BUITENLAND EEN REISJE DOOR DEN BALKAN. Hitier eischt. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 30 DECEMBER 1930 De handige Venizelos. Een artikel in de ,,Völkische Beobachter De Nazi's loopen niet in de val. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Een reisje door den Balkan, is in de politie ke wereldgeschiedenis immer van beteekenis gebleken. Venizelos heeft thans een kruistocht ondernomen die volgens de sober gestelde persteiegrammen geenerlei belangrijkheid scheen ie verbergen. Men heelt echter kun nen constateeren, dat de Itaiiaansche pers gejubeld heeft naar aanleiding van het feit. dat er tusschen Griekenland en Turkije een vriendschapsverdrag tot stand is gekomen. Die vreugde was niet onbaatzuchtig en naar Itaiiaansche trant niet fijngevoelig. Italië immers onderhoudt gaarne vriend schappelijke relaties met die Balkanstaten die niet be'nooren tot de Frankrijk wei-gezinde groep, en het Fransch-Yoegoslavisch vriend schapsverdrag is steeds aanleiding geiweest tot wrijving tusschen de groote Europeesche buren Frankrijk en Italië. Er was dus reden te over voor de Itaiiaansche chronkpiers cxm zich gevleid te voelen met het tot stand komen van een Grieksch-Turksch vriend schapsverdrag, maar die vreugde was van korten duur want Venizelos, de Grieksche minister van buitenlandsche zaken is zoo ver standig geweest om den Yoegoslavischen mi nister van buitenlandsche zaken een zeer vriendelijke ontvangst te bereiden en op zijn Balkanreisje Marinkowitsj op zijn beurt, een hartelijk bedoeld tegenbezoek te brengen. Venizelos heeft daarmede onbewimpeld tot uiting gebracht, dat hij niets voelt voor de groepsverdeeling die de Itaiiaansche pers openlijk propageert en die gericht is tegen Frankrijk en Yoegosiavië. De .Deutsche allgemeine Zeitung" heeft de Traag gesteld of de groep Hitler in de re geering opgenomen diende te worden. Ver scheidene Duitsche autoriteiten (onder ande ren generaal von Seeckt) hebben deze vraag in bevestigenden zin beantwoord. Velen von den het billijk dat Hitier namens de natio- naal-socialisten zitting in het Tijkskabinet zou nemen. Het merkwaardigste antwoord op de vraag van het Duitsche blad werd echter door de Nationaal-socialisten zelf gegeven in hun .partijblad „Voelkische Beobachter". Dit antwoord is zeer kenschetsend voor den gees testoestand der Nazi's: Men merkt op dat het nu maar eens uit moet zijn met de pogingen om de nationaal-socialisten te bestrijden door hen het lokmiddel van een zetel in de re- geering voor te houden. „Sommigen doen reeds hun best om de partij van Hitler ..in te voegen" in het nationale front om haar zoo onschadelijk te maken. Maar het is voor ons heelemaal geen vraag meer of zij mee zuilen mogen regeeren". De Hitlerianen geven dus ronduit te ken nen dat zij niets voelen voor een compromis heeft een compromis de actie der Heim- wehren in Oostenrijk ook niet enorm ver zwakt. zoo zelfs dat Pabst de partij in den steek heeft gelaten?) zij eischen ontbinding van den Rijksdag en van den Pruisischen Landdag en willen zelf regeeren. ZIJ willen niet gekozen worden, maar zelf kiezen. Zij willen niet opgenomen worden in de re- geering maar zelf beslissen wie mee mag doenHet partijbestuur heeft natuurlijk van zijn standpunt gelijk. Het gelooft dat de sterkte van de partij en sympathie van een deel van het Duitsche volk deze afwerende houding wettigen. En het slaat natuurlijk den spijker op den kop. wanneer het verkon digt dat de vriendelijkheid der andere par tijen slechts een val is. L. A. Duitschland. Ernstig loonconflict in Westfalen. RECKLINGHAUSEN, 29 Dec. Door den bond van werkgevers bij de Rijnsch-West- faalsche tramwegen wordt het volgende medegedeeld: Na de mislukte onderhandelingen met de arbeidersbonden, werd op 27 November j.I. een scheidsrechterlijke uitspraak geveld, waarbij de bestaande loonovereenkomst werd verlengd echter met een loonsvermindering van 6"&. Deze uitspraak werd door de arbeidersbon dén verworpen. Daar de door de patroons aangevraagde bindendverklaring der scheidsrechterlijke uitspraak totnogtoe niet is afgekomen, heb ben de werkgevers zich genoodzaakt gezien hun geheele personeel met veertien dagen op te zeggen. De opzegtermijn loopt 14 Januari 1931 af, op welken dag alle arbeiders dus ontslagen zullen zijn. (Wolff.) offers, noodig om de industrie te behouden en de arbeidskracht te handhaven, welke noodig is om de j crisis van dezen tijd te boven te komen. Er moeten zelfs offers ge bracht worden door hen. die zich in de samen leving zekere voordeelen terecht wisten te verschaffen. De Aartsbisschop zeide verder, dat er zelfs offers moeten worden gebracht ten koste van den levensstandaard. Er moeten offers gebracht worden om het herstel 4e vergemak kelijken voor de toekomst. Niet het minst moeten er offers gebracht worden, speciaal door de meer gegoeden, in de uitgaven voor amusement en luxe. Turkije Engeland. Een rede van den aartsbisschop van Canterbury. LONDEN. 29 December (V.D.l BIJ de gods- dienstoefenlng in den Kathedraal van Can terbury. heeft gisteravond de aartsbisschop van Canterbury een rede gehouden, waarin hij doelde op de noodzakelijkheid, dat of fers worden gebracht. Offers moeten worden gebracht, door alle klassen der samenleving Men moet bereid zijn den toestand te zien in het licht van de werkelijke feiten. Er moeten offers gebracht worden door de in dustrie, cicu landbouw, dc vakvereeagLng^ en Samenzwering ontdekt. BERLIJN, 29 December CVD.) Naar de avondbladen meiden zijn in de provincie Smyrna meer aan duizend personen wegens het deelnemen aan een actie, die o.a. tegen Kemal Pasja gericht was. gearresteerd. Het hoofdkwartier der beweging bevindt zich in Menemen. Een aantal sheiks, mohamedaan sche priesters, en een bataljon soldaten zijn geïnterneerd. De ministerraad onder voorzitter van Kemal Pasja, heeft besloten buitengewone maat regelen te nemen 4ot onderdrukking van de beweging en tot handhaving van de veilig heid in de Turksche republiek. De opstand in Burma. LONDEN. 29 December (VD.) Tusschen de regeeringstroepen en de opstandelingen is thans, naar uit Rangoon gemeld wordt, in het Tharawady-district in Burma een hevige slag aan den gang. Tot dusver hebben de opstandelingen zich in hun stellingen weten to handhaven, hoewel zij met artillerie beschoten worden. Hun verliezen moeten zeer talrijk zijn. Een deel van de „jungle" staat in vlammen. De dichte rook verhindert het verdere oprukken der Britsch-Indische strijd krachten. Het kanongebulder Is op vele kilo meters afstand waarneembaar. De Engelsche troepen 'nebben de inboorlin gen in een grooten boog omsingeld zoodat dezen slechts het alternatief overblijft-: een doorbraak probeeren of hun stellingen tot het laatste toe te verdedigen. i LONDEN, 29 December (VD.) De re gee ring van Burma heeft gisteren aan de com missarissen en plaatsvervangende commis sarissen in de provincie een mededeeling doen toekomen over het uitbreken van de wanor delijkheden, welke gedurende het laatste deel van de vorige week hebben plaats gehad. In deze mededeeling wordt verklaard: De feiten van den opstand zijn de volgende. De rebellen kwamen uit de dorpen ten Zuidwesten van Tharrawaddy en ten Noord oosten van Insein. De opstand was blijkbaar van te voren georganiseerd en begon zonder dat bepaalde grieven er aanleiding toe gaven. De rebellen bedreven brutale gewelddaden, waarbij zonder onderscheid van ras of stand regeeringsofficieren. Europeanen en Bur- meanen, en particuliere personen werden ver moord, geweren geroofd en eigendommen ver woest. Zij kunnen geen verontschuldigingen aanvoeren, noch op politieke, noch op eco nomische gronden. Voor den vrede en voor de loyale en aan de wet gehoorzame onder danen is het noodig. dat een dergelijke op stand zoo snel mogelijk met alle aan de re geering ter beschikking staande machtsmid delen wordt behandeld. Twee compagnieën troepen. Britsché en Indische, zijn reeds te Tharrawaddy aangekomen en heden arri veert een bataljon vrijwilligers uit Burma. De politie heeft reeds belangrijke successen behaald en de toestand verbetert dagelijks. De regeering ls voornemens de operaties voort te zetten totdat de opstand ls onderdrukt en de wet en orde volkomen zijn heTSteld. Genève. Uitspraak in het Saksische metaalconflict. DRESDEN. 29 Dec. <~VD.) Hedenavond viel de scheidsrechterlijke uitspraak inzake het loongeschil in de Saksische metaal industrie. De loonen worden volgens deze uitspraak verlaagd met 4 percent, voor ar beiders in accoordloon met 5 percent. De uit spraak geldt voor de periode vau 2 Januari tot 31 Mei 1931. De partijen moeten voor 5 Januari een beslissing nemen over het al of niet aanvaarden der scheidsrechterlijke uit spraak. „GELOOF EN WETENSCHAP". LEZING VAN RADEN MAS NOTO SOEROTO. Verleden jaar maakte de bekende Indo nesiër Raden Mas Noto Soerot» een propa- ganda'.ocht voor het Nederlandsch -Indone sische Verbond, door Nederland en hij deed daarbij ook Haarlem aan. Wij gaven toen van zijn lezing en die van den heer Frans, die op denzelfden avond sprak een verslag. Over Nederland-Indonesië sprak Raden Mas Noto Soeroto Maandag weer voor de leden der R.K. Vereeniging „Geloof en Weten schap" In den geheel gevulden Schouwburg aan den Jansweg en weer deelde hij uit voerig mede. wat het Nederland-Indonesisch verbond wil: bouwen aan de twee-eenheid Nederiand-Indonesië. onder een gemeen schappelijk gezag. Het Verbond wil het vraagstuk Nederland-Indonesië bezien uit geestelijk, een cultureel en een economisch oogpunt. STEUNT! bg gelijken prijs en kwaliteit de Nederlandsche Industrie Hiermede dient gü uw land en BESTRIJDT gjj de werkloosheid. Tevoren had de spreker een beknopt over zicht gegeven van de geschiedenis en de cul tuur van Java en gewaagd van de sterke volkskracht die in het Javaansche volk huist. De groote moeilijkheid in het vraagstuk Nederiand-Indonesië is: dat de Westersche geest aan het Oosten heeft gebracht wat de ziel van het Oosten moeilijk in zich kan opnemen. En dan is er dat andere bezwaar: dat het Westen het Oosten altijd vóór is op den weg ter evolutie met het gevolg dat de politieke leiders ln beide landen elkaar als 't ware doof schreeuwen en langs el kander heen praten. Een goede oplossing zal eerst dan gevonden kunnen worden als de koloniën in alle op zichten even goed zijn toegerust als het moederland zelf. Er is nu een mechanische Rijkseenheid, er zal een organische moeten komen. Het gelouterd nationalisme zal ten slotte den vrede en de volken dienen. Na de met overtuiging uitgesproken rede van den spreker klonk luid applaus. Na de pauze werden lantaarnplaatjes ver toond die een denkbeeld gaven van het natuurschoon op Java. van de middelen van bestaan en van de volksgebruiken. „HOLLAND'S GLORIE" EEN FILM VOOR HET BLOEMBOLLENHUIS „HOBAHO". Maandagmiddag te 4 uur werd in één der bovenzalen van ,De Kroon" een vertooning voor genoodigden gegeven van de film „Hol land's Glorie" vervaardigd door de N.V. Polygoon, in opdracht van de N.V. Holland's Bloembollenhuis „Hobaho" te T.ls.se. Eén der directeuren de heer Homan. heette de aanwe zigen (onder wie wij Prof. Dr. E. van Slogteren directeur van het Laboratorium voor Bloem- bollenonderzoek te Lisse en de heer E. H. Krelage opmerkten), welkom. De heer Homan vestigde er onder anderen de aandacht op. dat men in deze film niet naar volledigheid gestreefd heeft en dat zij wellicht voor aan vullingen vatbaar zal zijn. In dat geval houdt Hoibaho" zich voor raadgevingen aanbe volen. Daarna werd een begin gemaakt met het afdraaien van de film. onder begeleiding van uitstekende illustratieve-mechanische muziek, geleverd door de firma van Hees. .Holland's Glorie" is een werk dat vooral de belangstelling zal genieten van hen die „in het vak" zijn. Men heeft hier niet naar artisticiteit, maar naar zakelijkheid gestreefd. De filmrecensent die op zoek is naar cinegra- fische schoonheid komt bedrogen uit. Daar was het .Hobaho" immers niet om te doen. Beperken wij ons dus tot het geven van een over zich r van den inhoud. In het eerste bedrijf vernemen wij, dat de naam .Hobaho" afkomstig is van de namen der drie directeuren, de heeren HOman, BAder en HOgewoning. Vervolgens zien wij. hoe in het voorjaar de voorjaarsveilingen zeer groote belangstelling genieten. Een ge deelte van de groote loods in Lisse is ver anderd in veilingzaal en de .autoriteiten" brengen het apparaat der veiling in beweging Een volgend tafereel leidt ons naar een bloemententoonstelling in „Bloemlust" in Sassenheim. waar men verscheidene inzen dingen kan bewonderen. Men vergat niet een bezoek van minister Ruys in herinnering te brengen. Vandaar brengt men den toeschouwer naar de terreinen van den heer Hogewoning waar de hyacinthen bloeien, de bloemen geritst worden waar 't „dagvaarden" of ..ziekzoeken" plaats vindt en andere noodzakelijke werk zaamheden verricht worden. In het tweede deel belanden wij ln de tuinen van den heer Bader waar de narcissen in bloei staan. Men toont de drukte op den Loosterweg in Hil- legom en via dit intermezzo komt- men op het thema „Groenveilingen" dat. zeer uitvoe rig in dit werk wordt behandeld. Bij de „Groenveilingen" wordt het te velde staande gewas verhandeld. Onder de directie van het „Bloembollenhuis'' worden deze vellingen door de geheele streek gehouden. Daarna wagen een reeks technische werkzaamheden weer onze aandacht: het bemesten met kunstmest, het bedekken met een laagje verdunde koe mest tegen verstuiven, het fraisen, het om zetten van weiland in bouwland, het klel- keeren, het diepploegen enz. In het derde gedeelte wederom eenige groenveilingen en vervolgens een Interessante opneming van irissen. Uitvoerig wordt de grondverwarmlng behandeld. In het vierde gedeelte ziet men hoe de bollen gerooid, gesorteerd en afgeleverd wor den. Wij bezichtigen het interieur van een bollenschuur, zien hoe de hyacinthen ge sneden en gehold worden. Ook aan de „drooge veilingen" wordt de noodige aandacht besteed. Wij zien de drukte in de veiling- zaal en „de waardeering" van de aangevoerde partijen bollen. In het laatste deel wordt uitgewijd over het moderne bedrijf van de firma Homan te Ocgstgeest. Goed geslaagd ls het fragment besteed aan de drukte op de kantoren der Hobaho Ook zien wij hoe het drukken van het blad .Hobaho" ln zijn werk gaat.. Interessant zijn ac opnemingen in het „Laboratorium voor bloembolienonderzoek" te Lisse. waar men Prof. Dr. van Slogteren aan het werk ziet. Na een reeks afbeeldingen van het leven op de Rijkstulnbouwschool te Lisse ziet men 't slottafereel: .Het Krelage- huis", de beurs en de veiling. De genoodigden gaven door herhaaldelijk applaus te kennen, dat het gebodene bij hen zeer in den smaak was gevallen. De heer Homan sloot te ongeveer zas uur de bijeenkomst met cenlge woorden van dank voor de getoonde belangstelling. UITGAAN. SCHOUWBURG JANSWEG. Van 1 Januari af treedt ln den Schouw burg Jansweg op het gezelschap „Schakels" met de nieuwste revue „Van Klein tot Groot" een geschiedenis, die bij dwergen begint en met groote menschen eindigt. DE COLLECTE VOOR .HET BROKKENHÜIS". Het. dames-comité voor de collecte voor het Brokkenhuls verzoekt ons mede te doelen, dat zij, die zich beschikbaar willen stellen voor de r«s. collecte, zich ln de periode 5—17 Januari dagelijks kunnen aanmelden van 12 ^pt 2 uur aan het Brokkenhuls. y A - MUZIEK. ITAIIAANSCHE OPERA „Faust", een volle zaal. daverende bijval zijn gelijk het poetsmiddel Three-in-one, tenminste als een goed operagezelschap aan het woord is. Zelfs middelmatige en minder dan middelmatige hebben er successen mee geboekt. En zoo was 't geen wonder dat de Itaiiaansche Opera, die dit Jaar over een uit nemend stel solisten beschikt, Maandag avond op een volle zaal kon bogen, iets wat ze zelfs met een zoo beroemd en elders ge liefd werk als „II Barbiere di Sivigüa" niet bereikt had. Als successtuk staat de 70-jarlge opera van Gounod, nevens de 15 jaar jon gere ..Carmen" van Bizet nog steeds boven aan. Men kan daarover boomen. filosofeeren; men kan betoogen dat het tekstboek een mishandeling van Goethe's dramatisch ge dicht, dat de muziek ouderwetgcb en zoet is: de feiten veranderen daardoor niet. Men 20U met evenveel resultaat kunnen beweren dat de menschen die naar Florence of naar de oevers van het Como-meer gaan, verkeerd doen. want dat ln een nieuwe Amsterdam- sche buurt veel meer natuur- en kunstschoon heid te genieten valt. Aan Gounod is nu een maal met zijn .Faust" t'of ..Marguérite) der grosse Wurf gelungen. de „alle negen" op de muzikale kegelbaan, en 't geeft heel weinig de series poedels van la teren te willen ver klaren tot opzettelijke geniale deviaties van de plank. „Men" juicht den geslaagden worp toe, evenals een mooie goal; en ik moet ..men" ln dit geval volkomen gelijk geven. In scherpte van muzikale karakterschilde ring staat Faust bij „Carmen" een heel eind achter. Maar de warmte der tonentaal. de gelukkige teekening der situaties, de rijk dom aan afwisseling en de mooie orkestbe handeling hebben beide gemeen. En vooral ook den overvloed van pakkende melodieën! Melodie en nog eens melodie, de eene nog al mooier dan de andere, daarbij pakkende dramatische momenten wat wilt ge daar tegen beginnen met „interessantheden", die niet naklinken ln geest en hart, waarvan men niets mee naar huis neemt? Meen niet dat ik reactie wil prediken. Vijf tig jaar geleden trokken de Wagnerlar.en reeds voor Gounod's muziek den neus op en voorspelden haar op den duur een smadelijk sneuvelen tegenover het kunstwerk der toe komst. en toch hebben zeker sindsdien Wag ners latere muziekdramas met hun allen niet half zooveel uitvoeringen beleefd, als het ge smade werk. Ontegenzeggelijk is Wagner veel grooter figuur geweest dan Gounod. Maar Gounod's opera „doet" het als weinige en blijft het doen, zeer zeker in een zoo veels zins uitmuntende representatie al die der Italianen. „Faust" was de heer O. Bellusi. van vroe gere jaren bekend, prachtig van stem. schit terend ln de hooge borst-tonen, voldoend vrij in zijn geste, soms wat te zeer op vocaal effectbejag uit. Mej. R. Andrini's Margherita gaf in de eerste icène niet- wat men ver wachtte. doch spel en zang ontwikkelden zich gedurende den avond tot enorme hoogte. De meest imposante figuur was de Meflstofeles van den heer L. Ferronl. niet alleen door zijn reusachtige gestalte, maar ook door zijn even reusachtige stem en zijn dramatisch spel. dat soms. als b.v. in de vierde acte, werkelijk „griezelig" was. Deze Mefisto was heuscb van een bovenmenschelijke grootte, van een onmenschelijke daemonic. De heer L. PlccSoll had de ondankbare rol van Valentino en men had eenige moeite den tintelenden geestlgcn Barbier van onlangs te herkennen. HU leefde en stierf echter met een bel canto, dat vele stervenden en ook levenden hem zullen be nijden. De partijen van Slebel en Martha waren door de dames Chiorboli en Squarzlna voortreffelijk bezet, evenals die van Wagner door den heer Franclii, en ook van de koren en het orkest kunnen we niet anders dan loffelijk gewagen. Het ballet onder leiding van de Prima-ballerina Blanca Lazzaroni was een lust voor het oog; de staaltjes van vir tuositeit die de leidster gaf waren verbluf fend: ook twee andere dames onderscheidden zich bijzonder en het ensemble toonde zeer goede samenwerking. Tegen de decors zouden enkele bezwaren aan te brengen zijn, b.v. dat steeds hetzelfde stadsgezicht op den achtergrond aanwezig was. Maar ten slotte zijn dit evenals b.v. het gebrek aan handeling van het koor ln de vrij onmogelijke sterfscène, kleinigheden, die tegenover de muzikale kwaliteiten op den achtergrond treden. Langdurige huldigingen van de solisten en den Maestro E. Piazza na elk bedrijf en aan het einde bewezen de opgetogenheid van het talrijke publiek (de schouwburg was nage noeg uitverkocht). Faust heeft het weer eens „gedaan"! K. DE JONG. SCHEEPVAARTBERICHTEN Alkmaar 29 v. Rotterdam n. Hamburg. Amsterdam 27 te Talcahuano v. Amsterdam. Barneveld 27 v. Antofagasta n. Corral. Baralt 26 e Colon. Gaasterdijk p. 29. 16 ti 50 m. Lizard, New- Orleans n. Rotterdam. Grootendijk 29 te Havana v. Rotterdam. Haarlem 26 v. Dakar, Amsterdam n. West- Afrika. (Verb.) Juno p. 29 Azoren, Sanchez n. Havre en Am sterdam. Johan van Oldenbarneveld 27 te Sabang, Am sterdam n. Batavia. Klipfontein 29 v. Amsterdam n. Rotterdam. Lochgoil 23 v. Vancouver n. Rotterdam. Merauke 29 v. Rotterdam n. Hamburg. Nictheroy 23 v. Tacoma n Rotterdam. Nebraska 26 v. Los Angeles, Pacifickust n. Rotterdam. Nieuw Amsterdam 28. 23 u. van Halifax, Rot terdam n. New-York. Ntjkerk p. 27 Perlm. Beira n Rotterdam. Prins Frederik Hendrik vertrekt 29 18 u. v. Havre, W.-Indië n. Amsterdam. Soekaboemi p. 29 12 u. Pcrim, Batavia naar Rotterdam. Simon Bolivar 29 v. Amsterdam n. Hamburg. MARKTNIEUWS Beverwijk, 29 December. Postelein, per 100 f 2—f 5. Koolrapen, per zak 80—90. Wortelen, per K G. 24. Bieten, per 100 f 2f 4. Bieten, per 100 f 2—f 4. Schorseneeren. per bos 6—10. Aardappelen, kiel. per K.G. 48. Idem, zand per K.Q. 7. Spruitjes, per KO. 7—15. Boerenkool, per 100 f 2f 5 Roode kool. per 100 f 4—f 9. Savoye kool, per 100 I 3f 8. Ulen, per K.G. 2—4. Prei, per bos 7—15. Sla per kist f 1.26—f 1.60. Pietresellc. per bos 2—5. Selderie, per bos 7—15 Appelen, per KiJo 35—50, INGEZONDEN Voor den inhoud drrrr rubriek stelt dc Redactié rich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of nief geplaatst, wordt dc kopij den inzender niet terug gegeven. ONVEILIG KWARTIER! Wij bewoners van het kwartier Twijndcrs- laar.Rustenburgerlaan zijn. voorzooverre wij radio bezitten, ten einde raad! Het aantal radioberitters is in deze en aangrenzende straten bijzonder groot en onder ciezc lieden zijn er. die er een wel zeer vreemde manier op na houden, om van hun radiotoestel te genieten. Ze schijnen niets anders te doen dan draalen aan de knoppen of zoeken naar de stations, die ze reeds gevonden hebben of nog willen vinden. Dit plezier zouden wij hun van harte gaarne gunnen, ware het niet, dat ze onophoudelijk het radiogenot van hun mede menschen vergallen, grondig onmogelijk maken. Zonder overdrijving geschiedt dit op schier ieder uur van den dag en onophoude lijk. Zco op den middag van den 2en Kerst dag tijdens het prachtige Beethoven-concert uit het Concertgebouw te Amsterdam. Neen ongestoord laat men ons hier nooit! Hebben deze lieden nooit vernomen de les: „Wat gij niet wilt, dat u geschiedt. Doe dat ook aan anderen niet"? Wij kunnen ons niet voorstellen, dat zij hieromtrent totaal onverschillig zijn, nog minder dat zij ons met opzet zoo plagen. ZIJ zullen toch ook fatsoenlijke menschen we zen. Maar waarom doen ze dan zoo? Waarom laten ze zelfs een toestel vaak een tijd ach tereen op genereeren staan? Dat lijkt tocli ve«l op plagerU uit moedwil. Zoeken naar reeds gevonden stations ia onnoodig als men genoteerd heeft den stond var. het toestel voor leder station. Zoeken naar onbekende stations kan ecu aardige IlefhebberU zijn. maar is altijd min of meer een pi3ag voor anderen. Komt vrienden, buurlgenooten. we leven ook. Ja vooral, om anderen vreugde te be reiden, nietwaar? Laat ons dus althans el kaar niet hinderen per radio. T. 8. GENEREEREN. In aansluiting op het ingezonden stukje van Woensdag 24 dezer, van een bewoner van de Kleverlaan. betreffende het genereeren ln die buurt, wil ik meededen, dat het wel dege lijk gedaan blijkt te worden door Iemand of meer menschen. die moedwillig de geheele ontvangst in die buurt te niet willen doen; en dit wordt niet gedaan zooals de eerste inzender nog goedig schreef) uit onkunde. Was het genereeren den Laatsten tijd, vooral tusschen ce middaguren en 's avonds erger lijk. met de Kerstdagen, vooral Tweeden Kerst-dag tijdens de uitzending van het Con certgebouw-orkest, was het aanhoudend gieren en fluiten moer dan schandelijk, en was men gedwongen het toestel af te sluiten. Alvorens tot andere maatregelen over to gaan verzoek ook lk en anderen met, mij. de betrokkenen nogmaals zeer beieeid hier mede op te houden. U geachte Redactie dankend voor de plaats ruimte, Hoogachtend, G. L. Jclgersmastraat 45. DE REVUE „T IS VOOR DEN BAKKER". Geachte Redactie, Vrijdagavond J.I. werd er wederom een voor stelling gegeven van de bekende revue ,,'t Is voor den Bakker". Deze avond die toch een avond van genot en ontspanning moest zijn, is echter voor velen op een teleurstelling cn bittere ont goocheling ultgeloopen. Doordat de heer Davids immers ook nog in Amsterdam moest optreden, werd door hem slechts vóór de pauze zijn medewer king verleend, en moest hU na de pauze verstek laten gaan. Dan werden er na de pauze niet minder dan drie van de op het programma voorko mende nummers, zonde: meer weggelaten, terwijl door het meer dan een kwartier te laat beginnen der voorstelling, het laatste gedeelte van het programma met zoo n sneltreinvaartje werd afgewerkt, dat zeer velen nog geduldig bleven zitten wachten, toen het doek al voor het laatst was geval len. Ons ls reeds vaker gebleken, dat er gezel schappen zijn, die ln Haarlem hun eerste voorstelling met het geheele ensemble spe len en dan ook het volledige programma afwerken. Niet zoodra zijn echter de goede recenties in de bladen verschenen of het programma wordt voor de volgende avonden aanmerke lijk Ingekort en eenige medewerkers ver dwijnen letterlijk van het tooneel. Neen, wanneer het ensemble der heeren Davids en Van Tol voor de tweede maal voor oenzelfde voorstelling ln Haarlem moet optreden, verwachten wij en hebben ook recht op de afwerking van het geheele pro gramma, zooals toch elders ook altijd ge schiedt en niet zulk een surrogaatvoorstel- llng als op Tweeden Kerstdag. Van een dergelijke handelwijze zijn wij Haarlemmers toch werkelijk niet gediend en daarvoor waren bovendien de prijzen der plaatsen veel te hoog. U, mijnheer de Redacteur dankend voor de plaatsruimte. EEN DER VELE TELEURGESTELD EN Haarlem, 29 December 1930. (Wij brachten dit ingezonden stuk onder 'de aandacht van den dircteur van den Stadsschouwburg, den heer Van Hees. die do klacht „buitengewoon" overdreven noemde. ,.In Ieder geval", zoo zeide ons de heer Van Hees. „ls het al zéér onbillijk te zeggen dat. nadat de goede recensies In de bladen zijn verschenen, bet programma wordt, ingekort en eenige medewerkenden „van het tooneel verdwijnen". Zooiets gebeurt hier nooit. De stukken worden te Haar lem gespeeld, zooals zij te Amsterdam zijn gegaan. Wanneer inzender veel in den Stadsschouw burg kwam ik leid uit zijn stuk af, dat dit niet het geval is zou hij dit weten. Wat de opvoering van de revue op Twee den Kerstdag betreft: Davids is opgetre den en heeft het voornaamste gegeven van wat hU altijd in de revue ,.'t Is voor den Bak ker" geeft. HU zou ook nog na de pauze, na rijn optreden te Amsterdam, zijn terugge keerd, Indien de toestand van den weg hem dat niet belet had. (Zooals bekend sneeuwde hot dien avond). Bovendien was Davids ecnigszlns verkouden, De revue is volstrekt niet „afgeraffeld", al zijn de scènes, doordat Davids zooveel mo gelijk voor de pauze moest optreden, wat clcor eikaar gegooid. h?;gcen bU een revue absoluut niet hindert. Ik meen zelfs dat nog cenlge nieuwe scènes zijn ingclascht".).

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 7