B MAND Ook in Duitschland staking in de mijnindustrie HAARLEM'S DAGBLAD 1931 TWEEDE BLAl De actie der communisten. Dramatisch verloop van de revolutie in Panama. Zijn de rebellen in Burma verslagen Het hoofdkwartier der opstandelingen verwoest. Zuid» Amerika. De regeering van Panama ten val gebracht. PANAMA, 2 Januari CN.T-A.) De <xpstand ten gevolge waarvan de regeering van presi dent Arosemena ten val werd gebracht, brak onverwachts uit. Het bewind in de hoofdstad werd door een revolutionnair comité onder leiding van Armadio Arias overgenomen. De opstand werd door de „Aceion Comu- nal", een patriottische organisatie, die de ver meende corruptie der regeeringen onder de president Chiari en Arosebena heftig had aangevallen, ontketend. Hedenochtend vroeg bestormde een troep van ongeveer honderd man het hoofdkwartier tier der „staatspolitie", welke het eenige staande leger in Panama vormt en bezette na het lossen van eenige schoten, het gebouw. President Arosemena en verscheidene andere regeeringsambbenaren werden gearresteerd. Volgens de jongste berichten werden tien personen gedood en ongeveer twintig ge wond. In de hoofdstad had de opstand een rustig verloop. Berichten uit Colon melden dat de gouverneur, Galindo, heeft gepoogd met een afdeeling politie en gewapende burgers naar Panama op te trekken, doch dat de gouver neur der kanaalzone weigerde den gewapen- den doortocht door de zóne te verleenen. De telefoon en telegraaf werken niet, zoo dat het niet bekend is hoe het binnenland de beweging heeft opgenomen. De voorloopige regeering heeft de ver schijning van alle bladen voorloopig ver boden, doch de berichten naar het buitenland worden aan geen censuur onderworpen. WASHINGTON, 2 Januari (Reuter). De revolutionnairen in Panama hebben den steun van het volk. Overal heerscht rust. Armadio Arias, de leider der revolution nairen, is een advocaat, wiens houding tot dusver zeer vredelievend was. De president der republiek zou in het palels gevangen •worden gehouden. De autoriteiten te Washington zijn nog niet van 6e revolutie in kennis gesteld. De door het departement van buitenlandsche zaken ontvangen berichten wijzen echter op eenige agitatie ten gevolge van de economi sche malaise. PANAMA, 2 Januari (Reuter). President Arosemena heeft Armadio Arias tot minis terpresident benoemd en is daarna afgetre den. Onder de gedooden bevindt zich een Amerl- kaansch journalist. Revolutie in het gebergte Van Nicaragua. WASHINGTON, 2 Januari (Reuter) Of ficieel wordt gemeld, dat in het gebergte van Niraragua een heftige schermutseling heeft plaats gehad tusschen rebellen en Amerikaan- sche matrozen. Dezen werden aangevallen, terwijl zij bezig waren met reparatiewerk zaamheden aan telefoonlijnen. Eerst na een strijd van twee uur slaagden zij er in, den vijand terug te drijven die elf dooden en ver scheiden gewonden achterliet. Aan de zijde der Amerikaansche troepen werden acht man gedood en twee zwaar gewond. Onmid dellijk zijn versterkingen gezonden naar het betrokken gebied; men gelooft, dat de bekende rebellenleider Sandino zich weer aan het hoofd van zijn troepen heeft geplaatst. Duitschland. 23000 metaalbewerkers in staking? REMSCHEID, 2 Jan. (W. B.) De commu nistische oppositie van den Duitschen me- taalbewerkersbond afd. Remscheid besloot heden als protest tegen de jongste arbitrale uitspraak, waarbij de loonen met 6 pet. wor den verlaagd, de staking af te kondigen. Waarschijnlijk zullen 23 000 metaalbewer kers te Remscheid aan de staking deelnemen. De stakers hielden heden met de werkloo ien groote betoogingen, waarbij het op vele punten tot botsingen met de politie kwam. De stakers hebben reeds commissies ge vormd en willen met geweld trachten te be reiken, dat alle fabrieken te Remscheid wor den stopgezet. DUSSELDORF. 2 Jan. (V D.) De commu nisten zijn er in geslaagd Vrijdagochtend met steun van de werkloozen uit de omgeving de arbeiders van de mijn Friedrich Heinrich tot een wilde staking te bewegen. Achttienhon derd mijnwerkers van de ochtendploeg onder den grond en achthonderd bovengrondsche arbeiders zijn niet aan den arbeid gegaan. De vele werkwilligen werden met geweld tegen gehouden. Een leider van den ouden mijn- werkersbond, die tot bezinning vermaande, werd neergeslagen en mishandeld. „Fassadenkarl"gearresteerd. De recherche is er in geslaagd in een pension te Beriijn een beruchten inbreker, den 32jarigen geveltoerist Hecken, bijgenaamd .Fassadenkari" te arresteeren, aldus het Hbid. Hecken was eenigen tijd geleden uit het tuchthuis ontsnapt waarheen hij was ge bracht om tien Jaar uit te zitten wegens tal rijke inbraken en diefstallen in villa's en hotels in binnen- en buitenland, waarbij hem in den loop der jaren voor honderd duizenden aan juweeien in handen gevallen moeten zijn. Den laatsten tijd leefde hij met een jong meisje, de dochter van een aanzienlijke fa milie uit Frankfurt, dat geheel onder zijn invloed was. Hecken stond aan het hoofc van een Internationale bende, die haar hoofd kwartier had in Frankfort. Reeds zijn tien van zijn handlangers geknipt. Britsch-ïndië. De nederlaag der rebellen. LONDEN, 2 Jan. (V. D.) Uit Tharrawadw in Burma wordt gemeld, dat de Engelsche troepen den opstandelingen een ernstige ne derlaag hebben toegebracht. Zij verwoestten het hoofdkwartier der rebellen, waar zich veertig leiders bevonden. Zeventien van hen werden gedood; de rest vluchtte. De rebellen lieten driehonderd dooden achter. België. Motie tegen een uitlating van Mussolini. De correspondent te Brussel der N. R. C. meldt: De gemeenteraad van Dlnant, heeft een stemmig een motie aangenomen, waarbij tegen de verklaring, onlangs door Mussolin. aan gedelegeerden van den Stahlhelmbund gedaan, als zou hij den massa-moord in Augustus 1914 op burgers, vrouwen en kin deren in België gepleegd, in twijfel trekken, uit naam van 674 vrouwen, kinderen en man nen, die er op 23 Augustus 1914 door de Duttsche troepen zijn gefusileerd. met kracht wordt geprotesteerd. Een afschrift van deze motie 5s aan den Italiaanschen dictator gezonden. Engeland. MacDonald's bemoedigende Nieuwjaarsgroet. LONDEN, 1 Januari (Reuter). In een Nieuwjaarsboodschap drong Macdonald aan op opgeruimdheid in plaats van pessimisme en op goeden wil in plaats van gekrakeel. Over het besluit om alle moeilijkheden te overwin nen „zooals ons volk er reeds vroeger over wonnen heeft". Het jaar 1930 is een jaar van beproeving voor de geheele wereld geweest, aldus Mac Donald, doch laten wij de toekomst met moed en vastberadenheid onder h*t oost zien. Roemenië. Gerhard von Mutius drie kwartier te laat. Na achteraf bekend wordt, heeft zich bij de receptie van het diplomatieke corps door den Koning van Roemenië op Nieuwjaars dag een pijnlijk incident voorgedaan, aldus de N.R.Ct. Nadat de Koning het geheele corps om kwart voor een had ontvangen, kwam de Duitsche gezant von Mutius om half twee, juist toen de ontvangst ten einde was, en de Koning zich in zijn particuliere vertrekken had teruggetrokken. De gezant werd door den hofmaarschalk ontvangen en liet zich bij den Koning aandienen. Hij werd echter niet meer ontvangen. Het incident wordt in politieke en parti culiere kringen druk besproken. Palestina. De economische crisis en de Jewish Agency. JERUSALEM, 2 Jan. Reuter). De ernst van de economische crisis, die het bestuur van de Jewish Agency hier doormaakt, blijkt uit de vertraging in het gebruik maken van de 1500 immigratievergunningen aan arbei ders, welke de Britsche regeering begin No vember heeft verleend. Er zijn instructies gegeven om het verlee nen van vergunningen aan immigranten op te schorten totdat er is voorzien in maat regelen om hun onverwijld na hun aankomst in Palestina werk te verschaffen. Italië. De munten van Vaticaanstad. Het N.T.A. meldt uit de Vatikaansche Stad dat gisteren de muntwet is gepubliceerd, waarbij de tusschen Italië en het Vatikaan gesloten conventie met betrekking tot de geldigheid der munten van belde staten van kracht wordt. Tegelijkertijd worden de munten van de volgende waarde in omloop gebracht: gouden munten van 100 lire, zilveren munten van 10 en 5 lire, nikkelen munten van 2 en 1 lire, en van 50 en 20 centesimi; koperen munten van 10 en 5 centesimi. HET TOONEEL FRITS SCHAKELS' REVUE VAN KLEIN TOT GROOT Schakels' Revue „Van Klein tot Groot" is geen vooruitgang op de revue ..Hou je Roer recht!" welke wij in het vorige seizoen heb ben gezien. Wij weten van te voren, dat het bij Schakels alles op minder groote schaal moet gaan dan bij Stappers en Louis Bouw meester. Hij beschikt niet over een Louis Davids, een Fientje de la Mar of een Buziau, die er heel den avond den gang in weten te houden en ook in de verdere „Ausstat-tung" moet hij zich wel beperken, omdat hem de middelen voor een „rijke aank'.eeding" ont breken. Toch dwingt net dikwijls respect af wat Schakels met de middelen, die hem ten dienste staan, nog weet te bereiken. Ook in zijn nieuwe revue zijn er eenige scènes, die gezien mogen worden. Zoo zijn de twee fina- .es lang niet onaardig en had de Pierrot scène in Venetië een verdiend succes. Ook de scène van de lilliputters is origineel ge vonden. Wat er echter in deze revue te veel ont breekt, dat is het vuur, de Schwung. de geestdrift! Dat ook een klein revue-gezel schap iets voortreffelijks kan brengen, dat hebben wij verleden jaar van de Russen ge zien! Maar die Russen zijn allen bezield met „feu sacré"; zij dansen en zingen met mee slepend élan en him vuur slaat over op de- zaal. Daarvan is bij Hollanders zelden ol nooit sprake, en wanneer er dan geen Bu ziau of Louis Davids op het tooneel is, dan wordt het bij de groote revuegezelschap pen even goed als bij de kleine al heel spoedig „de dood in den pot". Schakels, die er bij dit gezelschap den gang in moet brengen leek mij gisteren r.og nie. erg op dreef. Hij was vrij mat en de ver schillende scènes, waarin hij optrad, waren ook lang niet altijd grappig. Er was te veel vulsel in. dat niet vermocht te vullen. Zoo waren scènes als De Eenmanswagen. De Wa terput, De Kousenwinkel en Billiard vrij flauw en bovendien nog erg gerekt, zoodat zij maar heel matig insloegen. Met „De Groote Parade", die een pleidooi voor den vrede moest voorstellen, was het anders! Die scène ontlokte een geestdriftig applaus, vooral van 't publiek der bovenrangen.Maar een wonder lijke combinatie met dit anti-oorlogstafereel was het optreden van de vrouwelijke solda ten, die op militaire muziek onmiddellijk daarop hun evoluties uitvoerden en een al even warm applaus mochten oogsten. Waarschijnlijk zal het succes wei grooter worden als de revue wat meer is ingespeeld en er wat meer Schwung en leven in het ge heel komt! Nu deed Van Klein tot Groot mij meer aan een generale repetitie denken, waarop de medewerkenden allen min of meer vermoeid waren. J. B. SCHUIL NIEUWJAARSREDE VAN DEN HEER E. HELDRING, DESKUNDIGE OVER DEN ECONOMISCHEN TOESTAND. De voorzitter van de Kamer van Koophan del te Amsterdam, de heer E. Heldring, heeft ene zeer uitvoerige Nieuwjaarsrede gehouden, waarin hij een exposé gegeven heeft van den ongunstigen internationalen toestand en daarna de positie van Nederland heeft be sproken. Hij zeide, dat Nederland dit jaar geen uit zondering maakt op den crisistoestand, om dat de vroegere welvaartsbron Indië even eens getroffen is. De heer Heldring vestigde de aandacht der regeering op den druk, die het nog steeds ongewijzigde tarief van loodsgelen op het scheepvaartverkeer in de havens uitoefent en waarvan verlaging ook met het oog op de tarieven van naburige havens buitengewoon gewenscht is. De werkloosheid hier te lande Is grooter dan die in België en Frankrijk, maar klein"'- o-n in Engeland en Duitschland en de samen leving als geheel kan hier gemakkelijker een klap opvangen dan elders. De crisis vond de regeering, volgens de heer Heldring geheel onvoorbereid. Te veel aandacht is wijd aan den landbouw, meent spr. In dit verband noemde hij het Tarwe- wetje. Met een verandering in onze handels politiek kunnen wij de crisis bezweren noch verlichten. Omtrent den nieuwen gouverneur-generaal zei spreker: In Nederland regeeren wij el kaar tot eikaars ontevredenheid, in een Oostersche samenleving is de werkelijke re geerder onontbeerlijk. Amsterdam besprekende schetste de heer Heldring den ongunstigen toestand van de diamantnijverheid. Van de metaalbedrijven loopt in den scheepsbouw het werk af, nieuwe meldenontslagvan en en enen en en orders komen niet in; de machinefabrieken melden ontslag van werklieden en inkrimping van den werktijd, van Indië zijn voorloopig geen opdrachten te verwachten. Hiertegen over staat als gunstige uitzondering een be langrijke uitbreiding van een metaalbedrijf op het gebied van de kunstnijverheid. Een constructiewerkplaats, die gedurende eenigen tijd had stil gestaan, kon weder met ge meentelijke hulp een klein aantal arbeiders aan het werk zeiten. Do draad- en kabel nijverheid was matig tevreden- In de grafische vaken was op het eind van het afgeloopen jaar het aantal orders kleiner dan gewoon lijk, in de kleedingnljverheid wordt over wegend korter, of met minder werklieden gewerkt en het najaarsseizoen bracht er niet de gewone bedrijvigheid; hetzelfde geldt voor de kistenfabrieken, die anders in den drukken tijd van Augustus tot November in overwerk of met twee ploegen werken. In het meubelvak is de toestand zoo slecht, als in jaren niet het geval was; doordat dit be drijf zich in de laatste Jaren op het maken van betimmeringen is gaan toeleggen, onder vindt het in sterke mate de ongunstige ge volgen van het verminderen van den bouw van schepen en groote gebouwen. Ook de ver vaardiging van Jalouzleèn heelt door het achteruitgaan van de bedrijvigheid in de bouwvaken te leiden. In de tricotage!abrieken is de gebruikelijke drukte uitgebleven. De heer Heldring gispte voorts de loons- verhooglng van het gemeentepersoneel. Am sterdam legt door deze handelwijze de vesti ging van bedrijven bezwaren in den weg. De druk van het oogcnblik weerspiegelt zich In de havenbeweging niet ten volle. De inklaringen in de Amsterdamsche haven ver minderden van 3914 schepen met een bruto inhoud van 26.9 mlllloen M3. in het geheele jaar 1929, tot 3935 schepen met een bruto iehoud van 26.7 millioen M3. in het geheele afgeloopen jaar. In de huidige omstandig heden geven deze cijfers reden voor getem perde tevredenheid. Spr. pleitte voorts voor afschaffing van het gemeentelijk girobedrijf. HET ITALIAANSCHE VLIEG- ESKADER. ROME, 2 Januari (VD.) Het Italiaan- sche vliegeskader onder leiding van den Ita liaanschen minister van luchtvaart, Ba lbo, zal Maandagochtend 5 Januari van Bolama vertrekken. Oorspronkelijk lag het In de bedoeling op 4 Januari te starten. EEN NIEUWE SNELHEIDS- POGING. (Van onzen Londenschen correspondent). De vermaarde Engelsche snelheids-,.mer chant", Malcolm Campbell, vindt dat het record voor de grootste snelheid te land, om en nabij 230 mijl per uur, gemaakt door wijlen majoor Segrave, niet veilig is. HIJ bedoelt dat het gevaar loopt te worden ver beterd door op dit record beluste Amerikanen Daarom heeft de veteraan van de Engelsche motorrenners een nieuw snelheidsmonster laten vervaardigen, dat er minder geducht uitziet dan de machines die voor zijn gegaan. Het is een betrekkelijk klein karretje, waar van de ruimte voor het grootste deel wordt ingenomen door een luchtvaartmotor van het model, dat in de Engelsche Schneldertrophee- toestellen is gebruikt. Die motor van 12 cy linders, nog geen twee meter lang, nog geen meter breed, kan ongeveer 1400 PK. ontwik kelen, dat is zegt men meer dan twee maal zooveel kracht als een sneltreinloco motief kan hebben. Campbell gaat voor zijn poging weer naar de langzamerhand klassiek geworden snel- heldskunst van Daytona. in Florida. De voor bereiding is nagenoeg klaar en de renner denkt tegen het einde van Januari met zijn nieuwen wagen naar Amerika scheep te gaan. Bij de constructie van dit snelheldstuig is weer veel aandacht besteed aan den belemme renden invloed van de lucht op de vaart. Luchtweerstand Is heeft men de laatste jaren ontdekt de voornaamste belemme rende factor voor ontwikkeling van auto snelheid of andere snelheid. Uit proeven ln windtunnels, met een model van den nieuwen wagen genomen, maakte men op dat b.v. een fijn en gespannen ijzerdraadje bulten den romp de gemiddelde snelheid per uur met 5 mijl verminderde. Malcolm Campbell heeft de meening uitgesproken, dat zijn machine onder gunstige omstandigheden een snel heid zal kunnen bereiken van 260 mijl jer uur. KANKERCELLEN GEKWEEKT? Een N. T. A.-bericht uit Baltimore meldt: De jonge laboratorium-werker George O'Gey te Pittsburg en zijn vrouw zijn er aan de Johns Hopkins-univers'telt» naar het oor deel van wetenschappelijke mannen, einde lijk in geslaagd het doel van vele onderzoe kers te bereiken, namelijk het kunstmatig kweeken van kanker cellen. Hun onderzoe kingen waren meer dan een Jaar lang ver richt. INGEZONDEN MEDFUFFÏ.INGEN a 60 C'ts. per regel. STOFZUlGERHUS MAERTENi BARTEL JORI5 STRAAT 16 - TEL. 107SE AFEX Klop-veeg-Stofzuigers i 175. GEWELDIGE BRAND TE AMSTERDAM. Twee groote pakhuizen in vlammen opgegaan. DRIE BRANDWACHTS BEDWELMD GERAAKT. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft te Amsterdam een zeer feil*? brand ge woed. Te ongeveer negen uur werd de brand weer opgeroepen naar de Nieuwe Keizers gracht. waar de pakhuizen ..Vulkaan" en „Mas" van de firma S. Duvecn. handel in electrlsche artikelen in brand stonden. Het vuur vond veel voedsel ln onges'agen mate- rla'en, verpakt in houtwol en stroo. Ook de aanwezigheid van veel celluloid deed den brand snel om zich heen grijpen. De zware luiken vormden een ernstig beletsel om het vuur te bereiken. Ontzettende rookwolken kwamen zoowel voor als achter uit de gebouwen Het was nog gelukt de luiken van het pakhuis Mars ooen te hakken en ook die van de eerste verdie ning van het pakhuis Vulkaan. Om kwart voor tien waren beide hulzen Inderdaad van binnen een vulkaan en sloeeen de vlammen met gewe'dige kracht uit het dak. De nieuwe Jan van der Heyden was Inmid dels ook op het terrein van den strijd tus schen vuur en water aangekomen. Toen de vlammen hoog het dak uitsloegen zette zU haar waterkanon aan het werk en hoog boven de daken uit verhief zich de zuil water om zich In de vlammen te storten. Deze minderden slechts weinig. Toen de brandweer meende tegen elf uur meester van het terrein te worden en een Do fing deed om de luiken van het nakhuls Vul kaan open te breken moest zij weer retiree- ren voor geweldige rookwolken die rog steeds en nu weer feller uit de hulzen golfden. Het blusehwater. dat met stroomen uit de gebouwen liep, was heet. Tegen drie uur kon verklaard worden dat het water het vuur had overwonnen, al was de strijd ook ditmaal zeer langdurig geweest. Van den Inhoud der beide pakhuizen was zoo goed als niets over. Drie brandwachts zijn in den loon van den avond door de verstikkende rook bedwelmd geraakt. Door den geneeskundigen dienst werden zij bijgebracht. De belendende per- ceelen, de woonhuizen 39 en 45 hadden veel waterschade. DE REVUE „T IS VOOR DEN BAKKER". Naar aanleiding van het ingezonden stuk Ln ons nummer van Dinsdag over de opvoe ring van de revue ,,'t Is voor den Bakker", in den Stadsschouwburg op Tweeden Kerstdag ontvingen wij nog een viertal ingezonden stukken, waaruit wij hier nog aan de voor naamste opmerkingen een plaats geven. Een inzender zegt dat het programma in derdaad is ingekort en zendt ons een tekst boekje, waarin dat wat niet gezongen Is, is aangestreept. Voorts is de heer Davids niet verschenen als „Tinus" ln bakkcrscostuum. Tegenover de opmerking van den heer Van Hees, dat de revue niet is afgeraffeld stelt dezelfde in zender de mededeeling, dat de voorstelling in „Carré" te Amsterdam tot 12 uur duurt en te Haarlem te 5 minuten vóór 11 uur afge loopen was. De verkoudheid van den heer Da vids belette hem overigens niet, op Twee den Kerstdag drie maal ln Tuschinksl op te treden. Een ander Inzender is Zondag 28 Decem ber naar de revue geweest. Ook toen waren er vele teleurgcstelden, omdat de heer Da vids na de pauze zijn medewerking niet ver leende. En toen sneeuwde het toch niet. Na afloop van de voorstelling was er veel ontevreden gemopper onder het publick, zoo wordt in een volgende klacht gezegd. En ver der: nieuwe scènes zijn niet lngelasoht. Voor de weggelaten scènes word de heer Davids niet als medespeler vermeld, zoodat diens afwezigheid geen excuus kon zijn voor het coupeeren dier scènes. Voor de flinke entréeprijzen mag een volledige voorstelling verwacht worden. De vierde inzender bezocht de revue op Za terdagavond en hij vertelt daarvan: „Nadat het publiek gedurende de proloog tevergeefs op de komst van Louis Davids ge wacht had, verscheen hij in den aanvang van het eerste bedrijf in smoking ten tooneele. Hij deelde het eenigszins verbaasde pu bliek mede, dat hij nu eens afweek van z'n gebruikelijk verschijnen „met een raar neusje en ln een gek pakkie" en zong hierop een paar liedjes. Kort hierna trad hij in één revuescène op, verdween weer en kwam niet meer terug." AGENDA Heden: ZATERDAG 3 JANUARI Stadsschouwburg: „O. die vrouwen toch". 8 uur. Palace: ,.Dc roon der witte bergen". Too neel: Capt. Huling en zijn zeeleeuw Charlie. 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „ZUn harteklnd" en ..Het dolle freulctje". Tooneel Joanita en Mauplo de Vries- 2.30 en 815 uur. Rembrandt Theater: „De groote vijver" Toor.eel Clever Henriquez en May Mc. Tensen 2 30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 4 JANUARI Gem. Concertgebouw: A. V R. O- Concert Dajos Bela 2.30 uur nam. Remonstrantenhuis. „Wetenschap en Re ligie". Zondagmorgenwijding. 1030 uur v.m. Stadsschouwburg: ..Vlam". 8 uur. Schouwburg Jansweg: Revue „Van Klein tot Groot". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags cn des avonds. MAANDAG 5 JANUARI Stadsschouwburg: Ver. „Kunst aan het Volk". Voordrachtavond Charlotte Kohier. 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: Revue ,.Van Klein tot Groot". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarnc 16. Geopend op werkdagen van li3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. In den nacht van Donderdag op Vrijdag tuimelde een auto in de Nieuwe Gracht. Deze oud-in-nieuw (element) vierder kwam er nog goed af, maar za! zich in dc toekomst wel angstvallig tot zijn oud en steviger element blijven bepalen,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 3