STADSNIEUWS De wraak der Verdrevenen HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAG 15 JANUARI 1931 MUZIEK. LEDENCONCERT DER H. O. V. In plaats van de „Suite op Gregoriaansche Motieven" van Theo van der Bijl, die op het programma stond kregen "we de derde Leo- nore-Ouverture. Naar ik vernam was gebrek aan gelegenheid tot voldoende voorbereiding van het nieuwe werk oorzaak der vervan ging. Leonore fungeerde dus als redster uit den nood, evenals in de opera zelve. Maar ik moet eerlijk zoggen dat de uitvoering niets noodhulpaehtigs had; integendeel; van Bei- num had nog gelegenheid gevonden meer dan één persoonlijke nuance aan te brengen die we bij zijn voorgangers wel eens te zeer misten. Er zat dramatische spanning in tot het einde toe; er viel ook technisch veel te roemen. Alleen de torenwachter stond bij zijn eerste signaal een paar centimeter te laag. De beide solopartijen in Mozarts Symipho- nle Concertante vonden in mej. ScheffeLaar Klotz en den heer Leidner twee knappe ver- tolkers. Gelijk te verwachten was. klonk het spel van den altist iets warmer getimbreerd dan dat der violiste; in 't algemeen sloot beider voordracht zich goed aan. Eenige kleine onzuiverheden moeten wellicht aan ontstemming der vioolsnaren toegeschreven worden. De samenwerking van solo-instru menten en orkest mocht over 't geheel vol doende heeten; volmaakt was ze nog niet. In Mozarts transparente muziek wordt ook de geringste oneffenheid voelbaar. De wel dadige straling deZer zonnige kunst kwam intusschen over ons en we hebben ze dank baar genoten. De violiste ontving een drietal bloemstukken; zij had de attentie één er van aam haar partner aan te bieden, een sym pathieke impuls die een even prettigen in druk maakte als een oogenSblik later het te rugkomen der solisten met in hun midden Van Beinuim, dien zij terecht in de huldebe tuigingen wilden doen deelen. Sedert het vertrek van Nico Gerharz is, voor zoover ik mij herinner, de zesde Sym phonic van Tschalkowsky niet meer door de H.O.V. gespeeld. Zij behoorde tot Gerharz' lijfstukken; Van Beinum dirigeerde haar deze eerste maal na tuurlijk nog niet zonder partituur, maar toonde zich terdege in haar geest ingewerkt te hebben. Ook in dit werk gaf hij meerma len blijk van persoonlijk inzicht; of echter ieder met hern in allen deele accoord zal gaan is twijfelachtig. Het meest troffen mij de aanzienlijke besnoeiingen van het derde deel, die gevoegd bij het extreem snelle tem po, er een vluchtigheid aan verleenden die mij in tegenspraak schijnt met de lange stij ging en de geweldige kraohtontlading tegen het einde. Het klankevenwicht tusschen de instrumentengroepen kon niet steeds be waard blijven: een werk als dit eischt een sterker bezet strijkers-ensemble, wil alles tot zijn recht komen. Wat wil men met twee contrabassen aanvangen, vooral wanneer de partituur nog „divlsi" voorschrijft? Elke bas partij dus enkel bezet: geen wonder dat ze soms nauw hoorbaar waren, al heeft de com ponist voor de blazers een hoeveelheid p's voorgeschreven, die eenig is in de littera tuur. Een viervoudig p is bij hem nog niet zacht: vijf- en zesvoudige komen voor! Hoe een fagottist zoo iets blazen moet, zonder zijn toon te verliezen en alleen wind te ge ven is mij een raadsel. „Men kan wel merken dat Tschaikowsky bij het componeeren der „Pathétique" een p-bui had" merkte imij iemand op. Over die bui gaf een stuk in t programma ook nog enkele toelichtingen, een stuk waar in zes keer het woord eigenaardig, vijf keer het woord bijzonder en vijf keer het afgrijselijke woord satz voorkomt, waarin we verder van „hardnekkige vasthoudend heid" lezen, en dat dus klaarblijkelijk afkom stig is van denzelfden muzlkalen commen tator, wiens stijl we onlangs in een toelich ting bij de vierde Symphonie van Beethoven konden bewonderen. „Of niet" zal deze en gene zeggen. K. DE JONG. UITGAAN. Men schrijft osn: A.s. Zondag konien Mie en Ko ïn de Gem. Concertzaal 'n opvoering geven van de nieuwe succesklucht „Tante Marie komt met Appel jan". Deze klucht wordt reeds negentig dagen in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam op gevoerd. De hoofdrollen worden vervuld door Mie en Ko. VERGADERING R-K. BAKKERSGEZELLEN. Dinsdagavond hield de afdeeling Haarlem van den R.K. Bond van Bakkersgezellen cn- der voorzitterschap van den heer H. Bijster een ledenvergadering in het gebouw „St. Bavo". Behandeld werd o.a. de collectieve arbeidsovereenkomst voor de stad Haar lem, waarover het hoofdgestuurslid H. J. Sprokop een inleiding hield. Met groote meer derheid van stemmen werd daarna besloten deze overeenkomst te aanvarden en aan het hoofdbestuur op te dragen, de zaken verder af te doen. Naar aanleiding van deze vergadering deelt het bestuur van bovengenoemde afdeeling ons nog het volgende mede: „Deze onderhandelingen zijn van zeer lang duriger! aard geweest. Op de laatste confe renties welke op verzoek van de werkgevers zijn gehouden met de besturen van de Christelijke, Neutrale en R.K. organisaties, is de collectieven arbeidsovereenkomst tot stand gekomen op het grondloon van f 34 benevens kindertoeslag enz." VERGIFTIGING IN EEN BADCEL? In een badcel in het gebouw van de Gemeente Reiniging te 's-Gravenhage is een 40-jarige schilder dood aangetroffen. Aanvankelijk dacht men aan een toeval, waaraan de overledene wel meer geleden had, doch thans is het vermoeden van koolmon- oxydevergiftfging uit de geyser gerezen en daarnaar wordt een ernstig onderzoek inge steld. Gebleken is, dat geysers meermalen kolendamp ontwikkelen. STEUNT! bij gelijken prijs en kwaliteit de Nederlandsche Industrie Hiermede dient gjj uw land en BESTRIJDT gij de werkloosheid. MARKTNIEUWS GROENTEMABKT TE HAARLEM. Peren 0.280.60 per K.G Appelen f 0.30f 0.50 per K.G. Brusschelsch lof 0.200.22 per K.G. Knakpeen f 0.08f 0.12 per K.G. Veldsla f 0.30—f 0.50 per K.G. Prei f 0.03f 0.18 per bos. Knolselderij f 0.06f 0.10 per stuk. Selderij f 0.07—f 0.30 per bos. Pieterselie f 0.08f 0.25 per bos. Groenekool f 0.02f 0.08 per stuk. Gelekool f 0.05f 0.20 per stuk. Roodekool f 0.02—f 0.12 per stuk. Bloemkool f 0.10f 0.18 per stuk. Boerkool f 0.50f 1.25 per kist. Spruiten f 1f 2.25 per zak. Andijvie f 0.50I 1.80 per kist. Wie niet groen is, maakt voor al rijn kleine Advertenties gebruik van „Onze Groentjes" in Haarlem's Dagblad. INCEZONDEN MEDEDEEL1NGEN 60 CU. por regoL FEUILLETON. Hit h e t Engclsch van J. S. FLETCHER. (Nadruk Verboden) 13) HOOFDSTUK XII. „Daar heb ik al lang over gedacht", ver telde Oliver, terwijl hij zijn beenen bebage- lijk uistrekle. „Ik ben altijd bereid mij daad werkelijke belangstelling te toonen voor onze partij. Je weet waarschijnlijk dat ik in Hal firth al heel wat voor de plaatselijke afdee ling gedaan heb. „Natuurlijk, maar wat zou je dan nu voor de plaatselijke afdeeling zelf willen doen?" ..Ik had gedacht om een bedrag voor het partij fonds beschikbaar te sellen". „Zooiets wordt altijd dankbaar aanvaard", lachte Swansdyke. „Me dunkt, met een vijf en twintig duizend kom je al een heel eind". „Is dat alles?" vroeg Oliver joviaal. „Wel. 't is het werk van een minuut om een cheque van honderd duizend uit te schrijven!" „Laat het bepalen van het bedrag maar gerust aan mij over", meende Swansdyke. „Maar iets anders. Wie is je opvolger in de fabriek?" „Mijn kleinzoon. Mijn oudste zoon je weet, ik had er twee. De oudste is jong ge storven en heeft een vrouw en een zoontje nagelaten, die binnenkort bij mij komen in wonen. De jongen zal opgevoed worden door de beste gouvernante die in heel Londen te vinden is. Later gaat li ij naar Oxford of Cambridge. En over een jaar of vijftien wordt hij mijn opvolger". „En Je jongste zoon?" „Mijn jongste zoon? Die vindt nieuwe ma chines uit en wordt nog rijker dan zijn va der!" Daarop was er even een zwijgen en toen zei de advocaat, langzaam en nadenkend: „Mag ik je een raad geven? Doe niet alles tegelijk, dat zou niet van tact getuigen. Be gin met die technische school dan een paar maanden later de Latijnsche school, en nog weer later die belde leerstoelen in het Slavisch. Bovendien is dat de manier om de belangstelling van het publiek te wekken en gaande te houden". ,Jn orde hoor; ik zal je raad opvolgen", beloofde Oliver. „Maar denk er aan dat je aan iedereen die er voor in aanmerking komt kunt vertellen, dat ze bij mij voor elk sym pathiek doel net zooveel geld kunnen krijgen als ze maar hebben willenVóór de zooveel- ste maal: 't bedrag speelt geen rol!" „Afgesproken", antwoordde Swansdyke, Hij stond op, nam hartelijk afscheid en ging heen. Oliver ging dien avond met een voldaan gevoel naar bed. Binnen niet al te langen tijd zou Bickerdik wel zien, wie de machtigste en invloedrijkste man van Halfirth was. Maar er viel nog meer te doen Oliver bezat een prachtige collectie schil derijen. Voor boeken voelde hij niet veel, zijn bibliotheek had niet veel te beteekenen, maar hij genoot als liefhebber en kenner van schil derkunst in de Londensche kunstwereld een zekere vermaardheid. Den morgen na zijn onderhoud met Swans dyke, bracht hij een bezoek aan het atelier van een bekend landschapschilder, een oude kennis van hem. .Mij dunkt, jij kent wel een goeden archi tect hier in Londen", zei hij tot. den schilder. „Niet zoon doodgewone, de beste die cr te NED. VEREENIGING VOOR RADIOTELEGRAFIE. DR. W. H. KOOMANS EERE-VOORZITTER DER AFDEELING. Doordat de vergaderingen van de afdeeling Haarlem der Nederlandsche Vereeniging voor Radlo-telegrafle gehouden worden in een particuliere woning dragen zij steeds een in tiem karakter. Dit was des te meer het geval Woensdagavond, omdat aan de vergadering verbonden werd een hartelijke huldiging van den scheidenden voorzitter, dr. W. H. Koo- mans. Dr. Koomans heeft, na drie jaar voor zitter te zijn geweest gemeend dit aan een jongere kracht te moeten overlaten en dien tengevolge had de verkiezing van een nieuwen voorzitter plaats. Met meerderheid van stemmen koos de vergadering als zoo danig den heer J. H. Westhof. De heer West hof heeft daarna de voorzittersplaats inge nomen en in een hartelijke rede dr. Koomans meegedeeld, dat besloten was hem het eere- voorzitterechap aan te bieden. Dit geschied de symbolisch in den vorm van een bul, waarbij als blijk van dankbaarheid een tin nen vaas werd aangeboden, met het Vereeni- glngswapen in email en een bloemstuk, voor stellende een zendantenne. Dr. Koomans be dankte hiervoor ontroerd. Hij las een tele gram voor, waarin de felicitaties van het Hoofdbestuur der vereeniging zijn overge bracht en haalde verder oude herinneringen op, uit de pionierstijd van de radio-amateurs. De heer Westhof legde er daarna nog den nadruk op, dat dr. Koomans door zijn functie van eere-voorzitter met het bestuur in ver binding blijft staan, hetgeen'zeer verheugend ls bij dit afscheid. Aan het begin van de vergadering had een kleine huldiging plaats gehad van den heer A. van Velthuizen. naar aanleiding van zijn 25-jarig dienstverband bij de firma Heringa en Wüthrich. Met een hartelijke toespraak heeft dr. Koomans hem een fruitmand aan geboden. In de vergadering zijn verder uitgebracht de jaarverslagen van secretaris en penning meester, waaruit blij let, dat de vereeniging 65 leden telt en dat er een klein voordeelig saldo in kas is. In de bestuursvacatures werden herkozen de heeren W. C, Lasschuit, J. W. Fioole en J. H. Dinkshoorn en gekozen de heer P. Middelraad te IJmuiden. Aan het slot van het officieel gedeelte deed de nieuwe voorzitter de mededeeling, dat in een vorige vergadering besloten is tot den gemeenteraad van Haarlem het verzoek te richten om een storingsverordening in het leven te roepen, zooals deze ook te Velsen bestaat. Het verder gedeelte van den avond was „onofficieel", hetgeen het tegenovergestelde is van „ongezellig", waarmee echter niet ge zegd is, dat het officieele gedeelte niet zeer aangenaam was tevens. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Dum, Pijlslaa-n 23, autocontactsleutel; v. d. Aar, Waar derpolder 26, autosleutel; Kramer, Brouwersplein 29, beursje met inhoud; Gar denier. Gen. Cronjéstraat 48, boek; Bureau van Politie, Smedestraat, enveloppe; Klaver Padangsbraat 32, étui met schrijf beboetten; Eerhart. Pijlslaan 28, gym. schoen; Bakker SchagcheLstraat 39rood, idem; v. d. Pligt, Harm e n j answeg 88, zwart-grijze herder; Kohier, Zomervaart 146. handschoenen; Van Waart, 't Krom 37, koffertje} De Jong, Ted. van Berkhoutstraat36, rijwielbei; Bureau van Politie, Smedestraat, vulpen. SPORT VEREENIGING „DROSTE". Heden is het 10 jaar geleden dat de sport- vereeniging „Droste" officieel werd opgericht Officiéél, want reeds in 1920 werden vele vriendschappelijke wedstrijden gespeeld. En toen de Zaterdagmiddagelf tallen begonnen te spelen werd besloten, de vereeniging óp te richten. Een moeilijken weg heeft de ver eeniging afgelegd, omdat immers de vereeni ging opgericht werd tot uitsluitend genoegen voor het personeel der firma Droste. Zij be haalde het ongeslagen kampioenschap der Zaterdagmiddag-competitie van den N.V.B. afdeeling C. Het voetballen op Zaterdagmiddag moest er tenslotte aan gegeven worden naar aan leiding van de werktijden, zoodat de laatste zes jaar aan de Zondag-competitie van den H.V.B. wordt, deelgenomen. Zeer tot genoe gen der oprichters, de heeren J. v. Eijk en J. F. Geerlings, werd dit jaar met twee elf tallen ingeschreven, waarvan het eerste elf tal een mooie plaats inneemt. Het bestuur bestaat uit de heeren J. v. EIJk, voorzitter, J. F. Geerlings, secretaris- pennlngmeester, A. Vrolijk, M. v. Norde en B. Kelfkens, commissarissen. Op Zaterdag 24 Januari wordt dit feit feestelijk herdacht in het HK.B.-gebouw aan de Tempeliersstraat. krijgen ls, begrijp je?" „Waarvoor?" vroeg de schilder nieuwsgie rig. „Een huis, een fabriek of wat moet het worden?" „Dat zal ik je zeggen. Ik moet een arclii- tect hebben die me een modern huis bouwt in den stijl van een van die oude Abbey's, zooals bij ons in de burnt nog te vinden zijn" De schilder legde zijn palet en penseelen neer en keek Oliver in gespannen verwach ting a air. ,J5n modern huis, in middeleeuwschen stijl?" her-haalde hij. ,Dus van al'e gemak ken voorzien en met een antiek cachet. Een mooie opdracht! En wat nrag het kósten?" „Dat speelt geen rol!" „Heb je misschien een teekerring of een schets?" vroeg de schilder weer. „Om je be doeling te verduidelijken?" Oliver overhandigde hem een foto van Ry- vedale-Abbey. „Ryvedale-Abbey", riep de schilder ooge-n- blikkelijk toen hij de afbeelding van het oude kasteel zag. ,Dat ding ken ik.een uniek monument!" Hij dacht even na. „Na tuurlijk", zei hij tenslotte. ,3rownhanr en niemand anders, Als iemand het kan, kan hij het!" „Ken je hem goed?" informeerde Oliver. „Het is een goede kennis van nrij". .Dan moet je nrij met hem in aanraking brengen", hernam Oliver. „Als we in den loop van de week eens met ons drieën gingen lunchen? Ga even naar hem toe vandaag, wil je, en zeg hem vooral, dat het op geld niet aankomt". Toen Oliver een paar dagen later met den schilder en Browiriram den architect aan ta fel zat, ontvouwde hij den bouwmeester zijn plannen. Het huis moest een getrouw copie van Ryvedale-Abbey worden, althans uitwen dig, maar van binnen moest, het een juweel van modern comfort en luxe zijn. Zoo gauw DE SCHADEVARING AAN DE VELSERBRUG. Loods van het schip voor het K antongerecht. EEN NADER ONDERZOEK WORDT INGESTELD. Voor den Kantonrechter te Haarlem is Woensdagmiddag behandeld de zaak tegen den loods, die zich op het schip bevond, dat- Dinsdag 19 Augustus de spoorwegbrug bij Velsen heeft aangevaren. Onze lezers zullen zich herinneren, dat de brug des avonds opengedraaid werd, toen het Grieksche uit gaande stoomschip „Amazon" naderde. Het schip voer reeds op, hoewel het teeken, dat de doorvaart vrij was, het hijschen van een mand, nog niet gegeven was. Plotseling ge raakte de brug oeiect en bleef steken, met het gevolg dat het schip met vaart tegen de brug aankwam. De brug werd 20 cJM. uit het lood gezet, zoodat zij niet meer draaien kon, waardoor zoowel het scheepvaart als het treinverkeer gestremd werd. De .Ama zon" werd eveneens beschadigd en niet dan tegen cautiestelling vrij gelaten. Thans stond terecht de 40-jarige binnen loods H. II. uit Amsterdam. Hem was ten laste gelegd; „dat hij als loods, belast met de leiding van het stooanvaartuig .Amazon" en als zoo danig schipper zijnde in den zin van 't K.B. van 22 Maart 19U5, daarmede heeft gevaren in het Ncordzeekanaal, komende uit de rich ting Amsterdam en als toen genaderd zijnde de spoorbrug over het Noordzeekanaal bij Velsen en de spoorweg van Haarlem naar Uitgeest, waarvan de doorvaart was ge stremd, daar de brug nog niet geheel open gedraaid was, hetgeen aangegeven was op de wijze voorgeschreven in opgemeld Ko ninklijk Besluit en onder welke brug met net schip niet kon worden doorgevaren als de brug gesloten was, het schip niet heeft laten stoppen voor de stoppalen, die aan weerszijden van de brug waren geplaatst op 50 M. uit de as van de brug, doch is door gevaren alvorens'het voorgeschreven sein aangaf, dat de doorvaart was boegelaten het geen tengevolge had, dat de brug door het schip werd aangevaren. Verdachte ontkende, dat hij de schipper van het vaartuig was. De kapitein behoudt te allen tijde de leiding, de loods adviseert slechts. Wanneer het advies niet wordt op gevolgd kan hij daar niets aan doen. De ambtenaar van het O.M., mr. B. v. d. Burg. bestreed* dit. Volgens hem neemt de loods de taak van den gezagvoerder over. Verdachte zeide nogmaals, dat alle actief beleid gevoerd wordt door een der officieren, Hij erkent de toedracht der feiten, doch de verantwoordelijkheid wijst hij af. De ambtenaar merkte daartegenover op. dat- het de plicht van den loods geweest was, te zorgen, dat de brug niet werd geraakt. De 50-jarige brugwachter K. Koopman uit- Velsen werd als getuige gehoord. Hij bevestigde, dat de schepen eerst mogen opvaren als de brug geopend is, niet als het personeel begint met de brug in beweging te stellen. De „Amazon" echter, heeft het hijschen van de mand niet afgewacht. De ambtenaar van het O.M. merkte op, dat het relaas van verdachte niet klopt met het rapport van een rechercheur te Amsterdam. Spr. vroeg daarom een nader onderzoek. Verdediger was mr.Van Woudenberg Hamstra te Amsterdam, die mede optrad namens de inspectie van het loodswezen, welke de zaak als 'n principieele beschouwt, Tegen een verder onderzoek maakte de ver dediger bezwaar. Het gaat hier cm de zui ver juridische vraag: „Wie heeft de leiding op een schip?" Het reglement van de brug te Velsen geeft daarop an Woord, namelijk het volgende: ,Hij, die gezag uitoefent, of met de leiding belast is." Volgens het regle ment zouden dus twee leiders aanwezig kun nen zijn, hetgeen niet mogelijk is. Volgens het Wetboek van Koophandel eohter heeft de kapitein alles te zeggen. De loods is verplicht de bevelen van den kapi tein op te volgen. Ook artikel 71 van het loodsreglement ontzegt den loods leiding. Hij is slechts de wegwijzer en raadgever van den gezagvoerder. Volgens het zeerecht is ook de kapitein, die een loods aan boord heeft de hoogste bestuurder. Pleiter achtte dus de dagvaarding in strijd met de wet en de reglementen en con cludeerde op dien grond tot ontslag van rechtsvervolging. De ambtenaar persisteerde bij zijn eisch om een nader onderzoek in te doen stellen. mogelijk moést met den bouw begonnen wor den. Brownham maakte een globale berekening van wat de bouw zou kosten, indien alles uit gevoerd werd zooals Oliver het uiteen zette. Toen de architect hem het eindbedrag ge noemd had. verklaarde Oliver lachend, dat Brownham juist tweemaal zooveel, of indien noodig, nog iets meer, aan den bouw mocht besteden." „Binnen hoeveel tijd moet het klaar zijn?" informeerde de architect. ,Kan het in twee jaar?" vroeg Oliver. .Als we zoo gauw mogelijk bèglnnen, ja". Ze spraken af, dat Brownham de volgende week in Halfirth zou komen, om de situatie op te némen en de noodige voorbereidingen te treffen. Er bleef voor Oliver nu nog één ding te doen, een gouvernante te zoeken voor zijn kleinzoon. Hij speurde aandachtig de adver tentiekolommen van de couranten door, zag tenslotte een annonce van een bemiddelings bureau dat hem erg geschikt leek en geen half uur later zat hij al bij den directeur. „Welk salaris dacht u te geven?" vroeg deze toen hij den wensch van zijn bezoeker had vernomen. „Dat doet er niet toe", klonk het kortaf. Het eenige waar het op aankomt is, dat het een dame moet zijn, die mijn kleinzoon de beste opvoeding kan geven, die een kind van gefortuneerde familie maar krijgen kan". „U ziet dus niet op een paar honderd pond?" „Zelfs niet op een paar duizznd!" „Ik zal u onmiddellijk in contact brengen met een paar dames die voor deze functie in aanmerking komen", beloofde de directeur. .Den persoonlijk onderhoud lijkt mij zeer gewenscht in een dergelijk geval". „Goed", stemde Oliver toe. „Dus u weet het, geld speelt geen roll" Hij betreurde het dat het zoo moeilijk is om de opvarenden als getuigen op te roepen, aangezien zij zeevarende zijn. Vrijspraak kan eerst dan volgen, indien bewezen is, dat ver dachte niet de leiding van het schip had. De kantonrechter schorste daarop de zaak voor onbepaalden tijd. INTERNATIONALE ARBEIDERSIIULP. Woensdagavond hield de afdeeling Haar lem van de Internationale Arbeidershulp een vergadering in de kleine Gem. Concertzaal, waarbij de conflicten in het Roergebied en in Zuid-Wales besproken werden. Als sprekers traden op de heeren C. Schal- ker en Digor uit Aihsterdam. In haar inleidend woord protesteerde de voorzitster, mevr. Peper, tegen het over de grens zetten van Overhagen. Eerste spreker was de heer Schalker, Deze herinnerde aan de zware oorlogslasten, die op Duitschland drukken en die moeten wor den opgebracht door het Duitsche prole tariaat. De bourgeoisie in Duitschland heeft daarom op besparing aangestuurd: loonsver laging en drukking der sociale omstandig heden waren aan de orde van den dag. De Duitsche arbeidersklasse komt dan ook in verzet tegen 't plan van Young en niet al leen de arbeiders, maar de werkenden.140.000 metaalarbeiders staakten en de Internatio nale Arbeidershulp steunde zoodat de strijd eenige weken kan duren. Deze staking was als het ware een oproeping aan alle Duitsche arbeiders. De mijnwerkers in het Roergebied hebben aan deze oproeping gehoor gegeven. Zij hebben geweigerd, genoegen te nemen met een loonsverlaging van 12 pet. Op 3 Januari was het aantal stakers in het Roer gebied 80.000 en toen brak ook een staking uit van 150.000 mijnwerkers in Zuld-Wales. Zij vonden tegenover zich de gewapende macht van de Engelsche arbeidersregeering. De Internationale ArbeidershuLp steunt bij deze en dergelijke bewegingen. Spr. wekte het Nederlandsche proletariaat op zich bij die Arbeidershulp aan te sluiten. Voorts behandelde de heer Schalker het gebeurde te Jipsinghuizenhij sprak zijn bewondering uit voor de solidariteit die daar betoond is en waarop de bourgeoisie maar één antwoord heeft: uitsluiting van steun, dus: uithongering. De Internationale Arbeidershulp moei ook hier helpen; het Ne derlandsche proletariaat moet hiervoor groote offers over hebben. Hierna sprak de heer G. Digor. Ook deze wekte op tot groote uitbreiding van de Arbei dershulp; deze moet worden uitgebouwd tot een massa-organisatie in weerwil van de te genwerking der moderne arbeidersbeweging en van de organen der SX>.A.P. De bourgeoisie in Holland wil er toe over gaan, het fascisme in dit land te brengen. Dit blijkt uit het feit, dat Woensdag twee gemeenteraadsleden die voor hun kameraden opkwamen, uit den Raad zijn verwijderd. Zoo is ook Lou de Visser uit de Tweede Ka mer gezet. Dit alles zal niet beter worden, zoolang hier niet komt een Sovjet-Holland. (Ap plaus.) Hierna werden lichtbeelden vertoond over Duitschland's jeugd en Duitschland's toe komst. STEEKPENNINGEN IN HET LEGER. Voor den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch stond terecht een 37-jarige te Amsterdam woonachtige sergeant-titulair kok te Amers foort, wien ten laste was gelegd, dat hij op verschillende data tusschen Mei 1927 en Juli 1930 te Amersfoort, opzettelijk, terwijl hij de functie uitoefende van sergeant-kok eener onderofficiersmenage, ten geschenke heeft aangenomen van een leverancier van die menage, per maand twintig gulden, in de maanden Februari, Maart en April zeven en twintig gulden en méér, terwijl hij wist en heeft moeten begrijpen, dat die geldsommen doos misdrijf waren verkregen. Een bakker, die als getuige gehoord werd, bracht meer in rekening dan er geleverd werd en droeg het teveel ontvangen bedrag per maand aan be klaagde af. De auditeur-militair eischte vijf maanden gevangenisstraf met ontslag uit den dienst. De verdediger, mr. Roobol uit Arnhem, con cludeerde tot vrijspraak. De krijgsraad veroordeelde beklaagde tot drie maanden gevangenisstraf met ontslag uit den dienst. MINISTER BEELAERTS NAAR GENèVE. De minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland, heeft zich naar Genève begeven, ter bijwoning van de bijeenkomst der Volkenbondscommissie voor de bestudeering van het vraagstuk der Euro- peesche Unie. HOOFDSTUK XIII. Door zijn vele beslommeringen had Oliver tijdens zijn verblijf in Londen weinig gele genheid om op zijn gemak couranten te le zen. Maar nu, in den comfortabelen restau ratiewagen van den sneltrein waarmee hij naar Halfirth terugkeerde, had hij eindelijk tijd om de couranten van de afgeloopen week nog eens na te snuffelen. Als alle oudenvet- sche menschen keek hij het eex-st de geboor te-, overlijdens-, en huwelijksberichten door en nog voor zijn trein den buitensten rand van Londen had bereikt, wist Oliver, dat Louis John Oarsdale zijn zoon. in bet huwe lijk was getreden met Margaret Méry Bic ker dike. Oliver was niet verwonderd over dezen stap van zijn zoon en hij nam hem dien ook absoluut niet. kwalijk. Hij had er trouwens geen oogenblik aan getwijfeld na zijn onder houd met Louis John, dat deze zijn zin zou doorzetten. Wat Oliver interesseerde was, wat Joe Bickerdike er wel van zou zeggen. En nog iets anders: was hij vooruit op de hoogte geweest van het voorgenomen huwe lijk van Louis John en zijn dochter? Bij die gedachte fronste Oliver het voor hoofd. Zou Bickerdike zijn toestemming heb ben gegeven? In dat geval zou Louis John verraad gepleegd hebben tegenover zijn eigen vader! Maar nadat hij er even rustig over had na gedacht, geloofde Oliver niet meer, dat Bic kerdike er méér van geweten had dan hij. Neen, dat was eenvoudig onmogelijk! Toen O'iver thuis kwam stond In de stu deerkamer de tafel voor hem gedekt. Terwijl hij zat te eten, bracht Benia hem op de hoogte van alle wissewasjes die sedert zijn vertrek naar Londen in huis voorgevallen waren. (Wordt vervolgd)* INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regeL FOTOGRAFISCH GROOTE HOUTSTRAAT 169 TELEFOON 13472. HAARIF.M ATELIER „RICHE" Moderne Dames- en Heerenportretten

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6