der nationalisten is een bewijs te meer voor de veronderstelling, dat de Rijksregee ring zich heeft laten beïnvloeden door de Nationalistische hetze. Nogmaals: het is Jammer, dat Remarque het zwijgen niet verbreekt en een onpartijdig oordeel uit spreekt. L. A. Spanje. zijn des middags op ongeveer 60 Kilometer zuidelijk van Lissabon gedaald. Omtrent her tierde vliegtuig ontbreekt ieder bericht. De spoorwegverbinding tuschen Frankrijk en Spanje via Perpignan is nog onderbroken. De Portugeesche regeering heeft Francoen de andere Spaansche officieren een verblijfplaats toegewezen en hun verzocht zich niet zonder voorkennis der autoriteiten te verwijderen. Dultschland. Regeeringsactie tegen de communisten te Pirmasens. PIRMASENS. 16 December (V.D.1 De betoogingen der communisten te Pirmasens hebben de regeering aanleiding gegeven om krachtige tegen-maatregelen te nemen. Hedenmorgen verscheen een afdeeling land- politie van ruim 220 man. die uit alle deelen van de Pfalz waren samen getrokken. Van welingelichte zijde wordt medegedeeld, dat men te doen zou hebben met een groot op gezette communistische actie, n.a.v. het in werking treden van het verbod van de Ar- •beidersweer, een vereeniging van communis ten te Pirmasens. Van regeeringszijde wordt medegedeeld, dat bij het gerechtelijk en politioneel onder zoek ten huize van aanhangers der commu nistische prtij springstoffen gevonden zou den zijn, die waarschijnlijk bestemd waren om te gebruiken bij het plegen van aanslagen. Voorts zou de communistische arbeidersschut terij zich regelma'ig oefenen in het werpen met handgranaten. Beide organisaties bestaan voor het grootste deel uit leden van den vroe- geren Rooden FrontstrUdersbond. Te Pirma sens zijn thans alle openbare vergaderingen en betoDgingen van communsten en werk- lcozen tot nadere aankondiging verboden Verschillende huizoekingen vinden nog plaats en politie-patrouilles. waarvan sommigen op vrach .auto's, surveiileeren door de stad. Franco in Portugal geïnter neerd PARIJS, 16 Dec. (V.D.) Van Madrid uit zijn vandaag wederom drie vliegers per vlieg tuig naar Portugal gevlucht. Twee van hen H ollandsch-Duitsche besprekingen De Nederlandsche minister van Buitenland sche Zaken heeft in overleg met zijn mede bij de zaak betrokken ambtgenooten een commissie ingesteld voor de onderhandelin gen, die met Duitschiand. als gevolg van eco nomische afsoraken, onlangs te Genève tus- schen de vertegenwoordigers der Nederland sche en Duitsche regeefringen getroffen, bin nenkort zuilen plaats hebben. De minister van Staat. dr. H. Colijn, is be reid gevonden het voorzitterschap dezer com missie met het oog op de algemeene leiding te aanvaarden. Als tweede voorzitter is aangewezen dr. J. ,A. Nederbragt, chef der directie van econo mische zaken van het Dep. van Buitenland- sche Zaken. De minister van Arbeid, heeft aangewezen de heeren Ir. J. A. Kalff en mr. M. P. L. Steenberghe, de minister van Binnen.1 andsche Zaken en Landbouw de heeren Ir. T. J. Mans- holt, inspecteur van den landbouw, hoofd van den buitenlandschen landbouwvoorlich- tingsdienst. Ir. R. P. Bonthuis, rijkstuinbouw- consulent en L. Meyers, chef van de afdeeling invoerrechten en accijnzen aan het Dep. van financiën. De heer J. Wolff, consul-generaal, hoofd Zij, die zich voor aanvang 1 Januari 1931 als kwartaal- abonné opgeven ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. ADMINISTRATIE HAARLEM'S DACBLAD van de handelsafdee'ing van Hr. Ms. gezant schap te Berlijn, neemt eveneens aan de be sprekingen deel. Het secretariaat der commissie zal worden waargenomen door mr. C. J M. Schaepman. De commissie heeft gisteren aan het departe ment van Buitenlandsche Zaken een eerste vergadering gehouden voor bespreking van haar taak en regeling van haar werkzaam heden. LETTEREN EN KUNST MUZIEK. VIERDE GEMEENTELIJK ORGELCONCERT De zangeres Helène Cals had niet over ge brek aan belangstelling te klagen: de ge meentelijke Concertzaal was zeer goed bezet. Omgekeerd hebben de hoorders reden tot te vredenheid gehad en zij hebben dat duidelijk getoond. Hoe zouden zij ook niet de bekoring ondergaan hebben van de fijne, zuivere so- praanstem. die door de paedagoge RoseSchön- berg zóó voortreffelijk gevormd en ontwik keld werd, dat zij een willig en nooit falend instrument werd voor de kunstenares, wier begaafdheid haar vergunt werken van zeer verschillende richting met succes te enta- meenen. Ik heb ouderwetsche coloratuur- arias, klassieke oratorium-stukken, moderne Fransche liederen van haar gehoord; in alle viel de schoone zang te bewonderen. Haar aandeel in het programma van Dinsdagavond vermeldde uitsluitend geestelijke zangen, een beperking die schijnt voort te komen uit de omstandigheid dat vele vocalisten mi. ten onrechte, elk orgelconcert gelijk stellen met een kerkconcert. Op de gemeentelijke orgel concerten is voor wereldlijke, en zelfs voor wereldsche muziek, wel degelijk plaats; de leider, George Robert, heeft wat dat betreft al meerderre malen het goede voorbeeld ge geven en ons het orgel in een kwieke speelschheid getoond, die velen van het eer waardige en deftige instrument niet ver wacht zouden hebben. Toch is dit natuurlijk niet het genre, waartoe de bezadigde ko ningin der instrumenten zich bij voorkeur leent, en ten opzichte der begeleidingen moet met deze geaardheid ook rekening ge houden worden. Waar hartstochtelijke be wogenheid. felle accenten. meesleepende rythmen verelscht worden schiet het orgel meestal te kort. Zoo ls het wel begrijpelijk dat vocale solisten telkens weer geestelijke muziek kiezen als zij door orgel begeleid worden. Wanneer ik nu zeg dat Heléne Cols in elk der vier nummers, die zij zong, groot genot geschonken heeft, dan wil ik daarmee nog niet beweren, dat zij zich als een bitverko ren Bachvertolkster heeft doen kennen. In vocaal opzicht waren haar beide Bach- voordrachten voorzeker zeer mooi. maar ln „Seufzer, Thranen" miste ik toch den grooten stijl en de diepe bewogenheid, die ons des tijds in de vertolkingen van een Mevr. Noor- dewier troffen. Helène Cals gaf een kabinet- of kleinkunst, niet sterk t ntroerend, maar precies gemodelleerd en geciseleerd. BU de Écho-aria uit het Weihnachtsoratorlum paste deze wijze van reproductie zich %-eel beter aan, en met Pergo'.ese en Cherubini kon zij niet dnders dan volkomen bevrediging scihen- ken; de vloeiende melod.ek vond in haar een superieure vertolkster, die in het „Vidit Suum" uit Pergolese's terech, beroemc „Stabat Mater" ook gevoelssnaren wist te doen trillen. Verschillende belangrijke orgelwerken om lijstten de zangnummers. Vooreerst een trits van Rameau, waarvan het Prélude mij het meest beteekenend voorkwam: dan de schoone Fantasie en ut niaj. van César Franck, een werk uit den aanvang van de zestiger jaren der vorige eeuw. nog niet den ohromaticus. maar wel den fijnzinnlgen, diep-religieuzen droomer openbarend, wiens kennis en intel ligentie ook aan zijn fantasieën den schoonen, meesterlijken vorm gaven, waarin ze voor ons bewaard gebleven zijn. Ook in Bach's Pastorale heersahten vorm en regel; het viertal afdeelingen waaruit dit werk bestaat is wei met een Suite vergeleken, waarin zij respec:ievehjk de plaats van Pre ludium, Allemande, Aria en Gigue zouden in nemen. En vorm en regel stonden ook onzen stadgenoot Hendrik Andrlessen voor oogen. toen hij zijn Sonata da Chiesa. het slot nummer can het programma van dit concert, componeerde: een eenvoudig thema, dat in alle variaties duidelijk herkenbaar is; ver rassende, doch zich steeds logisch en be grijpelijk oplossende harmonieën; een stoexé" Finale: veelzijdigheid in eenheid verbon den. De voordracht dezer werken door George Robert mag evenzeer geprezen worden ais zijn begeleidingen van de Zangnummers. K. DE JONG. INGEZONDEN MEDEDEELINGDf a CO Cts. per regel Stoizuigeihuis MAEhTtNS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 Alle merken Stofzuigers AMSTERDAM STEUNT DU CROO EN pRAUNS De gemeenteraad van Amsterdam heeft Dinsdag aangenomen met 25 tegen 9 stem men de voordracht van B. en W. om hen te machtigen met de naaml. venn. Machinefa briek Du Croo en Brauns te Amsterdam een overeenkomst aan te gaan, waarbij de Ge meente zich verbindt aan de Vennootschap ter leen te verstrekken een bedrag van f 200.000. Tegen stemden de liberalen. J 11 ld i v Het Groot Heiligland voor in 1904 de slooper kwam! Het plan om de 12 nog bestaande Prove niershuisjes aan het Groot Heiligland half te sloopen, heeft terecht een storm van pro testen uitgelokt. Hoewel het na het besluit van den Haarlemschen gemeenteraad van Woensdagmiddag scheen alsof het lot der twaalf beslist was, is er nu toch weer een sprankje hoop gekomen. De kans is niet uit gesloten, dat alsnog gespaard zal worden wat van de huisjes over is. In 1904 heeft de slooper minder tegenstand ontmoet! Wij geven hier een teekening van de rij Proveniershuisjes in 1903; de heer H. J. Wes- seling maakte die naar een foto die op het Gemeente Archief bewaard wordt. Het. blijkt, dat toen 8 huisjes gesloopt' zijn, de 8 die op den voorgrond staan. Het poortje werd gespaard en in den nieuwen aanbouw opgeno men. De Regenten die toen het St.-Elisabeth's Gasthuis bestreden hebben blijkbaar zonder eenig gewetensbezwaar die mooie huisjes op geofferd. In het adres dat zij in 1904 aan den gemeenteraad zonden om een subsidie te vragen voer de vergrooting van het zieken huis, merkten zij alleen op, dat er dan eenige huurhuizen aan het Groot Heiligland afgebroken zouden moeten worden. Geen woord van leedwezen, ook geen betoog om aannemelijk te maken, dat geen andere oplossing mogelijk was. B. en W. hebben in het voorstel dat zij in 1904 aan den raad deden over de voorgeno men sloop in g van de 8 huisjes geheel gezwe gen. Ook in den raad is er niet veel over gezegd. Het was de heer Vincent Loosjes (de his torie herhaalt zich, want ook nu was het de heer Vincent Loosjes die in den raad op kwam voor het ongeschonden laten van de nog resteerende 12 huis jes!) die het betreurde als aan regen ten het gevraagde crediet voor de verbou wing zou worden toegestaan, om dat de heer Jan Kalff plannen ontwierp om de geveltjes te behouden. Wordt zoo zeide de heer Loosjes aan de regenten het crediet ver leend. dan wordt het bouwplan uitgevoerd zooals het is en verdwijnen de gevels. De heer Stolp zei, dat hij het zou betreu ren als deze geveltjes de verbouwing van het Gasthuis zouden vertragen. De heer Schram stelde daarop voor aan de Regenten het crediet te verleenen, vertrou wende op de zorg der Regenten voor de ge veltjes. De raad vereenigde zich met dit voorstel van den heer Schram. Van de zorg der Regenten voor do geveltjes is evenwel niet veel gebleken. Eenige maan den na het raadsbesluit lagen ze ln puin Het is jammer dat de Raad ln 1904 niet met meer klem opgekomen is voor het be houd van de 20 Proveniershuisjes. Wanneer van stonde af aan de oplossing van het Gas thuis vraagstuk gezocht was ln een andere richting (aankoop van huizen aan het Groot Heiligland die geen historische waarde hadden, of bouwen in de hoogte), dan zou Haarlem nu nog in het bezit zijn van een rij van 20 zeldzaam-schoone huisjes. Nu zegt men en terecht! dat de rij van 12 nog bestaande huisjes een unicum is, maar met nóg meer trots en enthousiasme had men op een rij van 20 kunnen wijzen. Ais na 1904 de Regenten doordrongen ge weest waren van het vertrouwen, dat de raad in hen stelde wat de zorg voor de geveltjes betrof, zouden zij althans gezorgd hebban, dat de 12 huisjes die toen gespaard bleven, zoo goed onderhouden waren, dat er nu in den slechten staat waarin de huisjes verkee- ren, geen argument gevonden kon worden, om de huisjes af te breken en alleen de voor gevels te behouden! Toen de regenten aan het behoud der 12 huisjes blijkbaar te weinig aandacht gaven, had het gemeentebestuur tijdig moeten in- grijpen. VOORKOMT TAhDBEDF.RF en poetst a morgens en -avonds met NI VA TANDPASTA 75 cts per '/i tube Z5ds p. tube NIEUWE MISèRE MET HILVERSUM. ANTENNE DOOR IJZELVORMING GEBROKEN. Dinsdagavond even over tien is een an tenne van den Hllversiunschen zender, door dat het gewicht tengevolge van buitengewo ne ijzelvorming te groot was geworden men schat het gewicht met ijzel op ongeveer 1 ton afgeknapt en dwars door het dak van de N.S.F. ges'agen. Gelukkig kwam de antenne juist tusschen twee trappen door zoo terecht, dat de nieuwe zender voor Kootwijk, die men daar aan het. bouwen was. geen noe menswaardige schade kreeg. De storing in de uitzending werd door in schakeling van een oude hulp-antenne in ongeveer 25 minuten opgeheven. VRIJGESPROKEN VOETBALLER VOOR HET HOF. DE WEDSTRIJD D. H. C.—V. U. C. Naar de Avondpost verneemt. heeft de Of ficier van Justitie, mr. Blok. hootrer beroep aangeteekend tegen het vrijsprekend vonnis der Haagsche Rechtbank over den V.U.C.- voetballer Jclle Dill, die heeft- terecht gestaan onder beschuldiging van mishandeling van een tegenstander in den wedstrijd D.H.C. V.U.C., welke in Mei jL te Delft is gespeeld. DE VONDST TE SIMPELVELD. OUDE BEGRAAFPLAATS DER ROMEINEN? Omtrekt hef. do-de blootlegde Steenen «Taf te Flnvvlve'd. waar ree^s een've maan den geleden b'i bet uitdienen van fundamen ten. epn tweetal steenen eraven uit het Ro- meinsche Tildoerk werden onbegraven. kan thans nog worden bericht, dat dit laatcte graf. on enkele meters afstand van de beide vorige werd eevonden. waaruit vast te stel len is. dat hier aan een aleemeene begraaf plaats der Romeinen moet gedacht worden. Dit graf. dat voVens bekende oudheidkun digen uit de tweede eeuw na Christus dag- teekent. Is ln vereelliklng met de vorige wel- n'g geschonden, ofschoon een opening in den deksteen aanwitst. dat men hier vroeger reeds aan het plunderen was. Toch werd nog een tweetal gouden hangoorbellen met steen, verscheidene kralen en een gouden (vrou wen) vingerring onder urnscherven enz. ge vonden, deze ring is gedeeltelijk g'ad. gedeel telijk geribd, en bevat oo zeer kunstige en sierlijke wijze het inschrift MEA IVNON. Het graf is vervaardigd uit de bekende Heizogenratherzandsteen en is inwendig met kunstrijk beeldhouwwerk enz. versierd, dat geheel gaaf is. INGEZONDEN MEDEDEF.LINGEN a 60 Cts. per regel. Akker'» Abdijsiroop onderdrukt de be nauwdheid niet. maar zuivert borst en ademhalingsorganen van het steeds aan groeiende slijm. Wilt Gij frlsch en ruim ademhalen, benauwdheden voorkomen? Gl) hebt ln Abdijsiroop, mede door de krulden-extracten die deze bevat, een mid del van bijzondere samenstelling voor Uw ademhalingsorganen, dat zuiverend en genezend werkt bij Hoest. Bronchitis. Kinkhoest. Griep en Influenz*. Iets nieuws i Gebruik bu tenshuls. op kantoor, op straat. In trein of tram Abdijsiroop-Bonbons. (60 ct.) (Abdijsiroop ln ..gestolden'' vorm). AGENDA WOENSDAG 17 DECEMBER Stadsschouwburg: Voordracht over Dic kens' Christmas Carol. 2.30 uur nam. Het Amsterdamsch Tooneel. ,ZUn tweede Ik". 8 uur. Schouwburg Jansweg: Ned. Operette Ge zelschap. „Prof. Witkiel". 8.15 uur. Weldadigheid naar Vermogen, algemeene vergadering. 4 uur nam. N.V. Sidney. Buitengew. alg. vergadering ten kantore der vennootschap, 2 uur nam. Hotel Lion d'Or: Foto- en Kino-avond. Spreker de heer O. Tanger. 8.15 uur. Concertgebouw; H. v. Ledenconcert. Soliste: Annie Woud. 8.15 uur. Palace; ,,Een fijne familie". Op het tooneeï Marga Graf. operette diva. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „De bekentenis". Op het tooneel: Duo Saphier met de schets ..Zigeu nerliefde". 2,30 en 8.15 uur. Rembrandt Thea'er: „Zwei We'ten". Op het tooneel: de artisten Pierce and Roslyn. 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 18 DECEMBER Prinsenhof (Statenzaal)Raadsvergade ring. 1.30 uur nam. Schouwburg Jansweg: Ned. Operette Ge zelschap. „Prof. Witkiel". 8.15 uur. Restaurant ..De Kroon". AlUancs Fran- saise. Conférence M. Paul Pelliot. 8.30 uur. Bioscoop voorstellln gen Bloemendaal: Raadsvergadering, 2 uur nam. Hee mste de: Raadsvergadering 8 uur namiddag. Zandvoort: Raadsvergadering 7.30 u, namiddag.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5