Het Provinciaal landgoed te Castricum. FRANKRIJK IN 1930. UIT ENGELAND. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 3 JANUARI 1931 VIERDE RI AD Uit de Natuur. De werkverschaffing bedreigt het natuurschoon niet Belangrijke natuur-reservaten. In de Provinciale Staten van Noord-Hol land is door de leden Pothuis en van Lennep de vraag gesteld of de schoonheid van het Provinciaal landgoed te Castricum in gevaar kcont door de werkverschaffing. Om daarvan iets meer te weten, ben ik er zelf eens frezen kijken. 't Was een trieste, maar zachte miiddag, en de opzichter van het Provinciaal Landgoed was mijn gids. De Ford werd zoo ver'mogelijk de duinen ingereden bijeen schuur van .het boschbe- drijf, want dit" ïs wèVhèt vóórnaamste wérk van het personeel; het geleidelijk beplanten van dè open .düïneh met Oostenrijhschè' den nen en ander hout. Al spoedig waren we midden in de dennen- beplantingen.. Vijf tot achtjarige én bok an dere boomen vormen al een dichte bedek king van de zandheuvels, zoodat verstuiven hier wel tot de onmogelijkheden wórdt. Honderden geschilde dennenpalen be stemd voor afrastering, tegen de konijnen, werden uit boerenwagens gelost; die afras tering is geen overbodigen maatregel, want een zeer groot aantal jonge dennen is al aangevreten en waardeloos gemaakt. Ook Prunus en Lijsterbes waren sterk bescha digd. Geen opwekkend gezicht voor het per soneel, dat in enkele weken tijcis het werk van jaren ernstig beschadigd ziet. Toen ik er kwam lag er nog geen sneeuw, maar hoe zal het worden, wanneer de konij- nenn bij gebrek aan gras in veel sterker mate aan het houtgewas beginnen? Daar dit alles veroorzaakt wordt door de Jacht, die er geen belang bij heeft de konij nen uit te roeien, rijst de vraag, of hier niet in de eerste plaats een einde aan moet ko- •men, in het belang van het behoud van het natuurschoon; de flora. Want in de zeedui nen zijn nog meer konijnen en sommige plantensoorten, als orchideeën, kunnen er niet in bloei komen door de alles vernielende knagers, om nog maar niet te spreken over de verstuivingen, die ook weer niet in het be lang zijn van de soliditeit van de aldaar ta melijk smalle zeeduinenrij van 1000 M. breedte. Op één plek was men vanwege de werk verschaffing al aan den gang. Een 20-tal spitters was onder leiding van een voorman bezig den duingrond 50 c.M. diep te spitten, zoodat daar weer gelegenheid kwam 't- duin terrein te beplanten, met dennen, wilgen, enz. Daarna ging onze wandeling door een groote oppervlakte duin, dat bestemd is in zijn oor- spronkelijken toestand te blijven, een zoo genaamd reservaat. De geheele zeeduinenrij is ook reservaat, een natuurmonument dus. van de provincie, doch de natuurbescher ming, het behoud en het herstel van de flora wordt hier wel zeer gehandicapt door de massa's konijnen. Hermelijnen en wezels mo gen geschoten worden door de jachtopzie ners van den pachter van de jacht, maar van een systematische bestrijding van de konij nen gedurende het geheele seizoen is geen sprake. Was er geen strooperij van Egmond uit, de toestand zou nog erger zijn. Ik vraag mij ook af, of de opbrengst van de jacht, welke de provincie van de jagers ontvangt, wel zoo hoog kan zijn. dat daartegen al die kosten en nadeelen, ook voor land- en tuin bouw. opwegen. Want er wordt veel tuinbouw 'bedreven, alle vakjes op onze teekenmg met A aangegeven, zijn akkers waarop aardappels gladiolen en andere boilen, soms cok bloem zaden voor de zaadwinning gekweekt worden. Ten slotte stonden we voor het terrein, een kleine dertig hectaren groot, wat men dacht af te graven voor cultuurland. Als men mij de vraag stelde, wat ik beter vind. drie honderd hectaren om te spitten en met bosch te beplanten, met uitzondering van de lage. moerassige plekken met zeldza me flora, die trouwens wel In de reservaten liggen, of dertig Hectaren af te zanden, zou ik aan het eerste de voorkeur geven. En dit zou niet alleen op het provinciaal landgoed moeten geschieden. In het algemeen geloof ik, dat er al cultuurland genoeg is in deze duinen en dat het jaren zal duren eer de ontginning rendeert, ook voor hyacinthencu'. tuur, omdat de omstandigheden hier geheel anders zijn dan bij Hiilegom en Noordwijker, hout. Daar liggen de bollenvelden op ©en be paald peil boven den polderwaterstand, in Castriqum kan een droog jaar een aanzien lijk misgewas opleveren. Maar wanneer men de ontginning niet ver der uitbreidt dan de enkele tientallen hecta ren van 't bewuste terrein, dan kunnen daar tegen met de sociale beteekenis en de ur gentie van de werkverschaffing voor oogen, niet in de eerste plaats -bezwaren ingebracht worden! Afschaffing van de verpachting van de konijnenjacht, wat met behoud van de fasantenjacht samen kan gaan, lijkt mij ur genter. Dat uitroeiing van de konijnen mo gelijk is, .behoef ik nauwelijks aan te too- nen.'ln Schoor 1, op Texel en elders,1 is dit met succes gelukt. We wandelen weer terug naar het kam peerterrein.. Een prachtige instelling. Deze duinen zijn, nadat een kaart verkregen is. "zoowel voor wandelaars als kampeerders toegankelijk. Hiervan wordt door duizenden personen gebruik gemaakt. En laat ik er dan even aan toevoegen, dat er in dit jaar slechts één procesverbaal opgemaakt is en wel tegen een eigenaar van een auto, die zijn wagen buiten den weg gezet had. Op het kampeerterren zijn stroomend wa ter, W.C.'s. enz. Voor ik terug ging had ik nog even een on derhoud met den heer Vogelenzang, den rentmeester van de provincie. Deze vertelde met enthousiasme van zijn werk, gaf mij een kaartje in kleurendruk waarop de vele re servaten en bosschen aangegeven zijn, sprak over de plannen, geopperd in de Provinciale Staten, een „waterpartij" te stichten (iets wat hij ook in het belang van de vogels toe juichte) en over het plan geen bebouwing toe te staan langs het einde van den zeeweg, dus bij het strand, zoodat het provinciale duin een écht recreatie-terrein kan blijven voor de steeds talrijker wandelaars. Uit de goedkeuring van Ged. Staten van het reser- vatenplan (zie kaart) en uit het antwoord van Mr. Bruch in de laatste zitting mogen we ook opmaken, dat de natuurbeschermers niet ongerust behoeven te zijn. Zou men iets dergelijks aanvatten ln een duinterrein waar nog geen akkers lagen, dan zou dit wel jammer zijn. Nu er hier al vele akkers zijn en tegelijk groote terreinen (de mooiste duinen) gereserveerd worden, kunnen we zeggen, dat actie hier overbodig is. Toch meen ik, dat men het idee van verla ging van een duinterrein met het plan een „waterpartij" te stichten niet moet loslaten. INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN a 60 Cts. per regel. Het woord „waterpartij" ls hier niet geheel juist. Laten we zeggen een duinmeer. Al zou dit 's zomers eens droog loopen. dat is met meer duinmeren het geval en de plan tengroei op den .bodem, van dit periodieke meer, kan prachtig worden. Ik zie al Gym- nadenia als op Texel, Herminium ais op Voorne, duizenden Parnassia's als ook bij Castricum en Egmond in de zeeduinen staan. Ook zou men in een extra drogen zomer de laatste hand aan de uitdieping kunnen leg gen en er een middengedeelte kunnen ma ken dat altijd water bevat. Een dergelijk duinmeer zou ten deele menschenwerk moe ten zijn, de wind moet de kanten afblazen, zoodat het zooveel mogelijk lijkt op een na tuurlijk duinmeer op het Kwakjeswater 'oij Rockanje of de Muyen op Texel. En om iets dergelijks tot stand te brengen, moet men evenwel geen advies vragen aan een ont ginningslichaam, als de Heide-maatschappij, maar aan een vereeniging, die zich bezig houdt met natuurbescherming, als de Ver eeniging tot Behoud van Natuurmonumen ten ©f de Natuurhistorische Vereeniging. Mo gelijk dat bij de practische uitvoering de hulp van de Heide Maatschappij ingeroepen kan worden, maar om te beslissen of zooiets mo gelijk is of het van beteekenis is voor het be houd of het herstel van de flora of fauna, ls men aldaar aan het verkeerde adres, moge lijk zelfs aan een adres waar men bij voor baat al niet welwillend staat tegenover een zoodanig ietwat „ongewoon" plan. Mogelijk ligt het op den weg van de af- deeling Alkmaar van de Natuurhistorische Vereeniging om haar invloed in deze zeer be langrijke zaak aan te wenden. Aan de hee- ren Pothuis en van Lennep past een woord van waardeering, voor hun streven het be houd van natuurschoon in het Prov. Land goed te houden. Dit streven, met het plan geen bebouwing toe te staan langs den Cas- tricumschen Zeeweg, kan ook zijn goede weerslag hebben voor den Bloemendaalschen Zeeweg. C. SIPKES. INGEZONDEN Voor den Inhoud dézer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van Ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den Inzender niet te ruggegeven. WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING. Uit uw blad nam ik kennis van de procla matie inzake werkloosheid door den Burge meester tot de ingezetenen gericht. Ik ben echter van meening, dat door de Overheid ook in eigen huis nog wel wat op te knappen valt, wat de werkloosheid nog wel eenigszins kan tegengaan. In de eerste plaats heb ik het oog op de gehuwde vrouwelijke ambtenaren, wier echt- ge nooten- reeds- van een inkomen verzekerd zijn. Vaak gebeurt hH dat de echtgenoot ook ambtenaar is. Zulke gezinnen verkeeren dus wel in een zeer gunstige uitzonderingspositie. Wat zou het werk. van die ambtenaressen, wat veelal niet tot zeer belangrijken arbeid be hoort, niet gemakkelijk door werklooze kan toorbedienden kunnen worden vervuld. Voor verscheidene gezinnen zou dat weer een gelukkiger periode beteekenen. Dan is een veelvuldig voorkomend ver schijnsel. dat door ambtenaren allerlei bijbe trekkingen worden waargenomen. Vele zaken- menschen laten hun administratie door hen voeren. Ook onder bankbedienden komt da; veelvuldig voor. Vaak is het loon relatief minder dan in hun gewone betrekkingen. Een paar van die bijbetrekkingen bij elkaar kunnen al weer de dagtaak van een werk loos kantoorbediende vormen en dezen in staat stellen het brood voor zich en de zijnen te verdienen. Voorts heeft het mijn aandacht getrokken dat het politiepersoneel steeds van buiten wordt betrokken. Haarlemmers komen hier voor bijna nooit in aanmerking. Indien men voor agent van poiitie geen werkloozen wenscht te nemen, zijn er .toch zeker wel wer kenden genoeg en die ook de vereischte capa citeiten bezitten die voor deze betrekkingen gaarne in aanmerking zouden komen. De opengevallen plaatsen kunnen dan weer door werkloozen worden aangevuld. Tot slot nog deze opmerking. In onze stad zijn nog verscheidene ongehuwde buiten landers werkzaam. Deze zijn door de malaise in hun eigen land hier naar toegekomen en er in geslaagd werk te vir^jen. Ik meen echter, dat het voor Nederlanders in het buitenland niet zoo gemakkelijk valt. Daar heeft de overheid maatregelen tegen vreemde werk krachten getroffen. P. Het Jaaroverzicht. Sedert ettelijke jaren schreven we hier bij den overgang naar het nieuwe tUaperk een kort jaaroverzicht. En zeker mag dit niet ont breken nu het trieste jaar 1930. dat zoovele teleurstellingen bracht ten einde spoedt. Want zonder al te groote pessimisme kan men zeg gen, dat 'tgeen in dit voorbije Jaar in Frankrijk is voorgevallen ook voor een goed deel be slissend is geweest voor de volgende geschie denis van héél Europa. Een slecht, een bitter slecht Jaar ligt achter ons en met groote zorgen gaan we 1931 tege moet. Want het zou dwaas zijn om te ont kennen dat we in dit eene Jaar vèr zijn af gedwaald van het vredes-ideaal. Moreel heeft Frankrijk slag op slag gekregen, met den dag is het duidelijker geworden dat de Locarno- geest nog niet over de menschen is gekomen. Het zijn de nationalistische verkiezingen in Duitschland, de agressieve demonstraties van Mussolini en de zijnen, de aanshritingen tus- schen de erkende vijanden van Frankrijk, die er ten slotte toe hebben geleid dat zelfs vre desapostelen als Aristdde Brland en Edauard Herrlot hebben moeten verklaren: het mo ment van ontwapening is nog niet aange broken. we moeten voor alles aan onze veilig heid denken. En die afgrijselijke gedachte, dat in een zekere toekomst, vroeg of laat. nog wel weer eens een oorlog mogelijk zal zijn. heeft zich nu genesteld in elk brein en daaruit is ook hier een zeker nationalistisch gevoel, dat zelfbehoud tot vader heeft, ge boren. Een ongeluk komt helaas nooit alleen. Andermaal wordt het vertrouwen van de menschen geschokt. Nog is men niet bekomen van de emoties welke vooral door de verkie zingen in Duitschland werden verwekt, nog drong het niet volkomen bot de menschen door dat het thans zaak is een héél 3-ndere politiek te volgen, wil Frankrijk niet alleen de dupe van den oorlog, maar ook van den na-oorlog worden, of daar springt de Banque Oustric. En daar ziet men hoe ministers. Kamerleden, gezanten, Ja zelfs de meest serieuse candid a at voor het Presidentschap van de Republiek, een minister van Justitie, gewikkeld is in dit schandaal. Men kent de manie van de menigte om ln zulke gevallen te generaliseeren: als zulke invloedrijke en machtige mannen er bij zijn betrokken, vraag dan maar niet hoe het met de min der groote goden is gesteki'n Redeneering welke even onbillijkals logisch ls. 1931 zal ons misschien in deze trieste aangelegen heid vonnissen brengen, maar het vertrouwen ln de integriteit der volksvertegenwoordigers werd ernstig geschokt. Dat alles verwekt den zenuwachtige stemming en werkelijk, dit was niet noodig. nu ook in Frankrijk de economi sche wereldcrisis zich ernstig deed gevoelen. Ze werd reeds voorafgegaan door een aan merkelijke inkrimping v$n den export. De levensstandaard was steeds opgevoerd en zoo. waar het geld de zelfde waarde vertegen woordigde, kon men niet langer met het buitenland concurreeren. Niet alleen bleven de vreemdelingen weg om hier inkoopen te doen. maar ook de buitenlandsche pretmakers voor wie Parijs of de Ririèra, of 's zomers de Fransche badplaatsen de grootste attractie vormen —boudeerden het te dure Frankrijk en gingen elders hun ponden, pesetas, dollars of guldens opmaken. Men weet maar al te goed dat het tourisme in Frankrijk milliarden vertegenwoordigt en toen men dit smoest der ven ontstond er een groote en algemeene malaise. Ineens zat men met een groote over productie. Eerst werden de werkuren inge krompen en helaas waart hier en daar reeds het spook van de werkeloosheid rond. We zijn in 1930 in den fatalen vicleusen cirkel ge raakt: De Banqué de France die steeds maar nieuwe goudstaven opstapelt in een land waar de zaken hoe langer hoe moeilijker worden. Aan eeniee voorspelling zullen we ons niet wagen, maar helaas kunnen we bij de Jaar wisseling ook niet zeggen dat de crisis ach ter ons ïigt en we weer normale boestanden in het vooruitzicht hebben. Het Kabinet-Tardieu heeft 't dus niet een Jaar lang kunnen uithouden en andermaal, toen het een onmogelijkheid bleek om de partij politiek opzij te zetten, werd de naam van Poincaré genoemd. Reeds wenschte men el kaar geluk met den terugkeer van den man die reeds zoo menigmaal Frankrijk door moei lijke periodes hééft heen geholpen, of daar krijgt men de meest aiiarmeerendc berich ten over de gezondheid van den ex-president van de republiek. Loos alarm gelukkig: deze rouw werd ons bespaard. Maar op het oogen blik dat we deze regels schrijven is er niet meer de minste hoop dat een ander groot burger, Maarschalk Joffre den meest machti gen vijand zal overwinnen. Wellicht achter haalt een telegram met het fatale nieuws deze woorden 1930 blijf t dan in de Fransche ge schledenis gemerkt met een zwart kruis. De groote acteurs van het drama 19141918 rijdperk dat niet alleen de geschiedenis van Frankrijk, maar van héél de wereld in .weeën heeft gesneden, verdwijnen. Bloedige communistische oproeren ln Indo Van het Oude naar het Nieuwe Jaar. (Van onzen Londenschen correspondent). Men slaakt op vele wijzen zuchten van ver lichting over het einde van het Jaar 1930. Het is in Engeland, en niet alleen in Engeland, een ongunstig jaar geweest voor het bedrijfs leven. De Engehchen vinden dat er nimmer een zwarter jaar is geweest. Waarschijnlijk de helft van de bevolking van dit land van veel bijgeloofsbelijdenis schrijft de ellende *oe aan het feit dat de som der cijfers van 1930 13 maakt. Afgescheiden daarvan open baart zich veel gelegenheids naïviteit De uitspraken van dankbaarheid in de pers en onder tie menschen, over het einde van het ongeluksjaar gaan van de veronderstelling uit dat 31 December niet alleen een kalender periode maar ook een algemeen maatschap pelijke en bedrijfsperiode af?lult. Men wil vergeten dat de factoren in de wereld, die de mate van welstand der menschen en van welvaart der natie bepalen, volstrekt onge voelig zijn voor 31 December, dat overigens zelfs niet eens het financleele jaar van den staat afsluit. Eenlge vooraanstaande economen, han delslieden en leiders der arbeidersbeweging hebben de gelegenheid der Jaarwisseling aan gegrepen om te getuigen van hun hoop ln de toekomst. Er zijn een paar uitzonderingen. Maar de verbreidrte opvatting onder hen, van wie kan worden verondersteld dat zij kunnen oordeelen, is dat handel en bedrijf er ln den ioop van 1931 beter op zuilen wurden Op dit oogenblik lijkt- het er op dat het nieuwe jaar de deerlijke traditie van het oude voort zal zetten. Want indien op het laatste oogenblik de redelijkheid niet zege viert, zal 1931 inzetten met een staking van mijnwerkers in Zuid-Wales en een van ka toenwevers in Lancashire (hetgeen inmiddels reeds geschied is. Red.). De man, die zich het gunstigst heeft uitgelaten over de vooruit zichten van 1931 is Sir Herbert Austin, de be kende fabrikant van auto's. Of zijn oordeel veel waarde heeft voor hot bedrijfsleven in het algemeen, afgescheiden van de motor industrie, valt te betwijfelen. De motor- Industrie is het ecnige glanspunt in een nij verheidsbeeld van somberte. Die Industrie blijft beschermd door de McKenna-duties en men neemt op redelijke gronden aan dat de binnenlandsche markt voor auto's nog lang niet voorzien is. Vermindering van productie kosten door massa-aanmaak, gevoegd bij de maatregelen voor handelsvoorkeur tusschen Engeland en de Dominions, die ook auto's omvatten, maakt het waarschijnlijk dat de Britsche motorindustrie haar waar geleide lijk ook beter kwijt zal kunnen raken ln de Britsche overzeesche gebieden. Daarom ziet het er voor de motorindustrie niet zoo slecht uit. Maar wat wellicht voor de motorindustrie geldt, geldt niet volgens de overheerschen- de deskundige opvatting voor de. funda- menteele bedrijven van het land. staalcon structie en machinebouw, de textielnijver heid, scheepsbouw en kolenbedrijf. De gang baarste opvatting is dat Engeland zijn over- heerschende handelspositie Sn de wereld niet op den vroegeren voet terug kan winnen, om dat er thans zoo veel meer concurrenten zijn en omdat vaderlandrche industrie Sn Europa de fabrikanten verschaft, die Engeland vroe ger leverde. Overeenkomstig deze opvatting zien vele economen een oplossing uit de moeilijkheden in een nieuwe bedrijfsstruc tuur voor Groot Brittannlë waarin landbouw een aanzienlijk grooter aandeel krijgt dan hij thans heeft. De industrie zou dan meteen het verlies van haar afzetgebied in de wereld moeten beproeven goed te maken door ver hoogde voorziening der Dominions, zonder nochtans Engeland economisch van de rest van de wereld tc vervreemden door een be schermende handelspolitiek. China, overstroomngsrampon(het ontzet tend drama in Lyon waar bU een bergver- schuivlng talrijke burgers levend werden be graven. de cathasirophe van het Engelsche luchtschip dat bU Beauvals te pletter sloeg, aan het einde van het Jaar weer oorlogs- ïafereelen in Marokko, steeds toenemende kindersterfte, werkelijk: 1930 is voor Frank rijk een ongeluksjaar geworden, waaraan we met afschuw zullen terugdenken. De geheimzinnige verdwijning van generaal Koutepoff, de dood van Primo de Rivera die in een Parijsch hotelletje stierf, de ontvluch ting van Madame Hanau. het verschijnen van het boek van Clemenceau die maarschalk Foch tracht te blameeren. het zijn allemaal treurige gebeurtenissen welke nog eens bij de groote en smartelijke emoties kwamen. En we hebben mooi klappers naslaan, van 1 Januari tot Saint Sylvertre. zoeken naar wat vroolijker en meer opbeurende lectuur, we vinden slechts sensatloneelc moord processen, verhalen van kinderen die op hun ouders schieten, wanhoopsdaden van bedrogen echt- genooten, bukroeten. oplichters-trucs, drama's die er op wijzen dat ook de moraal er niet op is vooruitgegaan in dit jaar. Slechts één moment van enthousiasme, van algemeene feestvreugde: Costes heeft benouden zijn tocht over den Oceaan volbracht. Maar dirt is ook alles. Als een door-natten mantel wer pen we 1930 van ons af. HENRY A. TH. LESTUROEON. (Onderstaande berichten zijn reeds ln een deel van de vorige oplaag opgenomen.) JUBILEUM A. STOFFER. Vrijdag herdacht de heer A. Stoffer he4 feit, dat hij voor 25 Jaren in gemeentedienst kwam. In een der kamers van den lncassodienst, door den dienst van Hout en Plantsoenen, versierd, sprak allereerst het hoofd van den dienst de heer J. H. Borger den jubilaris toe. Hij memoreerde het feit. dat de heer Stoffer het meest aantal Jaren in dienst der ge meente Schoten hard doorgebracht en sinds een drietal Jaren bij den lncassodienst was verbonden. In deze Jaren heeft de heer Stof fer zich doen kennen als een trouw anvb e- naar, die rustig zijn weg gaat. maar een open oog heeft voor alles wat om hem heen geschiedt. In den omgang ls hij een collega die vrienden heeft, weten te maken. Namens alle ambtenaren bood spreker een kleurets aan. De directeuT van het gasbedrijf, de heer J. A. A. Ochtman, onderstreepte de woorden van den heer Borger en memoreerde de ja ren die de heer Stoffer bij het gasbedrijf Schoten had doorgebracht. Namens de ambtenaren van de voormalige gemeente Schoten, sprak mejuffrouw M. H. J. Stoker hartelijke woorden van geluk- wensch. De heeren E. W. Goedhart en L. A. van Doorn waren aanwezig namens den Algem. Bond van Gemeenteambtenaren in Nederland. De heer Goedhart herdacht de hartelijke samenwerking met den heer Stof fer ook in deze organisatie en bood een fruitmand aan. De jubilaris dankte voor de hem gebrachte hulde. NIEUW JA ARS-PROPAGANDA VOOR GEHEEL-ONTHOUDING. De afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Geh.-Onth. Bond houdt haar JaariiJksche propagandadag op Zondag a.s. in ..St. Bavo". Des middags is er een afwisselend programma voor de Jeugd. Voor den avond ls een kunst zinnig programma opgemaakt waaraan mede werken het Haarl. Operette-Ensemble, onder- leiding van den heer Jan Post en het Sym- phonie-orkest Orpheus", onder leiding van den heer H. Th. Lindenboom. Feestredenaar is de Bondsvoorzitter, den heer A. Martinus, van Den Haag. NUTSSPAARBANK TE IIAARLFM Vergelijkend ovcr/icht over Dcc. 19301929. Aantal behandelde posten 14752 (v.J 15398) Aantal inlagen 9208 (v.J. 11332). Aantal te rugbetalingen 5544 (v.j. 4366). Ingelegd f 583.253.52 <v.J. f 516.428 08 1 2) Terugbetaald f 746.591.65 1 2 (v.J. f 49T537.80) Minder Inge legd f 163.338.13 1 5 (v.j. meer f 18 890 28 1 2) Aantal nieuwe boekjes 265 (vj. 305) Aantil afbetaalde boekjes 212 (v.j 123). Spaarb -s'es op 31 December 1930 in omloop: 34'0. Gele digd in December 1930: 362 busjes met to taal f 7112.87. Aantal klulsloketten verhuurd op 31 December 1930: 253. DAMMEN. HOOFDKLASSE-COMPETITIE N D. B. Door de arbitrage-commissie \v: r ien de afgebroken partijen uit den wedstrijd D.O.S.— Haarlemsche Damclub als volgt beslist: H. W. BökeB. Dukel 1—1 Ph. Barend— J. van Looij 02; G. P. LuskeH. G ree uw 2—0. Einduitslag 11—0 voor de Haarlemsche Dam club. De eindstand van de hoofd klasse-af deeling Noord groep B, luidt nu; SS a •~z R a <=o a Haarlemsche Damclub 5 5 0 0 10 67—33 Damclub Zaandam 5 3 1 1 7 5248 D. O. 6.. Amsterdam 5 3 0 2 6 5644 D. S. T. O. Amsterdam 5 1 2 2 4 43—57 Jozef Blankenaar 5 1 0 4 2 42—53 Arts de Heer 5 0 1 4 1 40—60 De Haarlemsche Damclub behaalde dus on geslagen het afdeeilngs clubkampioenschap. De damclub Aris de Heer uit Midden Beem- ster moet degradatie-wedstrijden spelen tegen den clubkampioen der 2e klasse. OHZE GROEMTjf Dih5DAG DOMDERDAj ZATERDAG =1

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 9