De uitbarsting van den Merapi. 700 dooden. STOKEN HOENDERDOS Café-Restaurant „Du Commerce" KERSTD I N ERS FLATBOUW HAARLEM Het woord is aan... Een jarige. Het Belangrijkste. 48e Jaargang No. 14573 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 24 December 1930 HAARLEM S DAGBLAD Directie, P W. PEEREBOOM UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Hoofdredacteur» ROBERT PT REBOOM. en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week t 0-27(4. met Geïllustreerd Zondagsblad f0 32 Per 3 maanden. Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-5/V&- Franco per post door Nederland I 387*6 l.osse nummers O.Ofc Geill Zondagsblad per 3 maanden t 0-57*6. iranco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724. 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 3881C ADVERTENTIEN1—5 regels f175 elke regel meer f 0.35 Reclames 10.6U pet regel- Reductie bij abonnement Vraag en Aanbcd I4 reg« l» f 0.60. elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onre Groentjes (iederen dag) 14 regels 0.25. elke regel meer 10-10. uitsluitend i contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnès. UitkeeringenLevenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-, Verlies van Hand, Voet of Oogf400.-, Duim 1250.-, Wijsvinger 1150.-, Elke andere vinger 150.-, Arm- ol Beenbreuk 1100.- HAARLEM, 24 December. Fransche Cultuur. Het Comité ^'Amsterdam van de Alliance Fransaise heeft een „Semaine Fran^aise" aangekondigd, die op 31 Januari a.s. zal aan vangen. In die week zullen een aantal ver maarde vertegenwoordigers van Frankrijk's wetenschappen, kunst en litteratuur in onze hoofdstad optreden, en zal ook het gezel schap van de Comédie Fran?aise er voor het voetlicht komen. De bedoeling van deze demonstratie van Fransche cultuur is eigen lijk, een aanvulling te geven op de confé rences, die de Alliance al zoovele jaren lang In vele steden van ons land, ook in Haar lem, voor haar leden laat houden. Een aan vulling, waarbij het moderne intellectueele leven van Frankrijk een betere, vollediger uiting geeft dan in de uit den aard der zaak korte en gecomprimeerde gewone conférences het geval kan zijn. Wij komen op deze Semaine Frangaise later nog in détails terug. Zij verdient veel belangstelling, natuurlijk ook van de zijde der dagbladen. Temeer, omdat het zoo noo- dig is dat wij in dit land het contact met de Fransche cultuur vasthouden, dat wij ervoor waken dat bij volgende generaties de interesse daarvoor niet verflauwt. Het gevaar is groot genoeg. De Fransche taal Is de schoonste, de kleurlgste en rijkste, de meest harmonieuze der moderne talen. Maar tevens de moeilijkste. Het verlies van den lagere school-voorsprong op Engelsch en Duitsch heeft het Fransch in een moei lijke positie gebracht. Die wordt verergerd doordat de Fransche litteratuur minder ge makkelijk bereikbaar is dan de Dultsche, de Enselsche en de Amerikaansche, waarmee wij in Holland letterlijk overstroomd worden. De schuld daaraan ligt bij de Franschen zelf; hun litteratuur-export schiet in orga nisatie tekort. Wel is men nu in Parijs bezig daarin verbetering te brengen, en wordt de zaak blijkbaar krachtig aangepakt, maar de Leipziger Zentralstelle van den Duitschen boekhandel vindt haar weerga nog niet in Frankrijk. In het algemeen is de toestand nog steeds zoo, dat wij het heel spoedig weten als er een boek van bijzondere be teekenis in Ame rika, Engeland of Duitschland is verschenen en dat het ons letterlijk.voor den neus wordt gelegd, -terwijl wij ons bijzondere moeite ge ven om met het beste ,van de Fransche 1t- teratuur op de hoogte te blijven, en het te bemachtigen. Het prachtige weekblad l'lllus- tration maakt een voortdurende propaganda voor het Fransche tooneel door het geregeld uitgeven van nieuwe tooneelstukken in een bijvoegsel, maar de roman en het weten schappelijke werk genieten zulk een voor recht niet. En tenslotte vindt de verbreiding van de cultuur haar beste kans in den ro man niet in het tooneelstuk. want maar weinig menschen lezen tooneelstukken, in welke taal ook. Over het aantal jonge menschen, dat te genwoordig Fransche romans leest, behoe ven wij ons geen illusies te maken. De mees ten lezen na hun eindexamen alleen En- gelsch. dat het makkelijkst is. Een veel klei ner aantal leest ook Duitsch. De ..Fransche groep" is ongetwijfeld verreweg de kleinste. En waarom? Ik heb al een paar redenen ge noemd. De meesten zeggen eenvoudig, dat het hun te moeilijk is, omdat zij niet de energie hebben gehad in het beg'n lang zaam een paar Fransche romans te lezen Doen zij dat wel, dan komt de verrassende ontdekking, die zoovelen van ons vroeger ge daan hebben, dat de Fransche litteratuur juist veel gemakkelijker leest dan die van andere naties omdat zij zoo glashelder is. En dat het werk van de knappe Fransche auteurs bijzondere bevrediging geeft omdat het in synthese- en in detail-uitwerking zoo prachtig af is. De Fransche letterkunde heeft ten allen tijde zeer hooge eischen aan den vorm gesteld, de Fransche taal wordt altijd door haar schrijvers met grooten eer bied gehanteerd. Van veel Fransch lezen heeft men meer dan zuiver litterair profijt - men voelt er de sfeer, den adem door van die wondere ondefinieerbare bekoring, die altijd van Frankrijk is uitgegaan, die ieder een voelt die in Parijs komt, het hart van Frankrijken die Henri IV al b?zi?ld moet hebben tot zijn historisch woord: Pa ris vaut bien une messe Dit is. zooals tegenwoordig bij veelvuldige herhaling wordt vastgesteld, een s'echte t jd voor gevoelsmotieven. Het zij volmaakt toe gegeven dat Nederland meer zaksn dcet met de Engelsch- en de Duitsch-sTekende landen dan met Frankrijk, en dat er dus meer belofte op rendement, zit in het goed leeren van Engelsch en Duitsch dan in Fransch. Maar hopelijk zijn er onder de eindexami- nandi van deze jaren toch nog genoeg, die gevoelen dat zij in hun leven schoonheid moeien vinden en vergaren tot een kostbare schat. Hun ontgaat een groot en onm'sbaar deel van die schat - een bezit vol bekoring, verfijning, gratie, harmonie - als zij hun Fransch na hun schooltijd verwaarlooozen, en geen ander contact met de Fransche lit teratuur houden dan door 't lezen van en kele der (meerendeels slechte) vertalingen die in ons land verschijnen. Het is geen geringe taak. die de voorman nen der Fransche cultuur in ons land te vervullen hebben - al helpt hen ju st in dezen tijd wel de groote rol. d e de moderne Fransche muziek in de wereld der toonkunst vervult. Niettemin vervullen zij een dank bare taak, en leeft er in hen allen geestdrift voor. Ik wensch hun succes, ook met dete Semaine Francaise in Amsterdam Het is ge loof ik, niet bekend van wien het vermaarde woord komt: „Chacun a deux pays: ie sien et pu is la France. De naam van den auteur doet er trouwens minder toe. De waarheid van het,woord heb ben tallooze niet-Franschen in den loop der tijden gevoeld en openlijk erkend - en ik voeg mij bij hen. Geïsoleerder! per vliegtuig bereikt. Lange lijdensperiode te wachten. Een officieel rapport. Aan het departement van Koloniën is Dinsdag het volgende telegram ontvangen van den Gouverneur-Generaal van Nederl.- Indië: „De Gouverneur van Midden-Java, A. H. Neys, bezocht 21 dezer wederom de streek der Merapi-uitbarsting. Hij seinde mij gisteren, dat door nieuwe erupties lahar over het Blon- kengravijn naar aangrenzende en beneden lig gende desas gestroomd is waardoor het aan tal dooden thans naar schatting 700 be draagt. Veertig gehuchten of desas zijn door lahar geteisterd en geheel of grootendeels verbrand. De oogst van volgens raming 2700 bouws sawahs en tegals is verwoest, honder den stuks groot en klein vee zijn gedood. Zeer veel gehuchten en desas in de onder districten Doekoen en Sroemboeng zijn door de bevolking verlaten, duizenden vluchtelin gen zijn te Doekoen, Salam, Sawangan, Moentilan en Magelang tijdelijk gehuisvest en gevoed. De bevolking is angstig, doch ge dwee en berustend. Het bestuur is in alle op zichten waakzaam en actief, terwijl het leger op lofwaardige wijze medewerking verleent om de gevolgen van de ramp zooveel mogelijk te verzachten. Bestuur en veldpolitie in het geteisterd gebied zijn versterkt. Ik heb den Gouverneur te Semarang gemachtigd tot alle uitgaven welke hij voor oogenblikkelijk nood zakelijke voorzieningen noodig acht. Ik sein u spoedig over de noodzakelijkheid van moe- derlandsche hulp, waaromtrent ik het advies van den Gouverneur heb ingewonnen. Leeftocht voor anderhalve maand. Aneta seint verder: MAGELANG, 23 Dec. Hedenmorgen acht uur viel nog het volgende te vermelden: In den afgeloopen nacht is niets bijzon ders gebeurd. Momenteel is de lucht zeer be dekt, alsof een ontzaglijke hoeveelheid asch aanwezig is, hetgeen mogelijk is, aangezien de berg wel zeer roerig is geweest. De resident beschikt thans over 25.000 van het Smeroefonds, f 5.000 van den Pro vincialen Raad van Midden-Java, 3.000 van de Regeering en 2.000 uit eigen kasmidde len. Dit is echter een druppel op een gloeien de plaat, aangezien hiermede tusschen de 10 en 15 duizend vluchtelingen gedurende an derhalve maand van het allernoodzakelijkste kunnen worden voorzien, terwijl verwacht wordt dat de verzorging veel langer dan anderhalve maand zal moeten geschieden. Zoolang het hoofd van den Vulcanologischen Dienst de streek niet veilig verklaart is van terugzending der menschen uiteraard geen sprake. Aangenomen de mogelijkheid van terugzending is men dan nog lang niet klaar want. de ten velde staande oogst is absoluut verloren, terwijl de velden indien ze te ge bruiken zijn zeker eenige oogsten lang moe ten braakliggen. Indien terugzending onmogelijk Is dan moet in ieder geval op andere wijze steun worden verleend door de vluchtelingen weder in het landbouwbedrijf terug te voeren aan gezien anders een massa paupers worden ge kweekt. De berg ls lang niet rustig. Een langdurige lijdenstijd is nog te verwachten. De resident verbood alle touristenverkeer teneinde den arbeid van politie en militairen niet te belemmeren. 12.000 k 15.000 vluchtelingen. MOENTILAN. 23 Dec. Gistermiddag wer den de vluchtelingen uit Doekoen op rustige INGEZONDEN MEDEDEELINGEN is een senot als U brandstoffen heeft van Kantoor: Leidsche Plein 15, Tel. 11979 (2 Lijnen.) PLEIN 12 - SPECIAAL VERZORGDE VANAF F 2 50 ^MSTERD. MNTHRACIET Mi brandstoffen bestelle men tl aan een vertrouwd adres r\. MIVI Groote Houtstraat 187 Tel. 12!?04 Ook te Amsterdam. Bussum. Hilversum. Leiden HAXKL GE,vi. KuOK Dir. JAN BOODA 2de Kerstmiddag, half drie, Gem. Concertzaal we1hnachts oratorium J. S. BACH Kaarten vanaf 10 uur aan de Zaal wijze naar Moentilan overgebracht. In Moen tilan bevinden zich thans 5000 vluchtelingen. Het totale aantal vluchtelingen wordt tus schen de 12.000 en 15.000 geschat. Zij worden gevoed door de intendance van het leger. In Moentilan zijn thans vier compagnieën on dergebracht. De troepen halen de gewonden, waar men deze kan vinden en begraven óe lijken, waarvan reeds een ondragelijke lucht de atmosfeer bederft. De lucht boven Magelang Is zeer donker, alsof nog een ontzaglijke hoeveelheid asch rondzweeft. Aneta seint nog het volgende: BANDOENG. 22 Dec. Het „Alg. Ind. Dgbl. meldt, dat de luitenant-vlieger Wegner he den met een legervliegtuig naar het gebied van de uitbarsting van den Merapi vertrok met opdracht het terrein te verkennen, be nevens, indien mogelijk, de bedreigde afge sloten bevolking van uit het vliegtuig van levensmiddelen te voorzien, door middel van een parachute. DJOCJAKARTA, 23 Dec. Het dTeigend ge rommel van den vulkaan Merapi houdt nog steeds aan. Blijkbaar vertoont de vulkaan meer werking dan tot nu het geval was. doch het staat vast-, dat het aantal dooden niet veel meer zal zijn dan 700, aangezien alle dessa's in de gevaarlijke zone door de bevol king zijn verlaten. Een legervliegtuig, dat het getroffen dis trict overvloog, ontdekte in een klein geheel geïsoleerde dessa een groep van 75 inlanders bij elkaar hurkend. Hedenmorgen zal een poging worden gedaan om deze ongelukkigen door middel van een parachute van levens middelen te voorzien; tevens zal daarbij een brief worden gevoegd teneinde hen nogmaals te verzekeren, dat zij zullen worden gered zoo spoedig dit mogelijk is. Plannen voor een steuncomité Naar de Maasbode verneemt hebben eenige heeren uit de ondernemerswereld zich in verbinding gesteld met den Minister van Ko loniën tot het vormen van een comité tot steun aan de slachtoffers van de ramp van den Merapi. Aangezien de minister zich. gelijk gemeld is. eerst telegrafisch om inlichtingen had gewend tot den Gouverneur-Generaal om te vernemen in hoeverre steun uit het moeder land wenschelijk zou zijn en hierop nog geen antwoord was ontvangen, kan nog niets wor den medegedeeld omtrent de eventueele sa menstelling en plannen van het comité. In de Tweede Kamer In de Tweede Kamer hebben de voorzit ter en de minister van Binnenlandsche za ken woorden van deelneming met de s.acht- offers gesproken. Men zie het Kamerverslag. f 5000 van de Koningin. Het Corr. Bureau meldt ons: Wij vernemen dat de koningin f 5000 heeft doen overmaken aan het Smeroe-fonds ten behoeve van de slachtoffers van de ramp op midden Java. wederom een finsche stoomboot vergaan. ZES DOODEN. HELSINGFORS. 22 December (VD.) Het Finsche stoomschip „Viri" uit Heisingfors was voor den lichttoren Filsand bij Osei ge strand. Ten einde het schip door het over boord gooien van lading vlot te krijgen, wer den door een bergingsschip ongeveer 30 menschen uit Oesel aan boord gebracht, zoo dat zich met inbegrip van de 21 manlijke en 2 vrouwelijke opvarenden ongeveer 50 perso nen aan boord bevonden. Een hevige storm stak op, zoodat het bergingsvaartuig het stoomschip niet meer kon naderen. Talrijke reddingsbooten van het scheepsstatlon Filsand moeiten hun hulppogingen wegens het slechte weer opgeven. Toen zijn 14 man van de „Viri" overgegaan in een reddingsboot. Deze is evenwel gekap seisd toen zij langzij de bergingsboot kwam en men juist de scheepskas wilde overladen. Negen personen, voorzien van zwemvesten, werden gered, een vrouw en vier mannen, die geen zwemgordels droegen zijn omgekomen. Het zijn allen Finnen. Eerst Dinsdagmorgen kon de rest der bemanning van de „Viri" door een Estlandsch passagiersschip worden overgenomen. Vreeselijke scènes. Aan boord van het schip hebben zich ver schrikkelijke scènes afgespeeld. Ondanks het gevaar zijn de leden der bemanning, naar het schijnt zich te bulten gegaan aan het ge bruik van sterken drank. Hierdoor is oneenl- held ontstaan, gevolgd door een vechtpartij waarbij een der matrozen doodelijk werd ge wond. In totaal zijn er dus zes personen om het leven gekomen. Voor een te bouwen modern flatgebouw in een der mooiste gedeelten van Haarlem met direcie trein- en tramverbinding bestaat ge legenheid tot deelname Zij, die daarvoor interesse hebben en uitvoerige inlichtingen wenschen zenden hun brieven onder No. 5952 bureau van dit blad. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN La Rochefoucauld: Belachelijkheid onteert meer dan schande (De heer Van den Berg te Zwijn - drecht is dezer dagen 80 jaar geworden). En wie is van den Berg uit Zwijndrecht? Valt mij een drom van lezers aan. Wat ex.ra-super-wereldschokkends Heeft deze oude heer gedaan? Wij willen hem wel filslteeren, Want tachtig is geen kinderspel. Maar als de dood ons nog wil sparen Dan halen wij dat allen wel. Maar waarom vraagt die lezerschare - Is deze heer zoo interessant. Er moei dan toch een reden wezen Voor deze beeltenis in de krant. Mijn waarde lezers, deze grijsaard. Van wien gij nimmer nog vernaarnt, Is niet door grootsche heldendaden In onze maatschappij befaamd. Hij is geen politieke voorman, Geen filmster en geen held der sport, 't Is niet als schrijver of als dichter Dat hij hier thans gehuldigd wordt. Hij 's niet de man, die eens de speelbank In Monte Carlo springen liet. Hij vocht niet in den wereldoorlog. Een oceaanviucht deed hij niet. Maar wel heeft hij zijn gansche leven Zijn arbeid toegewijd verricht. Wel was hij anderen ten voorbeeld In de vervulling van zijn plicht. HIJ is nu tach.ig jaar geworden. Maar acht zijn werk nog r.iet gedaan, Om vijf uur in den vroegen morgen Vindt hij het tijd om op te staan. Dan gaat hij vroolijk aan den arbeid En werkt den ganschen langen dag En hij is dankbaar en tevreden Dat hij nog werken kan en mag. Hij is een stille in den lande. Die zich zijn eigen taak slechts wijdt, Hij is, en anderen zijn er met hem, De ware „goeie ouwe tijd". Wanneer wij in onszelve keeren, In deze laatste week van 't jaar. En peinzen over 't eigen leven. Dat vol van zorgen is en zwaar. Dan kan het stille voorbeeld dienen Van dezen ouden Jongen man. Die vreugde schep;, in 't mooie leven. Zoolang hij werken wil en kan. P. GASUS. Joh. H. Been, archivaris van Den Briél, en bekende schrijver van jongensboeken, die op 71-jarigen leejtijd overleden, is. DIT NIMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Zij, die zich voor aanvang 1 Januari 1931 als kwartaal- abonné opgeven ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. ADMINISTRATIE HAARLEM'S DACBLAD WEGENS HET KERSTFEEST ZAL ONS EERSTVOLGEND NUMMER ZATERDAG Z7 DECEMBER VERSCHIJNEN. De uitbarsting van den Merapi. Niet meer dan 700 dooden. (Ie blad le oag.) Weer een Finsch schip vergaan. 6 dooden. Ge blao le oag.l Is het afreden van den vorst van Monaco waarschijnlijk? <2e blad le oae». Een brand bracht aan het stoomaemaal van Rijnland te Spaarndam veel schade toe. Ge blad 2e nag.) Mr. J. H. van Doorne en de A-VJl.O. Het ver- iccer van Mr. Van Doorne. (le blad. 2e pag.) Velsen: Gemeenteraadsvergadering. (4e blad. 2e pag.) HillegomGemeenteraadsvergadering. (4e blad, 2e pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Fransche Cultuur. (le biad, le pag.) C. J. v. T.: Oud-Haarlem. Wat gespaard bleef II (nieuwe serie). 'Ao blad, le pag.) C. O. B.: Kersttijd in Zweden. (3e blad, 2e pag.) Henry A. Th. Lesturgeon: De kerstweek in Parijs. (3e blad, 2c pag.) W. M. Bekaar: Feestdagen in Weenen. (2e oiaa, le pag;. Haar offer (Een kerstvertelling) (5e blad, le pag.) W. T.: „Wat zoek raakt (4e blad. le pag.) E. E. J.—P.: Winterwandellng Femina W. v. d. T.: Kerstmis (Femina). Bep OttenTwee boeken (Femina). W. r.Langs de Straat: „Kerstmis". (5e blad, le pag.) (Laatste berichten 2e pagina le blad.) er komt een maal- en menggebod. ONTWERP TARWEWET AANCENOMEN. De Tweede Kamer heeft Dinsdag het wets ontwerp houdende bepalingen in het belang van de lnheemsche tarweteelt, aangenomen met 58 tegen 31 stemmen. Tegen waren de liberalen behalve de heeren Blerema en Van Rappard, de vrijzinnig democraten en de sociaal-democraten, behalve de heeren Van der Helde, Schaper en Hiem- stra. Men zie het Kamerverslag. tjmuidensche tretn tegen een stootblok gereden. DRIE PASSAGIERS LICHT GEWOND. Een electrische trein uit IJmulden die aan het Centraal Station te Amsterdam op het westelijk kopspoor moest aankomen fs. naar het Hbld. meldt, Dinsdag vermoedelijk ten gevolge van het te snel aanzetten der rem men, doorgegleden en tegen het zgn stootjuk gebotst. Door den schok tuimelden de pas sagiers in de wagens omver, een drietal kreeg lichte kwetsuren. de m7st en de verdachte sterfgevallen. BRUSSEL, 23 Dec. (V.D.) Volgens be richten In de bladen zouden ie Luik opnieuw een sterfgeval en verscheidene ziektegevallen geconstateerd zijn tengevolge van mistinade- mlng. Dr. Timbal de leider van den Belgi schen hygiënischen dienst verklaart in dit verband echter, dat naar zijn meening deze gevallen niet aan mist te wijten zijn. De op gewonden bevolking overdrijft, volgens dezen deskundige. Ieder verdacht sterfgeval wordt nu maar eenvoudig aan den mist geweten.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1