H.D. VERTELLINGEN Méér lucht met ABDIJSIROOP Waarschuwing De wraak der Verdrevenen ONTBIJTSERVIES ANDREA HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 14 JANUARI 1931 (Nadruk verboden, auteursrecht voorbehouden). EEN NOORSCH SPROOKJE. Hoe lang blijven vrouwen jong? Hoelang blijven vrouwen jong? De dui zendjarige eiken weten het, vraag het hen maar. Ze staan daar te ruischen, ze schud den hun mooie oude hoofden en spreken met elkaar, als ze de prachtige knoestige tak ken bewegen, waaruit iodpr jaar de kleine groene eikeLs naar beneden vallen. Ze zien dagelij ksch een mooie vrouw langs het don kere dennenpad komen en van af de grau we verweerde steenen naar de donkere blauwe zee staren. Ze houdt de smalle witte hand boven de oogen en een roode robijn schittert eraan als een warme bloeddruppel, terwijl ze daar uit staat te kijken over het schitterende zilver. „Zoolang ze mooi zijn zijn ze jong en zoo lang ze Jong zijn, zijn ze mooi", krast de oude raaf, die zich inbeeldt, dat hij wijs is, omdat hij oud is en daarom alles beter weten wil dan een ander. Maar de oude eiken schudden hun duizend jarige hoofden weer. „Zijn wij dan niet mooi al zijn we oud?" „Hoe ouder, hoe mooier", vleidde de Zui denwind, die van oude boomen houdt. „Maar de menschen niet. de menschen niet!" riep de oude vogel, en streek zijn vee- ren glad met zijn sterke grijze snavel. Daar kwam een jonge visschersvrouw langs, die op haar rug een zware mand droeg Haar haar was blond en vaal, het bruine ge zicht was gerimpeld, zooals alleen hard werk en zware zorgen een gezicht rimpelen kunnen. Ze is nog Jong, maar ze is niet mooi", ruischten de oude boomen, „en zij daar is mooi en toch weten we dat ze ouder is". Toen kwam de vrouw met den robijn aan haar vinger weer door het bosch en legde zich neer op het groene mos. Ze legde de blanke ronde armen onder het hoofd en keek naar boven door de bladeren, waardoor de zon glanzende lichtvlekken op haar witte kleed tooverde. Ze dacht aan Sven, en hoe inniger ze aan hem dacht, hoe mooier werd ze. lrHoe lang blijven vrouwen jong?" vroeg de witte raaf. Hij keek verwonderd naar de mooie vrouw en schudde zijn hoofd. „Ik geloof niet, dat het de jaren zijn, die hen oud maken." „Wij weten het niet",, ruischten de oude eiken. Maar de Zuidenwind had het hen gezegd, want hij had de heele wereld gezien, en niet alleen de groene stilte van het woud daar ver weg ln het Noorden. Hij was op de lachende Samao-eilanden geweest, waar de meisjes hun bruine huid baden ln de zon, en in de sprookjesachtige bloementuinen van Japan, waar wonder lijke kleine wezens als vlinders in hun bonte zijden gewaden rondfladderen, die voor allen, die hen ontmoeten hetzelfde matte, hoffe lijke lachje hebben, waarachter zij hun leege zielen verbergen. Hij had de trouwe, sterke visschersvrouwen van IJsland gezien, die ln hun zedige dracht op hun mannen wachten, die in het witte licht van de mld- dernachtszon hun brood verdienen. Hij had gewaaid over de hoofden van de donker- oogige danseressen op Sicilië, en hij had ook de stille gezichten der nonnen gezien in het klooster in Trebint, als hij door het donkere larixgroen ruischte, dat de donkere grijze muren barmhartig verbergt. „Vrouwen zijn jong, zoolang ze gelukkig zijn", zei de Zuidenwind, „en gelukkig, zoo lang ze liefhebben en bemind worden. Zoo lang ze mogen liefhiebben, straalt hun leven INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Geen hocstaanvallcn die U als 't war< dt n adem afsnijden. Neem tijdig Akker s Abdijsiroop, die door haar bijzonder slijm- oplosseude werking de slijm en ziekte kiemen verwijdert, Uw ademhaling ver ruimt en den scherpstcn hoest kan stillen. Neem vannacht eens Abdijsiroop co Uw nachtrust zal niet verstoord worden door hoest-benauwdheld. Tusschendoor kunt U thans ook Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.) (..gestolde" Abdijsiroop) gebruiken, gemak kelijk om mede te nemen. Abdijsiroop, voor jong en oud onschadelijk, beroemd bi| Hoest, Kinkhoest, Bronchitis, Griep en Influenza. van licht, en dat licht verheldert hun ge zicht, zooals de zon een stil landschap ver heldert, tot het jong en mooi is. Het doet er niet toe, wie zij lief hebben, of het een sterk trotsch man is, of een klein hulpeloos kind. Maar zonder liefde worden de men schen oud en koud, en de vrouwen verwelken als witte lotusschen als de zon de rivier doet drogen, waarop zij leven. Zoo gaat het de visschersvrouw met het moede gezicht, die haar man slaat en die geen tijd heeft voor de liefde van haar kinderen, omdat zij er zoo veel heeft". Toen knikten de duizendjarige eiken en bogen zich diep voor de vrouw in het witie kleed, die jong en mooi was, hoewel haar levenszomer bijna voorbij was. De witte raaf klapte nijdig met zijn vleu gels, want hij ergerde zien, dat de Zuiden wind meer wist dan hij. STADSNIEUWS NED. REISVEREENIGING. VOET- EN BERGTOCHTEN DOOR DE TIROLER ALPEN. De heer H. J. P. M. van Haren, uit Arnhem hield Dinsdagavond in het Gemeentelijk Con certgebouw voor de afdeeling Haarlem der Nederlandsche Reisvereeniging een lezing met lichtbeelden over het onderwerp: „Voet en bergtochten door de Noord Tiroler Alpen". De voorzitter, de heer J. P. G. Sabel, sprak een kort openingswoord. Hij leidde den heer Van Haren bij de aanwezigen in. Hij noemde hem een specialist in het maken van voet tochten, vooral in de bergen. Spreker wekte de aanwezigen op, om zooveel mogelijk dc- wandelsport te beoefenen, want dan genie: men niet alleen van de heerlijke natuur, maar dat is ook bevorderlijk voor de slanke lijn. De heer Van Haren vertelde eerst een en ander over de moeilijkheid van het maken van foto's in de bergen. Dat is zóó moeilijk, dat de doorsnee-amateurs er doorgaans weinig van terecht brengen. Vooral de belichting is niet gemakkelijk. Spreker heeft dat onder vonden met verschillende toestellen en len zen. Naar aanleiding van de door hem op gedane ervaringen gaf hij den aanwezigen vele nuttige wenken. Eenmaal in de bergen, vinden de amateurs veel materiaal om te fotografeeren, vooral in het dal met zijn aardige kerkjes, pittoreske dorpjes, enz. Van het dal uit kan men ook foto's van het hooggebergte maken. Men vergete ook vooral niet het apparaatje, mee te nemen, dat den fotograaf in staat stelt, om zelf plaats te nemen in het reisgezelschap, dat gekiekt moet worden. Ook het maken van lantaarn plaatjes is zeer aan te bevelen en als men dan nog zoo gelukkig is om een flinke reis beschrijving te kunnen geven, zal men no.g heel lang zelf kunnen genieten van de reis, die men gemaakt heeft. Het spreekwoord zegt nog altijd terecht: „Wie verre rei2eil doet, kan veel verhalen". Daarna gaf de heer Van Karen een leven dige beschrijving van één der reizen, door hem in de Tiroler Alpen gemaakt, waarbij een groot aantal lantaarnplaatjes vertoond werd. De aanwezigen hadden hierbij gelegen heid te genieten van de groote bekoring die van verschillende dorpjes en van het dal, door hooge bergen en schitterende dennebosschen begrensd, uitgaan. Wie daar nóóit geweest is, kan zich geen denkbeeld vormen van de prachtige natuurproducten, die daar te vin den zijn. Ook de waterpartijen met hun schilderachtige bruggetjes zijn zeldzaam schoon. Het is niet noodig om hoog te klim men, teneinde te genieten van de grootsche bergnatuur en woeste stroomen. De aanwezigen luisterden met een groote aandacht en beloonden den heer Van Haren met een dankbaar applaus. Het is voor de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Reisvereeniging weer een mooie avond geweest. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. DE PROVENIERSHUISJES. Om misverstand te voorkomen is het g«- wenscht om ons bericht van Maandag over de Proveniershuisjes wat een detail betreft te verbeteren. Wij schreven namelijk, dat aan het verzoek van den raad om althans een der huisjes te sparen en als antiquiteit te Wyberl-tabletten zijn alleen echt ln de hygië nisch verpakte en ge sloten blauwe donzen 25, 45 en 65 cts. Weiger namaak bewaren, geen gevolg gegeven is en dat alle huisjes behoudens de voorgevels en een stukje van het dak, worden afgebroken, Er is evenwel geen verzoek van den raad uitgegaan, wel hebben in de raadszitting van 10 Decem ber eenige leden de wenschelljkheid geuit om alsnog als dit mogelijk bleek een huisje te sparen. DE VOLKSUNIVERSITEIT. DE CURSUSSEN NA KERSTMIS. Men schrijft ons' Na Kerstmis trekken de cursussen van de Volkuniversiteit altijd veel minder dan daar voor. Waarom eigenlijk? Ziedaar een vraag zonder antwoord. Of het zou een onbeleefd antwoord moeten zijn. Na Kerstmis is het gewoonlijk kouder dan daarvoor. Waaruit volgen zou, dat de wetenschappelijke belang stelling van het Haarlemsche publiek niet bestand zou zijn tegen een thermometer daling van eenige streepjes. We kunnen het niet gelooven. Na Kerstmis zou het Haar lemsche publiek minder gretig zijn naar „ver dieping" en „verbreeding". Maar daaruit zou volgen, dat de Haarlemmers zich vóór Kerst mis aan de cursussen van de Volksuniversi teit alsmede van wat uit anderen hoofde in onze gemeente op het gebied van ontwikke ling en beter soort ontspanning geboden wordt, een indigestie gegeten hebben. En dét kan op grond van de feiten nu juist ook niet worden volgehouden. Een vraag zonder antwoord dus. Maar wat ditmaal op het programma van de Volksuni versiteit na Kerstmis prijkt, zal het 't Haar lemsche publiek toch wel moeilijk maken, aan zijn oude traditie getrouw te blijven. Allereerst „Eenige onderwerpen uit de al- gemeene geologie (o.a. vulkanisme en glet- schers) dóór Dr. H. de Jong, leeraar aan het Gymnasium, alhier. Dit is een leergang voor liefhebbers. Wie zich interesseert voor vragen als: hoe oud is onze aarde welke geschiede nis maakt haar korst door hoe lang leeft het menschelijk geslacht reeds op onze pla neet? zal de ooren spitsen, als hij deze aankondiging leest. Maar ook wie zélf wellicht zich gewend heeft aan dit soort problemen in zijn leven voorbij te gaan zal als hij ten minste vader of moeder Is wel eens in de onaangename noodzakelijkheid verkeeren. op dit soort van vragen een antwoord te moe ten stamelen, als zij uit de mond der kinde ren komenOok de cursus „Alexander de Groote" door Prof. Dr. David Cohen uit Amsterdam, is er niet alleen eentje voor lief hebbers ln oude historie, maar ook een voor diegenen, die begrijpen, dat de bestudeering van die oude tijden, waarin problemen als wereldbeheersching en wereldorde evenzeer aan de orde waren als in de onze. buitenge woon ontwikkelend werkt juist met het oog op het verkrijgen vaci eenlg inzicht in onze ei een wereld. Maar nu komen de „trekcursussen", leer gangen, die zeker groot-ere aantallen deel nemers zullen bekoren. De cursus „Lichame lijke gebrekkigheid" van Dr. W. Mol, Flora- plein, Haarlem. Wie ziet het nut niet in van een dergelijke leergang, door een bij uitstek deskundige geven? Wie wil vooral met het oog op zijn kinderen, niet gaarne ingelicht worden over de oorzaken van veel leed, dat 't gevolg is van lichamelijke minderwaardig heid; vooral over de middelen, waardoor dat leed kan worden voorkomen? Dan de cursus „Indlë" door den heer W. L. Utermark, Alge meen conservator Afd. Handelsmuseum ko loniaal Instituut, Amsterdam. Hier ter stede wonen veel menschen, die betrekkingen in Indië hebben of zelf Indië kennen en dus nog altijd veel belangstelling bezitten voor de prachtige archipel. Met fiïmvertoonlngen zal de cursus rijkelijk worden geïllustreerd. Maar vooral zal de cursus worden dienstbaar ge maakt voor de bespreking van de vraag: welke kansen zijn er om in Indië een boter ham liefst een belegde te verdienen. Een cursus dus. zou men kunnen zeggen over: beroepskeuze in Indië. Ten slotte de prachtige cursus van Dr. Dudok. te Amster dam, over: Zes Shakespeare-avonden waar over zeer weinig ter aanbeveling behoeft te worden gezegd. Het onderwerp Shakespeare trekt altijd, vooral wanneer een zoo bekwaam explicator en meesleepend declamator als de heer Dudok de leiding heeft. Vermelden wij ten slotte nog, dat eenige fraaie lezingen zullen gehouden worden voor de L e d e n van de Volksuniversiteit, te weten FEUILLETON. Dit het Engelsch van J. S. FLETCHER. 12) (Nadruk Versboden). Maar Abe Hoyland schudde het hoofd. „Als ik dat zou willen had ik al lang een huis Ln de stad kunnen koopen", antwoordde hij. ,,'t Is en gemeene streek van Matthew Scarp 1 ..Matthew heeft het volste recht om met zijn eigendom naar believen te hande'en, zou ik zoo zeggen", meende Oliver, „en ik ook. De grond is nu van mij zooals ik je vertelde en over een paar maanden heb ik hem noodig". Oliver keerde zich om en liep naar het hek. Abe Hoyland liep hem na. „Mijnheer Carsdale", drong hij met ge dempte stem aan, „ik vraag het niet voor mij zelf, maar voor mijn ouders. Laat ons toch hier blijven! Lang zal het Immers niet meer duren, voordat zij beide heengegaan zullen zijn. Kijk eens naar mijn vader. Zijn eenig plezier is daar in het zonnetje te zitten. Als die oude boom nog moet worden verplant. „Dan zou dat heel wat beter voor hem zijn", viel Oliver Abe een beetje onvriendelijk in de rede. „Maar er zijn altijd van die men schen, die niet weten wat dankbaarheid is". „Goed dan, mijnheer Carsdale, zooals u wilt", antwoordde hij. „Maar versta me goed: nooit zal ik dat vergeten!" Oliver ging heen. woedend over de onbe schaamdheid van den smid. Hij had nog geen twintig passen gedaan, of Mirjam stond voor hem, bleek en somber. „Zoo, ben Je Je nieuwe bezittingen aan het bezichtigen?" begon ze. „Ga Je gang maar. Ik ken je! Ik veet alles van Je plannen. Bouw maar. Nooit, nooit zul je wonen in Je nieuwe nuLs. Dood en verderf zul Je brengen over de heele streek, zoodra dat water daar ginds „Luister eens Mirjam", viel Oliver haar in de rede. „Ik zal maar doen of ik drie dreige menten niet gehoord heb. Maar weet je wel, dat je je op mijn grond bevindt?" „Moet je Abe Hoyland niet uit zijn huis zet ten?" treiterde Mirjam. „En wat zou dat nog?" vroeg Oliver hoog hartig. „Ga je gang maar", hernam zij. „Maar één ding zeg ik je: ik blijf hier!" HOOFDSTUK XI. De eerste dagen, na Louis John'svertrek, deed Oliver geen enkele poging om iets over zijn zoon gewaar te worden. Oiver was er de man niet naar om zich druk te maken over iemand die zoo duidelijk te kennen had gegeven, dat hij geen inmenging in zijn za ken wenschte. Hij had Louis John's brief niet beantwoord en, daar hij sedert zijn twist met Bickerdike niet op de club geweest was, had hij ook geen gelegenheid gehad hem daar nog eens op het verkeerde van zijn gedrag te wijzen. Louis John's werkplaas was in een ander deel van de stad gelegen dan Oliver's fabriek, maar als zij elkander op straat zou den ontmoeten, dan zouden beiden zich vol komen op hun gemak voelen, zoo waren ze nu eenmaal, die koppige, sterke mannen uit Yorkshire. „Jij zult Louis John deze week zeker wel gesproken hebben, nietwaar?" begon hij te gen zijn zuster toen zü een paar dagen na Lous John's vertrek samen aan het ontbijt zaten. „Natuurlijk", antwoordde zij, „waarom niet? Als jullie verschil van meening hebben, houdt dat niet in, dat ik hem niet opzoeken". Oliver knikte instemmend en informeerde verder: „Waar heb je hem gesproken?" „In zijn werkplaats". „Waar woont hij op het oogenblik?" „Voorloopig in de „Griffin". Maar hij hegft zidh er niet over uitgelaten, wat hij verder van plan is. Je weet 't hij Iaat niets los, als hij daar geen zin in heeft". „Dat is een bewijs- van zijn gezond ver stand", merkte Oliver op. ..Zei hij nog iets over dat meisje van Bickerdike?" „Geen woord: hij vertelde alleen dat hij hard aan het werk was met zijn machine". „Je zult zien, dat die jongen fortuin maakt!" merkte Oliver niet zonder trots op „Maar wat ik zeggen wilde", ging hij voort, „ik ga vandaag voor een dag of tien naar Londen. Als je bang bent dat je je verveel, dan vraag je maar een vriendin te logeeren". „Vervelen?" herhaalde Benia lachen, „wel nee. Genoeg te doen hoor!" Op zijn weg naar het station liep Oliver een van de plaatselijke banken binnen en kreeg dadelijk den directeur te spreken. ..Mijn zoon heeft hier een rekening, niet waar?" vroeg hij den directeur, Mr. Murga- troyd. „Zeker, mijnheer Carsdale". „U weet waarschijnlijk, dat. hij bezig is een nieuwe machine te construeeren! „Daar heeft hij mij iets van verteld, mijn heer Carsdale". „Goed", hernam Oliver terwijl hij een in gevulde cheque uit z'n portefeuille haalde, die hij Mr. Murgatroyd overreikte. „Schrijf dit over op zijn rekening. Dat zal hem te pas komen bij zijn proefnemingen". De directeur keek naar het bedrag van de cheque. Tien duizend pond! „Moet ik uw zoon meedeelen van wie de door Mevrouw All Smeding over „Eigen Werk" en door Prof. A. A. Nijland over „voorgestelde Kalenderwijzigingen". Men verzuime niet de uitvoerige program ma's gratis bij den Boekhandel aan te vragen, en kaarten van de leergangen te koopen, minimum lesgeld f 2. NED. MOZART-GEMEENTE. Men schrijft ons: Alhier werd opgericht een afdeeling van de Nederlandsche Mozart-Gemeente, een onderdeel der Internationale Stichting „Mo- zarteum" te Salzburg, welke stichting zich ten doel stelt Mozartvereerders ln de oude en nieuwe wereld te vereenigen in de eerste plaats tot het in stand houden van Mozart Musea en -Bibliotheek te Salzburg, en in de tweede plaats om Ln de betreffende landen de Mozart-cultuur te dienen. Door den alge- meenen leider der Nederlandsche Gemeente werd de heer George Robert bereid gevon den als plaatselijk leider op te treden, ter wijl mevrouw R. S. Hartz—Isaacson en de heer E. A. Cats mede zitting namen in het plaatselijk bestuur. RETOURTJES NAAR DÜSSELDORF. Het „Verkehrsamt" te Düsseldorf doet, naar het Kbld. meldt, pogingen om Zondagskaar- ten ingevoerd te krijgen tusschen Düssel dorf, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Hierin zouden ook de grenssteden aooals Arnhem, Nijmegen, Roermond en Venlo, be trokken worden. MIJ. VAN NIJVERHEID TEGEN DE T AR WE WET Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel, heeft zich in een adres tot de Eerste Kamer gewend waarin aangezien zi- in deze voor handel en nijverheid zoo uiterst moeilijke tijden door aanneming van het wetsontwerp tarwewet een deel van het bedrijfsleven op onbillijke en zeer schadelijke wijze getroffen wordt en de beoogde steun kostbaar en omslachtig zal zijn en op den duur ook de tarwebouw hier door niet gebaat zal kunnen worden, aan gedrongen wordt om dit wetsontwerp, waar tegen uit alle kringen van het bedrijfsleven zoo ernstige stemmen zijn opgegaan, niet goed te keuren. KAPITEIN W. J. BOON MET PENSIOEN. Dinsdag is met de „Baloeran" uit Indië aangekomen kapitein W. J. Boon, commo dore, d.i. oudste gezagvoerder van den Rot- terdamschen Lloyd. Hij heeft met dit schip zijn laatste reis gemaakt en gaat thans na een diensttijd van 43 jaar bij den Lloyd, waarvan 35 jaar als gezagvoerder, met pen sioen. Hij gaat in Den Haag wonen. OVERSTAPJES OP DE AMSTERDAMSCHE TRAM. Met ingang van 15 Januari worden op de tram-, autobuslijnen en veren te Amster dam overstapjes ingevoerd. Lijn 19 vervalt en enkele autobuslijnen worden verkort. De lijnen van den overkant van het IJ krijgen haar eindpunt in plaats van op het Beurs plein op het Stationsplein. NIEUW STUK VAN A. DEFRESNE. Naar wij vernemen heeft het Amsterdamsch Tooneel een nieuw stuk van A. Defresne in studie genomen, getiteld „Cagllostro. alche mist, grootmeester der Egyptische Vrijmetse larij, spiritist en goochelaar". Het stuk be handelt het zonderlinge en fantastische leven van den grootsten bedrieger der 18e eeuw De titelrol zal bezet worden door Albert van Dalsum, die eveneens de decors ontwerpt. De vrouwelijke hoofdrol, Gravin Seraphine Cagllostro, grootmeesteres der Isis-orde, ko ningin van Scheba, rechterhand en helpster van den Grooten Bedrieger zal gespeeld worden door mevrouw Charlotte Köhler. De regie is in handen van A. Defresne terwijl bijna het geheele gezelschap iii het st.uk zal optreden. De première is te verwachten begin Febru ari in den Stadsschouwburg. MALAISE IN DEN SCHEEPSBOUW. Met ingang van de volgende week zijn volgens de TeL bij de N.V. Van der Scheepswerven te Krimpen a. d. IJsel 40 man ontslagen. Op de scheepswerf van Gebr. Pot te Bo'.nes is een aantal werklieden ontsla gen, terwijl de 35-urige werkweek wordt in gevoerd. BELEEDIGING VAN EEN OFFICIER. De Krijgsraad in den Bosch heeft J. L. P„ uit Breda, 41 jaar, opzichter van fortificatiën 2e klas te Arnhem, die terecht heeft gestaan wegens smaad ten opzichte van den eerst aanwezend ingenieur majoor van Reenen, vrij gesproken. De auditeur-militair had een boete van f 100 geëischt. ONTVLUCHTE EN AANGEHOUDEN PSYCHOPATHEN. Maandagavond zijn uit de psychopatenin- richting St. Paulus, te Heilo ontvlucht de 21-jarige H. Scholten en de 23-jarige A. G. Gestel. De voortvluchtigen dragen gestichts- kleeding. Onmiddellijk is een onderzoek in gesteld. De Officier van Justitie van Alk maar heeft opsporing en aanhouding van beide verpleegden verzocht. Zaterdagavond is door de politie te Rijs wijk aangehouden J. v. d. V., die 's middags ontvlucht was uit het psycüropatihengesticht te Leiden. Hij werd op transport gesteld naar Leiden, alwaar hij aan de politie werd over geleverd. IN DE PENNEN VAN EEN HEK GEVALLEN. Dinsdagochtend te ongeveer 11 uur was ue metselaar B. Niezen bezig werkzaamheden te verrichten boven op een transformatoren huisje aan de Veemarkt te Groningen. Hij kwam daarbij te vallen en in de pennen terecht van een hek en werd zoo zwaar ge wond, dat hij spoedig is overleden. NIEUWS UIT INDIE DANK AAN DE MILITAIREN. GEWAARDEERDE HULP BIJ DE UITBARSTINGSRAMP. Generaal P. J. A. van Mourik heeft, naa'r Aueta uit Buitenzorg meldt, per commande- mentsorder namens den gouverneur-generaal allen officieren, onder-officieren en minderen militairen, die hebben medegewerkt bij de door het leger verleende hulp en steun tijdens de uitbarsting van den Merapi de waardeering en tevredenheid van Z. Exc.. betuigd voor hun ijver, toewijding en de loffelijke wijze waarop zij de hun opgedragen taak hebben vervuld". CANDIDAAT VOOR ARABISCH LID VAN DEN VOLKSRAAD. BATAVIA, 12 Jan. (Aneta.) De Ken? Po verneemt dat de Arabieren te Batavia het niet eens zijn met de door Soerabaja voorgestelde candidatuur voor Arabisch lid van den Volksraad van den heer Alamoe- moedi. Zij hebben een request bij den gou verneur-generaal ingediend om een keuze te doen uit de Bataviasche candidaten Alatas, Alaydroes en Bamasjmoes. (Reeds ln een deel van de vorige oplaag opgenomen.) HET FAILLISSEMENT VAN „DE NIEUWE BOERHAAVE". Op Donderdag 15 Januari as. wordt in het gebouw „De Nijverheid" een bespreking ge houden van belanghebbenden bij het faillis sement der „Nieuwe Boerhaave" en tot het bepalen der gedragslijn tegenover curato ren. HEEMSTEDE GEVONDEN VOORWERPEN. Terugte bekomen bij: Timmermans, Hee- renweg 85, een herdershond. Davelaar, Res Novaplein 33, een tang; A. Schutter, Valken- burgeriaan 2, een portemonnaie en rijwielbe- lastingrmerk. Gaikhorst, Drieheerenlaan 2, een rijwielbelastingmerk.. A. Kres, Borneo- straat 47, een jongensjasje; H. Bos, Binnen weg 37, een rijwielbelastingmerk; F. van, Breda, Oosterlaan 14, een wollen handschoen Gaikhorst, Drieheerenlaan 2, een sleutel van een atuo. J. B. Jonkman. Camplaan 9, een rijwielbelastingmerk. G. Braam, Heerenweg 116, een armbandhorloge. Stroosma, Lom bokstraat 13. een slinger van een auto. P. Meure, Res Novaplein 9, een zilveren medaille metketting, H. A. Humtlng. Berkenlaan 24, een jongensjasje; Van Amelrooij, Laan van Rozenburg 32, een zilveren vulpotlood. N. Koppens, Kanaalweg 5, een biljax-tbal. P. G. Smit, Binnenweg 74, een rozenkrans in étui. A. S. Wolders, Landzichtlaan 20, een rijwiel belastingmerk. Bureau van politie. Raadhuis straat, een damestaschje met inhoud en een autoslinger. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. -IQ DEELIG 6R.HOUTgTR.1G3 HAARLEM.TELI2333 storting afkomstig is?" vroeg hij. „Zooals u wilt", antwoordde Oliver. „De zaak is", vervolgde hij op vertrouwe'ijken toon, „dat lk liever niet heb, dat hij zijn grootvaders erfdeel aanspreekt. In Londen nam Oliver, zooals altijd, bij zijn bezoeken aan de hoofdstad zijn intrek in een van de grootste hotels van het West-End waar hij den avond van zijn aankomst nog een onderhoud had met een vriend van hem een invloedrijk advocaat Mr. Swansdijke, een man van middelbaren leeftijd, een figuur van beteekenis in de politieke wereld. Hij was een echte partijman, koel en zonder veel enthou siasme voor de dingen buiten zijn partij, mara aan den anderen kant iemand die gaar ne een ander vooral een partijgenoot, een dienst bewees, en daarvoor bereid was ge bruik te maken van zijn grooten invloed. ,ik ben naar Londen gekomen, Swansdij ke", begon Oliver, toen ze beiden in een ge- makkelijken stoel gezeten waren, met een whiskey-and-soda voor zich „om eens een ernstig woordje met je te spreken". „Het zal me een genoegen zijn als ik wat voor je doen kan", verklaarde de advocaat. „Je weet waarschijnlijk", vervolgde Oliver, „dat ik het een en ander gedaan heb voor Halfirth. Daar heb je bijv. die watervoorzie ning, het nieuwe station, het ziekenhuis, om het daar nu maar bij te laten". „Envroeg Mrs Swansdijke, die scheen te vermoeden waar de ander heen- wilde. „Ik wil nog meer doen, niet alleen voor de stad, maar ook voor de provincie". „Hébben je plannen al vasten vorm aan genomen?" vroeg Swansdijke. „Ja, om te beginnen: onze Latijnsche school heeft te kampen met voortdurend geld gebrek en het oude gebouw is te klein en deerlijk in verval, Vandaar een gift van vijf tig duizend pond om haar op de been te helpen". Swansdijke knikte. „Dan", ging Oliver voort, „bestaat er in Halfirth dringend behoefte aan een goede technische school. Daarvoor heb ik honderd duizend pond beschikbaar". Swansdijke knikte weer. „Tenslotte nog iets anders. Zooals je weet zijn er in onze provincie twee universiteiten Het heeft me altijd getroffen dat er nog geen leerstoel bestaat voor een groep talen, waarvan de kennis noodzakelijk is zoowel voor studie als voor handelsdoeleinden de Sla vische talen. Voor de stichting van een leer stoel in de Slavische talen aan elk der uni versiteiten twaalf duizend vijf honderd pond". „Jé wilt dus honderd vijf en zeventig dui zend pond geven voor onderwijs-doeleinden?" vatte Swansdijke. Oliver's mededeelingen sa men. Hij zweeg even stak een sigaar op en ging toen bedachtzaam voort: „Nu, moet ik je iets vragen, dat misschien wat onbescheiden klinkt. Men zegt wel eens: „er is geen waarom of er is een daarom!" Is dat misschien hier ook het geval?" „Och", antwoordde Oliver kwasi onverschil lig, als iemand veel maatschappelijke doelein den geeft, begint hij wel eens te verlangen naar, eh „Sir Oliver Carsdale klinkt niet slecht, hè", viel Swansdijke hem glimlachend in de rede. „Och", Oliver haa'de de schouders op, „er zijn er we1, die heel wat minder hebben ge daan dan ik en toch.Bovendien heeft de regeering het grootste belang bij de stemming in onze partij". „Ongetwijfeld", gaf Swantsdyke toe. „En zou je bereid zijn om ook wat voor onze partij zelf te doen? In dat geval (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6