Uit Haarlem's Gemeenteraad. SUPP05IT0RIA HAARLEM'S DAGBLAD Vergadering van Peper uit de raadszaal verwijderd. De Voorzitter deelde mede, dat de door de raads'eden ingediende vragen, voor zoover de raad zou goedkeuren, aan (het einde der agenda te behandelen. De heer Peper (communist) drong er op aan, om de vragen van spreker en zijn par tijgenoot Oversteegen over de houding der politie bij de werklooeenrelletjes als punt 1 op de agenda te ste len. Een voorstel daartoe werd evenwel niet ge steund. De heer Peper wilde daarmede geen ge noegen nemen en ging door met spraken daarover. De Voorzitter: Zwijgt u nu, anders moet ik u het woord ontnemen De heer Peper: u kan mij het vermogen om te spreken niet ontnemen De Voorzitter stelde voor den heeT Peper het woord te ontnemen. Daartoe werd met 2 stemmen tegen besloten. De heer Peper: Het kan mij niet schelen, ik praat door De Voorzitter: Dan stel ik voor den heer Peper te verwijderen. Dit voorstel werd met 34 tegen 2 stemmen aangenomen. De heer Peper: Op straat regeert men met den poiitiesabel, hier met de meerder heid van het getal. De heer O vers te eg en protesteert. De Voorzitter: Ik verzoek de politie den heer Peper te verwijderen. De vergadering werd even geschorst, de publieke tribune werd ontruimd. Er heerschte een opgewonden stemming. De heer Peper verliet op verzoek der re chercheurs de vergadering vrijwillig. Daarna werd het publiek weer op de tri bune toegelaten. Daarna volgde de revue van hamer stukken. Oa. werden de volgende voorstellen aan genomen: Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening tot het heffen van opcenten op de Geementefondsbelasting en het vaststel len van het vexmenigwu'.diigingscijfer op 1. Voorstel van B. en W. tot aanvaarding van een schenking voor het Frans Halsmuseum. Voorstel van B. en W. tot overdracht van een gedeelte van een weg onder Sassenheim. Voorstel van B. en W. tot vaststelling der balansen van de woningstichting „Vooruit gang" en van de woninglbouiwvereenigingen „Bloemhof" en „St. Bavo". Voorstel van B. en W. tot vaststelling der vergoedingen ingevolge art. 100 der L.O. wet voor 11 bijzondere scholen. Voorstel van B. en W. inzake de vert>ete- rlrng van de inrichting der gymnastiekloka len in de bijzondere scholen aan de Rozen- hagenstraat en aan de Zomervaart. Voorstel van B. en W. tot bestrating der speelplaats voor de scholen 23 en 24 (Tette rodestraat en Wouwermanstraat) Voorstel van B. en W. tot verfkoop van grond: Dutrystraat (aan Huneker en Joosten). Zaanenstraat (aan J. v. Baaren.) Van Zeggelensraat (aan N.V. .Feroevero") Heussenstraat (aan N.V. „Hogeweka"). Voorstel van B. en W. tot het aanvaarden [van grond: a. Tuinlaantje. to. natolj de Amsterdamsdhe vaart. c. Ten Z. van de AmsterdamsChe vaart. Voorstel van B. en W. tot ruiling van grond aan de Vrouwesteeg. Voorstel van B. en W. tot aankoop van het perceel Gedempte Oude Graoht 135. Voorstel van B. en W. tot aankoop van grond bij de Van Keulenstraat. Voorstellen van B. en W. tot verbetering der voetpaden: a. Haariemmerhoutpark, b. Hospeslaan. Voorstel van B. en W. tot verbetering van het gedeelte van de Fontelnlaan nabij „Dreefzicht". Voorstel van B. en W. tot het laten ver vaardigen van luchtfoto's van dc gemeente. Voorstel van Bven W. Inzake de onteigening van 2 perceelen aan de Raaks. Voorstel van B. en W. tot uitbreiding van het gymnastiek'okaal aan de school voor u.l.o. letter A (JacoblJnestraat). Voorstel van B. en W. tot bouw van een transformatorruimte voor het gas en het electrlciteitsbedrijf. Voorstel van B. en W. tot afwijzing van het verzoek van bewoners der Aelbertsberg- straat Inzake het nemen van maatregelen tegen het water in hun tuinen. Voorstel van B. en W. tot het garantstellen der gemeente voor de betaling van rente en aflossing van de leening voor de te stichten school der Vereenlging tot bevordering van R.-K. onderwijs aan zwakzinnigen. Mevr. dr. R. Elte-Riwlin verzoekt eervol ontslag als leeraree aan de meisjesschool voor M. O. Mevr. Mr. Hazewinkel-Suringa vcraoekt eervol ontslag als tijdelijk leerares aan het Lyceum. Mej. M. C. Cransberg veraoekt eervol ont slag als onderwijzeres aan school No. 3. Deze verzoeken werden ingewilligd. Wat het Tuln'aantje aangaat, mertcte de heer Wolzak (A.-R.) op, dat de zaak nog niet voor elkaar Is. Er zijn nog grondeigena ren waarmede nog geen overeenstemming verkregen is. Gaan B. en W. voort met de on derhandelingen? De wethouder van Openbare Werken, Mr. Gerritsz (S.D.A.P.) verklaarde, dat B. en W. dat doen. Er is na het verschijnen van het voorstel van B. en W. al weer met één grondeigenaar tot overeenstemming geko men. Verlichting wijzerplaat Julianakerk. B. en W. stelden voor afwijzend te beschik ken op het verzoek om financlee'.en steun te verleenen voor de verliching van de wijzer platen der Julianakerk in Haarlem-Noord. De heer Visser (Ohrist.-Hlst.) was door dit praeadvies van B. en W. teleurgesteld. De raad heeft pas de verlichting van de Groote Kerk goedgekeurd. Waarom zou men nu niets doen voor de bewoners van Haarem Noord? Het Is misschien wat te veel gevergd om alle kosten voor rekening der gemeente te nemen. Laat de gemeente evenwel een deel der kosten betalen. De kerk staat in liet centrum van Haarlem-Noord, zoodat er alles voor verlichting der wijzerplaten is te zeggen. DONDERDAG 15 JANUARI 1931 oensdag 14 Januari. De wethouder van financiën, Mr. S1 i n - gen berg (Vrijz. Dean.) wees er op, dat de raad de verlichting van de Groote Kerk niet heeft goedgekeurd. Alleen heeft de raad het voorstel-Joosten om de eenmaal bestaande verlichting te verwijderen. Dat Is iets anders. Maar liet is nu de vraag, of men met de ver lichting van andere torens moet doorgaan. Bovendien leent de toren der Julianakerk zich niet in het bijzonder voor verlichting, de toren is slechts in enkele omliggende stra ten te zien. De heer Visser: de toren is zelfs te zien op de Kleverlaan en het Noorder Bulten Spaarne. Spreker stelde voor om B. en W. uit te noodigen met de commissie van de kerk te overleggen, op welke wijze de gemeente de verlichting financieel kan steunen. Dit voorstel werd verworpen met 25 tegen 10 stemmen. Het voorstel van B. en W. werd daarop aangenomen. W erkverschaffing. Daarna kwam aan de orde het voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stellen van gelden voor de werkverschaffing aan Haar- lemsche arbeiders onder Castricum. De heer R e i n a 1 d a (S.D.A.P.) was over tuigd, dat B. en W. gehandicapt zijn door de regeering, die de loonschroef steeds sterker hebben aangedreven. Dit is jammer. Als de plannen die B. en W. aanvankelijk hadden, doorgezet waren, zou hier een mooi stuk werk ter leniging van den nood der werk- loozen tot stand zijn gekomen. De regeering heeft een houding aangenomen die er bijna op wijst, dat zij liefst zoo min mogelijk wil doen voor de bestrijding der werkloosheid. Tenslotte is de regeering op aandrang van Haarlem nog lets in de goede richting ge dreven, maar het vastgestelde loon van f 22.50 is toch veel te laag. Dit moet spreker namens zijn fractie vastleggen. De werkweek is vastgesteld op 50 uur. Spreker is overtuigd., dat de reis onder die 50 uur zijn begrepen. Voorts zou spreker den raad willen uitnoodi- gen een motie aan te nemen om het loon van f 22.50 op f 25 te brengen. De heer VanLIemt (R.-K.) betreurde het ock, dat den Haag zoo schriel is. Spreker zou ook wel voor een loon van 25 gu'den wil len stemmen, maar het is wel zeker, dat dan de medewerking van den Haag niet verkre gen zal worden. Wat zal het gevolg zijn van het aannemen der motie Reinalda? Een half ei is beter dan een ledige dop. Er zullen heel wat mensohen zijn die voor 22 1/2 gul den naar Castricum willen gaan. Die moge lijkheid moet men niet afsnijden. De heer Castricum (R.-K.) noemde een loon van 22.50 gulden ock veel te laag. Het is te betreuren, dat zoo'n voorstel van een christelijke regeering gekomen is. Door zulke handelingen wekt men de onrust in het land in de hand. Spreker zou daarom voor de motie Reinalda willen stemmen, ook al zal de gemeente dan den toeslag van de regeering en de provincie moeten missen. Is het niet beter de arbeiders niet per autobus, maar per trein naar Castricum te vervoeren? De heer Visser (C.-H.) wilde ook hulde aan B. en W. brengen voor de pogingen die zij doen om werk aan werkloozen te ver schaffen. Het vervoer van 50 mensohen tegen f 0.90 per dag komt spreker duur voor. Het is oneconomisch om de menschen te laten werken voor 22 1/2 gulden, terwijl men ze met dezelfde kosten zonder werken 27 1/2 gulden per week kan geven. Kunnen B. en W. het geld dat nu voor de werkverschaffing te Castricum uitgegeven zal moeten worden (f 140.000) niet gebruiken om te Haarlem werk uit te voeren. Kunnen B en W. niet te rug van de N.V. tot Werkverschaffing? Wethouder Mr. Gerritsz (S.D.A.P.)v u kan terug, u kan alles afstemmen. De heer Visser: dat wil ik niet, ik eiken de moreele uitwerking van het te werk stel len van werkloozen, maar het is goed op de bezwaren die aan het voorstel van B. en W. kleven, te wijzen. De heer De Braai (A.-R.) er is aan B. en W. geen verwijt te maken, maar toch wil hij zich aansluiten bij hetgeen de heeren Reinalda, Castricum en Van Liemt gezegd hebben. Ook Oversteegen uit de zaal gezet. De heer Oversteegen (communist) betoogde, dat men nu van den kant der be zittende klasse Iets doet voor de werkloozen. Dat Is alleen om de onrust ln het land, door de werkloozen verwekt, zooveel mogelijk te gen te gaan. Maai- de wcrk'oozen moeten hun eisch handhaven: „vol loon voor de werk verruiming". Het is voor de arbeiders lood om oud ijzer of het 22.50 of 25 gulden zal zijn. Het ls onverantwoordelijk voor een ar- beidslelder om genoegen te nemen met een loon van 25 gulden. Het is een misdadigheid om de menschen. voor zulke lage loonen te laten werken. Het is mogelijk dat B. en W. gehandicapt worden door hoogere instanties, maar ik zal B. en W. handicappen, wij hebben ook nog de straat, om te bewerken, dat B. en W. de menschen naar de werkverschaffing zullen sturen voor 22'/} gulden. Het is een schande zooals de politie te Haarlem opgetreden is. Ik weet hoe u als voorzitter die houding van de politie heeft goedgevonden. Het is een schade zooals de politie is opgetreden, beestachtig. Protesten. De Voorzitter stelt voor om den heer Oversteegen het woord te ontnemen. De heer Oversteegen gaat voort met spreken. Hij slaat met de) vuist op tafel en roept tegen den heer Reinalda: het Ls een schande, jij wil de menschen voor 25 gulden naar de werkverschaffing sturen! Geroep: komedie! komedie! Het voorstel van den Voorzitter om den heer Oversteegen uit dc zaal te verwijderen wordt aangenomen. Onder het spreken van den heer Oversteegen wordt door werkloozen die op de publieke ■tribune zitten geapplaudisseerd. Enkelen roepen „rood front!" en sloegen met de vuisten op de tribunebanken. Een bezoeker toont zich eerst onwillig maar de ontruiming verloopt zonder inci denten. De Voorzitter: de tribune moet ont- .ulmd worden. De rechercheurs verwijderen ie bezoekers, terwijl de heer Overstegen blijf: schreeuwen en met zijn vuist op tafel slaan. Er heerscht een opgewonden stemming in de zaal. De voorzitter hamert herhaaldelijk. terwijl verschillende leden afkeurende opmer kingen maken tegenover den heer Over steegen. De meeste leden hebben zich van INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Dr. H. MANNING'S (Zetpillen tegen aambeiea) hun zetels verheven. Eenlge minuten houdt het lawaai aan. De heer Overstegen richtte zich in het bijzonder tot den burgemeester met zijn felle uitroepen. Daarna wordit de heer Oversteegen door de rechercheurs buiten de raadszaal geleid. De rust keert in de zaal terug. De heer Klein Schiphorst wees er op. dat de helft van de Delft nog niet genormali seerd is. Kunnen B. en W. de belanghebbende eigenaars niet bij elkaar roepen om de plan nen tot normaliseering uit te voeren. Er kan door zulke werken nog veel gedaan worden voor Werkverschaffing te Haarlem. Misschien kan men dan nog wel 110 man aanstellen. De heer Klein (R.K.) zei, dat 'het werk der N.V. hem ook zeer erg tegengevallen ls. Laat men doen zooals de heer Klein Schip horst heeft voorgesteld. Aan de Brouwers vaart zijn verrotte slechte kademuren, 10 arbeiders kunnen daar maanden werk vin den. Onder protest zou spreker voor het voor stel van B. en W. stemmen. De heer Meyers iSJJ.AP.) verzekerde, dat het onjuist ls, dat de gemeente buiten de 200 man die zij al ln de werkverruiming aan het werk heeft, nog werk zou hebben binnen de gemeente voor 50 man, die nu naar Castricum zullen gaan. Een loon van 22y3 gulden is absoluut te laag. Daarom is spreker voor de motie-Reinalda. Het is even wel onjuist om voor Castricum 30 gulden of meer loon te willen betalen, zooals de heer Ovensteegen heeft betoogd. Er zijn nu te Haarlem arbeiders die voor minder dan 30 gulden werken. Als men dus voor Castricum 30 gulden zou geven, zou wen alle verhoudin gen omver gooien. De heer Boes (Vrijz. Dem.) was in be ginsel ook wel voor 25 gulden loon par week, maar er is gevaar, dat uitvoering van dit besluit voor de gemeente op groote financieels offers zal komen. Dit zou andere maatregelen ten bate van de werkloozen in het gevaar brengen. De wethouder van Openbare Werken Mr. Gerritsz (S.D.A.P.) betoogde, dat deze werkverschaffing nog niet uitgaat van de naamlooze vennootschap. De N.V. zendt dezen winter nog niet uit. B. en W. hebben op de plannen der N.V. willen vooruitloopen om werk te krijgen voor 50 werkloozen. B. en W. hebben met Den Haag uitvoerig van gedachten gewisseld over de loonen aan werkloozen. Aanvankelijk wilde men slechts loonen toestaan van 38 cent per uur. Met veel omslag hebben B. en W. bewerkt, dat voor Haarlem een loon toegestaan is van 22gulden. Eén uur zal per dag in rekening gebracht worden als rijtijd. Dit ls al een uit zondering. Het is niet onmogelijk, dat daarop nog aanmerking uit Den Haag zal komen. Er is een crediet voor deze Hiaarlemsche werkverschaffing gevraagd die over 4 jaar loopt. Daarom is het maximum bedrag van f 140.000 aan den raad gevraagd, maar het is mogelijk, dat dezen winter slechts 1/4 wordt uitgegeven. Hèt bedrag voor het vervoer ge vraagd is ook een maximum. Daardoor zal het bedrag wel belangrijk lager worden., De treinenloop Haarlem—Castricum is zoo on gunstig, dat men vóór het vervoer op auto bussen aangewezen is. Het is niet mogelijk meer arbeiders te Haarlem aan het werk te zetten. Alle werk elscht voorbereiding en het technische perso neel, dat met de voorbereiding belast is, kan niet meer doen. B. en W_zijn niet verslapt ln hun maatregelen. Er zijn, direct en in direct, thans 700 arbeiders door de gemeente aan heft werk gezet. De opzet was 200 ar beiders in DIRECTE werkverruiming. B. en W. hebben evenwel de medewerking van de directeuren der bedrijven ingeroepen, om dil aantal van 200 op 300 te brengen. Er zijn bijvoorbeeld thans 70 schilders aan het werk gezet, die anders werkloos zouden rond- loopen. Er is thans geen enkele geschoolde grondwerk ei- te Haarlem zonder werk. Nu zijn nog "35 metselaars zonder werk, maar het zal niet lang duren, of ook die 35 zijn voor den woningbouw aan het werk gezet. De Delft ls nog niet geheel te normali seer en, de vraag is hoe zal de Delft in de Nieuwe Gracht komen. Er komt daar zooals men weet een monumentaal gebouw, mis schien het Gymnasium. De vraag is of de Delft onder het gebouw zal doorloopen of daar naast. De spoorwegen betalen aan de lijnwerkers 24 gulden. De regeering eischt, dat in de werkverschaffing minder wordt betaald dan in 't vrije bedrijf. Vandaar dat Den Haag, na lang aanhouden, met 22y2 gulden genoegen genomen heeft. Wie zullen voor Castricum ln aanmerking komen? Niet de menschen die gewoon zijn in contractloon te werken. Er is voor het schijnbaar eenvoudige werk toch routine noodig. Er is de gelegenheid opengesteld om premie aan de werklieden toe te kennen. De gemeente Haarlem zal van de ont ginning te Castricum geen rendement heb ben. Dat staat op 0.0. De gemeente heeft wel aandeel in het verlies, op winst wordt niet gerekend. Er staan evenwel belangrijke so ciale en moreele voordeelen op het spel. Daarom zijn B. en W. er voor om met de plan nen door te gaan. Hoewel B. en W. ook liever een loon van 25 gulden zouden willen be talen, zeggen B. en W. toch aan den raad: neemt de motie Reinalda niet aan, want dan komt er dezen winter van de werkver schaffing niets. Als dc regeering f 25 aan Haarlem zou toestaan, zou dit consequenties voor andere gemeenten tengevolge hebben. Haarlem staat nu voor 44 uur werk per week tegen f 22 1/2 eigenlijk al boven Amster dam wat de werkverschaffing betreft. Ei- is ook kans, dat over eenlgen tijd de werkverschaffing in Drente opengesteld zal worden. Daar zullen dan Haarlemmers heen gezonden moeten worden, want dan mogen de Haarlemmers alleen te Castricum blijven ais daarvoor bijzondere redenen zijn. De wethouder drong er tenslotte op aan om het voorstel van B. en W. aan te ne men. De heer Reinalda (S.D.A.P.) betoog de, dat Haarlem een risico aanvaarden moet. De meerderheid van den raad van Alkmaar heeft ook gezegd: geen 38, maar 47 cent. Mr. Gerritsz: Het gevolg is, dat ze in Alkmaar nog niet werken. De heer Reinalda: De S.D. fractie wil niet de verantwoordelijkheid aanvaarden om de menschen voor 22 1/2 gulden naar Castri cum te zenden. Als nu de motie van spreker wordt aangenomen, kan de gemeente de heele zaak betalen. Ecncmisch is de zaak toch niet. Laat de sociale overweging ons dan nog wat meer waard zijn. De S.D. fractie ls daartoe bereid, hoewel niet enthousiast. Dat offér, het afzien van de subsidie, zal ongè- veer. f 30.000 kosten. B. en W. kunnen evenwel ook na de aan neming der motie opnieuw de onderhan delingen met de regeering openen. De ge meente moet toonen, dat zij niet onder dit juk wil doorgaan. Het zou onzin zijn om voor de werkverschaffing vol loon te geven, maar een loon van 22 1/2 gulden is een schandaal. Er kome liever niets van de werkverschaf fing in Castricum, dan dat wij onder dit juk doorgaan. De heer Loerakker (R.K.) wilde voor den rijksdaalder in de week, hoewel die voor de belanghebbenden van beteekenls is, de wrekverschaffing niet in gevaar brengen. Is het juist, dat B. en W. voor groote gezinnen nog eenigen toeslag willen geven op het loon van f 22 1/2? Het is van beteekenls, dat de werkverschaffing doorgaat. De gemeente kan op een andere manier ook nog wel eenige toeslagen geven. De heer Visser (C.H.) er is te Haarlem nog wel werk te vinden. Als er geen voorbe reidingen voor enkele werken zijn getroffen, dan is dat een fout van B. en W. Dat heft de verantwoordelijkheid van B. en W. niet op. O, zoo! lgelach). Spreker zou tegen de motie-Relnalda stemmen. Wethouder Mr. Gerritsz (8. D. A. P.) verdedigde nog eens het voorstel van B. en W. Als de motie Reinalda wordt aangeno men, zal er eenige weken onderhandeld moe ten worden. In dien tusschentijd komt de werkverschaffing in Drente vermoedelijk open. Dan ls er geen reden meer voor de werkverschaffing ln Castricum. Als de ge meente wil afzien van alle subsidie voor de V7erkverschafflng te Castricum, dan is er kans, dat de regeering zal IngTijpen. Haar lem heeft dan misschien geen kans op een crisisuitkeering die in verband met den economischen toestand in het uitzicht is gesteld. Het belang van 50 arbeiders is om het voorstel van B. en W. aan te nemen. De motie Reinalda (een loon van 25 gul den) werd verworpen met 21 tegen 13 stem men. Voor stemde de S.D.A.P. (uitgezonderd de heer Gerritsz) de heeren Klein, Castri cum en Van Kessel. Het voorstel van B. en W. weTd daarop aangenomen met 24 tegen 10 stemmen Ingekomen was een brief van Gedeputeerde Staten, houdende mededeeling, dat zij voor kennisgeving hebben aangenomen het raads besluit van 26 November 1930 strekkende tot het doen verkiijgen van een jaarlijksche bij drage voor woningen voor groote gezin nen. Voorts was ingekomen een verzoekschrift van het Plaatselijk Arbeidssecretariaat om verschillende maatregelen te treffen tot le niging van den nood onder de werkloozen en om een garantieloon van f 30 te verzekeren aan de bij de werkverschaffing te werk ge stelde arbeiders. een verzoekschrift van D. F. van der Blij e.a., allen bewoners van de huizen aan den Slaperdijk, om de aansluiting van deze per ceelen aan de gemeentelijke Duinwaterlei ding te bespoedigen; een adres van de Vereerxigde Haagsche Werkloozen, waarin zij protesteeren tegen het optreden tegen de werkloozen te Haar lem en zich mei dezen solidair verklaren; een verzoekschrift van C. Stokman e.a. om verlaging van de Lied eb rug. een verzoekschrift van de R. K. School- vereeniging om vóór haar school in de Cru- quiusstraat een geluiddempende bestrating te doen aanleggen- Benoemingen. Benoemd worden: Tot leden der Commissie van plaatselijk toezicht op het lager onderwijs: M. J. Blee- ker, C. M. J. Baas, Dr. C. L. W. Ruijs, Ls. van der Have, W. J. Speller en J. A. ScholL Tot vakonderwijzeres in de lichamelijke oefening .bij het openbaar lager onderwijs: Mej. B. A. Froentjes. Tot onderwijzeres aan school No. 11 (Spaarnwouderstraat) Mej. C. Fris. Tot tijdelijk leerares aan de Middelbare School voor Meisjes met 5-jarigen cursus: Mej. Ir. H. N. J. Voogd. Tot tijdelijk leeraar aan de Gemeentelijke Avondschool voor Handelsonderwijs: J. N. Mazee. Tot leeraar aan de H.B.S. A met 5-jarigen cursus: Drs. L. Trijtel. Tot leeraar aan de H3.S. B met 5-Jarigen cursus Drs. L. M. van Dis. De Tribune in de Openbare Leeszaal. De heer Joh. Visser had aan B. en W. ver zocht de volgende Vragen in den raad te mo gen stellen: Is het aan B. en W. en den Raad bekend, dat in de Gemeentelijke Leeszaal op 24 Dec. 1930 ter lezing heeft ge.egen voor leder het nummer van „De Tribune", dagblad der Com munistische partij Holland? Dat in dit nummer als hoofdartikel voor komt een stuk, getiteld: „Weg met het Kerst feest"? - Dat dit stuk inhoud de meest gruwelijke Godslasteringen? Is het UEd. Achtbaren bekend of de Com missie voor de Stadsbibliotheek en openbare leeszaal van den Inhoud van dit „Tribune"- nummer op de hoogte is gesteld en of zij hare toestemming gegeven heeft tot het ter lezing leggen er van? Zoo niet, zijn B. en W. en de Raad dan mèt ondergetekende van oordeel, dat dit „Tri- bune"-nummer eerst vóór het ter lezing leg gen aan de Commissie had getoond betnooren te worden? Zoo ja, dan spreekt ondergeteekende hier bij zijn protest uit tegen de houding der Com missie en acht haar in gebreke te zijn in het haar toevertrouwde toezicht op hetgeen in de leeskamer wordt ter lezing gelegd. Kunnen B. en W. toezeggen, dat in het ver volg gewaakt zal worden tegen het plaats vinden van dergelijke feiten? De heer Roodenburg, wethouder van onderwijs, (C.H.) antwoordde namens B. en W. dat het aan het college bekend is, dat het bewuste nummer van de Tribune ter inzage heeft gelegen, alsook, dat in dit nummer de meest godslasterlijke dingen stonden. Er was van de commissie van dc bibliotheek geen toestemming gevraagd, omdat het niet moge lijk ls. Er liggen zeer vele publicaties. De raad heeft indertijd beslist, dat de Tribune ter inzage zou liggen. Het college van B. en W. heeft nu evenwel in zijn meerderheid overwogen, dat in hot vervolg de Tribune niet meer ter lezing gelegd zal worden. Wij kunnen als overheid niet dulden, dat bladen ter inzage gelegd worden waarin artikelen staan „weg met den christen, naar de mest vaalt." (teekenen van instemming). De heer Visser (C.H.) uitte zijn voldoe ning voor dit besluit van B. en W. Mr. Gerritsz (S.D.A.P.) deelde mede, dat hij en Mr. Slingenberg de minderheid in het college van B. en W. vormen. De heer Keerwolf (S.D.A.P.) herinnerde aan het vroegere debat in den raad over de Tribune. De heer Reinalda heelt toen breed voerig het standpunt van de S.D.A.P. uiteen gezet. Het bewuste artikel der Tribune waj niet alleen godslasterend, maar richtte zich. voor een groot deel tegen de SJDA.P. Toch meent de SJD.AP. dat men niet als censor moet optreden. De S.D.A.P. schaart zich niet aan de zijde van hen die deze godslasterin gen uiten, maar men moet alle bladen in de leeszaal leggen als de inhoud niet in strijd is met de wet. Hoe kan de heer Visser eischen, dat alle couranten van te voren worden bestudeerd. Of moet men eerst dit alleen met de Tribune doen? De heer Visser (CR.) wees er op, dat dé commissie gewaarschuwd was door het vroegere raadsbesluit. Men kan zoo Iets tegen Kerst mis van de Tribune verwachten. Waarom is er anders een commissie van toezicht. Geroep: „geen censuur op den inhoud van alle boeken en alle couranten." De heer Loosjes (Vrijheidsbond) zei, dat niemand in den raad den inhoud van de Tribune zal verdedigen. Maar hebben B. en. W. de bevoegdheid om uit te maken, wat er in de leeszaal moet liggen. De raad kan zoo iets wel besluiten. Toen de jaad indertijd be sloten had, dat de Tribune ter lezing zou liggen, had de commissie niet de bevoegdheid om de Tribune te weren. Het standpunt van aen Vrijheidsbond is, dat het orgaan van een politieke partij die in verschillende colleges zit, in de leeszaal ter lezing moet leggen. De heer Joosten (SD-AP.) wilde niet meer gaan debatteeren over het ter lezing leggen van de Tribune in de leeszaal. In Maart is daarover genoeg gesproken. B. en W. hebben nu evenwel een daad gedaan die niet goed is. B. en W. kunnen, na het besluit van den raad om de Tribune in de leeszaal te leggen, dit raadsbesluit niet ongedaan ma ken. De raad moet een nieuwe beslissing nemen. Om tot die uitspraak te komen, stel de spreker voor om B. en W. uit te noodigen geen maatregelen te nemen inzake de Tri bune. De heer Boes (V.D.) meende ook, dat B. en W. geen recht hebben om als censor op te treden. Alle bladen moeten ter beschikking zijn op de leeszaal. De raad moet opnieuw een uitspraak doen. De heer Visser (Cstelde voor de be slissing over de Tribune uit te stellen opdat de raad kennis zal kunnen nemen van den Inhoud der instructie van de commissie. Dit voorstel werd niet ondersteund. De heer Joosten (SD.AP.)O zoo! De heer Lóerakker (R.K.) vond ook, dat B. en W. geen beslissing hadden mogen nemen. Wethouder Mr. Heerkens ThiJssen (R.K.) zei, dat een dagblad geen boek is. Een dagblad van 3 maanden geleden is niet een dagblad van vandaag. Daarom meenden B. en W., dat zij de zaak zelfstandig konden be kijken. De heer Roodenburg, wethouder, (C.H.) zei, dat het in het algemeen juist is, dat alle politieke bladen in de leeszaal gelegd moeten worden, maar de Tribune komt hoe langer hoe meer vol met godslasteringen. Het wordt steeds erger De heer Joosten (S.D.A.P.): het Is niet erger dan in Maart van verleden jaar. De heer Roodenburg: het abonnement wordt niet opgezegd, maar de Tribune wordt wel op de leestafel gelegd. De heer Reinalda (SJD.AP.) wees er op, dat het besluit dat nu door de meerderheid van B. en W. genomen is, een verkeerde re flex zal hebben. Het gevolg zal heel anders zijn dan men wil bereiken. Men moet de vrije meeningsuiting niet onderdrukken. Men moet den domper er niet op zetten. In deze is spreker het eens met den heer Loosjes. De heer Castricum (R.K.)Wij hebben dezen middag de communisten uft de zaal gezet. Wij doen nu hetzelfde als wij de Tri bune uit de leeszaal weren. De heer Reinalda (S-D.A.P.): Dat was een orde-maatregel, heel iets anders. De heer De Braai (A.R.): Een openbare leeszaal brengt steeds gevaren. Als men even wel een openbare leeszaal wil hebben, moet zooveel mogelijk openbaarheid betracht wor den. Maar wij hebben toch een commissie van toezicht om tegen uitwassen te waken, 't Is nu gebleken, dat door de Tribune de grens der betamelijkheid wordt overschreden. Het is niet meer toe te laten door de openbare overheid. De heer V a n Li e m t (R.K.)Het gaat niet om censuur in een politieke partij. De Tribune gaat op schunnige wijze voort gods lasteringen te publiceeren. De heer R e in a 1 d a:In den strijd tusschen Rome en Dort zijn wel erger dingen gezegd. De heer Van Li e m t erkent, dat het niet te doen is alle couranten van te voren te lezen. Men zij evenwel gewaarschuwd. Iemand die in God almachtig gelooft zal scherp ver- oordeelen dat de Tribune in de leeszaal ligt. De heer B ij v o e t (R.K.) betreurde het dat de heer Visser in tweeden termijn gesproken had. Zoo hij gezwegen had, was dit debat achterwege gebleven. De heer Joosten (SJD.A.P.)houdt hem dan beter in den band, ga naast hem zitten. De heer Bijvoet vervolgde, dat er geen sprake is van onderdrukking van het vrije woord. B. eh W. willen niet de Tribune in Haarlem verbieden, maar alleen dit blad niet in de leeszaal leggen. Vrijheid is nog geen bandeloosheid. Blijkbaar zijn er personen in den raad die in deze dit onderscheid niet zien. De heer Reinalda (S.D.AP.)Het ls een klein viezigheidje om dat te zeggen. De heer B ij v o e t protesteerde tegen deze uitlating van den heer Reinalda. De heer Reinalda verdedigde zijn inter ruptie. Spreker en zijn partij nemen geen enkele verantwoordelijkheid voor hetgeen ln de Tribune staat. De openbaarheid der Open bare leeszaal elscht, dat daar alle bladen ge legd worden. De resultaten van de preven tieve censuur op de leeszaal zal andersom zijn dan hetgeen de voorstanders ervan ver wachten. De heer Van de Kamp (partijloos) vond, dat de gemeente aan zijn gemeentenaren geen minderwaardig goed moet leveren. Ook niet in de leeszaal Reeds in Maart had men het standpunt in moeten nemen: weg met de „Tribune". De heer Joosten (S.D.A.P.) wees er op, dat het moeilijk is grenzen te trekken voor het toelaatbare. Daarom moet men voorzich tig zijn met het nemen van een eerste stap. De heer B ij v o e t (R.K.) bleef aandringen op het intrekken van het woord „viezigheid- je" door den heer Reinalda gebruikt. De beer Reinalda- (S.D.AP) het blijft toch ln de notulen staan. De heer B ij v o e t betoogde, dat B. en Wa wel bevoegd waren een besluit te nemen in zake de Tribune. De heer Roodenburg (C.H.), wethouder, zei. dat B. en W. in zake de Tribune ook al leen een orde-maatregel hebben genomen. Over het voorstel van den heer Joosten staakten de stemmen 17 teven 17. Voor stemden de S.D A P.. de Vrijheids bond en de Vrijz. Democraten. In de volgende raadszitting zal dus een nieuwe stemming gehouden moeten worden! Tegen 6 uur werd de vergadering gesloten,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10