UIT DE OMSTREKEN Opening der Werkinrichting voor zwakzinnigen. HAARLEM'S DAGBLAD Woensdag had de officieele opening der •werkinrichting aan de Houtmanstraat plaats. Onder de aanwezigen merkten wij op de wet houders D. F. G. Schilling en J. C. Dunne bier, Ds. Croese, de heer E. P. Schuyt, hoofd van den Nazorgdienst te Haarlem, het per soneel der werkinrichting, eenige raadsleden en verdere genoodigden. De burgemeester had, evenals de inspec teur van het B.L.O. en het bestuurslid A. ten Broeke, bericht van verhindering gezonden. De heer H. Groeneveld, voorzitter der „Ver- eèniging voor Zwakzinnigenzorg" heette allen welkom, in het bijzonder ook de dames, welke zóo veel en goed werk voor de vereeniging hébben gedaan. Spreker zei, dat reeds het bewijs geleverd is van het medeleven met de lichamelijke en geostelijke misdeelden in de gemeente Velsen. Een klein stukje geschiedenis van de op richting der vereeniging af wilde spreker den genoodigden niet onthouden, hieruit zou blijken wat er te bereiken is doop eensgezind heid en samenwerking van particulier initia tief met de overheid. Spreker zei als uitgangspunt: „Geen plaats voor hen in deze maatschappij, maar gij hebt een plaats bereid." Reeds lang, zoo vervolgde spreker zijn rede, bestond bij eenige personen in deze gemeente een plan om de zorg voor de misdeelden naar lichaam en geest onder de oogen te zien. Door de pers-mededeelingen werd belangstelling gewekt en op 23 Sept. 1928 werd de oprich ting der vereeniging een feit. Op 16 Nov. d. a v. werd de constitueerende vergadering ge houden, statuten en reglement vastgesteld en een definitief bestuur gekozen. Het bc;tuur werd toen als volgt samengesteld: Mevr. van VeenGerbrands, A. ten Broeke, Dr. de Weerdt, A. Stolk en H. Groeneveld. Eenige maanden later, zegt spreker, op 10 Jan. 1929 werd een besluit genomen eenige personen te werk te stellen in een werk plaats, waar zij eenvoudige artikelen konden leeren vervaardigen. De moeilijkheid was toen een geschikt persoon als leermeester te krijgen, doch hierin slaagden wij spoedig in de persoon van den heer Bouman, die thans werkmeester in de inrichting is. Wij begon nen, aldus spreker, op 1 April d.a.v. met drie personen op een zolderruimte. Eenige kapi taalkrachtige ingezetenen stelden het be stuur in staat, dat na eenige maanden zes personen te werk gesteld konden worden en dit ging natuurlijk gepaard met uitbreiding der werkplaats. Het bestuur was trotsch, toen het de twee- DONDERDAG 15 JANUARI 1931 de helft van de zolderruimte voor uitbreiding kon benutten. Spreker wilde tevens *&en woord van hulde brengen aan het dames-comité, dat in korten tijd het ledental met bijna 300 deed stijgen. Het subsidie, dat te laag bleek te zijn, werd met algemeene stemmen door den raad ver hoogd. Toen het gebouw dat we zoo dadelijk zullen bezichtigen gereed was, werd het binnen wee dagen officieus in bezit genomen. De zorg is nu, dat de werkinrichting geen bewaarplaats wordt. De nazorg zal steeds een der voorna me factoren blijven waarin zal moeten wor den voorzien. De provinciale subsidie wordt afhankelijk gesteld van de aanwezigheid van een ambtenaar voor de Nazorg. Ons werk, zei spreker, is nog niet af, doch wij gaan vol vertrouwen de toekomst tege moet. De heeren D. F. G. Schilling en E. P. Schuyt lichtten ook nog een en ander nader toe, waarna een kopje thee wordt rondge diend. Hierna werd de werkinrichting bezichtigd. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat deze tot in de puntjes verzorgd is. De werkinrich ting was voor deze gelegenheid gedrapeerd met de daarin vervaardigde matten en over al stonden bloemen. De leerlingen waren druk in de weer. Wij zagen ook nog een mooi scheepje door de leerlingen vervaardigd als mand gevuld met bloemen. Nadat de presidente van het dames-comité door een collecte een gave van de aanwezigen had gevraagd en onze fotograaf gelegenheid kreeg eenige foto's te nemen, keerden allen naar huis in de volle overtuiging, dat in de Gemeente Velsen moeite noch kosten worden gespaard, om voor de geestelijke misdeelden te doen wat mogelijk is. Velsen is wederom een nieuwe, mooie, sociale inrichting rijker. DANSCLUB „ONDER ONS". Zaterdag 24 Januari zal bovengenoemde dansclub een soiree in het „Wapen van Vel sen" te IJmuiden Oost, geven. Zaterdag 7 Februari zal een bal-masqué in dezelfde zaal gegèven worden. CHR. GEM. ZANGVEREENIGING „HALLELUJA". Bovengenoemde zamgvereeniging zal on der leiding van haar directeur, den heer Th. van Zutphen op Dinsdag 10 Febr. een uit voering geven in het gebouw voor Chr. be langen te IJmuiden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Doo» 30-60. Tub< 80 ct. KdPW H KV Bil Apolh. <n Droglstco j| Mmé kregen van Vlaardingen te vertrekken. Toen na eepigen tijd trekken bleek dat er abso luut geen beweging in het schip was geko men, werd besloten een deel der lading te lossen, 's Morgens zijn de vletterlieden be gonnen de lading over boord te gooien. Zij hebben tot des namiddags doorgewerkt. Er werden pijn. 300 ton steenkolen over boord gegooid. De sleepboten Friesland en Utrecht warenDinsdagmorgen 9 uur op de plaats der stranding. De kapitein vertelde verder dat de „Utrecht" des namiddags eveneens verbin ding met het schip trachtte te krijgen, het geen goede resultaten opleverde. De Fries land, de Utrecht, en de Groningen begonnen toen gezamenlijk met volle kracht te trek ken. Dit trekken geschiedde met ruim 3000 in- dicatem paardekracht. vertelt de kapitein ons met trots. „Wij stonden steeds", vervolgde hij, „in verbinding door bemiddeling der morselamp met kapitein Moerman,.die nog steeds op het gestrande schip aanwezig was en daar de leiding had. De-ze gaf ons vandaar uit de or ders, hoe te handelen. Te half elf werd van het gestrande schip geseind, dat het schip twee streken geko men was! Na nog een drie kwartier getrokken te hebben werd er wederom geseind dat het schip „komende was". Het kwam te elf uur 30 geheel vlot, waarna de sleepbooten van el kander werden losgegooid. De Drenthe bleef de „Danneels" in dieper water trekken, terwijl op de andere sleep booten de trossen werden ingehaald. Van de „Danneels" werd door kapitein Moerman order gegeven dat de „Groningen" het schip moest overnemen en op het voor schip moest vastmaken. De sleeptros van onze „Drenthe" werd toen losgegooid en ingehaald en wij voeren naar IJmuiden terug. Inmiddels was de sleepboot „Groningen" met het gestrande vaartuig voor de pieren van IJmuiden gekomen, waar de sleepbooten Hector en Nestor order kregen bij het bin- nenloopen van IJmuiden te assisteeren, daar het schip onbestuurbaar was, doordat het geen roer meer had en de schroef beschadigd was. Te ongeveer twee uur 's nachts werd de „Cyrill Danneels" behouden binnen de pie ren van IJmuiden gesleept en naar de mid- densluis gebracht," zoo besloot de kapitein van de sleepboot Drenthe en wij namen af scheid in de overtuiging dat hier wederom een knap staaltje van Hollandsch bergings werk en zeemanskunst was uitgevoerd. VISSCHERIJ-OPBRENGST. DE BESOMMIN GEN. Heden, Donderdag, waren aan den Rijks- vischafslag te IJmuiden 12 stoomtrawlers. De besommingen waren: Victoria f 1600, Schiedijk f 2800, Polaris f2000, Gazina f 1800, Ecliptica f 2400, Delfland f 1500, Fram f 2300, Adelante f 9000, Maasmond f 2200, Clivia f 2800,, Wal rus f 1500, Eli Génevière f 1900. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.651.35. Griet per 50 K.G. f 65—28. Tongen pei K.G. f 2.801.70. Groote schol per 50 K.G. f 2622. Middelschol per 50 K.G. f 3325. Zetschol per 50 K.G. f 33—26. Kleine schol per 50 K.G. f 3014.50. Bot per 50 K.G. f 12—10.50. Schar per 50 K.G. f 237. Rog per 20 stuks f 4028. Vleet per stuk f 32,50. Groote schelviscli per 50 K.G. f 58. Middelschelvisch per 50 K.G. f 5752. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 50— f 42. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 3519.50. Kabeljauw per 125 KG. f 5027. Gullen per 50 K.G. f 20—9. Leng per stuk f 31.30. Wijting per 50 K.G. f 129. Koolvisch per stuk f 1,600.20. Makreel per 50 K.G. f 20.50—17. LISSE WILDE JACHT OP EEN WOONWAGEN BEWONER. Te Lisse is na een wilde jacht door de weilanden door twee veldwachters gearres teerd een jeugdige woonwagenbewoner uit Lexmond, wiens opsporing verzocht was, daar hij verdacht wordt van diefstal van een paard. VELSEN RAADSVERGADERING. Er wordt een openbare vergadering van den raad der gemeente Velsen gehouden op Dinsdag 20 Januari 1931, des namiddags 7 uur, ten gemeentehuize.. Agenda 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Bestemming grond voor speelterrein in IJmuiden. 3. Machtiging tot onderhamdsche verpach ting van de standplaats voor. rij- en voer tuigen en rijwielen nabij het zeestrand. 4. Verhooging belooning van de bemanning der motorspuit te IJmuiden. 5. Verkoop van grond en aankoop van een woonhuis. 6. Overneming van straten te IJmuiden. 7. Gedeeltelijke bui ten werkstelling der ver ordening betreffende de subsidieering van het bijzonder bewaarschool-onderwijs en het niet verder uitbreiden van het openbaar be waarschool-onderwijs. 8. Wijziging van de Raadsbesluiten van 23 April 1930, no. 13 en 30 September 1930, no. 20, inzake den bouw van een nieuwe brug over de spoorbaan te IJmuiden. 9. Verleenen van machtiging en toestaan van het noodige crediet voor den bouw van een dienstwoning in het park „Velserbeek". 10. Verzoek van den secretaris van den Neder la ndschen Protestantenbond, afdeeling IJmuiden, om aan dezen bond een subsidie te verleenen ten bedrage van de door haar verschuldigde huur voor het gebruik van schoollokalen. 11. P ra e-ad vies op adressen van de O. K. Tooneelvereeniging „Oefening baart kunst" ea., inzake wijziging van de verordening op de heffing van belasting op tooneelver- •tooningen en andere vermakelijkheden. 12. Prae-advies op het voorstel van de heeren W. F. Visser, P. Schaar en P. F. C. Roelse, om het raadsbesluit d.d. 27 Decem ber 1927, waarbij o.m. werd besloten aan nieuw te benoemen personeel in dienst der gemeente geen rij wiel toelage toe te kennen, in te trekken. 13. Verleenen van een jaarlijksche subsidie aan het bestuur van het St. An-tonius Zieken huis te IJmuiden voor den bouw en de exploitatie van een paviljoen voor de ver pleging van lijders aan besmettelijke riek ten. 14. Garandeeren van tuindersvoorschot- ten. 15. Benoeming van twee tijdelijke leeraren aan de Visscherijschool. 16. Overplaatsing van het hoofd van school C naar de nieuw te bouwen school nabij de Verloren van Themaatlaan. 17. Besloten zitting. PERSONALIA. Tot tijdelijk opzichter tweede klas zijn bij openbare werken benoemd de heeren R. Marsman te Haarlem en C. W. Hagedoorn te Beverwijk. BEVERWIJK R.-K. KRING. Voor de leden van den R.-K. Kring zal het Rotterdamsch-Hofstadtooneel, dir. Cor v. d. Lugt Melsert, op 28 Januari in het K.SA.- gebouw een opvoering geven van het Vlaam- sche blijspel irDe Wonderdoktoor" van Jos. Janssen. DIEFSTAL UIT EEN AANGETEEKENDE ZENDING Bij de politie alhier werd aangifte gedaan, dat uit een aangeteekende zending, die door het kantoor van notaris B. naar Zaandam was verzonden, een bedrag van f 300 werd vermist. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in, waarbij haar al spoedig bleek, dat de diefstal niet bij den dienst.der poste rijen kon geschied zijn. Het spoor wees eer der in de richting van het kantoor van af zending. Spoedig kwam uit dat de 15-jarige G. O. zich aan den diefstal had schuldig gemaakt. Bij fouilleering van den jeugdigen verdachte werd het gehele bedrag nog in zijn bezit gevonden. De justitie werd met de zaak in kennis gesteld, doch op last van den officier moest de knaap in vrijheid worden gelaten. Tegen hem is proces-veihaal opgemaakt. DE INBREKERS. Het inbrekers trio P. J. S., A. de R. en J. Sp„ alsmede de eveneens wegens heling ge arresteerde J. van K. rijn door de politie naar Haarlem overgebracht en ter beschik king van de Justitie gesteld. BENNEBROEK UITVOERING FANFARECORPS „KUNST NA ARBEID". Woensdagavond gaf Bennebroek's fan farecorps een uitvoering voor donateurs en genoodigden. De nummers werden met veel gloed ge speeld. Het corps maakt een veel beteren in druk als voorheen. De directeur, de heer Overbeeke mag met voldoening op dezen avond terugzien. De clou van den avond was het optreden van een saxophoon-kwartet uit Aalsmeer. Prachtig samenspel en zeer zuivere weergave; wij hoorden zelden zulke goede muziek van amateurs. De heeren mochten een langdurig en krachtig applaus in ontvangst nemen, wat hen dwong tot het geven van een bis- nummer. De karakter komiek Reusink zorgde zeer goed voor het vroolijke gedeelte van den avond. Het nufmer „klokluiden" was wel buitengewoon'goed.' Tezamen dus een prach tige avond èn voor de vereeniging èn voor de vele bezoekers. STADSNIEUWS (Zie ook elders in dit nummer). VERDUISTERING VAN 24.000. Filiaalhouder voor de Rechtbank. VRIJSPRAAK GEVRAAGD. Voor de Rechtbank te Haarlem heeft te recht gestaan een 35-jarig filiaalhouder uit Rijpwetering, gemeente Alkemade, terzake, dat hij zich opzettelijk en wederrechtelijk op verschillende tijdstippen te Rijpwetering heeft toegeëigend een aantal bedragen tot een totaal van f 24.439, toebehoorende aan een handelsonderneming in landbouwpro ducten te Haarlem, welke gelden hij als be heerder van het kringkantoor te Rijpwete ring van verscheidene klanten had geïnd en betaald gekregen. Verdachte was, naar uit het verhoor van den eersten getuige, een 20-jarige kantoor bediende, belast met de administratie, waar aan verdachte rekenplichtig vras. bleek, be last met den verkoop en'de inning der gel den in zijn district. De verkoopsprijzen mocht hij zelf bepalen. Het geld moest worden afgedragen aan de Boerenleenbank te Eindhoven. In Augustus 1930 heeft getuige een kas tekort ontdekt, en tevoren zijn er manco's in de voorraden ontdekt. Op een vraag, van den verdediger of met deze voorraden nooit geknoeid werd, ant woordde getuige dat hem daarvan niets be kend was. Verdachte bracht in het midden dat leder wist, dat op het pakhuis geknoeid werd met kunstmest. Door gerst werd tapioca gema len. kalizout werd met 20 pet. vervalscht. Tweede getuige was de directeur der N.V. wonende te Overveen. Deze gaf verklaringen over de wijze, waarop verdachte de gelden moest afdragen. De verdediger, mr. H. F. J. P. Kunkeler, vroeg, waarom de gelden juist afgedragen werden aan de Boerenleenbank te Eindho ven. Getuige: omdat wij daarbij in schuld ston den. Verdachte zei, dat dikwijls om te kunnen concurreeren een lagere dan de vastgestelde prijs in rekening werd gebracht. Volgens hem heeft de directeur hem opgedragen om verschillende producten te vervalschen. Zoo is bijvoorbeeld herhaaldelijk ammoniak van mindere samenstelling» vervaardigd. De directeur ontkende dit pertinent. Als getuigen a décharge werd een aantal landbouwers gehoord. Zij verklaarden, dat zij altijd een factuur ontvingen, welke hoo- gere bedragen vermeldde, dan op de reke ningen voorkwamen en betaald waren. Het verschil was niet steeds gelijk. De officier van justitie fnr. Paardefcocpe# Overman vond, dat het onderzoek niet vol ledig was en vroeg terugverwijzing naar den rechter-commissaris om nog eenige door de Rechtbank aan te wijzen getuigen te hooren. De Rechtbank besliste in Raadkamer, dafc dit niet noodig was. De officier requireerde daarop vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. De verdediger sloot zich hierbij aan. Uitspraak over 14 dagen. TERAARDEBESTELLING S. D. FEENSTRA. Hedenmiddag half één had op de Alge meene Begraafplaats aan de Kleveriaan de teraardebestelling plaats van he<t stoffelijk overschot van den heer S. D. Feenstra, in leven stationschef te Haarlem. De belangstelling hiervoor was zeer groot, niet alleen op de begraafplaats, maar ook aan het station, waar eenige kransen aan de baar werden gehecht en waar vele leden van het personeel van verschillenden rang zich aan den stoet aansloten. Onder de belangstellenden merkten wij op leden van den Bond van Gepensioneerden bij de Nederlandsche Spoorwegen en leden van de Ned Vereeniging van Spoor- en Tra mwegpersone el Aanwezig was ook een deputatie van de Vereeniging voor Vreemdelingen Verkeer, n.L de heeren A. Meyer, W. A. J. v. d Kamp en L. K. W. Beukman, administrateur. Toen de kist in de groeve was neergelaten trad allereerst als spreker naar voren Ds. J. M. Lendertz, Doopsgezind predi kant alhier. Deze herinnerde aan het Bijbel woord: „Heeft niet de menscih een strijd op aarde, want hij komt als een bloem en hij wordt afgesneden". Wie de heer Feenstra is geweest, aldus spreker, kan en behoeft nietgezegd te worden, want dat staat in uw hart geschreven. Daarvan getuigen al deze bloemen en de groote belangstelling. Hij had inderdaad vele vrienden. Gelukkig is (hij, die op de groote vraag: „waarheen?" kan antwoorden zooals de heer Feenstra: „Vader, Uw wil geschiede!" Ds. Leendertz eindigde met de bede: „In Uw handen be velen wij zijn geest". Amen!" De heer J. En te, inspecteur van het ver voer, herinnerde aan de loopbaan van den heer Feenstra en deelde mede, van hem veel steun te hebben ondervonden. Vele moeilijke problemen wist hij tot oplossing te brengen. Spreker dankte hem voor wat hij voor het bedrijf en voor de gemeenschap is geweest. „De eindreisseinpaal is voor hem op veilig gesteld. Hij ruste in vrede!", aldus eindigde de heer Ente. Namens het personeel van het Haarlem- sche station sprak de heer C. C. J. E. van Riet. Deze vestigde er de aandacht op, dat de heer Feenstra met zulke schoone illusies rijn werkkring te Haarlem begonnen was. Hij was trotsch op zijn benoeming en was daar zijn directie dankbaar voor. Tus- sohen hem en het personeel bestond een. band van innige genegenheid. Hij was een goed superieur, niet alleen als ambtenaar, maar ook als mensoh en van karakter. Voor al dit laatste sierde hem. Hij heeft altijd getracht een goed chef te zijn en op rijn ziekbed zei hij nog: „Als ik beter mag worden dan zal ik .probeeren een nog beter chef te zijn". Dit waren .geen ijdele woorden. Spreker richtte woorden van troost tot de familie en riep den overledene een geroerd „Vaarwel!" toe. De heer Den Ouden sprak namens die afdeeling Tractie eveneens gevoelvolle woor den. Hij had den heer Feenstra leeren ken nen als een kundig spoorwegambtenaar en als een humaan menscih. Hij wenschte hem een zalige rust toe. Namens het personeel te Hilversum voerde de heer Van den Berg het woord. Deze prees den ijver en de trouwe plichtsbetrach ting van den overledene. „Hij was als hetj ware de vader van het station". Verder werd nog gesproken door een ver tegenwoordiger van het station te Zutphen en door een persoonlijk vriend. Een broeder van den overledene dankte voor de laatste eer, aan den overledene be wezen. Een schat van bloemen dekte de baar. VEREENIGING VAN VETPLANTEN- VERZAMELAARS. Voor de vereeniging van vetplan ten ver zamelaars zal a.s. Vrijdag 16 Januari, in Hotel Lion d'Or, de heer Brouwer uit IJmui den lantaarnplaatjes van cacteeën vertoornen en daarbij een voordracht houden Tevens zal gesproken worden over gemeen- schappelijken inkoop van cacteeën uit Texas. JUBILEA VAN VAKORGANISATIES Door een tweetal vakorganisaties hier tor stede gevestigd zal binnen korten tijd het 25-jarig bestaan worden gevierd, nl. door de afdeeling van den Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst en de afdeeling van den Ned. Lito-, Foto- en Chemigrafenbond. BEROEPSKEUZE. De heer J. Vader, directeur van den Gem. Dienst der Werkloosheidsbestrijding en van het Bureau voor Beroepskeuze zal op den ouderavond van school No. 33 aan de Ka- rolingenstraat een inleiding houden over „Beroepskeuze". ZETFOUT In het ingezonden stuk van den heer J. Hoogeveen (zie ons vorig nummer) over het bouwen van een zender, is een zetfout ge slopen. Voor het woord verhuist moet verhuurt gelezen worden, waardoor de beteekenis. belangrijk veranderd wordt. MONTESSORÏ NOG NIET NAAR AMSTERDAM. Naar wij vernemen zal Dr. Maria Montes- sori, die te Berlijn vertoeft en Vrijdag te Amsterdam zou arriveeren om aldaar een. bezoek te brengen aan verschillende Mo<n- tessori-inrichtingen, niet aan haar voorge nomen bezoek kunnen gevolg geven, daar zij ongesteld is. Het staat niet vast of Dr. Montessori na haar herstel alsnog een be zoek naar Amsterdam zal brengen. ZIEKENAUTO TEGEN EEN BOOM Woensdag is nabij den Langenberg te Ede een militaire ziekenauto bij het passeeren van een vrachtwagen tegen een boom opge reden. na eerst tegen den vrachtwagen te zijn aangebotst. De ziekenauto waarin drie zieken lagen, werd aan de voorzijde geheel vernield, meldt de Msb. vernield, meld de Msb. Noch de chauffeur, noch de inliggenden bekwamen verwondin gen De vrachtwagen werd eveneens beschadigd Het paard sloeg op hol doch kon spoedig to# staan worden gebracht. Voorste rij van links naar rechts: de heeren Boumawerkmeester der school; A. P. Stolk, Secr. der V.V.Z.Z. en Hoofd der B.L.O. School; no. 4 van links, wethouder van Soc. Zaken, de heer D. F. G. Schilling; achter dezen de heer J. C. Dunnebier, wethouder. DE STRANDING VAN DE „CYRILLE DANNEELS". Een onderhoud "met den kapitein van de „Drenthe" EEN STAALTJE VAN HOLLANDSCH BERGINGSWERK EN ZEEMANSKUNST. (Van onzen IJmuïdenschen correspondent.) Hedenmorgen begaven wij ons naar de sleepboot „Drenthe" om van den kapitein te vernemen, welke ervaringen hij opgedaan had bij het vlot brengen van de Cyrille Dan neels. Na een korte wandeling bereikten wij het toeleidingskanaal, waar de „Drenthe" als 't ware lag te dommelen in het koesterende winterzonnetje. Het was stil op dek, een rust die volgde op een 36 uur onverpoosd zwoegen. „Maandagmorgen vertrokken wij met de „Drenthe", de „Hector" en de „Nestor" naar een onbekend gestrand schip, welke stranding telephonisch aan ons bureau was gemeld. Het gestrande schip bleek later de „Cyrille Dan neels" te zijn, een Engelsche kolenboot. Toen wij de pieren om den Noord uit waren ge- gegaan en ongeveer een half uur gevaren hadden, ontdekten wij de Danneels aan den grond met de de vlaggen N en C in top: het noodsein. Later kwam ook nog de „Katwijk" van de vischploeg bij het gestrande schip aan. Met de Drenthe waren vletterlui met hun vlet op sleeptouw medegevaren. Toen wij bij het gestrande schip waren is onze walkapitein van de Firma Wijsmuller, de heer Moerman, met de genoemde vlet naai de „Danneels" gegaan en heeft een contract yoor berging gesloten, waarna de vlet terug ging en kapitein Moerman op de „Danneels" achterbleef om het bergingswerk te leiden. Toen de vlet bij de „Drenthe" terugkwam en wij hoorden dat het bergingscontract ge sloten was, konden wij beginnen met vast maken. De „Drenthe" stoomde zoo dicht mogelijk nabij, waarna de „Katwijk" van de vischploeg met behulp van de vlet de strand- lijn naar het gestrande schip bracht. Later nam de Katwijk het eind der sleeptros aan boord en stoomde er ongeveer een 200 Meter mede weg. De strandlijn wercl verder door de vietlleden naar het schip geroeid en aan het achterschip vastgemaakt. Toen onze tros verbonden; zij werd met behulp van de strandlijn aan boord van de Danneels ge- hesehen en bevestigd". Wij konden bemerken dat het den kapitein goed deed zich alles nog eens voor den geest te halen. Hij vervolgde zijn mededeelingen: „Toen de verbinding tot stand was ge komen. lichtten wij het anker, doch wij konden door het lage water nog niet gaan trekken. De sleepboot Hector probeerde eveneens verbinding te krijgen op dezelfde manier als de Drenthe, hetgeen eveneens vlot verliep. Gedurende het ebgetij was de sleepboot „Gro ningen" van Nieuwediep ook aangekomen. Vervolgens werd de Nestor aan de Hec tor vastgemaakt en de Groningen aan de Drenthe en zoo werd het avond getij afge wacht. Tegen het hoogwater getij werd begonnen met gezamenlijk trekken, doch het schip bleek zoo vast te zitten, dat meer assistentie noodig geoordeeld werd. Wij moesten moesten met de trossen vast blijven tot den volgenden morgen (Dinsdag), om daarna met hoogwatergetij wederom te trachten het schip los te trekken, hetgeen weer niet gelukte. Hierna besloot kapitein Moerman nog meer sleepkxachten te requireeren, waarna de sleepbooten Friesland en Utrecht_.order IJMUIDEN. Groep van genoodigden in het iverklokaal van de B.L.O. School aan de Houtmanstraat te IJmuiden. In het midden achter de werktafel de heer Bouma, werkmeester der school. Rechts van dezen de heeren E. P. Schuyt, Hoofd van den Nazorgdienst te Haarlem en Groeneveld, voorzitter der V.V.Z.Z. Links vüji den heer Bouma, de heer A. P. Stolk, secre taris der V.V.Z.Z. en Hoofd der B.L.O. School.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 14