LETTEREN EN KUNST FOTOGRAFISCH ATELIER „RICHE" ?tLt>°TE.3«PUTS1 KI Familie- en Bruidsgroepen HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 8 JANUARI 1931 HET TOONEEL „GELOOF EN WETENSCHAP". HET NIEUW VLAAMSCH VOLKS TOONEEL. ASTRID. Onder de ongespeelde Nederlandsche too- neelstukken, welke voor opvoering in aan merking kwamen, noemde Ton Naeff in haar laatste toone el kritiek, d!e zij schreef in de „Groene", het drama Astrld van Madeleine Böhtllngk. Opmerkelijk en ook een weinig beschamend vcor ons land is het, dat een Vlaamsch gezelschap ons de vertooning van dit werk van een Nederlandsche schrijfster moest brengen. V/ij zijn de vereeniglng „Ge loof en Wetenschap" dankbaar voor haar in'tiatlef om Astrld ook in Haarlem te laten spelen; zij heeft haar leden daardoor doen konnis maken mot een der mee?t dichter lijke Nederlandsche tooneelwerken van den laatsten tijd. Madeleine Böhtllngk heeft het drama wil len geven van den mcnsch. d'.e zich vergrijpt aan het heilige en daarna gelouterd wordt door de straf binnen de st-rienkrans van dat heilige verder te moeten leven. Astrld, de natuur'ljke doch»er van den Heldensche Zwedenkoning Olaf Skötkonlng, wordt naar Noorwegen gezonden om daar te huwen met Olaf Haralds/oon, den Heilige, den Christen- koningder Noren. Maar Olaf Haraldszoon weet niet anders dan dat Astrld Ingegerd is. de Zweedsche koningsdochter, die hem als vrouw door de Zweden is toegezegd, om den vrede tusscken de twee vo'keren te bewerken. Hij is zich n:et het. minst bewust van het be drog. dat tegenover hem wordt gepleevd en vermoedt niets van de valstrik, welke de Zweedsche koning hem heeft gelegd om door het huwelijk van Olaf met een lijfeigene, den Christenkoning te vernederen en den door hem, den heiden gehaten Christus te heorm. Aririd zelf heeft den Zweden-konfng dit duivelsche plan ingeblazen, maar als het werkelijkheid wordt, deinst zij temg uit vrees den man te moeten bedriegen, dien zij door de zanger van Hjalte. den blinden bard, heeft lief gekregen. Doch zij moet den schul denlast dragen, dien zij zich zelf heeft op gelegd. En deze schuldenlast dreigt haar hoe langer hoe mser te zullen verpletteren. Want tegenover de heiligheid van Olaf voelt zij zich nietig en vreemd. Haar hoop, voor den be minden man te kunnen zijn, wat hij van Ingegerd. haar halfzuster, verwachtte, ver vliegt in rook. ZIJ 2iet zijn eigenlijke wezen niet. voelt niet zijn nood om den twijfel en 't ongeloof om hem heen. die hem 't hart ver scheurt. Zij is fn haar onvolmaaktheid niet In staat tot de offers, die hij brengt. Maar zij durft ook niet bekennen, wie zy Ls, niet uit vrees voor straf, maar uit angst, dat haar z-'ek ..als doode asch uiteen zal vallen, als niet de tocht van zijn geloof een laatste vonk da-T-in nog wakker zal houden!" Hjalte, de blinde zaneer, heeft haar dit lot voorspeld. Wanneer Thore. de dief. door kor'ng Olaf veroordeeld wordt het beeld van de Moeder Gods. dat hij gestolen heeft, mede naar huls te nemen, om door de wijding van Haar aldoor tegenwoordige heiligheid te ko men tot besef van zijn misdaad en het be rouw. dat tot loutering voert, zegt Hjalta het haar: ..Dit is de straf voor wie te hoog wil grilpen!" De heiligheid van Olaf verplettert haar. Totdat zijx. wanneer hij een zijner groot ste vijanden door handoplegging van de pest genezen heeft het niet langer uithoudt en hem bekent, wie zij eigenlijk is. Maar Olaf vervloekt haar niet. Als haar ware aard aan hem geopenbaard is, voelt hij. dat het niet alleen de vrouw is, die hij in Astrld heeft lief gehad, maar de naar het Geloof dorstige ziel. H'J vreest niet meer de vernedering van zijn omgeving, wanneer die zal ontdekken, met wie hij is gehuwd, omdat hij in Astrid zijn liefde leven voelt. Hij klaagt zich zelf aan van Hoogmoed en voelt zich schuldig, omdat hij niet een onvolmaakte vrouw naast zich duldde. Olaf verlangt van haar, dat zij naast hem zal blijven leven als koningin, ook wanneer allen in Noorwegen zullen weten, dat zij niet Ingegera, de koningsdochter ls. Maar dit offer is de trotsche Astrld te veel. ZIJ wil zich dooden. doch op het oogen- blik, dat Olaf haar den dolk aanbiedt, komt plots de verandering in haar en is zij be- bereid het offer te brengen. Dan gaat Thore, de dief. voorbij. Ook hij moet leven binnen den stralenkrans van het heilige, waaraan hij zich vergreep. Astrld weet, wat dit beteekent. „Dat ls de zwaarste last! Je droeg die last; IJ zal vergeven worden!" zegt ze. „Ga naar den Kon'ng. hij zal de last u van de schouders nemen. Maar ik, ik zal ale van heden af van u overnemen!" En zy volgt Olaf om haar boetetocht aan te vangen. Het drama van Madeleine Böhtllngk zou grooter indruk' maken, als het minder over laden en eenvoudiger was. De schrijfster ver drinkt haar personen onder de symboliek en haar bedoelingen worden daardoor dikwijls onnoodlg duister... Dat Madeleine Böhtllngk over een niet gewoon dramatisch talent be schikt. daarvan getuigt Astrld ongetwijfeld. Er kemen prachtige, dramatisch ook sterke fragmenten in voor ik denk hier bijvoor beeld aan het slot van IV. wanneer de pest is uitgebroken op de schepen van Garderlke en dat dit drama nu en dan zelfs even de 'herinnering oproept aan Shakespeare, is wel het beste bewijs, dat wij hier niet met een al'.edaagsch tooneelwerk te doen hebben. Maar •Shakespeare dramatisch gen'e als hij was wist zelfs in zijn meest dui ;tere werk Hamlet toch nog het groot publiek in ai zijn lagen te boelen, wat wij van Madeleine Böhtlinvk onmogelijk kunnen zeggen. De symboliek dringt zich herhaaldelijk onnoodig voor haar dramatische personen en dreigt ze nu en dan te verstikken. Dit zal ook wel de reden zijn. waarom geen Nederland&fh gezelschap het tot nu toe gewaagd heeft Sit zeer zeker dichterlijk en hoogstaand werk op zijn repertoire te ne men. Maar het is toch voor ons land ecnigs- zins beschamend, dat een Viaam;Gh gezel schap ons dit Nederlandsche drama meet leoren kennen. En dan nog wel ee.n gezel schap. dat zich het /Volkstooneel" noemt. Hoc'gamch andere gedachten blijkt men daar in Vlaanderen van „volk-toone<>d" te hebben dan hier in ons land! Astrid. ee.n be langrijk Nederlandsch drama, dat door, onze gezelschappen voor het publiek te „zwaar" wordt geoordeeld, wordt daar in Vlaanderen door het Vlaamsch Volkstooneel gespeeld! De avond van gisteren heeft mij geleerd, dat wij in Holland be cheidener moeten zijn en tegenover de Vlamingen wat minder moeten stoffen op onze hoogere Nederland sche cultuur. De VLaamsche spelers hebben niet in alle opzichten recht kunnen doen aan dit moei lijk speelbare drama. Vele krachten waren onvoldoende en wij kregen nu en dan den indruk een voorstelling bij te wonen van een door een knap regis eur geleld dilettanten ensemble. Wat ons eigenlijk het meest in deze opvoering heeft getroffen, dat was de oplossing van het moeilijke decor-probleem door deze Vlamingen. Mat de meest een voudige middelen werden sonvs groote ef fecten bereikt. De decors bestonden door gaans enkel uit stopstukken met gekleurde ianpen blauw, donkerrood of geel be dekt en weken ook in opstelling ge heel af van de gewone, altijd min of m'-er realistische in Nederland gebruikelijke decors. Hoe groot het daarmee bereikte effect kan zijn. bewees wel het meest het decor van het eerste tafereel, dat verrassend was van kleur, opstelling en ruimte. Een zuiveren indruk van Astrid als too neelwerk heeft de opvoering door het Vlaamsch Vo'kstooneel ons niet kunnen ge ven. Zij was daarvoor al te ongelijk. Er waren ongetwijfeld zeer mooie mo menten. maar die dankten wij dan ock enkel aan de twee hoofdpersonen- Ast-id en Olaf. "Doordat hun aandeel in da opv:e ing ti- gen 't slot zoo groot was, was er 'n gelukkige climax in de voorstelling en maakte het slot zelfs een sterken Indruk, dank zij vooral het spel van Irma de Velrman als Astrid. Haa- vond ik over het algemeen het be-te, vooril wanneer zij het menschelijk-hartstccht-lljke mocht geven. Hoe meer het spel vordenr'e. hoe meer zij werd meegenomen door haar rol en het slot was werkelijk imponeerd van haar. Staf Bruggen heeft hier In vroegere voor stellingen voo-al In De Vos Re naarde bewezen een zeer knap acteur te zijn, maar de rol van dc.n heiligen Olaf bleek hem ta"h minder goed te liggen. Hij deed mij in zijn zwart .gesloten kleed nu en dan m?er aan een Moenen, den duivel in Marike van Nieumeghen denken dan aan een heiligen longen koning. Zoo ook Sn zijn te hoekige ge baren en zijn wat schra'e. te weinig volle stem. De illusie ontbrak te veel bij dezen Olaf. al gaf hij dikwijls van mooie speelmo- menten te genieten. Anton van der Plaetse Hjalte heeft een sonoor, mooi geluld, maar zijn snel was plastisch wat onbeho'pen en te weinig ex pressief. Lode Plau leek mij een goed ac teur. Zijn spel als de Zweedsche Koning was wat onbehc'erseht. maar er zat toch wel een zekere oer-kracht in dezen koning. En de door hem in doublure gespeelde koo.:man werd een der gaafste figuren van het s uk. Maurits Hoste, die een spraakgebrek ble-k te hebben, was in zijn spel onvo'doende als Akke van Garderike en ook bij de andere spelers hinderde nu en dan een dilettan erlge onhandigheid, die het geheel n et ten goe.ie kwam. Toch zijn wij de Vlamingen erken e- lijk voor de opvoering van Astrld. Zij heb ben ons met een der belangrijkste Neder landsche tooneelwerken van dezen tijd deen kennismaken, wat blijkens het warm applaus aan het slot ook door de leden van Geloof en Wetenschap, die in grooten getale waren opgekomen ten zeerste is gewaardeerd. J. B. SCHUIL UYSBRECHT VAN AEMSTEL Gysbrecht van Aemstel is gisteren voor het eerst in onze stad op een schoolmat n :e gespeeld. De zeer goede opvoering, geireel volgens de vroegere regie van Royaards en in de bekende decors van Lensvelt maak e een diepen Indruk. Zij wordt hedenavond voor het publiek herhaald. Van deze voorstelling, waarin de reijen gezegd en gelukkig niet gezongen worden, hopen wij in ons blad van morgen een be spreking te geven. MUZIEK. LEDENCONCERT DER H.O.V. Dinsdagavond de Barbier-, Woensdag avond de Figaro-Ouverture: de stof der belde opera's ls verwant, op de muziek heb ben Rosrinl en Mozart hun stempel gedrukt. Maar humor en tinteling zijn in belde wer ken, ook in de voorspelen; hoe veel beter kwamen zU in de vertolking onzer H.O.V. tot hun recht, hoeveel luchtiger en vrooLij- ker bleef het geheel dan in de correcte maar massieve uitvoering van het enorme Concertgebouw-orkest! Ook de H.O.V. speel de correct, maar er was een beminnelijke gratie in de voordracht, die we den vorlgen avond ml-ten, en die, tezamen met de technische kwaliteiten, deze reproductie tot een zeer uimuntende verhieven, orkest en leiders tot eere. In het Concert in C van Mozart bleven dezelfde eigenschappen gel den; er was rhythmische levendigheid, sierlijkheid, bevalligheid, fijnheid in de voordracht; de instrumenten zongen en dartelden, dat het een lust voor de ooren was. Hoe vertrouwbaar ons orkest in de laatste Jaren geworden is, bleek ten duide lijkste, want Van Belnum aan den vleugel behoefde nauwelijks het begin der hoofd- deelen aan te geven en kon zich verder ge heel aan zijn solopartij wijden; het orkest volgde en speelde samen alsof het een ka- mermuziekensemble was. Daardoor kreeg de vertolking door den pianist ook meer vrij heid en kleur dan toen hij een paar Jaar ge leden hetzelfde concert voordroeg. Toen mocht het een experiment heeten. nu was het een onderneming die op soliede basis rustend ru'tig vertrouwen in het welslagen schonk. Caderren werden niet gespeeld. De Pleyelvleugel klonk in den discant helder en mooi, in de tonen van het groot-octaaf wat droog. Orkest en dirigent-solist werden na aUoop warm gehuldigd, de laatste ook met b'oemen. In de vertolking van Beethoven's Zevende Symphonle voldeed me vooral die van het Allcgretto.dat uiterst sober.doorzlchtlg en wel luidend gespeeld werd. en die van het Scher zo, dat met het noodige brio voortstormde en waarin het Trio mooi contrasteerde. In de tempi der belde andere hoofddeelen meende Ik, wat de Allegro's betreft een zekere gere serveerdheid op te merken, waardoor ze niet hun volle élan ontplooiden. Ook moeten we tot onzen spijt constateeren dat twee con- WCF70NDFN M^D^D^FLTNCFN a 60 Cu. per re?et /VIEUUdLbN Levering direct aan PARTICULIEREN Moderne EIKE\ EETKAMER compleet170.- iolöKAMLK AMELBlLMF.NT. compleet90 - HUIS-, SALON-, SLAAHKAME MhtBHLEN. BEDDEN, DEKENS enz., alles met 3*jaar sehrif- 'elijke garantie. Prima afwerking. Neder.. Meujel-indusirie „NEM1 Modelkamers voor HAARLEM KO MINGINNEW L.CS 18 lELEFOON 12866 tra-bassen een te zwakke bezetting dezer noogsi Dt.angtijK.e partij vormen. Wie four neert'de H.u. v. ue miaueivn om er nog een oi twee bij te nemen? In hel venoop uer Finale kwam er meer en meer gang m, waaruoor de siot.nuruk toch uitstekend was, ook om de tecnn.sc..- noogetaanoe latvoeimg. K. DE JONG. SLECHTHOORENDEN. Feestavond. De vereeniglng voor slechthoorenden, had Woensdagavond in de Tuinzaal van het Ge meentelijk Concertgebouw een feestavond georganiseerd, die zeer goed geslaagd is, en aie door zeer velen werd bijgewoond. Welwil lende medewerking werd verleend door het muzlekensemble „Orpheus", dat met veel vaardigheid onder de voortreffelijke leiding van den heer H. Th. Lindenboom een reeks nummers voordroeg. Het hoogtepunt van den avond werd ge vormd, door het optreden van de Amaier- damsche Dooven Pantomime Club „ADOPA" die 2 stukjes (pantomimes) vertoonde. Het eerst „En vergeef ons onze schulden" is een vrije bewerking van irLe Pater" van Fran cois Coppé. Het is wel hoogst eigenaardig dooven in een pantomime te zien. De beste vergelijking die dit zwijgende spel karakte riseert is die met de film van een jaar of 15 geleden. Wie herinnert zich niet de korte drama's (die meestal ook een dergelijk thema behandelden als dat wat aan „En vergeef ons onze schulden" ten grondslag ligt), waarin de acteurs met veel rijke gebaren en opera- achtigen zwier, hevige zielsconflicten te ver beelden kregen? Welnu, aan die eerste fllmprobeersels de den de pantomimes die „Adopa" vertoond, sterk denken mat dien verstande natuurlijk dat wat in de film onnatuur was in de panto mime veroorloofd ls, omdat de pantomime nu eenmaal het vertoonen van het geaccen tueerd gebaar en de gechargeerde gelaats expressie ten doel heeft. Zoowel de pantomime vóór de pauze als die na de pauze: „Pierrot als advocaat", r.aar een schets van den beroemden Pierrot-ver tolker G. Debureau 1780 hadden zeer veel succes. Het groote gezelschap demon streerde enthousiast zijn opgetogenheid. Het was een hoogst genoeglijke avond die het verenigingsbestuur (het secretariaat is gevestigd bij den heer Van Orden, Klever parkweg 61) tot eere strekt. (Reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) TIJDSCHRIFTEN. „Neerlandia" „Neerlandla", maandblad van het Alge meen Nederlandsch Verbond is in een nieuw gewaad verschenen. Gelukkig, want het oude was weinig smakelijk en het papier van het tijdschrift was zoo dun. dat men er kwalijk de bladzijden van kon omslaan. Dit is nu veel verbeterd en de omslagteekening van den heer J. Nuiver. sierkunstenaar te Eind hoven. zoowel als de vignetten boven de rubrieken van dezelfde maken een kloeken, fraaien indruk. In een inleidend artikel van het Januari nummer stelt het Hoofdbestuur vast. dat de noodzakelijkheid van saamhoorigheid en eens- wlllendheld der groepen en afdeelingen krach tiger dan ooit wordt gevoeld en als natuurlijk gevolg daarvan de werkzaamheid istoege nomen. Het nieuwe uiterlijk is dan ook als teeken van welvaart te beschouwen. In Vlaanderen ontwikkelt het Verbond zich gestadig, de Afrikaners weifelen nog, aan den evenaar is na Jaren van stilstand een nieuw Verbondsleven ontbloeid. Sinds het vorige jaar de rubriek „Nederlanders in Amerika' geopend is, ls er een merkbare opleving van de belangstelling der Amsrikaansch-Neder- landsche afstammelingen In al wat het oude moederland en het nieuwe Nederland be treft. De groepen Suriname en Nederlandsche Antillen toonen mede een verhoogde werk zaamheid. Dr. M. de Haas schrijft een vrij uitvoerig- artikel over „Roomsch-Katholieke Nederzet tingen in Noord-Amerika". Onder de Mededeellngen treffen wij deze aan, dat in Zuid-Afrika vraag is naar eigen sporttermen. Op verzoek zal het A.N.V. een onderzoek bij verschillende sportbonden in stellen naar Nederlandsche benamingen, die tot grondslag zullen kunnen dienen voor Afri- kaansche termen. „Helikon" een nieuw tijdschrift voor poëzie. Van den uitgever A. A. M. Stols te Maas tricht ontvingen wij het eerste nummer var- een nieuw maandschrift voor poëzie. .Heli- kon". Het behoeft geen betoog, dat de typo grafische verzorging van het tijdschrift door een op bibliografisch gebied zoo beken den uitgever met veel zorg geschied ls. In het prospectus wordt gezegd, dat het tijd schrift zich geheel in dienst stelt van het creatieve werk. Toen maal per jaar verschijnt een nummer, waarin uitsluitend onuitgege ven bijdragen van bekende en onbekende dichters van dezen tijd zullen worden opge nomen. „Helikcn" richt zich tot alle be schaafde Nederlanders, die zoo nu en dan eens een mooi gedicht wenschen te lezen. Het is geen vakblad voor dichters het ls een middel om hes werk van ouderen en Jonge ren te Drongen tot het volk. waarvoor het ge schreven is. De uitgever stelt zich ook voor, dat „Holikon" bij het onderwijs in de Neder landsche literatuur goede diensten kan bewij zen De prijs is zeer laag ges'zid. Voor het eerste nummer stonden oen bij drage af P. C. Boutens, Jan van Nijlen, A. Roland Holst, Victor E. van Vriesland. M. Mij - hoff, H. Marsman, Anthonie Donker. J. Slauerhoff. Richard Minne en Reimond Her- reman. Verder zijn er lnedita uit de nalaten schap van Karei van de WoestlJne, ..Hel ge laat des Dichters" en „Lied te later Ure". Wij gelooven, dat een tijdschrift, dat gelijk dit, enkel gedichten geeft, enkele uitgelezen woorden van schoonheid in een typografisch voor treffely ken vorm en in mei te groo-en geta.e, rneae kan werken aan het schep pen van een behoefte, die thans al te weinig gevoeld, wordt en daar dan op bevredigende v Üze in kan voorzien. Tevens, worden aangekondigd de uitgave van „Standpunten en Getuigenissen", een reeks bij aragen tot de kennis oer hedendaag- sche lederkunde, waarvan deel 1 verschijnt in 1931. Medewerkers hieraan zijn mr. J. C. Bloem, dr. Menno te Braak. J. Gresnof, mr. H. Mars man mr. M. Nijhoff, E. du Perron, J. Slauer hoff, Victor E. van Vriesland en anderen. NIEUWS UIT INDIE HET PORTRET VAN IR. SOEKARNO. De regeering heeft het Volksraadslid Stokvis op zijn schriftelijke vraag geantwoord, dat haar geen geval bekend is, waarin het ver- koopen van een portret van Ir. Soekarno ver boden werd. (Aneta). HET LIJK VAN DEN HEER DOUGLAS GEVONDEN. MEDAN, 6 Januari (Aneta). Het lijk van den heer Douglas een der drie assistenten van de onderneming Seboelan, d.e met een auto Ln de rivier reden en verdronken is op anderhalve kilometer van de plaats van het ongeval gevonden. Het werd onmiddellijk ter aarde besteld. SCHEEPVAARTBERICHTEN Algorab 7 n.m. v. R'dam n. Hamburg Amsterdam 4 v. Antofagasta n. Amsterdam Baloeran 7 12 u. v. Marseille, Batavia n. R'dam Barneveld 5 v. Corral n. Talcahuano BUllton 7 te Belra v. Rotterdam Binnendijk 6 7 20 u. 60 m. Lizard, New York n. Rotterdam Crijnssen 7 v. Havre, 8 2 u. v. Barbados te Amsterdam verwacht Dclftdijk 5 15 u. 51 m. 55 mijl West van Fish guard, Paclfickust n. Liverpool en R'dam Gaasterland 17 v. W.-Afrika te Havre en 19 te Amsterdam verwacht Grljpskerk 7 te Amsterdam v. Hamburg Gaasterdijk 7 n.m. v. Rotterdam n. New Orleans Indrapoera 7 n.m. v. Rotterdam n. Batavia Kota Pinang vertrekt vermoedelijk 8 17 u. van Londen, Batavia n. Rotterdam Kota Tjandi p. 7 6 u. Sagres, Rotterdam naar Batavia Lochgoll 6 te San Francisco, Paclfickust naar Rotterdam NIctheroy 6 v. Portland (Ore) Paclfickust n. Rotterdam Nieuwkèrk 7 te Port Nata! v. Rotterdam Oldekerlc 5 te Hong Kong v. Rotterdam Roepad 7 v. Port Said, Batavia n. Amsterdam Randfonteln 7 v. Zanzibar n. Port Natal Sembllan 7 v. Liverpool, Batavia n. Amsterdam Springfontein 5 te Mombasa. Belra n. R'dam ïjisondari 5 v. Hong Kong n. Manila Tanimbar 6 v. Colombo, Batavia n. A'dam Tablnta 7 v. Amsterdam n. Hamburg Tawall 7 te IJmulden terug van proeftocht Waterland 7 7 u. te Montevideo, Amsterdam n. Buenos Aires SPORT EN SPEL RALLYE MONTE CARLO. Naar wij vernemen zal onze stadgenoot G. A. Kroes ook dit jaar weder deelnemen aan de bekende auto-betrouwbaarheldsrit Rallye Monte Carlo. De heer Kroes rijdt ditmaal niet in eigen wagen doch als medebestuurder met den even bekenden Amsterdamschen sportsman Pie ter Bon Czn. In dien Graham Paige. Buigen de belde bestuurders nemen nog twee personen deed. De Hollandsche ploeg zal omstreeks 23 dezer starten te Sta- vanger ln het hooge Noorden van Noor wegen, waarna gedurende 96 uur zal moeten worden gereden zonder onderbreking voor nachtrust. Deze zullen de rijders in hun wa gen moeten nemen, waarioe speciale voor zieningen zijn getroffen. Het zal een zeer zware tocht worden en er wordt met alle ge beurlijkheden en weersomstandigheden re kening gehouden. Oa. moet een flinke berg in Noorwegen „genomen" worden, waar schijnlijk in zwaar besneeuwden toestand. Er zijn 149 deelnemers aan deze Raliye, die, zooals men weet, de keuze hebben ul. tal van verschillende plaa.sen als s'-andpunt. Aan het eind is een zware acceleratie- en remproef ingelasch over 250 Meter. Wij wenschen onzen landgenooten goed succes op deze onderneming. POSTDUIVEN TENTOONSTELLING KENNEMERLAND. Zondag 10 en 11 Januari houdt de Tentoon stellingsclub „Kennemerland" hun derde na tionale tentoonstelling in het gebouw „Caecilia" aan de Jansstraat. Ruim 300 in zendingen zullen te bezichtigen zijn en wel ln hoofdzaak van de bekendste liefhebbers en fokkers uit Nederland. De keuring heeft plaats as. Vrijdag; de jury bestaat- uit de heeren L. Gimbrère, Haar lem, A. v. Wolferen, Rotterdam en N. Mobeerts Utrecht. BILJARTEN KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM 2DE KLASSE In het clublokaal van Rooeen',aal" te Overveen werd de uitgestelde party ge peeld uit de finale om boven zemelde t tel tus- schen F. v. d. Berg (B C. H.) en H- Meeuwen oord (Haarlem-Noord) De utts'ag was: Van den Berg 150. Meeuwenoord 127 car- Hierna had de prijsuitreiking plaa's- Na mens den Ned. Biljartbond reikte de heer De Foei jaeger aan den kampioen. D. Met-, (H. B. C de bondsmedallle utt, waarna de persoonlijke prijzen door den heer S. Ween secretaris van de B- V. „Roozendaal" werden uitgereikt, 1 SCHAKEN DR. MAX EUWE WINT HET TOURNOOI VAN HASTINGS Uit Hastings: Woensdag had de laatste ronde plaats ln het internationaal sc.' aak- tournooi te Hastings. Doordat Dr- M- Euwe zijn laatste partij tegen Thomas rem se speelde, won hij den eersten prys voor Ca pablanca en Sultan Kahn. De uitslagen van de laatste negende ronde luiden: Dr. Euwe remise met Thomas. Michell slaat CoTe. Yates sloeg Winter. Sultan Kahn remise met Tylor. Capablanca slaat M ss Menchirk. De partij tusschen Sultan Kahn en Yatas uit de zevende ronde werd remise. De eindu.t- slag Is thans: 1- Dr. Max Euwe (Nederland) 7 punten. 2. Capablanca 'Cuba) 612 punt' 3. M!r Sultan Kahn (B.itsch In^.ië) 6 pnt- 4. Micheil (Engeland) 5 Dun'en- 5. Yates (Engeland) 4 1 2 punt. 6. Thomas (Engeland) 4 punten. 7. Winter (Enge and) 3 12 punt. 8. Tylor, 3 punten. 9. Miss Menchick 3 punten. Coile (België) 2 1.2 punt. Huldiging van Dr. Max Euwe. Naar het Persbureau Vaz D!as verneemt zal dr. Max Euwe a.s. Zaterdagavond g-huldi d worden door diverse schaakentl-ousiasten- la verband met zijn overwinning in het sc' aak- tournooi te Hastings heeft het Vereen gd Amsterdamsch Schaakgenoot-chap (V. a S.) het voornemen hem te huldigen, welke hu - diglng zal plaats vinden in Café D3 Roods Leeuw te Amsterdam. Beha ve door het be stuur van het V. A. S. zullen diverse schaak clubs. de Nederlandsche Sc/aaVbond en ie Wereldschaakbond ver egenwoo digi zijn. Na de huldiging zal ln lntiemen kring ten schaakwedstrijd plaats vinden. GYMNASTIEK DE KEURKORPSEN K.N.G.V. Door het bestuur van het K.N.G.V. zijn de keurkorpsen als volgt iamengesteld: dam?s W. Wolzak, S. Agsteribbe. J. Dresden, F. Flick, A. v. d. Bos, A. Tieselaar (allen te Amsterdam), M. v. d. Berg (den Haag) en J. Hooghuis (Groningen); heeren M. Jacobs, J. v. d. Vinden, J. Caranga. J. Wijnschenk, W. Zwaaf, A. Groen (allen te Amsterdam), Melkman (Bergen op Zoom), P. v. Dam (Den Haag), A. Stuyvenberg (Utrecht), J. Langendijk 'Noord-ScnarwoudeiJ. M. Ver beek (Zaandam) en K. Kooij (Goes). Reserves zijn G. Ens (Noord-Scharwou- dfl), G. Brand (Dubbeldam.) en J. v. Gencle- ren (Vlaardingen). DUALMEET. Voor den dualmeet Kennemer Turnkring Zuiderkwartier zullen zich ook de turners C. Th. Smal en J. J v. Doorn be:chikbaar stellen. Er is dus alle kans. dat de K.T.K. zoowel voor dames al voor heeren ln dezen wedstrijd op zijn sterkst zal uitkomen. SPARTA. Naast de reeds een jaar bestaande heeren- veteranen-afdeelin^ van Sparta te Velsen bezit deze vereeniglng nu ook een dergelijke afdeellng voor dames. Dinsdag werd voor haar de eerste oefening gehouden onder leiding van den heer G. Boeke. DAMMEN EEN WERELKAMPIOENSCHAP ZONDER SPRINGER? WU vernemen uit Lyon dat de Franrchen plannen koesteren om op de Koloniale Ten toonstelling 1931 te Parys een tourn 001 om het wereldkampioenschap te organiseeren. Wat de houding van den Nederl. Dambond zal zyn. dient te worden afgewacht. De Franschen erkennen den huldigen we reldkampioen Springer niet meer als wereld kampioen of liever de Fransche Dambond, want ln de oogen van het meerendeel der Fransche damspelers is Springer nog steeds de wereldkampioen. Volgens de officieele lezing van den Fran schen Dambond (dit schreef Springer ons persoonlijk) is de titel vacant. Of echter de Nederlandsche Dambond een eventueele uit- noodlglng om spelers naar dit tournool af te vaardigen, zal accepteeren, mag betwyfeld worden. O.i. zal de Nederl. Dambond wei eischen dat eerst Springer als titelhouder wordt erkend. Volgens Springer ls 't het beste, eerst maar eens de kat uit den boom te kyken en af te wachten wat er van de Fransche plannen te recht zal komen. DAMSPEL-SéANCE PER RIJWIEL. Enkele weken geleden deelden wy mede dat er een nieuwe ster aan het damfirma- ment was verschenen in de gedaante van M. Perryon, die damspel-séances per rijwiel geeft. wy hebben ons intusschen met dezen dam- professional in verbinding gesteld en om nadere inlichtingen gevraagd Thans kunnen wij mededeelen, dat Per ryon zich beschikbaar stelt tot het geven van damspel-séances per rijwiel. De bedoeling Is dat Perryon een party speelt tegen een ster ken speler. In de zaal wordt dan een demon stratiebord opgesteld, waarop de stand van de party geregeld wordt bygehouden. Per ryon bestijgt dan zyn rywiei en peddelt ge durende den geheelen duur van de party in een cirkel van ca. 12 Meter middellijn om het demonstratiebord heen. Over elke ronde doet Perryon ca. 6 secon den, zoodat hy in deze tijdruimte natuur'.yk steeds den stand der party moet bestudee- ren van een verschillende plaats af. Gelyktydig worden onder de toeschouwers taxatiewedstryden georganiseerd; deze kun nen dan op een biljet Invullen hoeveel zetten de party zal duren en hoe de uitslag der party zal zyn. Perryon speelt ook bhndpartyen en dan geiyktljdig een part biljart. Hieromtrent ho pen wij onze lezers binnenkort nader te kun nen inlichten. COMPETITIE 2DE KLASSE NED. DAMBOND. Voor de 2de klasse competitie-afdeellng Noord hebben de volgende tientallen Inge schreven: Groep A. Gezellig Samenzijn II. Christ. Damvereen. Amsterdam II. T.A.V.E.N.U. 1. D.O.S II en D.S.T.O. II, allen te Amsterdam; Loosdrecht I en Bussum I. Groep B: Jozef Blankenaar n. R.K. Dam club Amsterdam II, Amsterda I. B'.yden vein I en Van EMbden II. aüen te Amsterdam; Haarlemsche Damclub n en Damclub Zaan dam IL

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10