KREYMBORG SPORT EN SPEL Resta HAARLEM'S DAGBLAD VRUDAG 2 JANUARI 1931 JONGENSKLBEDING tegen zeervermim HEEREN KLEi Ulster* Winterjassen. Colbert Costume* Blauwe Costume* Demj Sal sons lekker* Pantalon» f 4 MODE-ARTIKELEN Klndcrulsters- a vanaf 2.™ BI. Seboolbroekje* vanaf 4 Kinderjekker* l.*° Jongenstruitjc* 9*5* Kinder sportpakken 3.'» jongenstricotpakje* 2.so Matrozenpakken 2." Jongcnsaportkoutcn 39* Manchester School- Jongenspetten 39° broekje* v 66* Heeren overhemden Velvet en Peau de met boord Pêche broekje* 69* Heerenhoedcn Groote Markt 1-7 VOETBAL. NIEUWJAARSWEDSTRIJDEN. H. F. C.—OUD-INTERNATIONALS (3-2) Als traditioneelo inzet van het nieuwe jaar ■werd bovengenoemde wedstrijd op het HJF.G.- "terrein gespeeld. In tegenstelling met vorige jaren waren de doelpunten ditmaal vrij duur; eerst in de laatste tien minuten gelukte het aan H.F.C. om een 12 achterstand om "te zetten in een 32 overwinning. De oranjehemden hadden in De Boer, De Bruyn en Tetzner een solide achtertrio, dat aan de H.F.C.-voorhoeae niiet veel gelegenheid tot schieten gaf, terwijl aan den anderen kant Van der Meulen ook weer in goeden vorm wa.s zoodat de lage score wel eenigsains te verklaren is. In de voorhoede der Oranjemannen bleek dat Sigmond en J. Bulder, het spel nog wei kenden, vooral de eerste stichtte door zijn handig nog steeds technisch hoogstaande partij voetbal vaak groote verwarring in de H.F.C.-achterhoede. Wekker en Thomee doden soms wel aardige dingen, doch veei kracht ging er niet meer van hen uit, ter wijl M, Houtkooper dezen middag gedecideerd uit vorm was en het zeker nog beter kent. In de halfllnle was wel te zien dat Legger en Krom nog competitie-voetbal spelen, hoe wel Bosschart zeker niet voor hen onder deed. Onder leiding van scheidsrechter Van Ges- sel stellen zich de volgende ploegen op; Oud-Internationals: De Boer, De Bruyn, Tetzner, Krom, Legger, Bosschart. Wekker, M. Houtkooper, J. Bulder, J. Thomee. Sigmond. H. F. C.ï Chapon, De Ruyter, Kruyt, Van Riemsdijk, Reydon P. Jongeneel, Lamp. R. Jongeneel, Van Baasbank, Smit, Van der Meulen. R.F.C. speelt dus zonder Wamsiteker er. Van der Lee, terwijl Kruyt weer van de partij is. De oranjemannen 'trappen af en het blijkt al dadelijk dat het veld zeer glad en zwaar te bespelen is. Dit is echter geen bezwaar voor de veteranen die dan ook voorlocpig in den aanval zijn. Bulder geeft een paar keurige centers naar Sigmond, die in zijn duels met R. Jcngeneel vaak de baas blijft; eenige goede voorzetten volgen dan ook, die echter niet benut worden. Langzamerhand werkt H.F.C. zich los; hier is het ook al de links-buiten, die het grootste gevaar oplevert voor de achterhoede. De Bruyn en in de laatste instantie De Boer bezweren ook hier het gevaar. Toch geeft Kruyt een paar keurige schoten uit voor zetten van Chapon. doch succes blijft uit. Als bij een aanval Thomee den bal goed naar Sigmond plaatst, zet deze laag voor en M, Houtkooper loopt den bal in het net (0—1). Dit doelpunt verwekt groot enthousiasme bij het publiek, dat de oranjehemden dan ook luide aanmoedigt. H.F.C. vindt dit echter te bar en doet vin nige aanvallen, die wel eendge kansen ople veren. doch die niet benut worden. Als De Bruyn echter een fout maakt,, geeft Van Riemsdijk een omberispelljiken center naar De Ruyter, die geen moeite heeft om de partijen op gelijken voet te brengen. Dit ontmoedigt de Ou d-Internationals absoluut niet; met veel enthousiasme wer pen ze zich opnieuw in den strijd; Van der Meulen moet er verscheidene malen aan te pas komen. Mr. Wekker krijgt wel eenige mooie ballen doch zijn dikte zit hem nogal in den weg. zoodat P. Jongeneel weinig moeite met hem heeft. Tot de rust. blijft de stand ongewijzigd. Na de rust is Kruyt varvangen door De nijs. Voor dat Iemand weet wat er gebeurt is Oranje alweer in den aanval en uit een voor zet van Sigmond geeft Bulder den Oranje hemden binnen een minuut de leiding (1—2). Wie gedacht had, dat ze daarna uitge speeld zouden zijn, had het leelijk mis; in tegendeel, met enthousiasme blijven ze aan vallen, doch de H,F.C.-achterhoede laat zich niet meer overrompelen en blijft verder mees ter van het terrein. Het blijkt dat Denijs ook al niet de waie leider van den aanval is, waardoor de ach terhoede van de Oud-Internationals het lang zoo zwaar niet heeft als vóór de rust. Ook de omwisseling van Bosschart en Krom leidt tot minder gevaarlijke aanvallen. Van Riemsdijk en De Ruyter verrichten eenige keurige staaltjes voetbal, doch doel punten blijven uit. Ook Chapon is niet zoo in vorm, als vóór de rust; hij verknoeit eenige kansen om voor te zetten. Aan den anderen kant geeft Bulder een mooie kans om te scoren aan Thomee, wiens vroeger zoo doodelijke schot nu jammerlijk faalt; de bal gaat naast. Lamp zét zijn voorhoede steeds weer aan het werk, doch voor den gaal is het weer mis; doelpunten blijven uit. Het loopt reeds naar het einde en het schijnt dat de oranjemannen een overwinning gaan behalen. Doch de druk wordt te groot; bij een scrimmage krijgt Lamp den bal te pak- en met een kalm hoog schot brengt hij de partijen weer op gelijken voet (22). Reeds verlaat het publiek het terrein, als Chapon een minuut vóór het einde een mooien hoogen voorzet geeft. Van Riemsdijk komt toeloopen en met een hard schot pas seert hij De Boer, daarmee aan Hf.C. tevens de overwinning bezorgend van dezen aardigen strijd. AMSTERDAM—ZWALUWEN. DE ZWALUWEN WINNEN MET 5—3. De Amsterdamsche tweede-klasrers hebben het gisteren tegen een dito Zwaluwen-elftal niet kunnen bolwerken. Laatstgenoemd elftal was echter lang zoo' sterk niet, als het tweede klasse-elftal dat eenige weken gele den in Tilburg zulk een goeden wedstrijd speelde. De wedstrijd van gisteren stond op zeer laag peil; vrijwel den geheelen speeltijd is er zeer laks gespeeld. De beide opstellingen waren als volgt: Amsterdam: DuIvenbode (V.V.A.), Bijlsma (Zeeburgia), Dassen (V.V.A.), Neseker (A.F.C.), J. Huisman (D.W.S.), C. Huisman (D.W.S De Vries (Zeeburgia), Van der Groep (Zee burgia), Melchers (D.W.S.)Roeg (D.E.C.), Van Es, (D.W.S.) Zwaluwen: B. Kammeijer (Haarlem), Schoemaker (Quick), Krom (Olympla), Van Vliet (Quick), Welsch (Unitas), Bliek (Quick), Van Zeelst (R.F.C.)Van der Mark (Fort-una) Bakker (V.O.C.), Van der Munnlk (Xerxes), Odijk (Hollandlaan). Direct na het begindgnaal ontstaan eenige gevaarlijke momenten voor het doel van de Zwaluwen, daar de beide backs eenige malen geducht missen, maar de uitstekend spelende keeper Odijk bezweert het gevaar. Na pl.m. vijf minuten krijgt Van. Vliet een kans en schiet hard In (01). Een hooge voorzet van Welsch komt bij Kammeijer; zijn zachte schot wordt door Neseker van richting veranderd, waardoor dë Zwaluwen zeer goedkoop aan een tweede doelpunt komen (02). Een voorzet van De Vries wordt ineens hard door Van Es Ingeschoten (12). Na een uitstekenden aanval ^er Zwaluwen brengt Welsch met een flink schot den stand op 13. met welken stand de rust aanbreekt. Na de rust verkeeren belde doelen beurte lings In gevaar, maar de keepers zijn de si tuatie meester. Krom maakt er dan uit een throughpass van. links 14 van. Van der Groep krijgt eens een eenvoudige kans; hij schiet echter hard naast. Een prachtige voorzet van Van Es wordt door de overige vier voorhoedespelers één voor één gemist. Een gemakkelijke kans wordt door Roeg gemist. Even later doet hij beter en scoort Amsterdam's tweede doelpunt (24). Geen halve minuut hierna maakt Krom den mooisten goal van den wedstrijd. Tenslotte benutte Melchers nog een voorzet van De Vries, daarmede den eindstand op 35 brengende. De wedstrijd werd door scheidsrechter Hauber geleld. Er waren ongeveer 4500 toeschouwers. Be halve bestuursleden van de Zwaluwen waren ook eenige leden van de Technische Cimmls- sie aanwezig. Het jeugdige gedeelte van het Amsterdam sche publiek kon zich, hoewel de wedstrijd in de meest denkbare vriendschappelijke ver houding gespeeld werd. vaak niet met de be slissingen van den scheidsrechter, die door twee neutrale grensrechters werd bijgestaan, vereenigen en hief af en toe een onsympa thiek oorverdoovend fluitconcert aan. S. V. „DE TRAMVOGELS". Zaterdagmiddag as. spelen de „Tramvo gels op hun terrein aan de Lanckhorstlaan een vriendschappelijke ontmoeting tegen „V. E. W." H.C.C. HAARLEM—H.A.V. HAARLEM (3—2). Deze wedstrijd tusschen cricketers en ath- leten van „Haarlem" is na een spannend ver loop verdiend door de H.C.C. gewonnen. De cricketers namen door Bieshaar de lei ding, waarna de goed spelende De Bock de rust deed ingaan met gelijken stand. In de tweede helft wordt de score tot 31 opgevoerd door Brake! en Healy. De Bock schiet tegen de lat; de terugsprin gende bal komt bij Van Balen Blanken, die den achterstand tot 32 verkleint. Met dezen stand breekt het einde aan. PROEFWEDSTRIJD. Op 25 Januari zal een proef wedstrijd plaats vinden in een nader aan te wijzen plaats tusschen twee elftallen, waarna het B.-elftal. dat op 1 Februari tegen West-Duitschland speelt, zal worden samengesteld. NAAMSVERANDERING VAN H.G.W. Van heden af zal de naam van de in dit. seizoen opgerichte Voetbalclub H.G.W. te Heemstede op last van den K.N.V.B. veran derd worden in „Heemstede". Deze club komt met haar eerste elftal»uit ln de 3e klasse F. van den H.V.B. en met haar 2e elftal in de 3e klasse H HONDENSPORT. KYNOLOGENCLUB „KENNEMERLAND". In café Brinkmann aan de Groote Markt had de vierde bijeenkomst plaats van de Ky- nologenclub „Kennemerland". Spreker was de heer J. F. van Essen uit Bentveld, bekend keurmeester van windhondrassen en fokker van Barsois, over het onderwerp: „de wind hondenrassen". Hij begon van zijn kennis making met honden op een zeer geestige wijze te vertellen. Door een advertentie kwam hij in het bezit van een Barsoi, waar van de afstamming niet officieel bekend was. „Iwan Inoognltus" noemde hij dezen hond, die de grondlegger zou worden van de prachtige honden uit zijn kennel „Iwanoff". Iwan Incognitus was tijdens den oorlog over België in ons land gekomen. De oudste wind hond is wel, aldus de heer Van Essen, de Afghaan (de hond uit de Arbe Noach, zegt men in zijn vaderland Afghanistan). Het dier wordt daar vereerd en gebruikt op de jacht voor Gazelle en antilopen. Het is een bijzon der fraaie hond eigenaardig in zijn beharing, waartoe veel bijdraagt de z.g. „top knot" een bos haar midden op het hoofd. De Afghaan is de eenige windhond, die dit bezit; alle andere windhondenrassen hebben een glad den schedel. Reeds 3600 jaar voor Christus kende men dezen hond; men heeft zijn afbeelding ge vonden in de graven van oude Egyptenaren, Een broer van dezen windhond is de Saluki, wel eens ten onrechte Perzische windhond genoemd. Deze hond komt voor in Oost- en West-Azië. Beide rassen zijn uit Engeland ook naar hier gekomen; een kennel in Bla- ricum heeft eenige zeer mooie exemplaren. Hem volgt de „Slocgi" de Arabische wind hond. Deze mooie, lenige hond, was eenige jaren geleden in ons land zeer geliefd; men had zulke prachtige exemplaren, dat de be kende kunstschilder Aug.- Ie Gras. die veel in Axabië was en de honden daar hij de Ara bieren zag, zijn oorspronkelijk plan om er éénu naar Holland mee te brengen, liet va ren, omdat de exemplaren die men hier had, beter waren. Later is de belangstelling voor het ras verdwenen; het ging hard achteruit. Eenige jaren geleden probeerde men het weer op peil te brengen; daar er weinig fok- materiaal meer was, ging men kruisen met den Greyhound. Een gevaarlijk experiment, want hoewel beide rassen veel overeenkomst bezitten, mist de Greyhond die eigenaardige expressie van de Sloegi. Nu heeft men een prachtigen Sloegi kun nen importeeren, wat het ras veel ten goede zal komen. Zooals reeds uit bovenstaand blijkt, heeft de Greyhound veel overeenkomst met den Sloegi. De Greyhound Is een hond, die ln sagen en legenden een groote rol speelt, maar nu in Engeland als renhond gebruikt wordt. Hij is zeer snel en een prima springer. Een groote wLndhondenren in Engeland, op speciale voor dit doel ingerichte banen trekt, ongeveer veertig- vijftigduizend toeschouwers. Er wordt veel en zeer hoog gewed. De grootste windhond is wel de Iersche Wolfshond. Eenige jaren geleden was hier een exemplaar dat één meter hoog was. Ze zijn bijzonder sterk. In 391 vóór Christus werden ze van Ierland naar Rome gezonden om te vechten tegen wolven, beren, stieren en ook tegen elkander. Veel op hem gelijkend is de Deerhound, een Schotech ras, waarmede men jaagt op herten. Dan komt de Barzoi, de Russischft windhond. Zeker één der fraaiste en in ons land zeer bekende honden. Een kleine windhond is de Whippet, dien de Engelsche mijnwerkers als renhond ge bruiken. De Whippet is snel en heeft veel u ithoudin gsvermoge n Meer een salonhondje Is het Italiaansche windhondje; een klein sierlijk diertje. Dan is er nog de naakthond, een honden ras uit Mexico en China. Men wil. ook deze onder de windhondenrassen rekenen, maar hij mist juist wat elke windhond moet be zitten: sierlijken vorm, elegante lijnen en adel. De heer Van Essen eindigde zijn rede met een beschrijving van het windhonden-karak ter; hij roemde hun trouw en voornaamheid- Het is echter een hondenras, wat gehouden moet worden op een plaats, waar hij kan loopen en rennen.De drukke stad met haar bebouwing maakt, dat hij nerveus en slecht van karakter wordt, als men hem niet kan geven wat hij noodig heeft: ruimte, het vrije veld en de bosschen. Achtereenvolgens werden nu op het doek gebracht afbeeldingen van de besproken rassen. Het was weer een zeer leerzame avond die echter niet druk bezocht was. In Januari wordt deze bespreking vervolgd met andere hondenrassen. Hiertoe is ultge- noodigd de heer J. L. Harms uit Amsterdam. MOTORWIELRIJDEN. DE TOCHT VAN „DE BLAUWE PRINS" TEN EINDE. Uit Bussuni De eere-ronde van het New-Imperial mo torrijwiel „De Blauwe Prins" is Woensdag onder buitengewoon feestelijk betoon ten einde gebracht. Tegen 5 uur was de stoet, die bestond uit 25 automobielen en 50 motorfietsen te Bus- sum terug. Van den Rijksweg tot aan hotel „De Rozeboom" stonden naar schatting 10.000 menschen. De drie motorrijders Van Hamersveld, Van Dinter en Timmer waren behangen met lauwerkransen, worsten, De venter koek en andere producten van de ge meenten, waardoor zij gereden waren. BILJARTEN. O. V. S.—TELESCOOP. De biljartclub O.V.S. ging naar Spaarndam tot voortzetting van den massakamp tegen „Telescoop". Van de gespeelde partijen won Telescoop er twee en O.V.S. één, zoodat Telescoop won. SCHAKEN. HET SCHA.VKTOURNOOI TE HASTINGS. HASTINGS. 1 Jan. (VP.) Reeds thans, nu er slechts vier ronden gespeeld zijn, is het als waarschijnlijk aan te nomen dat Mlr Sultan Kahn de eerste plaats zal bezet ten van het schaaktournooi dat hier gehou den wordt, in plaats van Capablanca. Mir Sultan Kahn versloeg heden G. A, Thomas, terwijl Capablanca slechts remise speelde met Dr. Euwe. De stand der partijen luidt thans als volgt: Mir Sultan Kahn 4; Capablanca, R. P. Mit chell en Dr. M. Euwe leder 2 1/2. DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN „HAARL. „DAMBLUB". In Café „De Korenbeurs" werden de wed strijden om de clubkampioenschappen 1930/31 der „Haarlercrche Damclub" voortgezet. De uitslagen luiden als volgt; Selectie-Afdeeling: A. de JongJ. van Looij afgebroken. Hoofdklasse: R. Hartgerink remise met Joh. Fabel Jr. Tweede klasse: J. Balk wint van F. W. de Pater; H. van Lunenburg Jr. remise met G. A. Ottolini Jr. Derde klasseJac. Fr. van Ojtrderen wint van W. J. A. Matla; A. Kiel wint van H. G. J. Andriessen; Th. Werdler wint van J. C. Bom. W. J. r. d. VOORT. 1 Voort te Nieuw-Vennep .en simultaanseance aan .1 won hij 15 partijen, speel- verloor drie partijen. Na af- damvereeniging opgericht met 10 leden. Naam dezer vereem- nclub „AJL.T.O." EINDSTRIJD MEESTERTITEL. Amsterdam speelde P. G. van Engelen arlem) tegen B. Ris (Wormerveer). E>ese tij werd door Ris gewonnen. MASSAKAMP „HAARL. DAMCLUB"-„D.O.S." Maandagavond zal in het clublokaal der „Haarlemsche Damclub" een massakamp plaatsvinden tusschen de „Haarlemsche Damclub" en de Amsterdamsche Damveree- niglng „D.O.S." KAMPIOENSCHAP HAARLEM EN OMSTREKEN. Woensdagavond 7 Januari beginnen de jaarlijksche wedstrijden om de clubkam- pioenschappen van Haarlem en omstreken. HOCKEY OVERZICHT. De eerste Zondag van 1931 brengt ons een heel Interessanten wedstrijd, nl. de plaatse lijke ontmoeting M.H.C.Bloemendaal. Te twee uur aan den Meerweg komen M.H.C. en Bloemendaal voor het eerst in dit seizoen tegenover elkaar te staan. Zal de Bloemendaal-voorhoede eindelijk eens doelpunten weten te maken? Zullen Hu- brecht, J. Brand, Visser 't Hooft of Hooft er niet eens in slagen, de uiterst solide Bloe mendaal-ahterhoede te verschalken? Zeker Is het dat er voor Bloemendaal veel op het spel staat. Verliezen de oranjehemden dan 25ljn de degradatiewedstrijden tamelijk zeker. Wij gelooven, dat nog meer factoren hun invloed zullen doen gelden en dat tenslotte Bloemendaal de kans zal weten te bp- ''tten om 1931 met een zege in te zetten ^en de Musschen hun sportbroeders zp' ..-alen Bloemendaal sterker blijkt, van -te zullen gunnen. In de tweede klasse trekt HB.S. met inval lers naar 't Gooi 2; vermoedelijk zullen de Bussummers wel de punten weten te behou den. MJH.C. .2 is zulk een wispelturig elftal dat we onmogelijk een gissing kunnen doen naar den uitslag van Hilversum 4M.H.C. 2. Voor de derde klasse ontvangt HJB.S. 2 Oh Kay en weet misschien een gelijk spel te boe ken. Bloemendaal gaat naar Alkmaar. De kaas stad-spelers staan er zóó fraai voor, dat Bloe mendaal wel met een nederlaag terug zal keeren. VRIJZINNIGE DEMOCRATISCHE JONGEREN ORGANISATIE. De Vrijzinnig Democratische Jongeren Or« ganisatie hield Dinsdag een studieavond, waar het hoofdbestuurslid de heer C. B. van Dam een Inleiding hield over de beginselen der Organisatie. Dor. derdagmiddag belegde de vereenfging een Nieuwjaarsreunie, thé-dansant, in de tuinzaal van Brinkmann, die een zeer gezel lig verloop had. Tenslotte wordt Ln dezelfde zaal morgen, Zaterdag, een propaganda-avond gehouden waar Mr. L. G. van Dam te Haarlem het onderwerp „De jongeren en de Staatkunde" zal behandelen. Daarna zal een klein cabaret programma worden afgewerkt. Daarbij wer ken o.a. mede MeJ. C. Koppen (piano) en „The Happy Unkele Players". KINDERFEEST T.O.N.E.V.O. Zooals al eenige jaren de gewoonte van d« Haarlemsche Tooneelvereeniging T.ONH.V.O. is, wordt ook dit jaar een gecostumeerd Kin derfeest georganiseerd en wel op Zaterdag 3 Januari in den Schouwburg Jansweg. Dit kinderfeest zal het karakter dragen van een Balmasqué. De Jury, bestaande uit mevrouw Bergman, mevrouw Kaart en mejuffrouw Busquet, zal prijzen toekennen voor het fraaiste, zonder lingste of meest komische costuum. Alle kinderen zullen getracteerd worden. Ter afwisseling zullen verschillende kinder films vertoond woredn. POLITIEKORPS. Woensdagavond is op 44-Jarigen leeftijd overleden de heer H. Huiberts, politie-agent, die tevens belast was met het toezicht op het rijdend materiaal. Het politiemuziekkorps zal den overledene Maandag bij de begrafenis de laatste eer bewijzen. PERSONALIA. Bij de, door de Vereeniging ter Veredeling van het Ambacht te Amsterdam gehouden examens, wist de heer Jac. Bonsel te Haar lem het diploma meester rijwielhersteller ie behalen. BEGRAFENIS W. E. BREDIUS W£zJX Woensdagmorgen had te Amsterdam de uitvaart plaats van den heer W. E. BrexUus W.Ezn., den zoo bekenden oud-voorzitter van den Nederlar.dschen Zwembond. Nadat de uitvaartdiensten hadden plaats gehad ln de kerk De Krijtberg, werd het stoffelijk overschot overgebracht naar het kerkhof ,De Liefde". Daar waren zeer velen bijeen gekomen om aan den doode de laatste eer te bewijzen. Onder deze velen merkten we op Mr. J. Reitsma, als vertegenwoordiger van den wethouder voor de wasch-, bad- en 2rweminrichtingen, de heer D. van Vugt Jr., directeur van de gemeentelijke Bad- en Zweminrichtingen, de heeren Kellenbach en Sabel, mevrouw Koens-Triebels, vertegen woordigende den Ned. Zwembond, cfè heeren L. K. Anthonie en N. Kroese, vertegen woordigende de Amsterd. Zwemclub. voorts mr. Claessens, voorzitter van den Amster- damschen Zv/emkring, de heer C. van Has selt uit Rotterdam, üd van de zilveren-bal- commissle, en vele bestuursled on van zwem- vereenlgingen van Amsterdam. Nadat de beaarding had plaats g:had, dankte een broeder van den overledene voor de groote belangstelling. ONTMOTING VAN DE POSTVLIEGTUIGEN. Beide postvliegtuigen, het zesde retour- vliegtuig en het achtste postvliegtuig, zijn te Bagdad aangekomen. De ploeg van oud-Internationalen, die den traditióneelen Nieuwjaarsdag-wedstrijd tegen HF.C. aan dc Spanjaardslaan speelde. Gehurkt: De Bruyn, De Boer, H. Tetzner. tweede rij- Krom Legger, Bosschart, staande Welcker, M. Houtkooper, J. Bulder, Thomee en SigmoncL

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 4