m M OUD-HAARLEM. De Javasuiker-industrie. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 14 JANUARI 1931 TWEEDE BLAD Waf gespaard bleef. (Nieuwe serie.) V. De Chadbourne-commissie. Verdere perfectionneering van het bedrtff door het productiever maken van de afvalproducten is in de Javasche suikerindustrie mogelijk te achten. Op de plaats waar nu de Nieuwe Kerk gevonden wordt, stond vroeger het St.. Annaklooster. De kerk die bij dit klooster behoorde, werd in het begin der 17e eeuw ingericht voor den Hervormden eeredienst. Het is niet 'zeker wat de oorzaak was het is mogelijk, dat het kerkgebouw in verband met de stadsuitbreiding te klein werd, maar de kans is ook niet uitgesloten, dat de kerk, die bij het beleg van het Spaansche geschut al veel te lijden had. bouwvallig was geworden maar de stedelijke regeering besloot in 1664 de kloosterkerk te laten afbreken en op het vrijgekomen terrein een nieuwe kerk te bou wen. Er werd bepaald, dat de nieuwe keik tegen den ouden toren gebouwd moest wor den. Aan bekende bouwmeesters werd ge vraagd plannen daarvoor in te dienen. He' staat evenwel niet vast welk ontwerp werd uitgevoerd. Sommigen houden Jacob van Campen voor den bouwer der Nieuwe Kerk, maar Allan meende grond te hebben voor de veronderstelling, dat Jacob van Campen het plan van de Vos en Coelertbier herzien en uitgevoerd heeft. Met het bouwen der kerk moet een bedrag van 53.000 gemoeid zijn geweest, waaronder 7000 voor het aankoo- pen van aangrenzende huizen, omdat het terrein van de oude kerk niet groot genoeg was. De kerk werd gebouwd in Ionischen stijl, van binnen zoowel als van buiten is zij hoogst eenvoudig van vorm. Aan den kant van de Kerkstraat zijn bo ven den ingang twee Haarlemsche wapen schilden aangeb-acht, links de dorre boom, rechts hst zwaard met de sterren. Boven die wapenschilden is een bloemfestoen aange bracht die door het bouwjaar (Anno MDCXLIX) wordt geflankeerd. Toren der Nieuwe Kerk. De toren onderscheidt zich van alle an dere torens hier ter stede. Het wordt aan genomen, dat hij van tijd tot tijd verbouwd is, oa. in 1862. Al heeft hij door die veran deringen niet gewonnen, toch is 't een mooie sierlijke toren gebleven, die op veel schilder stukken, teekeningen en etsen vereeuwigd is. In den toren zijn eenige klokken opgehangen, o.a. een door Hendrik van Meurs in 1615 ge goten. In 1749 werd ook een brandklok in den toren opgehangen. In de kerk zijn eenige bekende Haarlem sche kunstschilders begraven, o.a. Pieter Claes f1661). Philippus Wouwerman <1668), Jan Stackman (1670), Izack Ruysdae! (1677). Frans de Jong 17 5 Het plantsoen dat nu naast de kerk ge vonden wordt is het cude St. Anna-kerkhof. Dit kerkhof werd in 1825 geslech*. Fr waren oa. de schilders Harman Hals (1669), Pieter van Santvoort (1681) en Jacob Ruysdael C1681) begraven. De Kerkstraat was 25 jaar geleden heel wat schilderachtiger dan thans. Aan beid- kanten werdm 'oen aardige hu'«>es ?-von- den, die, versierd met bloembakken mstroode geraniums, iets intiems hadden. Ejn s.ux.) dorpsrust te midden van het drukke stads gewoel. Na dien tijd is, vooral aan de hulzsn aan den Zuidkant, nogal wat verbouwd waardoor veel van het mooie verloren is ge gaan. Als men zooals onze teekenaar ge daan heeft alleen het oog naar rechts wendt, is het aardige oud» karakter van de straat nog gedeeltelijk beivniden. Wij geven een tweetal teekeningen van het vroegere hospitaal aan de Kinderhuis- vest. Dit zijn fragmenten van het St. Maria Ma gdalena-klooster. Dit werd in 1474 door de „Bekeerde zondaressen", ook wel genoemd de „Zusters van boetvaardigheid" gesticht. De nonnen volgden den leefregel van den H. Franciscus, zij légden zich vooral toe op het overschrijven van boeken. Poortje van het vroegere hospitaal aan de Kinder huisvest. Toen dit klooster in het laatst der 16e eeuw bij den verkoop der geestelijke goede ren in het bezit van den burgemeester ge komen was. werd het in 1601 voor hetzelfde geld door de regeering overgenomen, om er een pest- en dolhuis in onder te brengen. Sedert 1765 was in dit gebouw het Burger weeshuis gehuisvest. Toen dit naar het Groot Heiligland (het tegenwoordige Frans Halsmuseum) werd overgebracht, kwam het vrij voor Garnizoenshospitaal. Het zal nu on geveer 8 jaar geleden zijn, dat het hospitaal werd opgeheven, doordat het garnizoen naar elders werd verplaatst. Toen k~eeg de ge meente weer de beschikking over het ge bouw. In de laatste jaren is het een toevluchts oord voor gemeente-instellingen en scholen die tijdelijk dakloos zijn. Bovendien heeft het Brokkenhuis er zijn magazijnen. Het is een totaal uitgewoond gebouw, dat noodig moet worden afgebroken. De gemeen te heeft reeds lang het voornemen om op den grond die na afbraak vrij komt een nieuw gebouw voor verschillende gemeente- instellingen te zetten. De moeilijkheid is evenwel, dat „Monumentenzorg" gesteld is op behoud van het gedeelte der oude kapel die nog dagteekent uit de 15de eeuw. Voor INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorissir. 16 - Tel. No. 10756 Alle merken Stofzuigers Openbare Werken is het een moeilijke op dracht om dit fragment van oude bouwkunst op te nemen in een nieuw gebouw. Haarlem heeft evenwel nog slechts zeer weinig bouw werken uit dien tijd, zoodat er zeker veel voor te zeggen is, om de oude kapel als dit mogelijk is. te bewaren. Ook net schilder achtige poortje aan de Kinderhuisvest moet voor den moker van den slooper gespaard worden. Er zal dan heel wat moeten gebeu ren om het oude gedeelte van het klooster weer zooveel mogelijk in den ouden toestand terug te brengen. Er is namelijk in den loop der jaren heel wat aan ge- en verknoeid. De oude kloostertoren dient nu alsschoor steen! C. J. VAN T. WELDADIGHEIDSFONDS Aan het ons gezonden jaarverslag van het Weldadigheidsfonds „Het. Schemerlampje" ontleenen wij het volgende: De inkomsten werden als volgt verdeeld: Ned. Herv. Diaconie. Jansstraat f 50.Jo zefhuis „Trinitas", Zijlsingel f 40.—. Lsraëli- tische Armen f 30.—. Stads-EdiMe Kleeding- fonds f 25.— Leger des Heils f 20,Hofje in de Tuchthuisstraat (8 inwoners) f 40 KinderkeFstfeest Stads-Edi ie O H. Ct. f 25 St- Vincentius-Vereeniging f 35. stads Ar men- en Ziekenhuis f 50.— totaal f 3.15 Aan 102 der allerarmste gezinnen in Haar lem werd een gezamenlijk bedrag van f 847 50 uitgekeerd. Wel wordt het cijfer van verleden jaar (f 1005.niet bereikt, maar dit vindt sijn oorzaak in het feit., dat de beide vrijw.llige giften van elk f 100 dit jaar achterwege ble ven. Daarentegen was het. aantal betalende leden a f 3 per jaar in 1930 grooter dan in 1929. Het bestuur blijft op den ingeslagen weg voortgaan, vertrouwende op een steeds groeiend aantal deelnemers AMSTERDAM'S GROOTE BOSCHPLAN. ONTEIGEN INGSONT WERP INGEDIEND. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp voor het aanleggen door de ge meente Amsterdam van een bosch op gron den. gelegen in de gemeenten Amsterdam, Nieuwer-Amstel en Aalsmeer, tusschen den Amstelveenscheweg. de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder en het Nieuwe Meer. omvattende den Rietwijkeroorderpolder, een deel van den buitenvelöerschen polder, een deel van den Zwarten- of Schinkelpolder, den „Poel" en eenig boezemland langs het Nieuwe Meer. Houdt men in het oog, dat de parken, plantsoenen en speelvelden in Amsterdam in totaal een oppervlakte van pl.m. 260 H A. beslaan, d.i. iets meer dan 3.50 M3. per in-:, woner, en stelt men. darnaaat. dat de des kundigen 10 M2. per inwoner als een mini mum en 20 M2. per inwoner als normaal beschouwen, dan behoeft het geen nader be toog, dat in Amsterdam op dit gebied een ach terstand valt in te halen. De gronden beslaan een totale oppervlakte van 875 H-A. De z.g. „Poel" is in het plan opgenomen, ten einde dezen mooien plas zooveel moge lijk ongerept te bewaren. Door de boorden van dat water op daartoe geëigende wijze in te richten, zou „de Poel" voor baden en zwemmen geschikt gemaakt kunnnen wor den, waardoor het denkbeeld van aanleg van een „strand" op gelukkige wijze in het aan te leggen bosch verwezenlijkt, zou zijn. De ministers van Bmnenlandsche Zaken en Landbouw en Arbeid, Handel en Nijverheid, hebben hun instemming met het plan be tuigd. Er zijn 45 bezwaarschriften ingediend. R.-K. VROUWENBOND De afdeeling Haarlem van den R.-K. Vrou wenbond hield Dinsdagavond in het gebouw „Sint Bavo" haar jaarvergadering. De jaar verslagen van de secretaresse. Mevrouw SormaniDe Voogd, en van de penning- meesteresse. mej. Teppema, werden onder dankzegging goedgekeurd. Daarna had de bestuursverkiezing plaats. De aftredende leden Mevrouw SormaniDe Voogd en Me vrouw Van Kessel—Janus werden herkozen; gekozen zijn Mevrouw BraakhuisWolke, Mevrouw Dr. Koot-Siemens, Mevrouw Fran se en mej. D. Verwer. Mej. Maria Bijvoet luisterde den avond met declamatie op en het Lyceum-orkestje „Phi lip Loots" zorgde voor de muzikale medewer king. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn op 13 Januari in staat van faillissement verklaard: 1. J. Stasse. bloemistknecht, wonende te Haarlemmermeer NieuwVennep, IJweg 1660 vroeger te Noordwij kerhout. Curator mr. L. U. Rengers Hora Siccama, wonende te Haarlem. 2. J. H. v. d. Lans, koopman, wonende te Hoofddorp, Spieringerweg 843. Curator mr. L. U. Rengers Hora Siccama wonende te Haarlem. 3. H. J. Byry. schoenmaker, wonende te Haarlem, Zoetestraat 2. Curator Mr. P. Tideman, wonende te Haarlem. 4. N.V. Visscherij Maatschappij „Apeldoorn" gevestigd te IJmuiden. gem. Velsen. Curator Mr. dr. F. A. Bijvoet, wonende te Haarlem 5. N. V. Visscherij Maatschappij „St. The- resia", gevestigd te LJmulden, gemeente Velsen. Curator Mr. dr. F. A. Bijvoet, wonende te Haarlem. 6. A. Aarts, koopman in groenten, wonende te Haarlemmermeer, Vijfhulzen, Kruis weg 1141, Curator mr. L. U. Rengers Hora Siccama wonende te Haarlem. X VERTREKT 25 JANUARI Een deskundige op het gebied der suiker industrie schrijft ons: Nu de gevolgen van de besprekingen der Chadbourne commissie welke de stabilisatie van de suikermarkt ten doel hebben eenlgs- zins te overzien zijn, kan men zeggen dat de toestand van de suikerindustrie voor de eer ste vijf jaren verbeterd is. doch kan deze geenszins als rooskleurig aangemerkt wor den. Het uit de markt nemen van een groote hoeveelheid suiker, die gefinancierd moet worden, en het inkrimpen van de aanplan tingen. kost geld. waartegenover wel is waar een hoogere verkoopsprijs van het product zal staan, die de positie van de industrie meer zekerheid geeft, doch veel meer dan een matige rente van het daarin gestoken kapitaal zal toch zeker niet verkregen u-or den. De kleine zaken met- hoogere kostprij zen. die financieel niet hecht gefundeerd zijn. zullen In ieder geval een moeilijken tijd blijven doormaken. Wanneer wij de geschiedenis van een in dustrie. welke ook, nagaan, dan blijkt dat volgens een gewone natuurwet de mate van ontwikkeling door de omstandigheden gesti muleerd wordt. De bijzonder hooge trap die de Javasuiker- industrie bereikt heeft, heeft zij voorname lijk te danken aan de tijden, toen in de tach tiger jaren de serehziekte de cultuur aan den rand van den afgrond voerde, en toen ln het begin van deze eeuw, vóór de Brusselsche conventie de prijzen verre beneden den kost prijs daalden. Ook de huidige moeilijke tijden zuPen niet nalaten een goeden invloed uit te oefenen en tot meerdere perfectie van het bedrijf leiden De vraag rijst echter: is het mogelijk dat een bedrijf dat reeds een dergelijke hooge trap van ontwikkeling bereikt, heeft nog meer te perfectionneeren is waardoor de kostprijs van het product verlaagd wordt? Door de nieuwe rietsoorten werd reeds de opbrengst rer vlakte-eenheid zoo verhoogd dat moei lijk denkbaar is, dat deze binnen afzienbare tijden nóg meer verhoogd kan worden, zoo dat het verlagen van den kostorijs ergens anders gezocht moet worden. En van zelf wordt onze aandacht dan gevestigd op de afvalproducten van de fabriek die thans zoo goed als waardeloos beschouwd worden. Deze af va'producten zijn in de eerste plaats het uitgeperste riet., de zoogenaamde ampas. die tot. brandstof dient, en de melasse. Hoewel thans alle ampas practisch gesproken door de ketels verbruikt wordt en er zelfs fabrie ken zijn die met droog rietblad of hout moe ten suppleeren. zou het zeer wel mogelijk zijn. dat door betere stoomeconomie en bijv. het voordrogen van de ampas door de rook gassen, minstens de .helft, hiervan overge houden wordt. Deze rietvezels zouden als grondstof kunnen dienen van bouw- en iso'atiecarton. Het suikerproefstation te Pa- NEGEN WONINGEN EN VIER GARAGES AAN DE HKUSSENSSTRAAT B. en W. stellen den Raad voor. hen te machtigen. I. aan de N.V. Bóuw- en Exploitatie Mij ..Hogerveka'alhier, tegen den prijs van 15 per M2. In koop af te staan grond aan de Heussensstraat.. groot pl.m. 1779 M2 zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen negen woonhuizen en vier garages. II. Aan de N.V. Bouw- en Exploitatie Mij Hogerveka", alhier, het recht te verleenen tot het overbouwen van de Akendamstraat met twee poortwoningen. met dien verstande dat voor het te overbouwen gedeelte van die straat een vergoeding van 7.50 per M2. wordt betaald. DS. K. G. VAN SMEDEN. Ds. K. G. van Smeden te Haarlem-Noord heeft bedankt voor het beroep bij de Chr. Geref. Kerk te Vlaardingen. INGEZONDEN Voor den Inhoud dezer rubriek stolt do Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt do kopij den Inzender niet te ruggegeven. METEN MET TWEE MATEN. Geachte Redactie Mag ik de volgende opmerkingen over het meten met twee maten onder uw aandacht brengen? Ik bedoel, hel meten met twee maten door den fiscus. Ik geloof niet dat iemand ooit een aanslagbiljet op tijd ontvangt- En toch zou dit moeten, althans wanneer men de vrijheid neemt op te treden, zooals dat bij den fiscus regel is tlees maar de achterzijde van het aanslagbiljet: de termijnen ver vallen. enz.). Kan nu een te hoog aangeslagene niet op tijd aan zijn verplichtingen voldoen, omdat hij zijn aanslagbiljet ontvangt in een tijd, die de slechts denkbare is, dan komt de kaart met TVet opschrift: aanmaning <„de kosten dezer zijn f 0.25") eventueel gevolgd door een dwang-bevel en het „opschrijven" van den inboedel. Waarom toch deze maatregel alleen toegepast bij Personeele-, Inkomsten-, Ver mogensbelasting, enz? Mer. wordt anders behandeld als men be hoort tot de bezitters van een of meer auto's Dezen toch ontvangen behoorlijk een kaart met de mededeellng. dat de dag waarop hun wegenbelasting afloopt nadert. Deze her innering kost niets. Juist, zoo hoort hel ook Het is heel soed dat men aan zijn verplich tingen herinnerd wordt, maar dan in een gunstïgen tijd. Zou het belastingjaar zijn geëindigd eerst dan zou er iets voor te zeggen zijn, dat men ertoe overgaat krassere maat regelen toe te passen, maar dan behoort de fiscus zorg te dragen dat de aanslagbiljetten op tijd worden ontvangen, niet 4 of 5 maan den te laat. Het is toch al zoo moeilijk te begrijpen, wat men met al dat belastinggeld doet. Zoo is het ook met de wegenbelasting. Waaraan worden toch de mtllfoenen besteed? Voor aonl.g var v en wordt er gelegd. 70?^ maar kan er niet wat worden gereserveerd voor bet wat beter bij vriezend weer be- I strooien der gladde straten, 's Morgens vóór negen uur is het levensgevaarlijk met je auto op straat te komen. Dit is nu een mooi werkje soeroean deed hieromtrent reeds proeven die tot zeer mooie resultaten geleid hebber.. Ook de uit het uitgeperste riet vervaardigde celotex blijkt op de wereldmarkt een zeer waardevol artikel te zijn. Verschillende an dere exporteerende rietsuikerlanden gingen ons reeds voor met de oprichting van papier- industrieënnaast de suikerfabrieken o.a. For mosa en Hawaai, terwijl Louisiana en Flo rida, het nieuwe rietsuikercentrum van de Vereenigde Staten met de celotex fabricage aan de spits staan. Het tweede niet minder belangrijke afval product van de rietsuikerfabrlcage. de me lasse. kan tot a'cohoi gedestilleerd worden en wordt ook voor een groot deel als grond stof gebruikt voor de fabricage van veevoe der Vooral de hoogere alcoholen oa. de butyl en propylalcohol zijn de voornaamste grondstoffen van de lak en vernlslndustrie. In de Zuid-Amerlkaansche staten Brazilië en Argentinië bestaat reeds naast de suiker industrie een zéér belangrijke industrie ter bereiding van alcohol uit melasse. Vooral in Brazlht legt ruen zich voornamelijk toe op de bereiding van motor-alcohol, waarvan de prijs ongeveer 60 pet. van den benzineprijs bedraagt In Argentinië hebben van de 40 suikerfa brieken 25 een distilleerderij welke in 1929 ruim 21.000.000 liter alcohol produceerden Op Java wordt de melasse door de United Molasses Comp opgekocht. De daarvoor aan gelegde prijzen liepen het laatste jaar mot 100 pet. op Met speciaal daarvoor ingerichte tankwagens wordt de melasse naar de kust plaatsen Se ma rang en Soerabaia vervoerd, waar het product via enorme reservoirs en pompstations zijn weg verder vindt naar de Amerikaansche tankschepen Uit het bovenstaande zal het duidelijk zijn dat met de afvalproducten van de rietsulker- fabrlcage veel meer te bereiken is dan er thans mee bereikt wordt, en dat andere riet- suikerproduceerende landen Java ln dat op zicht eenige jaren vóór zijn. Vooral in deze tijden van depressie zou het verwerken van bijproducten een betere risico verdeeling beteekenen en een verhooging der rentabiliteit. Er is echter nog een tweede omstandigheid waarop niet voldoende de aandacht kan ge vestigd worden op het zich zoo sterk moge lijk maken voor de toekomst. Indien de Chadbourne voorstellen inderdaad tot uit voer worden gebracht dan gaan wij, om het zoo te noemen, een rustperiode van vijf ja ren tegemoet. Maar daarna0 De Yankees zul len niet stil zitten, en waar zij altijd een juisten blik op de toekomst hebben gehad zullen zij thans zeer zeker zich klaar maken om na die vijf jaren behoorlijk gewapend ln het Strijdperk te treden. J. J. H. voor een groep werkloozen; 's morgens vroeg er op uit trekken, gewapend met schop en kar om de wegen te bestrooien! Ik ben er zeker van. dat duizenden het graag zouden doen. liever dan stempelen en lanterfanten. Halfweg. W SCHEFFER. Kerkhoflaan 86. GEVAARLIJKE RADIO-DRADEN. Geachte Redactie, In antwoord op de Ingezonden stukjes aan gaande het genereeren van radiotoestellen veroorzaakt door anderen en waarin een der inzenders aanhaalde de dichtregels: „Wtt gij niet wilt dat u geschiedt" enz. zij het mij vergund het volgende op te merken. Ik vraag mij af: heeft deze heer of hebben deze hoe ren wel eens deze regels zelf in toepassing gebracht? Ik trek dit sterk in twijfel. Hebben zij wel eens in de lucht gekeken en al die onbeschermde radiodraden gezien en hebben zij er nooit eens aan gedacht, dat anderen daar last van ondervinden? Dan moeten zij zich eens vervoegen bij een postduivenlief- hebber, dan zou het hun waarschijnlijk dui delijk worden dat, door het onoordeelkundig aanbrengen van radiodraden en overspan ningen jaarlijks honderden duiven verminkt of met gebroken ledematen omlaag storten en voor hun verdere leven, als ze nog in het leven zijn te houden, niet meer in staat zijn om te vliegen. Zij zijn dus voor hun eigena ren voorgoed waardeloos. Ik zou den radio-amateurs willen verzoe ken. de aangehaalde woorden ook voor zich zelf in toepassing te brengen, dan zijn onze duiven beveiligd en wordt het stadsschoon niet zoo geschaad. Dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend. A. STATIE. Lid van de Kon. goedgek. Postduivenvereniging H.A.K. AGENDA Heden: WOENSDAG 14 JANUARI Schouwburg Jansweg: „Alleen op de we reld". Gem. Concertzaal Ledenconcert H. O. V, 8.15 uur. Palace: „Hallo Mexico!" en .Wel te r,-s- tenOp het tooneel: Tholen en Van Lier 8.15 uur Luxor Theater ..De Boemelkapitein" eu .Betty Balfour". Op het tooneel: Duo Calvé, opera-duettlsten- 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De diamanten van Broadway". Op het tooneel: Ir. Cook met heb groote raadsel: mensch of pop? 7 en 9.15 u, DONDERDAG 15 JANUARI. TeyJer's Museum, Spaarne 18 Geopend op werkdaeen van 11—3 uur. b:: al-e 's Maai- l.igs. -cegang vrij. Blo ^oopvoorstcllingen s middags en des avonds. Bloemend aal: Vergadering van den ge« meen te raad, twee uur. I DON. 14 Januari (N.T.A.) G ..'ren -l heeft kapitein Christiansen verk'aard. da' 1de DO X Zaterdag of Zondag de werf zal "eriaten en 25 Januari de aangekondigde vlucht naar Zuid-Amerika beginnen.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5