BUITENLAND Painlevé aan het woord. De 21ste R.A.I. Tentoonstelling. HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAC 15 JANUARI 1931 VIERDE BLAD De vicieuze cirkel. Waarom de luchtvloot versterkt moet worden. De aanvaller en de verdediger. Ook Amerika bouwt! HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Een veelzeggend en karakteristiek bericht uit Frankrijk: De Minister van Luchtvaart. Painlevé, heeft aan persvertegenwoordigers een verklaring afgelegd over dea veiligheid van Frankrijk en de uitbreiding van de Franeohe luchtvloot. Hij zeide, dat een staat als Frankrijk die in den grond pacifistisch ls, en de plechtige belofte op-zich genomen heeft, niet te zullen aanvallen, zich wijdt aan den bouw van verdedigingsvliegtuigen, die de bemanning in staat zullen stellen in een eerste botsing met een mogclijken aan valler, stand te houden. Dit mag vc'gens Painlevé uiteraard niet den bouw van gas- en bombardementsvliegtuigen belemmeren. Frankrijk mag zich niet laten beïnvloeden door de intensieve ontwikkeling van de aan- vals-luchtvloot van bepaalde buitenlandsche mogendheden. Het moet zijn aandacht voor namelijk richten op de militaire en territo riale vei'igheid. Painlevé gaf toe, dat er op dit gebied nog veel gedaan moet worden. Wanneer bolt gedemonstreerd werd hoe funest het standpunt is, dat door de regee ring der groote mogendheden thans wordt ingenomen, dan is het wel nu. Painlevé spreekt van een „mogelijken aanvaller", een „bepaalde buitenlandsche mogendheid" en van „verdedigingsluchtjvloot". Painlevé noemt die vloot met vriendelijke zelfverzekerdheid een wapen tot verdediging en de vliegtuigen der tegenpartij met stoere overtuiging een aanvalswapen! HieTdoor wordt in eerste instantie de schijn der on schuld gesuggereerd, dan. wat nog erger is, in tweede instantie een insinuatie gericht aan het adres van „een bepaalde mogend heid" een „eventueelen aanvaller". Wanneer deze methode nu nog minder doorzichtig was, dan zou men kunnen be grijpen dat Painlevé haar bezigde. De mi nister beweert echter onbeschroomd „dat dit uiteraard geen belemmering mag zijn voor den bouw van gas- en bombardements vliegtuigen!" Hier komt de aap uit de mouw! Dus toch een aanvalswapen! Het woordje „uitëVoard", dat als een verzachting, als een camouflage, bedeeld schijnt te- zijn, mist iederen logischén grond en klinkt volmaakt zinneloos. Wat zal Italië's antiwoord zijn? L. A. Amerika. 74.030.C00 dollar voor vioolbouw! De Amerikaansche marine-commissie heeft een gunstig rapport uitgebracht over het wetsontwerp, waarbij machtiging wordt ver leend tot het doen van uitgaven tot een be drag van 74..030.000 dollar voor den vloot- bouw, aldus de Tel. Hieronder zijn begrepen een vliegtuigmoe derschip, waarvan de kosten 27 miïlioen dol lar bedragen, een kruiser met 6 inch kanon nen en een landdek voor vliegtuigen (twintig millioen dollar), vier onderzeeërs (4.400.000 dollar) en 280 vliegtuigen (vijf millioen dol lar). De voorzitter der commissie, Bitten, ver- kaarde, dat hij spoedig stappen zou doen, om te trachten, de wet uit te voeren zoo ver, als het Londensche vlootverdrag dit toe laat Volkenbond en V. S. tegen Liberia? NEW YORK, 14 Januari (Reuter) De „Baltimore Sun" meent te weten, dat de minister van Buitenlandsche Zaken Stimson samenwerking met den Volkenbond overweegt tot het zenden van een gemengde commissie naar Liberia, om de uitroeiing van de sla vernij aldaar te verzekeren. Stimson's depar tement geeft- zich er namelijk rekenschap van, dat de démarches der Vereenigde^ Staten waarschijnlijk niet het gewenschte resultaat zullen hebben, omdat de hoogste Liberiaan- sche ambtenaren weten, dat hun toekomst afhankelijk is van het voortbestaan der slavernij. WASHINGTON, 14 Jan. De verklaring der regeering van Liberia, dat zij zich in be ginsel vereenigt met de aanbevelingen der internationale commissie, welke een onder- zok heeft ingesteld naar de slavernij in Li beria, is voor het Amerikaansche departe ment van Buitenlandsche Zaken niet aan vaardbaar. Aan den Amerikaanschen zaak gelastigde te Monrovia is opgedragen, de regeering van Liberia mede te deelen, dat haar houding ten deze niet de juiste is. (N.T.A.) Zuid'Amerika. Tegen het verbranden van suikervelden. De Cubaansche regeering heeft leger, vloot en luchtmacht op volle sterkte op de been gebracht, ten einde paal en perk te stellen aan het verbranden van velden suikerriet door vijanden van de regeering van president Machado, aldus meldt .De Tel." Volgens de „New York Times" zijn name lijk nog gisteren 675.000 arroba's (circa 8 millioen K.G.) suikerriet in de Oostelijke provincies van Cuba verbrand. Genêve. De Sovjet-Unie en de Ontwapeningsconferentie. MOSKOU, 14 Jan. (V. D.) De ambassadeurs en gezanten van de Sovjet-Unie hebben he den aan alle regeeringen, welke met de Sivjet diplomatieke betrekkingen onderhou den een nota overhandigd, waarin er den nadruk op wordt gelegd, dat het succes der ontwapeningsconferentie afhankelijk zal zijn van de gelijkberechtiging der betrokken lan den. Er wordt bezwaar gemaakt tegen de verkiezing tot president der conferentie van een vertegenwoordiger van en land, dat geen diplomatieke betrekkingen onderhoudt met alle betrokken landen, aangezien er gevaren voor partijdigheid uit kunnen ontstaan. Ver der is Rusland van meening, dat de presi dent niet gedelegeerde kan zijn van een land, dat een zich steeds meer uitbreidende oorlogsindustrie onderhoudt, waardoor het economisch geen belang heeft bij ontwape ning, terwijl tevens bezwaar gemaakt wordt tegen de keuze van Genêve a's punt van ver gadering. aangezien daar een uitgesproken anti-Sovjetstemming heerseht, en er geen diplomatieke betrekkingen bestaan tusschen Rusland en Zwitserland. Tenslotte wordt er den nadruk op gelegd, dat de president ge kozen moet worden volgens het principe van gelijkberechtiging en niet door een orga nisatie, waarin niet alle staten vertogenwoor»- digd zijn. Engeland, MacDonald over zijn politiek. LONDEN, 14 Januari (N.T.A.) De pre- mier MacDonald heeft in een brief aan een zijner partij vrienden een uiteenzetting ge geven van zijn politiek. MacDonald verklaarde, dat de Labour-re- geering haar tegenwoordige buitenlandsche politiek zal voortzetten, welke ten doel heeft met alle krachten te arbeiden aan de besten diging van den wereldvrede en de bevorde ring van de ontwapening. In verband met de aanstaande definitieve ontwapeningsconferentie verklaarde hij dat •het van groot belang is, dat Engeland thans een regeerlzrg heeft, die van iedere gelegen heid om den wereldvrede hechter te maken, gebruik maakt. Vrder sprak Mac Donald de hoop uit dat Indië, door de besluiten van^de ronde-tafel conferentie, een tevreden lid Tal worden van het Britsche wereldrijk. Ten aanzien van het conflict in de steen- kolenindustrie zeide de premier, dat de re- geering reeds lang begrepen heeft dat er wijziging in deze industrie moest worden ge bracht. De verkorting van den arbeidstijd is niet alleen een voordeel voor de mijnwerkers, doch voor de geheele industrie van groot be lang. Het mij nconf liet in Zuid-W ales. LONDEN, 14 Januari (V. D.) Den gehee- '.en dag zijn besprekingen gevoerd tusschen afgevaardigden der mijneigenaren en de mijnwerkers ter oplossing van het conflict in de kolenmijnen van Zuid-Wales. Aan de on derhandelingen wordt o.m. deelgenomen door Graham, den minister van Handel en Shiniwell, den minister vooa het mijnwezen. Het conflict in de katoen-industrie. LONDEN, 14 Januari (V. D.) Vertetren- woordigers van het ministerie van Arbeid hebben heden geconfereerd met afgevaar digden van de beide bij het conflict in de katoenindustrie in Lancashire betrokken partijen. Alles wordt in het werk gesteld ton einde voor Maandag as. overeenstemming to bereiken. Zooals bekend hebben de werk gevers gedreigd met een uitsluiting voor het geval geen oplossing voor Maandag zou wor den bereikt. Voorstellen van Hindoes en Moslems. LONDEN, 14 Januari (V DJ Heden is de Minderhedencommissie der Ronde Tafelcon- fernti. onder voorzitterschap van Mac Do nald bijeengekomen. Namens de Moslem delegatie werd een nieuw voorstel ingediend tor oplossing van het probleem Hindoe-Moslem. In de bijeenkomst welke later door de lei ders der beide delegaties werd gehouden, werd geen overeenkomst bereikt Naar verluidt is de overeenstemming af gestuit inzake debezetting van en zetel in den Punjab-raad. Tusschen de Mohammedanen en Hindoes en de beide gemeenschappen vertegenwoor digende gedelegeerden werd overeengekomen een beroep te doen op de Sikhs, die evenwel weigerden toe te geven. De Mos'ems eischen 49 pet van "het aantal zetels in den Punjab, en 45 pet. van het aantal zetels in Benvalen. terwijl Hindoes in Sind en in de N W. provincie zekere ga ranties zullen krijgen. De onderhandelingen worden voortgezet. LORD ARTHUR HILL OVERLEDEN. LONDEN. 14 Januari (VD.) Op 84- jarigen leeftijd is te Londen overleden Lord Arthur Hill, in leven lid van Privy Council. België. Prof. Hulin de Loo wordt geschorst. Prof. Hulin de Loo heeft aan de Belgische regeering een schrijven gericht, waarin hij weigert ontslag te nemen aan de Ecoie des Hautes Etudes De minister van Kimsten en Wetenschap pen zou aan den hoogleeraar mededeelen dat hij in zijn lessen aan de Gentsche uni versiteit wordt geschorst, aldus de Tél. versitelt wordt geschorst, ldus de Tel. De motie van vertrouwen aangenomen. BRUSSEL, 14 Jan. (V. D.) De motie van vertrouwen in de Regeering. ingediend door de Kamerleden Masson en Renkin in ver band n.a.v. de interpellatle-Max en Devèze over de Hoogeschool-kwestie te Gent, is aan genomen met 8473 stemmen. Tegen stemden de socialistn. de Vlaamsch- naticnalisten, de eenige communist en ne gen liberalen. Duitschland. Behandeling der begrooting begonnen. In de begrootingscommissie van den Rijks dag is de behandeling van de begrooting begonnen. De rijksminister van Financiën, Dietrich, opende de discussies met een groote rede, waarin hij verklaarde, dat de stijging in de uitgaven, welke hij in zijn op 3 December gehouden rede op 300 millioen mark had be cijferd, deze som hoogstwaarschijnlijk niet zal ove: schrijden. Vermoedelijk schuilt hier in zelf nog wel een kleine reserve. De ver mindering in de ontvangsten echter, welke op 600 millioen was geschat, zai waarschijn lijk nog 100 millioen méér bedragen, voor namelijk als gevolg van de lagere opbrengs. der belastingen. Het totale deficit- zal echte- een bedrag van een milliard niet overschrij den. Het tekort op de ggwone begrooting, dat begin 1930 nog 770 millioen bedroeg, zal, aldus de minister, begin 1931 tot 330 milllcen zijn gedaald, als gevolg van de opbrengst der Kreuger-leening. De minister wees er op. dat in de raming van de belastingopbrengst een zekere ver betering in de situatie, vergeleken bij het afgeloopen jaar. is verdisconteerd. Blijft die verbetering uit, dan zou op een grooter te kort gerekend moeten worden, doch Dietrich acht het verkeerd, reeds thans op die moge lijkheid bedacht te zijn en dit grootere te kort door verhoogde belastingen te dekken. Arbitrale uitspraak voor Opper-Silezië verworpen. v GLEIWITZ, 14 Januari (V.D.) Naar van de zijde der vakbonden wordt vernomen, hebben de werknemersorganisaties de voor de Oppersilezische mijnbedrijven gevelde arbitrale uitspraak, welke voorziet in een loonsverlaging van 6 pet., verworpen. Joegoslavië. „Im Westen nichts Neues" verboden. BERLIJN, 14 Jan. (V. DJ Volg-ns berlch- ten uit Joego-Slavië heeft de censuur te Bel grado besloten de film „lm Westen Nichts Neues" voor het geheele land te verbieden. Frankrijk. Daanvullende verkiezingen. PARUS, 14 Januari (V.DJ - De tijdens de laatste dagen gehouden aanvullende verkie zingen schijnen over het algemeen een ver schuiving naar rechts tot resultaat te heb ben gehad. In Parijs werd voor den gemeenteraad de candldaat van de Marin-groep gekozen bij de gemeenteraadsverkiezingen op Ajaccio heeft de burgerlijke candidaat de overwin ning behaald op de socialisten. Hongarije. Krisjnamoerti's ervaringen. De correspondent te Boedapest, der N.R.C. schrijft: Krisjnamoerti, die eenige dagen te Boeda pest in een sanatorium vertoefde, nadat hij zich te Boekarest met iets. wat men hem daar te eten had gegeven, een maagvergiftiging op den hals had gehaald, is naar Nederland vertrokken, zonder de aangekondigde lezing, waarvoor reeds alle biljetten uitverkocht waren, te hebben gehouden. Dat men Krisjnamoerti te Boedapest vrien delijk heeft ontvangen, kan bezwaarlijk worden beweerd De bladen, in het bijzonder ae katholieke, hebben ongelooflijke dingen over hem geschreven, en het aantal dreig brieven dat hij in de laatste dagen ontving waarin o.a. ook werd aangekondigd, dat. wanneer de lezing toch werd gehoudsn, men die door fluiten en schreeuwen zou onmoge lijk maken, was legio. Donderdag vóór zijn vertrek ontving Krisjnamoerti in het sana torium nog de Boedapester journalisten, een ontvangst, die zeker ook niet tot zijn pret tigste ervaringen zal behooren. In het katho lieke blad Uj Nemzedék wordt Krisjnamoerti vergeleken met' de slangenbezweerders, hen. die plantjes laten groeien voor ce oogen der verbaasde toeschouwers en met al die ande ren onder zijn landgenooten, die. volgens het blad. van de domheid en de geëxalteerdheid van het publiek leven. Temidden van een kruisvuur van aldus gestemde Journalisten moest Krisjnamoerti op allerhande vra7er. antwoorden, die met zijn leer a^ bitter weinig te doen hadden, zoodat {iet liem wel niet onaangenaam zal geweest zijn, toen zijn arts hem met het horloge in de hand kwam ver manen, dat hij niet meer van zfjn krach ten mocht verlangen. Desondanks bleek hij echter nog bereid, enkele van de heeren par ticulier te ontvangen, ten einde op bepaal de vragen een meer precies antwoord te kun nen geven. Op 23 Januari a-s. zal het bekende R.A.I gebouw te Amsterdam zijn poorten weder openen om toegang te geven tot de 21ste ten toonstelling van Automobielen. Vrachtauto- mobielen. Autobussen. Motorrijwielen. Banden, Toebehooren, Onderdeelen enz. enz., georga niseerd door de Nederlandsche Vereeniging „de Rijwiel- en Automobiel Industrie" en ge durende tien dagen zal het bekende tentoon stellingsgebouw ihet eenige gebouw in den lande dat. met zijn zaaloppervlak van niet minder dan 15 000 M2.. In staat ls een derge lijke groote tentoonstelling „onder dak" te brengen!) weder het verzamelpunt zijn van alles en allen, die met automobielen, motor rijwielen c a. te maken hebben of daarvoor belangstelling koesteren. Merkwaardig is ongetwijfeld, dat de belang-l-tlng voor deze tentoonstelling grooter was dan ooit te voren het geval is geweest. Steeds heeft het Ten- toonstellingscomlté om allen aanvragers plaatsruimte te kunnen geven, de aanvragen moeten reduceeren doch geen enkele maal heeft het getal gevraagde vlerkante meters het beschikbare en'stellig niet geringe aantal zóó overtroffen als ditmaal. Het gevolg is dan ook geweest, dat met de beschikbare ruimte letterlijk gewoekerd moest worden, zoodat zelfs het orkest podium aan den standplaatshonger ten offer moest vallen- Dit verschijnsel ls geheel in overeenstem ming met hetgeen de voorafgehouden bui tenlandsche tentoonstellingen te ParijsDonden en Brussel hebben geleerd. Ieder dezer temoonstellingen vertoonde tegenover haar voorgangster een vooruitgang In belangstelling en volgens het goede en langzamerhand vaste gebruik sluft de R A I. tentoonstelling dc serie zonder de stijgende' lijn te verbreken. Ook wat betreft de belangrijkheid, d.wjz. de volledigheid, staat de Nederlandsche ten toonstelling aan het hoofd. Het aantal te exposeeren merken bedraagt wat de personen auto's betreft 72. terwijl 39 merken bedrijfsautorr.ohiplen tentoonsteld zul len worden. De motorrijwielen zullen in een belangrijke -afdeeling, met 40 merken ver tegenwoordigd zijn. terwijl ten slotte de wandstanös weder alle mogelijke toebehooren en aanverwanten zullen bevatten. In alphabetische volgorde volgt, een opsom ming der merken, welke aan deze tentoon stelling zullen deelnemen: Personenautomobielen Amerika. 30 merken: Auburn. Bulck. Ca dillac, Chevrolet, Chrysler. Cord. Dodge Brothers. Durant, Elar, Essex, Ford, Franklin, Graham Paige. Hudson. Hupmobile Lincoln, Marmon. Nash. Oakland. Packard. Peerless, Plerce-Arrow, Plymouth. Pontine. Reo- Rux- ton. la Salle, de Soto. Studebaker, Willy's Overland. België, 2 merken r FN.. Minerva. Duitschland, 7 merken: Adler. Brennabor. Horch. Maybach, Mercedes Benz, Opel, RÓhr. Engeland, 11 merken: Austin, Bentley, Har- ris-Laisne Hillman. Humber, Morris. Rolls Royce. Slzaire, Talbot. Vauxhall, Wolseley. Frankrijk: 15 meiicen. Arm.car, Bugattl. Chenard en Walker. Citroën, Delage, Delahaye. Hispano. Suiza, Hotchklss, Mathis, Panhard en Levasaor, Peugeot, Renault, Talbot. Voisln. Italië: 4 merken. Flat, Isotio Fraschini, I tola, Lancia. Oostenrijk* 2 merken. Austro Daimler, Steyr. Spanje: 1 merk. Hispano Suiza. Bedrijfsautomobielen Amerika: 13 merken Brockway. Chevrolet, Dodge Brothers, Federal. Ford. G. M. C, International, Reo. Republic. Stewart, Stude baker. White. Willy's Overland. België: 1 merk. Minerva. Duitrchland: 8 merken. Büsslng. Krupp, Maglrus. MAN., Mercedes Bcnz, N. A. G- Opel. Solve. Engeland: 3 merken. Bedford, Commer, Morris Commercial. Frankrijk: 7 merken. Chcnard en Walker. Citroen, do Dion Bouton. Latil. Panhard en Levassor. Peugeot, Renault. Italië: 1 merk: Fiat. Zwitserland: 1 moTk. Saurer Benevens een 5-tal aanhangwagens: Anke], Beers, D. A. F„ Helvetia en H. T. T. Motorrijwielen: Amerika: 3 merken: Harley Davidson, Henderson, Indian. België 3 merken: F. N Olllet. Sarolea. Duitsch'and 7 merken: B.M.W.. D.K.W., R. Rad, Imperia. N.S.U., T.W.N Zündapp. Engeland 17 merken: A.J.S.. Ariël, B.SA., Coventry Eagle, Douglas, Excelsior. Franclss- Barnett, James, Matchless. Montgomery, New Hudson. New Imperial. Raleigh, Hudge, Triumph, Union, Velocette. Frankrijk 2 merken: Gnome Rhóne, Moto-becane. Nederland 1 merk: Eysink. Oostenrijk 1 merk: Puch. Zwitserland 1 merk: Motosache. Benevens een 5-tal driewielers: de D. Ex press, Goliath, en Rollfix. van Duitsch. de B S.A van Er-.gelsch en dc Eysink, van Ne- derlandsch fabrikaat. China. 10.000 Communisten verslagen HANKAU, 14 Jan. Door hot hoofdJcwar- tier der Chineesche nationalistische troepen hier ter stede is gisteren bekend gemaakt, dat de troepen in het Noordwesten van de provincie Hoenan 10.000 communisten op de vluoht hebben gejaagd. Duizend communis ten werden door de troepen gedood. (N. T. A.) FRAUDE BIJ DE VOLKS TELLING. VOLGENS DE LEZING VAN ,.HET VOLK". In het „Haagsche Volk" heeft een lezeres enkele mededeelingen gedaan omtrent het geval van fraude bij de volkstelling. Achter de vraag of men tot een kerkge nootschap behoorde, was ingevuld: Neen. De volksteller vroeg bij het nazien van de kaart aan de vrouw des huizes: „U hebt toch een geloof? Ieder mensch heeft toch een ge loof." „Mijn antwoord", aldus de schrijfster in het „Haagsche Volk", „was hierop, dat ik onder geen enkele voorwaarde wil aange schreven staan voor een geloof Qf een kerk genootschap in welken vorm dan ook. Dat lk daarvoor mijn persoonlijke redenen had en dat het biljet dus moest blijven ingevuld zoo als het was." „Maar dan bent u toch zeker wel gedoopt", begon de man opnieuw Nu mengde de echtgenoot van de vrouw des huizes zich in de discussie en vroeg, wat dat al nu eigenlijk met de volkstelling te ma ken had. De biljetten waren Ingevuld, dus de man had heen te gaan. „Ja, ziet Uj meneer." en nu, aldus de schrijfster, kwam de aap uit de mouw „de Ned. Herv. Kerk ls bezig subsidie van de ge meente te krijgen en hoe meer leden en doopleden, hoe meer kans." Van den buurman vernam de inzendster, dat deze meende, op de kaart van haar te hebben gezien, dat achter de vraag betref fende het kerkgenootschap „neen" was door geschrapt en er voor in de plaats was ge schreven: N. D. H. De man heeft toen ten stadhuize zich hier van willen overtuigen en toen is hem ge bleken, dat inderdaad deze verandering Ls aangebracht. INTERNATIONALE PADVINDERSGROET. Woensdagmiddag heeft in het gebouw der Amerikaansche legatie te 's-Gravenhage de Amerikaansche zaakgelastigde de heer Hal- lett Johnson met een korte toespraak een ge dreven hartvormig schild namens de padvin ders uit Holland, Mlchagan, de geboorte plaats van wijlen den heer G. J. Dlekema. in leven gezant der Vereenigde Staten aange boden aan een deputatie uit de Haagscr.e padvinders, vereen!gd in de Nederlandsche Padvindersorganisatie. In deze toespraak zei de heer Hallett Johnson, dat wijlen den heer Dlekema door de padvinders van zijn geboor testad was verzocht, dit schild als een groet en als een bewijs van hun waardeering te willen overhandigen. UIT DE STAATSCOURANT. HOOGER ONDERWIJS. Aan jhr. mr. W. J. M. van Eysinga is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Lel den met dankbetuiging voor de belangrijke in die betrekking bewezen dienoten. ZUID-AFR. HANDEL. Benoemd zijn tot leden van de commissie voor don Zuld-Afriknanschen handel de hee ren ir. I. P. Delprat te Amsterdam en mr. dr. L. H. W. Regout te Maastricht. VAN DE POSTVLUCHTEN. Het zevende re-tourvlLegtulg is te Djask geland, het negende vliegtuig ls te Allahabad aangekomen. JOH REESER. Naar wij vernemen zal mej. Joh. Reeser, altzangeres te Haarlem op 19 Januari as. haar medewerking verkenen aan het Jubileum concert van Qie-t Amsterdamsch Christelijk Gemengd Koor Heinze in de groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam. ONTSPANNINGSVERENIGING „ONS GENOEGEN" Zaterdag 17 Januari geeft bovengenoemde vereen'.ging, in besloten kring een voor drachtenwedstrijd in het gebouw der HaarL "^Tel Bond. waaraan alleen loden en dona teurs deelnemen. De jury bestaat uit de heeren: H. Muller J Teunenbroek en B. Fransen. De voordrachten zullen afgewisseld wor den door hot optreden van het bekende duo Busch uit Amsterdam. Na afloop zal er gelegenheid zijn tot dan sen. SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Israël. Gemeente. Sabbath: Vrij dagavonddienst bij den In gang te 4 uur. Ochtenddienst te 8.15 uur Predikatie voor het Moesafgebed. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst U 5.10 uur. Talmoed Torah: Sabbath niet. Werkdagen: 's avonds te 7.15 uur 2k>ndag- avond tc 7 uur. De diensten op de Werkdagen, alsmede Talmoed Torah. worden verricht in b'V Ge- meentegebouw Lange Wijngaardstraat 14 De overige diensten vinden plaats ter Synagoge Lange Begijnestraat 11. RADIOTOONEELCENSUUR. BEKEND TOONEEL3TUK ONTHOOFD- COMMISSIE VOOR DE SPOORTARIEVEN. De minister van Waterstaat heeft in gesteld een commissie, die belast is met het instellen van een onderzoek naar de huidig' goederentarieven der Nederlandsche Spoor wegen en meer in het bijzonder die voor producten van land- en tuinbouw. Voorzit ter Ls mr. F. C. de Vries, hoogleeraar aan de Nederlandsche Handelshoogeschool te Rot terdam, Woensdagavond zou de V.ARA. oa. het tooneelstuk van mr. F. Pauwels en Herman Bouber „Tlne Kipra's Echtscheiding", uit zenden. De Radio-Omrocp-Controk-commis- sie had evenwel tegen den inhoud van het stuk verschillende bezwaren geopperd en tenslotte de opvoeriqg van het vijfde bedrijf verboden, op grond van de bepaling, dat de commissie ook te waken heeft voor „de openbare orde", waarmede h.i. de tekst van het vijfde bedrijf in strijd ls. Dit bedrijf wordt grootendeels gevuld door het pleidooi •*n T.ne's verdediger, die daarin o.a critiek •efent op onze huwelijkswetgeving. BU de opvoering bleef derhalve het vijfde bedrijf achterwege. de omroeper gaf slechts een korte samenvatting van den inhoud. Het V.A RA.-bestuur deelt de meening dat het bedrijf in strijd is met de openbare orde. in geen er.kel opzicht, omdat in Amsterdam verschillende vertooningen gegeven zijn, zonder dat daardoor dc openbare orde ver stoord werd.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13