it den Strijd tegen de Misdaad BUITENLAND DONKER AMSTERDAM. PHILIPS' RADIO TOESTELLEN De toestand in Engeland en Duitschland. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 8 JANUARI 1931 TWEEDE BLAD door A. HEEROMA, Commissaris van Politie te Amsterdam. Is men spreekt van Donker Am sterdam denkt men aan een zwar e plek op de kaart tu-schen Oude- kerksplein en Frins Hendrikkade: 'n wonde plek in 't gezonde lichaam van Amsterdam, aan een oord, waar de ge wone begrippen van orde en moraliteit ont braken; waar ontucht, misdaad en ruw ge weld hoogtij vierden. Men denkt aan vrouwen, die bij de haren werden rondgesleept, in een hoek getrapt, tot onherkenbaar wordens toe bewerkt en soms afgeslacht door ruwe kerels, met wie zij verkozen te leven. Men ziet. die kerels in strijd met hun rivalen, waarbij de messen hun zwijgend werk doen of de schoten knal len. Men denkt aan nachtelijke scènes met gillende vrouwen, loshangende haren en een plons in het inktzwarte water van den Ach terburgwal; aan kerels, die meer behoefden dan een gedeukten schedel, een tiental mes steken of een bad in het verpeste water om uit het misdadig leven te scheiden. Men stelt zich de apachen voor, groepen vermomd op bruggen en straathoeken, uit louter moedwil een argeloos voorbijganger tegen den grond slaande; men hoort muziek en gejoel in de huizen en op straat het ge kerm van den argelooze, die half bewusteloos op de keien is geworpen, na uitgeplunderd te zijn. Het geestesoog ontdekt kamers, waar de koppen bij elkaar worden gestoken ter be spreking en voorbereiding van een inbraak en kelders, waar breekijzers en scharen worden .jongens en melden hun danslust botvierden gesmeed of sleutels gevijld, bestemd voor opening van deuren en brandkasten. Zoo stelt men het zich voor en zoo is het ook geweest, al is. wat hier in kort bestek werd saamgevat, niet de opbrengst van één dag of nacht. Het was in den tijd, dat op den Zeedijk „de Stad Hamburg" en andere danshuizen floreerden; dat daar zeelieden van ver schillende nationaliteit elkaar slag leverden; dat in lokalen, waar een oliepit met moeite haar licht door stof en tabaksrook boorde, Jongens en meiden hun danslust bot vierden bij zeurige harmonicanftuziek; waar armen en beenen in beweeglijkheid wedijverden en de wijde rokken je in 't gezicht slierden. Daar in die roezemoes was men veilig voor 't oog der wet en de onrustige zielen voelden zich daar op hun gemak. Maar de jongens met rustige zielen en warme harten kwamen er niet om zich te verschuilen doch om zich uit te leven en veel was er niet noodig om in de verhitte hoofden vechtlust wakker te roepen om blijk te kunnen geven van be kwaamheid in duiken en 't geven van kop- stooten. In dien tijd regeerde de blanke sabei en werden driekwart naakte kerels met be bloede koppen het bureau binnengesleept. Maar ook de agenten moesten dikwijls een veer laten, raakten onder den voet en moesten onthelmd, ontwapend en met ge- scheurden rok door inel aanrukkende hulp troepen worden ontzet, waarop een sauve qui peut volgde, want de partijen waren meedoogenloos. Het was in dien tijd, dat Lammetje Zon dag o. zoetklinkende naam! regeerde in een dievenlogement in de Sinterklaas straat, een steeg tus:chen Nleuwendijk en N.Z. Voorburgwal Als ik zeg logement, moet men zich geen te hoog denkbeeld vormen van de behuizing; een vrijwel loodrechte trap leidde naar een zolder waar eenige hokjes waren afgeschoten, net groot genoeg om er te liggen en daarlangs liep een gan getje van een halven meter breedte. Meer was volgens Lammetje voor den nacht niet noodig, want de logés waren overigens en familie en daar werden plannen beraamd en werd overleg gepleegd. Zij was het intel- lectueele hoofd der bende, welker leden kerels waren met léf en brute kracht. Als er weer een kraak was geweest, schudde dê recherche het hoofd, fronste de wenkbrau wen en verklaarde vol overtuiging: ,,'t Zijn de jongens van Lam" en men ging naar Lam, maar kwam er even wijs vandaan als men gekomen was. Lammetje, die een strul- sche vrouw was met blozend gezicht en zwarte oogen, heeft een tijdlang heldhaftig weer standgeboi^n aar. alle recherchepogingen, maar eindelijk heeft de wet allen in haar greep geklemd en na dien is Lammetje van het tooneel verdwenen; beschermers hebben de sluimerende, goede kwaliteiten weten te wekken en haar tot een minder avontuur lijk leven teruggebracht. Haar discipelen doken wel weer eens op, maar moesten eindelijk plaats maken voor jongere krachten; de namen van de Beren atelier, Rcoie Luuk, Mie de Houtpoot er* dergelijke raakten in t vergeetboek en nieu we werden gehoord; Jan de Bakker, Annetje de Bochel, Mie de Pruik. Zwarte R ek het Slangenmensch, Henkie de Goudkoning. Mït het noemen van deze bijnamen wil ik niet zeggen, dat dit juist allen de meest markante figuren uit dat wereldje zijn geweest, want de levensgezel van Annetie was tienmaal ge- meener dan zij, zonder dat hij op een bij naam kon bogen; de juiste namen verzwijg ik echter. Op Zeedijk verminderde het vuur door na tuurlijke oorzaken: het jongere gesacht toch. dat in aanmerking had moeten komen om die plaats luister bij te zetten, was ln an dere richting geleid, dank sociale maatrege len. sport, bioscoop en dergelijke en het zocht zijn geneugten meer op Nieuwentlijk met zijn bioscopen, groote café's met muziek en op de sportvelden. Een voor een verdwenen de danspaieizen om plaats te maken voor win kels; er bleven enkele gewone café's over en daarnaast nog eenige kleine 2aken met als eenige attractie een schoone juffrouw, welke attractie niet voldoende bleek om een duur zaam bestaan te verwerven. Maar de bevolking in de omgeving zou zich niet zonder meer gewonnen geven en het vuur leefde op in roofholen en nachthuizen, waar met minder moeite en gevaar buit viel te behalen; het tijdperk van ruw geweld werd afgesloten om list en berekening naar voren te laten komen. .Het werden de vrouwen, die stalen; de mannen hingen de inbrekers-uit rusting aan den spijker en leidden een zorge loos leventje van de baten, die het bedrijf der gezellinnen opleverde. De politie heeft echter bij dit spel niet werkeloos toegekeken, maar den stelregel gehuldigd, dat men de wet niet al te benepen moet uitleggen, waar 't geldt een groot kwaad te bestrijden; wat niet geboden is, is daarom nog niet ver boden. Het donker Amsterdam is dus niet meer zoo donker als voorheen en de zwarte vlek op de kaart bijna geheel verbleekt, zonder dat die buurt daarom met het Museumkwar tier is te vergelij ken; er zijn nog juf fers, die naar de haarkleur worden onderscheiden en huizen ook lieden, wier aanwezigheid in andere buurten niet geconstateerd is. Speciaal voelen tot dit kwartier zich aangetrokken de heeren en da mes die den handel in lucifers, potloo- den, ple'sterboek- jes en dergelijke nuttige artikelen propageeren, die van hun vocale of instrumentale kunst wilden doen genieten of die meenen, dat het publiek er een buitengewoon behagen in schept te con- stateeren, dat armen of beenen ontbreken dan wel niet in den voorgeschreven vorm zijn gegroeid. Deze lieden geven elkaar bij voorkeur rendez-vous in een café, dat spottend en profaan „Het Maagdenhuis" wordt ge noemd en onder maagden worden dan ver staan de drankzuchtige vrouwen met wate rige oogen, een wollen kapje op het weinige juffers met bizonder e haarkleur drankzuchtige vrouwen vette haar en gehuld in een kleedij, te vies om aan te raken en die met elke mode of elegance spot. Als vaste klant verscheen daar ook de eeirwige bibberaar. die veelal den In gang van de Bijenkorf flankeerde en Trilby werd genoemd: hij dronk zich geregeld moed in om het bibberen niet te verleeren. Was de conferentie in het Maagdenhuis geëindigd en was nog 'n kleine voorraad meegenomen, dan werd het logement in de buurt opgezocht om te middagmalen. Nu zou men verkeerd doen te denken, dat deze Heden zich tevre den stellen met een bete broods en een slok water. Toen een mijner employés eens in een slagerswinkel de logementhoudster ontmoet te. die een twintigtal fijne biefstukken in sloeg en hij haar vroeg of er feest was. was het antwoord; „weineen, dat eten ze eiken dag. en ik moet ze in beste natuurboter bak ken". Ik vermoed, dat hierin het geheim schuilt van him onverwoestbaarheid, want zij zijn onvatbaar voor weersinvloeden, epi demische ziekten en dergelijke plagen der menschheld. Helaas heb lk hun de hoop op een onbe zorgde toekomst in ruil moeten schenken voor de door hen zoo vurig begeerde vrijheid, want de menschen, die 's zomers een rustig zitje op het Damrak zoeken, waren niet een stemmig ln hun lof over de muzikale presta ties. versmaadden de lucifers, waar je toch om verlegen kan zijn en legden een zekere vrees aan den dag als de uitgestoken hand met koopwaar boven hun broodje of glas INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per rerel Stoizuigerhuis MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 16 TEL. 10756 bier verwijlde. Ik heb daarom die decora tieve figuren in overweging gegeven zich ln het armenhuis of anders in Veenhuizen de rust te verschaffen waarop hun leeftijd hun het recht geeft en ik constateerde daarbj, dat men ten plattelande er soms eigenaar dige begrippen van armenzorg op na houdt en een hoogen dunk heeft van de arbeids geschiktheid der menschen, want een oude vent van 80 jaar was in de gelegenheid ge steld naar Amsterdam te gaan om werk te zoeken; op verzoek kreeg hij toen een re tourtje. Zoo doende heb ik vreemdelingen, die de hoofdstad bezoeken, een bezienswaar digheid moeten ontnemen en wordt het zoo langzamerhand een dooie boel met al die heeren in nette colbertjes en dames met zijden kousen, welke thans echter weer schuil gaan in gummi laarzen. „Marken en Volen- dam, heeren!" Dat blijft nog de eenige at tractie op het Stationsplein en u zult zien: als er te veel Markers en Volendammers komen, worden die er ook af gezwiept. UIT DE STAATSCOURANT. BURGEMEESTERS. Benoemd is tot burgemeester der gemeente Heesch J. W. Offermans. MONUMENTENZORG. Aan ir. J. J. Weve te Nijmegen is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid ~an de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg, onder dankbetuiging voor de als zoodanig door hem bewezen diensten. FAILLISSEMENTEN IN DE ANTWERPSCHE DIAMANT WERELD. NEDERLANDERS ER BIJ BETROKKEN. De Antwerpsche correspondent van de Maasbode schrijft: Het was sedert lang bekend, dat verschil lende Antwerpsche diamantfirma's ln zeer ernstige moeilijkheden verkeerden tengevol ge van de geweldige malaise ln de zaken. Thans is voor éen der grootste firma's, S. Tolkowsky, het faillissement aangevraagd. Het passief zou 1 3 4 millioen gulden bedra gen. terwijl het actief slechts op 10 procent wordt geschat. Een andere diamanthandelaar, M.. is gear resteerd wegens bedriegelijke handelingen. Hier zou het tekort 700.000 gulden bedragen. Geruchten loopen dat nog een anders firma haar betalingen zou staken. Bij de Antwerpsche krachs zijn verschil lende Nederlandsche Zaken betrokken. DE DOORBRAAK TE SCHEVENINGEN. AANNEMER GEREHABILITEERD. Naar aanleiding van berichten over het binnenstroomen van het water in de tweede Binnenhaven te Scheveningen, deelt de di recteur van gemeentewerken te 's-Graven- hage mede, dat de schade zeer is meegeval len. De doorbraak is ontstaan tengevolge van het onderloops worden van de afdamming; deze door den aannemer ontworpen afdam ming heeft bijna een jaar dienst gedaan en hooge stormvloeden doorstaan waarbij tot t laatste toe geen nadeelen voorkwamen. In het belang van den goeden naam van den aannemer, den heer J. de Vries te Heem stede, die het werk op de meest vlotte en voortvarende wijze heeft uitgevoerd, stelt de directeur van Gemeentewerken er prijs op, dit te publiceeren. STEUNT! bjj geljken prijs en kwaliteit de Nederlandsche Industrie Hiermede dient gij uw land en BESTRIJDT gij de werkloosheid. AGENDA DONDERDAG 8 JANUARI Stadsschouwburg: K- V. Het Nederlandsch Tooneel. „Gijsbrecht van Aemstel". 8 uur. Schouwburg Jansweg: Ensemble Jacq. Sluyters. ..De big van het 168c". 8.15 uur. Gebouw Blauwe Kruis: Lezing ds- H. Jan sen- 8.15 uur. Schagchelstraat 26: Vaarwelsamenkomst Leger des Heils. 8 uur. Gebouw Protestantenbond: Evangelische Maatschappij. Lezing dr- J. F Beerens 8.15 u. Palace: .De zoon der witte bergen" Too neel; Capt. Huling en zijn zeeleeuw Charlie 8.15 uur. Luxor Theater: „Zijn harteklnd" en ..Het dolle freuletje". Tooneel Joanita en Mauple de Vries. 8-15 uur. Rembrandt Theater: „De groote vijver." Tooneel Clever Henrlquez en May Mc. Tensen 2.30, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 9 JANUARI Gebouw Blauwe Kruis: Alg. Ned. Vrou wen Vredebond. Openbare bijeenkomst. 8 u. Schouwburg Jansweg: Ensemble Jacq. Sluyters. .De big van het 168e". 8.15 uur. Bioscopen. Nieuw programma. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrjL Conflicten en nog eens conflicten. De communistische agitatie in Duitschland. Somber stemmende berichten. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Bepalen we onze aandacht nogmaals tot de ernstige economische conflicten in Engeland en Duitschland. Gisteren hebben wij vermeld, dat het aantal werkloozen in Engeland thans gesteeen ls. tot het getal tUït Amerika wordt hedenmorgen bericht dat het aantal werkloozen in de Vereenlgde Staten 4 a 5 millioen bedraagt Wat nu de arbeidsconflicten in Engeland aangaat, het voleende: Woensdag hadden afzonderlijken bespre kingen plaats over het conflict in de steen- kolenindustrie van Zuid-Wales. Er werden vorderingen gemaakt en schikkingen getrof fen voor een bijeenkomst van mijnwerkers en mijneigenaars. Een draadloos bericht meldt nog dat in een officieele mededeeling bekend gemaakt werd. dat de partijen definitief nader tot elkaar zijn gebracht en dat. indien de gemeenschap pelijke bijeenkomst het daarover eens wordt, het geschil zal worden verwezen naar een verzoeningsraad. De vertegenwoordigers van de mijneigenaars en die der Zuid-Walesehe mijnwerkers kwa men bijeen en kwamen tot overeenstemming nopens een grondslag van bespreking in een gemeenschappelijke bijeenkomst, die 9 Janu ari te Cardiff zal plaats hebben. Het weversconflict belooft echter critlek te worden. De werkgevers hebben gedreigd, dat bij voortduring der staking met ingang van Maandag a^. een uitsluiting zal worden af gekondigd. Hierbij zouden tienduizenden wevers betrokken zijn. De werkgevers besloten hedenavond hun katoen fabrieken met ingang van 10 Januari te sluiten, tenzij lntusschen de partleele sta king werd beëindigd. In Duitschland ontwikkelen zich de con flicten geheel volgens het principe der door de communisten uitgelokte wflde stakingen, die niet de sympathie hebben van de sociaal democratische mijnwerkersbonden. Men moet deze stakingen dan ook beschouwen als de resultaten van de verhoogde communistische activiteit (bespeuren wij daarvan ook in ons land niet de gevolgen?) die in Duitschland wordt gestimuleerd door het nationaal-socialisme. De telegrammen die wij hedenmorgen uit Duitschland ontvingen luiden als volgt: Woensdagmorgen vroeg is op eenige mijnen ln het Opper-Silezische mijngebied een ge deeltelijke staking uitgebroken, op touw geze; door de communistische organisaties. De omvang der staking valt nog niet te over zien. Alle vakbonden, ook de moderne, wijzen den strijd af. Terwijl te Gleiwitz de ploegen nog voltallig naar beneden gingen, staken bij de mijn Gleiwitz-Sosnitza 65 percent der arbeiders. In totaal bestaat het perso neel - in deze mijn uit duizend mijn werkers. Men gelooft echter dat de na middag ploeg weer ongeveer geheel aan he. werk zal gaan. De stakers zijn bijna voor namelijk communisten. Na tot nog toe bekend ls hebben zich geen botsingen met werkwilligen voorgedaan. Naar het Mijnverbond mededeelt bleek heden, dat er van de middagploezen ln Essen slechts 3.3 pet. in staking was. De stakings beweging vermindert derhalve ln niet geringe mate. Naar officieel wordt medegedeeld, zijn de nabesprekingen inzake het loonconfllct in de Saksische meiaal-industrie, welke plaats hadden ln het Rijksministerie van Arbeid, zonder resultaat gebleven. De beslissing be rust nu bij den Rijksminister van Arbeid. Tenslotte hieronder nog een telegram uit Insterburg. waaraan de Duitsohe Rijkskanse lier op zijn rondreis een bezoek heeft ge bracht. Tijdens de aanwezigheid van den rijks kanselier deden de communisten aanvallen op nat.-socialtsten en niets kwaads vermoedende voorbijgangers, waarbij o.a. drie nat.-socialis- ten door dolksteken zwaar gekwetst werden Men heeft hier te doen met een systematisch voorbereide actie. De daders verdwenen spoorloos, zoodat zij niet konden worden gevat. In totaal zouden vijf personen zwaar en drie licht gewond zijn. De daders sloegen ook ruiten in en riepen: weg met de regee ring! Dit ls wel een somber stemmende trits van ongunstige berichten! Frankrijk. Barthou bü Joffre's lük. In zijn rede bij Joffre's overschot in den Dóme des Invalides heeft de minister van Oorlog. Barthou. uit naam der regcering en der Académie Francaise aan de nagedachte nis van den maarschalk de eenparige hulde der natio gebracht Bij doelde op de geestes- en zedelijke eigenschappen van Joffre, welke hem reeds zeer vroeg voorbestemd maakten tot de hoogste verantwoorde'ijkheden. Joffre zei Barthou, heeft hooit een revanchegeest gekoesterd: hij zag ln de grenzen van '71 niet de vernedering, maar het gevaar en hoopte op herstel langs den weg van het recht. Duitschland gaf echter aan geweld de voorkeur. Frankrijk aanvaardde met prach tige koelbloedigheid de ruwe uitdaging en bewees zijn wil, niet ten onder te gaan. Barthou hekelde hierna den inval in Bel gië. Toen alles verloren scheen, zoo ging hij voort, legde Joffre zich niet bij een neder laag neer, hij wilde de overwinning. Spre kende over het groote keerpunt aan de Mar- ne. citeerde de minister de woorden van Voa Kluck: .Dat mannen, die na tien dagen te rugtrekken ha'fdood van vermoeienis op dea grond liggen uitgestrekt, op het trompetge schal het geweer weder zouden grijpen en aanvallen, ls iets, waarop wij nooit gerekend hadden". De minister herinnerde verder aan Joffre's elndelooze teederheld voor zijn soldaten, die de eer van en vreedzaam en arbeidzaam volk verdedigden. De overwinning aan de Mame, gewild en voorbereid door Joffre. behoort tof de glorierijkste, die het bedreigde recht ln de geschiedenis der wereld heeft gehad. Sore ker prees het door Wilhelm zoo bespotte En- gelsch leger dat moedig vo'hardend en zijn reputatie waardig ls geweest. Tenslotte sprak Barthou over het. onver poosd arbeidzame leven van Joffre. afkeerig van eerbetoon, geschraagd door een bewon derenswaardige vrouw, en zelfs nog tegen den naderenden dood a's oen waar soldaat strijdend. Door de diensten aan de ede'.e zaak gebracht, waarmee hij de vrijheid red de, heeft zoo besloot de minister Joffre, de overwinnaar aan de Mame, een onvergan kelijke plaats ingenomen onder de dienaren van de menschheid en den vrede. iHavas). Britseh-Indië. De mysterieuze Kraai". Gouden De Engelsche soldaten, die er ln geslaagd zijn het paleis van de „Gouden Kraal", na een gevaarlijken tocht door de oerwouden van Burma te bezetten, hebben niet het raadsel kunnen ouiossen van den mysterieu- zen persoon, met lichtkleurige huid, die dood in de nabijheid van het gebouw, dat don trot- scben naam van paleis droeg, werd gevon den Reeds lang werd vermoed, dat de leider van de opstandelingen iemand van hoogere beschaving was. aldus „de Tel", althans op de hoogte was van de moderne krijgsvoering. In de bosschen werden waarnemingsposten ontdekt, die in constructie groote overeen komst vertoonden met de posten, die tijdens den oorlog in Vlaanderen werden gebouwd. Deze posten stonden onderling met elkaar ln contact door middel van een signaal systeem, zooals ook in Europa werd gebruikt tusschen de kleine posten onderling en de opstandelingen waren verdeeld in regimen ten hadden een generaien staf. officieren enz. De Indeeling in regimenten geschiedde echter op al heel bijzondere wijze Bij de ge- doode opstandelingen, die als uniform een soort van b'auwe pyjama droegen, werden namelijk ln de huid getatoueerde cijfers waargenomen, die het regimentsnummer bleken aan te geven. Uit alles bleek, dat lang voor de opstand uitbrak in de binnenlanden een leger op Europeesche leest was geschoeid, doch de groote vraag is, wie was de organisator, wie was de geheimzinnige man, die achter .de schermen alles regelde? De woonplaats van den leider, of een der leiders, werd spoedig ontdekt. Midden ln de oerwouden van Tharawaddy lag het centrum der beweging en het is bijna honderd Jaar geleden, dat de Britten eveneens van daar uit werden bestookt. F.r b eek verband te be staan tusschen den opstand van 1837 en dien van nu. Nog steeds leeft onder de bewoners van Tharawaddy de herinnering voort aan den vorst, die zoo stoutmoedig tegen de bui tenlanders was opgetreden en eenige gevan gengenomen opstandelingen vertelden, dat hun leider Sjwe Ki Lon, de Gouden Kraai, was, de weder opgestane vorst van Thara waddy. die teruggekomen was. om het werk te voltooien, dat hij honderd jaar geleden had moeten achterlaten. De aanhang, dien de leider vond, is verder een gevolg van de vage berichten uit Londen, dat Burma zich zou afscheiden van de rest van Britsoh-Indië. De nieuwe leider werd de koning van Burma genoemd en vereerd als eer. soort van godheid, die onkwetsbaar was. Zijn aanhangers droegen door hem ge wijde amuletten, waardoor zij meenden even eens onkwetsbaar te worden. De „Gouden Kraal" verstond het op buitengewoon goede wijze zijn aanhang te versterken en maakte vooral gebruik van de hecrschende ontevre denheid, als gevolg van de lage rijstprijzen en het mystieke geloof aan een groote toe komst-. Heeft men thans de Gouden Kraai gedood? Of leeft nog steeds de organisator van den Europeesch georganlseerden opstand? Is de leider een man. die den wereldoorlog heeft medegemaakt en nu weet, hoe men de blan ken moet bestrijden? Of zou do Gouden Kraal zelf een Europeaan zijn? In Rangoon spreekt men reeds van een werkloos gewor den Europeaan van een dor rubberplantages, of oen mystery-man die het fanaHsme der Inlanders heeft weten op te zweepen, om de Engelschen te dwarsboomen. Rusland. Uitvoering van het S-jarenplan in 4 jaar mogelijk? MOSKOU. 7 Jan. IV.D.) De Raad van Voikscomm.isanssen hield gisteren te zamen met de commissie voor de economische be- grootlngsplannen. de begrootingscommissic, het volkscommissariaat van financiën en hot Centraal Executief Comité een zitting, waarin genoemde commissies hun rapporten uitbrachten. De zitting werd geopend door den voorzitter van laatstgenoemd comité Pe- trovsky, waarna de voorzitter van het Cen traal Executief Comité van Wlt-Rusland, Scherviakov. de zitting opende van den Na tions listlschen Raad. Verscheidene verte genwoordigers namens aan de debatten en wezen er op. dat de cijfers van het derde Jaar van het Vijfjaren-plan de verwachting wettigden, dat genoemd plan aan het einde van het vierde Jaar voltooid zou kunnen zijn.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5