STADSNIEUWS -Springende Handen Kioosterbalsem De wraak der Verdrevenen HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 6 JANUARI 1931 COMITé VAN ACTIE DER WERKLOOZEN. OPENBARE PROTESTVERGADERING. De Communistische partij, afdeeling Haar lem, hield Maandagavond een openbare pro testvergadering in het Brongebouw, waar als sprekers optraden de heer en C. Schal ker en G. Oversteegen, die de actie der werkioozen behandelden. Verder voerde nog Mr. S. De Jong namens de Internationale Roode Hulp het woord. De vergadering stond onder leiding van den heer W i n t er i n g. die in zijn openings woord zeide dat het niet de bedoeling was, in deze bijeenkomst te spreken over de behan deling der werkioozen door de politie in de afgeloopen dagen. Eerst werd het woord gegeven aan een ver tegenwoordiger van het Amsterdamsche co mité van actie, die zeide dat de Haarlemsche kameraden een goed voorbeeld aan de Am sterdamsche hebben gegeven. liet is vandaag Maandag, ook te Amsterdam tot verzet geko men. Het moet komen tot een groot massaal verzet tegen het kapitalisme. De Amsterdam mers ste'len zich voor dat er een groot con gres voor het geheele land zal gehouden wor den; zóó kan het groote leger der werkioozen in verzet komen om te eischen: brood en ar beid. Dit is de taak van de comités van actie. Het politiegeweld te Amsterdam neemt groo te afmetingen aan. Alle kameraden, ook de Haarlemsche, moeten de comités van actie helpen. Een vertegenwoordiger van het Leldsohe comité sprak in denzelfden geest. Hierna sprak de heer G. Oversteegen. Spr. begon met te zeggen dat het proleta riaat in zijn strijd steeds tegenkomt de hand langers van de borugeoisie. aDt de actie ge smoord zou worden was vooruit te voorzien. Wij vinden tegenover ons. aldus spr., het een heidsfront van de Christelijken. de Roomsch- Katholieken en de Sociaal-Democraten. De leidende Katholieke figuren zien met schrik het verzet der arbeiders aankomen. Dit verzet heerscht ook wel onder de Chris telijke en Roomsch-Katholleke arbeiders. In de pers wordt gezegd dat de demon stranten alleen W.A.C.-mcnsdhen zijn, maar bij de demonstraties waren wel 60 pet. mo dern georganiseerden. (Applaus). Verbete ring kan alleen komen door de groote prole tarische revolutie. Er is in de socialistische pers gezegd, dat men moet afwachten wat de H.B.B. en de socialistische fractie in den Raad zul'en doen, maar spr. wil er dan op wijzen, dat de sneeuwgelden zijn ingehouden en de huurtoeslagen nooit uitgekeerd. Men wil nu den werkioozen pretjes bezor gen. maar daar gaat het niet om. Er is een comité gevormd, waarin menschen van ver schillende richting zitting hebben en dat zor gen zal voor afleiding" en flnancieele hulp. Welnu als dit comité flnancieele hulp wil geven, laat het dan maar beginnen! Maar de steun die aan de werk'oozen wordt gege ven. wordt aan den anderen kant weer terug gehaald. Als er hier klappen zijn gevallen. Is het ook de schuld van vele werkioozen. die staan toe te kijken, hoe de andere werkioozen op hun dkrijgen. Massaal verzet moeter komen, in alle steden, in alle landen. Organiseert u in de organisaties, die op revolutionnalre leest zijn geschoeid. S'uit u aan bij het R.V.O. In een stad ais Haarlem met 2000 werkioo zen moeten niet 300, maar alle 2000 op de straat demonstreeren. Toen er op de werkioozen werd Ingehakt, stonden de burgemeester en de commissaris van politie in het Stadhuis aan te zien wat er gebeurde en zij bestelden bij den bode een kop koffie! Waar zulke dingen gebeuren kan het verzet niet sterk genoeg zijn. Spr. deelde mede, dat hij een briefje ont vangen heeft, waarin wordt medegedeeld dat de agent, die hem (spreker) onlangs met den sabel heeft geslagen, ook in zijn angst een rechercheur met den sabel zoodanig heeft geraakt, dat hij er nog een rooden mg van heeft. Naam en adres van dezen agent deelde spr. vo'ledlg mede De heer Oversteegen eindigde met het op wekken tot het vormen van een rood front: „Vecht voor de proletarische revolutie!" (luid applaus) Vervolgens sprak Mr. De Jong, die uiteen zette dat de Roode Hulp noodig is. in Neder land ais overal in de wereld. Die Roode Hulp bestaat. Versterkt haar. aldus zeide spr. tot de aanwezigen. Zij is Internationaal. De werkioozen gaan nu de straat op. Dit is slechts een begin. De komende maanden zul len nog toeneming van de werk'oosheid bren gen, daarmede felleren strijd en ook fellere actie tegen de werkioozen, De plicht die op de Roode Hulp rust, zal dus nog veel omvang rijker worden. De Roode Hulp vindt tegenover zich: de geheele bourgeoisie met al haar hulpmidde len, als economische groepeering, getuige het comité dat te Haarlem Ls gevormd om den nood der werk'oozen te lenigen. Men is be reid zekere offers te brengen om niet de kans te loopen nog veel grootere offers te moeten brengen. Wanneer dit comité Iets doen zal, zal dit niets anders zijn dan het betalen van een verzekeringspremie. De politie in de geheele wereld niet al leen te Haarlem treedt op volgens een be paald systeem. Het behoort tot haar vak te handelen, zooals bepaalde omstandigheden dit volgens haar standpunt medebren gen. Veel meer verantwoordelijk als er bloed vloeit dan de burgemeester, het hoofd der politie, zijn de sociaal-democrati sche wethouders, die tegen het optreden der politie niet protesteeren en kalm op hun wet houderszetel blijven zitten. Waar de meeste sociaal-democraten zitting hebben in het gemeentebestuur worden de werkioozen het hardst afgeranseld. Evenmin als van de sociaal-democraten heeft de Roode Hulp iets te verwachten van de rechters. En het ls de taak van de advo caten der Roode Hulp: processen waarbij werkloozne worden vervolgd wegens verzet tegen de po'itie, te maken tot een centrum van belangstelling voor de arbeiders, om de zen duidelijk te laten zien, wat klasse-justl- tle ls. Het wordt verder meer en meer de taak der Roode Hulp Instructies te geven op ver gaderingen, cursussen enz., zoodat steeds meer de klappen die de politie aan de werk ioozen toedient worden omgezet in klappen, die de revolutionnaire arbeiders toedienen aan het kapitalisme. De gezinnen van kameraden, die gewond worden, die gevangen worden gezet, moeten worden geholpen. Dit doet de Roode Hulp. Zij vangt een deel op der slagen, die de werk'oo zen treffen, hoe die werkioozen ook georga niseerd zijn. Spr. hoopte dat de Roode Hulp organisatorisch versterkt uit deze vergade ring zou komen. Laatste spreker was de heer S c h a lk e r. Deze zeicle dat het kapitalisme niets anders wil dan winst halen uit het proletariaat. Omdat het kapitalisme zijn producten niet duur genoeg kan verkoopen op de wereld markt, daarom lijdt het proletariaat honger. Het kapitalisme roept zelf de machten van het proletariaat op, die het naar zijn dood zul'en brengen. En natuurlijk doet het kapi talisme alle moeite, dit proces zoo lang mo gelijk tegen te houden. Spr. dreef den spot met het N.V.V., waar van de „bonzen" nu feest vieren „van de contributiecenten". En terwijl de burgemees ter van Amsterdam dit jubileum niet onge merkt laat voorbij gaan. Iaat hij zijn agen ten de demonstreerende werkioozen „mer ken". Bij het feest van het N.V.V. is de eere- wijn gedronken; het is wel merkwaardig dat wijn en bloed beide rood zijn. Spr. trok een vergelijking tusscihen „poli tiehonden op twee en op vier pooten": de eerste trekken alleen de k'eeren der demon stranten stuk, de laatsten ranselen en schie ten er op los. De werklooze. kameraden moeten zich or- ganiseeren. Afgevaardigden moeten in groo- ten getale komen, naar het groote congres te Amsterdam, op 17 Januari in „Harmonie" op de Rozengracht. Na een slotwoord van den voorzitter ging de vergadering, die een rustig verloop had, onder het zingen der Internationale uiteen. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. Woensdag 7 Januari zal de Amsterdam sche Dooven Pantomime-club „Adopa" voor de afdeeling Haarlem en omstreken der Ver- een'gfng tot bevordering der belangen van Slechthoorenden een avondvoorstelling geven in de tuinzaal van het Gemeentelijk concert gebouw. Medewerking verleent het muziek- ensemble „Orpheus". MOTORDIEN ST De adjudant-onderofficier-administrateur F. Oosterwaal is op zijn verzoek overgeplaatst bij de Landstormeroep Nümegen. Hij wordt vervangen door den adjudant-onderofficier administrateur J. Muller van het 2e Regi ment-onbereden-artillerie te Naarden, ge detacheerd bij bovengenoemde Landstorm- groep. KINDERVOEDING De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare af deelingen: Zoetestraat: Maandag 109 porties; Dins dag 113 p.: Woensdag 102 p.; Vrijdag 91 p.; Zaterdag 87 p. Gen. Cronjéstraat: Maandag 84 p.; Dins dag 71 p Woensdag 79 p.; Vrijdag 71 p.; Zaterdag 72 p INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. r&ar?Tï'ï1iT<?<TfTa FEESTAVOND OUD LEERLINGEN TUIN- BOUWWINTERCURSUSSEN. De Nederlandsche Bond van Vereenigingen van oud-leerlingen der Tuinbouwcursussen, Haarlem en omstreken, gaf Zaterdagavond in het gebouw „Bloemhof" zijn iaarlijkschen feestavond, die uitstekend geslaagd mag ge noemd worden: de opkomst van de leden liet niets te wenschen over en door de goede zor gen van den heer R. M. van der Hart, die van verschillende zijden medewerking ont vangen had. was een programma samenge steld. dat de aanwezigen tot het einde ver mocht te boelen. Na een kort openingswoord van den voor zitter voerde het dubbel-mannenkwartet „Bel Canto", drie nummers uit: „Vesper", „Hymne a la Nult" en „Lente". Deze nummers waren ingestudeerd en werden uitmuntend uitge voerd onder leiding van den heer Piet Hal- sema. Van meer humoristischen aard was het duet „De Inkwartiering van Spekzak"; ook de daarop volgende „Liefdesverklaring In Maart", waarin twee dames op even bedriegelijke als muzikale wijze het Maartsche kattengejam- mer nabootsten, had zeer veel succes. En toen kwam het Knutteldijksche Koor voor de Radio. Het bleek slecht op de hoogte te zijn met de gebruiken in de Hilversumsche studio (en Willem Vogt, met luid applaus bij zijn verschijning op het tooneel begroet, had hen nog al zoo goed Ingelicht!) maar het bleek óók uitstekend te kunnen zingen. Geen wonder; het waren weer de heeren van Bel Canto! Na de pauze volgden nog een paar zang nummers die de lachspieren in beweging brachten: „De twee dweil-vorstinnen" en „Het Jubileum", klucht voor koor en orkest Er was nog een „Rad van avontuur" waar mede mooie prijzen konden gewonnen wor den en er was een goed orkestje, dat ook de dansmuziek verzorgde voor het bal, waar mede deze feestavond werd besloten. JUBILEUM P. MIJKSENAAR Dezer dagen was de heer P. Mij ksema 25 jaar als boekhouder verbonden aan de rij- wielzaak van de firma J. Viets alhier. De jubilaris werd des morgens toegesproken door het oudste lid van het personeel, den heer G. van Zomeren. Deze bood hem een geschenk aan. Van den patroon, den heer J. Viets. ontving de jubilaris een lederen si garenkoker en een portemonnaie, alle met zilveren monogram en inscriptie. Des avonds werd het feest verder in intiemen kring ge vierd. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING De cursus van a.s. Donderdagavond van Mevrouw Roland-Holst kan wegens ziekte van. de spreekster niet doorgaan. JEUGD FANFARE CORPS. Op 20 October deelden wij mede, dat in het Amsterdamsche- kwartier een jeugd- fanfarecorps was opgericht.. Dadelijk werden de lessen begonnen. Thans zijn 39 kinde ren van 9 tot 14 jaar lid van het corps, zij zijn al zoo ver, dat zij elk een instrument kunnen bespelen. Het aantal donateurs bedraagt bijna 100. Dank zij dien financieelen steun heeft 't be stuur het al gewaagd de benoodigde instru menten te koopen, o.a. 8 marschtrommen en een tamboermajoorsstaf. De instrumenten die vernikkeld zijn, worden dezer dagen ten toongesteld in den winkel van den heer v. Beem, in de Amsterdamstraat. De door de kinderen te dragen kleeding is ook geëta leerd. In Mei hoopt het corps voor het eerst te kunnen optreden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Doe het dit |aar beter dan den vorlgcn winter. Zorg dat ge een pot Akkers Kioosterbalsem in huis hebt. en bescherm Uw huid tegen Inwerking van koude en vocht, door haar lederen avond voor het naar bed gaan, In te smeren met Akkers nGeen goud zoo goed" VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE JONGEREN ORGANISATIE. PROPAGANDA-AVOND. Zaterdagavond hield de V.D.J.O. in de tuin zaal van Brinkmann een propaganda-avond. Bijna alle stoelen waren bezet, toen om on geveer half negen de voorzitter der afdeeling D. J. A. Geluk, de bijeenkomst opende me: een kort woord van welkom, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot den spreker van den avond, Mr. L. G. van Dam en mevrouw van Dam. Na eenlge me de deel in gen en In leidende woorden gaf hij het woord aan Mr. van Dam, die als onderwerp van zijn rede had gekozen: „De Jongeren en de Staat kunde". Mr. van Dam ving zijn rede aan met de vraag: waarom moeten de jongeren belang stellen in de politiek, wanneer zij toch niet mogen stemmen en dus niets ln de regeering hebben te zeggen. Naast het dieëele ligt het belang der jongeren in de toekomst. In kritieke tijden ls het meermalen voorge komen, dat de jongeren zich in de staat kunde gingen mengen en de oplossing wisten te brengen. De groote problemen van dit oogenblik zijn: het oorlogsgevaar, de wereld crisis en het gevaar voor de dictatuur. De kracht, die uit dit alles redding kan bren gen, ziet spr. in de democratie, di. de ge dachte van gelijkmaking van ontwikkeling, van zelfbeheerschingsrecht van individuen en volkeren. De vrije ontwikkeling van de wereld wordt aan banden gelegd door tarief muren. Daarom is de eisch der democratie: absolute vrij handel. Het oorlogsgevaar wordt vergroot door onderdrukking van bevolkingsminderheden. De uitweg is: zelfbestemmingrecht der vol keren. Spr. weidde dan uit over nationale en internationale ontwapening, militair zoowel als economisch. De democratie eischt tenslot te samenwerking v.an alle groepen der maat schappij, tempering der klassenstrijd dus. Sprekende over de radiocensuur vermeldde Mr. van Dam 'net laatste belachelijke besluit van den Minister, dat regelt de uitzending van gramofoonplaten door rad'iocentrales. Zulk een censuur is nog tamelijk onschuldig maar ze is toch typeerend voor den geest van den tijd. Het is de taak der democratie om tegen deze vrijheidsbeperking op te komen. Na een korte pauze hervatte de heer Van Dam zijn rede met een bespreking v,an de eisch van vrijheid. Om de vrijheid van het individu te verzekeren is een zekere beper king van vrijheid noodig, een dwang, waar van het strafrecht een voorbeeld is. Wat de algeheele vrijheid, het principieel-liberale iaat-maar-waaien-systeem brengt, leert ons de vorige eeuw, toen die politiek, in alle lan den de grootste misstanden tengevolge ge had heeft. In den loop der jaren is men tot een zekeren dwang gekomen, die noodig was om de economisch', zwakkeren te be schermen. Spr. typeerde dan de drie groote stelsels, die op het oogenblik bestaan: het socialisme met de macht en regeling van bovenaf, het libe ralisme, dat alles vrij wil laten en het soli- darisme, dat daartusschen in staat en waartoe de vrijzinnige-democraten behooren, met samenwerking tusschen alle groepen dei' maatschappij. Tenslotte besprak Mr. van Dam de twee uiterste stelsels van dezen tijd, het fascisme en het communisme, die beiden goede zijden hebben, maar over het geheel voor de demo craten natuurlijk verwerpelijk zijn, daar ze steunen op dictatuur, op beperking der. vrij heid van het individu. Na uiteengezet te heb ben hoe deze systemen voor sommige landen voor den wederopbouw goed werk hebben, ln het bijzonder voor Rusland kwam spr. tot de meening, dat ze voor ons vrijheidlievende volk totaal verwerpelijk zijn en gevaarlijk voor de menschheid in zijn geheel. Volgens spr. hebben de jongeren het grootste gevaar te zien in het conservatisme. Mr. van Dam besloot zijn rede met een opwekking tot de jongeren om zien aan te sluiten bij de V.D.J.O. en de democratie te verdedigen tegen de opkomende neiging tot dictatuur en macht. Na een hartelijk applaus dat volgde op de rede, dankte de voorzitter den spreker en werd overgegaan tot het vroolijke gedeelte van den avond. Een uitstekende stemming en groote ge zelligheid kenmerkte het verdere gedeelte van den avond, die uitstekend geslaagd mag heeten. JUBILEUM VAN DEN HEER POT DE VIN. Maandag was 't 25 jaar geleden dat de heer Pot de Vin, thans chef der afdeeling loonen en personeel bij de Fa. Enschedé en Zonen, bij genoemde firma in dienst trad. Op zijn afdeeling werd hij door den heer J. van Looy toegesproken, die hem namens de administratie en de hoofden der afdee- lingen een dressoir aanbood. Op het kan toor sprak Mr. Joh. Enschedé den jubilaris namens de firma toe en bood hem een paar fauteuils aan en een enveloppe met inhoud en een bloemstuk. Van verschillende andere zijden ontving de heer Pot de Vin nog bewijzen van belang stelling. BEGRAFENIS AGENT H. HUTBERTS. Maandag heeft de plechtige uitvaart plaats gehad van den politieagent belast met het toezicht op het rijdend materiaal bij de politie; H. Huiberts. Tegen kwart over twaalf vertrok de stoet die het stoffelijk overschot begeleidde, voor afgegaan door de Haarlemsche politiemuziek- vereeniging met omfloerste vaandels van de Smecestraat naar de Algemeer.è Begraaf plaats. Overal langs den weg stonden be langstellenden. Aan de groeve waaromheen zich een groote menigte bevond, speelde het muziekcorps, voordat de kist werd neergelaten het „An dante funèbre" van Stenz. Daarna voerde de commissaris, de heer E. H. Tenckinck het woord. Vervolgens de heer P. van Tongeren- namens de inspecteurs en de heer D. van Couwenhoven namens den Algemeenen Bond van Politiepersoneel. Een familielid dankte voor de overweldi gende belangstelling. ONGEVALLENDIENST Zooals bekend mag worden verondersteld bestaat de vereeniging Ongevallendienst uit leden, die tevens lid zijn van een der drie vereenigingen ..Snelverband", „Roode Kruis Transport Colonne" of „Haarlemsche Red dingsbrigade". Binnenkort zullen ook wor den opgenomen de leden van het „Oranje Kruis' 'te Spaarndam Het bestuur wordt gevormd door den Di recteur van den gemeentelijken geneeskun digen- en gezondheidsdienst, den heer Dr. J. van Konijnenburg, voorzitter, den Com missaris van Politie, den heer E. H. Tenckinck, secretaris-penningmeester, de doktoren W. E. Merens, C. L. W. Ruys en H. Veen (KI.. Houtweg) en als verte-en wo->-di- gers der vereenigingen de heeren C_Nel, Roo de Kruis Transport Colonne. J. H. For gens, Snelverband en J. M. Schmidt, Haarlemsche Reddlnss Brigade. Niemand kan echter lid van O. D. worden zonder met gunstig gevolg te hebben afge legd een examen, waaruit voldoende vaar digheid moet blijken Ln het verleenen van eerste hulp bij ongelukken. Dit examen is op 30 December jJ. gehou den en van de 20 candldaten zijn er 14 ge slaagd. Het aantal leden van O. D. bedraagt op het oogenblik U0. Blijkens de kortelings gehouden jaarver gadering werd in het jaar 1930 in 730 geval len hulp verleend. Deze organisatie, die geheel belangeloos merkt (niemand genoet eenige vergoeding) zal met het oog op haar nuttig werk niet meer gemist kunnen worden. In de practijk is gebleken dat de hulp van O. D. na oproep (telefoon 14141) steeds snel aanwezig is. Het is wel zeer te prijzen, dat vele gevon den worden die zoo belangeloos hun hulp aan den medemensch gaarne verleenen. GROEI VAN DE VREDESBEWEGING Men schrijft ons: De Nederlandsche Vredesbeweging is se dert den wereldoorlog sterk gegroeid. Telde zij voor den oorlog slechts een tweetal orga nisaties (Vrede door Recht en de Interna tionale Anti-Militaristische Vereeniging), thans is het aantal organisaties tot 32- met een ledental van 25.000 gestegen. Voegen wij hierbij nog de 56.000 leden der bij de Nooit- Meer-Oorlog-Federatie aangesloten leden van humanitaire en politieke organisaties, dan komt men tot een aantal van globaal 80.000. Het meerendeel dezer organisaties is bovendien internationaal georganiseerd, ox in cle Unie van Volkenbondsvereenieingen. Het Internationale Vredes Bureau te Genève de Internationale Vereeniging van Vrouwen voor Vrede en Vrijheid, de Wereldbond der Kerken, het Int. Anti-Militairiatische Bu reau, de Internationale Bonu. van Antimili taristische Geestelijken e. a. Het aantal in Nederland gevestigde inter nationale 'vredesorganisaties of national af- deelingen van in 't buitenland gevestigde in ternationale organisaties bedraagt 7. In dezelfde mate als de vredesbeweging zich uitbreidde is ook hot aantal geregeld verschijnende vredesorganen gestegen tot 16 met een oplaag van globaal 45.000 exem plaren. COMMISSEIE V.AN VERZEKERDEN BIJ „DE NIEUWE BOERHAAVE". Er heeft zich gevormd een Commissie ter behartiging van de belangen der verzeker den (contractanten) der gefailleerde Ver zekeringsmaatschappij „De Nieuwe Boer- haave". Deze Commissie stelt zich in het bijzonder ten deel de zich aaneen te sluiten verzekerden (contractanten) gezamenlijk te beschermen tegen de aanspraken der cu ratoren in het faillissement van „De Nieuwe Bcerhaave", alsmede het optreden voor die genen der verzekerden die van ,De Nieuwe gBoerhaave" schade-ultkeeringen te vorderen hebben. Het voorloopig bestuur der commis sie bestaat uit Mr. André de Leeuw, voorzit ter en Mr. H. Baekel, secretaris. Het adres van den secretaris is Keizersgracht 330, Am sterdam. FEUILLETON. ÏJit het Eng eisch van J. S. FLF.TCHER. ft) (Nadruk Verboden). Zijn metgezel trachtte hem te bepraten, maar Oliver antwoordde niet. Zijn eerste woede was voorbij, langzamerhand herstelde hij zich en niemand, die hem een uur later op straat zag loopen, zou aan hem hebben kunnen zien, wat er vóór dien tijd gebeurd was. Oliver ging naar zijn fabriek terug, er steeds maar over piekerend, dat nu al zijn zonneschijn uit zijn leven verdwenen was. Tusschen het verleden en de toekomst gaap te een wijde kloof, die niet te overbruggen was. Hij moest en zou zich wreken op Bic- kerdikc zonder die wraak tenminste had het leven hcelemnal geen waarde meer voor hem. En toch zou de verhouding tusschen zijn zoon en Blckerdlke's dochter alles nog moeilijker maken. Oliver had maar één zcon. Eens had hij er twee gehad, maar de oudste was gestorven twee jaar na zijn huwelijk met een meisje uit de fabriek van zijn vader. De andere zoon, Louis John, die nu twee-cn-twlntig was, had een zeer bijzonder en sterk karakter. Oliver's overleden zoon had de voorkeur gegeven aan een fabrieksmeisje boven zijn vader's mlllioe- nen; zou Louis John de voetstappen van zijn broer drukken? „Geen enkele toenadering tot de Bickcr- dicke's." herhaalde Oliver steeds aiaar ln zichzelf l Op den terugweg van de fabriek naar huis, deed Oliver iets, wat hij in geen jaren gedaan had. Hij was altijd gewoon om halfweg even te stoppen en een blik te werpen op Ryvedale Abbey, maar nu reed hij door. Hij had geen lust om vandaag naar Ryvedale-Abbey te kijken! Zoodra hij thuis was ging Oliver naar Louis John's kamer. En toen hij den deurknop greep, had hij een angstig voorgevoel van wat zich achter deze deur zou afspelen. HOOFDSTUK IV. Voor niemand ter wereld had Oliver zoo veel ontzag als voor zijn eigen zoon. Ze hadden verschillende karaktereigenschap pen gemeen, en toch bestond er ten opzichte van hun levensopvatting tusschenhen beiden een scherp contrast. Ook in temperament en voorkomen was het verschil tusschen vader en zoon duidelijk merkbaar. Oliver was groot en forsch gebouwd. Louis John daarentegen klein en tenger. Zijn groote oogen schenen voortdurend in de toekomst te b'ikken. Oliver wist, dat zlln zoon buitengewoon ontwikkeld was, en dat was dan ook de reden van de be wondering die hij voor hem koesterde. Louis John was volgens hem een van die boeken verslindende jonge kerels die in hun nog zoo kort leven eigenlijk al te veel gedacht hadden. Om Joe Bickerdike een Indruk te ge ven van Louis John's bekwaamheden, had Oliver hem eens verzekerd, dat als zijn zoon ergens op een eenzaam eiland terecht zou komen, hij binnen een half jaar de middelen zou hebben weten te vinden om dat eiland te veranderen ln een prachtigen moestuin. En Bickerdike kon zich het best voorstellen. Na tuurlijk. iedereen in Halfirth wist Immers dat Louis John een goed hoofd had! Louis John had altijd een groote voorliefde gehad voor handenarbeid. Op een leeftijd dat andere kinderen nog met prulletjes spelen, was hij al een handig knutselaar. Als hij speelgoed gekregen had, duurde het geen twee minuten of hij had het uit elkaar ge nomen. Op school was hij ongeduldig, maar toonde een levendige belangstelling Voor de wiskundige vakken. Hij had zijn vader we ten te overreden hem naar een voorbereiden de technische school te zenden, waar hy tot zijn achttiende jaar bleef. Met al zijn kracht verzette hij zich tegen zyn vaders voorne men om hem in Oxford of Cambridge te ia- ten studeeren en tenslotte wist hij van zijn vader toestemming te verkrijgen, om gedu rende twee jaar de technische school te New castle te mogen bezoeken. Nu hield hij zich al een jaar bezig met het construeeren van een machine, die stellig een omwenteling in de moderne textiel industrie zou tweeg brengen. In c-en van de achter buurten van Halfirth had hij een werkplaats Ingericht, waar hij dagen achtereen aan zijn uitvinding arbeidde. Niemand, zelfs O iver niet, was er ooit geweest sedert Louis John zijn proefnemingen begonnen was. uitgezon derd Louis John zelf en een eigenaardig man netje. Ben Naylor, die min of meer zijn assis tent was en die zijn volle vertrouwen genoot. Thuis had hij een kamer ingericht a'.s stu deervertrek en bibliotheek. Oliver, die tal van machines op zyn fabriek ln gebruik had, voel de grooten eerbied voor den uitvinder van zoo'n ingewikkeld ding. dat hem heel wat ar beid bespaarde en geld in 't laatje bracht, maar zelf had hü van techniek niet het min ste verstand en dikwijls vroeg hij zich af. van wien zijn zoon een zoo groote belang stelling voor de techniek geëerfd zou hebben. Louis John leek sprekend op zijn moeder, een kleine, donkere vrouw, die alleen belang had gesteld in huishoudelijke aangelegenhe den. En Oliver moest telkens, wanneer hij zijn zoon tot laat in den nacht gebogen zag zitten over ingewikkelde teekeningen er aan denken, hoe moeilijk het was den aard van een medemensch te doorgronden. Zijn le vensdoel was geld verdienen, dat van zijn zoon vernuftige machines bouwen. Voor Oli ver was het doel het voornaamste, voor Louis John het middel het middel waarmee een ander geld kon maken! Toen Oliver Louis John's kamer binnen trad, zat deze aan zijn bureau een diagram te teekenen. Hij keek op, en wenkte zijn vader binnen te treden. „Zoo jongen", begon Oliver. „Weer thuis? Plezier gehad?" Louis John die juist van een uitstapje van een paar dagen terug was, wees naar het dia gram, dat voor hem lag. „Ik heb gekregen, wat ik hebben wilde en dat is de hoofdzaak, hè? Was 't goed met Rawlinson?" ..Uitstekend", antwoordde Oliver, terwijl hij zich bij den haard in een fauteuil liet neervallen en een sigaar opstak. „Net nog even tijd om een sigaartje te roo- ken voor we gaan eten Ja, hij Ls een aardige kerel, die Rawlingson. Jammer dat je niet thuis was. Ik heb nog een ona'.ngename kwestie ook gehad", viel hij zichzelf in de r%ede, ofschoon een weinig aarzelend. „En daarover juist wilde lk je spreken." „Ik weet er alles van", verklaarde Louis John kalm. „Ik was nog even op de club. toen ik van het station kwam. 't Is vervelend voor u, en niet waar, wij zijn er niet naar om die soort dingen zoo gemakkelijk op te nemen, wat een kolossale teleurstelling het voor u moet- zijn, kan ik me voorstellen. Als ik in uw plaats was, zou ik me net zoo voelen als u zich voelen moet.. Maar ja, er is nu eenmaal weinig aan te doen". ..Alles goed en wel", vond Oliver. ..maar wat zeg je nu van zoo'n kerel ais Joe Bickerdike? Om een vriend zóó te behandelen?" Louis John legde zijn potlood neer en stak een clgaret aan. Het duurde een paar minu ten voor hij sprak en Oliver vroeg zich af, waaraan de jongen zou zitten denken. „Oppervlakkig beschouwd", sprak hij ein delijk, „was het een gemeene streek van Bic kerdike. Maar ais men de zaak wat dieper bekijkt, dan heeft Joe Bickerdike niet anders gehandeld, dan ik van hem verwacht had". „Watblief?" viel Oliver verwonderd uit, „hoe meen je dat?" „Wat kan men anders verwachten van iemand, die in de Halfirtsche principes groot gebracht is?" vroeg Louis John lachend. „Wij zijn hier in Halfirth toch allemaal opgevoed met het devies: Ieder voor zich en voor den duivel het brste! Is niet hij de flinkste, die een ander voorbij streeft! Is ons aller stre ven niet om geld te verdienen, alleen om een ander te overtroeven? Joe Bickerdike is een echte Halfirther dat is de heele kwestie. Hij is geen haar beter, maar ook niet slech ter dan de anderen". „Ik zou Joe Bickerdike niet behandeld heb ben, zooals hij mij behandeld heeft", protes teerde Oliver. „Natuur'ijk Ls ieder op zijn voordeel uit, maar toch zou ik te?en hem niet gehandeld hebben, als hij tegen mij gedaan heeft". „Eerlijk gezeed", vond Louis John. ..geloof ik niet, dat u de zaak ln het juiste licht be schouwt. Als Bickerdike iets zou willen heb ben, onverschillig wat en u ook. dan zou u toch immers niet rusten voor u het had. U kent het spreekwoord toch, in de liefde, den oorlog en den handel is a'les ge oorloofd. Zoo denkt Bickerdike er oo kover. Van zijn standpunt beschouwd had hij ge lijk. Het komt hier in Halfirth altijd weer op hetzelfde neer; ieder voor zich!" (Wordt vervolgd .1,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6