aA li Uit teöem de Misdaad WAT GEBEURT ER IN RUSLAND? DE KOOPJES. H' HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 15 JANUARI 1931 TWEEDE BLAD door A. HEEROMA, Commissaris van Politie te Amsterdam. Koopjeshalen is iets, dat vooral het vrouwe lijk deel der menschheid een buitengewone energie schenkt. Is er iets anders, waarvoor ze uren in de rij zullen gaan staan, de stekende blikken gericht op een begeerd voorwerp, wachtend tot de winkel zal worden geopend en met haat en wantrouwen vervuld, tegen ieder die een meer bevoorrechte plaats in de rij in neemt? Is er iets anders, waarvoor ze hoele dagen zullen zwoegen van het eene eind der stad naar het andere; waarvoor ze honger en dorst trotseeren? De winkelier kent die passie en speculeert er op. Het komt voor dat. artikelen worden aangeboden tegen een prijs, die zelfs beneden inkoopsprijs is. Ge begrijpt, dat het geenszins de bedoeling van den winkelier is, zijn zaak op dien voet in te richten, tenzij hij van plan was zijn winkeliersjas aan den kapstok te hangen; hij doet het voor recla me en de aangeboden goederen zijn lokke- broodjes. Het geviel dat een zaak zich van zoodanig middel bediende om klanten te lokken, maar het lokte ook een mededinger uit zijn tent en aangezien in dit lieve leven de men- schen elkaar graag dwars zitten, ontwaakte bij den concurrent de lust de reclame den kop in te drukken. De chef. Dies verzamelde de chef z'n staf om zich heen om te beraadslagen over middelen van verweer en men besloot de uitgestalde goederen op te koopen en tegen derizelfden prijs weer te verkoopen. alzoo de reclame naar zich overhevelend. Een der mindere go den, Jan Pakan, werd belast met de uitvoe ring van het besluit en hij kweet zich naar behooren van zijn taak. Hij overwoog, dat hij zich de hulp moest verzekeren van eenige vrouwen uit het volk en aangezien hij niet zoo bekend was in het milieu, waar deze helpsters gerecruteerd moesten worden, ver zekerde hij zich van het intermediair van een der vele Amsterdamsche tantes en wel van Tante Bet. die het eerzaam beroep van kaartlegsters uitoefende ean als zoodanig kon bogen op uitgebreide relaties onder de juf frouwen van 3 hoog-voor en achter, want men weet 't misschien niet in deze ver lichte eeuw zijn er velen, die haar lot be schreven wanen in de kaarten van heider- ziende juffrouwen. 't Is mij echter niet geheel duidelijk, waar om sommigen een soort abonnement nemen, want dit zou als 't ware het Lot een testimo nium van wispelturigheid geven. Hoe 't zij, de kaartlegsters genieten een gepast vertrou wen en het bedrijf zou zeer winstgevend zijn, als ook hier de felle concurrentie geen woord meesprak, waardoor men al voor zeer geredu- ceerden prijs z'n toekomst kan ontsluierd zien. De occulte wetenschap Ik moet bekennen, dat mijn vroeger zoo rotsvast geloof in die occulte wetenschap ge ducht heeft geleden, sedert een der helder zienden bij mij werd gebracht voor een or- dinairen Bijenkorfdiefstal. 2eerijpelijk is 't, dat ik, schoon met zekeren schroom vroeg of zij niet had voorzien, dat zij in 't gevang zou komen en ik verwachtte niet anders dan te zullen hooren: Jawel, maar je lot is beschre ven en daaraan ontkom je niet. Hoe ont stelde het mij te moeten hooren: „Spot u er maar mee, 't is immers toch allemaal flauwe Vc." Nadien is mijn geloof aan brieven, die 's avonds over t water komen en aan t geld, dat me zou toekomen, zeer zwak, wat me spijt, want vooral al dat geloof aan t komen de geld kon je in tijden van depressie op kikkeren. Maar ik dwaal af; ik wou het heb ben over Tante Bet. Zooals ik reeds zei, was de concurrentie fel en zoodoende kon de kaartleggerij slechts als nevenberoep worden uitgeoefend; voor t overige was zij Iemand, die lapje: stof en der gelijke op gemakkelijke betalingsvoorwaar den verkocht, waarbij, 't behoeft nauwelijks gezegd, jc geen klant van den stoffenhandel kon zijn zonder informaties omtrent je ver leden. heden en toekomst, 'k Wil nog even opmerken, dat 't verleden en heden altijd klopte en dat je de toekomst op den koop toe kreeg. Tante Bet was de aangewezen persoon om een klein legertje koopsiers aan te werven, die zij van geld en instructies voorzag haar door Jan Pakan verstrekt, "t Was een gemak kelijk en niet onvoordeelig werk: je ging in den winkel, kocht en betaalde en bracht het artikel damesmantels en japonnen bij Bet, die een gulden of een daalder voor de moeite gaf, tante Bet kreeg zelf ook voor elk stuk een paar kwartjes provisie. Jan Pakan huurde een mannetje, die de vrouwelijke ge waden in een juten zak stoute om geen erg te geven en ze bij z'n lastgevers bracht, die liet den boel weer wat opstrijken om ze dan in alle glorie in de uitstalkast van zijn baas te zetten. Dat ging een tijdje goed, maar toen begon het de aandacht te trekken, dat de vrouwen, wier uiterlijk niet zoo'n groote koopkracht verried, over zooveel middelen beschikken, dn ze twee, drie stuks per dag konden betrek ken en toen artikelen, welke gelijkenis met de verkochte treffend was. bij den concur rent in de etalage verschenen, kreeg men argwaan en werd men op tegenweer bedacht. Het gevolg was. dat, toen Tante Kee en Tan te Trui en de andere tantes weer kooplust aan den dag legden, haar de goederen wer den geweigerd, hetgeen natuurlijk heftige protesten uitlokte, daar de tantes zich de guldens zagen ontglippen, terwijl deze waar schijnlijk al een bestemming hadden. Men toog naar de politie, waar men een niet ge heel juiste voorstelling van zaken gaf. ter- wel de tantes ondertusschen familieleden hadden opgedragen, de taak over te nemen. De commissaris zat er 'n beetje mee in. want hij kende de heele situatie niet en bracht den winkelier onder het oog, dat als deze goederen tegen een bepaalden prijs aanbood, het niet en règle was ze niet te verkoopen, ofschoon hij voor zijn bezwaren wel voelde, toen hij van diens vermoeden hoorde. Daar op nam de winkelier een ander middel te baat: hij besmeerde de goederen, als ver dachte personen ze wilden koopen met reus achtig zwarte stempels, zijn firma vermel dende, wat den koopsters de moeite be spaarde te zeggen, bij wien ze gekocht wa ren. Nieuwe protesten, nieuw bezoek bij den commissaris, die eigenlijk geen gat in de zaak zag en probeerde er zoo'n beetje tus- schendoor te zeilen. Maar Jan Pakan zat niet stil en de tantes dachten met angst aan de wegrollende guldens en zoo gehoorzaamden ze graag aan de nieuwe instructies, haar via Tante Bet gegeven om heibel te gaan ma ken. wélke heibel ook betaald zou worden als er geen goederen werden geleverd. Heibel toch was iets, dat het koopgrage publiek afschrikte en het kbopgrage publiek, dat iets anders wilde dan de enkele uitverkoren ar tikelen daar kwam het op aan. Enkele De politie komt er aan te pas. vrouwen zagen daar geen heil is, maar von den beter voorschot op de provisie te nemen door er met het geld. waarvoor ze man'els moesten koopen, vandoor te gaan, hetgeen een schadepost was voor Jan Pakan, maar aangezien deze zich steeds schuil hield, en z'n eigen strijdmethoden liever niet open lijk wilde erkennen, was er geen gevaar, dat de juffrouwen met de provisie in voorschot deswege worden lastig gevallen. Ge zult zeggen, dat Tante Bet dit in de kaart had moeten zien, maar ik wil opmer ken, dat zij zoodanig door den handel in beslag werd genomen, dat zij de kaarten had opgeborgen. Velen echter bleven haar getrouw en maakten plichtmatig heibel, wat blijk gaf van vrouwelijke durf en vindingrijkheid. Men kaapte mantels weg en gooide het geld er voor op de toonbank; men wierp etalage poppen om. smeet met deuren, bonsde op de ruiten of verkondigde de ondeugden en ka raktereigenschappen van den winkelier en éftf. Het publiek op straal. INGEZONDEN MEPEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Stofzuigerhuis MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 16 - TEL. 10756 PHILIPS' RADIO TOESTELLEN zijn heele familie, hetgeen niet op gedemp- toon ging. zooals men dit bij zulke fami liare mededeelingen zou verwachten. Ook werd de tegenstelling: kapitalist en werk mansvrouw nu sterk naar voren gebracht, wat het publiek op straat met groote belang stelling aanhoorde. Vooral de jeugdige pro letariërs. hieronder te verstaan slagers, bak kers. en andere jongens, die dagelijks met hun fietsen het leven van hun mede-prole tariërs in gevaar brengen, interesseerden zich voor het geval, zonder nochtans hun bijval fce betuigen. Alleen een oud moedertje, dat. eerst niet goed begreep, maar weldra op de hoogte was gebracht, mompelde instem mend: ..ja, 'n arm mensch gunnen ze niks" en hoofdschuddend vervolgde zij haar weg. bang voor de ongewone drukte, steeds her halend: 'n Arm mensch gunnen ze niets. De jongens bovenbedoeld kregen waar voor hun geld: plots rinkelde een ruit en even later verschenen een paar agenten, die met de wijsgeerige kalmte, Amsterdamschen agen ten zoo vaak eigen, met den gummistok tot doorloopen aanmaanden. Dit had weer tot gevolg, dat men niet door- maar dooreen liep. waarop 't aantal nieuwsgierigen steeds grooter werd. hetgeen het optreden van meer agenten met dezelfde kalme wijsgeerigheid uitlokte. n Arm mensch gunnen ze niets. Ik zeg nog eens: de jongens kregen waar voor hun geld en zelfs meer dan dat: ze raakten hun boodschappen kwijt, kregen op stoppers en 's avonds meteen ontslag bij hun baas, ofschoon gezegd moet worden, dat zoo iets 'n groote uitzondering is, want die hoop des vaderlands verstaat uitnemend de kunst anderen de klappen te laten opvan gen. Die fraaie concurrentiestrijd is, als 'k me heb laten vertellen, made in Germany. Ware ik economist of iets dergelijks, ik zou hier in misschien een voorbeeld kunnen zien van den rücksichtlosen strijd tusschen kapitaal en kapitaal, Ik kan alleen zeggen, dat de politie er door een gepaste bewaking voor zorgde, dat dergelijke vriendelijkheden zich niet konden herhalen en dat den partijen in overweging werd gegeven zich met die schoone aangele genheid tot den rechter te wenden. DE ARBEIDSWET VOOR KANTOOR BEDIENDEN De afd. Haarlem van den Alg. Ned. Bond van Handeis- en Kantoorbedienden hield j.l. Woensdagavond een druk bezochte ledenver gadering in „de Kroon" onder leiding van den 2en voorzitter, den heer H. van Oort Jr. Bij de opening kon worden medegedeeld, dat de afdeeling gedurende het laats*e kwar taal van 1930 met 51 leden was vooruitge gaan en het jaar 1930 had afgesloten met 430 leden. Deze groei heeft zich ook in de eerste twee weken van Januari 1931 doorgezet. De heer W. Brouwer, Bondssecretaris, be handelde het pensioen rapport, waarvoor het grondkapitaal als jubileum-geschenk aan den Bond door de leden wordt bijeenge bracht. Na de pauze behandelde de heer Brouwer de Arbeidswet voor de Kantoorbedienden waarbij hij vooral scherp protesteerde tegen de vele uitzonderingsbepalingen, door den Minister in de Wet opgenomen en waardoor belangrijke groote groepen van kantoorbe dienden buiten deze Wet zouden vallen. ..De Alsemeene" zal tegen deze uitzonde ringsbepalingen een verzet organiseeren, waarvoor binnenkort nadere plannen bekend zullen worde gemaakt. Dit verzet zal worden gevoerd onder de leuze van de 44-jarige arbeidsweek, overeen komstig de resolutie aangenomen op het laatste congres van het Internationaal Ver bond van Vakvereenigingen. Met een opwekking om de eerstkomende maanden krachtig mede te werken aan de uitbreiding van de organisatie, zoodat de af deeling op 1 Mei haar 500e lid zal kunnen inschrijven, sloot de voorzitter de vergade ring. AGENDA DONDERDAG 15 JANUARI Gemeentelijke Concertzaal: Concert Doops gezind Zangkoor. 8 uur. Palace: ..Hallo Mexico!" en .Wel te rus ten. Op het tooneel: Tholen en Van Lier 8.15 uur- Luxor Theater: De Boemelkapitein' en ..Betty Balfour". Op het tooneel: Duo Calvé, opera-duettisten- 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De diamanten van Broadway". Op het tooneel: Ir. Cook met het groote raadsel: mensch of pop? 7 en 9.15 u Bloemen daal: Vergadering van den gemeenteraad. 2 uur. VRIJDAG 16 JANUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: ,De man die beslag legt" door de Kon. Ver- „Het Ne- derlandsch Tooneel". 8 uur Bioscoopvoorstellingen. Nieuw programma. Teyler's Museum. Spaarne 16- Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. toegang vrij. Onthullingen van Gepeoe-methoden. Aanduidingen van naderende veranderingen door M. MILJOEKOFF. et groote Moskousche proces de wan hopige jacht naar een zondebok, is een treffend bewijs voor het te kort schieten van de Sovjet-politiek en een openlijke erkenning, dat- ook het vijf jaren plan mislukt Is. Het fantas tisch pian. dat de communisten maanden lang hebben uitgebazuind als de weg naar het Beloofde LarrcL het plan. waarbij de com munistische leiders o.a. beweerden in staat te zijn. een staat te scheppen, die wat tech niek betreft gelijk aan de Vereenigde Sta ten van Amerika zou zijn. en waarbij zij een van de meest achterlijke landen van Europa zouden omzetten in een model-industrie staat. dat plan is eenvoudig onder zijn eigen gewicht bezweken. De verantwoordelijke staatslieden hebben in hun verlangen om hun eigen schamele huid te redden, hun toevlucht, genomen tot. dit schandelijke proces in de hoop. dat de- schuld zou vallen op eenige onderworpen ge leerden en technische experts. Hoe kunnen deze menschen iets te maken hebben met het mislukken van een onuitvoerbaar plan? Oorspronkelijk hadden zij 'tontworpen op een redelijken grondslag, maar het ls hun schuld niet. dat Stalin en Co. het met mooi genoeg vonden en er op stonden dat zij iets ont wierpen, dat groot schor zou zijn en meer ontzag zou inboezemen. Daarom moesten de experts een verbluffend brutaal stuk opstel len. dat de censuur voldeed en dat werd aan gekondigd als het economische programma dat voor alle Russen noodig was. Tevergeefs zijn de arbeiders, die van een 8-urendag al leen Iets weten door hooren zeggen, ver drukt en voortgedreven: tevergeefs wervlen de boeren uitgeperst tde eenige klasse in de Sovjet-Repub'iek. die nog belasting kon be talen). om de onmetelijke hoeveelheid goud te verkrijgen, benoodigd voor dit enorme plan. Het eenig mogelijke resultaat kon niet an ders zijn, dan de ineenstorting van dit on metelijke en rijke land. het verspillen niet alleen van het nationale inkomen, maar in 't bijzonder van dat gedeelte er van. dat den landbouw vertegenwoordigt Toen het onmogelijk bleek voor de regee ring om de benoodigde som bijeen te krij gen vóór het financiee'e jaar in October ein digde, decreteerde Stalin, de dictator, dat dit financieele jaar 15 maanden zou duren, in de hoop het geld dat noodig was nog te ver krijgen. Het is moeilijk een nauwkeurig overzicht te krijgen van den staat van zaken in Mos kou uit de rapporten uit verschillende indi recte bronnen, maar zeker is het, dat het Bolsjewistische regime nu een kritieke pe riode beleeft. De gebeurtenissen volgen elkaar met verbluffende snelheid op, en da gelijks hooren we van iets onverwachts, dat een geheele verandering teweeg brengt.. Voor het oogenblik is Stalin nog meester var, de situatie. Hij is er in ges'aagd de macht in handen te krijgen in spijt van Lenin's politieke testament: de overwinning te behalen op de communistische linkerzijde en onmiddellijk na deze overwinning zich los te maken van de Communistische rech terzijde door Rykoff „naar buiten" te zenden, de profeet Boehkarine tot zwijgen te bren gen en alle individueele meeningen te smo ren. Hij heeft iedereen verslagen door dwang of door het algemeen vertrouwen in het suc ces van het vijf-jaren plan. Ondertusschen is onder de boeren de on tevredenheid gestadig toegenomen. Hun ko ren is door den Staat geconfisceerd voor 15 van de marktwaarde en dit is in papier uit betaald. Om, hoe oan ook, geld te verkrij gen heeft de Regeering het koren op buiten- landsche markten gedumpt. Anders had zij met het p an niet kunnen doorgaan. Het land, door de Revolutie aan de boeren ge schonken, is hun nu door den Staat weer afgenomen. Het land behoort nu aan den Staat en de producten behooren aan de ge meenschap, hetgeen zeggen wil: aan de Communistische partij. Is het wonder, dat de boeren liever hun eigen voorraad en reserve van koren vernietigen, dan dien aan den Staat te schenken? De boeren verbouwen al leen wat zij noodig hebben voor zichzelf en hun gezin. De ontevredenheid is overgegaan van de vaders op de zonen, op hen. die op 't land werken of in het Roode leger dienen. Zij heeft zich zelfs meegedeeld aan de Tchond's speciale troepen van de Gepeoe. die de handlangers zijn van het regime. Openlijke opstandigheid is echter moeilijk in het Roode leger, waar het spionnage-stelsel nog beter werkt dan onder de burgers en dat zegt heel wat. aangezien de spionnage in Rusland een graad van volmaaktheid hoeft, bereikt zonder voorbeeld in de geschiedenis. Ziehier een karakteristiek voorbeeld. Eon professor vroeg twee van zijn vrienden op de lurtch. Zij praatten vrij uit over gewone on derwerpen voordat do maaltijd was opge diend, maar plotseling riep de gastheer uit: ..Wij zijn met ons drieën: daarom moet min stens één van ons oen spion zijn. laten we maar liever aan tafel gaan. dunkt mij". Dit is natuurlijk slechts een anecdote, maar ik ken iemand anders die niet zoo voor zichtig was als de gastheer in dit verhaal en die dit duur betaald heefr. Hij had vijf vrien den genoodlgd. die hij allen uitstekend ken de en in wie hij absoluut vertrouwen stelde In den loop van het gesprek veroorloofde hij zich een grap ten koste van de communisten. Drie maanden later werd hij op het politie bureau ontboden en ging er met een gerust geweten heen, denker.de dat hij niets mis dreven had; maar toen hij er was aangeko men, werd hem een lijst voorgehouden van zijn „misdaden" en daaronder was ook de grap. die hij onder vrienden" drie maan den tevoren gelanceerd had. Door zulke dingen is zoo veronderstelt men het gevoel van wanhoop acuut ge worden bij Generaal Vorcchüoff den aan voerder van het Roede leger, die tot nu toe niet uitgeb'or.'-en ha? dcor zedelijken moed om den almachtigen dictator tc weerstreven en concessies te vragen voor de boeren. Sta lin kon zoo steik zijn als hij wilde, hij moest nu toegeven en Rykoff terugroepen uit zijn ballingschap en zijn politiek een weinig naar rechts verschuiven. Ik voor mij denk. dat het lang niet onwaarschijnlijk ls. dat Stalin zich een dezer dagen zal wreken, een nieuw ter roristisch regime zal Inzetten en den grond onder de voeten van Rvkcff Boccharin en Vorochiloff en Co heel warm zal maken. Stalln hoeft het vijf-jaren p'an niet opge geven. al zijn de booren uitgezogen en heeft hij zijn toevlucht moeten nemen tot dum ping. Hij heeft niets geleerd van de ver schrikkingen van de eerste revolutiejaren toen de eerste pogingen gedaan werlen de boeren en kleln-handelaars tot communisten te bekeeren. Lenin heeft spoedig deze werk wijze geschorst Hij begreep dat niets blij vends tot stand kon worden gebracht in Rus land zonder de hulp van de moesjiks. Om hun bijstand te winnen, was het noodig een klasse van kleine landbezitters te scheppen en geheele vrijheid te laten voor de vroegere wijze van ruiling van goederen en ge!d. Dit tijdperk van wapenstilstand duurde tot 1920. Het- was voldoende om een uiterlijke schijn van voorspoed te brengen, die gedurende drie Jaren van wreed communisme het land van voedsel voorzag: maar nu zijn alle reserves uitgeput. Zij z4Jn verspild door in het bui tenland te verkoopen tegen absurd lage prij zen. om aan fondsen te komen Dit ging door tot de vrees voor ec-n algemeene st ijging er een eind aan maakte. Het Moskousche proces is vergeefs geweest: de poging om de schuld op anderen te wer pen. het koopen van buitenlandsche werk tuigen, de uitrusting van fabrieken, het op leiden van Ingenieurs, het Ls alles vor- geefsch. wanneer de industrie zonder het be noodigde kapitaal blijft en niet genoeg ver bruikers heeft, om de productie op te nemen. Ik bon geneigd aan te nemen, dat de kern van de communistische party zichzelf reeds bekend heeft, dat door geweld niets meer verkregen kan worden Zelfs Stalin's trouw ste aanhangers zien in. dat Lcnln gelijk had. toen hij wees op hot gevaar van een politiek van de soort, die door een bruut, als StaMn werd voorgestaan Er kan geen twijfel zijn over de vraag of Stalin zonder strijd zal wij ken, maar de kracht der omstandigheden is tegen hem. Dan zullen we een meer of m'n- der vredelievende omwenteling zien. een ver loochening van 't vt)-Jaren plan en e?n ver zoening met de koelaks ^welgestelde boeren». Tenslotte zullen na een natuurlijk tijdperk van evolutie, de verschrikkingen der revolu tie niets meer zijn dan beelden uit het ver leden en het opbouwende werk zal te mid den der puinhoopen begonnen worden. (Nadruk verboden). BELEEDÏGING VAN EEN NOTARIS. EEN BELANGRIJKE RECHTZAAK. Voor de Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank diende de zaak tegen den 45- Jarigen koopman A P.. die terecht stond wegens smaadschrift tegenover notaris M L A. M. te Amsterdam In Februari en Maart 1930 zou verd. volgens de dagvaarding opzettelijk de eer en goeden naam van notaris M hebben aangetast, door ten laste legging van verduLstering met het doel om ruchtbaarheid te geven, door in het dagblad ..De Tribune" te publiceeren een ar tikel onder de hoofden: .Dief- en Diefjes maat" en .Justitioneel schandaal?" en ..No taris M drukt een vermogen achter over onder dekking van de Justitie". Hierna volgde in de dagvaarding het gewraakte ar tikel. waarin o m. stond, dat notaris M. aan zijn Client P. geen rekening en verantwoor ding af wilde leggen van f 38 000 oor hem In 1923 aan den noaris ter hand gesteld, noch wilde de notaris het geld teruggeven. Vervolgens was P. ten laste gelegd, dat hij opzettelijk dit artikel als pamflet in Febru ari in vele exemplaren had verspreid. Subsi diair was verd. beleediging" ten laste ge legd. Voor deze zaak bestond ook van de zijde der balie groote belangstelling. Verd. word verdedigd door den Haagschen advocaat Mr. Bourlier. Verdachte verklaarde Inderdaad de stof tot het artikel in de .Tribune" te hebben geleverd, hij had het stuk echter niet zelf geschreven. Later had verd. het artikel In chrochurevorm doen uitgeven in 3000 exem plaren. o.a had hij ze uitgedeeld bij het ge bouw ..Frascatl". De laatste getuige, notaris Mr M. L. A. M zeide. dat de geschriften hem zeer veel schade hadden berokkend. Een notaris en een ad vocaat kan niet meer schade lijden dan in zijn goeden naam te worden aangetast". De pamfletten werden in de Koopmansbeurs ver spreid. ook werden ze naar Indië gestuurd. De notaris verklaarde ook geen geld aan mr. Bourliet te hebben willen geven. De Officier van Justitie. Mr. Massink. achtte het ten laste gelegde smaadschrift bewezen, ten opzichte van het pamflet. De Inhoud is in hooge mate grievend voor den notaris. Spr kan zich echter de mentaliteit van verd. voorstellen. P. had geld te vorderen en had het hard noodig. Verd. was ernstig geprik keld. Spr wilde geen gevangenisstraf eischen, doch een boete t en bedrage van f 300, subs- 50 dagen hechtenis. Mr. Bourlier zei. dat naar zijn meening de tenlastelegging in het pamflet, waar en te bewijzen wils. Uitvoerig schetste pl. de wijze waarop hij door den notaris was ontvangen. Notaris M. wilde geen geld afgeven zonder toestemming van de vrouw van verd. In strlid met de uitdrukkelijke wenschen van verd. had de notaris f 3500.aan de vrouw voor reisgeld naar Indlë gegeven Een recu had de no:arïs nooit aan verd. afgegeven. Notaris M. Mntcrrumpeerend)Daarvoor dienen de grossen! Pres. Mr. Huysinga: Als U weer interum- peert. laat ik U de zaal uitzetten! Pi noemde de gedane uitkeering van f 3500 aan verd.'s vrouw verdulsering. Mijn cliënt ls door de handelingen van M. geruï neerd! Verd. heeft gehandeld uit zelfverdedi ging en in het algemeen belang, en is dus niet strafbaar. Pl drong aan op vrijspraak subs, clemenrie. Notaris M verzocht hpt laatste woord, doch daai hij zich geen civiele partij had gesteld werd dit niet toegestaan. Uitspraak 28 Januari-

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5